Gevechten rondom hoofdstad Bakwanga van .mijnprovincie' Olympische spelen DE ZIERIKZEESCHE COURANT De aanslag op premier Madjali van Jordanië Rusland protesteert bij Hammarskjoeld Chroesjtsjef naar de Verenigde Naties TINEKE LAGERBERG WON BRONZEN OLYMPISCHE MEDAILLE VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18830 ZiERlKZEESCHEWNlEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Successes (max. 15 mm.) ft,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Oc'itman, Zierikzee. Redakieur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Wilde geruchten doen de ronde EL1SABETII8TAD, 1-9. Van Belgische zjjde in Elisabethstad is vernomen dat rondom Bakwanga, de hoofdstad van de „mynprovin- cie", „zware gevechten" worden geleverd tussen Kongolese troepen en aanhangers van de president van de mijnprovincie, KalondjL Zaterdag bezetten Kongolese troepen Bakwanga zonder op ver zet te stuiten. De premier van de „mijnprovincie" Joseph Ngaloela, die evenals Kalondji in Elisabeth stad verbluft, heeft echter ver klaard dat de troepen zijn verdre ven en dat de strijd nog voort duurt. De „Mijnprovincie" vormt een deel van de provincie Kasai en grenst aan Katanga. Evenals Tsjombe Katanga, heeft Kalondji de „Mijnprovincie" onafhankelijk verklaard. Volgens Belgen in Elisabethstand is een aantal Kongolese kinderen „afgeslacht" terwijl hun ouders in de oerwouden waren gevlucht, en Is de minister van openbare werken van de „Mijnprovincie", David Odia „zonder meer" doodgeschoten. Ove rigens kon men in Belgische krin gen niet bevestigen dat de aanhan gers van Kalondji Bakwanga heb ben heroverd. Het is niet bekend of het vliegveld van de stad in handen is van Kongolese troepen of volge lingen van Kalondji. In gezaghebbende kringen in Eli sabethstad wijst men er op dat het onmogelijk is geworden wat betreft Bakwanga feiten en verzinsels uit elkaar te houden. De wildste ge ruchten veelal met propaganda doeleinden gelanceerd, doen de ronde. Verwarde berichten De berichten uit de overige delen van zuid Kasai zijn bijzonder ver ward Maar handelaren die van daag uit dit gebied in Katanga te rugkeerden, zeiden dat alles rustig was in Mwni-Ditoe, Loepoeta en Gandajika, plaatsen die volgens Ngaloela woensdag door aanhan gers van Kalondji zijn heroverd. Daarentegen heeft de commandant van de Katangese gendarmerie, ma joor Crevecoeur, verklaard dat ra dioberichten 2ijn opgevangen vol gens welke bij Gandajika twee sol daten van het Kongolese leger zijn gedood en twee gewond. In de om geving van het vliegveld van Ba kwanga zou het tot gevechten zijn gekomen tussen troepen van de centrale regering en volgelingen van Kalondji. VJV.-troepen naar Kamina Uit Goma is een twëede Compag nie van het Ierse bataljon V.N.- troepen naar Kamina vertrokken. Van Ierse zijde in Elisabethstad is vernomen dat er streng op wordt toegezien dat onbevoegden de basis niet betreden De commandant van de basis, de Ier Joe Adams, heeft kennelijk opdracht troepen van de centrale regering noch Katangese eenheden toe te laten. Zoals bekend eist ook de rege ring van Katanga de basis op Pre mier Tsjombe is vandaag uit Eli sabethstand naar Kamina gevlogen voor besprekingen met de V.N.- autoriteiten aldaar. Ca 150 man troepen van Kalondji in gloednieuwe uniformen doch zonder geweren, zijn vandaag uit Elisabethstad naar „het front" In Kasalt vertrokken, evenals 150 vrij willigers die "uniformen noch wa pens bezaten. Op het perron be noemde Kalondji drie kapiteins, drie luitenants en twee adjudanten. De benoeming van het overige' ka der zal bij aankomst van de trein worden bekend gemaakt, aldus Ka londji. Ook Tsjombe was bij het vertrek aanwezig. Evenals Kalondji ver klaarde hij dat de mannen „tegen de onderdrukkers en het commu nistische gevaar" zullen strijden. Prinses Beatrix polio-fonds heeft veel geld nodig NATIONALE ACTIE VOOR POLIOFONDS EN BLINDENBIBLIOTHEEK Jongetje in Drachten verdronken DRACHTEN ,1-9 In Drachten is vanavond het vierjarig zoontje van kruidenier M. Miedema voor de winkel van zijn ouders aan het Mo leneind in het water van de Dracht ster Compagnonsvaart verdronken. Met