GOLDEN FICTION Welke cultuur kwam 't eerst Rede van „Ike" niet in Sowjetpers ECHO-ballon Onder ons gezegd: toch maar liever lijdt Jordaanse premier bij bomexplosie gedood OLYMPISCHE SPELEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag s# augustus iwo no. issïs Eeuwenoude strijdvraag ronder antwoord Wanneer vrij over kunst en cul tuur mijmerendan zakken we dik. wij Is terug met onze gedachten tot in een oud-verleden en dan komen wij plotseling op een punt, waar ons de vraag bestormt, die ook reeds geruime tijd de geleerden be zig houdt heeft de wereld in feite maar één cultuur gekend, die van het oude Egypte en is het deze ge weest die zich over de gehele we reld verspreidde? Het is de school der „diffusionis- ten" met de geleerden Elliot, Smith en Perry, die deze theorie verbreidt maar er zijn vele andere geleerden die hun argumenten en bewijsvoe ring met tvrijfel bezien en menen dat er enkele grote culturen gelijk tijdig met de Egyptische en van oorsprong onafhankelijk naast el kaar bloeiden. ER IS WEL VERWANTSCHAP. Vooral in Peru wijzen de resten der Inca-beschaving sterk in de richting van een Egyptische beïn vloeding. Tal van oude Egyptische gebruiken blijkt men in Zuid-Ame rika te hebben gekend en toege past. Men kan zelfs nog verder gaan, want op het mysterieuze Paaseiland in de Stille Oceaan trof men een soort schrift aan, dat bijzonder veel leek op het Egyptische hiëro- glyphenschrift, doch dat men tot op heden niet vermocht te ontcijfe ren. De beeldhouwkunst, die men hier en in Zuid-Amerika aantreft', willen vele onderzoekers ook toe schrijven aan geëmigreerde Egyp- tenaren uit de 13e eeuw voor Chris tus. Men heeft geen doorslaggevende betvijzen voor deze stelling, zodat men er niet zeker van kan zijn, dat van Egypte uit de beschaving zich over de wereld verspreidde. PYRAM1DEN OOK IN ANDERE LANDEN. Het meeste houvast denkt men gevonden te hebben door de be kende monumentale bouwwerken, die overal ter wereld de eeuwen trotseerden, de pyramiden. Deze vindt men in Egypte, in Indië, in China, in Zuid- en Midden-Ameri ka. Hoe is het mogelijk, dat al deze volken de pyramide kenden en deze bouwden volgens ongeveer gelijke principesMen zou dus sterk ge neigd zijn om. aan te nemen, dat er contact is geweest. Inderdaad kan men in Indië be halve deze pyramidevorm nog wel andere gebruiken tot Egypte herlei. den, maar wat te zeggen van het aarzelend begin der Egyptische py- ramidenbouw tijdens de tweede dy nastie, terwijl in diezelfde tijd. in de Indusvallei reeds oude pyramiden aanwezig waren uit de tijd van het zg. Chalcolithicum. Zouden de fa rao's deze vorm van bouwkunst misschien van Indië afgekeken heb ben, het ligt in elk geval voor de hand. Typisch is wel, dat het doel der gebouwde pyramiden niet overal gelijk was. Bouwde men ze in Egypte om de farao na zijn dood in onder te brengen, in midden- en Zuid-Amerika werden ze als geza menlijke woning of als religieus heiligdom gebruiktTrouwens de pyramiden in de nieuwe wereld zijn alle trappenpyramiden, dus uan de vorm zoals deze aanvankelijk in Egypte werden gebouwd. De latere gladde vorm kent men daar niet. Deze vindt men weer wel in som mige delen van China. VELE BESCHAVINGEN. Het is nog steeds zeer duister in welk verband een en ander met el kaar staat. De tekenen wijzen er op, dat de „diffusionisten" in elk geval niet helemaal gelijk hebben. Inderdaad zou de Egyptische be schaving van grote invloed zijn ge weest op enkele culturen, doch om. gekeerd heeft zij waarschijnlijk ook weer invloeden van reeds bestaan de beschavingen ondergaan. Daardoor moeten we tot de con clusie komen, dat niet Egypte de bakermat is geweest van de be schaving, doch dat waarschijnlijk verschillende culturen gelijktijdig en op verschillende punten van de wereld bloeiden, welke culturen