Kongolese senaat voor Loemoemba en tegen president Kasavoeboe DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18834 ZIERIKZEESCHEHN EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Orkaan „Donna" bedreigt Cuba LEOPOLDSTAD, 8-9. De Kongolese Senaat heeft donderdag, na een zitting van zeven en een half uur, zich met 41 stemmen, met 7 onthoudingen, uitge sproken voor premier Loemoemba en tegen president Kasavoeboe. Ttfdens de stemming waren 29 leden van de Senaat niet aanwezig. De senatoren moesten zich uitspreken voor of tegen het besluit van de president, waarby premier Loe moemba uit zijn ambt werd ontslagen. De stemming was openbaar. Toen z(j begon, kwa men soldaten van het Kongolese leger, die Loemoem ba steunden, de zaal binnen. Nadat onder een indruk wekkende stilte de eerste twee stemmen „tegen" hadden geluid, spraken de overige senatoren zich voor Loemoemba uit. NEW YORK, 8-9. De secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft België op nieuw berispt wegens vertraging in de volledige terugtrekking van zyn troepen uit Kongo. Dit is geschied in een vandaag gepubliceerde tele gramwisseling, die aan de Veilig heidsraad is overgelegd. In een telegram van zondag jl. aan de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Wigny, deelde Hammarskjoeld mede bericht te hebben ontvangen, dat zich op de basis Kitona nog 650 Belgen zou den bevinden, met inbegrip van de troepen van de marinebasis Ba nana. Hammarskjoeld voegde hier aan toe, dat „de commandant zelf heeft medegedeeld, dat al deze manschappen gevechtstroepen wa ren, dat er zich geen technici onder bevonden en dat hij zelf tot de val schermtroepen behoorde. Bij een vlucht over de marinebasis Banana werden twee kanonneerboten op gemerkt", aldus Hammarskjoeld in zijn telegram. Hammarskjoeld teleurgesteld De secretaris-generaal wees op de „grote ernst van deze gegevens", die, zoals hij opmerkte, zijn ont vangen vijf dagen na het verstrij ken van de periode waarbinnen de Belgische regering had te kennen gegeven haar troepen te zullen te rugtrekken. ,Ik moet mijn formeel protest herhalen tegen de onjuiste inlichtingen die ik heb ontvangen. Dit doende, voel ik mij verplicht hieraan de uitdrukking van een grote persoonlijke teleurstelling toe SOMEREN. De 36-jarige mevr. van de Bosch-Willemsen is om het leven gekomen, nadat zij in de Kerkstraat in Someren tegen een passerende trailer was gevallen. De vrouw, die, met een vijfjarig doch tertje achterop, in de Kerkstraat fietste, is gevallen toen zij tegen de trottoirband stootte nadat zij zo veel mogelijk naar rechts was uit geweken voor de haar in een smalle bocht passerende trailer. Donderdagmiddag is de veilig heidsraad bijeengekomen ter be spreking van het Russische verzoek om goedkeuring door de raad van de door de Panamerikaanse confe rentie van San José aangenomen re solutie, die voorziet in diplomatie ke en economische sancties tegen de Dominicaanse republiek. te voegen over het twijfelachtig licht, dat hierdoor wordt geworpen op de samenwerking, die door de Belgische regering wordt verleend in de geest van de resoluties van de Veiligheidsraad". Maandag antwoordde minister Wigny telegrafisch „persoonlijk de boodschap van de secretaris-gene raal te hebben onderzocht" en „binnen enkele uren te zullen ant woorden". De bewapening van Katanga Hammarskjoeld heeft de Belgi sche regering gevraagd of het waar is dat er 7 september een lading wapens uit België op het vliegveld van Elisabethstad is aangekomen, bestemd voor de „provinciale rege ring" van Katanga. Als dit zo is, moet h(j daar ernstig by de Bel gische regering tegen protesteren. JAARVERSLAG HEIDEMAATSCHAPPIJ Meer belangstelling voor vrijwillige ruilverkaveling ARNHEM, 8-9. Er is een ople- ving van de belangstelling voor de geheel vrijwillige ruilverkave lingsovereenkomst merkbaar ge worden, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag 1959 van de Ne derlandse Heidemaatschappij, die morgen de 70ste algemene leden vergadering in Leeuwarden houdt. Daarmee begint het oude ideael der Heidemaatschappij van de ge heel vrijwillig samenwerking voor alle belanghebbenden werkelijk heid te worden. Datgene wat in het begin van deze eeuw nog niet uitvoerbaar bleek is tenslotte na ruim veertig jaren van natuurlijke groei en ontwikkeling in het begin van de tweede helft van deze eeuw tot een realiteit