behulp van buren en kennis sen hebben de ouders urenlang ge zocht naar het jongetje dat om streeks zeven uur werd vermist. Omdat men veronderstelde dat het ventje naar de ouderlijke woning, elders in Drachten was gewandeld, heeft men eerst langs die route een nauwgezet onderzoek ingesteld. Toen de zoekenden omstreeks halfelf met dreggen begonnen, vond men vrij spoedig het levenloze li chaam van het jongetje in de vaart, waar het spelenderwijs, zonder dat iemand h'et merkte, moet zijn inge vallen. De politie had een speur hond uit Scheemda laten komen, doch toen deze arriveerde, was het jongetje reeds gevonden. De fami lie Miedema had slechts één kind. AMMAN, 1-9. De Jordaanse po litie heetf de fndentitelt bekend ge maakt van de man die dinsdag in verband met de aanslag op pre mier Madjaïi werd gearresteerd. Het is de eigenaar van een boek winkel, Salah Safadi Forani, die zou hebben bekend te zyn opgetre den als verbindingsman tussen de personen die de bommen hebben geplaatst en de organisatoren van de aanslag. De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Amman, Pier Spinelli, heeft de secretaris-gene raal van de volkerenorganisatie, Dag Hammarskjoeld, een voorlopig rapport over de aanslag gezonden. In Amman Is meegedeeld dat deskundigen in een regeringsge bouw een niet ontplofte bom heb ben gevonden, waarvan het ontste kingsmechanisme was afgesteld op maandagmiddag. Zoals bekend ont ploften de bommen in het kantoor van de premier maandagochtend. AMSTERDAM, 1-9. Elke polio- patlent ln Nederland komt de maatschappij gemiddeld op f 20.000 per jaar te staan. Dit werd van middag vernomen op een in Am sterdam gehouden persconferentie van het prinses Beatrix poliofonds Een kwart van de in totaal 14.000 poliopatienten in Nederland komt in aanmerking voor steun gedu rende een lang aantal jaren. Daarvoor is per dag nodig een be drag van f 2000. In dit verband wijzen de orga nisatoren van een binnenkort te houden actie namens de medische deskundigen nog eens op het zeer grote belang van de polio-vacci natie. Het prinses Beatrix polio fonds, zich ten doel stellende „de bestrijding van de kinderverlam ming in de ruimste zin van het woord", heeft zeer veel geld nodig Tussen 3 september en 14 ok tober zullen 1.600.000 loten aan 18.000 adressen in het land in om loop worden gebracht. Van de bruto opbrengst uit deze loterij gaat 70 procent naar het prinses Beatrix fonds. De resterende 30 procent komt ten goede aan de Nederlandse blindenbibliotheek, die met het bedrag van ongeveer drie ton dat uit de actie naar de bibliotheek gaat weer een groot aantal „gesproken boeken" op de band hoopt vast te leggen. Daar- Anderhalve dag staking bij Palthe ALMELO, 1-9. Anderhalve dag hebben ongeveer 25 man bij „Pal- the's textielverbeteringsbedrijven" N.V. in Almelo gestaakt. Vanmid dag zijn de stakers weer aan het werk gegaan, zonder hun doel, ho gere lonen, te hebben bereikt. Het conflict was ontstaan doordat het grootste deel van de arbeiders ln de stukgoedweverij het er niet mee eens was, dat enkele collega's hogere premies voor de kwaliteit van hun werk verdienden. Pogin gen van de directie om in samen werking met de vakbonden een re geling te treffen, slaagden niet De ontevredenen verwierpen zelfs een voorstel van de vakbonden. Van middag hebben zij datzelfde voor stel, dat een individuele premiere geling inhoudt, wel aanvaard. naast verzorgt de bibliotheek de fabricage van braille-boeken en de uitgave van een blindenkrant op de band. De hoofdprijzen van deze zater dag aanvangende „polioactie" zijn vijf woonhuizen, vijf personenau to's, een aantal T.V.-ontvangers en een aantal kleinere prijzen (to taal 5000) ter waarde van een kwart miljoen gulden. Tevoren worden door het gehele land een miljoen folders en 150.000 zelfkle vende reflecterende stroken met het opschrift „Uw lot verlicht hun lot" verspreid. Een speciale attrac tie van deze door de heer A. M. Bergers geleide actie is de polio- blindenkrant, die huis aan huis op 3,2 miljoen adressen wordt ver spreid. In 600 van deze kranten wordt een wereldreis voor twee personen verloot. NEW YORK, 1-9. Rusland heeft donderdag bij Hammarskjoeld ge protesteerd tegen het feit dat er nog steeds Belgische soldaten in Kongo zijn. Vice-minister van bui tenlandse zaken Koeznetsof en Mo- rozof, vertegenwoordiger van Rus land bij de V N., eisten de volledige terugtrekking van deze soldaten. Ook het technisch personeel van België kan niet in Kongo blijven, aldus het Russisch protest. Minister Zijlstra naar Amerika SCHIPHOL, 1-9. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, zal op 22 september a.s. naar New York vertrekken. De minister zal de reis maken per Boeing-straalvliegtuig van de Pan American World Air ways. Van New York zal hij 's mid dags doorreizen naar Washington, waar minister Zijlstra - aldus een mededeling van de zijde van het ministerie van Financiën - de jaar vergadering van de Wereldbank zal bijwonen. Minister Zijlstra is voor ons land lid van het bestuur van de wereldbank. Oost-Duitsland heeft de grens tussen oost- en west- I denburger poort opmerkzaam voor de Oostduitse Berlijn voor Westduitsers gesloten. - Foto: Westduitse controleposten, politiebeambten maken een automobilist bij de Bran- MOSKOU, 1-9. Premier Chroes jtsjef zal de Sowjetdelegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York leiden, aldus bericht het Sowjet- persagentschap Tasu. De delegatie bestaat uit de mi nister van Buitenlandse zaken Andrei Gromyko, Valerian Zorin, onderminister van Buitenlandse zaken, Sergei Vinogrador, ambas sadeur in Parijs en Alexander Soldatot, ambassadeur in Londen. De ministerraad van de Sowjet- unie heeft de samenstelling van de delegatie goedgekeurd en ver scheidene deskundigen aangewezen die Chroesjtsjef naar het hoofd kwartier van de Verenigde Naties zullen vergezellen. WASHINGTON, 1-9. De woord- voerde van het Witte Huis rea geerde slechts met „geen commen taar" op het bericht dat premier Chroesjtjef als leider van de Sow- jet delegatie naar de algemene vergadering der V. N, in New York zal komen. Naar uit goede bron werd ver nomen, is tussen Frankrijk en Ma rokko een overeenkomst gesloten over de ontruiming van de Franse bases in Marokko. Derde plaats in finale 400 meter vrije •lui' ROME, 1-9. Het Bussumse zwem- stertje Tineke Lagerberg won don derdagavond een bronzen Olympi sche medaille. Zij finishte in de finale van het nummer 400 meter vrije slag na de Amerikaanse Chris von Saltza en het Zweedse meisje Cederqvist. De tijd van Chris von Saltza was 4.50.6, een nieuw Olympisch record. Het record stond sinds de series op haar naam met 4.53.6. De volledige utislag van de fi nale 400 meter vrije slag dames was: 1. en Olympisch kampioene Chris von Saltza (V.S.) 4.50.6 (nieuw Olympisch record); 2. J. Ceder qvist (Zweden) 4.53.9; 3. Tineke Lagerberg (Nederland) 4.56,9; 4. Ilse Konrads (Australië) 4.57.9; 5. Dawn Fraser (Australië) 4.58.5; 6. N. Rae (Gr.-Br.) 4.59.7; 7. Corrie Schimmel (Nederland) 5.02.3; 8. B. Segerström (Zweden) 5.02.4. Na Marian Heemskerk en Wieger Mensonides was Tineke Lagerberg, het 19-jarige zwemstertje uit Bus- sum, het derde lid van de Neder landse zwemploeg dat op deze Olympische Spelen een medaille veroverde. Nog een succes Een ander Nederlands succes op deze avond, die werd bijgewoond door H.M. de Koningin, prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene, was de serie-overwinning van Ria van Velzen op de 100 m rugslag. Zij ging als tweede zwem ster in 1.11.1, achter de wereldre cordhoudster Lynn Burke, die in 1.09.4 haar serie won, over naar de finale, die zaterdagavond wordt ge zwommen. De andere Nederlandse meisjes brachten het er minder goed af. In de 400 meter finale kon Corrie Schimmel het tempo niet volgen en werd zevende, slechts 0.1 seconde voor de Zweedse Seger ström. Bijzonder teleurstellend was het zwemmen van Rini Dobber in de rugslagserie. Zij werd in de tweede race vijfde in 1.14.2, een tijd die bepaald ver beneden de stand van de Amsterdamse ligt. De heren wisselslag estafette ploeg moest in de finale met de achtste plaats genoegen nemen in een tijd die enkele seconden boven de prestatie van de serie lag. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 1 De boosheid is een dubbel kwaad, Die onder schijn van vriendschap gaat. Dodelijke aanrijding op oversteekplaats HAARLEM, 1-9. De óMicter van justitie bij de rechtbank in Haar lem heeft vandaag tegen de 30-ja- rige chauffeur J. van den B. uit Doorn een hechtenis van twee maanden en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geeist. De chauffeur was er van beschuldigd, op 13 mei van dit jaar in Haarlem, roekeloos rijdend, een verplichte oversteekplaats voor voetgangers, gelegen op het Kennemerplein, te hebben gepasseerd. De man had daarbij een 52-jarige dame uit Amsterdam aangereden, die later ian de bij het ongeluk opgelopen verwondingen was bezweken. Ver- Tachtes raadman, mr A. C. van Empel bepleitte clementie omdat van den B., aldus de raadsman, als een voorzichtig rijder bekend staat en nog nooit eerder bij een ongeluk betrokken is geweest. De rechtbank zal op 15 september uit spraak doen, PARIJS, 1-9. De Franse mi nister van financien, W. Baum- gartner, heeft vandaag op een persconferentie medegedeeld, dat de begroting voor 1961 kleine ver lagingen voor de belastingbetalers zal inhouden. De nationale politiek van financiële soberheid zal echter worden voortgezet. Volgens de minister zal de gisteren door het kabinet goedgekeurde begroting verdere economische expansie mo gelijk maken. Twintig miljoen ton compost ASSEN, 1-9. Ter gelegenheid van het feit, dat de vuilafvoer maatschappij te Wijster vandaag de twintig miljoenste ton compost uit huisvuil heeft bereid, waren de vrachtwagens van deze maat schappij vandaag gesierd met een vlag. De commissaris van de koningin in Drente, mr J. Cramer, hield ter gelegenheid van een en ander een toespraak, waarin hij zich enigs zins verwonderd toonde over het feit, dat de georganiseerde Drentse landbouw nog vrijwel niet heeft gereageerd op het besluit van de Haagse gemeenteraad metingang van 1961 het Haagse huisvuil niet meer door het compostbedrljf te Wijster te laten verwerken. De hoeveelheid af te leveren compost zal door dit besluit sterk vermin deren, hetgeen voor de landbou wers in Drente een groot nadeel zal betekenen. Veertig jaar luchtverbinding Schiphol-Bremen SCHIPHOL, 1-9. Met het K.L.M. lijntoestel naar Bremen vertrok ken donderdag van Schiphol enke le vertegenwoordigers van de K.L. M., die in de Duitse stad de plech tigheid bijwoonden ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de luchtverbinding Amsterdam-Bre men. Het waren de heer R. J. Vogels, onderdirecteur van de maatschap pij en oud-gezagvoerder J. J. Hon- dong, de bekende man van de Indie-vluchten, die ook nog op de dienst naar Bremen gevlogen hepft Tijdens de korte plechtigheid, die op het vliegveld van Bremen werd gehouden, werd een plaqu ette met de beeltenis van wijlen dr A. Plesman onthuld, die door de K.L.M. werd aangeboden aan de luchthavendirectie van Bremen. ROTTERDAM. De 74-jarige mevrouw C. M. Briede-Verheij van de Pasteursingel in Rotterdam is vanmiddag bij het oversteken van de Schiedamseweg aangere- de door een vrachtauto en twin tig meter meegesleurd. Zij werd naar het ziekenhuis Coolsingel ge bracht, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. Telefoonstoringen in Breda BREDA, 1-9. In verschillende stadsdelen van Breda is vanavond het telefoonverkeer gestoord ge weest. De betrokken abonnee'» konden niet bellen of gebeld wor den. De toestellen maakten aller lei ongewone geluiden. De storings dienst van het telefoondistrict Bre da deelde desgevraagd mee, dat de hevige regenval van de laatste da gen tot verzakkingen heeft geleid. Met name in de Bredase Boeimeer- wijk werd geconstateerd, dat een las in een kabel tengevolge van de regen was afgeknapt. In het stads deel Ginniken en in een groot deel van het Brabantpark is vanavond voor de derde maal in deze week de elektriciteitsvoorziening uitge vallen De directeur van de ge meentelijke lichtbedrijven acht hnt niet uitgesloten, dat ook deze sto ringen iets met overtollig water te maken hebben. Een definitieve oor zaak ervoor kon hij echter niet ge ven. Wel zijn in verscheidene ka bels fouten geconstateerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1