VELPON De jaren waarop wij wachten Het duurt lang voordat Zeeuwse mossel een consumptiemossel is TAPIFLEX Onder ons gezegd: toch maar liever ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE dinsdag 6 september isso No. imm Seizoen 1960 heeft uitzonderlijk karakter Ingezonden mededeling Er zullen in de geschiedenis van de mosselcultuur maar weinig ja ren aan te wyzen zyn, waarin het zo lang duurde eer de Zeeuwse mossel voor de consumptie was, of met andere woorden aan de door het Bedrijfschap gestelde le- veringseisen voldeed, dan in het Jaar 1960. Normaal is en was het toch, dat in het prille begin van het seizoen, zo omstreeks half juli de verzen ding naar Belgie begon met mos selen van de Ooster Schelde, om gevolgd te worden door het zee banket van de percelen in de Gre- veïingen. Maar dit jaar is het beeld ge heel anders. De export moet tot heden begin september bijna ge heel worden voorzien door mosse len aangevoerd uit de Waddenzee. Gelukkig schijnt er nu ook in Zee land en dan weer uit de Ooster Schelde een begin van verzending te zijn, een monster vorige week aangevoerd van percelen uit de Grevelingen telde nog enkele mos selen die beneden de maat waren, zodat de betrokken kweker nog een drietal weken moet wachten. Gelukkig is de toestand niet hope loos. De mosselen gaan zowel in visgewicht en in grootte hard vooruit en binnen enkele weken zal Zeeland zeker weer aan de le veringen kunnen meedoen. En dat is hard nodig, want het is beslist niet zo, als de Inspecteur der Visserijen in het 2e 3e en 5e District, enige weken geleden in Harlingen beweerde, dat de Wad denzee, een volledige compensatie zou kunnen geven voor de cultuur in Zeeland en genoeg mosselen zou kunnen leveren om de gehele export te bevoorraden. In het kalenderjaar 1959 werden 59.347 ton mosselen aangevoerd ter waarde van f 6,5 miljoen. Hiervan kwamen 33.410 ton uit de Wad denzee en 25.937 ton van de Zeeuwse percelen. (Tonnen van 1.000 kg.). Zeeland nog belangrijk Hieruit blijkt wel overtuigend dat Zeeland nog een belangrijke rol speelt in de mosselaanvoer en dat alles in het werk moet worden gesteld om dat zo te laten blijven. In het seizoen 1959/'60 leverde Zeeland alleen 26.719 ton. Een an dere vraag, die de Zeeuwse mos selkwekers bezig houdt is, wat gaat er gebeuren met de Mossel- kwekersverordening. De minister van binnenlandse zaken heeft namelijk geweigerd, (onzes inziens terecht) om de z.g. Mosselshandelaarsverordening of de z.g. exportregeling goed te keu ren, meest het gevolg van de op positie in de kring der mosselhan delaars zelf tegen deze exportre geling, die wel eens een „premie op de luiheid" werd genoemd. Maar goed, de mosselhandelaars althans een geringe meerderheid voelden zich beschermd en wilden ook persé beschermd worden. Die bescherming, die eigenlijk nog nooit heeft bestaan, is nu weggevallen, door het veto van de minister. Uit rancune willen nu deze handelaars, ook de kwekers verordening laten opheffen. Dit zou tot gevolg hebben, dat het kantoor voor mosselzaken te Ber gen op Zoom zou moeten verdwij nen. De gedachte alleen al, dat een instelling, die haar zilveren jubi leum vierde en die in de loop der AANZIENLIJKE SCHADE Orkaan „Donna" trok over het eiland Sint Maarten W1LLEMSTAD-CURACAO, 5-9. Voorzover maandagochtend op Curacao bekend is geworden, is de orkaan „Donna", die zondag recht op het Antilliaanse eiland Sint Maarten afstevende, zondagavond even ten noorden van de hoofd plaats Philipsburg over het eiland getrokken. De positie van de orkaan was te drie uur 's nachts plaatselijke tijd: 18.5 noord en 63.6 west, dat is dertig zeemijlen noordwest van het vliegveld Juliana op het ei land. De verbinding tussen het vliegveld en de stad schijnt neg intact te zijn. Ingezonden mededeling Geen geknoei! met de nieuwe dop De K.L.M. heeft dan ook maan dagmorgen haar normale vlucht op St. Maarten gemaakt, al is over de toestand van het vliegveld niets bekend. Voorzover op Curacao be kend is, zijn te Philipsburg