Kongolese troepen verspreiden zich over het zuiden van Kasai DE ZIERIKZEESCHE COURANT Belletjes in Leopoldstad Vo«r leunt*rrring ZIERIKZEESCHE DINSDAG 30 AUGUSTUS I960 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 I mif afdaling Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, idl. dt1tfcQ26&'~ f 'l^nrl Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening rlö. T370/7 Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Steun voor Loemoemba in dit gebied ELISABETHS'!AD, 29-8. Verno men wordt dat Kongolese troepen zich thans in kleine afdelingen ver spreiden over het uitgestrekte ge bied van zuid-Kasal. Het verst af gelegen punt, dat hierbU werd be reikt, is Sentery, in het meest oos telijke deel van Kasai. Deze streek grenst aan het noorden van Ka- tanga. In de nabijheid ligt de stad Kon- gola, waar zich vele aanhangers van Loemoemba bevinden. Belgi sche ambtenaren hebben de vrees geuit dat een militair succes van de Kongolese regeringstroepen in dit gebied ertoe zou kunnen leiden dat de plaatselijke bevolking de wapens zou opnemen om Loemoem ba te steunen. Blanke officieren? Van Belgische zijde wordt er nog op gewezen, dat de wijze, waarop de Loemoemba-troepen in Kasai oprukken, erop wijst dat zich blanke officieren onder hen bevin den, die het land kennen. Een Belgische ambtenaar ver klaarde: „Wij weten dat enkele Belgische officieren, die deel uit maakten van het oorspronkelijke Kongolese leger, ook na de muite rij in verschillende plaatsen zijn achtergebleven. Hieronder bevindt zich Loeloeaburg, een der centrale punten voor de opmars der Kongo lese regeringstroepen in Kasai". Van andere zijde wordt verno- JAARBEURS KOMT MET NOVITEITEN Fabrikanten deden hun best het leven van de huisvrouw te veraangenamen UTRECHT, 29-8. Op de najaars- beurs, die van 12 tot en met 17 sep tember aanstaande in Utrecht ge houden wordt, zullen weer vele mo- viteiten te vinden zijn. Het schijnt, dat ontwerpers en fabrikanten weer hun best hebben gedaan, om het leven van de huisvrouw zoveel mogelijk te veraangenamen. Een voorbeeld van dit streven is een nieuw spons- en zeemdoekje. Was dit nuttig attribuut vele tien tallen jaren lang saai bruin-geel, nu wordt het opgevrolijkt met kleurige bloemen en andere fanta siedessins. Voor de keuken is een speciale klok bestemd, die niet alleen de juiste tijd aangeeft, maar die ook als „werkwekker" kan fungeren. Het uurwerk kan afgesteld worden voor een tijdsduur tussen één en zestig minuten. Als deze verstreken zijn, geeft de klok een duidelijk signaal, dat desgewenst een half uur aanhoudt. Bijzonder praktisch voor alle werkzaamheden in huis, die aan een zekere tijdslimiet ge bonden zijn. Op het gebied van uurwerken is op de jaarbeurs overigens nog meer nieuws te zien. Zo wordt er een Duits dameshorloge getoond, dat behalve de tijd ook de datum aan geeft. Het klokje heeft een door snee van slechts twee centimeter. Uit Zwitserland komt een dames horloge dat de naam „Colorama" draagt. Bij het uurwerkje worden zeven verschillende lunettes (kast jes) en vijf polsbandjes geleverd, zodat de draagster haar horloge qua kleur en model kan aanpassen bij haar toiletjes. Alle accessoires zijn verpakt in een luxe reisetuitje. Tapijten van schapenvacht Een Nederlandse firma impor teert handgeweven tapijten, die vervaardigd zijn van repen onge verfde schapenvacht. Een andere vacht, namelijk die van de zeehond is gebruikt voor verschillende bi jouterieën, die te zien zullen zijn in de stand van de Rijksnijver- heidsdienst op de beurs. Twee Nederlandse zilverfabrie- ken komen samen met een nouveau té: metalen opschep- en andere keukenlepels, met handvaten van hard nylon. Op de beurs kan men ook vuurvaste glazen schalen vin den, waarin de gerechten zowel ge kookt als opgediend kunnen wor den. De schalen zijn doorzichtig, zodat de huisvrouw het deksel niet op hoeft te tillen, als ze wil weten of de inhoud kookt. Op deze manier worden vitaminen en smaak be houden, zo zegt de fabrikant. Heel prozaïsch maar daarom niet minder praktisch is tenslotte de opvouwbare po van Duitse origine, die in een plastic etuitje mee op reis genomen kan worden. Cijfers over de geheimzinnige huidziekte DEN HAAG, 29-8. Het ministerie van Sociale zaken en Volksge zondheid deelt het volgende mede: „als resultaat van het verzoek van de geneeskundig hoofdinspec teur van de volksgezondheid aan de artsen, om schriftelijk aangifte te doen van gevallen van huidaan doening, kan worden meegedeeld, dat over het afgelopen weekend opgave is ontvangen van ruim duizend gevallen, waaronder een twintigtal ernstige. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat de meldingen door het week end vertraagd binnenkomen. Op het ogenblik verblijven enkele honderden patiënten in ziekenhui zen. Er zijn geen nieuwe sterfge vallen gemeld. In het vorige com munique vermelde sterfgeval te Leeuwarden is op last van de of ficier van justitie sectie verricht. Het wetenschappelijk onderzoek naar het bestanddeel van de mar garine dat voor het optreden van de ziekte verantwoordelijk is, wordt voortgezet. Het onderzoek is nog geenszins zover gevorderd, dat reeds een uitspraak kan wor den gedaan, welke stof als de meest waarschijnlijke oorzaak moet worden aangemerkt. Bloedige gevechten in Bakwanga ELIZABETHSTAD, 29-8. „Pre mier" Ngagoela van de „mijnstaat" in Kasai heeft volgens Belga in Elizabethstad verklaard dat er op het ogenblik in Bakwanga, de „hoofdstad" van de „mijnstaat", bloedige gevechten gaande zijn. De Baloeba, gewapend met lansen en speren, hebben een tegenaanval ondernomen tegen de troepen van de regering-Loemoemba, zo zou hij gezegd hebben. S.A.S.-landingsrechten in V.S. in gevaar? WASHINGTON, 29-8. Het Ameri kaanse luchtvaartblad „Trade Ma gazine Aviation Daily" meldt, dat de voorzitter van de Amerikaanse vereniging voor burgerluchtver- voer (de „United States Air Tran sport Association" - A.T.ATipton in een brief aan de raad voor de burgerluchtvaart heeft voorgesteld de S.A.S.-vluchten van Los Ange les en New York naar Europese bestemmingen sterk in te krimpen. Tipton zou hebben voorgesteld de ze vluchten in de zomer met de helft en in de rest van het seizoen met tweederde te verminderen. De vereniging voor het burger- iuchtvervoer wilde geen. commen taar op dit bericht geven. Schilderijendiefstal zou geënsceneerd zijn AMSTERDAM, 29-8, De Amster- damse politie heeft sterke aanwij zingen dat de diefstal van de vier kostbare schilderijen uit een huis aan de Sloestraat op de avond van de 23ste augustus geënsceneerd is. Dit heeft een politiefunctionaris meegedeeld na een uitvoerig ver hoor van de 29-jarige Robert Cook, die, zoals bekend, zei, de schilde rijen met een verzekerde waarde van f 538.000,- uit Engeland te heb ben meegebracht en die aangifte deed van de diefstal. men dat een vijf en twintig man sterke „technische missie", wier leden in burger waren gekleed, een tiental dagen geleden in Loeloea burg is aangekomen. Russen en an dere Oosteuropeanen zouden van deze missie deel uitmaken. Inmiddels is de legering van V.N.-troepen in Katanga vrijwel voltooid. WERVELSTORM IN JAPAN 5.000 huizen vernield TOKIO, 29-8. De wervelstorm „Delia" is maandag, met een snel heid van 145 kilometer per uur over het zuid-Japanse eiland Sji- kokoe getrokken. Meer dan vijf duizend woningen zijn ondergelo pen. Te land viel één dode te be treuren. Er worden echter ook vijf Japanse vissersvaartuigen met in totaal tenminste achttien opvaren den vermist. Sjikokoe en het naburige Kioe- sjoe waren tevoren gewaarschuwd, dat „Delia" in aantocht was. Toen de wervelstorm nog tachtig kilome ter verwijderd was, ontlastten zich reeds slagregens boven beide eilan den, terwijl hoge golven hun kus ten beukten. De wervelstorm is inmiddels Ja pan gepasseerd. Hij vervolgt thans zijn weg over de Japanse zee, in de richting van Mandsjoerije. AMSTERDAM. Maandag 29 aug. is te Parijs, waar hij het kampi oenschap van Frankrijk bijwoonde, op 63-jarige leeftijd plotseling over leden de niet alleen in Nederland maar in de gehele wereld beroemde dammeester en oud-wereldkam pioen B. Springer. Foto boven: Een beeld van de chaos in Leopoldstad, toen Kongolese militairen een eind maakten aan een anti-Loemoemba-demonstratie. Foto onder: Kongolese militairen brengen een demonstrant op. BOUWONDERNEMERS WENDEN ZICH TOT DE MINISTERRAAD