Behoud en schoonheid der landen Moeder "ïïSSg de zonnige RANG mtdewsfewifr Directrice zuster A. v. tl. Weg nam afscheid van Rode Kruis ziekenhuis ZIERIKZEE, 25-3. In een der zalen van het Rode Kruis Ziekenhuis werd donderdagmiddag afscheid genomen van de directri ce zuster A. v. d. Weg, die met ingang van 1 oktober a.s. benoemd is in dezelf de functie aan het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Bij dit afscheid was de raad van bestuur, het ad ministratief en verple gend personeel van de in richting vertegenwoor digd. De voorzitter van de raad van bestuur, mr. F. Th. Dijckmeester, burge meester van Zierikzee, richtte zich tot de ver trekkende directrice er aan herinnerend hoe de thans vertrekkende drie en een half jaar geleden hier kwam. Het was een hoogst merkwaardig be gin om een nieuw zieken huis op gang te brengen in een voor haar totaal onbekende omgeving en onbekende mensen. „Maar de kwaliteiten voor die betrekking had U", aldus spr., „en daarbij het gemak om met mensen om te gaan, wat niet zo erg gemakkelijk is. U hebt in korte tijd vele vrienden weten te maken, wat het ziekenhuis ten goede is geko men. Dankbaar is het bestuur voor de wijze waarop U dit ziekenhuis op gang hebt gebracht en het per soneel heeft weten samen te bin den, conflicten en moeilijkheden heeft weten te overwinnen of tot een minimum heeft weten te be perken. Het tragische is nu dat U ons gaat verlaten. De raad van be stuur heeft het volste vertrouwen dat U ook in Utrecht de zelfde lijn zal kunnen volgen die U hier hebt gecreëerd". Spr. wenste de zuster geluk met de promotie op een der mooiste posten van het ziekenhuis wezen. Namens de raad van be stuur overhandigde burgemeester Dijckmeester een fraai cadeau, be staande uit een prachtig zilveren theeservies. Daarna sprak dr. H. Ezendam, als geneesheer-directeur, die er op wees hoe de zuster hier kwam en een ziekenhuis vond dat nog niet helemaal gereed was. Het was een heel moeilijk begin voor een direc trice, maar, aldus spr., „U beschik te over een grote werkkracht en wist Uw richting spoedig te bepa len". Spr. wees op de moeilijkheden die voortvloeien uit de uitzonder lijke geografische ligging van ons eiland, waarvoor instanties van el ders niet altijd het juiste begrip hebben, wat zorgen baart. Dank baar was dr. Ezendam vooral voor de prettige samenwerking. Met haar promotie wenste spr. haar ge- (Foto:Zierik2eesche Nieuwsbode), luk, de hoop uitsprekend dat de vertrekkende directrice in Utrecht ook gelukkig zal zijn in haar nieu we werkkring. Namens het verzamelde personeel sprak zuster C. Blok woorden van dank voor de prettige samenwer king, daarbij de hoop uitsprekende dat het zuster van de "Weg goed moge gaan in haar nieuwe werk kring. J. C. Dalebout overhandigde namens het personeel een fraaie bonbonschaal. De directrice dankte de voorzitter van de raad van bestuur voor zijn hartelijke woorden van waardering. Zij had gedurende de drie en een half jaar dat zij hier verbleef veel vrienden gemaakt op ons eiland. Vooral in het begin was het moei lijk het ziekenhuis in running te krijgen en personeel aan te trek ken. Spr. hoopte dat men in Den Haag een open oog zal krijgen voor de moeilijkheden die een eiland te overwinnen heeft. Speciaal richtte zuster van de Weg zich tot de ge neesheer-directeur, dr. Ezendam', met wie ze prettig samenwerkte en voor de scholing die ze hier heeft gehad. Ten slotte zich richtend tot het personeel, allen dankend voor de ontvangen cadeau en de onder vonden steun gedurende de jaren van haar verblijf hier. Het was prettig voor haar te vernemen dat het hoofd van de operatiekamer, zuster M. P. de Man, voorlopig de taak van directrice op zich zal ne men. Spr. vroeg voor haar de no dige steun in deze veel omvattende taak. Driejarenplan voor onderwijs in Nederlands Nieuw-Guinea