geen slachtoffers gevallen, doch wel is er aanzienlijke schade gemeld. AMSTERDAM. In augustus is bij de R.P.S. 86 min gld ingelegd en 61 min. gld opgenomen. Aug. is altijd voor de R.P.S., zo deelt deze mede, een der beste spaar- maanden. Ook dit jaar was er een ruim positief spaarverschil (25 min gld.). Zoals gebruikelijk was er een toeneming van juli op augustus, deze bedroeg dit jaar 6 min. PARIJS, 5-9. Volgens een rap port van de staf van het Franse leger in Algerie is de militaire toestand de afgelopen anderhalf jaar, sinds generaal de Gaulle pre sident is, aanzienlek verbeterd, zo bericht „Paris Jour". Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee-reserves behaalden gemakkelijke overwinning op Dreischor SVOWK omzeilde tegen Zonnemaire een lastige klip MEVO startte de competitie uitstekend door overwin ning op Spui VOETBAL K.N.V.B. Hoewel a.s. zondag pas het competitierad op volle toeren gaat draaien, vond er j.l. zondag zowel in de 3e- als in de 4e klas reeds een ivedstrijd plaats. In de 3e klas D slaagde Corn, Boys er tegen Zeelandia in beide puntjes in Sas van Gent te houden (2-0). Grenswachters, dat in de 4e klasse G, Noordhoek op bezoek kreeg, opende de competitie met een 4-0 zege. K.N.V.B., afd. Zeeland. In de eerste klasse B van de zondagcom petitie wisten de Zierikzee-reser- ves een vrij gemakkelijke 6-0-over- winning te behalen op Drieschor, dat, nadat de rust reeds met een 4-0-achterstand was ingegaan, zich in de tweede helft hoofdzakelijk bepaalde tot verdedigen, waardoor de score nog dragelijk bleef. Het naar de eerste klas gepromoveerde Zierikzee III zette de competitie met een 1-1 gelijk spel tegen de Burgh-reserves in, die maar met 10 spelers binnen de lijnen verschenen Ondanks deze numerieke minder heid kregen de bezoekers evenwel toch nog de beste kansen op de zege waarvan men echter niet wist te profiteren. In de 2e klas C eindig de de belangrijke ontmoeting tus sen Zonnemaire en S.V.O.W.K., na spannende strijd, in een 4-3-over- winning voor de Ouwerkerkers, die hiermee er al direct in zijn geslaagd een lastige klip te omzeilen. In een ontmoeting welke eigenlijk weinig om het lijf had, wist Renesse II een ruime 0-0-overwinning te behalen op Zonnemaire II. ZATERDAGCOMPETITIE. Mevo begon in de eerste klas de competi tie uitstekerid door het bezoekende Spui met een 5-2-nederlaag naar huis te sturen. Voor de nog komen de zware wedstrijden betekent deze zege voor de oranje-witten onge twijfeld een morele steun. Tem. Boys toonde zich op overtuigende wijze de meerdere over het bezoe kende Wolf aartsdijk (8-4), terwijl Veere zich thuis nipt door Wemel- dinge zag geklopt (2-3). Kapelle startte met een 2-0-overwinning op het gepromoveerde S.V.D. In de 2e klasse C stelde Duiveland in eigen huis enigszins teleur door met 2-1 van het maar met 10 spe lers uitkomende Burgh III te ver liezen. In de derde klas D wisten de reserves van Bruse Boys baas in eigen huis te blijven tegen Burgh IV (5-3). JUNIOREN. In de juniorengroep A IV had Zierikzee A 1 een puike start door de kampioen van het vo rige seizoen Goes A 1 op eigen ter rein een gelijk spel af te dwingen (1-1). De Zierikzee-spelers toonden zich in deze wedstrijd een volkomen gelijkwaardige tegenstander, waar bij enige malen de lat en staanders de Goesenaren nog te hulp kwam om hen voor een nederlaag te be hoeden. In de groep B VIII behaal de Zierikzee BI een ruime 6-2-zege op Burgh I, waardoor de Zierikzee- enaars zich meteen weer kandidaat stelden voor de titel. Bruse Boys B I kreeg in groep B IX tegen Zie rikzee B 111 volop de gelegenheid haar schutterscapaciteiten te tonen, waarvan het dan ook dankbaar ge bruik maakte. Niet minder dan 16 maal wisten de Bruse jongens de roos te treffen, waartegenover dc bezoekers geen enkel doelpunt wis ten te stellen. jaren haar nuttige functie als schakel tussen mosselkweker en mosselhandelaar volledig heeft be wezen, door het drijven van enkele handelaars, die zich miskend voe len, zou worden opgeheven