Japan verzoekt Nederland aangekondigd vlootbezoek uit te stellen DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 5 SEPTEMBER 1360 117e jaargang Nj>. 18831- ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110r2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 15767*7 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Voata, tel. 011 f0-29^8 Indonesische agitatie had succes Uitstel komt neer op weigering ontvangst TOKIO, 3-9. De Japanse regering heeft zaterdag besloten het Neder landse smaldeel niet officieel te ontvangen en heeft de Nederlandse regering officieel verzocht, het aan gekondigde „goodwill"-bezoek uit te stellen. Zaterdagavond plaatselijke tijd deelde de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Zentaro Ko- saka, op een persconferentie mee, dat de Nederlandse ambassadeur, de heer De Voogt, van deze beslis sing op de hoogte is gebracht, met het verzoek dat de Nederlandse re gering het bezoek zal uitstellen. Kosaka lichtte toe, dat de Ja panse regering zich tot dit verzoek om uitstel genoopt zag, wegens de nadelige internationale weerslag ervan, speciaal in Indonesië. „Zelfs indien het smaldeel aan Japan een bezoek brengt op een „goodwill"- reis, zal onder de gegeven omstan digheden het doel niet worden be reikt", aldus Kosaka. Weigering zonder meer Hoewel de Japanse regering ver zocht om „uitstel", werd in krin gen van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat dit neerkomt op een Japanse weigering het smaldeel te ontvan gen. Tegelijk met de Nederlandse am bassadeur werd ook generaal-ma- joor K. Bambang Sugeng, de Indo nesische ambassadeur, op de hoogte gesteld van het besluit der Japan se regering. Nadat de Nederlandse ambassadeur te 19.15 uur plaatse lijke tijd door middel van een „note verbale" van de beslissing mede deling was gedaan, werd zij te 19.35 uur aan de Indonesische am bassadeur gedaan door het hoofd van het bureau Aziatische Zaken van het ministerie. „Zeer ongebruikelijk" De Nederlandse regering, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mee, heeft met grote be vreemding van deze mededeling kennis genomen en uiteraard onder deze omstandigheden het voorgeno men vlootbezoek aan Japan afge last. Opgemerkt kan hierbij wor den, dat deze houding van de Ja panse regering in de verhouding tussen bevriende naties in hoge mate ongebruikelijk is. Zulks treft MILITAIR VERDRAG MET V.S. OPGEZEGD Cuba knoopt diplomatieke betrekkingen aan met rood Cliina HAVANNA, 3-9. De Cubaanse regering zegt het tweezijdig mili taire verdrag met de V.S. op. Dit brengt echter geen verandering in het lot van de Amerikaanse basis Gauntenamo mee, zo heeft premier Fidel Castro meegedeeld. De Cubaanse regering erkend voorts de regering van de Chinese volksrepubliek en verbreekt haar diplomatieke betrekkingen met de regering van Formosa. Castro, die een menigte van naar schatting 10.000 mensen op het grote plein in het midden van de stad toesprak, noemde het natio- nalistisch-Chinese regime een „marionettenregering, beschermd door de Amerikaanse vloot. Cuba is het eerste Latijns-Ame rikaanse land dat diplomatieke be trekkingen met Peking aangaat. De maatregel volgt op de jongste ver oordeling door de ministers van buitenlandse zaken der Ameri kaanse staten in San Jose, Costa Rica, van Chinees-Sowjetrussische inmenging in de zaken van het westelijk halfrond. Cuba sloot in juli een handelsverdrag met com munistisch China. Men voorspelde toen reeds erkenning van het regi me van Peking door Cuba. Fidel Castro zei verder, dat zijn regering geen acht zal slaan op de verklaring van San Jose, tenzij deze door de volkeren van het Brits blad over de „Karei Doorman" MANCHESTER. 