Schoonheid behoeden een dure noodzakelijkheid in Schouwen's Westhoek Olympische spelen GEEN NIEUW BENADERING VAN KWESTIE-NIEUW GUINEA STAD EN PROVINCIE Verknoeid hoekje te Westenschouwen houdt waarschuwing in (Van onze redakteur) WESHOEK, augustus. - De ttfd na de oorlog heeft de Westhoek van Schouwen niet ongemoeid gelaten. Het gebied is opgenomen in een ontwikkelingsproces, waarbij het toerisme als katalysator optreedt. Steeds meer mensen vinden hun weg naar de „kop van Schouwen" en de cjjfers van het seizoen dat kortelings is afgesloten, zullen ook wel weer een duidelijke taal spreken. Het „stiU going strong" is voor het Schouwse duingebied een toepasselijke uitspraak. Met deze ontwikkeling zijn ook gevaren opgedoken, waarop In het verleden reeds vaker de aandacht is gevestigd. De mogelijkheid bestaat immers, dat het natuurgevoelige gebied al te drastisch wordt open gelegd. Dat men al te geredelijk tegemoet komt aan wensen, die toeris tische belangengroepen menen te kunnen en mogen stellen, m.a.w. dat getornd wordt aan de potentiële schoonheidswaarde van het betrokken gebied. Dat zou zonde en jammer zijn en helaas kan men op dit punt niet al te gerust zijn. .Wie vergelijkingen trekt met de toestand van voor de oorlog en thans, ziet verschillen, waarover men niet altijd enthousiast kan zijn. Men moet bij de beoordeling uit eraard billijk blijven. Het is nu eenmaal zo, dat men de klok niet stil kan zetten. Er is een logische ontwikkeling aan de gang. Het so ciaal-tourisme stelt zijn eisen. Er is een sanering van het kampeer- wezen doorgevoerd, kortom een complex van maatregelen werd in gevoerd, die de tijd nu eenmaal vorderde. Ondanks de billijkheid zijn wij van mening dat men hier en daar behoorlijk op de foute weg zit. Een alarmerend voorbeeld is een hoekje nabij Westenschouwen, waarvan de foto een beeld geeft. Dit hoekje, aangevleid tegen het Domaniale duingebied, kan gelden als voorbeeld van de wijze, waarop de zo typische Westhoekse schoon heid om hals wordt gebracht. Verstoorde harmonie Dit brokje natuur vormde voor heen een prachtige trait d'union tussen het Domeingebied en de zui delijker gelegen gronden, met een uitloper naar de zeekant Het kreeg een bestemming voor bungalow- bouw en de resultaten zijn thans te zien. De foto geeft nog slechts een fragment van het schoons dat hier gewrocht is. Men wil zonder aan schouwen wel van ons aannemen dat ook de rest van dit terrein ver worden is tot een akelige steppe. Er is niets moois meer aan, sterker het schreeuwt van lelijkte en daar voor zijn drieërlei oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats zal men bouw terreinen op hun schoonheidsge voeligheid sterker dienen te testen dan voorheen. Dit is kennelijk hier niet gebeurd. Wie zijn weg kiest over het wandelpad langs het Do mein (helemaal te continueren zo als voorheen is het ook al niet meer), heeft van het duin af ge zien een magnifiek uitzicht op dit „bewerkte" stuk grond. Het uitzicht is prima, maar wat het netvlies op vangt is minder mooi. De harmonie der landschappelijke lijnen - voor heen in hoge mate aanwezig - is volop verstoord. Een. tweede oor zaak is dat men de bouwsels veel te dicht op elkaar heeft gezet Er is geen ruimtelijke werking meer en het ritme tussen resterende na tuurelementen en de bouwsels stokt. Geen controle Een derde oorzaak - en naar on ze smaak de ergste - is dat men de opdrachtgevers hun gang maar laat gaan. Zijn er geen schoonheids commissies meer, geen diensten die iets in de melk te brokkelen heb ben, geen instanties die ergens een stokje voor kunnen steken, geen raadsleden die hun smart uitkrijten voor de publieke tribune? Wie met een gevulde buidel Westhoekwaarts tijgt krijgt blijkbaar nog alles ge daan, anno 1960 Varianten op 19e eeuwse hor reurs zijn reeds volop te vinden en de foto geeft er een subliem voor beeld