LEXI internationaal Het verdwenen slot Burcht" te Duivendijke wereldmerk Schouwen-Duivelandse Sportspiegel OLYMPISCHE SPELEN Prentedekens voor kinderen DE ECHOBALLON OLYMPISCHE SPELEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 2 september mt na ïsw» Voor de miljoenen enthousiaste rokers van Lexington sigaretten is Lexi „Hond van het jaar!" Ook in andere werelddelen een verdere sterk stijgende vraag naar Lexington. Een greep uit de wereldpers from America's Best Tobaccos 30 voor mo gulden In 1954 werden, in Schouwen ii het land van „de vier ambachte' menselijke skeletten gevonden, die in tegenovergestelde richting lagen als tot hiertoe in het gehele land aangetroffen is. De skeletten lagen met het gelaat naar het westen ge keerd. Bewoners van Duivendijke want onder die gemeente werden de skeletten gevonden - spreken nog altijd van Oud-Duivendijke. De plek die aangezien wordt voor de plaats van het verdwenen dorp, ligt dichter bij Brouwershaven dan bij het tegenwoordige Duivendijke. Een terp, die tot juni 1954 ongeveer twee meter boven het maaiveld uitstak, vormde het enige over blijfsel. Bij de egalisatie stootte men op zeer zwaar muurwerk, aan de wes telijke begrenzing van het grafveld. Aanvankelijk werd gedacht aan een zeer vroeg bedehuis, maar daarvoor scheen het bouwsel toch te groot. Tenslotte dacht men aan een kas teel of burcht. Bronzen corpus De heer F. Jansen te Brouwers haven vond op het grafveld een bronzen corpus, dat een deskundige dateerde in de lie of 12 eeuw. Het i stuk moet in een werkplaats in de 1 Maasvallei ontstaan zijn. Floris V kocht in de onderhavige omgeving in het laatst van de 13e eeuw 100 gemeten ambachts om er een dorp of stad te stichten. Oud-Duivendij- ke was toen als bewoonde plaats wellicht reeds verdwenen. Maar het bouwwerk, waarvan muurres- ten in 1954 aan het licht kwamen, heeft de ramp (St. Aagtenvloed van 1288?) overleefd. In oude rekenin gen uit 1432 komt een post voor van werklonen, betaald „aan de met sers die het huis te Duivendijke omverwierpen".' Op grond van deze mededeling valt de aanwezigheid van een burcht te Duivendijke te concluderen. De stukken muur werk zijn in de grond gebleven. Het terrein wacht op een nader onder zoek. Tot zolang moet men het met vermoedens stellen. (Uit: „De verdwenen kastelen van Schouwen-Duiveland" - P. van Beveren). Nederlandse en Duitse soldaten oefenen DEN HAAG, 1-9. Op 0, 7 en 8 september a s. zullen enkele Neder landse en Duitse legeronderdelen tezamen oefenen op terreinen in de omgeving Lüneburg (west-Duits- land), zo deelt de legervoorlich- tingsdienst mee. De Nederlandse onderdelen zijn het 12e bataljon Garde Jagers en de He Verken ningscompagnie, de Duitse behoren tot de 3e Panzerdivision. De oefe ning omvat de aanval en de tegen aanval door met tanks versterkte infanterie. Ingezonden mededeling In Brouwershavense Gat kwam hoeveelheid mosselzaad voor Zierikzee, 31-8. Het was bekend, dat in een gedeelte van het Brou- wershavensche gat in de omge ving van Scharendtjke, een kleine hoeveelheid mosselzaad was ge vallen en op dat kleine bankje hebben woensdag en donderdag, de eerste dagen na openstelling van de Zeeuwse mosselzaadban- ken velen uit Bruinisse, Zierikzee en Yerseke, hun geluk beproefd, uiteraard met wisselend succes. Toch mocht het aan verschillende kwekers gelukken enkele honder den tonnen mosselzaad te vissen, maar de banken zijn dan nu ook wel uitgeput. In de Laagte van Re- MAASTRICHT. In St. Pieter bij Maastricht heeft de N.V. Eerste Ne- derlandsche Cement Industrie (EN- CI) een nieuwe hoogovencementfa briek gebouwd, die een aanvangs- capaciteit zal hebben van 300.000 ton Portlandcement per jaar. De Commissaris van de Koningin in de provincie Limburg, dr. F. Houben, zal op woensdag 28 september de officiële opening verrichten. nesse, waar enkele jaren geleden een grote bak was ontdekt, schijnt nu ook geen zaad van betekenis meer voor te