5-9. Het Britse blad „Guardian" schrijft naar aan leiding van de Japanse weigering van een Nederlands vlootbezoek, dat de Japanse regering zich in moeilijkheden heeft gebracht door te trachten twee partijen tevreden te stellen. „De Japanse regering loopt gevaar de indruk te wekken, dat zij haar houding laat bepalen door het publiek op straat, dat zij toestaat dat het land door slangen bezweerders wordt geregeerd. La ten wij hopen dat zij dringender reden had voor deze nieuwe onbe leefdheid jegens een bevriende re gering". „De Indonesische pers en het parlement hebben allerlei dreige menten aan het adres van Japan geuit, tot het verbreken der diplo matieke betrekkingen toe, als de „Karei Doorman" Jokohama zou aandoen, en ofschoon dergelijke maatregelen Indonesië meer zou den hebben geschaad dan Japan, is er geen reden om te veronderstel len dat president Soekarno zich daarom zou hebben bekommerd", aldus het liberale dagbald. westelijk halfrond op een „alge mene vergadering", bijeengeroe pen door alle .democratische rege ringen" in het gebied, wordt goed gekeurd. De regeringen van Nica ragua, Guatemala en Paraquay noemde hij in dit verband „een grap". Toenemende communistische hulp voor Kongo LEOPOLDSTAD, 4-9. Radio Leo- poldstad heeft medegedeeld, dat de volgende week een omvangrijke Tsjechoslo waakse missie naar Kongo zal komen om zich op de hoogte te stellen van de economi sche noden van het land. „De mis sie zal al onze technische proble men oplossen", zo werd gezegd. De laatste dagen is de commuunls- tische hulp aan Kongo opmerkelijk toegenomen. Uit de Sowjet-Unie is een vloot Iljoesjin-vliegtuigen aangekomen, alsmede meer dan honderd Russische vrachtwagens. Het communistisch-Chinese pers bureau Nieuw-China en het Russi sche persbureau Tass distribueren hun nieuwsdiensten in Leopoldstad Russische nota aan west-Duitsland „zeer agressief" BONN, 4-9. In regeringskringen in Bonn noemt men de jongste Rus sische nota aan west-Duitstland ..zeer agressief" en in tegenstelling met de bewering der Sowjet-Unie dat zij streeft naar een vreedzame oplossing der wereldvraagstukken. De kwalificaties „revanchistisch" en „militaristisch" noemt men vol komen uit de lucht gegrepen, ter wijl, zo zegt men, het ook de Sow jet-Unie duidelijk moet zijn, dat een vergelijking tussen de bonds republiek en het vroegere Hitier- regime niet opgaat. Toestand in Berlijn weer normaal BERLIJN, 4-9. Het weren van bezoekers uit de Bondsrepubliek is zondag te 24.00 uur door de Oost- beriynse autoriteiten gestaakt. De maatregel heeft v|jf dagen ge duurd. te meer, aangezien reeds enkele weken geleden overeenstemming bereikt was over een vlootbezoek dat zou plaats hebben ter opluiste ring van de 350-jarige herdenking van de Nederlands-Japanse betrek kingen. Democratie veilig in Finland HELSINKI, 4-9. Tijdens de lunch die Chroesjtsjef hem zondag aan bood, heeft president Kekkonen van Finland er bijzonder de nadruk op gelegd, dat zijn land vastbeslo ten is om zijn economisch en sociaal systeem te verdedigen, zo meldt A.F.P. Sommigen, aldus Kekkonen, be weren dat Finland, als het maar in vrede blijft leven met zijn grote buur, de Sowjet-Unie, vroeg of laat wel communistisch zal worden, maar ik voor mij ben er zeker van dat Finland, al zou zelfs heel Europa communistisch worden, trouw zal blijven aan zijn democra tische traditie, aldus Kekkonen. Nog altijd Oostduitse vluchtelingen BERLIJN, 3-9. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn 100.025 mensen uit oost-Duitsland naar west-Berlijn uitgeweken. Hierbij zijn niet de vluchtelingen, gerekend die rechtstreeks over de zonegrens naar west-Duitsland zijn gekomen. In de overeenkomstige periode van het vorige jaar meldden zich 61.430 vluchtelingen zich in west- Berlijn. In de afgelopen maand werden in dit stadsdeel 18.409 vluchtelingen gergistreerd, het hoogste aantal dat zich in één maand tijd meldde. REACTIES OP CROESJTSJEF'S KOMST NAAR V.S. IN V.N.