Overdenking M#DËRN igggaEfil Neerdalen van Neptunus sensatie die jeugdige generatie nog niet beleefde N.V. Concertzaal brengt drie films in kermisprogramma F STAD EN PROVINCIE Ziekten eisen vele slachtoffers in India Huilen Bijna dertig jaar geleden Reeks van afdalingen in loop der eeuwen op topje van stadhuistoren Zierikzee, 1-9. Een sensatie, die zeker de jeugdige generatie nog niet heeft meegemaakt is het „neerdalen" van Zierikzees' oudste Inwoner.Neptunes, die op zijn verheven plaats, het topje van de stadhuistoren, neerziet op het ge woel van de levenden. Men moet teruggaan naar het begin van de dertiger jaren voor deze laatste stunt van Neptunes. Hy werd toen omlaag gehaald voor noodzakelijke herstellingen aan voet, arm- en draai-inrichting. Het zijn vooral ook dit afgelopen seizoen weer de toeristen geweest, Het kermisprogramma van de N.V. Concertzaal Zierikzee opent met de bijzondere oorlogsfilm „De hel van Birma", met o.a. Stanley Baker en Guy Rolfe. Deze uiter mate boeiende film verhaalt een geschiedenis die overal groot op zien. baarde. Een. Britse kapitein doet welbewust twee Birmese dorpsbewoners neerschieten en laat een vrijgelaten spion een kogel in de rug geven. De toeschouwer vraagt zioh ontsteld af of zulke da den werkelijk aan geallieerde zijde zijn voorgevallen. In de felle ge sprekken tussen kapitein, aalmoe zenier en oorlogsverslaggever krijgt het antwoord geleidelijk vorm. Om haar waarachtigheid is deze film maar de arme krijgt geen bedreiging te horen. Spr. 13 8b. Ja, de rijke, hij wèl. Die krijgt wèl menige bedreiging te horen. Als hem een losprijs voor zijn ge roofd kind wordt afgeperst onder bedreiging dat het anders gedood zal worden. Of als er brutale bede laars aan de deur komen: „die rijk aards, ze hebben ook niet veel over voor een arme drommel". Ja, rijken krijgen heel wat te ho ren, maar de arme niet. Hij heeft niets. Wie zal hem bedreigen om geld, dat er niet is? Wie zal op hem schelden, dat hij geen flinke bedra gen afstaat? Hij heeft immers niets! Ziet u het, dat arm zijn in dit ene opzicht betekent: gelukkiger zijn dan de rijke. Want er wordt van hem niet geëist. En nu merkt u, waar ik heen wil. U moet arm zijn tegenover God. Dan krijgt u ook geen bedreiging te horen, geen gericht, geen oordeel. Wèl degenen die rijk zijn tegen over God (en tegenover Hem be tekent dat altijd zich rijk wanen). Die krijgen wèl het „wee u" te ho ren. Wee u, gij rijken(Lukas 6 24). Hoe staat 't er in de lofzang van Maria: Hij zag geen rijken aan, Maar heeft z' in hunnen waan Gans ledig weggezonden. Tot hen klinkt de toch ook weer evangelische vermaning: „Gij zegt: ik ben rijkmaar ge weet niet dat ge zijt arm en ellendigIk raad u dat ge van Mij koopt goud, opdat gij rijk moogt worden". Ja, dan écht rijk, rijk in God. Maar dan zullen we voor God eerst arm moeten zijn. Erkennen, dat we, met alles wat we bezitten, toch zonder God maar arm zijn En let dan op het evangelie van deze spreuk! de arme krijgt geen bedreiging te horen. Ook niet van God. Er is geen bedreiging meer voor degenen, die in Christus Jezus zijn. God eist dan van ons niets meer. Want Christus heeft al onze schuld betaald. Laat daarom toch los al uw krampachtig vastgehouden rijk dommen „tegenover" de Here! Materiële rijkdommen misschien. Intellectuele rijkdommen, dat kan ook. Godsdienstige rijkdommen, ook dat zelfs bestaat. Laat ze los! En dan, dan hoor ik het Christus zeggen: Zalig, gij armen, want uwer is het Koninkrijk Gods. Geen bedreiging, maar zaligspre king Nieuwerkerk. Dr. J. H. BECKER. die met respekt naar Neptunes hebben opgekeken. Ze zullen noch zijn ouderdom, noch zijn grootte hebben kunnen schatten. Mini maal reeds drie eeuwen