komen. Natuurlijk kan in diep water in de komende dagen nog wel mossel zaad ontdekt worden. Wie denkt hier niet aan de overvloedige vang sten in 1939 voor de kust van Dom burg. Maar vast staat wel dat op de meer geëigende bekende plaat sen, In ondieper water, geen mos selzaad voorkomt. Zaterdag a.s. start weer de competitie van de afd. Zeeland MEVO bindt op „Bannink" de strijd aan met Sul Junioren A-team Zierikzee op bezoek by A-junioren Goes Burgh ont vangt zondag Renesse Club wedstrijden s.v. WIK VOETBAL. A.s. zaterdag gaat de competitie van de afd. Zeeland weer draaien, waarbij de strijd om de puntjes ook op ons eiland weer een aanvang gaat nemen. In de le klas van de zaterdagcompetitie gaat MEVO op het sportpark „Ban nink" de strijd aanbinden tegen het Zeeuws Vlaamse Spui. In de vorige competitie eindigde Spui op de 3e plaats van de ranglijst en de oran je-witten zullen dan ook zeker geen gemakkelijke taak hebben om de winst thuis te houden. Tem. Boys kan in eigen omgeving de puntjes bemachtigen tegen Wolj- oartsdijk evenals Kapelle dat be zoek krijgt van het gepromoveerde SVD. De ontmoeting tussen Hoek en het uit de K.N.V.B. gedegra deerde Col. Boys is nog geheel open al zullen de Boys zeker alles in het werk stellen hun verloren gegane positie weer zo snel moge lijk te heroveren. Veere heeft iets betere kansen op de winst dan het bezoekende Wemelding. In de 2e klas C gaat het uit de 3e klas ge promoveerde Brouwershaven III thuis de strijd aanbinden met ME VO II, waarbij wij de bezoekers iets betere kansen geven. Duivéland krijgt het in zijn eerste ontmoeting al direct niet gemakkelijk daar het zeker alle zeilen zal moeten bijzet ten om het bezoekende Burgh III van het lijf te houden. In de 3e klas D wordt alleen de ontmoeting tus sen Bruse Boys II en Burgh IV ge speeld, waarbij wij de thuisclub iets betere kansen geven. Zierikzee heeft dit seizoen voor het eerst een junioren A team geformeerd waar- mee het uitkomt in de junioren groep A 4. Zaterdag gaat dit elftal op bezoek bij de A junioren van Goes, waarbij wij met spanning de resultaten tegemoet zien. In het vo. rige seizoen wist Goes A I zijn 16 te spelen wedstrijden alle in een overwinning om te zetten waarbij het een doelgemiddelde had van 77 voor en 7 tegen. Afgaande op de resultaten van het vorige seizoen kan Wolfaartsdijk A I de puntjes bemachtigen bij Kloetinge A I, ter wijl Robur A I met goede winst kansen op bezoek gaat bij Kapelle A I. Patrijzen A I start thuis als favoriet tegen Luctor A I. Zee- meeuwen A I dat ook in deze groep is ingedeeld is deze week nog vrij. In groep B VIII zou bij Brouwers haven B I tegen MEVO B I het terreinvoordeel wel eens de door slag kunnen geven. Zierikzee B I komt in eigen omgeving in het veld tegen Burgh B I. De rood-zwarten zullen ook dit seizoen alweer wel een gooi willen doen naar de titel en wij geloven dan ook wel dat zij zaterdag beslag zullen kunnen leg gen op de eerste winstpuntjes. In groep B IX slaan wij de kansen van Bruse Boys B I iets hoger aan dan die van het bezoekende Zierikzee III. Dreischor B I en Zierikzee B II ontliepen het vorige seizoen elkaar niet veel in kracht en ook deze maal zou de uitslag tvel eens niet ver van een gelijk spel kunnen lig gen. Voor de zondagscompetitie krijgen de Zierikzee-reserves be zoek van Dreischor waarbij wij de kansen van de thuisspelers iets ho ger aanslaan. Burgh II geven wij een goede kans met de winst naar huis te keren van het bezoek aan Zierikzee III. In de 2e klas C gaat Brouwershaven II met de beste pa pieren het opnemen tegen SVOWK II. Voor de uiteindelijke bezetting van de bovenste plaats kon deze ontmoeting tussen Zonnemaire en SVOWK reeds nu al van het groot ste belang zijn. Enige weken gele den wist SVOWK, bij haar neder laagwedstrijden, van Zonnemaire te winnen, maar wij geloven niet dat het de Ouwerkerkers deze maal zo gemakkelijk zal gelukken beslag te leggen op de volle inzet. Renesse