I,gflj Dampo Charmante verhouding tussen Engelse stad en Zierikzee opnieuw verstevigd Nieuwe muziektent te Nieuwerkerk werd officiël in gebruik genomen TAPIFLEX Jongetje Eindelijk kwam het er van Zaterdagavond 1.1. werd alhier de nieuwe muziektent overgedragen aan de plaatselijke zang, mandoli neclub en muziekcorps. Mevr. van Eeten, als presidente van het damescomité van de in het najaar van 1958 gehouden bazar, betrad als eerste de nieuwe mu ziektent en sprak woorden van dank tot de ingezetenen door wier spontane medewerking deze bazar is geslaagd en verder tot haar me de comitèleden die haar in de moei lijke taak met raad en daad hebben bijgestaan Door verschillende om standigheden is de totstandkoming der tent zeer vertraagd, doch thans is het ogenblik gekomen waarop een en ander zijn beslag heeft ge kregen. Zij hoopt dat deze tent zal bijdragen tot grote bloei van de verschillende verenigingen die daar gebruik van zullen maken. Hierna overhandigde zij de burgemeester het spaarbankboekje waarop de ba ten van de bazar zijn gestort. Met zeer veel genoegen nam de burgemeester dit geschenk in ont vangst. Hij prees de buitengewoon prettige manier waarop deze gel den zijn bijeengebracht. Woorden van dank bracht hij aan het ijve rige comité en aan allen die de ba zar hebben doen slagen, hij ziet daarin een bewijs dat samenwer king veel tot stand kan brengen. Hij hoopte dat het voor de drie plaatselijke verenigingen een sti mulans mag zijn om ernstig de zang en muziek te blijven beoefenen en dat in de toekomst vele mooie con certen vanaf deze tent mogen wor den gegeven. Muzikaal optreden Achtereenvolgens gaven de zang vereniging, de mandolineclub en het fanfarecorps ieder een drietal nummers ten beste, welke door een zeer groot publiek werden aange hoord. De uitvoerende verenigin gen prezen de goede acoustiek der tent, jammer dat de jeugd niet wat minder rumoerig kon zijn tijdens de uitvoeringen. Namens de drie verenigingen dankte de heer van Dijk het ge meentebestuur voor de plaats waarop de tent is gebouwd. Na afloop van het concert, dat besloten werd met het spelen van het Wilhelmus, werd nog een korte poos met de genodigden in de raadszaal een gezellig samenzijn gehouden. Hier werden nog enige details besproken aangaande de tent. Allen waren het er over eens Ingezonden mededeling KING ICING nu ICING llllllllllllllllllllll elke dag KING, elke dag fit OLYMPISCHE SPELEN Gouden medaille schoonspringen voor Amerikaan Tobian ROME, 29-8. Het Olympisch kampioenschap schoonspringen he ren (3 meter-plank) is maandag middag gewonnen door de Ameri kaan Garry Tobian met een totaal van 170.00 punten Op de tweede plaats kwam zijn landgenoot Sam Hall met 167 08 pnt. en derde werd de Mexicaan Joaquin Botella, die 162.30 pnt. behaalde. ZWEMMEN Nieuw Olympisch record van Dawn Fraser ROME, 29-8. Dawn Fraser, de nieuwe Olympische kampioene op de 100 meter vrije slag dames, won de finale in de tijd van 1.01.2, het geen tevens een nieuw Olympisch record betekende. Het oude record stond op naam van de Amerikaan se Chris von Saltza met 1.01.9 en dateerde van enkele dagen geleden, toen ze de 100 meter in een serie in deze tijd aflegde. Nederlandse meisjes stelden teleur ROME, 29-8. De Nederlandse vrijeslag-zwemsters Erica Terpstra en Cockie Gastelaars zijn er niet in geslaagd in de finale van de 100 meter vrije slag dames een rol van betekenis te spelen. In de uitslag bezetten zij de zesde en zevende plaats met voor Erica Terpstra 1.04.3 en voor Cockie Gastelaars 1 04.7, matige