Schouwen-Duivelandse Sportspiegel De augustusmaand van dit jaar zal Nederland afsluiten met een wel zeer gedenkwaardig feit, name lijk de 80ste verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina. In de gedach ten van de oudere landgenoten is zij eigenlijk nog koningin Wilhelmina, want vijftig jaar lang is zij het hoofd van de Nederlandse staat ge weest. Achttien jaar was Wilhelmina, toen zij met de koninklijke waar digheid werd bekleed. Een jong meisje, dat nog nauwelijks voor haar taak klaar was maar desal niettemin reeds met die enorme verantwoordelijkheid werd belast. Regerend vorstin van Nederland, dat tot dan toe uitsluitend door mannen was geregeerd. Voor een zó jong meisje leek dit een bijna bovenmenselijke taak, aanvangend in een tijd van politieke verande ringen, met al de onderlinge strijd daaraan verbonden. Geleid door haar wijze moeder, koningin-regen tes Emma, heeft zij nochtans reeds in die eerste jaren het koningss- schap in Nederland een diepere on dergrond gegeven. Het charmante jonge koningin netje veroverde veler hart en al bleek haar taak onnoemelijk zwaar, zij wist toch steeds de juiste hou ding en woorden te vinden die het volk van Nederland aanspraken. Hoe meer haar regeringsperiode vorderde, hoe meer zij voor de Ne derlanders werd het symbool van vaderlandse eenheid in alle ver scheidenheid die zich in ons volk openbaarde. 0 De regeringsperiode van koningin Wilhelmina is een uitzonderlijk stormachtige geweest. De binnen landse politieke strijd laaide vooral de eerste decennia 'hoog op en Moeilijkheden voor de v.v. „Zierikzee" blijven zich opstapelen Zomeravondvoetbal speelde aantrekkelijke wedstrijd tegen Rot terdam S.D.K.B. verloor op teleurstellende wijze van Z.N. K.B.-twaalftal VOETBAL. Na de zware nederla gen vorige week tegen Vlissingen blijven de moeilijkheden zich voor Zierikzee opstapelen. Ondanks, het feit in aanmerking genomen dat de rood-zwarten zondag tegen Burgh met vier invallers binnen de lijnen moesten verschijnen bood het elftal geen enkel perspectief voor de toe komst. Met angst en beven zien wij dan ook het optreden van onze eni. ge eilandelijke 3e klasser tegemoet. Er zal nog heel veel in dé rood zwarte gelederen moeten verande ren als men zich dit seizoen in de 3e klas zal willen handhaven. Burgh, dat het nog zonder M. Bak ker en J. Hanse moest stellen, viel ons over het geheel genomen in vergelijking met vorig seizoen niet tegen. Evenals in het verleden is de verdediging wel het sterkste deel van de ploeg. Hoewel het bij dit eerste optreden in dit seizoen nog wel een beetje gevaarlijk is een voorspelling te maken geloven wij toch dat het de groen-witten, zon der een abnormale portie pech, moet gelukken zich in de 4e klas te handhaven, waarbij de nu be haalde 2-1 overwinning reeds een morele steun kan betekenen. In de loedstrpd tussen de reserves van Burgh en Zierikzee was het spel peil ook al niet van dien aard om er over naar huis te schrijven. Met het algemeen veronderstelde spel peil van de le klas van de afd. Zeeland had het in ieder geval wei nig te maken. Het enige vermel denswaardige feit was eigenlijk dat Zierikzee II verdiend met 2-0 wist te winnen. Het zomeravond-elftal van het rayon Zierikzee speelde zaterdag middag op het sportpark ,Bannink' een wedstrijd tegen het elftal van het rayon Rotterdam. Na een aan trekkelijke en sportief gespeelde wedstrijd verloor het elftal van het rayon Zierikzee op eervolle wijze met 3-2. Deze kleine nederlaag was vooral te danken aan het sublieme werk dat doelman Hage, die speelde als in zijn beste dagen, in het doel van Zierikzee verrichtte. KORFBAL. Op wel zeer teleur stellende wijze heeft het vertegen woordigend twaalftal van de SDKB zaterdag te Burgh zijn meerdere moeten erkennen in het 12-tal van de ZNKB. Bood de enige tijd