Olympische spelen GRATIS Oude R.T.M.-watertoren te Burgh wordt verlaagd tot de eerste etage ,ikid Bolletje.' de echte eierbeschuit SCHOOL SCHRIFTEN Verkneuteren Vertrouwd dorpsbeeld verdwijnt Bouwsel had vroeger functie bij de watervoorziening BURGH, 6-9. Het zal menigeen opgevallen zyn, dat de oude wa tertoren staande op het stations- emplacement van de R.T.M. te Burgh in de laatste weken steeds korter wordt. Personeel van de R. T.M. aangevuld met enkele ex perts zyn vorige week begonnen met de afbraak van de toren tot op een hoogte van ongeveer 10 m. Op deze hoogte zal een zadeldak gebouwd worden, zodat de toren verandert in een hoog opgebouwd woonhuis. Wat is n.l. het geval met de to ren. Toen op ons eiland de water leiding haar intrede deed was de bestemming van de watertoren praktisch overbodig geworden. Lang heeft ze toen doelloos ge staan tot dat de bouw van de grote bussen-garage te Burgh klaar was. Voor het vele onderhoudswerk aan de bussen was personeel no dig, en hiervoor werd ook de toren van binnen verbouwd. Voor de be woners was het verblijf in de to ren niet aangenaam, want bij de minste regenbui regende het hard door. De steen was verzadigd met water, zodat het kleinste beetje dat er bij kwam „de emmer" deed overlopen tot groot ongerief van de bewoners. De hoogte wordt nu terug gebracht tot en met de eer ste etage. Tot deze hoogte had het water nog geen overlast aange richt. Een vertrouwd dorpsbeeld zal hierdoor verdwijnen. Van 1914 De toren werd voltooid in 1914, nadat reeds enkele jaren eerder met de bouw was begonnen. De top, die tot vorige week afgevlakt was, was in de jaren 1914 heel anders, want toen stond er een watermolentje op. Of de bouw van dit molentje nu niet zo best was, of dat het vroeger harder waaide is niet bekend, maar in ieder geval woei de opbouw er 12 maal af! De laatste, maal in 1922. De toren die van binnen van een grote water tank was voorzien, had tot doel water in voorraad te houden. Dal water was bestemd voor de oude stoomlocomotieven, die aan het eindpunt te Burgh gekomen juist genoeg water hadden om Burgh le bereiken. Via een buizennet liep het water naar de grote gebogen gietijzeren vulapparaten, waarvan het zeildoeken einde in de water tanks van de locomotieven werd gehouden om op deze manier de locomotief van water te voorzien. Ook de oude waterwagens die achter de tram werden aange haakt en gevuld mee werden ge nomen naar Zijpe, waar geen wa tertoren was, werden op deze ma nier gevuld Later werd de molen vervangen door een hetelucht motor. Al deze herinneringen komen bij de af braak van de oude vertrouwde toren nog eens boven. Als we de huidige machtige bussen op het Ingezonden mededeling jciisje ICING elke dag KING, elke dag fit! Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll Wilma Rudolph won tweemaal goud ROME, 5-9. Maandag 5 septem< ber 1960 zal altyd in de annalen van het Olympisch logboek blijven staan als de dag waarop de Ame rikaanse sprintster Wilma Rudolph haar tweede gouden medaille won en waarop de tienkampers, niet be stand tegen de wolkbreuk die om zes uur in de namiddag de Olym pische arena onder water zette, de stryd onderbraken. Zaten er om half zes nog ruim 75.000 toeschouwers geboeid te kij ken naar de wedstrijden om het Olympische goud, zilver of brons, een kwartier later was iedereen weggespoeld en gevlucht naar vei liger oorden. Alleen de perstribune, het enige overdekte gedeelte van het stadion, bleef bevolkt door hard werkende journalisten. Het fenomeen Wilma Rudolph Voordat het water bezit nam van het stadion, kon men weer atletiek van bijzonder gehalte aanschou wen. Wilma Rudolph, de 20-jarige Amerikaanse atlete, die dit jaar als een komeet aan het atletiek-firma- ment verscheen, won voor de tweede maal in een subliem op de binnenbaan gelopen race op de 200 meter een gouden medaille en drukte hiermede de voetsporen van onze landgenote Fanny Blankers- Koen in 1948, die toen viermaal het goud veroverde en van Betty Cuthbert in 1956 te Melbourne met drie gouden