II geven wij in de duinstreek de beste kansen op de inzet tegen de reserves van Zonnemaire. Op het sportpark „Van Zuijen" speelt Burgh zondag een nederlaagwed strijd tegen haar naaste buur Re nesse. De rood-witten zullen nood gedrongen in deze wedstrijd moe ten uitkomen met een vijftal inval lers waardoor Burgh reeds bij voor baat een goede kans maakt, evenals jl. zondag tegen Zierikzee, op de overwinning. HOOGSPRINGEN Even over de twee-meterlat wippen ROME, 1-9. Waar was John Tho mas? Gedurende de tijd dat de hoogspringers zich over de 1,80 me ter, 1,90 meter en 1,95 meter wor stelden, liet de man, die veruit fa voriet is voor de Olympiscfhe titel zich niet zien. Iedereen luchtte op toen de lat op 2.00 meter werd ge legd en Thomas lakoniek kwam aanslenteren. Hij trok zijn trai ningspak uit, nam een aanloop en ging onder grote hilariteit van het publiek in een magnifieke, vloeien de beweging over de lat. Thomas kleedde zich weer aan en vertrok naar het Olympisdh dorp. Voor de Australiërs was er de grote teleur stelling over het falen van de win naar van de zilveren medaille in Melbourne, Charles Porter. Drie sprongen had de Australiër nodig om over de 1.95 meter te komen maar daarna was het uit. Volkomen futloos faalde hij drie maal op 2 00 meter en de atleet, die dit jaar al een sprong van 2.13 meter maakte, verliet teleurgesteld met hangende schouders het Olympisch stadion. Voor hem waren de spelen voorbij. Twee kanshebbers voor het zilver en brons, de Amerikaan Charles Dumas en de Rus Valerie Brummel, hadden twee sprongen nodig om zich te kwalificeren. De eerste maal faalden beiden door een foutieve aanloop, maar bij de tweede poging bestond er geen twijfel over hun capaciteiten. Praatje met Jesse Owens levert heel wat op ROME, 1-9. Jesse Owens, de Amerikaanse superatleet die bij de spelen van 1936 in Berlijn, onder de ogen van miljoenen vier gouden medailles veroverde en reeds bij zijn leven een legendarische figuur is geworden, heeft het erg druk. c-tr mn/ rx- j IDeze gezellige, druk pratende en De S.V. WIK te Kerkwerve or- graag lachende man werkt hier in ganiseert zaterdagmiddag clubwed strijden. Deze wedstrijden zullen bestaan uit een vijfkamp (atletiek) zowel voor haar junior-leden als voor de senioren. Om 2 uur zal met deze wedstrijden, waarbij het zeker niet aan spanning zal ontbreken, een aanvang worden gemaakt. UTRECHT, 1-9. De Sterrewacht te Utrecht geeft voor de avonden van de komende dagen de volgende tijden van zichtbaarheid van de Amerikaanse Echoballon op. 2 september: 20.44 en 22.49 uur. 3 september: 22.26. 4 september: 22.05 uur. 5 september: 21.42 uur. 6 september: 21.20 nur. 7 september: 20.57 uur. 8 september: 20.35 uur. De ballon passeert steeds vrij hoog aan de hemel in het zuidzuid westen, gaande van west naar oost. De opgegeven tijdstippen zijn de momenten, waarop de ballon het hoogste aan de hemel staat. Foute Planta retour ROTTERDAM, 1-9. Van de zijde van Unilever N.V. wordt vernomen dat alle Planta van de nieuwe sa menstelling, die wordt terug ont vangen, voorlopig in onveranderde vorm wordt (en gedeeltelijk reeds is) opgeslagen in pakhuizen, die mede onder toezicht staan van de keuringsdienst van waren. Deze teruggenomen Planta is en wordt dus gelocaliseerd. Over wat er ver der mee gebeurt zal nog nader be slist worden. Hoeveel Planta-rood er nu retour is gekomen, is nog moeilijk na te gaan, omdat het hier gaat over 40.000 detaillisten. Overigens is de fabrikant nieuwsgierig te weten in hoeverre de mogelijkheid tot inrui len voor oude Pianta wordt benut om te kunnen vaststellen of er mer kentrouw bij het publiek is. Rome namelijk voor 26 bladen die gaarne zijn korte commentaren af drukken en hij spreekt bovendien voor een van de grote radiostations Toen hij hoorde dat wij Neder landers waren kwamen de herinne ringen weer naar boven. Zonder dat wij er maar een woord tussen konden krijgen, babbelde hij als een waterval