gele den gespeelde wedstrijd tegen het team van de DKB weer enig pers pectief, thans was dit weer verre te zoeken. Moreel bleken de mees ten niet tegen de snél opgelopen achterstand opgewassen en het en thousiasme dat tegen een beter spelende tegenstander nog veel kan vergoeden was al spoedig bij de meestenv erre te zoeken. Was het in het verleden zo dat ook met ruim verschil werd verloren dan stond hier altijd nog tegenover dat het SDKB-team wel in staat bleek zich de nodige kansen te verschaffen die dan wel niet werden benut. Met uitzondering van v. Dongen bleek zaterdag hiertoe geen enkele spe ler in staat door het gebrek aan tempo dat aan de dag werd gelegd. Op een klein, maar belangrijk de tail, „het schoeisel", dat bij deze wedstrijd aan het licht trad, willen wij nog wijzen. Op het gladde veld konden de Brabanders die met noppen speelden zich draaien en wenden zoals zij wilden, dit in te genstelling tot de SDKB-ers die zonder noppen speelden, waarbij zij alle mogelijke moeite hadden om zich op de been te houden. Heel wat beter voor de dag kwamen de SDKB-junioren in hun eerste wed strijd tegen een vertegenwoordi gend team. Nadat de rust voor hen was ingegaan met een 2-1 voor sprong liepen zij na de hervatting zelfs uit tot 3-1. Misschien namen zij met deze voorsprong de zaken wat al te gemakkelijk op waardoor de ZNKB-ers er zelfs in slaagden deze achterstand om te zetten in een 4-3 voorsprong. Uiteindelijk zetten de SDKB-junioren nog eens alles op alles, waardoor zij er in slaagden de verdiende gelijkmaker te scoren. Voor de competitie speel den te Zierikzee de reserves van MEVO en Zeemeeuwen tegen el kaar, welke wedstrijd met 1-0 door de bezoekers werd gewonnen. Het Nieuwerkerkse DSS speelde zater dagavond een nederlaagwedstrijd tegen Blauw-Wit uit Roosendaal, welke ontmoeting met 4-1 door de bezoekers werd gewonnen. Heden avond speelt MEVO 11 te Noord- welie zijn laatste competitie-wed strijd tegen Velo/Dosko III. daarnaast kwamen de internatio nale moeilijkheden, de eerste we reldoorlog, tenslotte de tweede, waarin ook het eigen land direct betrokken werd. In het begin der dertiger jaren ontvielen haar kort na elkaar haar moeder en haar echtgenoot, Z.K.H. Prins Hendrik. Voor een vrouw be last met zo zware, moeilijke taak, moet dit verlies van twee warm voelende mensen, die haar in menig opzicht terzijde stonden en haar taak hielpen verlichten, een extra zwrae slag zijn geweest. Het is ze ker vooral haar christelijke geloofs. overtuiging geweest, die koningin Wilhelmina de kracht gaf om standvastig haar zware taak voort te zetten, om niet alleen voor haar dochter Juliana maar voor het ge hele Nederlandse volk een moeder te kunnen zijn. Ja, zij heeft, niet officieel en nog niet overal genoemd maar toch wel diep doorvoeld, de titel verworven van „moeder des vaderlands", zo als Willem de Zwijger in de ge schiedenis als „vader des vader lands". Hoezeer het lot van Neder land en het volk haar aan het hart ging, hebben velen tijdens de twee de wereldoorlog ervaren, toen ko ningin Wilhelmina noodgedwongen in Engeland vertoefde. Wie uit het bezette Nederland naar Engeland wist te komen, werd daar door haar ontvangen en moest haar vertellen hoe de toestand in Nederland was en wat hij van de situatie dacht. Deze oorlogsjaren hebben haar diep aangepakt, hetgeen geen wonder is gezien de intensiteit waarmede zij haar taak als vorstin opvatte en be. gaan was met het lot van het be zette land. 0 Teruggekomen in het zo verwoes te en geteisterde Nederland werd zij wederom geconfronteerd met de zwaarste problemen. De heropbouw van het land was een zaak, die ook haar na aan het hart ging en daar bij kwamen de moeilijkheden met Indonesië, die ons volk zwaar trof fen en de hartstochten fel deden oplaaien. Tot het einde der uiterst moeilijke