-KRINGEN Kans voor contact met Afrikaanse leiders NEW YORK, 4-9. Waarnemers by de V.N. in New York menen dat de Afrikaanse landen, die pas lid van de volkerenorganisatie zyn ge worden, een belangryke rol zullen gaan spelen by het propaganda-of fensief dat Chroesjtsjef, naar men verwacht, in de V.N. zal lanceren met steun van de leiders van de andere communistische landen, die cok van plan zyn naar New York te komen. Chroesjtsjef, zo merkte men op, zal een prachtige gelegenheid heb ben om persoonlijk contact aan te knopen met vele Afrikaanse lei ders. Mocht Chroesjtsjef werkelijk het ideologische meningsverschil tussen Rusland en communistisch China uit de weg kunnen ruimen, dan biedt de V.N. hem hiervooreen prachtige kans. Hij kan immers proberen de Afrikanen te overre den de zijde van communistisch China te kiezen in het „gevecht" tussen dit land en nationalistisch China om de zetel in de V.N. De Afrikaanse en Aziatische lan den hellen steeds meer over naar de opvatting, dat de zetel in de V.N. voor de Chinezen moet toe vallen aan communistisch China. Maar hun steun is nog nooit vol doende geweest om de noodzake lijke meerderheid van twee-derden in de Algemene Vergadering van de V.N. te krijgen. Het is nu moge lijk dat de steun van de nieuwe Afrikaanse leden van de V.N. de balans over doet slaan ten gunste van Peking. Dingen naar Afrikaanse gunst *Zowei Peking als Formosa, dat op het ogenblik nog zitting in de V.N. heeft, doen al enige tijd hun uiterste best om de gunst van de Afrikaanse landen te winnen. De Chinese nationalisten hebben dit jaar al drie missies naar Afrika gestuurd en men verwacht dat er nog meer zullen volgen. De rege ring van Formosa heeft kortgele den ook meegedeeld dat zij een la ding rijst naar Kongo heeft gezon den om het voedseltekort aldaar te helpen bestrijden. Maar ook Peking heeft niet stil- De mislukking van de topconferentie WASHINGTON, 2-9. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft fotocopieën gepubli ceerd van hetgeen naar een woord voerder verklaarde een vervalst do cument is en dat moet aantonen dat de Amerikaanse regering reeds in februari van plan was de top conferentie te laten mislukken. Het document, gedateerd 8 fe bruari, zou een geheim memoran dum van de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Douglas C. Dillon aan Amerikaan se diplomaten in Latijns-Amerika zijn. Volgens de woordvoerder is De 41-jarige Deen Axel Peter sen is met een 8.5 meter lange kaag in zyn eentje de Atlantische Oceaan overgestoken. Zaterdagavond arri veerde hy na een tocht van 61 da gen in Plymouth. ZOON STAK VADER DOOD DOETTNCHEM, 4-9. In het kerk- dorp Braamt (gemeente Bergh) is in de nacht van zaterdag op zondag de 62-jarige Theodorus Hunting door een dolksteek om het leven gekomen. Blijkens de politie ver horen werd de heer Hunting reeds enige jaren door zijn zoon J. W. Hunting geplaagd. Gisteravond had deze zoon met twee vrienden, S. G. K. en J. B. R. afgesproken om met •een bromfiets met afgeschroefde knalpijp voorbij het ouderlijk huis te rijden om daardoor zijn vader te irriteren. Op een gegeven moment sprong de vader naar buiten om de lawaaimakers te verjagen. Hij wierp hen met klinkers na. J. B. R. sprong van de bromfiets, vloog op hem toe en bracht hem met een dolk een steek toe, waaraan het slachtoffer nagenoeg meteen be zweek. De rijkspolitie uit Doetin- chem wist de dader en ook de beide anderen snel te arresteren. R. heeft reeds een volledige bekentenis af gelegd. het document waarschijnlijk in La- tijns-Amerika verspreid, met het doel Cuba in een gunstig daglicht te stellen. De Amerikaanse