Onafhankelijke Afrikaanse landen wensen innige samenwerking met V.N. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Berst zwemmen, dan huwen DONDERDAG 1 SEPTEMBER I960 117e jaargang No. 18829 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f},- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: -r 9 Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, ttii Q1110-22*55 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 13^677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Oc'itman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Loemoemba verliest terrein Kongolese troepen teruggedreven uit Kasai LEOPOLDSTAD, 31-8. De Fan- Afrikaanse conferentie van dertien onafhankelijke Afrikaanse landen, die de afgelopen dagen in Leopoid- atad is gehouden, heeft vandaag (woensdag) haar werkzaamheden met het aannemen van een aantal resoluties besloten. „Openhartige en loyale samen werking" tussen Kongo en de Ver. Naties is noodzakelijk, zo wordt in een der resoluties gezegd. De dertien staten brengen de V.N. hulde voor hun vredeswerk in Kongo, voor het verwezenlijken van de terugtrekking van „de Bel gische agressietroepen" en de over dracht van de bases aan de Kon golese regering. De dertien landen, die de regering vaii Kongo „loyale steun" zullen verlenen, betreuren dat de samenwerking tussen Kongo en de Verenigde Naties door „inci denten" ls geschaad. Gevechten In „Diamant-republiek" ELISABETHSTAD, 31-8. Premier Josep Ngaloela van de „Diamant republiek" Zuid-Kasai, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de troepen van de Centrale Kongolese regering woensdag uit de hoofdstad Bakwanga en uit an dere plaatsen zijn verdreven. De gevechten waren nog aan de gang. Op hun terugtocht hadden Loe- moemba's troepen de minister van Openbare Werken, David Odia, vermoord. Zij schoten met mortie ren op dorpen, waarbij vrouwen en kinderen om het leven kwamen. De Tunesische V.N.-troepen be vinden zich nog in Bakwanga, al dus Ngaloela, maar zij doen niets V.S.-HULP AAN HET BUITENLAND VERHOOGD MET 65 MILJOEN DOLLAR Gevraagd was een verhoging met 190 miljoen WASHINGTON, 31-8. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich dinsdag uitgesproken voor verhoging van het bedrag aan hulp aan het buitenland met 65 miljoen dollar. Het Huis was echter niet bereid de door de Se naat voorgestelde verhoging met 190 miljoen over te nemen. De vorige week werd tussen Se naat en Huis van Afgevaardigden overeenstemming bereikt over een totaal bedrag van 3.722.350.000 dol lar aan militaire en economische hulp voor het buitenland. Dit was ongeveer 559 miljoen dollar min der dan president Eisenhower had gevraagd. Na een beroep van president Eisenhower op het Congres om deze vermindering ongedaan te maken, besloot de Senaat maandag jl. het aanvankelijk toegestane be drag met 190 miljoen te verhogen. Het Huis van Afgevaardigden was hiertoe echter niet bereid. Thans zal tussen Senaat en Huis opnieuw een compromis moeten worden gevonden. Frans-Nederlandse besprekingen PARIJS, 31-8. Premier de Quay en minister Luns zijn woensdag op het vliegveld Orly aangekomen waar zij werden begroet door de Franse premier, Michel Debré, en de minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville. De ministers reden vervolgens naar het Elysee. De Frans-Neder landse besprekingen beginnen met een gesprek onder vier ogen tussen president de Gaulle en premier de Quay. Nixon en Kennedy in debat voor t.v. NEW YORK, 31-8. Vice-president Nixon, de kandidaat van de repu blikeinse partij voor het president schap, en senator John Kennedy, de kandidaat van de democratische partij, zullen op 26 sept., 13 en 21 oktober elkaar ontmoeten in ver kiezingsdebatten voor radio en te levisie. De debatten zullen over het gehele Amerikaanse radio- en tv.