tijden voor deze bei de zwemsters, die met veel grotere plannen naar Rome waren gegaan. Dawn Fraser heeft alle aanwe zigen in het Olympisch zwembad verrast door de gemakkelijke wijze waarop zij haar grote Amerikaanse concurrente Chris van Saltza met ruim verschil versloeg. Samen na men de favorieten voor de titel de leiding op de rest van het veld, waarin de Nederlandse meisjes al op 20 meter na de start bijna een halve lengte achterstand hadden. Dawn Fraser, die weer een verruk kelijk glijdende stijl demonstreerde waarbij het hele lichaam in vol maakte balans door het water schoot, keerde zoveel sneller dan de blonde atletische Amerikaanse, dat zij op het moment dat de meisjes weer boven water kwamen, zeker een meter had gewonnen. Koningin Juliana zal Nederlandse Olympische ploeg ontvangen ROME, 2918. Op vrijdag 2 sep tember a.s. zal HM. de Koningin in de Nederlandse ambassade te Rome onze nationale Olympische ploeg ontvangen. De receptie is vastgesteld op 18 uur. Uiteraard zullen lang niet alle Nederlandse atleten aanwezig kun nen zijn. In de eerste plaats zal er vrijdag reeds een aantal naar Ne derland zijn teruggekeerd en ten tweede is het mogelijk, dat som migen vrijdagavond in wedstrijden zullen moeten uitkomen en dus verhinderd zijn. Welke sportevenementen konin gin, prins Bernhard (en eventueel de prinsessen) in Rome zullen bij wonen, is thans nog niet bekend, evenmin waar onze koninklijke fa milie haar intrek zal nemen. Oeroude tekening KOPENHAGEN, 29-8. Een verzoek van een Deense on derwijzer - ten gerieve van een bevriende oudheid kundige - aan zijn leerlin gen om voorwerpen die op de Deense archeologie be trekking zouden kunnen hebben mee naar school te nemen, heeft waarschijnlijk de oudste in dat land be staande tekening van een menselijke gestalte aan het licht gebracht. Een der leerlingen nam namelijk een stuk hertengewei mee dat zijn vader in 1943 had ge vonden en waarop wat krassen waren te zien die er kennelijk doelbewust op waren aangebracht. Des kundigen kwamen tot de conclusie dat die krassen „schetsen" vormden o.a. van twee mensélijke^gestal- ten en zeven- d acht dui zend jaar oud geschat moesten worden. Superconstellation van „Airr France" neergestort Negen en vyftig doden DAKAR, 29-8. Een Super-Con- stellation van Air France is maan dag, komend uit Parijs, bij de lan ding in Dakar verongelukt. Er wa ren 51 passagiers en 8 beman ningsleden anaboord, die allen zijn omgekomen. Het toestel is een mijl uit de kust in zee neergekomen. Er zijn rubberboten waargenomen. De Superconstellation vloog op de lijn Parijs-Dakar-Monrovia- Abidjan. Het toestel heeft twee maal gepoogd in Dakar te landen op een baan, die in de richting van de zee loopt. Na de tweede poging, omstreeks 7 uur maandagochtend, verdween het vliegtuig. Twee ma rinevaartuigen en twee helikopters vonden het wrak een mijl uit de kust. Ingezonden mededeling vloerbedekking vuil tast niet aan. blijft mooi van kleur onverslijtbaar (gegarandeerd) geen onderhoud 11,50 p. m3 vraag graiis folder plus staal alleenverkoop bij Deurloo dat een fraaie, ruime tent is ge bouwd, welke bij avond een buiten gewoon mooi effect heeft. De burgemeester bracht dank aan de ambachtslieden, de heren: Rade- walt, Tierie, Schrier en Lemsom en verder aan de heren Argelo en Schuiling voor de bouw, het ont werp en het toezicht, men is over het ontwerp tevreden. In haar overdrachtswoorden zei- de mevr. van Eeten o.m. dat het damescomité nog meer pijlen op haar boog heeft. Naar aanleiding hiervan hoopte de heer