Conferentie van Afrikaanse landen in Leopoldstad Spelen van de zeventiende Olympiade geopend DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 117e jaargang Ho. 18826 ZlERlKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruiibetaling f 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierlkzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Oc'.itman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Loemoemba geeft acht „doelen" aan LEOPOLDSTAD, 25-8. Premier Loemoemba van Kongo heelt don derdag b|j de opening van de con ferentie van onafhankelijke Afri kaanse landen in Leopoldstad ver klaard dat Kongo er de voorkeur aan geeft de prijs te betalen voor onmiddellijke onafhankelijkheid. Een deel van deze prijs vormen de betogingen, die u zojuist hebt gezien en die voorbereid zijn door de imperialisten, aldus Loemoem ba. Hij gaf acht doelen aan voor de conferentie: 1. De steun aan de Afrikaanse lan den, die voor hun onafhanke lijkheid werken. 2. Steun aan de politiek van neu traliteit, die nodig is voor vol ledige onafhankelijkheid. 3. Het streven naar het slechten van de scheidsmuren tussen de Afrikaanse landen, die zijn ge bouwd door de koloniale mo gendheden. 4. Overleg over handelsovereen komsten tussen de Afrikaanse landen. 5. Het vaststellen van de houding van Afrika tegenover de E.E.G. 6. Overleg over de militaire sa menwerking tussen de Arikaan- se landen. 7. Overleg over de oprichting van een Afrikaans radiostation in Leopoldstad, dat het gemeen schappelijk eigendom van de Afrikaanse landen moet wor den. 8. Stichting van een centrum voor wetenschappelijk onderzoek in Leopoldstad, waarin vertegen woordigers van alle Afrikaanse landen moeten kunnen werken. Loemoemba z^i dat de afgevaar digden nogmaals moeten bevesti gen, dat Afrika geen strijdkrach ten van de imperialisten op zijn grondgebied wil hebben. Hij vroeg in dit verband om de ontruiming van Bizerta in Tunesië en andere bases. „Voor ons z(jn er geen blokken" Over de blokvorming merkte hij op: „Voor ons Afrikanen zijn er geen blokken. Laat ieder land zijn houding ondubbelzinnig tegenover Afrika bepalen". Hierna voerden vertegenwoordi gers van andere Afrikaanse landen het woord. Zij legden hun korte verklaringen af voor een half lege zaal. De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, die de zitting hierna tot vandaag (vrij dag) verdaagde, verklaarde dat ver scheidene delegaties opgehouden waren door vervoersmoeilijkheden. In conferentiekringen zei men te verwachten dat Guinea zal aan- DUIZENDTAL DEMONSTRANTEN EIST AFTREDEN VAN LOEMOEMBA Politie voerde met geweren charge uit LEOPOLDSTAD, 25-8. - B(j de ven, nadat demonstranten stenen opening van de conferentie van Afrikaanse landen, welke te Leo poldstad. wordt gehouden, heeft de politie over de hoofden van een duizendtal demonstranten gescho ten, die het aftreden van premier Loemoemba eisten. De politie voerde met geweren een charge uit onder de demon stranten, die met spandoeken zwaaiden waarop het heengaan van de „fascistische Loemoemba" werd geëist. Later maakte de po litie van de vuurwapens gebruik, waarbij meestal in de lucht werd geschoten, hoewel ook wel recht streeks op de terugtrekkende be togers werd gericht. Er is nog geen melding gemaakt van slachtoffers. Volgens sommige berichten zou de politie van losse munitie gebruik hebben gemaakt. Terwijl de demonstratie aan de gang was, schalde uit luidsprekers de stem van premier Loemoemba, die sprak over de Afrikaanse soli dariteit. De order tot vuren werd gege- I hadden gegooid naar een kordon van ongeveer honderd politieagen ten. De politie arresteerde ongeveer twintig demonstranten, die met stokslagen en schoppen in een ge pantserde gevechtswagen werden gedreven. Twee Europese verslag gevers werden mishandeld, terwijl van één van hen een camera