Versnelde opvoeding tot zelfbeschikking HOLLANDIA, augustus. „Een streefdatum voor het realiseren der onderwijsplannen is moeilijk te stellen. Als tegenpunt voor de uit voering van het reeds eerder door de regering aangekondigde tien jarenplan voor Nederlands Nieuw- Guinea is een driejarenplan ook voor het onderwijs opgesteld, waar over zeer binnenkort met zending en missie zal worden beraadslaagd. Juist nu men spreekt van versnelde opvoeding van de bevolking tot zelfbeschikking, moet een en ander zo snel mogelijk worden gereali seerd". Aldus de directeur van culturele zaken in Nederlands Nieuw-Gui nea, mr. Chr. Lyesen, op een dezer dagen gehouden bijeenkomst met de pers te Hollandia. De heer Lyesen was het met een der aanwezigen eens, dat in Nieuw- Guinea een middelbaar onderwijs voor de Papoea's, dat gericht is op de behoeften van het land, nood zakelijk is. Desgevraagd verklaarde hij, dat het middelbare onderwijs voor de autochtone leerlingen niet in alle geledingen concordant met Nederland behoeft te zijn. De prak tijk heeft bewezen, dat volledig concordant onderwijs altijd nog moeilijkheden voor de autochtone leerlingen oplevert. De vroegere gedachtengang - zelfs nog tot voor twee jaar - bij de Papoea was, dat de Nederlandse school en een Ne derlandse opleiding voor hem als Ingezonden mededeling ruwe handen erstell do huid gezinsflacon f 1,90 bi) i D. JOPPE Postslraat 31 - Zierikzee fiSmOy* «HSMQy» «N0W0P» „summum" golden. De directeur zei dat het hem deugd deed te verne men, datde Papoea's, zoals bijv. bij de oprichtingsvergadering van de „Partei Nationaal" bleek, deze ge dachtengang schijnen te hebben verlaten. Bij de constructie van het mid delbare onderwijs houdt de direc tie van culturele zaken hiermede reeds rekening. De gedachte be staat nl., behalve de reeds be staande concordante h.b.s.-A en -B, ook een h.b.s.-C in te stellen. Dit zal geen aparte school zijn, maar een afdeling die niet de eisen stelt voor A en B. Het is de bedoeling straks een zes jarig middelbaar onderwijs in te stellen, onderscheiden in een on derbouw (3-jarige h.b.s., m.u.l.o. en p.m.s.), en een (3-jarige) boven bouw. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Bezoek gemeentebestuur van Hatfield Zoals bekend zal van 29 augustus tot 2 september een delegatie uit Hatfield (Eng.), een bezoek bren gen aan Zierikzeè Maandag a.s. te 16.30 uur zullen de Engelsen offi cieel ten stadhuize worden ontvan gen. Het gezelschap bestaat uit de volgende personen: mr. V. C. Fitz- patrick (burgemeester), dr. L. Bur- vill-Holmes (loco-burgemeester), mr. A. E. Wenn (oud-burgemeester) mr. A. J. McKenzie (gemeente raadslid), mr. S. F. Jago (gemeen te-secretaris) en echtgenote. Dinsdag wordt de gasten een rondrit over het eiland aangeboden met een bezoek aan slot „Haam stede". Woensdag vindt een ont vangst te Middelburg plaats door de Commissaris der Koningin. „De Valk" van de visserijpoilite zal het gezelschap naar Veere brengen. Verder wordt die dag een uiteen^ zetting gegeven over de werken in het Veerse Gat. Donderdag 1 sep tember zullen diverse instellingen in Zierikzee worden bezocht, waar na 's avonds vertoning van diverse films zal plaats vinden in ,Mon- dx*agon". Vrijdag tenslotte vindt de bezichtiging plaats van de Delta werken te Bruinisse. Het program ma wordt die avond afgesloten met een bezoek aan de taptoe Delft. Za terdag keren de gasten naar Hat field terug. De plannen voor aanleg van een jachthaven •Naar wij vernemen heeft de Pro vinciale Waterstaat reeds verschei dene ontwerpen gemaakt voor het bestaande plan om in Zierikzee een jachthaven aan te leggen. Het ge meentebestuur heeft deze ontwer pen voorgelegd aan het bureau wa tertoerisme van de A.N.W.B. en de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas". De vele jachten die in het seizoen van