Loemoemba door president Kasavoeboe ontslagen Jordaanse troepen versterkingen naar Jeruzalem „Internationalisatie" van Ned. Nieuw-Guinea? De westelijke leiders en de Algemene Vergadering der V.N. Sowjet-Unie wil bekrachtiging veroordeling Dominicaanse republiek DE WATERSNOOD IN INDIA Er is in de toekomst voldoend voedsel als de wetenschap helpt Loopt Planta-ziekte terug Ernstig mijnongeluk in Zuid-Afrika DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18832 ZIER1KZEE»MN1EUVWB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week r\ C 7irDII/7CCC^UEI ^^^IIDAklT Jennewekken 11, Zierlkzee, Po*lbu» no. 1# tel. 01110-225S 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, L/C XiltlxIlXA-CCwx^rlC vUUKAn I Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs tnan Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6< Oclitman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. IS mm.) f 1,- per stuk. 1797" 1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verwarde ontwikkeling in Kongo Verjaagde premier: „Kasavoeboe een landverrader" LEOPOLDSTAD, 6-9. Patrice Loemoemba Is maan dagavond door president Kasavoeboe als premier ont slagen. HU heeft de gehele nacht met ministers en raadgevers gesproken over de vraag wat er nu moet worden gedaan. Minder dan een uur nadat Kasavoeboe hem had ontslagen wegens het ontketenen van een broeder oorlog, zei Loemoemba voor de radio dat hU nog steeds de macht ln handen had en dat Kasavoeboe geen recht had zich langer staatshoofd te noemen. Loemoemba verklaarde dat de verklaring van presi dent Kasavoeboe van nul en gener waarde is. HU voegde hier onmiddellUk aan toe dat Kasavoeboe geen staatshoofd meer ls. Loemoemba noemde de verkla ring van Kasavoeboe een onderdeel van de samenzwering tegen zyn re gering, die de imperialisten en hun medewerkers gesmeed hebben. In naam van de regering en het hele volk spreek ik deze verklaring tegen. De regering heeft geen en kel onderhoud hierover met het staatshoofd gehad. Daar de rege ring op democratische wijze door het volk is gekozen en het vertrou wen van het parlement heeft, kan de regering slechts afgezet worden als zij dit vertrouwen van het volk en het parlement verliest, aldus Loemoemba. Beroep op het leger Loemoemba deed een hartstoch telijk beroep op het leger om op zijn post te blijven. Hij verklaarde dat hij als minister van Defensie bereid is om met zijn soldaten te sterven. Loemoemba, die drie keer bin nen een uur tijds voor de radio sprak, noemde Kasavoeboe een „verrader van het vaderland". De laatste keer zei hij dat de minister raad in spoedvergadering bijeen was geweest en Kasavoeboe tot „verrader van het vaderland" had verklaard. Loemoemba deed voorts een be roep op de wereld om zich op het ogenblik niet te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Kongo. Hij richtte zich ook tot de Kongolese jeugd, die hij smeekte hun patriotisme te bewijzen. Tot slot verklaarde hij dat hij nog steeds de macht in handen had. „Mysterieuze Kasavoeboe" De „mysterieuze en zwijgende" Kasavoeboe heeft zich lang op de achtergrond gehouden. Bij de opening van de conferen tie van onafhankelijke Afrikaanse landen, die de vorige week in Leo- heeft V.N.-troepen zUn er in op dracht van de Veiligheidsraad om de orde te herstelllen, maar niet om in interne geschillen tussen beide te komen. In Leopoldstad is het rustig. Mo gelijk zal Loemoemba dinsdag de beide kamers bijeen roepen. Het is niet mogelijk de reactie bij het le ger te peilen. Het heeft zich de laatste weken ongedisciplineerd en wispelturig getoond, maar in Leo- Kasavoeboe heeft Intussen de 38- jarige Joseph Ileo tot premier be noemd en de Verenigde Naties ver zocht het bestuur van de republiek over te nemen. Een V.N.