over de spelen van Berlijn met Osendarp die tweemaal derde werd op de 100 en 200 meter. Over Amsterdam waar hij eens had gelopen in het Olympisch stadion. Over zijn sportvrienden. Hij liet een foto zien van zijn bekoorlijke vrouw en zijn vierjarige dochtertje, kort om wanneer men met Jesse Owens praat dan vergeet men de uren In tussen zet hij tientallen handteke ningen op papier en staat hij voor een ieder open die iets over de Amerikaanse atleten wil weten. En er wordt geboeid naar hem geluis terd want hier is niet alleen een prettige man, maar ook een expert aan het woord. De Indonesische studenten in Nederland DJAKARTA, 1-9. Zoals gemeld, zullen de Indonesische studenten in Nederland naar Indonesië worden teruggeroepen of naar universitei ten in andere landen worden ge zonden. De secretaris-generaal van het deaprtement van onderwijs, Supar. do, deelde mee dat degenen, die nog niet tot de helft van hun stu die zijn gevorderd, naar Indonesië zouden moeten terugkeren. De onafhankelijke „Times of In donesia" schrijft dat het besluit van het departement dwaas is, alles is mis met het Nederlandse kolonia lisme in het door Indonesië opge eiste westelijk Nieuw-Guinea; er is echter niets mis met het studeren aan Nederlandse universiteiten, al dus dit blad. „Nederland is voor onze jeugd een goed land om te studeren. De genen die daar zijn, moet worden toegestaan hun opleiding te vol tooien voor hun terugkeer naar In donesië". ATLETIEK De Olympische atletiekwedstrijden ROME, 1-9 (bijzondere dienst A. N.P.). Het leek wel alsof de weer goden op de tweede dag van de atletiekwedstrijden begrepen, dat te grote hitte funest voor de atle ten zou zijn. Het zonnetje scheen heerlijk maar er was tevens een verkoelende wind. Drie nummers stonden in de ochtenduren op het programma: de kwalicificatie speerwerpen dames, het hoog springen heren en de series 100 m. dames. Voor de sprint moest men een omslachtig program afwerken j om van de 31 ingeschreven atletes I er slechts drie te laten afvallen. De toeschouwers kregen nu wel enigszins een indruk van de I krachtsverhoudingen. Het meest imponeerden de felle Amerikaanse sprinster Wilma'Rudolph, die met 3 meter verschil de Francaise Ca- therina Capdevielle in 11.5 sec. versloeg. De Amerikaanse bleef hiermee slechts 0.1 sec boven het olympisch record van Betty Cuth- bert, de drievoudige olympische kampioene van Melbourne, die zich niet bijzonder behoefte in te spannen om de kwartfinales te be- reiken. Zeer sterk is ook de Engelse Wilma Rudolph die als een komeet aan het atletiekfirmanent is ver schenen, heeft een bijzonder gave stijl. Alleen haar start zou nog I verbeterd moeten worden. I Bij het speerwerpen voor dames deden zich geen grote verrassingen voor. Van de 20 ingescheven deel nemers bereikten er 13 de finale, die later op de dag werd gehou den. De beste worp kwam op naam van de Russische Elvira Ozolina met 53.25 meter. Dat Dana Zatopekova twee worpen nodig had om tot de eindstrijd door te dringen was eigenlijk het enige schokkende feit. De Nederlandse kleuters, die vorig jaar blij werden verrast met prente- doek-gordijnen, waarop zij hun populaire vriendjes Jip en Jenneke, het Beertje Pippeloentje, Dikicertje Dap en zo vele anderen uit de verhaal tjes en versjes van Annie M. G. Schmidt terugvonden, kunnen binnen kort van hun stoeipartijtjes uitrusten onder een prentedeken. En de volgende morgen kunnen zij uit hun bedjes op een prentekleedje stap pen. - Op de komende najaarsbeurs te Utrecht zullen de prentedekentjes i en prentekleedjes met Jip en Jannelte, het Beertje Pippeloentje en Dikkertje Dap - uitgevoerd in een prachtig gevarieerd kleuren-assor- timent - voor de eerste maal worden petoond. Koninklijk paar bij Italiaanse president ROME, i-9. Het Nederlandse ko ninklijke paar zal vandaag de lunch gebruiken in het Quirinaal oy president Gronchl vaa Italië

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5