Eisenhower doet beroep op Moskou zich in Kongo te matigen DE ZIERIKZEESCHE COURANT KAMPIOENSCHAP HOPPLUKKEN 1960 DONDERDAG f SEPTEMBER I960 117e jaargang No. 188S3 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. IS mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Geen ontmoeting met Russische premier WASHINGTON, 7-9. De pers conferentie van president Eisen hower was woensdag voorname lijk aan twee onderwerpen gewijd, aan Kongo en de komende alge mene vergadering der Verenigde Naties. Wat Kongo betreft deed de pre sident een beroep op de Sowjet- Unie haar „eenzijdige actie met het doel haar eigen politieke oog merken in Afrika te bereiken" te staken. HU betreurde dat de Sow- jet-Unie vliegtuigen, bestuurd door Sowjet-Russisch militair personeel voor militaire doelen aan premier Loemoemba ter beschikking schijnt te stellen. Hij was van mening dat de Sow- jet-Unie, indien dit waar blijkt, het beginsel schendt dat tot dus ver in Kongo is gevolgd, namelijk dat er geen militair personeel van een der grote mogendheden wordt ingezet. De Verenigde Staten ne men deze actie van de Sowjci- Unie zeer ernstig op. De president verzocht de Sow- jet-Unie de Verenigde Naties te helpen bij het herstel van de vrede in Kongo. De Verenigde Staten zijn bereid de Verenigde Naties volledig te steunen binnen de grenzen van het handvest der Ver enigde Naties, om de vrede in de nieuwe staat te bewerkstelligen. Indien de Sowjet-Unie eenzij aig zou blijven handelen, zou er een ernstige toestand ontstaan, aldus Eisenhower, in antwoord op een vraag. Geen kontakt met Chroesjtsjef De president verklaarde dat cr weinig kans is dat hij premier Chroesjtsjef tijdens de komende zitting van de algemene vergade ring der V.N, zal spreken. De Sowjet-prcmier diende eerst be paalde voorwaarden te vervullen. Eisenhower noemde deze voor waarden niet, maar hij antwoordde bevestigend op een vraag of hier toe behoorde de vrijlating van de twee gevangen genomen piloten van de RB-47 die op 1 juli door een Sowjet-jager werd neerge schoten. Hoewel hij dit jaar redenen had om naar de algemene vergadering der V.N. te gaan, had hij niet het voornemen de V.N. te verlagen De toestand in Kongo HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN NEEMT MAATREGELEN TEGEN JONGSTE CRISIS Steeds meer troepen in Leopoldstad LEOPOLDSTAD, 7-9. Na een stormachtige zitting van zes uren en een redevoering van Loemoem ba, heeft het Kongolese Huis van Afgevaardigden woensdagmiddag met 60 tegen 19 stemmen, een re solutie aangenomen, waarin be sloten werd de maandag j.l. door de president der republiek en de minister-president gehouden rede voeringen, die tot de jongste cri sis in Kongo hebben geleld, „ge heel en al te annuleren". Kort voor de stemming nam het Huis een, voorstel van premier Loe moemba over tot instelling van een „commissie van wijze mannen" die tussen de beide staatslieden zal moeten bemiddelen in een poging om het gerezen conflict tot oplos sing te brengen. Ook de Kongolese senaat kwam vandaag in zitting bijeen. In en om het parlementsgebouw hielden tientallen Kongolese mili tairen de wacht, terwijl militaire politie de toegangsbewijzen van de genodigden en journalisten op de publieke tribune controleerden. Troepen in Leopoldstad Intussen zijn woensdag nog meer vrachtauto's met troepen in Leo poldstad aangekomen. Zowel de aanhangers van Loemoemba, als die van Kasavoeboe beweren dat dit versterkingen voor hen zijn. Tot nu toe heeft het leger de or ders van de premier opgevolgd, doch een deel der troepen zou zich voor Kasavoeboe hebben uitge