onderhandelingen, waar bij tenslotte dit deel van het ko ninkrijk werd afgestoten, bleef zij op haar post. Met het verlies van Indonesië brak voor Nederland als het ware een nieuw tijdperk aan en toen, juist na het beëindigen van haar vijftigste regeringsjaar, heeft zij, mede gedwongen door haar ge zondheidstoestand, de moeilijke taak van regerend vorstin overge dragen aan haar dochter. Een be sluit, bij de nieuwe status van het land dat getuigde van wijs inzicht, temeer waar zij haar dochter ge steund wist door een energiek echt genoot, die ook zijn hart aan het belang van Nederland verpand heeft. Twaalf jaar is haar aftreden als koningin reeds geleden, maar nog altijd zijn wij geneigd om de 31e augustus te beschouwen als de ver jaardag van „koningin" Wilhel mina. Zij blijft voor ons de lands vrouwe, die Nederland op voor beeldige wijze gediend heeft in een van de zwaarste perioden van zijn onafhankelijkheid. Het is als een gave Gods te beschouwen, dat wij haar 80ste verjaardag mogen her denken, wetend dat zij nog temid den van ons woont en nog steeds met de belangen van ons volk mee leeft. Van zeker iedere Nederlan der gaan in deze dagen de warmste gevoelens van sympathie uit naar prinses Wilhelmina. Moge zij zich daarvan nog vele jaren overtuigd weten. H. v. W. Olympiade bij 42 graden ROME, 29-8. Een van de heetste plaatsen van Rome was maandag het Olym pisch dorp waar meer dan 6000 atleten huizen. Buiten wees de thermometer 38 graden Celsius (100 graden Fahrenheit) aan. Binnen de gebouwen steeg het kwik tot 42 graden (107.6 graden). Bij het Olympische zwem bad naderde de tempratuur ook de 100 graden Fahren heit. De allerluchtigst ge klede toeschouwers droegen hoeden van stro en van pa pier om zich tegen de zen gende zonnestralen te be schermen. SPORT KORFBAL SDKB junioren- Westbrabantse adsplranten 4-4 Eveneens op het Sportpark „van Zuijen" ontmoetten de jongeren op korfbalgebied elkaar in een spor tieve strijd waarin af en toe goed spel werd vertoond. In tegenstel ling met hun grotere broers en zusters legde de Schouwse ploeg een dermate activiteit aan de dag dat ze met 31 voor kwamen te staan, doch uiteindelijk met een gelijk spel genoegen moesten ne men. Vanaf het beginsignaal van scheidsrechter Bom is Schouwen in de aanval en Nelly Kenters (B.) benut de eerste vrije kans. 10. Lang beleven ze deze voorsprong niet, want de vlugge Willy Otten (B.K.C.) brengt weldra de beide partijen op gelijke voet. 1—1. W. Berrevoets (W.I.K.) benut dan een strafworp, daarmee de Schouwe naars een 21 voorsprong bezor gend, waarna Cathrien Ooms (W.I. K.) daar nog een doelpunt aan toe voegt. 3—1. Met deze stand wordt gerust. De volgende Schouwse aanval heeft weinig succes en is niet bij machte verdere doelpunten te sco ren. Aan de andere kant is de snelle D.H.J.-aanval bestaande uit Peter Wanroy en Ad de Kort zeer gevaarlijk. Eerst genoemde brengt dan ook spoedig de achterstand te rug tot 32, waarna de Kort onder grote vreugde gelijk maakt 3—3. De Brabanders gaan nog verder en komen door de handige Willy Ot ten op 34, doch in de laatste mi nuten ziet Dick de Meij (Burgh) kans de partijen weer op gelijke voeten te brengen. 44. een stand waar beide partijen tevreden mee kunnen zijn. VOETBAL Nederlaagtournooi „Burgh" Burgh II-Zierikzee II 0-2 In een sportief treffen heeft Zie rikzee II een verdiende 0—2 over winning behaald op een met de beste voornemens bezielde Burgh ploeg, die met geen mogelijkheid het goede schot kon vinden. Scheidsrechter Speelman die het niet moeilijk had deze middag heeft nauwelijks het beginsignaal gefloten of de Zeeuw lost een har de kogel die ver overvliegt. De groen-witten laten zich ook niet onbetuigd en uit een der opgezette aanvallen schiet W. de Jonge hoog over. Bij de Burgh ploeg krijgt J. Boot moeilijkheden met zijn enkel en hij laat zich vervangen door A. v. d. Werf. V. Geesbergen krijgt het even moeilijk als Nico de Graaf een hard schot inzendt, doch hij weet de bal te keren. Burgh mist voor de rust nog enkele goede kan sen. Kort na de rust schiet de Zeeuw een goede voorzet in. 01. Hoe of de Burgh voorhoede ook werkt de Zierikzee achterhoede geeft geen enkele kans weg, en het is de Zie rikzee aanval die door v. d. Schee uit een doorbraak de stand op 0—2 weet te brengen. Vooral na de rust lag het tempo veel lager door het spekgladde terrein. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 29-8. Klei-aard- appelen 35 mm. opwaarts: Eigen heimers f 11-11,50; Bintje f 8,75- 10,00. Voeraardappelen f 2,25-2,75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 29-8. Officieuze noteringen per 100 kg.: Tarwe - 17 pet. vocht, schotvrij - 30,60 franco Rotterdam. Voedergranen: Maalgerst - vol gens-monster - f 23-24; Kippegerst volgens monster - f24,50-25,75, Haver - ongepunte, volgens mon ster - f 22,- f 24,50. Peulvruchten - franco Rotter dam: Groene erwten op monster tot f 45; Schokkers - op monster tot f 46. S.D.K.B. legt sportcontacten niet korfballend Goeree (K.B.G.O.) Naar wU van de züde van de S.D.K.B. vernemen ligt het in de bedoeling van bedoelde bond om binnen korte tijd een vriendschap- pelijke wedstrijd te spelen tegen het vertegenwoordigde twaalftal van de Goeree en Overvlakkeese Korfbalbond, kortweg genaamd de K.B.G.O. Hoewel de Noorderburen nog maar kort aan het korfballen zyn geslagen - de K.B.G.O. werd n.l. op 11 april j.l. opgericht - telt de bond reeds 6 verenigingen waarvan Blauw-Wit '60 uit Oude- Tonge verreweg de grootste is. Verder zün er nog de volgende clubs: T.H.O.R., (Dirksland), D.Ï.O. (Nwe Tonge), Delta (Ooltgensplaat) G.D.K. (Middelharnis) cn verder is er nog een korfbalafdeling van „Werkende Jeugd" te Oude-Tonge. Er worden op Goeree Over- flakkee intensieve propaganda-ac- ties op touw gezet om ook de jeugd voor korfbal interesse bij te bren gen, terwijl in diverse plaatsen op het eiland pogingen in het werk worden gesteld om tot oprichting van clubs te geraken. Onder het motto „Zonder jeugd geen toe komst" voeren de reeds bestaande verenigingen een intensieve actie om ook lot het vormen van adspi- rantenploegen te geraken. Ook aan de training en kadervorming wordt (op Flakkee hard gewerkt. Alle verenigingen kunnen over een eigen terrein beschikken en met de voetbalverenigingen wordt nauw samengewerkt. Wanneer de zaken op Goeree Overvlakkee zich gunstig blijven ontwikkelen en in 1964 de dam bij Bruinisse gesloten zal zijn, ligt het in de bedoeling van de K.N.K.B. om het gebied van de S.D.K.B. - wat dus nu alleen Schouwen-Dui- veland omvat - uit te breiden met Goeree-Overvlakkee. Nu dit jaar de instelling van een combinatieklasse met de Zeeuw- sche Korfbalbond (Z.K.B.) jammer lijk is mislukt en het er ook nog Onrechtmatig elektriciteit betrokken Via meter van buurman AMSTERDAM, 29-8. - Veertien lang, van 1946 af, heeft de Am sterdammer H. uit de Van Wou- straat te Amsterdam op onrecht matige wijze via de meter van zijn buurman elektriciteit betrokken. De schade die de buurman daar door heeft geleden, wordt op min stens f 2.000,geschat. De gedu peerde heeft aangifte bij de politie Genoemde H. heeft de verleiding niet kunnen weerstaan te profite ren van een fout van een monteur. Deze had in 1946 voor H. een elek triciteitsmeter bijgeplaatst doch het lichtpunt in diens huiskamer op buurmans meter aangesloten ge laten. Eerst thans heeft deze opge merkt dat bij het losdraaien van zekeringen in zijn meter ook het licht in de huiskamer van H. uit ging. niet naar uitziet, dat dit in 1961 wel zal slagen, zou een samengaan met Flakkee zeker moeten worden toegejuicht. In de S.D.K.B. is het momenteel zo, dat men practisch