staat de koperen zeegod op de stadhuisto ren. Aangenomen mag zelfs wor den, dat hij sinds de voltooiing van de stadhuistoren - ongeveer in 1555 - er op heeft gestaan. Op een afbeelding te zien in ^n boek van 1635 en op een plattegrond van 1646 is Neptunes reeds present. Het beeld is hol en van koper ge maakt. In 1765 woog het 100 pond. Het was toen 5 voet en 6 duim hoog, terwijl de drietand toen 7 voet en 7 duim lang was. Reeks van afdalingen Door de eeuwen heen heeft Nep tunes heel wat te verduren gehad, als gevolg waarvan hij - na vele jaren de elementen te hebben ge trotseerd - bij tijd en wijle om laag werd gehaald om te worden verguld. Dit geschiedde o.m. in april 1677, in mei 1708, in april 1726, in juni 1765, in welk jaar er een nieuwe vork aan gemaakt werd. Een daaropvolgende afda ling vond plaats in 1805, bij ge legenheid van torenrestauratie en verder nog in 1853. Een bijzondere afdaling vormde die van 1886, toen het beeld gefotografeerd werd en op 9 augustus van dat jaar „in de vergadering van de raad werd binnengebracht. Zwaar karwei Het beeld werd toen verguld en onder de voet van Neptunes wer den drie rolletjes aangebracht, om - ten behoeve van een goede blik sembeveiliging - voortdurend con tact te maken tussen de drietand (met zijn drie platina punten) en de afleider onder de windwijzer. In 1909 werd Neptunes „gelicht" en werd het beveiligingssysteem verbeterd. Het op- en afnemen van deze reusachtige windwijzer is uiter aard een moeizaam karwei, waar bij mensen met hoogtevrees beter maar geen diensten kunnen verle nen. Wel is gebleken dat de afda ling altijd enorme publieke be langstelling trekt. Gegeven de bo vengenoemde data is e- tussen twee afdalingen wel eens 33 jaar verlopen. We zitten thans rond de dertig jaar en - zij het niet onmid dellijk - mogelijk gaat Neptunes er in de komende jaren weer eens overpeinzen grond onder de voe ten te willen voelen. „Hel van Birma", een bijzondere oorlogsfilm KERKNIEUWS Ds. M. H. Knyff 25 jaar predikant. (van 1943 1949 te Zierikzee) Donderdag 1 september zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat onze oud stadgenoot ds M. H. Knijff uit Arnhem werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Marinus Hendricus Knijff werd op 28 juli 1909 te 's-Graven- hage geboren. Nadat de heer Knijff in 1934 door het provinciaal kerkbestuur van Overijsel was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervorm de Kerk werd hij op 1 september van het daaropvolgend jaar (1935) bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Vaals in de classis Maastricht. Op 20 no vember 1938 verwisselde de jubi laris deze gemeente met die van Ophemert in de classis Bommel, vanwaar hij op 14 november 1943 naar die van Zierikzee vertrok. Sinds 14 juli 1949 dient ds. Knijff de Hervormde gemeente van Arn hem. Ds. Knijff heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in verschil lende colleges en commissies. Zo werd hij tijdens zijn ambtsbedie ning te Zierikzee door de classis Zierikzee en naderhand te Arnhem door de classis Arnhem enkele ja ren afgevaardigd naar de generale synode van de Nederlandse Her vormde Kerk. Verder was hij o.a. nog te Vaals: quaestor van de ring Maastricht; te Zierikzee lid en as sessor van het classicaal bestuur van Zierikzee en secunduslid van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland; te Arnhem: scriba van de ring Arnhem en praeses van de centrale kerkeraad van de Her vormde gemeente van Arnhem. Naar wij tenslotte nog vernemen is het de wens van ds. Knijff, dat de dag van 1 september onopge merkt zal voorbijgaan. In verband daarmede hoopt hij de dag van 1 september elders door te brengen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Aalsum en Wezens (toez.) J. Kuipers te Wolsum (Fr.) - voor Wierden J. den Besten te Dirksland. Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Mo lenaarsgraaf-Brandwijk J. Vis- scher, Emerituspredikant te Zwijndrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church) C. Verfla ge te Hilversum-Centrum. aanbevolen doo rmilitaire experts van de Birma-campagne. Als tweede film brengt de Con certzaal (zondagmiddag en dinsdag avond) de western „Met getrokken pistolen" met o.a. Randolph Scott. We zien de geschiedenis van Bart Allison in zijn strijd tegen zijn vij and Tate, de ongekroonde koning van het stadje Sundown. Tate handhaaft zijn positie door middel van gehuurde moordenaars maar uiteindelijk wordt hem de grote af rekening gepresenteerd. De harts tochten laaien fel op in dit Ran dolph Scott-avontuur. „My sister Eyleen" Als extra film gaat zondag- en donderdagavond in de Concertzaal „My sister Eyleen", met Janet Leigh en Jack Lemmon. De film is een grote stadsavontuur van twee meisjes van buiten. Ruth en Eyleen trachtten zich in New York een bestaan op te bouwen en belanden uiteindelijk in een wonderlijk ap partement in een bohemienwijk. Zus Ruth schrijft verhalen die steeds weer worden geretourneerd, zus Eyleen hoopt bij het toneel te komen. Zij is een blonde schoon heid voor wie alle deuren directt opengaan, maar in plaats van .dat dit haar een baan bezorgt doet zij er schokkende ervaringen mee op. Teneinde raad, als de meisjes door hun geld heen zijn, besluiten zij naar buiten terug te gaan. Als zij him spulletjes inpakken komt ech ter het reddende telefoontje en uit eindelijk - hoe kan het anders - komt alles in orde. Een charmante film met veel muziek en fraaie dansnummers. De film speelt in Greenwich Village. New York's schilderachtige artisten-wijk, waar van men authentieke opnamen te zien krijgt. In bioscoop hotel Bom te Haam stede gaat deze week de eerder op deze plaats besproken politiefilm .Tigerbay". ALKMAAR. Het vierjarig jonge tje J. van L. te Limmen is, toen het plotseling de rijksstraatweg overstak gegrepen door een auto komende uit de richting Uitgeest. Het kind werd op slag gedood. Ingezonden mededeling Een moeilijke vraag dikwijls, wanneer U Uw woning wilt laten stofferen. Wat moet het worden, modern..of antiek? In beide gevallen zult U graag eens willen zien wat er te koop is op het gebied van vloerbe dekking. gordijnen, enz. enz. Wij hebben op dit gebied een grote collectie, waar U zich op Uw gemak kunt oriënteren en waar U advies kan krijgen van een vak man. die er U véél van kan vertellen. Heb méér over voor uw woning Gratis advies van onze binnenhuisarchitect ZIERIKZEE PloegwedstrIJd afgelast De regelingscommissie Ploegwed- strijd ziet zich genoodzaakt mede te delen dat de selectieploegwed- strijd op zaterdag 3 september (morgen) geen doorgang kan vin den wegens de slechte toestand waarin zich het te ploegen perceel bevindt, tengevolge van de zware regenval der laatste dagen. De wed strijd wordt tot nader order uit gesteld. HAAMSTEDE Hop' gesignaleerd De opzichter van de Domeinen, de heer N. H. Lysen, ontdekte woensdagmorgen in de buurt van de bungalow „De Roggebolle" aan de Kloosterweg te Haamstede in het zich aldaar bevindend houtge was een hop. Deze vry zeldzame vogel komt in Zeeland byna nooit voor. Al leen in Twente, Limburg en Bra bant worden ze af en toe broedend aangetroffen. Op Schouwen-Dui- veland is één broedgeval bekend. Dit geschiedde in 1920 in de bossen rond het slot „Haamstede". Vorig jaar werd eveneens een hop ge zien tussen de Schelphoek en Kou- dekerke. De vogel is vry groot en is oranjebruin gekleurd met zwart gebandeerde vleugels en staart. Het