de haven gebruik ma ken vinden hier zoals bekend te weinig beschutting. De Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" overweegt bij de aan te leggen jachthaven een clubhuis te bouwen. Bij de in Breda gehouden CA- WALO-examens slaagde voor het diploma Loodgieterspatroon onze stadgenoot de heer J. C. A. Wisse, die hiermee volledig gediplomeerd is als gas-waterfitter en loodgieter. BRUINISSE De heer Joh. van den Bos Jz., textielhandelaar te Bruinisse, be haalde op het dezer dagen gehou den examen het diploma voor groep 5 en 6 van het Vakbekwaamheids diploma (Textielbrevet). Schorpioenen aan boord van schip De schorpioen is een insect, dat men ver weg in Afrika denkt, maar men kan zich daarin vergissen. Dit insect kwam samen met kakkerlak ken en klanders voor aan boord van het motorschip „Jacoba" uit Sint Philipsland, schipper J. van der Vliet. Oe „Jacoba" had beenderen ge laden uit 'n schip dat uit Z.-Afrika kwam. De beenderen waren be stemd voor België en werden daar gelost. De insecten die met de la ding mee waren gekomen bleven aan boord, waar men op deze gas ten uiteraard niet gesteld was. Ingezonden mededeling 16.000 communistische agenten zouden werken in west-Duitsland BONN, 25-8. Een woordvoerder (Duitsland werkzaam zijn, uit ge- van de Westduitse regering heeft j heime agenten; de overigen staan J- 4. n..:4n ci 1 c inQiiiorVorc to Vinplc Onppvoup medegedeeld, dat in west-Duits land en west-Berltfn ongeveer zes tienduizend agenten en medewer kers van de inlichtingendiensten van het Sowjet-blok werkzaam zün. De woordvoerder, dr. Plück van het Westduitse ministerie voor aan gelegenheden geheel Duitsland be treffende, verklaarde dat dit cijfer gebaseerd is op bewijzen, verstrekt door ambtenaren van het Oost- duitse ministerie voor de staats veiligheid, die naar het Westen zijn gevlucht. Gedurende de eerste zes maan den van dit jaar hebben zich vol gens dr. Plück 1.270 agenten en medewerkers aan de Westduitse autoriteiten overgegeven; gemid deld meldden er zich zeven per dag. De woordvoerder deelde mede, dat aan geen van deze agenten of medewerkers straffen zijn opge legd, omdat zij hetzij geloofwaar dige bekentenissen hadden afge legd, onder dwang hadden gehan deld, berouw hadden gekregen, dan wel van hun activiteit tijdig aan gifte hadden gedaan. Volgens dr. Plück bestaat het grootste deel van de 16.000 perso nen, die op het ogenblik in west als medewerkers te boek. Ongeveer 10.000 van hen waren geen oor spronkelijke inwoners van west- Duitsland of west-Berlijn. SPORT VOETBAL Nederlaag wedstrijd Burgh I-Zierikzee I De in ons blad van gisteren aan gekondigde voetbalwedstrijden tus sen Burgh I en Zierikzee I worden niet vriendschappelijk gespeeldj maar in de vorm van nederlaag- wedstrijden. Het vriendschappelij ke zal hier zeker niet door worden geschaad. Volgende week zondag staat de nederlaagwedstrijd tegen Renesse op het programma. S.v. Burgh heeft voor deze wed strijden fraaie prijzen aangekocht in de vorm van een beker, lauwer tak, plaquette en een kruis. Ook de 2e elftallen spelen in nederlaag- verband. Het bezoek aan deze wedstrijden zal door het verande ren van het spelverband zeker toe nemen. Bijzondere huwelijken in Bru Te Bruinisse roerden deze week twee huwelijken ge sloten, die heide naast al het feestelijks van die ge beurtenis, iets extra fees telijks hadden. Bij het hu welijk van mejuffrouw Le na Muller met de heer C. van den Berg, vormden de padvindsters hij het betre den van het gemeentehuis een ere-haag, om hun leid ster te huldigen voor zoveel jaren trouwe dienst in de jjadvindstersheweging. - Bij het huwelijk van mejuf frouw Adrie Jumelet met de heer M. Kik, waren de hal en de trappen van het gemeentehuis met guirlan des, groen en bloemen fees. telük versierd, omdat de bruid gedurende een aantal jaren als ambtenares