is ab surd. Wie zoals wij de toestand van voor 1935 heeft gekend en wie daarna de opkomst van de Zeeuw se mosselvloot heeft gezien, die stuk voor stuk bestaat uit moderne schepen, met krachtige motoren, sterke stalen kotters waarmee geen enkele andere vissersvloot in Nederland kan wedijveren, kan onmogelijk terug verlangen naar de „vrijheid-blijheid" van voor '35. En wie de mosselkwekers middels een enquête zou willen afvragen hoe zij zelf denken over opheffing van de mosselkwekersverordening, zou in 95 van de honderd gevallen zeker vernemen. „Wij willen hou den wat wij hebben." Opheffing van de „mosselverordening" zou de grootste blunder zijn die de re gering kon maken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLISSINGEN Bij een verkeers ongeval dat zich tussen Middel burg en Nieuw, en St.-Joostland heeft voorgedaan, is de 24-jarige ongehuwde C. Schuit uit Arnemui- aen om het leven gekomen. HOOFDORP. Bij de oostelijke af rit van de Rijksweg Den Haag-Am sterdam naar de Kruisweg onder Hoofdorp is de 63-jarige mevrouw J. J. N. W. Meier-Valten uit Almelo bij een botsing ernstig gewond en in de loop van de avond overleden. ROTTERDAM. In het Westerzie kenhuis te Rotterdam is overleden de 25-jarige matroos M, van der Lubben, te Schiedam. Hij werd eer der ernstig gewond naast zijn bromfiets op de Maasbrug in Rot terdam gevonden. Men vermoedt dat hij tegen een pijler is gereden. LINNEN. Te Herkenbosch is uit de Roer het lichaam opgevist van de 78-jarige J. Menten uit Herken bosch. De man was reeds enkele dagen vermist. De heer Menten is door verdrinking om het leven ge komen. LINNEN. Door het springen van de achterband van een personen auto is te Linnen op de Rijksweg Roermond-Sittard de 28-jarige B. M. Baake-Kelzer uit Delden (Over ijssel) dodelijk verongelukt. Zij werd met de naast haar gezeten chauffeur uit de wagen geslingerd toen deze na de bandenpech tegen een boom reed. HAARLEM. Het driejarig zoontje van de portier van de machinefa briek van Figee in Haarlem, Nico Smakman is spelenderwijs te wa ter geraakt en verdronken. IJMUIDEN. Op de Stationsweg te Velzen-zuid is de 54-jarige heer J. R. van den Berg uit Amsterdam op de bromfiets aangereden door een auto, die in een van de boch ten van deze weg slipte en op het linkerweggedeelte kwam. De heer van den Berg werd op slag gedood. Ingezonden mededeling vloerbedekking vuil tast niet aan. blijft mooi van kleur onverslijtbaar (gegarandeerd) geen onderhoud I 11,50 p. m2 vraag grails folder plus siaal alleanverkoop bij Deurloo Ingezonden stukken Meneer de Redakteur. Naar aanleiding van het inge zonden stuk van J. C. Jonker- Grooss in Uw blad van dinsdag 30 augustus, waarin ze vroeg geen poesen meer bij haar te brengen daar ze geen asyl heeft, zou ik het volgende onder de aandacht van de lezers willen brengen. De Sophia-vereniging tot Be- scherrriing van Dieren doet sinds 1953 ook op Schouwen-Duiveland alles in het belang der dieren. Reeds vele dieren werden in een nieuw tehuis geplaatst en zwerf dieren in een asyl opgenomen. Langs deze weg zou ik de lezers willen vragen hun dieren niet lan ger te laten zwerven. Wil.men zijn huisdier kwijt, laat men zich dan in verbinding stellen met onder staand adres. Dit in het belang van mens en dier. U dankend voor de plaatsruimte. P. J. Heijboer. Esdoornstraat 33 Vertegenwoordiger van de Sophia- Vereniging tot Bescherming van Dieren. Nieuwerkerk. EN LAURENS PRODUCT 20 STUKS SS CENT Amerikaans pers commentaar op Cuba NEW YORK, 4-9. „The New York Times" schrijft over het be sluit van Cuba, diplomatieke be trekkingen aan te knopen met communistisch China, dat dit #is gekomen als „de explosie van eén tijdbom waarvan men wist dat hij moest ontploffen, maar het tijdstip van de explosie niet kende". „Zelfs terwijl wij wisten dat dit zou gebeuren moeten wij de bete kenis ervan niet onderschatten. Het geeft communistisch China zijn eerste diplomatieke brugge- hoofd op het Amerikaanse conti nent. Er bestaat geen twijfel aan dat