el kaar op gunstige wijze hebben be invloed. Wij mogen daaruit tevens opmaken, dat deze oude volkeren niet zo geïsoleerd leefden als vrij meenden. Het is zelfs zeer waar schijnlijk, dat zij contacten onder hielden die wij voor onmogelijk houden. De Britse cultuur-historicus, pro fessor Toyribee, meent dertig be schavingen te hebben ontdekt. Vier bleken volgens hem niet levensvat baar, vijf bleven steken in de eer ste ontwikkelingsperiode (dwerg- beschavingen noemen wij de resten daarvan) en 21 zijn er volgroeid. Van deze 21 zijn er volgens Toyn- bee 14 ten onder gegaan, terwijl hij van de overgebleven beschavingen eigenlijk nog slechts de westerse in leven acht, hoewel deze volgens de professor reeds geruime tijd in ver val is. HET EINDE. Bij deze laatste woorden komt de vraag bij ons op: tot welke hoogte kan een beschaving stijgen? Hierop is eigenlijk geen antwoord te ge ven. Steeds zal de ontwikkeling verder gaan, totdat een beschaving zichzelf vermoordt. Dan komt het einde. Hoever een beschaving dan gevorderd is, hangt van veel fac toren af. Verschillende beschavingen heb ben het net zo heel ver gebracht. De westerse is nu in het atoomtijdperk terecht gekomen en kwam dus al een heel eind. Hoever de ontwik keling nog zal voortgaan, is een vraag waar niemand het antwoord op kan geven. Maar eenmaal zal ook onze beschaving ten onder gaan, want het komen en gaan Is eenmaal de loop der dingen. Dan zal een nieuwe beschaving ontstaan en zullen later, over dui zenden jaren, onderzoekers trach ten de geheimen van óns leven te doorgronden Ned. Bond van Platte landsvrouwen 30 jaar AMSTERDAM, 29-8. Het 30-jarig bestaan van. de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zal op 12 september worden gevierd met een feestelijke bijeenkomst in hotel Krasnapolsky in Amsterdam. Na de opening van de bijeen komst door de landelijke presiden te, mevr. ft. J. Tonckens-Hadders, zal de schrijfster Hella S. Haase een lezing houden over „H&t vrou wenleven door de eeuwen heen". Als deel van de feestelijkheden is ook een kostuumshow opgenomen, die onder leiding zal staan van mw. F. K. Stikker-Rienks. - In de Indiase staat Oettar Pradesj zijn de afgelopen vijf we ken ruim 4.000 personen ten ge volge van cholera overleden. De staat Poendjaab wordf door over stromingen geteisterd. Tot op he den zijn 40 personen verdronken. Ongeveer 1.000 dorpen staan onder water en ca 20.000 personen zijn dakloos. Demonstratie met uienrooimachine in Duiveland (Iingezonden). Gezien de belangstelling elders in Zeeland voor de uienrooimachine van de firma Van Rumpt uit Stad aan 't Haringvliet, is de heer van Rumpt ook dit jaar weer bereid ge vonden om op Sehouwen-Duiveland te demonstreren in een perceel te plukken uien. Het machinaal rooien van uien is dan alleen mogelijk, wanneer deze op een rij-afstand van 33 cm. zijn gezaaid. Daar de machine 4 rijen tegelijk rooit is het noodzakelijk dat gezaaid wordt met een genormali seerde zaaimachine van 2,64 meter breedte, zodat per zaaigang 8 rijen uien gezaaid worden. Met deze machine gerooide uien lenen zich goed om met een verza- melrooier opgezakt te worden, de machine brengt daartoe de 4 rijen gerooide uien via een klein opraap- bandje weer op een smalle strook op het land bijeen. De utenrooier zal gedemonstreerd worden op'het proefbedrijf „Schel- demonden" le Bruinisse op don derdag 1 september a.s. WASHINGTON, 27-8. Het Witte Huis heeft zaterdag bekendgemaakt dat twee Russische bladen gewei gerd hebben de rede te publiceren van Eisenhower tot het Amerikaan se volk over het mislukken van de topconferentie in Parijs. De Russi sche vertaling van de rede, die Eisenhower op 25 mei voor de radio uitsprak, is door de Amerikaanse ambassade in Moskou naar de bla den gestuurd. De teksten werden teruggestuurd met de opmerking