Europoort, Nederland's bijdrage tot de economische Europese ontplooiing ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag i september i960 No. mw Ned. Spoorwegen doen belangrijke ..duit in het zakje" (Van onze redakteur) ROTTERDAM, augustus. - De verbinding van Europoort met de Nieuwe Waterweg betekent een sprong vooruit in de ontwikkeling van het gigantische projekt dat Europoort heet. Inderdaad gigantisch, om dat zich tussen Rotterdam en Brielle een verandering aan het vol trekken is, waarvan men elders in het land wellicht nog te weinig voor stelling van heeft. Eenmaal vruchtbare akkers en weiden worden „dor" gemaakt, maar zullen daarna geïnjekteerd worden met een nieuwe vruchtbaarheid, die voortspruit uit een industrialisatie in een respekt- afdwingend tempo en met een élan, waarvan zelfs Amerikanen ver baasd staan. Europoort vormt Nederland's bij drage tot de economische ontplooi ing van Europa, die - na de tweede wereldoorlog - een ongedachte vaart heeft gekregen. Het vormt een imposante hevel om de vader landse economie te brengen op een niveau, waarop ook in de toekomst de omstandigheden gunstig zijn voor een durende welvaart in een land dat moet opboksen tegen - een op zichzelf verblijdend - maar in wezen toch ernstig bevolkingscij fer. Uniek complex Europoort gaat een complex vor men van havens, wegen, terreinen, fabrieken en bedrijven, dat in zijn opzet voor Nederland uniek is. Een zwaar offer moet worden gebracht voor de tenuitvoerlegging. Finan cieel uiteraard, maar ook wat be treft cultuurgrond en rekreatiege- bied. Het noemen van de naam „De Beer" (vogelreservaat), dat grotendeels aan het plan Europoort ten offer valt, is welsprekend ge noeg. Dit offer echter moet ge bracht onder de pulserende drang van de eerste handels- en scheep- vaartstad Rotterdam, dat een gro ter bruto-omzet in de havens heeft dan alle andere Westeuropese ha vensteden tesamen. Stukgoederen, kolen, ertsen, minerale oliën en granen vormen de transito slag woorden van de havens in de Maas stad. Het Botlekgebied Hoe Europoort uiteindelijk gaat wordet\, leert het in volle ontwik keling zijnde Botlekgebied, waar nieuwe wegen, havens en fabrieken Rotterdam een tevoren nimmer vermoede uitbreiding geven. Op de „andere oever" van de Nieuw Maas ontwikkelt zich een industriële ne- venstad, waarvan Pernis, Botlek en Europoort de drie belangrijkste kernen zijn en verder gaan worden. De grote oliemaatschappijen en andere bedrijven als Ketjen, de Bil- liton Mij., Verolme,, de B.P.H.M. en vele andere zijn er uiteraard als de kippen bij om zich hier te vestigen. Een eerste conditie hiertoe is het snelle openleggen van het gebied en op dit punt vindt een interes sante ontwikkeling plaats. De we genbouwers weren er zich geducht evenals de „havenmakers". Met de eersten zijn de Ned. Spoorwegen in een vriendschappelijk gevecht ge wikkeld. De ene dag lukt het de wegenbouwers een stukje verder te komen, dan de railploegen van de N.S. De andere dag is het misschien andersom, maar feit blijft dat de sector vervoer geen vergetene is. Een eenzame olietrein door een Nederlandse Olympische ploeg vierde verjaardag van Prinses Wilhelmina ROME, 31-8. Plechtig klonk het Wilhelmus over het wijde plein voor het flatgebouw van de Neder landse Olympische equipe. De pas serende buitenlanders voelden dat er in de Nederlandse kolonie iets bijzonders aan de hand was en ble ven staan tot het gezang ophield. Met het Nederlandse volkslied werd de bijeenkomst besloten, waarmee de Nederlandse ploeg in het bijzijn van de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, de tachtigste verjaardag van prin ses Wilhelmina vierde. De voorzitter van het N.O.C., lui tenant generaal C. F. Pahud de Mortanges, had de Nederlanders, die zich in de beschaduwde ruimte onder het flatgebouw hadden ver zameld, welkom geheten. De heer Pahud bracht hulde aan prinses Wilhelmina: „Zij heeft haar taak op voorbeeldige wijze volbracht. Vooral gedurende de oorlog, toen zij in Engeland was en ons via de radio moed insprak. Zij was ook internationaal een hoogstaande en geziene figuur. Churchill schreef in zijn memoires: „Onder de staatshoofden die tij dens de oorlog in Engeland waren bevond zich één man: dat was ko ningin Wilhelmina". Lt.