vroeg of laat een of ander Amerikaans land het eerste moest 2ijn. Maar het maakt verschil dat het vroeg is en dat het revolutio naire Cuba het eerste land ia." Carillon op Duitse begraafplaats te Venray VENRAY, 4-9. Op de Duitse be- graafplaats „de IJsselstein" te Ven ray, werd vanmiddag een carillon onthuld, dat voortaan Duitse liede ren over de dodenakker zal laten klinken. Het initiatief tot oprich ting hiervan werd genomen door de 60-jarige Frau von Zitzewitz uit Berlijn, wier zoon en enig kind hier begraven ligt. Met goedkeuring van de leiding van de begraaf plaat stelde zij zich in verbinding met de familie van de gevallenen voor een financiële bijdrage tot oprichting van het carillon. Zater dag werd dit carillon van 25 klok ken, welke de namen van de fami lies uit Berlijn, München, Ham burg, Bonn, Stuttgart enz., met de luistoel, klaviers, enz. door de Duitse consul in Nederland, de heer H. Buddeberg, onthuld. Strijd tegen „doping" ROME, 5-9. Driehonderd doctoren, behorende tot olympische ploegen, hebben opgeroepen tot een totale oorlog tegen het gebruik van stimulerende middelen, val lende onder „doping" door atletenDe oproep is be lichaamd in een resolutie die met alggemene stemmen werd aangenomen in een vergadering van doctoren, welke gehouden werd onder de auspiciën van de Italiaan se Medische Sportfederatie en het Centrum van Volks gezondheid en sport. Een vooraanstaand Itali aans geneesheer, prof. A. Venerando, zeide, dat, gezien was hoe een dokter, verbon den aan een buitenlandse ploeg, een stimulans toedien de aan een van zijn atleten kort voor de start van een nummer. Maar geen sancties war enmogelijk omdat er geen regels bestaan die „do ping" uitsluitenaldus prof. Venerando. LAND- EN TUINBOUW De herfstbemesting De oogst is grotendeels binnen gehaald en de akkers liggen weer klaar om de noodzakelijke stop pelbewerkingen (ploegen, eggen, cultivateren) te ondergaan. Aan de bemesting van de grond wordt hierbij echter nog veel te weinig aandacht geschonken. Hieraan denkt men vaak pas als de winter voorbij is. Er zijn echter verschillende re denen aan te voeren die pleiten voor een herfstbemesting. Wat reeds in de herfst aan bemesting kan en moet worden gedaan, dient ook werkelijk te worden uit gevoerd. Een tijdig toegepaste be mesting geeft uiteindelijk het bes te financiële eindresultaat. In de eerste plaats dient de aan wezige stalmest te worden uitge reden en op doelmatige wftze op de akkers verdeeld en onderge bracht. Stalmest bevordert de struktuur en stimuleert het bacte- riënleven van de grond. Vervolgens vraagt een slakken- meelbemesting thans reeds sterk de aandacht en daarnaast in vele gevallen de bemesting met kali- zouten, die met het slakkenmeel kunnen worden gemengd en in één gang uitgestrooid (werkt aroeids- besparend Men heeft nu veelal meer gele genheid om de basisbemesting met fosforzuur en kali toe te passen dan in de reeds zo druk bezette voorjaarsmaanden. Bovendien is deze bemesting nu economischer, daar de prijzen van de meststoffen nu lager liggen dan in het voor jaar. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Pancras: Th. Tijsma, kand. te Workum. Benoemd tot vicaris te Zwolle (wijkgem. 3 en 4): A. W. J. A. Knorth, kand. te Huissen (Geld.) DEN HAAG. In aanwezigheid van een aantal ambassadeurs, de burgemeester van Den Haag, de president van de hoge raad, de hoofdcommissaris van politie van Den Haag, autoriteiten van de rechterlijke macht, hoogleraren in het strafrecht en de criminologie, en vele anderen aanwezigen heeft de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, hedenmorgen in de ridderzaal het vierde internatio naal crimonologisch congres ge opend. FEUILLETON 27 door HANOL SPOOR De mensen voelden zich door dit kleine voorval weer meer aan een en daarom kwam als een donder slag uit heldere hemel het bericht, dat tante Eliza en mijnheer Kleij- berg gingen trouwen. Nee maar, zo iets was nog nooit vertoond. Waar haalden ze op die leeftijd de moed vandaan? Het