geworden. Spre kend over het meerjarenplan voor de ruilverkaveling onderschrijft het verslag het beleid om aan de uiteenlopende behoeften tot ver betering van de agrarische struc tuur met verschillende middelen tegemoet te komen. Naast de in de regel veel omvattende (wette lijke) ruilverkaveling en zelfstan dige, afzonderlijke, cultuur-tech nische verbeteringen als het doen beheersen van de waterhuishou ding of het ontsluiten voor een be ter wegenstelsel wijst ook het meerjarenplan uitdrukkelijk op de geheel vrijwillige ruilverkave-, lingsovereenkomst. De mate van financiële bijstand van rijk, pro vincie en gemeente wordt door di verse mogelijkheden in het meer jarenplan voorgesteld. Het is dui delijk, aldus het verslag, dat de landbouw zeer gediend zou zijn, indien de regering beslist, in hoe verre zij het meerjarenplan gaat uitvoeren en daarna laten zij spoe dig horen, welke gebieden voors hands niet voor grote ruilverkave lingen in aanmerking zullen ko- Het buitenland Gewezen wordt in het verslag ook op het werk in het buitenland. Er is een schril contrast tussen de fantastische technische samenle ving van het westen de beperkte maatschappelijke en economische mogelijkheden van die landen, die de stuwende technische vloedgolf nog niet hebben beleefd. Aalmoe zen hebben hier niet veel zin, zij brengen tijdelijk verlichting, maar geen genezing. Die kan slechts ko men door deze landen een sterkere economische structuur te geven. Versteviging van de economische structuur, waarvoor zo talrijke Nederlandse bedrijven en instel lingen met hun drang tot daden kunnen bijdragen in de ere-code van deze tijd, aldus het verslag, waarin naar aanleiding hiervan de vraag wordt opgeworpen, wat er de regering van ons land toch van weerhoudt, deze activiteit niet werkelijk te stimuleren. a De Olympische atletiekwedstrij den, die donderdag eindigden, heb ben een rijke oogst aan Olympi sche en wereldrecords opgeleverd. Negen wereldrecords werden scher per gesteld; zes door de heren en drie door de dames. De Olympische records werden 36 maal geëve naard of verbeterd, waarvan 22 maal door heren. De Brit Thompson is Olympisch kampioen 50 km. snelwandelen ge worden in een tijd van 4 uur 25 min. 30 sec. Een nieuw Olympisch ecord. - Foto: om de „verhitte machine" wat af te laten koelen, gooide Thompson hij een fonteintje onderweg een hak water over zijn hoofd. Herter gelooft niet in Chroesjtsjef's verlangen naar ontspanning - Bijeenkomst 80 landen „toppunt van belachelijkheid" WASHINGTON, 8-9. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft donderdag op een bijeenkomst van een groep hoofdredakteuren in Washington het voorstel van premier Chroesj- tsjef voor het houden van een top conferentie van meer dan tachtig landen in de V.N. „het toppunt- van belachelijkheid" genoemd. „Gezien de waanzinnige propa gandacampagne, die de Sowjets op het ogenblik voeren, kan men moeilijk geloven, dat Chroesjtsjef naar de algemene vergadering komt met de bedoeling, bij te dra gen tot het scheppen van een at mosfeer, die gunstig is voor een ernstig gesprek over hangende in ternationale problemen", aldus de H.M. de Koninginen Z.K.H. Prins Bernhard hebben donderdag een bezoek gebrfcht aan het Olympische dorp. Foto: H.M. de Koningin in gesprek met v.l.n.r. de leider van de Neder landse ploeg, de heer Kerdel, Eef Kamerbeek en Herman Timme. minister. Volgens hem oefende de Sowj et-regering kennelijk druk uit op de regeringsleiders van an dere landen, om ook naar New York te komen. Wat de commu nistische landen betrof, kwamen echter niet de regeringshoofden, maar de communistische partijlei ders - „de werkelijke machtheb bers". Herter verklaarde voorts, dat de Sowjet-Unie een hardnekkige agi tatiecampagne tegen de V.N. in Kongo voert. Sprekend over het zenden van Russische vliegtuigen, technici en materieel, zei de mi nister, dat de Amerikaanse rege ring deze kwestie nauwkeurig on derzoeken zal, omdat zij duidelijk ernstige gevolgen voor de vrede en veiligheid in Afrika - en zoals secretaris-generaal Hammarsk joeld had opgemerkt - ook daar buiten met zich brengt. NIEUWE PLANTEN- MARGARINE DEN HAAG, 8-9. Een zegsman van Unilever heeft desgevraagd bevestigd, dat deze maatschappij een nieuw merk plantenmargarine opde markt zal brengen onder de naam „Diane". Overigens zal Jur- gens en Van den Bergh, een doch teronderneming