regering heeft een afschrift ontvangen van een bevriende journalist, aldus de woordvoerder, die het „een voor beeld van de techniek van de grote leugen, zoals door China en de Sowjet-Unie wordt toegepast", ge noemd heeft. gezeten. Communistisch China heeft de pas onafhankelijk geworden Afrikaanse landen onmiddellijk er kend en gelukgewenst. Ook hebben de leiders in Peking de nieuwe Afrikaanse leiders voor een bezoek aan Peking uitgenodigd. Verslaggever in Kongo omgekomen WASHINGTON, 5-9. De Ameri kaanse verslaggever Henry Taylor, zoon van de ambassadeur in Zwit serland, is zondag in de Kongolese provincie Kasai tijdens een treffen tussen troepen van de centrale re gering en leden van de Baloeba- stam door machinegeweervuur ge dood, zo deelt het State Depart ment mede. De strijd speelde zich af te Tsjelenge bij Bakwanga, Taylor werkte voor de bladen van het Scripps-Howard concern. DE OVERSTROMINGEN IN INDIA BHUNBANESWAR, 4-9. Volgens regeringsfunctionarissen in Bhun- baneswar, in het oosten van India, zijn bij de overstromingen in de staat Orissa 45 mensen om het le ven gekomen. 8.000 gezinnen zijn dakloos en meer dan 100.000 huizen zijn beschadigd. De schade aan de oogst wordt geraamd op ongeveer 27 miljoen gulden. In de staat Himachal Pradesh, in Noord-India, zouden twee dorpen door het water zijn weggevaagd. Gevreesd wordt dat hierbij onge veer honderd mensen het leven hebben verloren. Motorschip ,Serooskerk' te water gelaten ROTTERDAM, 3-9. Van de zes voor de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij te 's-Gra_ venhage in aanbouw zijnde schepen is vanmiddag bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit jr. N.V. in Rotterdam het motorvrachtschip „Serooskerk" met goed gevolg te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw W. A. J. Rijkens-Koops, die nadien van de directeur van de werf ter herin nering hieraan een sieraad ontving. Het nieuwe schip heeft een lengte van 161 meter bij een breedte van ruim 21 meter. De voortstuwing zal geschieden door een negen cylinder Dieselmotor met een maximaal con tinu-vermogen van 11.250 a.p k. bij 115 omwentelingen per minuut. De tewaterlating werd bijge woond door de Zeeuwse burge^ meesters J. Klompe van Seroos- kerke (Sch.) en A. de Kam van Serooskerke (Walcheren). Versnelde invoering 45-urige werkweek in de bedrijven Reeds arbeidstijdverkorting ln vijftien bedrijfstakken DEN HAAG, 3-9. De gespannen situatie op de arbeidsmarkt tenge volge van de voortgezette gunstige ontwikkeling in grote delen van het Nederlandse bedrijfsleven heeft als nieuw probleem doen onstaan de vraag of deze omstandigheden niet zullen leiden tot een versnelde invoering van de vijfenveertigurige werkweek. Aldus „De Onderne ming", het orgaan van het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond in een beschouwing over de ar- beidstij d verkorting. In het midden van deze zomer was de situatie zo, naar in het blad o.m. wordt opgemerkt, dat in een vijftiental bedrijfstakken arbeids tijdverkorting werd toegepast. In de grootste daarvan, de metaal industrie, hadden circa honderd veertig ondernemingen, met ruim vijftigduizend handarbeiders in dienst, de gemiddelde werkweek teruggebracht tot zevenenveertig uur (op een totaal aantal van hon derdnegentigduizend handarbeiders in de gehele metaalindustrie). Bui ten de vijftien bedrijfstakken om waren er ongeveer vijftig afzonder lijke ondernemingen waar men eveneens met werktijdverkorting begonnen was. Globaal geschat wa ren tweehonderd vijftigduizend driehonderdduizend werknemers of wel ongeveer tien procent van het totaal cijfer van 2 7 miljoen werk nemers in het particuliere bedrijfs leven, bij werktijdverkorting be trokken. Merkwaardige situatie De merkwaardige situatie doet zich