plakken. Evenals op de 100 meter zegevierde dat slanke meisje in de series toen zij de nieuwe Olympische recordtijd van 23.2 liet afdrukken, in de halve fi- Ingezonden mededeling nale met 'n strakke wind tegen in 23.7 sec. en in de finale met 24.0 sec. precies. Wilma Rudolph loopt soepel en gracieus als een hinde en is van een dergelijk grote klasse, dat men geen woorden genoeg heeft om dit lopen te beschrijven. Nederlandse atleten in tienkamp De Nederlandse tienkampers, Eef Kamerbeek en Herman Timme, hebben maandag de zwaarste dag van hun leven gehad, 's Morgens om 9 uur begonnen zij met het eer ste nummer, de 10 meter, en om 23.00 uur eerst trokken zij voor het laatst hun trainingspakken aan. Beide atleten slaakten dan ook een zucht van verlichting. Wanneer men bedenkt dat die zelfde atleten dinsdagmorgen vroeg klaar moesten staan voor het zesde onderdeel: de 110 meter horden, dan kan men alleen maar medelij den met deze knapen hebben. Na de eerste dag bezet Eef Ka merbeek, die met enige zeer goede verrichtingen voor de dag kwam, de zesde plaats met 3937 punten. Hij sprong 7.21 meter ver en 1.80 meter hoog. Herman Timme bezet met 3817 punten de tiende plaats. DISCUSWERPEN De Russische Nina Ponomareva verbeterde maandagmiddag tijdens de finale van het nummer discus werpen dames met een worp van 55,10 meter het Olympisch record. Het oude record stond met 53,69 m sedert 1956 (Melbourne) op naam van de vroegere Tsjechische Olga Fikotova - nu mevrouw Connolly. ZEILEN Nederlander Ben Verhagen op de derde plaats Terwijl in Rome de windvlagen over de Olympische centra trok ken, regenbuien neerkletterden en de temperatuur enkele graden daalde, was het in Napels - 200 km zuidelijker - nog hetzelfde weer type als in de voorgaande dagen: zon en een zwakke westenwind. De klimatologische omstandigheden daar waren, dus opnieuw ongun stig voor de Nederlandse zeilers, die gewend zijn aan „zwaar weer". Maar desondanks zag de verras send goed zeilende Ben Verhagen kans om zijn positie in de flying dutchman-klasse op deze vijfde wedstrijddag belangrijk te verbete ren. Verhagen finishte na een goede race als zesde en hij staat nu, met een geringe achterstand op de Deen Fogh, met 4200 punten op de derde plaats in de algemene rangschik king. emplacement zien staan, met al hun comfort, dan komt bij velen met weemoed de gedachte op aan het veel verwenste trammetje, waar men dan toch maar in de pluche kussens in de 1ste klasse zat. Telkens als er iets uit het na bije verleden verdwijnt, worden we er pijnlijk aan herinnerd dat het in onze jeugd toch ook nog zo slecht niet was. Ingezonden mededeling Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van f3?30 nu slechts f 1,03 Alléén bij TéttOVt, Uniek Olympisch incident NAPELS, 5-9. Een uniek incident heeft maandag avond de Olympische offi cials in grote moeilijkheden gebracht. Een kwartier na het begin van de tweede helft van de lichtwedstrijd Italië-Zuidslavië, voor de halve finales van het Olym pische voetbaltournooi, viel plotseling het licht uit. Vijf minuten duurde het voor de koortsachtig werkende tech nici de moeilijkheden had den opgelost. Maar even daarna was het alweer mis. De getroffen voorzieningen bleken toch niet zo degelijk te zijn uitgevoerd als de doodnerveuze Italiaanse of ficials wel gehoopt hadden. Opnieuw doofden de lich ten, opnieuw zorgden de toeschouwers, die overal op de tribunes fakkels ontsta ken, voor een sprookjesach tig schimmenspel. Gelukkig was dat het einde van de moeilijkheden. De leden van het organisatie comité, die in paniek de eretribune hadden verlaten keerden op hun plaats te rug, het spel kon weer be ginnen. Prof. Cultrera, onder-directeur van het nationale Italiaanse ver zekeringsinstituut, heeft vandaag aan de eerste secretaris van de Deense ambassade te Rome, de heer Crogg Mayer, een cheque van een miljoen lires (6000 gulden) overhandigd voor de nagelaten be trekkingen van de tijdens de olympische spelen overleden Deense wielrenner Jensen. Zoals bekend zijn alle deelnemers col lectief tegen overlijden en onge vallen verzekerd. De medailleverdeling op de Olympische Spelen ROME, 5-9. Na de wedstrijden van maandag is de verdeling van het aantal medailles per land als volgt: Goud Zilver Brons Ver. Staten 21 13 13 Rusland 21 12 14 Italië 10 7 5 Duitsland 8 14 7 Australië 5 6 5 Hongarije 4 7 3 Turkije 3 0 0 Polen 2 4 8 Tsj.