ter secretarie in dat zelfde ge meentehuis werkzaam is geweest. In de haven van Bruinisse werd het schip ultgegast en werd in het ruim een wit poeder gestrooid, om ook de nog laatste overlevenden te verdelgen. En over insecten gesproken, twee Bruse jongens, Wim Geluk en Wim Jumelet vingen een rups, zo dik als een mansvinger, die zij als cu riositeit om zijn uitzonderlijke pro. porties in een fles stopten. De ge daanteverwisseling^ van pop tot vlinder wordt nu maar afgewacht. BURGH/HAAMSTEDE Nog steeds vandalisme Berichtten we veertien dagen ge leden reeds over enkele vernielin gen die wellicht door jeugdige zo mergasten aan reddingsmateriaal waren aangebracht, de laatste da gen heeft zich dat feit op enkele plaatsen herhaald. Op het strand bij de vuurtoren werd een red dingsboei half gesloopt. Gezien het noodzakelijke van deze boeien wordt hier met mensenlevens ge speeld. Van de daders ontbreekt elk spoor. Te Westenschouwen bij de in gang van de Domeinen werd het bordje dat aangeeft dat fietsen hier vrij geparkeerd kunnen worden nu voor de derde maal vernield. Ver der hebben jongelui de akelige ge woonte om banden van de fietsen van het Domeinpersoneel leeg te laten lopen en de ventieltjes weg te slingeren. Dit personeel dat anders de zomergasten op buitengewoon vriendelijke wijze te woord staat en inlicht, en hoofdzakelijk in de buurt van de kommen der gemeen tes Haamstede en Burgh woont, is hierdoor zeer gedupeerd. Gasten of inwoners worden verzocht bij het betrappen van deze feiten de rijks politie te waarschuwen. Ook is het voorgekomen dat fiet sen werden gebruikt zonder de eigenaar te verwittigen en werden badpakken die te drogen hingen, eenvoudig gestolen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: T. Tijsma, Workum. Beroepen te Tubbergen (toez.): D. A. ten Haaft, v.h. zendingspre dikant, wonend te Zeist. Bedankt voor Bruinisse: H. C. van Itterzon, Anjum. Ger. Kerken Aangenomen naar Oppenhuizen: kand. E. Groenenberg, Ommen, Ingezonden mededeling *BABYDEWE'ëï PREDIKBEURTEN voor zondag 28 augustus Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Bezemer. Gasthuiskex-k: 11 uur ds. J. Franke uit Ouwerkerk, 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur kand. M. H. Boogert uit Ooster- land. Serooskerke: 10 uur dr. J. Schoneveld uit Den Haag. Burgh: 10 uur ds. C. den Engelse uit Ril- land-Bath. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9 uur ds. W. J. v. d. Waal uit Weerselo, 10.15 uur ds. van Liere. Noordwelle: 7 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. van den Ban.Brouv/ershaven: 10 uur ds. A. M. Arntzenius. Zon- nemaire: 10 uur eerw. heer M. C. Malipaard. Noordgouwe: 7 uur kand. M. H. Boogert uit Ooster- land. Dreischor: 10 uur vicaris G. F. H. Kelling uit Haarlem (bev. en intrede). Ouwerkerk: 9.30 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur kand. M. H. Boogert, 6 uur ds. W. Radstake uit Kralingseveer. Sir- jansland: 10 en 6.30 uur kand. Bou- man uit Katwijk aan Zee.Bruinisse 10 uur ds. Goudzwaard uit IJssel- monde, 5 uur ds. C. Bezemer. Sint Philipsland: 10.30 en 6 uur ds. van Dieren. Lutherse kerk Zierikzee: 10 uur da. M. E. Mon- sees uit Amersfoort. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. J. Nieuwsma uit Oude Pekela. Haam stede: 9, 10.30 en 17 uur ds. D. J. Roos uit Den Haag. Renesse: 7.30 uur ds. J. Nieuwsma uit Oude Pekcla. Scharendjjke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur Godsdienstoefening. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. G. H. van Halsema uit Amsterdam. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur lees- dienst, 6 uur ds. P. Melse. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur Godsdienstoefening. Gercf. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 11.15 en 3 uur ds. W. H. de Boer uit Urk. Haamstede: 7 uur ds. W. H. de Boer uit Urk (in de Chr. Ger. Kerk). Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. M. W. Nieuvvenhuijze uit Amsterdam-W. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. P. J. de Bruin uit Boskoop. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. P. J. do Bruin uit Boskoop. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.33 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Verwachting lot zaterdagavond. plaatselijk enkele buien Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke lot matige wind. Weinig verande ring in temperatuur. 27 aug. Zon op 5.43, onder 19.39. Maan op 11.18, onder 21.54. 28 aug. Zon op 5.44, onder 19.37. Maan op 12.30, onder 22.27. 29 aug. Zon op 5.46, onder 19.35. Maan op 13.41, onder 23.07. Eerste kwartier: 29 aug. te 20.23. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 aug. 6.36 v.m. 18.38 n.m. 28 aug. 7.17 v.m. 19.15 n.m. 29 aug. 7.57 v.m. 19.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 5.42 v.m. 18.04 n.m. 6.22 v.m. 18.43 n.m. aug. aug. aug. 7.08 v.m. 19.29 n.m. Doodtij: 1 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-8. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west-Eu ropa wordt verstoord door een lage drukgebied. Hoewel de luchtdruk- verschillen over het algemeen niet groot zijn, kunnen in het lagedruk gebied toch een aantal centra wor den onderscheiden. Eén ervan trok vanochtend dicht langs Nederland en gaf aanleiding tot regenval die hier en daar zwaar was. Zo viel in Zierikzee 33 mm regen in slechts twee uur tyds. Een andere kern lag vanochtend voor de ingang van Het Kanaal. Deze trok in noord oostelijke richting. Tussen IJsland en Schotland is ondertussen een hogedrukgebied tot ontwikkeling gekomen, dat zich ook over Scandinavië uitbreidt. Van onmiddellijke betekenis voor he weer in Nederland is dit echter piet. Het ziet er namelijk naar uit dat ook morgen het weer onder in vloed zal staan van het in het be gin genoemde lagedrukgebied, zo dat het onbestendige weer nog aan houdt. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 19 aug.: Karei Willem Jacobus, z. van Willem Jan de Jonge en Jozina Jannetje van 't Hoff, wonende te Noordgouwe; 19 aug.: Marina Johanna, d. van Cornelis Marinus Lokerse en Hendrika Geertruida Braber, wonende te Noordgouwe; 19 aug.: Cornelia Joppa, d. van Johannis van der Wekken en Adriana Pieternella Smalheer; 19 aug.: Teunis, z. van Johannis van der Wekken en Adriana Pieternella Smalheer; 23 aug.: Willem, z. van Willem Koo- man en Cornelia Francina Oosse. Gehuwd. 24 aug.Joannes An- tonius de Jonge, 25 j., wonende te Arnhem en Geertruida Francina van der Westen, 21 j. Overleden. 19 aug,: Laurus Looij, 67 j„ echtgenoot van Jacoba van Oosten; 21 aug.: Janna Bolijn, 64 j., echtgenote van Cornelis Jo hannes Hanse; 22 aug.: Adriana Hendrikse, 82 j., weduwe van Adriaan Pieter van der Stel, wo nende te Ouwerkerk; 23 aug.: Pie ternella Johanna Voorbeijtel, 81 j., echtgenote van Lourens Dorst, wo nende te Bruinise. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 27-28 augustus: C. M. van Hoorn, tel. (01110) 2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 27-28 augustus: jhr. H. Backer, Noordgouwe, tel. (01112) 480. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 27-28 augustus: W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. F. Mallan uit Veenendaal. Renesse 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur leesdienst. Brui nisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke kerk GODSDIENSTOEFENINGEN Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur; het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: Zondag de H.H. Mis sen te 7.30, 8.45 cn 10 uur. In de week volgens aankondiging onder de zondagsdiensten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2