Particulier initiatief toereikend voor woningbehoeften UTRECHT, 30-8. De Nederlandse Bond van Bouwondernemers heeft zich in een adres tot de minister raad gewend naar aanleiding van de sinds april 1960 door de minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid afgekondigde nieuwe sub sidieregeling. Deze regeling biedt voor het particulier initiatief de mogelijkheid, op ruime schaal ar beiders- en goedkope midden standswoningen te bouwen eni te exploiteren. •In het adres aan de ministerraad zegt de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, dat de nieuwe regeling door de particuliere bouw ondernemers volledig is aangegre pen. Per eind juni jongstleden wer den in de particuliere sector sub sidie-aanvragen ingediend voor de bouw van 59.800 woningen, waar van 52.000 aanvragen betrekking hadden op de goedkoopste categorie (de zogenaamde A-woningen) en wel 18.200 woningen bestemd voor de verhuur eni 33.800 voor de ver koop. De bond stelt, dat op grond van deze gegevens de conclusie mag worden getrokken, dat het parti culier initiatief metterdaad in staat en bereid is, te voorzien in de wo ningbehoefte van arbeiders en mid_ dengroepen. De huurprijzen In dit verband wordt opgemerkt, dat in verscheidene gemeenten de huurprijzen van particuliere wo ningen (met maxima van f 60,- in de vijfde tot f 85,- per maand in de eerste gemeenteklasse) op een lager niveau zullen komen te liggen dan van soortgelijke woningen in de woningsector .Ook in de zogenaam de vrije sector, aldus de bond, valt een grote ontplooiing te constate ren van het particulier initiatief en wel zodanig, dat de verwachting gewettigd is, dat met de bouw van tenminste 10.000 woningen per jaar kan worden begonnen. De particuliere woningbouw, al dus het adres van de N.B.B., wordt evenwel ernstig belemmerd door het feit, dat het totaal aantal te bouwen woningen, althans voor 1960, is beperkt tot slechts 42.500. Deze limitering, zo zegt de bond, staat de door de regering gewenste en zich openbarende uitbreiding van de particuliere woningvoorzie ning in de weg, temeer waar deze beperking tot gevolg heeft, dat bij de toeneming van het aantal onge subsidieerde woningen de bouw van de goedkoopste arbeiderswoningen wordt verminderd. Prins Aschwin terug naar Ver. Staten SCHILHOL, 29-8. Prins Aschwin von Lippe Biesterfeld, een broer van Prins Bernard, is vanavond na een verblijf van precies een week in ons landweer naar zijn woonplaats New York vertrokken. Zoals bekend is prins Aschwin daar conservator van de afdeling Aziatische kunst van het Metro politan museum. Hij heeft in Ne derland o.a. een bezoek gebracht aan de 12e oude kunst- en antiek beurs, die dinsdag j.I. in het ste delijk museum te Delft „Het Prin senhof" is geopend. Prins Aschwin heeft vele uren in het museum doorgebracht. Schrijfster Vicki Bauin overleden HOLLYWOOD, 30-8, De wereld- bekende schrijfster Vicki Baum, die ruim 25 romans waaronder het later verfilmde „Menschen im ho tel" op haar naam heeft staan, is maandagavond na een korte ziekte op 72-jarige leeftijd in een zieken huis in Hollywood overleden. Zij werd in Wenen geboren, werd opgeleid aan het Weens con servatorium en trad in het huwe lijk met Richard Lert, die thans dirigent is van het Simphonie-or- kest van Pasadena. In 1931 ging zij naar Californie waar zij onder meer filmscenario's en toneelstuk ken schreef. Zij werd zondag in het zieken huis opgenomen. De doodsoorzaak ls niet bekend. Geluk tussen de rails MÜNCHEN, 29-8. Een 77- jarige rentenier uit Eggen- felden, Beieren, heeft bij zonder geluk gehad. Terug kerend van een feestje in een nabijgelegen dorp waar hij iets te veel had gedron ken legde de man zich tus sen de rails van de spoor lijn Passau-Eggenfelden te slapen. De bestuurder van de trein uit Passau zag ieman dtussen de rails lig gen, maar kon niet tijdig stoppen. De gehele trein rolde over de slapende ren tenier. Het ergste vrezend liepen de bestuurder en de conducteur terug naar de plaats waar de man moest liggen. Zij konden hun ogen nauwelijks geloven toen het „lijk" met een ruk rechtop ging zitten en lichtelijk verwijtend zei: „Ik ben op eens klaar wakkerNu de trein toch eenmaal had