dat de inhoud van de rede gericht was tegen de vriendschap tussen Rusland en de V.S., zo deelde het Witte Huis mee. Ingezonden mededeling Democratische kandidaten - De senatoren John F. Kennedy en Lyndon B. Johnson zijn door de Democratische Partij gekozen als kandidaten resp. voor President en Vice-President. Des avonds, dan turen uw vrienden en buren van straat of blakon naar hogere sferen, en zien dan passeren de echo-ballon. U moet ook eens kijken, dan zal het u blijken: hij trekt onverpoosd zijn baan langs de hemel vol sterrengewemel van zuidwest naar oost. Hij maakt als een stipje zijn twee-uren-tripje langs zeer snelle baan; Een ster van de mensen, maar gaat het naar wensen, dan volgt straks een maan. Een maan die steeds vol is, een lichtende bol is, een ding vol ontzag en zestig of tachtig, die maken heel machtig de nacht tot een dag. Dan wordt het nooit donker, geen starrengeflonker verraadt uur of tijd ons rest slechts de wekker, dan sparen we lekker elektriciteit. De dief en zijn makker, De inbreker-stakker verpaupert beslistj 't Zal Amor ook fnuiken: zijn liefdes ontluiken alleen nog bij mistI JAAP MIJDERWIJK. Ingezonden stukken Mijnheer de Redakteur. De laatste dagen komen kinderen weer geregeld poesjes bij me bren gen „omdat ik zoveel van poezen houd". Ik begrijp niet dat de men sen niet weten dat ik geen asyl heb en dat de mensen zelf niet voor hun dieren zorgen. Ik heb genoeg aan de twee katten, die ik nog bezit. Omdat ik al zoveel voor dieren heb gedaan wil ik nu wel eens met rust gelaten worden. Het is helemaal niet leuk om voor gek uitgemaakt te worden als je goed voor dieren bent, maar de meeste mensen ken nen wat dit betreft hun plicht niet. U dankend voor de plaatsruimte. J. C. JONKER-GROOSS. Glazenwasser bedreigde schoonfamilie DEN HAAG, 29-8. Totaal over stuur door een hevige ruzie met zijn schoonouders, heeft de 27-ja- rige glazenwasser L. T. S., die bij zijn schoonouders inwoont in een huis aan de Leersumstraat in Den Haag, gisterochtend een mes ge grepen en zijn schoonfamilie hier mede ernstig bedreigd. Zowel de schoonouders als de vrouw van S. vluchtten in nachtkleding de straat op, achtervolgd door de razende glazenwasser, die in de ene hand het mes had geklemd en met de andere zijn negen maanden oud dochtertje meevoerde. Door het rumoer waren verscheidene buren van de familie gealarmeerd, onder meer de brigadier van politie K., die twee portieken verder woont. Hij probeerde de woedende man te sussen en hem te bewegen het mes uit handen te geven, maar S. werd steeds kwader. Al zijn woede richt, te zich tenslotte op zijn nieuwe te genstander en zelfs twee waar schuwingsschoten in de lucht kon den hem niet tot staan brengen. Toen S. de brigadier dicht gena derd was, schoot deze hem daarop in de voet. Dit ontnuchterde S. Hij liet het mes vallen en werd over gebracht naar het ziekenhuis. Na behandeling is hij Ingesloten in het hoofdbureau. EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS 95 CENT „PLANTA" OORZAAK Half procent van Nederlandse bevolking aan huidziekte DEN HAAG, 29-8. Hoewel exacte gegevens bij het ministerie van So ciale zaken en Volksgezondheid nog ontbreken, mag aangenomen worden, dat op het ogenblik onge veer een half procent van de Ne derlandse bevolking (ca 55.000 mensen) lijdt aan de huidziekte, die het gevolg zou z(jn van het ge bruik van „planta". Uit binnengekomen mededelin gen is men gaan veronderstellen, dat de ziekte uitbreekt ongeveer een dag of tien na het gebruik van de margarine. Wanneer dus tegen het einde van deze week, tien da gen nadat de margarine uit de verkoop is genomen, de ziekte gaat teruglopen, zal men zich een beeld kunnen vormen van de situatie, zo vernemen wij bij het Departement van Sociale zaken en Volksgezond heid. „Avondklok" had succes