thans voor, zo wordt in „De Onderneming" verder o.m. medege deeld, dat de indruk bestaat dat als gevolg van de zeer krappe arbeids markt in deze zomermaanden, de arbeidstijdverkorting versneld gaat worden toegepast. De reden is be kend: uit een oogpunt van perso- neelswerving of personeelsbehoud wordt „differentiatie" op dit punt, die ten ongunste uitvalt van het eigen bedrijf, ongewenst geoordeeld De kans is daarbij niet denkbeeldig dat van bedrijfswege ook besluiten tot arbeidstijdverkorting zullen worden genomen in gevallen waar deze economisch nog niet gemoti veerd is. Dit nummer bestaat uit 6 l De weg van hoofd tot hoofd 1 Is vaak slechts een stapdie Ji van hart tot hart vaak mijlen lang. De Eerste Kamer zal dinsdag 13 september in openbare vergade ring bijeenkomen ter behandeling o.a. van het ontwerp van wet tot wijziging van de Loterij wet. Natte weer bedreigt tarwe-oogst in N.O.-polder ZWOLLE, 3-9. Door het abnor maal natte weer loopt de in de Noordoostpolder nog op de velden staande tarwe ernstig gevaar. Als niet binnen enkele dagen met het oogsten kan worden begonnen, is de kans groot dat de graankorrels in de halm gaan ontkiemen. In verband met deze ernstige toe stand is aan de voorgangers van de protestantse kerken in de N.O.- polder de vraag voorgelegd hoe men in deze buitengewone omstan digheden moet staan tegenover het vraagstuk van de zondagsarbeid. Wind- en waterhozen boven Noordzee NOORDWIJK, 4-9. De zware buien van het onstabiele weer heb ben een voor september ongewoon verschijnsel boven de Noordzee op geleverd. Wandelaars op het Noordwijkse strand, die het slechte weer trot seerden, zaken vanmiddag tegen één uur lange slurven van wind hozen uit de zware kantwolken bo ven zee komen. Deze windhozen veroorzaakten op hun beurt als zware fonteinen opzuigende water hozen. Op een gegeven moment za gen deze waarnemers een zestal water- en windhozen tegelijkertijd. Hoosverschijnselen boven zee doen zich doorgaans alleen voor tij dens herfststormen in oktober en november. Gat in ijskorst KOPENHAGEN, 3-9. Des kundigen van de in Groen land gelegerde Amerikaanse troepen zullen binnenkort een vijftien centimeter breed gat gaan boren door de drie kilometer dikke ijskorst, in de hoop de aardoppervlakte daaronder te bereiken. Tot nu toe heeft men het met ge wone boren niet verder dan tot vierhonderd meter kun nen brengen. Er is nu een speciale ijsboor geconstru eerd, die door een electro motor wordt aangedreven en in het ijs doordringt na dit te hebben doen smelten. Men hoopt met deze proef meer te weten te kunnen ko men over de structuur van de ijslagen, hun chemische samenstelling en de klimaat veranderingen die sedert de oertijd hebben plaatsgevon den. Mogelijk zal men ook de bewegingen van het ijs zelf kunnen nagaan en weer kundige gegevens kunnen verkrijgen. WESTEN: Oostduitse optreden is onwettig BONN, 3-9. De ambassadeurs te Bonn van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten hebben in een zaterdag uitgegeven gemeenschap pelijke verklaring de „bewering der Oostduitse autoriteiten, dat zij het recht hebben besluiten uit te vaardigen, die voor geheel Ber lijn geldig zijn", met kracht ver worpen. Zij verklaarden ook dat er geen sprake van kan zijn dat de „Sow- jet-sector van Berlijn wordt uitge roepen tot „hoofdstad" van de zo genaamde „Duitse democratische republiek". De drie westelijke ambassadeurs leggen er de nadruk op dat de Oostduitse bemoeienis met de toe gangswegen tot Berlijn onwettig is. Tenslotte wijzen zij er nadruk kelijk op dat de luchtwegen naar Berlijn „zijn geopend ten behoeve van de vliegtuigen der Westduitse regering" en dat de Oostduitse autoriteiten hier niets mee te ma ken hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1