ge stolen werd. De demonstranten bestonden voornamelijk uit aanhangers van de anti-Loemoemba gezinde Aba- ko- en Puna-partijen, en van de afgescheiden „Kalonji-groep" van Loemoemba's eigen nationale Kon golese partij M.N.C. De reis van het koninklijk gezin ISOHIA, 25-8. De Koningin is donderdagochtend aan boord van 't jacht de „Groene Draeck" te Ischia aan de Golf van Napels aangeko men. De Prins bevond zich aan boord van de „Piet Hein" die even later te Ischia meerde. De twee jachten werden begeleid door Hr. Ms. mijnenveger „Gemert" dringen op concrete maatregelen voor de samenwerking van de Afrikaanse landen bij het regelen van de Kongolese kwestie. Deze maatregelen zouden snel mogelijk genomen moeten worden. België vraagt hulp van de V.N. NEW YORK, 25-8. België heeft de Verenigde Naties gevraagd hulp te verlenen by het vervoer per vliegtuig van de rest van zyn ge vechtstroepen in Kongo. Zoals be kend is moet de evacuatie van deze troepen vóór maandag voltooid zyn. De Belgische regering zou Ham- marskjoeld bericht hebben, dat de evacuatie van haar troepen niet binnen de vastgestelde tijdslimiet zal kunnen geschieden, als de V.N. geen vliegtuigen voor dit vervoer afstaan. Bij een treinongeluk ln Zuld- Slavië zijn donderdag negen men sen om het leven gekomen en achttien gewond. Het ongeluk deed zich voor op de lijn Split-Zagreb. Een sneltrein botste op het station van Martin Brod tegen een stil staande goederentrein. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een seinfout Zierikzee kreeg 33 mm. regen te venverken in twee uur tijds Aantal woningen ln Molenstraat en Lange Groendal overstroomd ZIERIKZEE, 26-8. Zierlkzee heeft zyn portie van het lage-drukgebied waardoor het weer in west-Europa voortdurend wordt verstoord, vrO- dagmorgen flink te pakken gekre gen. Het lagedrukgebied dat van morgen dicht langs ons land pas seerde gaf in de stad aanleiding tot zeer zware regenval. In Zie rikzee viel in nog geen twee uur tyds niet minder dan 33 m.m. re gen. Dit heeft ernstige gevolgen gehad voor de bewoners van een aantal woningen ln de Molenstraat en het Lange GroendaL In deze in het lage gedeelte ge legen huizen is het water vanmor gen met stromen binnengevloeid en heeft schade aangericht. In enige woningen is het water onder de vloeren gedrongen. Ook enige pak huizen in de buurt kregen rijkelijk hun deel. De bewoners troffen di rect noodmaatregelen en trachtten het water buiten de deur te hou den door klei aan te brengen, doch in de meeste gevallen was het al te laat. In het-lage gedeelte van de Molenstraat stond niet minder dan een halve meter regenwater dat door het riool (de pompen werkten op volle capaciteit) niet kon worden verwerkt. Uitdrukkelijk werd ons medegedeeld dat er geen verstop pingen waren. De woningen ln de Molenstraat kregen het water zelfs van twee kanten binnen, van de straatzijde maar ook een zeer belangrijk deel van achterlangs, want de pad ach ter de laagliggende huizen was in een ommezien herschapen ln een kleine binnenzee. Het water is thans door de te hulp gekomen ge meentewerklieden grotendeels weg. geschept, maar er bleef rijkelijk slik achter, dat uit de overvoerde putten naar boven kwam gedreven. De., woningen ln het Groendal kre gen het water voornamelijk binnen van dezelfde pad achter de Molen straat. De bewoners hadden de hele morgen handen vol werk om het water met emmers e.d. naar buiten te dragen, waarbij het gemeente- personeel assisteerde. De woning Jannewekken 12 heeft met water overlast te kampen gehad. Hier was het zo erg dat het water door de vloer heen de kamers binnendrong, zodat de vaste vloerbedekking in het water kwam te liggen. In de Marisstraat waren de pad achter de woningen en een gedeelte van de tuinen herschapen in een vijver. De mensen konden langs de achterzijde de hulzen niet