te Maastricht MAASTRICHT, 29-8. De „avond klok" die de Maastrichtse politie heeft ingesteld voor jongelui bene den de achttien jaar - zij mogen na negen uur 's avonds niet meer in openbare gelegenheden of plant soenen komen - heeft succes. De commissaris van politie heeft dit bekend gemaakt na het eerste weekend, waarin artikel 92 van de algemene politieverordening van kracht was. Dank zij de medewerking van caféhouders, die trouwens bij een eventuele overtreding van de bepa_ ling mede strafbaar zijn, zijn alle jongelui beneden de achttien jaar in de afgelopen dagen uit café's en andere openbare gelegenheden weg gebleven. De politie behoefde dan ook niet op te treden. Van Ameland wordt gemeldt, dat van dit eiland nogal wat Duitse badgasten ziek naar hun vader land zijn teruggekeerd. Een 70-ja rige inwoonster van Ameland is opgenomen in een ziekenhuis op het vasteland, omdat zij de huid ziekte in ernstige mate bleek te hebben. Ingezonden mededeling BEIROET, 29-8. Premier Al Ma- jali van Jordanië is maandagoch tend by een bomontploffing omge komen, zo wordt in Beiroet ver nomen. De aanslag Is gepleegd In het ministerie van Buitenlandse Zaken te Amman, aldus het bericht uit Beiroet. Volgens Radio-Cairo zijn er by de aanslag tien doden en vijftig ge wonden gevallen. Radio-Amman heeft de dood van premier Hazza Majali als gevolg van een aanslag toegegeven. ruwe handtn rilelt da huid pezlntfUcon l 1,90 «•rkrllgbMr bi) C. L. VAN FELIUS Dorpsstraat 38 - Zonnamatre e*©M@P» ELISABETHSTAD, 29-8. Ge neraal Gheysen, bevelhebber van de Belgische troepen in Kongo, is vanmorgen per vliegtuig uit Eli- sabethsta.d naar België vertrokken. Volgens sommige berichten zou ge neraal Gheysen voor zijn vertrek het bevel van de V.N.-troepen in Kongo geadviseerd hebben, een neutrale zone tussen Katanga en Kasai in te richten om het uitbre ken van oorlog in Kongo te voor komen. De omstreden zwembeslissing ROME, 29-8. In zwemkringen gaat nog steeds de beslissing over de tong van de kamprechters die met 2-1 Devitt winnaar verklaar den van de finale 100 m. vrije slag en deze beslissing handhaafden al hoewel de chronometers voor hem slechtere tijden aanwezen dan voor de Amerikaan Larce Larson. Max Ritter, Amerikaans gedele geerde bij de F.I.N.A., weigert de beslissing als definitief te beschou wen in weerwil van de verwerping van het Amerikaanse protest. „De vertraagde filmopnamen voor de televisie laten geen ruimte voor twijfel", zo verklaarde hij. „Larson heeft het eerst aangetikt". Jeff Farrell, die de wedstrijd ge zien heeft, verklaarde: „Larson heeft het eerst aangetikt maar deed dit met het hoofd omlaag terwijl Devitt het hoofd ophief voordat hij aangetikt had en dit heeft de kamprechters op een dwaalspoor gebracht". Larson, die zijn leed met humor draagt, verklaarde van zijn kant: „Ik zal een advertentie plaatsen van deze inhoud: Gevraagd een officiële foto van de aankomst van de 100 meter vrij". Die foto laat ik in de vestibule en in de eetkamer van mijn huis ophangen met het onderschrift: „Ik werd tweede". Olympische 'gluurders' actief ROME, 29-8. Vier Italianen heb ben zondagmiddag opschudding te weeg gebracht in de vrouwelijke sectie van het Olympische dorp. Zij installeerden zich op een hoog punt van de weg die langs het dorp loopt en gingen toen een druk ge bruik maken van de binocles en de verrekijkers die ze speciaal voor dat doel hadden meegebracht. Zij hebben niet lang nut gehad van hun afkijkpost, want al spoe dig deed de mare van hun bedrijf de ronde door het dorp en toen rende op de dameskamers alles naar de ramen om de jalouzieën neer te laten. De officials waarschuwden in tussen de politie, die de gluurders verdreef en op de weg ging pa- trouileren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Mejuffrouw dr. M. Klompé, minister