-Slowakije 2 1 3 Nieuw-Zeeland 2 0 0 Groot-Brittanniè 1 3 9 Roemenië 1 1 5 Zweden 1 1 2 Bulgarije 1 1 1 Oostenrijk 1 1 0 Denemarken 1 0 1 Japan 0 3 3 België 0 2 1 Frankrijk 0 1 2 Nederland 0 1 2 Zwitserland 0 1 1 V.A.R. 0 1 1 Zuid-Afrika 0 1 1 Zuid-Slavië 0 1 0 Canada 0 1 0 Ghana 0 1 0 Finland 0 0 2 Brazilië 0 0 1 Mexico 0 0 1 Iran 0 0 1 Jamaica 0 0 1 Argentinië 0 0 1 DE SPORT VAN DE ZELFVERDEDIGING Zierikzee krijgt in september een eigen Judo-school ZIERIKZEE, 6-9. Gelijk reeds eerder gemeld, be staan te Zierikzee plannen tot oprichting van een Judo-school. Initiatiefnemer is de heer J. C. Peeters te Breda, die op overtuigende wijze judo en jiu-jitsu op Schouwen - Duiveland wil introduceren. Jiu-jitsu wordt aange merkt als een edele sport van zelfverdediging. Voor de oorsprong moet men te rug naar het Japan van de oudheid. Voor de Japanse ridders, die omstreeks 1600 dienst waren van het keizerlijk hof, was het zwaard onmisbaar hulp middel om een normale da gelijkse gang van zaken te waarborgen. Toen drie van hen zich dan ook zo ernstig misdroegen dat de keizer vond dat men hen het zwaard maar moest afnemen, was dit een verschrikkelijke straf. Zij moesten zich nu onbeschermd onder de men sen begeven en het zou ongetwij feld slecht met hen afgelopen zijn als een van het drietal niet een idee had gekregen. Men wendde zich tot Chin Gjempin, een zeer ge leerd man, waarvan men vertelde dat hij jiu-jitsu grepen beheerste. Dat bleek niet overdreven te zijn. Gjempin begreep de noodtoestand van de Samourais en was niet zo goed of hij moest zijn gehele ken nis aan hen overdragen. Het drie tal kon zich nu op straat begeven zonder complexen of vervolgings waanzin te krijgen. De wetenschap dat men zich zonder wapenen best kon verdedigen, wilden zij echter niet onder zich houden en na veel studie stichtte ieder van hen een jiu-jitsu school. Het judo Het judo-spel is de nobele doch ter van het jiu-jitsu. Sigiro Kano, in 1870 student in de letteren aan de keizerlijke universiteit te Tokio, was zeker geen atletische persoon lijkheid. Integendeel, zijn houding vertoonde meer overeenkomst met een vraagteken dan met het fiere uitroepteken en geestelijk begaafd als hij was, kwam hij tot de con clusie dat hij met zulk een figuur vroeger of later het slachtoffer moest worden van een minderwaar digheidsgevoel. Uit deze overwe ging bezocht hij een aantal jiu- jitsuscholen en na enkele jaren de zelfverdedigingskunst te hebben beoefend, had hij zich - naast een grote verdedigingswaarde - ook een betere lichamelijke conditie verworven. Kano was hier echter nog niet tevreden mee. Hij stelde zich voor een sport te ontwikkelen die de verslappende jeugd zou kunnen boeien, haar een sterkere body en een parate geest zou kun nen geven. Hij is in deze opzet vol komen geslaagd. Toen hij in 1882 de eerste experimentele lessen aan enkele kennissen gaf, was dat de eerste stap op weg naar de vol tooiing van zijn systeem. Drie jaar later had hij reeds 7.000 leerlingen en sindsdien heeft het judo de Ja panse eilanden steeds sneller ver overd. Stygende populariteit Ook in ons land stijgt de popu lariteit van het judo, dank zij de uitstekende organisatie van de Ne derlandse Jiu-jitsu- en Judobond. Judo-expert J. C. Peeters, kam pioen van Nederland, opent in sep tember zijn judo- en jiu-jitsu- school te Zierikzee en hij is vol vertrouwen in een grote opkomst van leden tussen de 8 en 60 jaar. Bij deze sport immers behoeft de leeftijd geen overheersende rol te spelen. Gebleken is nl. dat mensen boven de vijftig jaar, die tevoren nimmer sport beoefenden, de zwarte band (is meestergraad) wis ten te behalen. Zaterdag 10 sep tember a.s. bestaat