- net worden uitgezonden. Dit is de eerste maal, dat dergelijke debat ten tussen rivalen voor het presi dentschap plaats hebben. Losgeld geëist van Tsjechoslowaken? TORONTO, 31-8. Een Tsjecho- slowaakse vluchteling in Canada, Bohumil Cejnad, heeft verklaard dat het Tsjec'noslowaakse consulaat in Montreal 50.000 dollar „losgeld" heeft geëist voor toestemming om Cejnar's zoon uit Praag naar Ca nada te laten komen. Cejnar en zijn vrouw vluchtten na de communistische machtsover name in 1948 naar het westen. Zij lieten hun thans 15-jarige zoon Pe ter bij familie in Praag achter. Cejnar bezit thans drie beverfok kerijen in Canada en drie in Frank rijk. Amerikaans deskundige week uit naar Rusland WASHINGTON, 31-8. Het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken is, blijkens een woensdag te Washington uitgegeven medede ling, van mening dat dr. Maurice Halperin, een voormalig hoofd van de afdeling voor Latijns-Amerika van de Amerikaanse inlichtingen dienst, thans in Moskou werkt, waar hij de Sow jet-regering raad geeft bij de behandeling van mid den- en zuid-Amerikaanse aange legenheden. Duizenden kinderen in Louisiana op rand van hongerdood? WASHINGTON, 30-8. De Ameri kaanse minister van volksgezond heid Arthur Flemming heeft een onmiddellijk onderzoek gelast naar de juistheid van berichten als zou den in de staat Louisiana duizen den kinderen, meest negerkinderen, op de rand van de hongerdood staan. De wetgevende vergadering van Louisiana nam onlangs een wet aan waarbij ca. 6000 ongehuwde moe ders en 23.000 natuurlijke kinderen „op morele gronden" geen onder steuning meer zullen ontvangen. Uit New Orleans en andere delen van Louisiana wordt thans bericht dat de plotseling tot armoede ge doemde moeders wanhopig trachten om aan geld, voedsel en werk te komen. Weer een aanval op de Mount Everest NIEUW DELHI, 30-8. De verove raar van de Mount Everest, sir Ed mund Hillary, is dinsdag met vier Nieuw-Zeelandse bergbeklimmers van Auckland naar India gevlogen, waar voorbereidingen zullen wor den getroffen voor een nieuwe Hi- malaya-expeditie. Later zullen zich nog drie Nieuw-Zeelanders, zes Engelsen en vijf Amerikanen - on der wie geleerden - bij de groep aansluiten. Men wil proberen de 8 500 meter hoge berg Makaloe in de Himalaya zonder zuurstofapparaten te be klimmen, waarbij men wil vaststel len aan welke invloeden het men selijk lichaam op grote hoogte blootstaat. Alle vorige pogingen zijn als gevolg van de ijle lucht mislukt. dan het blanke personeel van de diamantmaatschappij beschermen. Ngaloela zei dat twee steden aan de grens met Katanga ook zijn her overd, maar dat er nog steeds Loe moemba-troepen in Kabinda en Sentery (in het oosten van het land) zijn. Hij zei dat er bij de troepen van de centrale regering vier Tjechische en twee Belgische officieren waren. In een onder schept radiobericht vroegen de Loe- moemba-troepen om versterking. Een bevestiging van de verkla ringen van Ngaloela is nog niet verkregen. Chroesjtsjef bezoekt Finland HELSINKI, 31-8. De Sowjetrus- sische premier Chroesjtsjef komt vrijdagavond per trein in Helsinki aan voor een bezoek van twee da gen aan Finland. Afgelopen zondag deelde de Sowjetpremier mee dat hij een bezoek aan' Helsinki zou brengen om president Kekkonen zaterdag persoonlijk met zijn zes tigste verjaardag geluk te wensen. Uit het woensdag gepubliceerde programma blijkt dat Chroesjtsjef zondag slechts gedurende enkele uren besprekingen met Kekkonen zal voeren. Vrijdagavond laat biedt de Finse premk-r Sukselain<;ü Chroesjtsjef een diner aan. Zater dagmorgen zal Chroesjtsjef Kek konen zijn gelukwensen aanbieden en met het Finse staatshoofd de lunch gebruiken. Chroesjtsjef keert zondagavond, eveneens per trein, naar de Sow- j et-Unie terug. Op Curasao is het ook nat WILLEMSTAD, 31-8. De regen tijd is dit jaar wel bijzonder vroeg, met gevolg dat de maand augustus (voor Curagao althans) een „natte" maand is geworden, zo nat dat men van een record kan spreken. De stromende regen van zondag jl. heeft namelijk het totaal over de periode van 1 tot en met 28 aug. gebracht op 142,4 millimeter; dat is 32 millimeter meer dan het hoogste dat ooit over een maand augustus is genoteerd. In het jaar 1830 noteerde men op de plantage Savanet een totale regenval over de maand augustus van 110 milli meter; nu - 130 jaar later - is dan tenslotte dat record gebroken. OLYMPISCHE SPELEN Toen hy lopen moest Enige Surinaamse deel nemer in bed ROME, 31-8. Wim Esajas - de enige Surinaamse deelnemer aan de