meest ongelooflijke bleek toch waar te zijn. Mijnheer Kleijberg was op onderzoek uitge gaan en had zowaar nog enkele ka mers voor hem en zijn aanstaande vrouw weten te huren. Daarna gingen ze in alle stilte in ondertrouw. Maar het nieuws sij pelde door, en nu werden de beide oudjes als een wereldwonder aan gegaapt. Zij waren het gesprek van de dag. De beide bejaarden werden ge ïnterviewd en voelden zich bij al die drukte wonderlijk fris. Ze had den niets tegen het tehuis, vertel den zij op diverse vragen, behalve dan het gemis aan vrijheid. Vrienden en kennissen liepen bij het bruidspaar in en uit Terwille van de naam van het tehuis, ver droeg de moeder de ongewone drukte, al kostte het menige zucht. Op de dag van het huwelijk, was de belangstelling bij het stadhuis enorm. Het was een aandoenlijke gebeurtenis. De bruidegom en de 'bruid waren beiden plechtig in het zwart gestoken. Het meest opval lende aan de bruid was het prach tige boeket mooie, zalmkleurige anjers, die tegen haar zwarte japon op wel heel voordelige wijze tot hun recht kwamen. De ambtenaar van de burgerlijke stand wenste het echtpaar veel ge luk met hun moedig voornemen, om op deze gevorderde leeftijd, als echtpaar samen door het leven ver der te gaan Menig oog werd vochtig, toen het bruidspaar de handtekeningen zet ten. Da armee was de plechtigheid ten einde, maar nog lang groepte men op straat samen om over dit huwelijk te spreken. Rustig en zonder zich al te veel van de drukte aan te trekken, be trokken de beide bejaarden hun kamers. Velen, waaronder ook juf frouw Koosje, hoopten dat ze nog lang en gelukkig zouden leven Intussen was er iets anders, dat juffrouw Koosje hevig verontrust te. Van verschillende kanten kwa men berichten dat Henny in vreemd gezelschap was gezien. Me nigeen had daaraan dubbelzinnige veronderstellingen vastgeknoopt. Zoals het met een vlammetje bij een droge bos stro gaat, zo had de laster zich van Henny meester ge maakt, en buitengewoon snel om zich heen gegrepen. Henny had geschreven dat ze zonder betrekking zou komen. Ze moest enkele gegevens uitwerken en daarna weer veranderen van do micilie. Juffrouw Koosje deed haar best om Henny in het tehuis, als hulp van zuster Wilma en assistente van de moeder te werk gesteld te krij gen. Maar ze was op onverwachte tegenstand gestuit. Zowel de moe der, als zuster Wilma bleken niet op de komst van Henny gesteld te zijn, ook al konden ze een hulp goed gebruiken. Het maakte juist de strijdlust van juffrouw Koosje wakker en ze toog op onderzoek uit. Haar verontwaar diging over de lasterpraatjes, die over Henny in omloop waren, kent- de geen grenzen. Er was dan ook al gauw niémand meer, die het te gen juffrouw Koosje durfde opne men. Bewijzen waren- er niet, alles was van „horen zeggen-". Voor het eerst riep juffrouw Koosje de hulp van notaris Greedel in. Hij moest zijn grote invloed la ten gelden, ten bate van Henny. Wanneer Henny van al die be moeiingen geweten had, zou ze waarschijnlijk niet zo vlug op het voorstel van juffrouw Koosje, om in 'het tehuis te komen, zijn inge gaan. Maar ze voelde zich op dat ogenblik niet opgewassen tegen een nieuwe, vreemde omgeving. Het idee om bij juffrouw Koosje te zijn, leek haar wel het meest aanlokke- lijkst. De eerste tijd was ze zo neer slachtig, dat ze van de koele hou ding van haar omgeving weinig merkte. Langzaam drong het echter tot haar door, dat de voorkeur, die de oude mensen voor zuster Wilma toonde, buiten het normale vlak lag. Er was een zekere geringschat ting in hun manier waarop ze haar behandelden. Met uitzondering van juffrouw Koosje en anderen, die een grenzeloze verering voor juf frouw Koosje hadden, trok men één lijn tegenover haar. De houding van zuster Wilma was nog vreemder. Ze was altijd al enigszins koel en teruggetrokken maar tegenover Henny deed ze zo hooghartig, dat Henny, die gehoopt had een nieuwe vriendin te vinden, zich uiterst geraakt terugtrok. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5