KENTU KENT? Een Haamsteedse landbouwer vertelt luistermuziek Bakkerij Potappel De heer W. de Vrieze te Haamstede, thans, vertoe. vend in de U.S.A., vervolgt hier zijn artikelenreeks over zijn ervaringen in het land van Uncle Sam. In bijgaand artikel maakt hij een begin met een re laas over een door hem ge maakte tocht van Montana naar de Oostkust. Een tocht van de „Far West" naar de oostkust, is een hele on derneming, ook al ontbreekt het onderweg niet aan comfort. Een greyhound-bus bracht me in een kleine veertien dagen, over een af stand van 5200 km. door alle soorten landschappen, die men zich maar kan voorstellen. In de mid dag van de 20ste juli stapte ik in de bus in het noord-oosten van Montana, bij een brandende zon neschijn. Het was uitgerekend de warmste dag van het seizoen en het kwik toonde 44 graden Celcius in de schaduw. Hier en daar in de uitgestrekte velden van Montana waren de eerste combines al te zien. Op een bepaalde plaats zelfs vijf op een rij. Aan het einde stonden vrachtwagens te wachten om de losse tarwe uit de graan- tanks van de maaidorsers te ont vangen. Mijn reisdoel was eigen lijk tweeledig. De eerste gold een bezoek aan de z.g.n. „midpoint- meeting in het centrum van de V.S., waar alle uitwisselingskandi daten voor een week samen kwa men in het universiteitsgebouw van Columbia (Missouri). Verder was ik voornemens te reizen naar mijn tweede standplaats in de staat Connecticut. „U.N.O. in het klein" Samen te zijn met ongeveer hon derd jongelui van 38 verschillende nationaliteiten, is een belevenis apart. We hebben daar U.N.O.-tje in het klein gespeeld. Om een zo groot mogelijke tocht te kunnen maken, reisde ik vier dagen en nachten vanuit n.o. Montana met een grote boog naar het westen en dan in zuidelijke richting naar Missouri. Na 's nachts in een mijn- stad in de Rocky Mountains over gestapt te zijn in een bus naar Salt Lake City, was bij zonsopkomst de reis al gevorderd tot Idaho. De nacht doorbrengen in zo'n bus is bepaald niet ongeriefelijk. De bus sen zijn anders dan in Europa. De grote bagageruimten zijn over de halve lengte van de bus onder de zitplaatsen gebouwd met grote luiken toegesloten aan de buiten zijde. De motor maakt een zacht zoemend geluid en de bus is goed verend, de verkeerswegen zijn uit- stekend. Tijdens de reis kan een hoofdkussen worden gehuurd, dat de slaap uiteraard ten goede komt. Tijdens de reis kom je gemakke lijk in gesprek met allerlei men sen, die van San Francisco of Los Angelos naar de oostkust reizen, of (enkele) dronken lieden, die uit de bus gezet worden of een „glo betrotter", die sterke verhalen wist op te dissen over de jacht op groot wild in Kenia en niet te ver geten twee oude dames, die 24 uur lang hun scherpe stemmen lieten horen. Een iels van noord-Montana via Missouri naar de oostkust ziet zeer uitgestrekte velden aard appelen, die men juist aan het be vloeien was. Het rivierwater wordt in geulen gepompt en zo naar de velden geleid. De grote droogte vordert zulks. Langzaam nadert men dan de beboste delen van zuidelijk Idaho. In het noorden van «deze staat is alles begroeid met laag struik gewas, een soort halfwoestijnplant met witgrijs blad. Dit is de streek van de enorme schapenranches. Van regeringswege is er een grote schapenproefbedrijf voor het on derzoek naar betere rassen. Ingezonden mededeling SPORT VOETBAL Zaterdagcompetitie 10 september le klasse: SVD-Mevo; Col. Boys- Tern. Boys; Wolfaartsdijk-Hoek; Wemeldinge-Kapelle; Spui-Veere. 