J. A van Nieuwenhuyze dat, wat het comité voorstaat dit ook het volgend jaar bereikt mag worden. De directeur van het fanfare corps hoopte dat de tent mag mede werken tot verhoging van het mu zikale talent van de leden van het corps en bij hen die soms plannen hebben om lid van een dezer ver enigingen te worden. DE UIENEXPOKT Het is momenteel druk in de Nederlandse uiencentra DEN HAAG, 30-8- Het is druk in de Nederlandse uiencentra. El ke dag worden grote hoeveelheden verladen, voomameiyk voor West- Duitsland en Engeland. Deze ex port is gunstig, aangezien het aan bod zeer groot is. Het areaal vertoont weliswaar weinig verschil met het vorig jaar maar de kilo-opbrengst is op vele bedrijven het dubbele van die van 1059 toen men meestal niet hoger kwam dan 20 ton per ha. De afzet geschiedt tegen prijzen die voor de middelkwallteit en bonken rond 10 cent per kg liggen. Drielingen en picklers zijn iets duurder. De afzet naar Belgie en Luxem- Ingezonden mededeling KERNENERGIE GAAT GOEDKOPER WORDEN Door technische vorderingen kostenverlaging verwacht WENEN, 29-8. In een rapport van het internationale Bureau voor Kernenergie, dat vandaag gepubli ceerd werd, wordt voorspeld dat kernenergie goedkoper zal wor den. De raad van goeverneurs van dit bureau van de Verenigde Naties zal dit rapport Indienen op de al gemene vergadering van het bu reau, die te Wenen op 20 septem ber gehouden zal worden. Er worden belangrijke verlagin gen van de kosten verwacht door technische vorderingen. Bijzonder belangwekkend zijn volgens het rapport de mogelijke vermindering van de brandstof-cyclus kosten, het ontwikkelen van betere goed kope reactor-grondstoffen en de standaardisatie van reactor-onder delen. In het rapport wordt medege deeld, dat de kosten van stroom, afkomstig van een grote kernener gie-installaties, tegen het einde van het komende tiental jaren in bepaalde gebieden concurrerend zullen worden met de gebruikelijke energie van thermo-elektrische centrales. Daarbij is aangenomen, dat de verbetering in de efficiëncy van deze centrales hun hoogtepunt bijna bereikt hebben. Het bureau heeft toegezegd een aantal landen, die geen kernreac tors bezitten, t'e helpen bij het on derzoek naar de omstandigheden onder welke de installatie van een dergelijke reactor met voordeel zou kunnen geschieden Aan Finland werd dergelijke hulp verleend en op de Philippijnen worden vooraf gaande onderzoekingen gedaan. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Donderdag begint de kermis Van de zijde der exploitanten be staat weer een flinke belangstelling voor de jaarlijkse kermis, die a.s. donderdag van start zal gaan en een week zal duren Momenteel is men druk doende de verschillende attracties op te bouwen. Uiteraard zal veel van het weer afhangen of de kermis gezellig zal worden. De kermis biedt o.a. een typhoon (Brantenaar), luchtschommel (v. d. Zande), steilwand (J. v. d. Veen), golfbaan (P. Witte), bussensport (J. Witte), autoscooter (D. Sipkema), wafelkraam (D. v d. Linde), vol leybal-sport (Dauphin), snoepkraam burg is thans van geen betekenis meer. Voor Nederland is de grens van deze landen voor uien niet ge sloten, maar bij uitvoer moet een heffing worden betaald die mees tal ligt tussen 4 en 6 cent per kg. Verder staat thans ook de ex port naar Frankrijk stil. In de week van 14 tot 20 augustus be droeg de totale Nederlandse uien- export 4726 ton. Hiervan ging nog 601 ton naar Frankrijk. In deze week werd 2337 ton naar west- Duitsland geëxporteerd, 1444 naar Engeland, 20 