ge stopt verzocht hij de con ducteur hem mee te nemen naar Eggenfelden. De buitenlandse hulp verlening van de V.S. WASHINGTON, 29-8. De Ame rikaanse Senaat heeft de door het Congres aangebrachte besnoeiing op het door president Eisenhower aangevraagde bedrag van ruim vier miljard dollar voor de Ameri kaanse hulpverlening aan het bui tenland grotendeels ongedaan ge maakt. Het Congres had dit bedrag met 265 miljoen gulden vermin derd. De Senaat heeft het thans weer met 190 miljoen gulden ver hoogd. Dit geschiedde met een stemmenverhouding van 56 voor en 31 tegen. Daarop keurde de Senaat het gehele ontwerp, waarbij de gelden voor de Amerikaanse hulpverle ning aan het buitenland worden- toegestaan, met 67 tegen 21 stem men goed. Het ontwerp moet thans door het Huis van Afgevaardigden in behandeling worden genomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Die een zot trouwt om zijn kot Verliest het kot en houdt de zot. Die een wijf trouwt voor 't schone lijf Verliest het lijf en houdt het wijf. TSJOMBE: Rusland staat pal achter Loemoemba WASHINGTON, 29-8. Het Ame rikaanse tijdschrift „U.S. News and world report" heeft een vraaggesprek gepubliceerd met premier Tsjombe van Katanga. Volgens het blad heeft Tsjombe gezegd dat Kongo ongetwijfeld een communistisch land zal worden als premier Loemoemba aan de macht blyft. Rusland staat volledig achter Loemoemba en geeft hem alle mo gelijke materiele en politieke steun, aldus de Katangese premier Hij zei voorts dat het Kongolese volk niets van het communisme afweet. Er zijn in Kongo slechts een paar blanken uit Oost-Europa, die de communistische leerstellin gen ingang trachten te doen vin den bij het volk, zo zei hij volgens „U. S. News and world report". Ernstig ongeluk op Rijksweg Den Haag-Utrecht UTRECHT, 29-8. Twee personen werden gedood, één zwaar gewond en één licht gewond tijdens een verkeersongeval, dat vanmorgen omstreeks 11 uur op de rijksweg Den Haag-Utrecht onder de ge meente Zwammerdam gebeurde. Ten gevolge van een klapband schoot een auto uit de richting Den Haag, bestuurd door de heer P. G. de J. uit Den Haag, door de groen strook naar de andere weghelft en ramde een uit tegenovergestelde richting komende personenauto, bestuurd door de heer C. J. V. M. uit Amersfoort. De Kinderboekenweek 1960 AMSTERDAM, 29-8. De Kinder- boekenweek 1960 - georganiseerd door de commissie voor de propa ganda van het Nederlandse boek - wordt gehouden van 29 oktober tot 5 november. Het Kinderboeken weekgeschenk (wordt verstrekt bij aankoop van Nederlandse kinder boeken voor f 2,50 of meer) is een bouwplaat (ontwerp Wim Bijmoer) van een Kinderboekenweekpoppen- kast, waarvoor Annie M. G. Schmidt een poppenkastspelletje schreef, waarvan de tekst staat af gedrukt in de kinderboekenkrant „De Grabbelton", die de boekhan del gratis verspreid. Daarin staat voorts een verhaal van Hans An dreus, waaraan als prijsvraag ver bonden is het maken van een illu stratie bij dit verhaal. De vorig jaar gehouden tekenwedstrijd voor een affiche voor de Kinderboeken week 1960 werd gewonnen door de nu 5-jarige Stefan Tamboer uit Den Bosch. De jury, die dit jaar het kinderboek 1959 zal uitkiezen bestaat uit: de dames J. G. Daane en W. Hora Adema en de heren Jean Dulieu, Aart Romijn en A. Welling. Er verschijnt een nieuwe editie van de catalogus van ver antwoorde kinderboeken „De klei ne vuurtoren". Het bureau Boek der Jeugd der Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken heeft een keurlijstje van Nederlandse kinderboeken „De Wiekslag", sa mengesteld, ter verspreiding op de lagere scholen. BAGDAD, 28-8. Koning Hoes sein van Jordanië heeft de chef van het koninklijk kabinet, Rahjat el Talhoeni, opgedragen een nieu we regering te vormen, zo meldt radio-Bagdad. Het radiostation voegde hieraan toe dat het op het ogenblik rustig in Amman is. De Kongolese Senaat heeft zich maandagmiddag uitgesproken voor handhaving van de V.N.-troepen in Kongo cn terugtrekking van alle Belgische strijdkrachten van het gehele grondgebied van de repu bliek, aldus blijkt uit een commu niqué dat na afloop van de verga dering is uitgegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1