in het ,Huis van Nassau" gelegenheid zich voor deze interessante cursus te laten in schrijven. OLYMPISCHE SPELEN STAD EN PROVINCIE Het was zwaar weer in Rome ROME, 5-9. Tijdens het onweer dat maandagavond boven Rome losbarstte en dat een van de zwaarste was die de Romeinen zich herinneren, sloeg de bliksem in een blok woningen van het Olym pisch dorp, tot grote consternatie van de bewoners, in de eerste plaats van de dames. Een muur werd gedeeltelijk vernield, en brokken steen en cement vielen twee verdiepingen omlaag. Maar niemand werd gewond en de scha de was niet groot. Tal van atleten vonden hun ka mers drijfnat toen ze terugkwa men van de wedstrijden of van de training. Ze laten hun vensters altijd open staan wegens de hitte, en de zware regen kwam er door naar binnen. Blikseminslag in Olympisch dorp ROME, 5-9. Regen in Rome. Maandagmiddag om drie uur ge beurde het dan eindelijk wat de tienduizenden buitenlanders in dit door zon verwende Italië langza merhand voor onmogelijk hadden gehouden. Uit de langzamerhand betrokken hemel daalde - na en kele flinke windstoten - opeens een fikse regenbui los, die de Ro meinen haastig deed wegschuilen en voor de donkerverbrande Ne derlanders herinneringen opriep aan het eigen land. Het duurde al lemaal maar kort, nauwelijks drie minuten. Maar de verdorde velden kregen weer een frisse kleur, de stof werd neergeslagen en Rome had weer een onderwerp voor het gesprek-van-de-dag. Want over de spelen is men hier langzamerhand werkelijk uitgesproken SPORT Duiveland I - Burgh III. 1—2 Op het sportveld: „De Saële" vond zaterdag weer de eerste wed strijd van dit seizoen plaats, in de nieuwe competitie, eindigende met een kleine nederlaag voor de thuisclub. Hoewel in het veld ze ker niet de mindere van de bezoe kers, wisten de geel-zwarten niet de juiste richting naar het doel te vinden. Het was na ongeveer 10 minuten dat Rijnsberg zijn ploeg de leiding gaf. Een hard schot van van Zuijen werd door Hage ge stopt, maar de terugspringende bal werd door Rijnberg hard in geschoten. (01. Een fel offensief van Duiveland bracht geen resul taat, en de verdiende gelijkmaker bleef uit. Voornamelijk de voor hoede was in deze periode te wei nig aggresief, terwijl de stevige ZIERIKZEE Stadgenoot wordt schouwburgdirecteur Onze stadgenoot de heer H. Rib- bens, directeur van restaurant „Mondragon" is, zo vernemen wij, met ingang van 1 november be noemd tot directeur van de stads schouwburg te Gorinchem. OOSTERLAND Nieuw schooljaar van start Ook in onze gemeente zijn de beide lagere scholen na de zomer vakantie weer met de lessen be gonnen. 32 nieuwe leerlingen be traden voor het eerst weer de „grote school". Aan de Openbare Lagere school, hoofd de heer P. Knuijt werden 7, en aan de Chris telijke school, hoofd de heer P. v. Dijk, 25 nieuv/e leerlingen inge schreven. Scheepvaartberichten Acmaea (t.), 6-9 te Buenos Aires verwacht. Esso Nederland (t.), 5-9 te Fao. Kenia (t.), pass. 5-9 Sokotra naar Mombassa. Koratia (t.), 4-9 van Curagao naar Puerto Miranda, 5-9 te Puerto Miranda. Limburg, 5-9 van Mena Al Ahmadi naar Kahfji. Scherpendrecht (t.), 5-0 te Ham burg. Burgh-defensie steeds goed in greep. Nog voor de rust vergrootte Burgh zijn voorsprong. Het was van Zuijen die met een onver wachts schot, onhoudbaar voor keeper Hage de stand bracht op (02). Spoedig hierop wist de thuisclub te scoren door J. van Dijke, die een aanval via de rech tervleugel keurig afrondde. (1—2). Na de rust leek de thuisclub spoedig gelijk te kunnen maken, maar de anders zo productieve voorhoede bleek door de genood zaakte wijzigingen toch aan kracht te zijn ingeboet. De Burgh-aanval- len waren in deze periode niet erg gevaarlijk, vooral ook omdat de viermans-voorhoede (Burgh speel de met 10 man) te weinig gesteund werd door de halfspelers. Burgh zag in deze taktiek ook wel de juiste oplossing, om de zege in handen te houden, hetgeen ook uiteindelijk gelukte, waarmee de eerste winstpunten waren ver diend. Voor Duiveland een onge lukkige wedstrijd, maar ook in de sport is Vrouwe Fortuna wel eens absent. Verwachting tot woensdagavond Koude uacht Koude nacht met hier en daar mist; morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag; veranderlijke bewolking met kans op enige regen; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. 