van. Over smaak valt uiter aard niet te twisten, maar wat in vredesnaam te denken van dit bal dakijn op een vierkante doos, dat vele tientallen jaren de omgeving zal beledigen? Weliswaar heeft ook een stenen bungalow het eeuwige leven niet, maar men zal het er toch maar ja ren mee moeten doen. En de vrij heid van bouwen steekt scherp af, tegenover de - naar ons gevoel ook weer wel te begrijpen - accuratesse ten opzichte van het meer vergan kelijke type zomerhuisje, op het punt van samenstelling en situ ering. Architectonische „vr(jheden" Wanneer architectonische „vrij heden' 'als de onderhavige ook el ders in de Westhoek worden ge vierd, dan valt er voor de toekomst niet veel goeds meer te voorspellen. Te laat zal men ontdekken dat de befaamde gouden kip tenslotte dan toch panklaar is gemaakt. Is er ook nog niet zo iets als een wegenplan door de duinen, met straks meer asfalt dan snippenkolonies, met meer bermstof dan duindoorns en een complete „kermesse d'été" op de stranden? Beperkingen, maatre gelen, schema's en gebondenheid, er zal niet aan te ontkomen zijn, maar dan liefst over de gehele linie en dan bv. ook geen tenten in een beprikkeldraad carré in de buurt van het ruiterpad bij de vuurtoren, „onder de rook" van het vroegere thans beplante - suikerbrood. Die storen daar nu toevallig heel ver schrikkelijk. Het zij hier aanvul lend geconstateerd, los van de vraag hoe het allemaal kan. Eén troost Is er voorlopig noghet domaniale gebied is niet te koop en vóór zonsondergang moet men er weg zijn. Dat zal (hopelijk) wel zo blijven! VERKLARING VAN MINISTER LUNS ROTTERDAM, 6-9. De minister van buitenlandse zaken, mr. 3. M. A. H. Luns, zal tydens de komen de bijeenkomst van de algemene vergadering der Verenigde Naties in New York de kwestie-Nieuw Guinea openhartig en indrin gend" bespreken met z(jn collega's van bevriende westelijke mogend heden en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hammarskjoeld. De minister heeft dit dinsdag in Rotterdam ver klaard op een persconferentie aan boord van de „Nieuw Amsterdam" waarmee hij in de loop van de middag naar New York is vertrok ken. Hij voegde er evenwel met nadruk aan toe, dat dit niets nieuws is, hij heeft dit in de voor gaande jaren ook steeds gedaan. Een grote groep journalisten, o.w. televisie- en radioverslagge vers, waren bij het vertrek van de minister aanwezig. Deze zei „wat beduusd" over deze grote belang stelling te zijn, doch hij begreep dat de journalisten hem „aan de tand kwamen voelen" over een langdurig gesprek dat minister president de Quaay met een aan tal buitenlandse journalisten had gehad en waarna er berichten zijn verschenen volgens welke Neder land de kwestie Nieuw-Guinea zou willen „internationaliseren." Onjuiste uitleg Men had echter volgens minister Luns gemeend in de verklaring van de minister-president iets te kunnen beluisteren dat er niet in school. Prof. de Quay was bij zijn beschouwing over Nieuw Guinea uitgegaan van beginselen die hij bij de journalisten bekend veron derstelde. De uitleg die men eraan had gegeven was verder gegaan dan prof. de Quay had bedoeld. Zo heeft de minister-president bepaaldelijk niet bedoeld dat er een nieuwe benadering van de kwestie Nieuw Guinea aan de Verenigde Naties zal worden voor gesteld, aldus minister Luns. Zijn activiteit tijdens de komende zit ting in New York zou dan ook niet verschillen van die van vorige ja ren. ZIERIKZEE Twee stadgenoten naar noord-ltalië De heren C. de Vos, reclame-ont werper, en H. C. J. Ribbens, direc teur van café-restaurant „Mondra- gon" zijn dinsdagmiddag vertrok ken voor een twaalfdaagse reis naar Noord-ltalië. Deze reis wordt gemaakt op uitnodiging van de Raad van Europese gemeenten De heren de Vos en Ribbens reizen via Basel-Milaan naar Turijn, waar zij een drietal dagen zullen verblijven. Verder zullen zij de provincie Tu