2e klasse C: Burgh III-Br'haven III; Bruse Boys-Duiveland; Mevo II Zeemeuwen. 3e klasse D: WIK II-Burgh IV; Duiveland II-Sinoto. JUNIOREN Groep A IV: Zierikzee A I-Wol- faartsdijk A I; Goes A I-Zeemeeu- wen A I; Kapelle A I-Patrijzen A I Luctor A I-Kloetinge A I. Groep B VIII: Burgh B I-Brou- wershaveni B I; Renesse B I-Zierik- zee B I. Groep B IX: Zierikzee B II-Zie- rikzee B III; Dreischor B I-Bruse Boys B I. Zondagcompetitie 11 september le klasse B: Burgh II-Brouwers- haven; Dreischor-Zierikzee III. 2e klasse C: Brouwershaven II- Renesse II; Zonnemaire II-SVOWK SVOWK II-Zonnemaire. Zondag 11 september 3e klasse D: Axel-Zierikzee; BSC- Hontenisse; Zeeland Sport-RCS; Meto-Odio; RKFC-Zeelandia; Kaai- se Boys-Corn. Boys 4e klasse G: Renesse-Vosmeer; De Schutters-Burgh; NSV-Oude Molen; Grenswachters-Halsteren; Nieuw Borgvliet-Noordhoek. De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland KERKNIEUWS Afscheid ds. C. Groot van Iferv. Gem. Brouwershaven Ned. Herv. Kerk Ds. C. Groot zal zondag 25 sep tember a.s. afscheid nemen van de hervormde gemeente van Brou wershaven en vrijdag 7 oktober a.s. met het M.S. „Willemstad' naar Suriname vertrekken, waar hij in de vakature van ds. L. P. de Bruijn is beroepen als predikant van de hervormde gemeente van Paramaribo. Ds. Groot werd op 17 augustus te Berkhout in Noord Holland ge boren. Hij bezocht eerst de vier jarige handelsdagschool te Zaan dam en was daarna enige jaren werkzaam op een handelskantoor. Naderhand bezocht de heer Groot het gemeentelijk lyceum te Zaan dam en studeerde hij verder nog aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij in januari 1953 zijn kandidaats- en in sep tember 1954 zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat kandidaat Groot van oktober 1954 tot januari 1955 eerst vier maanden in de Wierin- germeer werkzaam was geweest als leervicaris en hij in juli 1955 na een te Amsterdam gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk is hij van augustus 1955 tot augustus 1956 eerst een jaar te Zwolle werkzaam geweest als vicaris. Sinds 16 sep tember 1956 dient ds. Groot de hervormde gemeente van Brou wershaven, waar hij werd beves tigd door ds. B. Gast uit Zwolle. Tijdens zijn ambtsbediening te Brouwershaven was ds. Groot o.a. scriba van de ring Brouwershaven 1959 tot 1960; scriba van de Regio nale commissie voor het jeugd werk in Schouwen en Duiveland 1958 tot 1960; bestuurslid van de provinciale afdeling Zeeland van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden in Nederland 1958 tot 1960 en van 1957 tot 1960 bestuurs lid van de afdeling Brouwers- DE OOGSTRAMING voor rogge, gerst, erwten en vlas Idaho aardappelstaat. Idaho is de Amerikaanse aard appelstaat. Dat is goed te zien als je Idaho Falls (de hoofdstad) na dert, met al zijn aardappelbewaar plaatsen. Deze zijn als bunkers half onder en half boven de grond gebouwd en hebben een mantel van aarde voor isolatie. Aardappelmoeheid schijnt hier geen probleem te zijn, want men 'Zonnige' conjuncturele hemel in west-Europa HAMBURG, 5-9. In een overzicht van het wereld-economisch archief te Hamburg over de economische toestand in de westelijke wereld in deze zomer schrijft men, dat zich boven west-Europa een „zonnige conjunctuurhemel" bevindt. Ook voor de tweede helft van dit jaar verwacht het instituut geen ernstige verstoringen. Volgens het overzicht is het prijzenklimaat in de meeste europese landen echter nog „koel", daar de consumenten