ton naar België en Luxemburg, 189 ton naar Afrika, 125 ton naar het Caraibische ge bied en 20 ton naar andere lan den. De kwaliteit van deze export is overwegend goed. (Jac. Theuns), oliebollenkraam (C. Jongsmans), pallngkraam (D. War ner), suikerspin (J. Terpstra), pata- tes-frituswagen (C. A. v. Beveren), Balco-rotor (J. Brunsselaar), bum- perspel (J. Mouthaan) en een schiettent (J. Schimmelpennink). Als het weer wil meewerken kan vooral a.s donderdag Zierikzee een gezellige drukte verwachten, daar dan ook de marktkooplieden hun kraampjes zullen opslaan (l.v.m. de kermis op het Kraanplein). De Zomeravondfeesten Naar wij vernemen van de voor zitter van de Stichting „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen", de heer M. C Doeleman, zijn over de. resul taten van de jongste zomeravond feesten nog geen uitspraken te doen noch wat betreft de financiële kan ten van de zaak, noch wat betreft de organisatorische opzet van eventuele feesten in de komende jaren. Op een binnenkort te hou den vergadering evenwel zal ope ning van zaken worden gegeven, op grond waarvan men zich zal kunnen beraden op hetgeen in de toekomst verder te doen staat, om Zierikzee tijdens de zomermaanden In de belangstelling van het publiek te houden. BROUWERSHAVEN Goed concert „Con Amore" Zaterdagavond verzorgde de mu ziekvereniging „Con Amore" uit Noordgouwe onder leiding van de dirigent ,de heer G. v. d. Weele, een concert, dat zowel wat betreft de variatie in de uitgevoerde num mers als de vertolking zelf een aan trekkelijk geheel bood. De diverse nummers kwamen goed uit de verf en het was vooral de zuiverheid en het samenspel, dat bij dit kleine corps opviel. Een dankbaar publiek applaudiseerde dan ook na ieder nummer. Hatfieldse delegatie op bezoek Luisterrijke ontvangst in Schutterszaal van stadhuis ZIERIKZEE, 29-8. De toch al beminneiyke en charmante verhouding tussen Zierikzee en de Engelse stad Hatfield, die zich over de In 1953 getroffen stad ontfermde, heeft maandag weer een belangrijke ver steviging gekregen, by gelegenheid van een bezoek ener Hatfieldse delegatie, o.w. de burgemeester van Hatfield, mr. V. C. Fitzpatrick. Verder maken deel uit van de delegatie: dr. L. Burvill-Holmes, loco burgemeester; mr. A. J. McKenzie, gemeenteraadslid; mr. S. F. Jago, gemeentesecretaris en diens echtgenote en hun zoon Malcolm. Het Engelse gezelschap werd maandagmiddag in aanwezigheid van talrijke hoofden van dienst, andere autoriteiten en meisjes en jongens, die - binnen het kader van uitwisselingsprogramma's - in het verleden Hatfield bezochten - ontvangen door het gemeentebestuur in de Schut terszaal, die - als steeds in vergelijkbare gevallen - de onverdeelde bewondering kreeg van de buitenlandse gasten. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester merkte in een inleidende toe spraak op, het een groot genoegen te vinden de gasten uit Hatfield hier te mogen ontvangen. Burgemeester Fitzpatrick, dan kend voor de ontvangst en de vriendelijke welkomstwoorden van burgemeester mr. Dijckmeester, herinnerde aan de afscheidsavond die de Zierikzeese jeugddelegatie te Hatfield - als afsluiting van het jongste bezoek - meemaakte. Spre kend over de vriendschappelijke verhouding tussen beide steden Zie rikzee en Hatfield, zeide Hatfield's eerste burger het feitelijk jammer te vinden dat voor dergelijke con tacten eerst een catastrophe nodig was. Spreker zei zeer geïnteres seerd te zijn in de historie van Zierikzee, een oude stad, evenals Hatfield, dat ook op een roemrucht