-generaal Pahud de Mortan ges sprak ook gelukwensen uit aan het adres van de andere leden van de koninklijke familie en las de brief voor, die namens de gehele ploeg aan prinses Wilhelmina was gezonden. Hij herinnerde er aan dat prinses Wilhelmina in de tijd toen er nog bijna niet aan sport werd gedaan al een uitstekende amazone en schaatsenrijdster was en besloot met een driewerf „hoera", waarmee de Nederlandse kolonie van harte instemde. ROMEJ, 31-8. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhel mina heeft luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortanges namens de Nederlandse atleten in het Olym pisch dorp de volgende gelukwens gezonden: „Namens de bestuursleden van het Nederlandsch Olympisch Co mité en allen die behoren tot de Ne derlandse delegatie naar de Olym pische Spelen in Rome bied ik Uwe Koninklijke Hoogheid de allerbeste gelukwensen aan ter gelegenheid van Uw verjaardag". EEN VERRE REIS IJmuider kotter vist onder Canadese kust IJMU1DEN, 30-8. Op de rijke vis gronden in de St. Laurens baai, bij Nieuw Schotland en bij New Foundland aan de Canadese oost kust, vist sinds eind vorige week ook een kleine Nederlandse, kotter, de ÏJmuiden 46, „Marianne", be mand door schipper E. de Vries uit de Snelliusstraat 69 in ÏJmuiden, diens 19-jarige zoon Kees en drie andere vissers uit ÏJmuiden en Katwijk. Schipper de Vries liep al vele ja ren met plannen rond om nieuwe mogelijkheden voor zijn kleine vis serijbedrijf te vinden op nieuwe visgronden. Hij vernam van de rij ke makreelvangsten bij Nieuw Schotland en maakte een oriënta tiereis naar Canada om zijn licht eens op te steken. Het resultaat was dat hij zijn oude kotter, de IJm. 7 „■Marianne" verkocht en de nieu we IJm. 46 „Marianne" bestelde. De IJm. 46 zal vooral op makreel vissen. Bij het slagen van de eerste expeditie zal men waarschijnlijk eind van dit jaar naar Nederland terugkeren om de familieleden op te halen en eveneens over de oce aan naar Souris te brengen. De vangsten worden ook in deze laat ste haven verkocht. Als schipper op de IJm. 46 treedt voorlopig de oud-Nederlander Michael Keus uit Souris op. Deze heeft grote erva ring met de visserij op de Canadese visgronden. hier en daar nog maagdelijk indus trieterrein is een alledaags beeld geworden en wegen en spoorlijnen zullen worden aangelegd tot aan de „uiterste punt", waar eenmaal Europoort zijn open verbinding met de zee krijgt. Dan zal er geen koe meer grazen en geen grashalm wui ven, rnaar zijn het uitsluitend de olietanks en de fabrieksschoorste nen, die het silhouet beheersen van een brok Nederland, dat in tien jaar meer verandert dan voorheen in eeuwen. OLYMPISCHE SPELEN zwemmen Zilver en brons voor Nederland Marian Heemskerk heeft de zil veren meaalje gewonnen op de 100 meter vlinderslag. Zij werd tweede in de mooie tijd van 1 min. 10.4 sec. achter de Amerikaanse Carolyn Schuier. De tijd van Marian Heemskerk was een nieuw Euro pees record. Het tweede lid van de Neder landse ploeg welke het podium kon bestijgen was Wieger Mensonides. Hij won de 200 meter schoolslag in 2 minuten 39.7 sec. en verwierf hiermee de bronzen medalje. Nederlander is „wild" op appel van ras James Grieve Goede kwaliteit: 30 a 40 