rijn, o.a. de Waldenzer-dalen en enige wintersportcentra, bezoeken Voor deze trip zijn in totaal een veertigtal jonge mensen uit ver schillende Europese landen uitge nodigd. Doel is om meer inhoud te geven aan de Europese gedachte. Destijds is gepubliceerd dat gega digden hiervoor zich konden aan melden bij het gemeentebestuur. Excursie Waterschap Schouwen-Duiveland Op 20 september a s. wordt van wege het Waterschap „Schouwen- Duiveland" voor de hoofdingelan den een excursie gehouden naar de gemalen „De Prommel" en „Den Osse". Na gebruik van de brood maaltijd in de „Blauwe Keet" wordt een bezoek gebracht aan de Water_ kering Bruinisse en aan de Zuid hoek en „De Val". HAAMSTEDE Burgerlijke stand en loop der bevolking over augustus 1960. Geboren: 8. Willemina Maatje, van J. Jonker en W. H. Ver boom; 24 Hendrik Pieter Dinge- man, z. van H. Muste en M. C. Da lebout. Overleden: 28. Iman Adriaan Boot, 61 j., echtg. van P. Kommer. Ingekomen: 10. L. Scherpenisse uit Noordwelle. Vetrokken: 1. W. Hoffmann naar Rotterdam; 1. M. van Driel en kin deren naar Rotterdam; 3. J. A. B. van Gils naar Breda; 3. M. Hame link naar Goes; 15. J B. van Brug gen naar Arnhem; 16. D. G Braai naar Zierikzee; 23. A. van Beveren naar' Rotterdam; 23. F. W. Gronert naar Breda; 25. M. van Dijk naar Krimpen a.d. IJssel. Verwachting tot vrijdagavond. Rustig weer Droog weer met opklaringen. Vannacht plaatselijk mist. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwak ke wind. sept. Zon op 6.04, onder 1910 Maan op 21.11, onder 10.39 Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 sept. 5.59 v.m. BROUWERSHAVEN: 18.04 n.m. 9 sept. 5.14 v.m, 17.36 n.m. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Aanbesteding aula algemene begraafplaats Ten stadhuize van Zierikzee vond de aanbesteding plaats van een te bouwen aula op de alge mene begraafplaats. Ingeschreven werd als volgt: M. Padmos, Drelschor f 28.600, J. P. van Tiggelhoven, Zierikzee f 28.625; C. A. Prince, Haamstede f 27.250,-; Bouwbedrijf J. Polder mans, Zierikzee f 28.600; S. P. Wijsman, Zierikzee f 28.759; J. L. van den Houten, Zierikzee f30.695 F. J. M. van Velthoven f 29.780; S. C. van den Hoek, Renesse f 30.825; J. v. d. Werf, Burgh f 28.179; J. C. Prince, Kerkwerve f 28.680; L. W. Boogert, Ooster- land f 26.435; C. van 't Veer, Zie rikzee f 30.795; Firma C. A. van Velthoven, Zierikzee f 29.780; Fa. Gebr. Holm, Zierikzee f 28.900; Firma J. v, d. Velde, Dreisclior f 29.450. De raming bedroeg f 33.600. Ingezonden mededeling i' .itnd Bolletje.' de échte eierbeschuit Kandidatenlijst C.H.U. Westerschouwen Mogelijk samengaan met A.R. en S.G.P. Door de leden van de C H.U. uit de gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle en Seroosker- ke is de kandidatenlijst samenge steld voor de komende raadsver kiezingen voor de nieuw te vormen gemeente Westerschouwen. De mo gelijkheid is nog aanwezig dat de lijst van de C.H.U. zal worden sa mengevoegd met die van de A.R en S.G P. De kandidaten van deze laatste twee partijen zouden dan worden geplaatst op de even num mers van de nu door de C.H.U. sa mengestelde lijst. De personen die nu achter de even nummers zijn geplaatst zullen dan automatisch opschuiven. De kandidatenlijst werd als volgt samengesteld: 1. M. den Boer, Haamstede; 2. J. Padmos, Renesse; 3 A. P. Akkerdaas, Noordwelle; 4 W. Jonker, Burgh; 5. J. Hanse, Se- rooskerke; 6. P. Slager, Haamste de; 7. L. de Ruiter, Renesse; 8. A. Braai, Noordwelle. Zeeuws feest op „Floriade" ROTTERDAM, 8-9. De Zeeuwen, die vandaag in Yerseke de opening van het mossel- en oesterseizoen vieren, zullen dit feest zaterdag a.s voortzetten op de „Floriade" in Rotterdam. Onder auspiciën van „Zeeland Presenteert" komen 150 Zeeuwen in hun klederdracht naar het tentoonstellignsterrein, waar het tentoonstellingsterrein, waar voerd. Medewerking aan dit feest verlenen