-woord- voerder in Leopoldstad heeft ge zegd, dat de V.N. wel aan het ver zoek van Kasavoeboe wil voldoen, maar daarvoor een mandaat nodig De Gaulle's plannen voor Europese politieke eenheid FRANSE PRESIDENT WIL REFERENDUM IN WEST-EUROPA PARIJS, 5-9. In een maandag middag gehouden persconferentie heeft president De Gaulle zyn plannen uiteengezet voor een Eu ropese politieke eenheid en aange drongen op het houden van een referendum in west-Europa, om daaraan de steun van het volk te geven. President De Gaulle zei, dat de Westeuropese landen regelmatig bijeen moeten komen ter bespre king van politieke aangelegenhe den. Dergelijke bijeenkomsten zou den „zeer wenselijk" zijn op eco nomisch en politiek gebied en op dat der defensie. De Gaulle verklaarde verder, dat er geen sprake van is dat zich in de NAVO een scheuring voordoet; het NAVO-bondgenootschap heeft echter een nieuwe stimulans nodig. Frankrijk is van oordeel, dat het NAVO-verdrag op twee punten moet worden bezien: het moet niet tot Europa alleen beperkt blijven. Ook voor het Midden-Oosten en Afrika dient op politiek en stra tegisch gebied een bepaalde orga nisatie tot stand te worden ge bracht De Franse president leverde ern stige kritiek op het optreden der Verenigde Naties in Kongo. Hij TEL AVIV, 5-9. De afgelopen nacht hebben de Jordaanse troe pen in het oude deel van Jeruza lem aanzienlijke versterkingen ontvangen, aldus melden diverse in Tel Aviv verschijnende bladen. Deze troepenbeweging wordt in verband gebracht met zware ont ploffingen die in de afgelopen twee dagen zijn gehoord. In het zuiden van Israel worden momenteel grootscheepse lucht landingsoefeningen gehouden. meende, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk van het be gin af hun optreden hadden moe ten coördineren. Als zij de soeve reiniteit en onafhankelijkheid van Kongo hadden gewaarborgd, zou geen inmenging „van bepaalde zijde" hebben plaats gehad en zou het prestige van het Westen beter verzekerd zijn geweest dan „door het onvoldoende en zeer kostbare optreden van de zogenaamde Ver enigde Naties". Met betrekking tot Algerië zei de president, dat nieuwe maatre gelen worden voorbereid voor het bestuur over de verschillende Al gerijnse gebieden en over Algerië als geheel. Hij noemde de gang van zaken in Algerië goed en herhaalde dat de Algerijnen zelf over Alge- rië's toekomst moeten beslissen. als de sleutel tot schouwd. de macht be- poldstad is gehouden, heeft hij zich f poldstad^ wordt^het het ^nogjteeda niet laten zien, zelfs niet toen op _1 4-1 J~ ,u* v~~ aanhangers van zijn Abako-partij door de Kongolese politie werd ge schoten. Kasavoeboe heeft voorts altijd contact onderhouden met hen die openlijk door Loemoemba als verraders werden gebrandmerkt. Hij ging in het geheim naar Braz zaville om daar overleg te plegen, toen Loemoemba de veerdienst over de Kongo tussen Leopoldstad en Brazzaville stopzette, omdat de autoriteiten van Brazzaville vol gens Loemoemba de tegenstanders van zijn regering onderdak ver leenden. DEN HAAG, 5-9. In gezagheb bende Nederlandse kringen in Den Haag is maandagavond verklaard, dat Nederland de Verenigde Naties zal voorstellen Nederlands Nieuw- Guinea te „internationaliseren", mogelijk met de medewerking van de Verenigde Staten, India en Au stralië. In antwoord op vragen werd ge zegd, dat het nog niet bekend is, wanneer Nederland een dergelijk voorstel zal doen om de toekomst van het gebied, dat door Indonesië wordt opgeëist, te regelen. Op de vraag in welke vorm de Neder landse regering zich internationa lisatie binnen het bestek van de V.N. voorstelt, werd in genoemde kringen ten antwoord gegeven, dat een beheerschapsgebied het meest geschikt schijnt te zijn. De gezaghebbende woordvoerder deelde mede: „Wij proberen de Pa poea-bevolking van Ned. Nieuw- Guinea voor te bereiden voor zelf bestuur op een zo spoedig mogelijk tijdstip". Hij voegde hieraan