meest opvallende is de opzet- bare kuif met lange zwartgepunte veren. De vogel vliegt als een gro te vlinder traag en golvend. Het geluid dat de vogel maakt is een gedempt ver dragend hoep-hoep hoep. Ditmaal is het een vogel ge weest, die op de trek was. BURGHSLUIS Steiger voor de reddingboot In de haven van Burghsluis heeft de firma Rob v. d. Straaten uit Hansweert een aanvang gemaakt met de bouw van de aanleg-, te vens vaste steiger voor de „Maria Caroline Blankenheim", de red dingboot die nu nog in Veere lig plaats heeft, doch begin volgend jaar naar Burghsluis komt. Daar voor dit werk zware palen in de haven geheid moeten worden ligt momenteel een heimachine in de haven. De verdere aanwezigheid van een sleepboot en bak breken de stilte die er meestal in de rus tige haven heerst. Ook is een be gin gemaakt met de bouw van de woningen voor de bemanning van de „Blankenheim". De woningen komen aan de Weeldeweg te Burgh en worden gebouwd door de aanne mer J. C. Bijkerk. KORTE BERICHTEN ITT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De achtste bin- nententoonstelling van de „Floria- de", met de dahlia als hoofdmotief, is door mevr. prof. C. W. Visser van de landbouwhogeschool te Wa- geningen officieel geopend. AMSTERDAM. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy, heeft het nieuwe kantoorgebouw van het gemeentelijk administratie kantoor (G.A.K.) in Amsterdam- West geopend, ROTTERDAM. De 43-jarige ko- lentremmer T. Klop te Rotterdam is in het ruim van een lichter, die in de Keilehaven lag, bekneld ge raakt tussen een slingerende kolen- knijper en de scheepswand. De man werd ernstig gewond naar het zie kenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. VOORSCHOTEN. In een zieken huis te Leiden is aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden de 65-jarige heer E. Snelderwaard uit Wassenaar. Deze was eerder met zijn bromfiets op de Veurse- weg in Voorschoten gevallen door dat hij in botsing kwam met een overstekende voetganger. BOLSWARD. De 60-jarige K. Boelens uit Ringen (Hennaardera- deel) is verongelukt. Zij was per fiets op weg naar haar schoonzus ter, toen zij plotseling zonder rich ting aan te geven de rijksweg over stak. Zij werd hierbij gegrepen door een achter haar rijdende per sonenauto en overleed vrijwel on middellijk. SCHIPHOL. Een bij het ongeluk met de Air France Super Constel lation omgekomen Nederlander is de 32-jarige heer E. L. Maandag uit Rotterdam. De heer Maandag was werkzaam bij de elektronische handelmaatschappij „Van Riet schoten en Houwens N.V." te Rot terdam. AMSTERDAM. Een inbraak is gepleegd op het hoofdkantoor van de V.V.V. aan het Rokin te Am sterdam, waarbij voor ruim 10.000 gulden werd gestolen. DEN HAAG. De Sch. 17 is met een oude Hollandse mijn uit de eer ste wereldoorlog in Scheveningen aangekomen. De mijnenopruimings- dienst uit Den Helder zal deze mijn demonteren. DEN HAAG, Op het kruispunt Teteringsedijk-Teteringenstraat in Breda is de 24-jarige wielrijder P. van Gorkum uit Dongen op slag gedood bij een aanrijding met een vrachtwagen. NEW DELHI, 1-9 In de afgelo pen acht maanden zijn in de In dische staat Oettar Pradesj. 3.500 mensen door ingewandsziekten overleden. Dit heeft de Indische minister van openbare gezondheid, Karmarkar, meegedeeld. Volgens sommigen, zo zei hij, betreft het een cholera-epidemie. In New Delhi zijn sedert juni 21 personen gestorven door cholera. 