Olympische Spelen, is met zijn twee officials voor niets naar Rome gekomen. De 25-jarige student werd namelijk uitgeschakeld zonder een voet op de Olympische sintelbaan te hebben gezet, simpelweg omdat hij in zijn bed lag toen woensdag morgen de atleten voor de 800 m aan de start werden geroepen. En dat alles was te wijten aan de ge brekkige kennis van de Engelse taal van zijn chef de mission, de heer Freuy Glans, leraar aan de algemeen middelbare school en de kweekschool in Paramaribo.... Enkele dagen geleden ontvingen de chefs de mission van de betrok ken landen de mededeling dat de series 800 meter niet woensdag middag zouden worden gelopen, maar 's ochtends. Ook de heer Glans. Maar de Surinaamse gede legeerde heeft domweg de Engelse tekst foutief geïnterpreteerd en ge concludeerd dat voor Esajas, die was ingedeeld in de negende en laatste serie, het aanvangsuur on gewijzigd was gebleven. „Ik heb kennelijk het Engels ver keerd begrepen. Ik dacht dat men alleen op een vervroeging van de eerste serie duidde, maar achteraf blijkt dat zij betrekking had op de gehele eerste rondewas zijn (verschrikte) reactie woensdagmid dag. Het Australische zwemstertje Dawn Fraser, Olympisch kampioene I960 100 meter vrije slag dames, heeft haar verblijf in Rome ook benut om bij het modehuis Funtana een bruidsjapon uit te zoeken. Binnenkort hoopt zij de Australiër Ken Robinson naar het stadhuis te volgen. Westelijk protest tegen Oostduitse maatregelen BERLIJN, 31-8. De drie weste- lijke commandanten in Berlin heb ben bij de bevelhebber van de Sow- jet-sector geprotesteerd tegen een besluit van de Oostduitse regering, Westduitsers zonder speciale ver gunning de toegang tot oost-Berlijn gedurende vijf dagen te ontzeggen. 's-HERTOGENBOSCH. De Ned. vereniging van brandweercomman danten organiseert van 23 tot en met 27 september in de veemarkt hallen in 's-Hertogenbosch, ter ge legenheid van haar vijftienjarig bestaan, een grote brandweerten toonstelling. Gedurende die zelfde periode houdt zij een driedaags congres, dat gewijd zal zijn aan de wetenschappelijke aspecten van de brandveiligheid. Vang de baby De twaalfjarige Liam Burke liep woensdagavond arge loos door een der straten van de Ierse hoofdstad Du blin, toen er plotseling een vrouwelijke baby van twin- tig maanden uit de lucht kwam vallen. In een reflex beweging opende hij zijn armen en ving de baby op, die uit de vierde verdieping van een flatgebouw was gevallen. De baby werd met een zenuwschok in een zie kenhuis opgenomenwaar uit zij echter al spoedig als hersteld kon worden ont slagen Een der daders van de aanslag op premier Madjali is woensdag avond in Amman gearresteerd, al dus is in de Jordaanse hoofdstad meegedeeld. De arrestant, die be schreven wordt als „een derde man" is geen regeringsambtenaar. De ruimtevaart in de V.S. In een ver slag over de ruimte vaart in de V.S. wordt gezegd, dat er in de komende tien jaar circa 260 lanceringen zullen plaatsvinden die in totaal zo tussen de twaalf en vijftien miljoen dollar zullen kos ten. OLYMPISCHE SPELEN Communisten logeren bij paters ROME, 31-8Door bemiddeling van een reisbureau zijn ruim 100 Russen, die in Rome verblijven om de Olympische Spelen te bezoeken, ondergebracht bij paters Salesianen De paters konden niet verhinderen dat hun communistische gasten de kruisbeelden van de muren haal den. Zij slaagden er echter wel in de Russen nader tot het westen te brengen door hen te interesseren voor de Italiaanse keuken. Hoewel de „coëxistentie" tussen „rood en zwart" niet helemaal feilloos ver loopt, hebben zich toch nog geen ernstige moeilijkheden voorgedaan, 's Avonds zitten de paters en hun gasten gezamenlijk voor het tele visie-apparaat en bespreken de programma's in het Duits of in het Latijn SCHERMEN Nlna Kleyweg uitgeschakeld ROME, 31-8. De laatste van de drie Nederlandse schermsters, onze kampioene Nina Kleyweg, werd in de tweede ronde van het indivi duele florettoernooi uitgeschakeld. Daarmee zijn de Beneluxlanden uit dit toernooi verdwenen, want in dezelfde poule als Nina Kleyweg werd ook de laatste Belgische ver tegenwoordigster, Jacqueline Ap- part, uitgeschakeld. De