o.m. de harmonie-vereni ging „Mozart" uit Yerseke. De volksdansgroep „Medio Burgum" uit Middelburg en de zangvereni ging „Excelsior" uit Yerseke. ONDERWIJS RÜks Middelbare Landbouwschool te Goes Tot de eerste klasse zijn o.a toe gelaten de heren: H. van den Hoek te Nieuwerkerk, A. J. Padmos te Renesse, F. L. Timmertnan en J. van der Wekken te Zierikzee. Vijf medailles voor Amerika op voorlaatste dag Grote teleurstelling voor Nederlandse atleten ROME, 7-9. Vijf medailles ver overden de Amerikanen op de voorlaatste dag van de atletiek wedstrijden ln het Olympisch Sta dion in Rome, waarvan tweemaal „goud": Don Bragg by het pols stokhoogspringen (met een nieuw Olympisch record van 4.70 m.) en AI Oerter. de sterke atleet, die zun discustitel van 1956 in Melbourne prolongeerde en eveneens het Olympisch record met 59.18 meter verbeterde. Ron Morris werd tweede bij het polsstokhoogspringen, terwijl Rink Babka en Dick Cochran bij net discuswerpen zorgden voor een volledige Amerikaanse supprema- tie. Voor onze landgenoten Dini Ho- bers en Cees Koch is deze dag on getwijfeld een grote teleurstelling geweest. Dini Hobers kon zich in de morgenuren niet kwalificeren voor het hoogspringen, aangezien zij de eis van 1.65 meter driemaal op een haar miste en Cees Koch, de Rotterdamse discusreus, die zich de vorige dag met een worp van 53.48 meter op zo'n voortref felijke wijze had geplaatst - een prestatie overigens die hem woens dag geen finaleplaats zou hebben opgeleverd - liep nu tijdens de fi nale naar zijn vorm te zoeken. Slechts één enkele geldige worp had de Rotterdammer en deze was met een afstand van 49.21 meter ver onder zijn capaciteiten. Alleen Nel Zwier wist bij het hoogsprin gen tot de finale door te dringen, zij het op het nippertje, want pas bij haar derde poging op 1.65 was zij er zeker van. Snelwandelen Engelse overwinning De kleine bebrilde Engelsman Don Thompson veroverde voor zijn land een gouden medaille op de 50 km. snelwandelen. Zo fris als een hoentje en in een enorm hoog tempo kwam de verzeke ringsagent uit Londen het stadion binnen gewandeld, gedragen dooi de toejuichingen van het publiek, dat onmiddellijk begreep wat het betekende om bijna vier en een half uur tegen de afstand, jezelf en de tegenstanders te moeten vechten. Ludmilla Shevtsova-Lisenko ten slotte veroverde het kampioen schap op de 800 meter, maar zij heeft daarvoor tot op de laatste meters strijd moeten leveren met de Australische atlete' Brenda Jones, die slechts 0.1 seconde ach ter haar finishte. Amerikaanse sprintster» liepen nieuw wereldreoord ROME, 719. Het ziet er naar uit dat Wilma Rudolph een derde gou den medaille aan haar verzameling gaat toevoegen. In de twee series van de 4 x 100 meter, waarvan drie ploegen in el ke serie overgingen naar de finale, trokken de Amerikanen zo fel van leer dat zij met 44.4 seconde een nieuwe wereld- en Olympisch re cord opstelden. Slechts een valpar tij d of verkeerd wisselen in de fi nale zou hen de titel kunnen ont nemen, want geen van de andere ploegen was in staat deze prestatie ook maar te benaderen. De Australische ploeg bestaande uit Mariene Mattheus, Norma Thrower, Anne Fleming en Pat Duggan de Olympische kampi oene van 1956 op de 100 en 200 me ter Betty Cuthbert was uitgescha keld door een spierblessure - ein digde als laatste in de serie en werd gediskwalificeerd wegens twee foutieve wissels. De Duitse heren estafetteploeg op de 4 x 100 meter evenaarde in de serie met 39.5 seconde het wereld- Europese- en Olympische record en zal ongetwijfeld in de halve finale een voorname rol spelen. De Ame rikanen, niet geheel voluit lopend, SPORT H. L. O. De H.L.O.-proeven werden voor de tweede maal afgelegd door de heer M. Wieringa te Zierikzee. Het diploma 4e graad werd be haald door mevrouw S. Pomper- Kats te Zierikzee. kwamen tot 39.7 seconde en Italië vooral door de sprintkracht van de Olympische kampioen op de 200 meter, Livio Berutti tot 40.