elk jaar tegen dezelfde tegenstan ders speelt (behoudens enkele uit zonderingen) en men bovendien met de drie sterkste ploegen geen raad weet. Samenwerking is dus niet alleen geboden, doch voor bei de bonden dringend gewenst. Momenteel worden door de S.D. K.B. voorbereidingen getrofen om op een zaterdagmiddag in septem ber op het terrein van Blauw-Wit '60 te Oude-Tonge een wedstrijd te doen laten doorgaan tussen het officiële Flakkeese-twaalftal en een twaalftal samengesteld uit uit sluitend Duivelandse spelers(sters). De technische commissie van de S. D.K.B. zal dus over spelers kunnen beschikken van de volgende clubs: D.S.S., N.O.A.D., D.E.S., S.V. O.W.K., Unitas en MEVO. De op stelling zal nog nader worden be kend gemaakt. LAND- EN TUINBOUW De Duitse agrarische politiek FRANKFORT, 29-8. - In een hoofdartikel heeft de „Frankfurter Allgemeine" vandaag een protest laten horen tegen de huidige agra rische politiek van de Bondsrege ring, die op het ogenblik de facto "weigert de Duitse graanprijzen tot onderwerp van gesprek te maken. Het blad schrijft dat een coördi natie van de nationale marktauto- riteiten en een afstemming van de invoer en de uitvoer zonder ern stige pogingen in het werk te stel len ook de prijzen in overeenstem ming te brengen, geen gemeen schappelijke markt vormen. Wordt niet tenminste aangestuurd op een gemeenschappelijke marktprijs, dan zal ook het élan worden gesmoord om de vervalsingen van en de be perkingen op de concurrentie te lijf te gaan. Nog nooit zijn de Bondsregering en het Boerenver- bond het zo eens geweest als op het ogenblik. Volgens het verdrag heeft de gemeenschappelijke markt niet ten doel een straf te zijn, maar een kans. Een kans om het agra rische bedrijf te maken tot een vol waardig onderdeel van de econo mische gemeenschap. Tot slot van het artikel merkt het blad op dat diegene die weigert de gemeenschappelijke prijs te aan vaarden en die niet de weg daar toe inslaat, moet ophouden met te spreken van een gemeenschappe lijke agrarische markt binnen Eu ropa. MAASTRICHT. Vanmorgen om streeks half twaalf is uit het nieu we bassin buiten de Boschpoort nabij „Staahverken de Maas" te Maastricht het stoffelijk overschot opgehaald van de 47-jarige gehuw de arbeider H. Koch. Naar schatting zullen deze zomer van 15 tot 20 miljoen mensen in de Verenigde Staten hun vakantie in tenten hebben doorge bracht. Niet alleen bossen, stranden en bergen, maar zelfs woes tijnen vormen geliefde kampeerplaatsen. In vrijwel alle staats- en alle nationale parken bevinden zich uitgestrekte kampeer terreinen, ten behoeve van de talloze gezinnen, die er per auto of caravan op uittrekken. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 50. Tot zijn verrassing ondekt Aram tussen de gewapende mui ters, die uit het vooronder klimmen, zijn vriend Emillo. De voor malige officier van Venetië's stadswacht heeft een musket in de handen en zwaait opgewonden naar Aram. „Er komt muiterij'." schreeuwt hij triomfantelijk. „De matrozen hebben in het voor onder een hele lading goud en juwelen ontdekt. En ook een kist met vuurwapens! Ze willen Sullivan en de schipper overmeesteren en daarna de buit verdelen'. Vlug Aram, ga ook een wapen halen, dit is onze kansl" Op dat moment schreeuwt achter hen iemand: „Pas op! Daar komt Henry Sullivan!" Alle hoofden wenden 2ich naar het achter dek, waar Henry Sullivan langzaam naar de ballustrade loopt en op de muiters neerkijkt. Een der muiters, een dikke roodharige kerel, doet een stap vooruit cn heft dreigend zijn pistool. Snel heft Sullivan zijn hand boven de ballustrade en in zijn hand blinkt eveneens een uurwapen, „Muiterij, nietwaar??' schreeuwt hij omlaag, „welaan, Murphy, laat maar eens zien hoe je met vuur wapens kunt omgaan!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6