cent per kilogram DEN HAAG, 30-8. - De Neder landse consument toont de laatste tijd zeer grote belangstelling voor de appels welke thans in steeds grotere hoeveelheden worden aan geboden op de fruitveilingen. Het is met name het ras James Grieve, een handappel van bijzonder goede kwaliteit en smaak, welke thans pluk- en eetrijp is. Deze handappel wordt in hoofd zaak op de binnenlandse markt ver kocht en de prijs van de goede kwaliteit ligt tussen 30 en 40 cent per kg. De export van appelen is tot op heden belangrijk kleiner dan het vorig jaar. Met name west- Duitsland toont heel wat minder belangstelling door de grote eigen oogst. Ook de export naar België heeft thans niet veel te betekenen. Wanneer Nederlandse appelen naar dit land worden uitgevoerd, moet nl. een heffing worden betaald om het verschil met de Nederlandse veilingprijs en de overeengekomen minimumprijs te overbruggen. De Dode door Planta LEEUWARDEN, 30-8. De officier van justitie te Leeuwarden, mr M. H. Gelinck, heeft medegedeeld, dat bij de sectie, die is verricht op het stoffelijk overschot van de 34-ja- rige vrouw te Leeuwarden, die een van de vermoedelijke slachtoffers is van de huidziekte, niets is gevon den dat wijst op een andere doods oorzaak. Een microscopisch onder zoek, dat naar verwacht wordt en kele weken in beslag zal nemen, zal moeten uitwijzen of de dood in derdaad veroorzaakt is door het nuttigen van planta-margarine. Naar de uitslag van dit onderzoek zal de officier van justitie te Leeu warden zijn verdere gedragslijn be palen. Hengelsportvereniging „Oosterschelde" organiseerde „bootwedstrijd" Opvallende succesjes b(j Schelphoek laatste dagen is deze heffing 13 cent per kg. Overigens bestaat nu nog demo gelijkheid appels naar België uit te voeren, terwijl dit voor de ove rige E.E.G.-landen niet het geval Het vorig jaar sloten België en Luxemburg op 18 augustus hun grens voor Nederlandse appelen. De heffing van 13 cent per kg be lemmert echter de uitvoer in hoge mate. West-Duitsland, dat het vo rig jaar omstreeks deze tijd elke week rond één miljoen kg appels van ons land afnam, komt de laat ste weken niet hoger dan 100 ton. Voor de telers is het een voor recht dat er op de binnenlandse markt zoveel fruit kan worden af gezet. Ook hier is een verschuiving merkbaar naar betere rassen en kwaliteiten. Het zgn. „ondereind" is moeilijker te verkopen. Belgische troepen terug uit Kongo ELISABETHSTAD, 30-8. De te- rugtrekking van de Belgische troe pen uit Kongo is vandaag voltooid. Ongeveer 180 man van het „bevrij dingsbataljon", dat in 1941 in Enge land werd opgericht, werd toege sproken door de Katangese minis ter van buitenlandse zaken, Moe- nongo, voordat de militairen In Amerikaanse „Globemasters" stap ten, die hen naar Brussel zullen vliegen Het bataljon was In Ka- tanga aangekomen nadat de mui terij onder de Kongolese troepen, begin juli was uitgebroken en zes biaüken werden vermoord. Een zonnefornuis Zaterdagmiddag 27 augustus jl. organiseerde de hengelsportvereni ging „Oosterschelde" haar tweede bootwedstrijd. Het weer was prach tig, weinig wind en opkomend wa ter en daarom werd besloten om naar de welbekende Schelphoek- geul te varen. Met 16 deelnemers en enkele medepassagiers aan boord vertrok men met de Z.Z. 8, onder leiding van de heer J. Schot om 13.45 uur uit de haven. Nauwe lijks was men op de visgronden af gemeerd en de lijnen waren amper over boord gegooid of de heer Brentj'es wist een grote bot binnen te halen. Dat beloofde een goede vangst; C. J. Schot als nummer 2 wist een prachtige paling te be machtigen. Naarmate de tijd verstreek kwam bijna iedere deelnemer aan zijn trek. Alleen de heer J. Pomper had tijdens de wedstrijd pech. Eerst ving hij een zg. molenaartje, daar