sproken. De telefoonverbindingen tussen Leopoldstad en Brazzaville zijn nog steeds verbroken, evenals de veer diensten over de Kongo-rivier naar Brazzaville. In Leopoldstad wordt door de Kongolese troepen druk gepatrouil leerd. EDE. Op de Ginkelse heide te Ede, bij de schaapskooi aan de rijksweg Ede-Arnhem, wordt op maandag 19 september, des mor gens 10 uur, een monument ont huld ter nagedachtenis van de ge sneuvelde parachutisten tijdens de grote slag om Arnhem, van 17 sep tember 1944. De onthulling ge schiedt door generaal R. E. Urqu- hart uit Engeland, die destijds de luchtlandingsoperaties leidde. In het Belgische plaatsje Poperinghe is verwoed gestreden om het kam pioenschap hopplukken 1960. Deelnemers uit België en noord Frankrijk vonden elkaar in een urenlange strijd op het plein voor het stadhuis. Een grote menigte sloeg de verrichtingen van de plukkers met span ning gade. door deel te nemen aan een scheldpartij en propagandastrijd. Over ontwapening zei de presi dent dat de V.S. op de komende zitting van de algemene vergade ring opnieuw een uiteenzetting zullen geven van hun plannen en de gebieden zullen noemen waar op overeenstemming mogelijk is. De Gaulle over Algerië QUIMPER, Bretagne, 7-9. In rede voeringen te Brest en Quimper in Bretagne heeft president de Gaulle woensdag een nieuwe leus gebruikt namelijk „Volk van Algerië, Alge rië is van u". Hij verklaarde dat de regering niet zal toegeven aan komplotten. Frankrijk zal niet toe staan dat een minderheid zich van Algerië meester maakt voor haar eigen politieke doeleinden. „Wij zijn bereid met alle Algerijnen over de toekomst van het land te praten, maar de messen moeten voor het betreden van de conferentiezaal ter zijde worden gelegd", aldus de Gaulle. „Frankrijk heeft wat Algerië be treft zijn weg gevonden, de weg naar vrede". De woorden van de president vonden veel bijval onder de bevolking. De paardenziekte in Europa GENEVE, 7-9. Dr. Deom, een Belgische deskundige, die werkt bij de organisatie voor voedsel en landbouw van de V.N., heeft woensdag naar aanleiding van de mededeling der Wereldgezond heidsorganisatie, dat de Europese paardenstand door de zich snel uitbreidende Afrikaanse paarden ziekte wordt bedreigd, verklaard dat de ziekte thans in India, Pa kistan, Perzië, Irak en Turkije woedt, nadat zij in de afgelopen herfst voor het eerst buiten haar normale gebied was voorgekomen, eerst in Azië en vervolgens in het Midden-Oosten. Hij schatte dat in Turkije tot dusver 10.000 paarden, muilezels en ezels zijn bezweken. In India en Pakistan is de epidemi echter het ergst. Daar wordt melding ge maakt van 50.000 dode dieren, maar het ware aantal is waar schijnlijk drie maal zo groot. Terwijl dikke rookwolken uit de brandende machine opstijgen reppen de 66 passagiers en de vijf leden van de bemanning zich met hun bagage in veiligheid. Het Zuidafrikaanse toestel vloog over de Egyptische woestijn, toen er aan boord brand uitbrak; voordat zich echter een luchtramp voor kon doen had de piloot het al op het zand neergezet en konden de in zittenden zich - net op tijd - in veiligheid brengen. TELEGRAM AAN RODE KRUIS Tsjombe maakt gewag van slachting in Bakwanga en zuid-Kasai Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ELISABETHSTAD, 7-9. In een telegram aan het comité van het internationale Rode Kruis heeft premier Tsjombe van Katanga de aandacht gevestigd op „de slach ting van inwoners van Bakwanga en Zuid-Kasai". Volgens Tsjombe maken onge disciplineerde eenheden van het Kongolese leger honderden slacht offers onder de weerloze bevol king. Zij