verlaten, doch het water is hier niet binnen gedrongen. De Bilt deelt inmiddels mee dat ook morgen het weer in ons land onder invloed zal staan van het lagedrukgebied, zodat het onbe stendige weer nog aanhoudt. Het nummer van „Le Monde" van donderdag is door een autori teiten te Algiers in beslag genomen. Een artikel over Algerië in dit nummer zou de reden vormen. Scheepvaartberichten Scheepvaartberlchten Alchiba, 25/8 rede Vitorla. Bengalen, 26/8 te Damman. Bonita, 25/8 te Colon. Koratia (t), 26/8 te Curacao. Krebsia (t), 24/8 te Rotterdam. Lemsterkerk, 24/8 te Rotterdam. Lelykerk, 24/8 van Marseille naar Genua. Sarangan, 26/8 te New York. Scherpendrecht (t), pass. 25/8 Istan bul naar Hamburg. Zuiderkruis, 25/8 van Aden naar Fremantle. Een schouwspel van vreugde en kleur ROME, 25-8. „Wij zweren, dat wij op eerlijke wijze bij de Spelen zullen meedingen met inachtneming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport". Langzaam en duidelijk sprak Adolpho Consolini, oud-Olympisch kampioen en oud-wereldrecordhouder discuswerpen, de woorden van de eedsformule uit. De stilte in het overvolle Olympische stadion was bijna tastbaar geworden. Niet alleen Consolini, die de eer te beurt was gevallen in naam van de ruim zevenduizend atleten de Olympische eed te mogen afleggen, was zich bewust van de plechtigheid van het moment. Al die tienduizenden meestal toch zo zo luidruchtige Italianen waren stil, heel stil. En ook alle andere toeschouwers, die uit de gehele wereld naar Rome waren getrokken om deze Spelen van de jeugd bij te wonen, zagen bijna ontroerd hoe de 43-jarige forse, donkere Italiaan, met een slip van de Italiaanse vlag in de linkerhand en de rechterarm geheven, roerloos als een standbeeld de woorden van de traditionele eedsformule uitsprak. Het was een moment waarop del de ernst. Een moment ook waarin vreugde plaats moest maken voor J de diepere betekenis van de Olym- Het Olympisch vuur is woensdag op Romeins grondgebied, aangeko men. Geëscorteerd door politiemannen op grote motoren rent de atleet met de fakkel over de weg van Castel Gandolfo naar de eeuwige stad. pische gedachte zo duidelijk merk baar was. Het was het hoogtepunt, maar ook het einde van een cere monie, die even sfeervol als plech tig was, die precies twee uren lang toeschouwers en deelnemers in zijn ban gevangen had gehouden. President Giovanni Gronchi, het Italiaanse staatshoofd, verliet daar na het stadion. De ruim 4.500 at leten marcheerden af. En toen toonden de vurige Italianen weer wat het wil zeggen Italiaan te zijn. Het applaus ging over in een ova tie. En die ovaties kenden bijna geen einde. Pas toen het allerlaat ste lid van het Italiaanse team, dat der traditie getrouw als organise rend land het défilé der atleten be sloot, het stadion verlaten had, be gon - heel langzaam - de uittocht van de toeschouwers. Le Olympische Spelen ter vie ring van de 17e Olmypiade van het moderne tijdvak waren begonnen. Het moment waarop heel Italië, ja heel de sportieve wereld, zo lang en zo vol hunkering had gewacht, was aangebroken. Toen de glorieuze dag was aan gebroken spoedden vele tiendui zenden zich al in de vroege middag naar het prachtige Olympische sta dion, dat in het noordelijk centrum aan de boorden van de Tiber zin derend in de zon op de sportjeugd der wereld lag te wachten. Lang voor half vijf waren al vele rijen van dit immense op mar mer opgetrokken stadion bezet, ter wijl buiten nog lange rijen auto's langzaam maar voortreffelijk geleid doorde romeinse politie naar de talloze parkeerterreinen werden ge dirigeerd. Het was een prachtig gezicht toen deze niet zeer hoge, maar weids gebouwd en daardoor archi tectonisch bijzonder fraaie arena zich vulde met de mensenmassa. Een schouwspel van vreugde en van kleur,, met vrolijke zomerse tinten der toeschouwers, van