verleden kan bogen. Dit verleden van Hatfield wordt vastgelegd in een omvangrijk boekwerk, waar van een viertal delen tot dusver is verschenen. Onder de kadoos, die de burgemeester had meegebracht, bevonden zich deze vier exempla ren, die mr. Fitzpatrick even later aan zijn Zierikzeese collega over handigde. Doelend op het Deltaplan schert ste de burgemeester: „na de vol tooiing is het naar Rotterdam, maar ook naar Engeland niet ver meer", hetgeen een kennelijke aan sporing betekende een bezoek aan Hatfield te brengen. Hij wenste ons land succes toe bij deze zeer ambi- tieuse onderneming en sprak de 1 hoop uit dat de contacten in de toekomst zullen worden verinnigd. Miniatuur bekertje Voor de leden van de gemeente raad bleek de burgemeester ty pisch Engelse asbakken te hebben meegebracht. Verder kwam er uit het Engelse geschenkpakket een miniatuurbekertje, dat straks aan de winnaar of winnares van de op stellenwedstrijd, n.a.v. het bezoek aan Hatfield, zal worden uitge reikt. Voor Rob Lugt - woordvoer der van de Zierikzeese jeugddele gatie - had de burgemeester ten slotte een pocketboek meegebracht. Aan de speech van mr. Fitzpa trick was een welkomstwoord van burgemeester Dijckmeester vooraf gegaan, eindigend met een vrien- schapsteug, die beide burgemees ters nomen uit de grote - door Hatfield destijds beschikbaar ge- I stelde - bokaal, waarin de namen j van de opstelwinnaars en winna- ressen worden gegraveerd. Hatfieldse gastvryheid Mr. Dijckmeester getuigde te we ten hoe ook in Hatfield grote waarde wordt gehecht aan de vriendschappelijke betrekkingen met Zierikzee. Hy dankte voor de ontvangst van de jeugd en het I gastvrije onthaal. „Zij hadden daar j weer een prachtige tijd en hebben J veel van uw land gezien", aldus burgemeester Dijckmeester, die juist de betoonde gastvrijheid „the heart of the matter" (de kern van de zaak) noemde. „Waarschijnlijk had u voorheen nimmer van Zierikzee gehoord", zo vervolgde spreker, zich richtend tot de Engelse delegatie. De ge legde banden na de watersnood zijn sterk gebleken, want nu na zeven jaar bestaat de relatie nog steeds en er is bepaald geen nood zaak met de vriendschap te stop pen". Mr. Dijckmeester prees zich gelukkig, vooral aan de leden der delegatie die bij herhaling hier ko men, het verdere herstel van stad en eiland te kunnen tonen. De stem van de jeugd Rob Lugt zeide het fijn te vin den de burgemeester van Hatfield en de andere leden van het gezel schap hier te mogen terugzien. Na mens de andere jongelui beklem toonde hij dat het bezoek aan Hat field zeer nuttig is geweest, vooral door een nadere kennismaking met de Engelse gewoonten en wijze van leven. Hij bracht dank aan de ge meentebesturen van Hatfield en Zierikzee en bracht tenslotte een drietal „cheers" uit op „merry old England". Tussentijds offreerde een aantal charmante „teeners" de gasten een dronk. De Engelse delegatie was rond negen uur te Roosendaal per trein gearriveerd, waarna met partiku- liere auto's de tocht naar Zierikzee werd voortgezet. Voorafgaande aan de ontvangst ten stadhuize vond een ontvangst plaats door de Rotaryclub in „Mon- dragon". Daar werd het woord ge voerd door de voorzitter, de heer J. Stevense, die op geestige wijze de Engelse gasten verwelkomde, en de heer P. C. van der Arend te Haamstede. Vandaag (dinsdag) vindt een lunch plaats in het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis; een rondrit over het eiland wordt gemaakt, met een bezoek aan het slot „Haamstede" en een diner in hotel „Vliegveld Haamstede". Verwachting tot woensdagavond: Koel weer Vrij koel weer met wisselende bewolking en enkele buien; matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. 