trekken zich niets aan van de bescherming van het Rode Kruis en hebben een ziekenhuis gebombardeerd en vrouwen en kinderen gedood. Tsjombe zegt, dat de Baloeba aan genocide bloot staan. De Katangese premier verzoekt het Rode Kruis onmiddellijk een internationaal onderzoek te laten instellen en terstond maatregelen te nemen voor hulpverlening aan Argentijns vliegtuig door bliksem getroffen Een en dertig mensen omgekomen BUENOS AIRES, 7-9. Het ver ongelukken van een DC-6 van de „Aerolineas Argentinas" heeft woensdag aan 31 mensen het leven gekost. 'Het toestel, dat op weg was van Asuncion - de hoofdstad van Para guay - naar Buenos Aires, werd volgens ooggetuigen op 300 km. ten noorden van de Argentijnse hoofd stad boven TJruguees grondgebied tijdens een hevig onweer door de bliksem getroffen. De brandende wrakstukken kwamen bij Salto over een groot gebied verspreid te recht. Volgens de laatste officiële cij fers hebben de overstromingen op het eiland Puerto Rico als gevolg van de wervelstorm „Donna" 150 mensenlevens geëist. Er zijn 175 vermisten en 4000 verwoeste hui zen. De schade wordt voorlopig ge raamd op 3 miljoen dollar. Het noordelijke deel van het eiland is het zwaarst getroffen. Aan het State Department is of ficieel meegedeeld, dat premier Chroesjtsjef op 19 september in New York zal aankomen om de zit ting van de V.N.-assemblee bij te wonen die de volgende dag begint. Hij komt met een Russisch schip. Hoe lang hij in Amerika blijft, is niet bekend. Twee vermiste Amerikaanse co de-deskundigen die dinsdag in Moskou zijn opgedoken, hebben op een persconferentie Amerika be schuldigd van het voeren van een politiek, die gevaarlijk is voor de wereldvrede. De Sowjet-regering heeft het verzoek tot nationalisatie van de twee mannen ingewilligd. Onder de inzittenden - 25 passa giers en een bemanning van zes le den bevonden zich de vrouwen van twee Amerikaanse diplomaten in Argentinië. De overige slacht offers waren afkomstig uit Para guay, Uruguay en Argentinië. de burgerbevolking, die niet door de troepen van de V.N. kan wor den beschermd. Tsjombe heeft voorts de Kongo lese president Kasavoeboe en an dere Afrikaanse staatshoofden verzocht, hun invloed aan te wen den bij de V.N. en de Kongolese regering om „een einde te maken aan de moordpartijen en wreed heden". Eerste Italiaanse arbeiders naar Nederland AMSTERDAM, 7-9. De eerste Italiaanse arbeiders, die naar Ne derland zijn gecontracteerd, zullen de volgende week in de hoofdstad aan het werk gaan. Het is-een klei ne groep, bestemd voor de Amster damse Droogdok Maatschappij. De werving van de Italianen wordt in Milaan geregeld door twee direc teuren van gewestelijke arbeidsbu reaus, die Italiaans spreken, en en kele Nederlandse artsen. Totaal zullen 2.000 Italianen in Nederland als arbeidskrachten worden toege laten. De vraag is echter veel gro ter. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft aanvragen gedaan voor totaal 3.500 man; voor Amsterdam is de aanvraag 650 Italianen, zo heeft de oirecteur van het gewestelijk ar beidsbureau te Amsterdam mede gedeeld. STRIJD TEGEN DE HONGER Bijna twee „Brood in ton van comité de wereld" DEN HAAG, 7-9. Het comité „Brood in de wereld" zal een be drag van ruim f 188.000,- ter be schikking stellen voor de anti- hongercampagne van de Wereld voedselorganisatie F.A.O. te Rome. Dit is het resultaat van de door de bakkerijen in de meidagen ge houden bonkaartaktie. Het bedrag zal in zijn geheel worden besteed voor een vijfjarig ontwikkelings plan voor tarwe- en gerstcultuur in elf landen van het midden-oos ten, van