toe dat de bevolking dan de keuze zal wor den gelaten, wat zij wil doen. „Als zij zegt dat zij zich met Indonesië wil verenigen, dan hebben zij onze zegen". De R(jksvoorlichtingsdienst geeft het volgende officiële communiqué uit: „Naar aanleiding van de heden avond circulerende persberichten, als zou de Nederlandse regering overwegen te streven naar een in ternationalisatie van Nederlands Nieuw-Guinea, deelt de Nederland se regering mede, dat er geen en kele wUziging is gekomen in haar buitenlands beleid ten aanzien van dit gebiedsdeel, zoals dit beleid in de laatste jaren is gevoerd". GISSINGEN IN WASHINGTON WASHINGTON, 5-9. In Was hington wordt hevig gegist of de westelUke leiders de algemene vergadering der V.N. zullen bU- wonen op hetzelfde tjjdstip als de Russische premier Chroesjtsjef. In diplomatieke kringen ls men van oordeel, dat veel zal afhangen van de houding van de regerings hoofden der niet-gebonden staten van Azie en Afrika. Er zou een nieuwe situatie ontstaan als deze leiders zouden besluiten het voor beeld te volgen van president Soe- karno, die heeft aangekondigd, dat hij van plan is naar New York te gaan. Sommige westelijke diplomaten geloven, dat de westelijke leiders misschien toch nog zouden kunnen besluiten de algemene vergadering bij te wonen, hoewel zij niet ge neigd schijnen te zijn de bijeen komst van de V.N. in een „top conferentie" te veranderen. Verwacht werd, dat president Eisenhower de Assemblee enige tijd na de opening op 20 september zou toespreken. ROTTERDAM. Vanavond om streeks half zeven is de 65-jarige bloemenkoopman J. M Kouwe uit de Amethy8traat met zijn perso nenauto op een stilstaande vracht wagen aan de Gordelweg gebotst. Hij werd uit de auto geslingerd en moest met hoofdwonden in het Bergweg Ziekenhuis worden opge nomen. Daar Is hij overleden. Ver moedelijk werd de heer Kouwe verblind door het zonlicht. Premier Chroesjtsjef, die op het ogenblik een bezoek aan Finland brengt ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de Finse pre sident Kekkonen, gefotosrrafeerd tijdens een wandeling in het park van Kesaeranta waar hij logeertin de vroege ochtenduren. NEW YORK, 6-9. De Sowjet- Unie heeft maandag om een bU- eenkomst van de Veiligheidsraad verzocht om de veroordeling van de Dominicaanse republiek door de organisatie van Amerikaans» Staten te bekraohtlgen. In een brief aan de voorzitter van de veiligheidsraad zegt de Russische eerste vice-minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsof, dat de resolutie welke door de mi nisters van Buitenlandse Zaken der O.A.S. ls goedgekeurd en waarbij verbreking van de diplo matieke betrekkingen met de Do minicaanse republiek en het tref fen van economische sancties te gen deze republiek werd aanbe volen, bekrachtiging behoeft van de veiligheidsraad daar het hand vest van de Verenigde Naties een dergelijke actie door een regio nale organisatie verbiedt. NIEUW DELHI, 5-9. Volgens ln Nieuw Delhi ontvangen berichten zijn meer dan 200 mensen omgeko men bij de watersnood in de staten Himachal Pradesj, Orissa en in de Pendsjaab. Uit Rohtak zijn bijna 50.000 personen gevlucht Een groot deel van de stad is overstroomd. Het water heeft duizenden huizen beschadigd of weggevaagd. HELPT DER WERELDBEVOLKING THANS ONDERVOED CARDIFF, 5-9. De wereld kan ln de komende tientallen jaren voldoende voedsel versohaffen aan haar snel toenemende bevolking, mits de wetenschap onverwijld te hulp komt. Grotere oogsten van de bestaande landerijen, het in cul tuur brengen van woeste grond, geboorteregeling, het delen van overtollige voedselvoorraden, emi gratie en economische hulp aan ten achter gebleven gebieden zul len er voor moeten zorgen, dat de snelle bevolkingsaanwas niet uit loopt op hongersnood op grote schaal. Tot deze slotsom i9 men geko men op een conferentie