dui zenden bontgekleurde hoofddeksels 'boven al die vrolijke gezichten, waarop het verlangen naar het grootse schouwspel van de ope ningsceremonie te lezen lag. Op de randen van de tribunes wapperden de vlaggen van de 85 deelnemende naties naast die van de stad Rome en de vele Olympische dundoeken met de vijf ringen. Dit nummer bestaat alt 8 pagina's Het vervelende van een goede verliezer" te zijn Is, dat men om dat te bewijzen, eerst verliezen moet. „Karei Doorman" wel naar Jap an TOKIO, 25-8 Van welingelichte zijde te Tokio is donderdag verno men dat de Japanse regering heeft besloten de Indonesische nota waarin Japan werd verzocht de toe stemming voor het bezoek van het vliegkampschip „Karei Doorman" aan Jokohama van 8 tot 12 septem ber in te trekken, van de hand wij zen. President Soekarna had In zijn nota de Japanse regering ervoor gewaarschuwd dat het bezoek van de „Karei Doorman" aan Japan ernstige gevolgen zou kunnen heb ben voor de Indonesisch-Japanse betrekkingen. Toerist viel van berg INNSBRUCK. De 24-jarige A. Poort uit Utrecht is gisteren in de omgeving van Innsbruck zwaar gewond toen hij langs een rots wand naar beneden stortte Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Innsbruck Poort en zijn vriend T. Zijlstra waren op weg van een berghut bij Neustift in het Subaital naar de Regensburger hütte. Onderweg wil den zij edelweiss plukken, waarbij Poort langs de rotswand is afge gleden en naar beneden is gestort. Ajax gaat naar Europa-cup AMSTERDAM, 25-8. In een door Ajax belegde persconferentie heeft de voorzitter, de heer Melchers, een en ander meegedeeld over de op 31 augustus te spelen wedstrijd tegen de Noorse kampioen Frede- riksstad in het kader van de com petitie voor de Europa-cup. Op 31 augustus spelen de Amsterdammers Noorwegen, op 7 september wordt de re turn wedstrijd in het Olympisch stadion gespeeld bij kunstlicht. Het was aanvankelijk de bedoeling om op 18 september in het Ajaxstadion te spelen en men had daarvoor al de toestemming van de K.N.V.B maar de Noorse voetbalbond verzette zich er tegen uit competitie-overwegingen. Mijnramp gevolg van sabotage SALZGITTER, 26-8. Het onder zoek naar de brand in de ,Hanno- versche Treue" by Salzgitter, die 19 juli drïe-en-dertig mijnwerkers het leven kostte, heeft talrijke fei ten aan het licht gebracht die wy- zen in derichting van sabotage. De onderzoekers worden in hun over tuiging gesterkt door het feit dat afgelopen dinsdag een poging tot brandstichting werfd ontdekt Een arbeider rook een brand lucht, ging op onderzoek uit en ontdekte in een zijgang, waar een sterke luchtstroom doorheen gaat, een brandend stuk karton onder een stapel mijnhout. Het hout had reeds vlam gevat maar de brand kon tijdig worden geblust. OUWERKERK Concert „Nieuw Leven" Bij gunstig weer zal de harmonie „Nieuw Leven" zaterdagavond a.s. een muziekprogramma uitvoeren in de muziektent alhier. RENESSE Fantastisch kampvuur besloot seizoen 1960 Op bijzonder geslaagde wijze heeft V.V.V. Renesse woensdag avond officieel afscheid genomen van de talrijke zomergasten. Onder auspiciën van de attractiecommis sie werd het een indrukwekkende avond, waarmee de organisatoi'en veel eer hebben ingelegd. De fees telijkheden begonnen met een con certje door het nieuw geünifor meerde „Luctor et Emergo"in de muziektent. Toen het begon te don keren ontstaken zeer velen, groot en klein, de kaarsjes in de lampi ons voor de massale optocht met muziek voorop, naar de bunker op de rijksweg. Hier werd een fantas tisch mooi kampvuur ontstoken. Tezamen met de vrolijke lichtjes van de talloze kleurrijke lampions everde dit een feeëriek schouwspel ip. Mede door het prachtige weer p deze heerlijke zomeravond werd lit afscheid voor zeer velen onver- jetelij k.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1