enige Lu xemburgse schermster, Gunette Rossini, was al in de eerste ronde van het Olympische florettoernooi gestrand. KOGELSTOTEN De Amerikaan Bill Nieder heeft het Olympische kampioenschap ko gelstoten behaald met een worp van 19,68 meter, hetgeen een nieuw Olympische record betekent. De Amerikaanse overwinning werd compleet door de zilveren medaille van Parry O'Brien en de bronzen medaille van Dallas Long. In Parijs wordt druk gespecu leerd dat generaal De Gaulle, op de persconferentie die hij 5 sep tember houdt, de vorming van een „voorlopige uitvoerende macht voor Algerië" zal aankondigen. Een woordvoerder van de Zwit serse regering heeft medegedeeld, dat de Zuidslavische handelsatta ché in Bern, Stojan Zlatkovic, van zijn post is teruggeroepen, omdat hij aan zijn Zwitserse vriendin had gevraagd hem geheime documen ten te verschaffen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een vrifgezel is iemand, die denkt dat hij geen vrouw kan onderhouden, een getrouwd man is iemand, die wéét dat hij het niet kan. Prins en prinsessen terug in Nederland SOESTERBERG, 31-8. Omstreeks het middaguur landde woensdag het regeringsvliegtuig met als in zittenden Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke op Soesterberg. Het gezel schap reed hierna naar Soestdijk. Vandaar zou men zich naar Het Loo begeven. Ongelukken op de weg DOETINCHEM, 31-8. in het zie- kenhuis te Doetinchem is overle den de 31-jarige H. Polman uit Doesburg. Hij is in de afgelopen nacht met zijn scooter op weg van Beek naar Kilder, bij de gemeente Bergh uit de bocht gevlogen en tegen een ijzeren paaltje gebotst. De man was ongehuwd, DORDRECHT, 31-8. In Dordrecht is dinsdagavond het 13-jarig meisje Geertruida van Gorselen door een paard en wagen overreden en daar na overleden. Het meisje wilde op de met melkbussen beladen wagen klimmen, maar gleed van het op stapje. Zij kreeg het achterwiel van de wagen over zich heen. OOK HUIDZIEKTE IN DUITSLAND AKEN, 31-8. In Aken in Duits land zijn drie gevallen aangemeld van de aan het gebruik van „Plan- ta" toegeschreven huidziekte. Het zijn drie meisjes uit één gezin. De inkopen voor dit gezin werden veelal in Nederland gedaan. Een dergelijk geval (een negen jarige jongen) wordt uit Emmerik bij Nijmegen gemeld. Volgens het Duitse persagent schap D.P.A. zou de nieuwe toe voeging aan de Planta, die de ziekte veroorzaakt, van Duitse herkomst zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Vijf personen zijn gewond geraakt bij twee botsingen die kort na elkaar op de Muider- straatweg nabij de Merwedebrug ender de gemeente Muiden een grote ravage deden ontstaan. ROTTERDAM. Een zware brand h'eeft op de Schiedamseweg te Rot terdam het interieur van de fabriek en magazijnen van de op de num mers 204-210 gevestigde Goodwill Schuimrubber N.V. totaal verwoest en de aanwezige voorraad zo goed als geheel vernield. SLUISKIL. Op het C.N.A.-bedrijf (Compagnie Neerlandaise de l'Azo- te) te Sluiskil is de uit Bergen op Zoom afkomstige stucadoor Kom mens van 28 meter hoogte naar be neden gevallen. De man kwam met zijn hoofd op de treinrails terecht en was op slag dood. ROTTERDAM. Vijf dagen nadat de „Floriade" zijn poorten zal heb ben gesloten, zal in de Ahoyhal een nieuwe expositie zijn opgebouwd, nl. de „Femina", beurs voor mode en huishouding, die dit jaar van 30 september tot 12 oktober voor de dertiende maal zal worden gehou den. ZANDVOORT. De veertienjarige P. Struyckens uit Bentveld is door zand bedolven en omgekomen. Hij was met enkele vriendjes bezig een kuil te graven aan de voet van een zandafgraving in de duinen. Toen de kuil ongeveer drie meter diep was stortte van de afgraving plot seling een grote hoeveelheid zand naar beneden, waaronder S. werd bedolven. Toen het na twintig mi nuten gelukte de jongen te vinden waren de levensgeesten geweken. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjoeld, heeft romeel bü België ge protesteerd omdat de terugtrek king van de geVechtstrocpen uit Kongo nog niet is voltooid, terwijl de Belgische regering had beloofd dat dit uiterlijk 29 augustus het geval zou zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1