van voor aanstaande Britse geleerden, die te Cardiff van gedachten wissel den over „voedselvoorziening en wereldbevolking". Maandag werden de volgende feiten naar voren gebracht: de helft van de wereldbevolking is ondervoed, de wereldbevolking, die nu 2,5 miljard zielen telt, zal tegen de eeuwwisseling zijn toege nomen tot zes miljard, een derde van de aarde Is geschikt voor landbouw, terwijl thans slechts ongeveer een tiende deel voor landbouw wordt gebruikt, op het ogenblik is de toeneming van de voedselproduktie iets groter dan de groei van de wereldbevolking, maar het meeste voedsel wordt geproduceerd in de z.g. ontwikkel de landen, waar de bevolkingsaan was geen bedreiging vormt. Prof. D. v. Glass van de Londen- se universiteit verklaarde, dat de bevolkingstoeneming onvermijde lijk is. Zelfs indien geboorterege ling in ruime kring zou worden aanvaard - hetgeen hij onwaar schijnlijk achtte - zou de bevol king nog toenemen als gevolg van de daling van het sterftecijfer. De bevolkingsaanwas zal naar ver houding het grootste zijn in gebie den met de laagste levensstan daard: meer dan twee en een half maal ln Afrika, bijna drie maal in Azie en ruim drie en een half maal de huidige bevolking in Latijns- Amerika. Prof. Glast sprak zich uit voor het verspreiden van kennis om trent geboorteregeling met behulp van de Verenigde Naties. Hij er kende evenwel, dat communisti sche landen zich hier wellicht te gen zullen verzetten, hetgeen de Rooms-Katholieke landen onge twijfeld ook zullen doen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vele vrouwen verlangen dat men haar geboortedag niet, doch haar geboortejaar wel vergeet. DEN HAAG, 5-9. De planta- ziekte itfkt, na een hoogtepunt rond het begin van de vorige week in omvang af te nemen. In een communique van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid wordt meege deeld, dat, als resultaat van de op 25 augustus tot de artsen gerichte oproep om de nieuwe gevallen van de zogenaamde planta-ziekte bij de geneeskundige hoofdinspecteur te melden, tot en met 2 september 8792 aangiften zijn gedaan. Hier van werden op 27 augustus 1633 nieuwe gevallen vastgesteld. Op 28 augustus (zondag) 901, op 29 augustus 2287, op 30 augustus 2052, op 31 augustus 822, op 1 september 636, op 2 september 372 en op 3 september 89. Aan de ziekeninrichtingen zijn gegevens gevraagd over het aantal opgenomen patiënten. Op zaterdag 3 september, aldus het communi que, was bij de geneeskundige hoofd-inspecteur een aantal van 117 - in-ziekenhuizen-opgenomea patiënten opgegeven. Fabrikant vergoedt schati» ROTTERDAM, 5-9. De directie van van der Bergh en Jurgen'a n.v. heeft een communique ver strekt, waarin zij zegt, dat het haar wens is, om, ongeacht de vraag van juridische aansprake lijkheid, aan hen, die door de aan „Planta" toegeschreven huidaan doening zijn getroffen, schade te vergoeden. Overleg over een prak tisch uitvoerbare regeling hiervoor is nog gaande. Hierover zullen zo spoedig mogelijk naar verwacht mag worden binnen enkele dagen - nadere mededelingen worden ge daan, aldus het communique. JOHANNESBURG, 6-9. Het aan. tal doden als gevolg van een onge luk in een mijn in Boksburg is nu gestegen tot dertien. Inmiddels zijn de reddingsploe gen er in geslaagd twee gewonde mijnwerkers naar boven te bren gen; het totale aantal gewonden bedraagt thans achtentwintig. Er zijn nu nog twaalf mijnwerkers in gesloten. De pogingen om hen te redden worden - al koestert men weinig hoop hen in leven te vinden - onverminderd voortgezet. De Amerikaanse journalist Henry Tailor is zondag bij een vuurgevecht op de weg van Bakwanga en Tchelenge in de provincie Kasai om het leven gekomen. Op deze foto, die enkele dagen geleden werd ge maakt, zien we Taylor in Leopoldstad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1