Lybie tot Pakistan. Deze actie van de Nederlandse bakke rij is voor een belangrijk deel mo gelijk door de Koninklijke Gist en Spiritusfabriek, de Stichting Import Bloembureau, de bedrijfs vereniging voor het Bakkers- In een beperkte bijeenkomst heeft de ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.) besloten voort te gaan met de investeringsplannen voor Kongo. Tot nu toe zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt over de plannen, welke werden goedgekeurd, voor dat. de ongeregeldheden in Kongo uitbraken. bedrijf, de Stichting „Nebato" en de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten. Deze instellingen hebben alle aan deze actie ver bonden kosten geheel voor hun re kening genomen, zodat het totale geldelijke resultaat kan worden besteed. Spaaroverschot hij Boerenleenbanken in augustus UTRECHT, 7-9. Bij de stichtin- gen Spaarbank van de Boeren leenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindhoven en de Coö peratieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht bedroegen de stortin gen en terubetalingen in augustus resp. f 164,3 miljoen en f 116,8 miljoen, zodat er een spaarover schot was van f 47,5 miljoen. In juli bedroeg het spaaroverschot f 47,9 miljoen en in augustus 1959 f 48,7 miljoen. Niemand beklaagt zich over de onrechtvaardigheden waar van hij voordeel heeft. Rouwdag voor verkeersslachtoffers UTRECHT, 7-9. Het Verbond voor Veilig Verkeer is van plan de 12e oktoberde jaarlijkse congres dag die in Groningen wordt gehou den, de eerste dag te maken waar op nationaal over de verkeers slachtoffers zal worden gerouwd. Op deze dag, die op een vorig jaar gedane suggestie van H.K.H. Prinses Wilhelmina wordt inge steld, zal het accent worden gelegd op de bezinning over de slachtof fers van het verkeer. Het voorstel van de prinses is vorig jaar aanbevolen door H.M. de Koningin. De regering heeft zich achter de suggestie gesteld en de uitvoering ervan aan het Ver bond voor Veilig Verkeer gedele geerd. De koningin zal zich naar ver wacht mag worden via de radio met een speciale boodschap tot het Nederlandse volk richten op 12 ok tober, aldus deelt het Verbond mee. Op de scholen, in de bedrijven, via krant, radio en televisie, en door middel van aanplakbiljetten en een speciale editie van het ge zinsblad „Wegwijs" zal de bezin ning op deze dag worden gepropa geerd. Jeugdige voetballers dronken benzine AMSTERDAM, 8-9. Negen jeug dige Amsterdamse voetballers van de club „Animo", in de leeftijd van 10-11 jaar hebben woensdagmiddag limonade gedronken uit glazen, die in plaats van met limonade per abuis met benzine waren bijge- schonken. Allen werden naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis over gebracht en vijf hunner zijn daar ter verpleging opgenomen. Tijdens de rust van de wedstrijd Animo- Amstel, die gespeeld werd op het terrein van de laatste club in Oost, werd limonade geschonken. Toen er nogeens werd bijgeschonken bleek er te weinig in de fles té zitten en de zoon van de cantinehouder pak te een andere fles, waarvan hij meende dat deze limonade bevatte en vulde daarmede de glazen bij. Een Amerikaans meteorolo gisch vliegtuig is in het gebied van Foekoesjima in het noorden van Japan neergestort. Negen van de elf inzittenden zouden omgekomen zijn. Op het landgoed Saltram House, Devon, Engeland,, is een portret van een jongen in harnas ontdekt dat aan Rubens wordt toe geschreven. Deskundigen zijn tot de eenstemmige conclusie gekomen dat het een jeugdwerk van de gro te Vlaamse schilder is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1