na een paling, maar deze koos de vrijheid. Na een uur vissen werd besloten cm ca. 50 meter terug te varen, en „Eenzaam maar niet alleen" in het Engels APELDOORN, 30-8. In Londen en in alle andere hoofdsteden van de landen van het Britse Gemene best is woensdag, op de dag waarop Prinses Wilhelmina haar tachtig ste verjaardag viert, een Engelse vertaling verschenen van het door haar geschreven boek „Eenzaam maar niet alleen''. Dit boek, waar van in Nederland tot nu toe 110.000 exemplaren zijn verkocht, zal over een maand ook in de Verenigde Staten en in Canada verkrijgbaar zijn. De Duitse uitgave kan in de loop van oktober worden verwacht. In Finland is reeds de vierde, in Noorwegen de derde, in Denemar ken de tweede en in Zweden de eerste druk verschenen. „Eenzaam maar niet alleen" zal binnenkort kwamen de deelnemers precies voor het Schelphoekgat te liggen. De vangst werd aanmerkelijk beter en de wedstrijdleider had niet eens de tijd om de gevangen vis te noteren, zodat assistentie werd ingeroepen van een medepassagiere. Alle deelnemers werden voorzien van een lekker kopje koffie. Om 5.45 uur gaf de wedstrijdlei der, de heer P. Coppoolse, het eind signaal van de wedstrijd en werd huistoe gevaren. Onder het varen werd de gevangen vis gewogen en de uitslag luidt als volgt: J. v. d. Hulle, Zierikzee, le prijs; C. J. Schot, Zierikzee, 2e prijs; G. Brentjes, Zierikzee, 3e prijs. Het is een buitengewoon mooie en sportieve wedstrijd geweest en iedere deelnemer was hierover zeer tevreden. Jongeman verbleef vrijwillig in Oostduitse gevangenis HENGELO, 30-8. Jan van den Brink, een 23-jarige jongeman uit Kamperveen, is in Nederland te ruggekeerd na een verblijf van vier maanden in een Oostduitse gevan genis le Potsdam. Hij verdween na Pasen uit west-Berlijn, waar hij met veertien andere leden van „De Jonge Kerk", een jeugdorganisatie van de Nederlandse Hervormde Kerk, een conferentie bijwoonde. Sinsdien heeft niemand meer iets van hem vernomen, tot hij zich en kele dagen geleden meldde bij da. A. E. Ruys, predikante van de Ne derlandse gemeente in Berlijn. Jan van den Brink blijkt geheel vrij willig in de Oostduitse gevangenis verzeild te zijn geraakt. Op een persconferentie in Hen gelo vertelde hij vanmorgen, dat hij in de nieuwjaasnacht van dit jaar een visioen heeft gehad, waarin hij de opdracht kreeg contact te zoeken met Oostduitse gevangenen. DEN HAAG. De minister-presi dent heeft woensdag telegrafisch aan de jarige Prinses de gelukwen sen van de ministerraad doen toe komen. ZIERIKZEE, 31-8. Het ligt in de bedoeling dat de kandidaat-leden van het Delftse studentenkorps ge durende de groentijd in twee groe pen op Schouwen-Duiveland be hulpzaam zullen zijn bij het bin nenhalen van de aardappeloogst. Dit is één der meer serieuze onder deeltjes van het ontgroeningspro gramma, waarmede de nieuwelin gen rijp worden gemaakt voor het studentikoze tijdperk. De komst van de „groenen" naar hier is medegedeeld door de senaat van het Delftse studentenkorps. De inschrijving van de nieuwe kandidaat-leden zal geschieden op 5 september. In de middag van die dag zullen de nieuw ingeschreve nen in optocht naar sociëteit „Phoe- in ons land in een goedkopere editie i nix" gaan, waar zij enthousiast verschijnen dan die, welke thans zullen worden binnengehaald. Op wordt uitgegeven. Deze oplage zal 120 september wordt een „foto van beperkte omvang zijn. jacht" door Delft gemaakt. De Een foto van een zonnefornuis, een steeds nuttiger wordend in strument, zij het niet in Nederland, want daar zou een „regen- fornuis" mogelijk meer waarde hebben. In ieder geval staat vast dat de zon één van de voornaamste krachtbronnen is voor het ruimteschip van de toekomst. uit de technische