prijzen in dit jaar slechts in Zwit serland, Oostenrijk en ook in Groot-Brittannië enigszins hoger zijn geworden. In de komende maanden behoeft slechts nog in geringe mate met spanningen tussen aanbod en vraag rekening te worden gehouden. De uitbreiding van de vraag zal zich volgens het archief langzamer dan tot nu toe voltrekken. Daar echter ook het tempo van de produktie- uitbreiding gedeeltelijk langzamer blijft aanhouden zal de toestand per saldo in toenemende mate nor maal worden. In het overzicht wordt verklaard dat de te verwachten vertraging van de conjuncturele opleving als voornaamste oorzaak het in toene mende omvang uitgeput raken van de capaciteiten en vooral der ar beidskrachtreserves heeft. Het per centage werklozen is in de meeste west-Europese landen tot 1 pro cent gedaald. DEN HAAG, 5-9. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft op grond van de op 20 augustus gehou den derde voorlopige oogstraming wederom opbrengstcijfers gepubli ceerd van enkele akkerbouwgewas sen. Voor rogge wordt een totale op brengst verwacht van 470.000 ton (vorig jaar 386.000 ton), voor win- tergerst van 43.000 ton (33000 ton) en voor zomergerst van ruim 246.500 ton (235 500 ton). Deze opbrengsten zijn mede be- invloed door de areaal-verschillen t.o.v. 1959. Tegenover een uitbrei ding van de oppervlakten rogge en wintergerst stond een inkrimping van -het areaal zomergerst. De ge middelde opbrengst per ha. lag bo ven die van het vorige jaar. Bij de erwten geven de schokkers een achteruitgang van de totale produc tie te zien van 30.600 op 27.300 ton, hetgeen veroorzaakt werd door de inkrimping van het beteelde areaal. Voor groene erwten alsmede voor kapucijners en grauwe erwten werd een lagere ha-opbrengst gecom penseerd door de grotere opper vlakten. De vlasproduktie Bijzondere opmerkzaamheid ver dienen de cijfers betreffende de vlasproductie. Hier weerspiegelt zich uiteraard de kentering welke de oppervlaktecijfers met ruim 24.000 ha. (v.j. 15.000 ha.) te zien hebben gegeven na de voortduren- MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 5-9. Officieuze noteringen per 100 kg.: tarwe ba sis 17 pet. vocht, schotvrij - f 30,70 franco Rotterdam. Voedergranen: maalgerst - vol gens monster - f 23.00-24 00; kip- pegerst - volgens monster - f 24.50 25.75; haver - ongepunte, volgens monster - f 20,00-24,00. Peulvruchten - franco Rotterdam groene erwten - op monster tot 45.00, schokkers op monster tot 46,00. Aardappelen ROTTERDAM, 5-9. Kleiaardap. pelen 35 mm. opwaarts: eigenhei mers f 11,00-11,50; Bintje f 8,75- 10,00. Voeraardappelen f 1,50-2,75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. de teruggang van de laatste jaren. De totale opbrengst bedroeg voor gerepeld vlas bijna 145.000 ton (v.j. oï*SSÜ .ton)' voor ÏÜnzaad ruim 21.000 ton (v.j. 14.000 ton). Met betrekking tot de gemiddel de opbrengst per ha. kan van een goed vlas jaar worden gesproken. Bovenvermelde opbrengstcijfers hebben alleen betrekking op de hoeveelheden. Zij zeggen derhalve mets omtrent de kwaliteit der ge oogste producten. haven van het Nederlands Bijbel genootschap. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Johannesga: G. J. Tijsseling te Suawoude - door het breed moderamen van de clas- sikale vergadering te Winschoten, als predikant voor buitengewone werkzaamheden (diaconaal maat schappelijk werk te Veendam) Meyboom te Scheemda. Benoemd tot geestelijk verzorger van de zieken in het R.K. zieken huis te Groningen ds. J. Roebers te Dorkwerd (Gron.); tot ziekern huispredikant te Arnhem: ds. Kooistra, em. predikant te Elden. Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Doorn: J. van Oostrum, em. leger- predikant te Utrecht. Examens: Aan de Theologische Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het kandidaatsexamen, de heer P. P. Goossens te Amersfoort. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Leiden: dr. W. Velema te Eindhoven. Ingezonden mededeling verzacht ruwe handen en herstelt de huid gezinsflacon f 1,90 rkrljgbaar bij H. FIERENS Ring 5 - Haamstede V.V.D.-kaiulidateiilijst voor Westerscliouwen Nieuwe afdeling werd opgericht RENESSE, 5-9. Tijdens een maan dagavond in het Dorpshuis te Re- nesse gehouden vergadering voor leden en sympathiserenden van de afdelingen Haamstede-Burgh, Re- nesse, Serooskerke en Noordwelle van de V.V.D., is besloten tot op richting van een nieuwe afdeling Westerschouwen. De bijeenkomst stond onder lei ding van de organisator-propagan dist, de heer L. van Vlaardingen. Tot oprichting van de afdeling Westerschouwen werd besloten in verband met de komende samen voeging van de gemeenten. Het bestuur werd samengesteld uit de volgende personen, t.w. de heren P. L. Vis en J. D. van Nieu- wenhuijzen te Haamstede, R. H. Blom en N. A. Krijnse Locker te Renesse, W. v. d. Zande te Burgh, G. H. Haringman te Noordwelle en een nog te kiezen kandidaat uit Se rooskerke. Tijdens de vergadering gaven zich 58 personen als lid van de nieuwe afdeling op. De kandidatenlijst voor de op 17 november a.s. te houden gemeente raadsverkiezing voor de gemeente Westerschouwen, werd als volgt samengesteld: 1. P. L. Vis, Haam stede; 2. M. J. Steur, Noordwelle; R. H. Blom, Renesse; 4. J. D. v. Nieuwenhuijzen, Haamstede; 5. J. C. de Feiter, Burgh; 6. J. M. van Klooster, Renesse; 7. H. Beije, Re- nesse; 8. I. C. Boot, Haamstede; 9. M. Evertse, Haamstede; 10. M. Moermond, Noordwelle; 11. mevr. M. Hoogenboom-v. d. Wekken, Re- nesse; 12. N. J. Steur, Burgh; 13. J. Stevense, Haamstede. Arrondissements rechtbank Middelburg den HAAG, 5-9. Bij K.B. is be noemd tot rechter in de Arrondis sementsrechtbank te Middelburg, mr. T. W. Attema, thans griffier van het Kantongerecht te Middel burg, belast met de waarneming van de werkzaamheden van de griffiers van de Kantongerechten te Oostburg, Terneuzen en Zierikzee, tevens kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Middelburg en rechter-plaatsvervanger in de Arrondissementsrechtbank te Mid- I delburg. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 5 september 1960 Aardappelen f 11,-; andijvie f 14; postelein f 40,-; princessebonen f 46-48,-; tomaten f 20-40; rode kool f 13; gele kool f 15; groene kool f 11; waspeen f 12. All. Pippin f 17-20; zigeunerin f 18-30; The Queen f 12-18; Manks Codlin f 10-21; James Grieve f 23- 40; late Franse f 25-30; Souv. de Congres f 53; Reine Claude f130; Reine Victoria f 125. Alles per 100 kg. Kropsla B f6,-; komkommers 8-13 per 100 stuks. Bramen f 0,24- 0,32 per doosje. Eierpr\jzen V.E.C.E. In de periode van 29 augustus tot 3 september werd door de Coöp. In- en Verkoopcentrale voor Eieren VECE uitbetaald voor eieren tot 49 gram f 1,80; van 47-49 gram f 1.90; van 50-51 gram f 2,00; van 52-53 gram f 2,10; van 54-57 gram f 2,16; van 58-61 gram f 2,18; 62 gram en hoger f 2,32 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk min der uitbetaald. Gemeente Zierikzee BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat het huisvuil in plaats van donder dag 8 september a.s., zal worden opgehaald op woensdag 7 septem ber a.s. De ophaaldienst van vrijdag 9 september 1960 zal normaal wor den uitgevoerd. Zierikzee, 6 september 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd: F. TH. DIJC&MEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Vergaderen op 2 januari 1961 De gemeenteraads verkiezingen op Schouwen-Duiveland VLISSINGEN, 5-9. Gelijk reeds gemeld zullen op 17 november op Schouwen - Duiveland gemeente raadsverkiezingen gehouden wor den, die noodzakelqk zijn gewor den door de gemeentelijke herin deling. De herindeling betreft de ophef fing van de gemeenten Brouwers haven, Oosterland, Kerkwerve en Haamstede, de vorming van de ge meenten Brouwershaven, Duive land, Middenschouwen en Wester schouwen en de uitbreiding van de gemeenten Zierikzee en Bruinisse. Gedeputeerde Staten, die de da tum in een brief aan de gemeenten hebben bekend gemaakt, hebben voorts gezegd dat de kandidaten op 25 oktober gesteld moeten zijn en dat de nieuwe raden op 2 jan. voor het eerst zullen moeten ver gaderen. De laudelijke bi-and- weerwedstrijden 1960 VLAARDINGEN, 6-9. Zaterdag september zullen in Vlaardingen landelijke brandweerwedstrij den 1960 worden gehouden. Een en vijftig groepen uit alle delen van ons land, waarbij ook jeugdbrandweergroepen en de groepen B.B. van de A-gemeenten zullen aan deze wedstrijden deelne men. ADVERTENTIES HEDENAVOND in het Duyveiants Koffyhuys" van „de Jantjes" Beleefd aanbevelend. W. VAN DER HULLE Prijs f 560.- De ideale gezins-zïg-zag naaimachine. Vrije arm G. J. WILBRINK Korte St. Janstr. 1 - tel. 2923 Zierikzee Bij een gezellige kermis hoort Smult dan ook eens van onze Heerlijke Oliebollen Poststraat, tel. 2601, Zierikzee Te huur of te koop gevr. op Schouwen Eenvoudig - klein vrijstaand HUISJE met wat grond Liefst omgeving Scharendijke Aanbiedingen tot 10 sept. a.s. G. J. ROSENTHAL Caravan „Nova Cura", Kampeerterrein, Scharendijke na 1 0 september a.s.: Prinses Julianalaan 6 Rotterdam telefoon 122152 Philips handmixer 47,50 Klopt -fc Mengt bereidt heerlijke vruchtendranken enz. Radio Weltevreden Telef. 2805 - Zierikzee SUCCESJES Diversen: „BECKERS" haarden in nieu we stijl met de vermaarde frontcirculatie in voorraad bij: Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Bruinisse. Nu nog tijd voor buiten-schil deren, dus om „Ralston" extra vet voor buitenwerk. - Mol, Nieuwe Boogerstr. 27, Zzee. 54. Terwijl Emillo op de drempel van de kajuit, totaal verrast, het meisje staat aan te gapen, richt de bootsman dreigend zijn pistool. „Stop Thomas, niet schieten"! roept Clare Sullivan angstig en haastig duwt zij het vuur\ apen opzij. „Hij is een vriend van mij, hij zal ons niets doen!" Verbluft laat de bootsman zijn wapen zakken. Achter zijn rug hoort Emillo het dreigende, ongeduldige gemompel van de muiters. „Vooruit maat, waar wachten we op!" snauwt er één in zijn oor. „We zullen dat mooie poppetje eens netjes binden, net als we haar broer gedaan hebben!" Emillo's gedachten gaan bliksemsnelDe muiters hebben doordat het kruit in hun wapens vochtig is, in feite niets aan hun pistolen en musketten, terwijl hijzelf het wapen van Sullivan, dat wel met droog kruit geladen is, in de hand houdtDan draait hij zich plotseling om en richt zijn pistool op de verbaasde muiters. „Terug, de trap af jullie!" schreeuwt Emillo met donderende stem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3