31 aug. Zon op 5.49, onder 19.30. Maan op 15.53, onder 1 sept. Zon op 5.51, onder 19.28. Maan op 16.49, onder 0.51. Volle maan: 5 sept. te 12.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 31 aug. 9.35 v.m. 22.04 n.m. 1 sept. 10.50 v.m. 23.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 aug. 9.03 v.m. 21.41 n.m. 1 sept. 10.34 v.m. 23.11 n.m. Doodtij: 1 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-8. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur is de luchtdruk boven Scandina vië aanzienlijk gedaald, waarbij zich een nieuwe depressie ontwik kelde met het centrum nabij Stockholm. Dit omvangrijke depressiegebied bepaalt nu het weer in geheel noord-, west- en midden Europa. De storing, die gisteren bij Ier land was gelegen, trok vannacht snel naar de Noordzee en Is nu als randstoring in het circulatie systeem van de Scandinavische depressie opgenomen. Met noordelijke tot noordweste lijke winden stroomt koele lucht uit de Poolstreken over de Noord zee in de richting van ons land. Ook In deze luchtstroming komen enkele buien voor, afgewisseld door enkele opklaringen. Ingezonden mededeling zie advertentie op pagina KERKNIEUWS Ger. Gemeente NIEUWERKERK. Donderdag 1 september 7.30 uur nm. de heer Harinck, van Goes. Aan het strand tegenover het middenpad" aan de Badweg bij de vuurtoren had de familie de ge neugten van het koele Noordzee water genoten. Toen zij druipend in de zand-Sahara stonden, vroeg dochterlief waar Kareltje was, een gekke vraag die als een grapje be schouwd loerd. Maar het was geen grapje. Kareltje was helemaal weg, verdwenen in het niets, zoals het geleek. Zijn kleertjes lagen tegen een bosje helm. Plotseling waren het uitgestrekte strand en de wijde duinen meedogenloos, want behalve wat poppetjes in de verte en nog een paar poedelaars in zee, was er slechts eenzaamheid, zonder Ka reltje. Er werd geroepen en geflo ten, er werd geschreeuwd en ge zocht. Achter de duintjes en ach ter de helmpollen, onder de bad hokjes en zelfs tussen stapels hout, die in de verte door anderen bij eengesleept waren. Maar Kareltje bleef zoek. Vliegensvlug heeft de familie zich toen in de kleren ge hesen en nauwelijks afgedroogd is er een collektieve ren over het (zware) duinpad begonnen, onder het roepen van „Kareltje, Kddó- reltjééééé". De tongen hingen op de vestjes. De hardste loper van de familie was het eerst bij de tent, die verscholen onder het lommer wachtte op de bewoners. Tot zijn onbeschrijflijke opluchting zag hij daar de zeer onschuldige ogen van Kareltje boven de scheerlijnen de wereld inkijken. Uit de summiere antwoorden die de verloren zoon gaf op snel afgevuurde vragen, bleek dat hij gedreven door een evidente noodzakelijkheid, die zich in zee openbaarde, een koen besluit had genomen en kliedernat en ge- zwembroekt hard het middenpad was afgerend. Mama snikte toen zij eindelijk arriveerde en ze zei al leen: „Maar Kareltje toch". Hij was echter niet uit het veld geslagen en zei: ,,'t moest", alsof die wijde we reld bij het middenpad en de Ver klikker voor zo'n klein jongetje niet wijd genoeg zouden zijn. Maar een kind doet de dingen vaak meer intuïtief dan logisch. Overigens netjes opgevoed bleek hij, ook al kosttte de zorgvuldige paedagogie ditmaal hartkloppingen, niet bij Kareltje, maar bij pa, ma en de rest. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2