600.000 mensen zijn tegen de ziekte ingeent. In de hoofdstad zijn ver der 60 personen overleden door ingewandsziekte. In 1958 eiste d« cholera nog veel meer slachtoffers Premier Nehroe van India heeft onderdag in het Indische parlement verklaard, dat de relletjes in As sam, waarbij 30 mensen om het le ven zijn gekomen, de grondslag van India's eenheid hebben aangetast. Hij zei dat de taalstrijd tussen ko lonisten uit Bengalen en de bevol king van Assam tot „verschrikke lijke incidenten" heeft geleid. Ruim 42.000 Bengalezen waren na de in cidenten uit Assam gevlucht. Via de brandsirene is deze week te Zierikzee een voortreffelijk staaltje van menselijke, diploma tieke overwegingskunst over de stad heengehuild. Volgens de re gels onzer stipte maatschappij, loeit om 12 uur 's maandags de sirene. Met dit „probeersel" wil men tel kens bewijzen„hij doet het nog", hetgeen vele lieden een triomfante lijk gevoel geven moet. Zo'n pene trant geluid went snel en het acoustisch maandagochtendgevoel, wordt ons stipt om 12 uur gillend by gebracht. Niet ateo deze week echter. Het was 12 uur volgens de horloges, maar het huilen bleef uit. Mqgelxjk heeft een enkeling het be merkt. Om 20 over 12 echter ge schiedde, hetgeen normaliter - zeer stipt precies op het middaguur gebeurt. Ze moeten er mee ingezeten heb ben, de „huilmannen"want ze heb ben 12 uur vergeten en ontdekten hun verzuim 20 minuten te laat, hetgeen vergefelijk is. Het „pro beersel" is echter in de loop van de tijd uitgegroeid tot een overtuigen de tijdsaanduiding. 12 uur... hui len. Dat kon óp de bewuste dag niet meer, want het was reeds 12 uur geweest. De huilmannen kon den kiezen uit stilte en getuid. Ze besloten tot het laatste, zij het 20 minuten te laat. Het probeersel van de huilers was teruggebracht tot zijn meest essentiële waarde. De nuttigheid als tijdsaanduiding - zij het mogelijk ook tevoren niet zo bedoeld - kwam te vervallen. Er kwamen bij de goegemeente dus brandgedachten op. In ieder geval wist ook ieder dat de huilmannen te laat waren. Daarom was hun 20- over-twaalf-gillen een staaltje van dapperheid, want wie zou zo luide durven verkondigen dat hij een verzuim heeft gemaakt? Durende stilte toas ook een mogelijkheid geweest, maar dan kwam de bete kenis van het probeersel weer klem te zitten. Loeien dushebben de mannen overwogen en men kan er blij om zijn. Vanwege de dapper heid (zie boven) en vanwege het feit dat stiptheid gelukkig ook nog eens falen kan. Een mens kan er zich aan optrekken. Zelfs habituele huilers zijn geen robots, maar men sen, die te laat durven komen. EILANDMAN. Ingezonden mededeling gezinsllacon 1,90 M. LEGEMAATE Minnebroerstraat 52 - Zierikzee e*©w(2p3 css2>N<2y» «"«©NOP» HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 52. Terwijl de muiters de trap naar het achterdek opstormen, haalt Henry Sullivan snel een kruithoorn uit zijn jaszak om zijn pistool opnieuw te laden. Emillo, die als eerste de trap is opge stormd, heeft hem reeds bijna bereikt en richt zijn musket. „Ezels!" schreeuwt Sullivan honend, „het kruit dat jullie in dat lekke vooronder vonden, is natuurlijk vochtig van het zeewater! Daarom ging Murphy's pistool niet af, net zo min als jullie wapens het zullen doen! Terug of ik schiet!" Hij richt dreigend zijn pistool en geschrokken deinzen de janmaats op de trap achteruit. Alleen Emillo duikt snel ineen en springt naar voren! Hij zwaait zijn musket omhoog en de loop van het wapen treft Sullivans pols, een seconde voor het schot knalt Aram, op het tussendek, ziet nog hoe drie, vier matrozen zich op de Engelsman werpen en hem het pistool uit de hand wringen. Snel draagt hij de gewonde, die hij nog steeds ondersteunt, naar een der kajuiten, waar Agua en Presto, gealarmeerd door het schot, juist naar buiten komen. „Snel, verbindt deze man", beveelt Aram. „Hij heeft een schotwond in de schouder! Ik moet terug voor er nog meer brokken komen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6