7 sept. Zon op 6.01, onder 19.14. Maan op 20.16, onder 8.17. 8 sept. Zon op 6.02, onder 19.12. Maan op 20.43, onder 9.29. Laatste kwartier: 12 sept. te 23.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7 sept. 4.36 v.m. 16.39 n.m. 8 sept. 5.20 v.m. 17.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 sept. 3.52 v.m. 16.18 n.m. 8 sept. 4.36 v.m. 16.58 n.m. Springtij: 7 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-9. Een kleine sto ring, waarvan het centrum over Denemarken naar het zuidoosten is getrokken, veroorzaakte vooral in de nacht en ochtend nog weer enkele buien. Op de vliegvelden Ypenburg en Rotterdam viel daar bij resp. 20 en 12 mm. daarna werd de buiigheid tegengewerkt door een zwakke rug van hoge lucht druk. Bij IJsland is een diepe oceaan depressie aangekomen met een luchtdruk in zijn kern van onge veer 980 mb. Deze depressie ver plaatst zich nog maar weinig. Het koufront ervan dat Ierland heeft bereikt zal langzaam over de Britse eilanden verder naar het oosten trekken. In verband daar mee neemt de kans op regen ge leidelijk weer toe. In de tempera tuur komt maar weinig verande ring. De V.A.R.A. in het komende seizoen AMSTERDAM, 5-9. De opzet van de radio- en televisieprogramma's van de V.A.RA. zullen in het ko mende seizoen, vergeleken met die in het afgelopen jaar, weinig spec taculaire veranderingen vertonen. Slechts op enkele onderdelen wer den wijzigingen aangebracht. Zo is de opzet van de radio-pro gramma's op maandag- en zater dagavond veranderd, terwijl bij de programma-opbouw op de zater dagen bovendien rekening is ge houden met de gevolgen van de werktijdsverkorting. De V.A.R.A.- televisiesectie wijzigde o.m. de op zet van de zaterdagavondprogram ma's. Met de viering van haar 35-jarig bestaan opent de V.A.R.A. dit sei zoen. De programma's zullen in de week van 30 oktober tot 6 novem ber a s. in het teken van dit jubi leum staan. Als onderdeel hiervan zullen enkele vooroorlogse V.A.R.A. -ensembles tijdelijk herleven. Mr. Guillaume Landré en ds. Jan Wit aanvaardden een opdracht tot het componeren resp. schrijven van een koorwerk met orkestbegeleiding. Ons verkneuteren in de herfst, met een innerlijke streling de wind horen ruisen in de schoorsteen en de vlagen streperig zien doen op de ruiten, zal wel erg moeilijk zijn dit jaar, maar het moet toch, tenzij oktober straks een soort juli wordt, maar dat staat nog niet vast. Heel apart gaat de zomer zo zoetjesaan afscheid nemen en we zouden niet treuren als het niet onherroepelijk was. Want de zomer was geen zo mer, maar een herfstachtig lijkend seizoen en daarom zijn we niet zo wild als anders op de blazende wind en de vlagen. We zijn niet „dronken geworden van zon en zomer" en dat is toch een beetje voorwaarde voor het echte herfstgevoel. Maar een mens past zich snel aan en dus maar overschakelen straks op de bezig heden van het seizoen en als het kan maar niet meer treuren over de droefheid van de vochtige zo- merspons, die nu achter ons ligt. Ons straks toch maar verkneuteren in de herfst, dus ook al gunnen we de boeren werkelijk droogte tot eind oktober, aangenomen dat dan de hoogste (en beste) klimatologi sche wijsheid is bereikt. Hoe ook intussen, straks gaan de kleuren in ieder geval veranderen. De bomen moeten eenmaal „dor ren in het laat seizoen", ook al heeft het groen nu nog niet geleden Twee portretjes van verleden jaar en nu zouden leerzame kijkstof geven, want toen was het net alle- maal andersom. Misschien zijn we dat wel verplicht aan het stempel van absolute grilligheid, die ons lekker klimaatje kenmerkt. Maar het weder is geen mensenwerk en wie weet, wat er nog komt. Nee, toic weet het ook niet EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2