van maatschap pelijk werk, opende als minister van O. K. en W. ad interim een Europees congres voor elektroni sche microscopie. Deze plechtigheid vond plaats in de met prachtige bloemen versierde Ridderzaal te Den Haag. AMSTERDAM. De expert van het Engelse expertise bureau To ples and Harding, de 42-jarige Buckham, vertelde een A.N.P. ver slaggever in Amsterdam dat hij zijn onderzoek voor het advies aan de Londense verzekeringsmaatschap» pij terzake van de gestolen schil derijen in Amsterdam, nog niet heeft beëindigd. Het zal zeker nog enige dagen duren alvorens de heer Buckham zijn rapport gereed heeft. DEN HAAG. In het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag is oveerleden de 27-jarige boekhouder J. C. B. de Jong aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat 'hem op 22 augustus in Den Haag over kwam. Hij werd, toen hij op zijn bromfiets geen voorrang verleende, aangereden door een auto. NAALDWIJK. Tal van promi nente figuren hebben zaterdagmid dag de installatie bijgewoond van de Westlandse druivenprinses Ma rijke Bruinsma, die door de „Broe derschap van de Blauwe Druif" is uitverkoren als centrale figuur van de Westlandse oogstfeesten 1960. DEN HAAG. Het luchtverkeer tussen Schiphol en andere luchtha vens in binnen- en buitenland zal over enige dagen gebruik kunnen maken van een half-automatische telegraaf centrale, die op vrijdag 2 september op Schiphol zal worden overgedragen aan de rijkslucht vaartdienst. ROTTERDAM. De 16-jarige kan toorbediende J. A. van der Vorst te Rotterdam is, toen hij met een vaart van 50 km. op zijn bromfiets op het midden van de Bergse lin ker Rottekade reed, tegen een hem tegemoet komende personenauto gebotst Hij was op slag dood. DE TOESTAND IN KONGO Loemoemba gaat 8.000 militairen aanwerven STANLEYSTAD, 29-8. Premier Loemoemba van Kongo heeft zon dag op een bijeenkomst te Stanley- stad in Oostprovincie gezegd dat hü voornemens is 8.000 soldaten uit het Belgisch trustgebied Roeanda Oeroendi aan te werven. Deze heb ben het dienstverband met de Bel gische autoriteiten beëindigd en bevinden zieh thans in Oostpro- vincie. De premier ried zijn 2.000 toe hoorders aan de blanken die zich nog in het land bevinden, goed te behandelen. „Als iemand een steen naar de auto van een blanke werpt is hij een vijand van de vrijheid". Ik heb altijd gezegd niet de blan ken te haten, maar het stelsel van uitbuiting", aldus Loemoemba, die vergezeld was van drie Belgische ROCHESTER (New York) 29-8. Sowjet-geleerden die deelnemen aan een internationale conferentie over natuurkunde aangaande grote energieen, welke in Rochester In de Amerikaanse staat New York wordt gehouden, hebben meege deeld dat in de Sowjet-Unle wordt gewerkt aan een versneller van atoomdeeltjes met een energie van 70 miljard elektronvolt. medewerkers, onder wie twee vrouwen. Loemoemba kondigde voor Oost- provincie een politieke reorgani satie aan, die een verkleining van de macht van de stamhoofden meebrengt. KERKNIEUWS Toogdag Hervormde mannenorganlsatle DEN HAAG, 29-8. De Hervormde mannenorganisatie „In Dienst Der Kerk" zal op 1 oktober in Nijver dal een provinciale toogdag houden onder het motto „Wat dunkt u van de Christus?" Dit onderwerp zal hierbij wor den besproken in verband met de publikaties van prof. dr. P. Smits, o.a. in het hoofdorgaan van de Ver. van vrijzinnig protestanten („Kerk en Wereld"), waarin de Paulinische belijdenis van het verzoenend lij den van Christus wordt afgewezen. Op de toogdag zal over het on derwerp worden gerefereerd door de vrijzinnig protestantse predi kant, M. G. Rosbergen uit Deven ter, de Hervormde predikant van de gereformeerde modaliteit ds. G. Biesbroek uit IJsselmuiden en de Hervormde predikant ds. J. Ewoldt uit Kampen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5