wereld 'Kernmolccule' bestond een miljardste seconde KINGSTON, 31-8. Met behulp van de deeltjes-versneller van het Canadese centrum voor kernfysica in Chalk River zijn geleerden er in geslaagd, een „kernmolecule" te doen ontstaan, dat een levensduur van een miljardste seconde had. Op een conferentie van kernfysici in Kingston heeft prof. dr. D. A. Bromley, buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Yale, na dere mededelingen over dit kern molecule gedaan. Hij zei, dat de ontdekking er van nieuwe moge lijkheden opent voor het onderzoek van de krachten, die werkzaam zijn in de atoomkern. Prof. Bromley deelde mee, dat men er in geslaagd was, twee ker nen van koolstof-12 tegen elkaar aan te schieten en dat de combina tie van de twee kernen een mil jardste seconde in stand bleef, het geen een zeer lange tijd is in ver houding tot de tijden waarmee men in de wereld van het atoom te ma ken heeft. (Het kernfysische begrip „kern- molecule" is iets geheel anders dan het chemische begrip molecule. In de chemie is een molecule een com binatie van hetzij dezelfde, hetzij onderling verschillende atomen, die door uitwisseling van elektronen tussen de atomen elektrisch in evenwicht en dus in stand wordt gehouden. Een „kernmolecule" ont staat wanneer twee atoomkernen, die normaal zeer ver van elkaar verwijderd blijven, zeer dicht tegen elkaar aan worden geschoten, zodat zij onder eikaars invloed komen zonder tot een nieuwe kern te ver smelten. Men zou deze microkosmi sche combinatie kunnen vergelijken met het macrokosmische verschijn sel van de „dubbelster". Doordat zij onder eikaars invloed, raken be schrijven de twee kernen banen om elkaar. In de genoemde miljardste seconde hebben de kernen elkaar naar schatting tien miljard maal omcirkeld. De kernfysici spreken in dit geval dan ook van een nauw keurig gedefinieerde energietoe stand. Wat er in het Canadese ex periment na de miljardste seconde is gebeurd, is niet meegedeeld. Er zijn verscheidene mogelijkheden. De kernen kunnen bijvoorbeeld el kaar loslaten en onveranderd elk hun eigen weg gaan, zij kunnen ook kerndeeltjes van elkaar overnemen, zodat twee andere kernen ontstaan) Taal der bloemen X. ROME, 31-8. De taal der bloemen blijft zeer welspre kend en populair in het Olympische dorp. Rode ro zen worden het meest op prijs gesteld, en de Duitse schoonspringster Ingrid Kramer heeft al elf prach tige rode ruikers ontvangen. Ze kreeg ook nog een tien tal andere bloemstukken. Het schijnt dat één rode roos in de bloementaal on geveer hetzelfde wil zeggen als een ruikertje viooltjes of een zwarte orchidee. Een Philippijnse atlete met ra venzwart haar en blauwe ogen krijgt elke dag zo'n or- X chidee toegezonden van een onbekende chef de mission X die meent dat de taal der bloemen voldoende moet X zijn naam bij het dagelijkse X huldebewijs. Delftse „groenen" komen aardappelen rooien op Schouwen-Duiveland Serieus onderdeeltje van ontgroenlngsprógramma „groenenrace" van de Delftse stu denten-roeivereniging wordt ge houden op 21 september. In du bieuze vaartuigen zullen de kan didaat-leden een felle strijd leve ren, waarbij het belangrijker zal zijn de zwemkunst meester te worden dan vaardigheid te bezit ten op het gebied van de roeisport. De inauguratie van de nieuwe le den wordt gehouden op 23 septem ber in de aula van de technische hogeschool. Deze dag wordt afge sloten met een feestelijke fakkel optocht langs de Delftse grachten. Ten dele hebben de kandidaat leden dus al het een en ander mee gemaakt voordat ze aan de Schou- wen-Duivelandse „piepers" toe ko komen en eenmaal moegeraapt is het einde er nog niet. Bovendien.... als alles achter de rug is, begint het pas! De vulkaan de Etna is weer ac tief. Het aantal