van Unilever, ook het merk „Planta" (met de on schadelijke emulgator) bly ven brengen. Blijkens een bericht van D.P.A. is de margarine-emulgator, die oor zaak zou zijn van de „Planta- ziekte" in Nederland en die eerder in Duitsland de zogenaamde blaas jesziekte zou hebben veroorzaakt, destijds in Duitsland buiten ge bruik gesteld in verband met een nieuwe bepaling op het gebied van de vervaardiging van levens middelen. Deze bepaling is op 24 december 1959 van kracht gewor den. De emulgator werd in de tweede helft van 1958 in de Duitse Bondsrepubliek en eind 1959 in west-Berlijn gebruikt bij de ver vaardiging door de „Margarine- Union" van de door deze maat schappij in Duitsland uitgebrachte merken „Rama" en „Sanella", al dus een communiqué, dat donder dag in Hamburg door de „Marga rine Union" is verstrekt. HAVANNA, 9-9. De orkaan Don na, die in het Caraibische gebied reeds 126 mensenlevens heeft ge- eist, bedreigt thans de kuststreken van Cuba. Van de pronvincie Las Villas tot in de provincie Matanzas heeft de bevolking voorzorgsmaat regelen genomen. De eilanden voor de kust van de provincie Camaguey meldden reeds gisteren (donderdag) zware storm en hevige regen. De kustplaatsen in Camaguey werden gisteravond ge- evacueerd, en korte tijd later wer den de verbindingen tussen Ha vanna en Camaguey City verbro ken, vermoedelijk ten gevolge van hevige regenval. Tot op heden is nog geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Ra_ dio Havanna heeft een dringend beroep gedaan op de bewoners van de streken die door de orkaan be dreigd worden voorzorgsmaatrege len te nemen. Hef is niet uitgeslo ten dat ook Havanna zelf moeilijk heden van de orkaan zal onder vinden. In Gibara en Banes, het noorde lijk deel van de provincie Oriënte, zijn 8.000 personen geëvacueerd. Lager gelegen gebieden staan on der water. Nieuwe nota van oost-Duitsland OOST-BERLIJN, 8-9. Oost-Duits- land heeft in nota's aan de weste lijke mogendheden, de Sowjet-Unie en andere landen van de voorma lige oorlogscoalitie tegen Duitsland aangedrongen op stopzetting van de kernbewapening van west- Duitsland. Oost-Duitsland ver klaart zich bereid tot ontwapening als ook west-Duitsland dit doet. In de nota aan de V.S. zegt de Oostduitse regering dat zij algeme ne en volledige ontwapening in bei de Duitse staten bijzonder dringend en nodig acht en dat zij bereid is dergelijke ontwapeningsmaatrege len, die tot beide, Duitse staten be perkt kunnen zijn, te steunen en uit te voeren. De Zweedse operazanger Jussie Björling is heden (vrijdag)morgen, 49 jaar oud, ten gevolge van een hartaandoening, in zijn zomerver blijf op het eiland Siaroe, in de omgeving van Stockholm, overle den. Papoea's legden vrijwillig vliegveld aan HOLLANDIA, sept. 1960. Zonder dat iemand daartoe opdracht heeft gegeven of een verzoek heeft ge daan, pijn de bewoners van het dorp Pekejur, dat is gelegen nabij de grens met Australisch Nieuw- Guinea, begonnen met de aanleg van een vliegveld. De reden van dit initiatief is de verwachting dat na het gereedkomen van het vlieg veld de levensstandaard van de be volking met sprongen omhoog zal gaan. Op 8 maart van dit jaar besloot de gezamenlijke bevolking van drie nederzettingen die het dorp Peke jur vormen, over te gaan tot de aanleg van een vliegveld op hun terrein nabij de Pegover rivier. De bewoners kwamen tot deze daad omdat zij van mening waren dat hun gebied wel erg ver buiten het wereldgebeuren lag. Onder leiding van het dorps hoofd en de godsdienstonderwijzer J. Wali werd begonnen met de aan leg van deze moderne schakel met de buitenwereld. Zonder hulp van buitenaf en met zeer eenvoudige middelen gingen ruim 100 bewoners - mannenvrouwen en kinderen - met veel enthousiasme aan het werk. De mannen hakken en rui men bomen en graven zand, de vrouwen voeren het zand af in draagmandenterwijl de kinderen onkruid wieden en takken oprui men. Mede door deze uitstekende werkverdeling zijn er bij de aan leg van het veld al goede vorde ringen gemaakt. Reeds heeft het vliegveld een lengte van 330 meter bij een breedte van 50 meter. De verwachting is dat over ongeveer twee maanden het eerste Cessna- vliegluig op dit veld een landing kan maken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hoe rijker de mensen zijn, des te zuiniger zijn zij in de regel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1