- secon den precies. Vier finalisten van formaat starten donderdag in de eindstrijd op 4 x 100 meter met een kans op het goud, zilver of brons, namelijk Zuid-Afrika, Duitsland, Jamaica en de Verenigde Staten. Elliot kampioen 1500 meter ROME. De Australische atleet Herb. Elliott werd dinsdag Olym pisch kampioen 1500 meter. Hij won de uiterst spannende race in de nieuwe wereld- en Olympische recordtijd van 3 minuten en 35,6 seconde. Het oude wereldrecord stond sedert 28 augustus 1958 (Go thenburg) op zijn naam met een tijd van 3.36.0. Olympisch record houder was de Ier Delany met een tijd van 3.41 2. Winnaar van de zilveren medaille werd de Fransman Jazy; het brons ging naar de Hongaar Roszavolgyi. De Amerikaan Otis Davis is Olympisch kampioen geworden op de 400 meter in de nieuwe wereld en Olympisch recordtijd van 44,9 sec. Het wereldrecord stond sinds 1956 op naam van zijn landgenoot Jones met 45,2 sec. Davis zelf was sinds enkele dagen houder van het Olympisch record met 45 5 sec. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 8-9. De belangrijkste verandering in de luchtdrukverde ling is de verplaatsing van het Azo- renhogedrukgebied naar de ingang van het Kanaal Daai'door werd de weg naar west-Europa voor oce aandepressies tijdelijk geblokkeerd. Een actieve depressie midden op de oceaan verplaatst zich dan ook in de richting van IJsland. Vanoch tend breidde het hogedrukgebied zich verder over het vasteland van west-Europa uit Een oud oceaan front, dat inmiddels boven Neder land was aangekomen verloor daar bij steeds meer aan betekenis. In verband met deze ontwikkeling zal het morgen rustig en droog weer zijn met opklaringen. Daarbij kan vannacht tijdelijk mist ontstaan. Secretaris-generaal Hammarsk joeld heeft de Veiligheidsraad ver zocht opnieuw bijeen te komen ter bespreking van de Kongolese ont wikkelingen. Zeeuwse fruitfee naar Schouwen-Duiveland De Zeeuwse fruitfee, mej. Matty van Hekken uit Oudelande, op treden in het kader van het Goesse fruitcorso, zal maandag 12 september a.s. Schouwen-Duive land bezoeken. Eén en ander hangt samen met het deelnemen aan het corso door een fruitwagen van do Schouwse Westhoek. Zowel in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee als het rusthuis „Duin oord" te Haamstede, zal de char mante fee fruit aanbieden. Te Haamstede staat verder een ontvangst door het gemeentebe stuur op het programma, waarbij ook de burgemeesters van de an dere duingemeenten aanwezig zul len zyn. Bovendien wordt de fruit fee een koffietafel aangeboden. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 7 sept. J960. Aardappelen f 12; Andijvie f 10- 15; Tomaten f 20-34; Groene kool f 13; Gele kool f 7-10; Rode kool f 7; Spitskool f 8; Waspeen f 12; Kroten f 7-8; Snijbonen II f 42; per 100 kg. Late Franse f 21-28; B Hardy K. f 33; Souv. de Congres f 40; James Grieve f 21-42; Manks Cod- lin K. f 13; Zigeunerin f 8-30; Val- appelen f 9-16; Reine Victoria f 117-120; Reine Claude f 119; per 100 kg. Kropsla B f 5-6; Komkommers f 8-12; per 100 stuks. Bospeen f 20 per 100 bos. Bramen f 0,32 per doosje. NOORDGOUWE Burgerlijke stand en loop der bevolking over augustus 1960. Geboren: 16. Levina Cornelia Wijnanda, d. van W M. Blom en J. A. van der Werf; 19. Karei Wil lem Jacobus, z. van W. J. de Jonge en J. J. van 't Hoff (geb. te Zierik zee) en 19 Marina Johanna, d. van C. M. Lokerse en H. G. Braber (geb. te Zierikzee). Overleden: 27. Krina Fonteijne, 75 j., wed. van K. J. de Keijzer (overleden te Zierikzee). Ingekomen: 29. mevr. A. G. van Hattem- geb. Steendijk van Nieu werkerk (Z.). Vertrokken: 24. A. Hilleman naar Boskoop. Ingezonden mededeling KING 1\'. ICING "T T 1 I KING ICING ICING elke dag KING, elke dag fit!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2