explosies bedroeg dinsdagmiddag ongeveer dertig per minuut. Tevens is een voortdurend onderaards gerommel hoorbaar. AMSTERDAM. Zaterdagmiddag a.s. te 12.00 uur wordt bij de Ne derlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam het grootste tot dusver in Nederland gebouwde tankschip te water ge laten, de „Naess Endeavour". Dit schip is 227,30 m lang, 31,55 m breed, 15,25 m hol en heeft een draagvermogen van 47.600 ton. Dertig jaar Bond van Plattelandsvrouwen (Verbeterd bericht) AMSTERDAM, 30-8. Het 30-jarig bestaan van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zal op 13 september worden gevierd met een feestelijke bijeenkomst in hotel Krasnapolsky in Amsterdam. Na de opening van de bijeen komst door de landelijk presidente mevr. R. J. Tonckens-Hadders, zal de schrijfster Hella S. Haasse een lezing houden over „Het vrouwen leven door de eeuwen heen". Als deel van de feestelijkheden is ook een- kostuumshow opgeno men, die onder leiding zal staan van mevr. F. K. Stikker-Rienks. a De Japanse politie heeft mee gedeeld, dat 14 personen zijn omge komen in de wervelstorm „Delia" die met een snelheid van 150 km. per uur over zuid- en west-Japan is getrokken. Tot dusver is melding gemaakt van 69 vermisten, onder wie 22 arbeiders, die door een grondverschuiving in Nisjinomiya in west Japan werden bedolven. Soja-olie en „afgeleide produkten" ROTTERDAM, 31-8. Door recente verklaringen naar aanleiding van de in Nederland heersende huid ziekte, zou de indruk kunnen ont staan, als zou de toevoeging van soja-olie als zodanig aan een bepaald produkt in verband kun nen staan met de oorzaak van deze ziekte. Het te Rotterdam geves tigde hoofdkantoor voor de Bene lux van de Sojabonenstichting, deelt naar aanleiding hiervan het volgende mee: „Hangende het onderzoek door de bevoegde autoriteiten naar de oorzaak van de heersende huid ziekte, verklaart de Sojabonen stichting, dat het volkomen uitge sloten is, dat soja-olie als zodanig nadelige gevolgen voor de mense lijke consumptie kan hebben. Waar in dit verband wordt gesproken over „soja-olie", „soja-toevoegsel", of dergelijke, wordt in dit geval bedoeld een produkt dat langs che mische weg is verkregen en waar van de structuur niets meer met soja-olie als zodanig gemeen heeft". Driehonderdduizend Wegenwachtleden I DEN HAAG, 30-8. De A.N.W.B. j die reeds bijna 450.000 leden telt, heeft vandaag zijn 300.000ste we- genioachtlid ingeschreven. Dit be tekent, dat in de eerste acht maan den van dit jaar ruim 25.000 nieu we wegenwachtleden toetraden. Het totale personeel van de afde ling „Wegenwacht" omvat momen teel, met inbegrip van de inspec teurs en wegenwachten voor bij zondere diensten, repatriëring, ver- keerswacht enzovoorts, 267 man. Deze bestrijken dagelijks een net, dat een totale lengte heeft van 3.250 kilometer, een afstand die ongeveer gelijk is aan het traject Amsterdam-Istanboel. Op 750 km. weg daarvan, wordt ook 's avonds tot 22.30 uur gepatrouilleerd. Sinds 16 april 1946 toen de eer ste zeven A.N.W.B.-wegenwachten hun entree op de Nederlandse we gen maakten, werden bijna 1.750.000 pechgevallen behandeld. Daarnaast blusten zij enkele duizenden auto- branden, verleenden zij in enige tienduizenden, gevallen eerste hulp bij ongelukken, brachten ze vele tientallen van huis gedwaalde kleuters weer terug bij de veront ruste ouders, haalden ze losgebro ken koeien en paarden van de weg, blusten ze boerderij- en bosbran den en vervoerden ze in spoedge vallen medicamenten. Niet alleen de gemotoriseerde weggebruikers deden in massa een beroep op de wegenwachters. Zij repareerden ook vliegtuigen en he likopters, motorboten en zelfs in drie gevallen een trein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5