Herter veroordeelt communistische infiltratie op Cuba Vandaag beginnen de 12 Olympische Spelen in Rome DE ZIERIKZEESCHE COURANT Familie Powers keert terug Lugubere ontdekking DE MALTTR0EPEN IN KATANGA Meer kinderbijslag in Frankrijk Conflict bij Verolme op Rozenburg Vijftig doden bij ongeluk in Brazilië De immunisering tegen t.b.c. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 117e jaargang No. 18825 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgava: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Oclitman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, iel. 01110-2938* Ministersconferentie in Costa Rica SAN JOSé, 24-8. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Herter, heeft woensdag de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de landen van de O.A.S. (organisa tie van Amerikaanse staten), die te San José in Costa Rica bijeen zijn, met nadruk verzocht de interventie van de Sow jet-Unie en andere communistische landen in de aan gelegenheden van het westelijk halfrond krachtig te veroordelen". Wy moeten hier ook onze ern stige bezorgdheid te kennen geven over het feit, dat de Cubaanse re gering dit optreden van de com munistische landen aanmoedigt, zei h«. De ministers bestuderen op het ogenblik de beschuldiging, dat de communistische Invloed op Cuba zo groot is geworden, dat er sprake is van inmenging in de zaken van het westelijke halfrond. Herter sprak over de acute uit daging van het Chinees-Russische Imperialisme. Ik ben van mening dat de geschiedenis van de Oost- europese landen en speciaal de ge- schiendenis der afgelopen drie-en- veertig jaar, duidelijk aantoont dat een communistische regering in feite de marionet is van een bui tenlandse mogendheid, aldus Her ter. En de leiders van Rusland en communistisch China hebben het nu zeer duidelijk gemaakt dat zij vastbesloten zijn om de toestand op Cuba uit te buiten en wel met het doel om zich te mengen in de aangelegenheden van het Ameri kaanse halfrond. De Russen en Chi nezen willen wantrouwen en angst zaaien onder de Amerikaanse vol keren en zo de oorlog voorberei den om de politieke macht over de nieuwe wereld te kunnen uitoefe nen, zo zei Herter. De Amerikaanse minister merkte Dp, dat de communistische partij van Cuba, hoewel zij onder een an dere naam optreedt, de enige poli tieke partij op Cuba is die actief mag zijn. Volgens het klassieke Le ninistische patroon schijnt de Cu baanse communistische partij nu te proberen de vakbeweging, boe renbonden, ja het gehele sociale en politieke verenigingsleven op het eiland onder haar contróle te krij gen. Waarschuwing Herter waarschuwde ervoor dat een eventueel communistisch re gime in een van de landen van het Amerikaanse halfrond automatisch tengevolge zal hebben dat dit land zijn onafhankelijkheid op het ge bied van de buitenlandse betrek kingen en een groot brok van zijn onafhankelijkheid op binnenlands gebied zal verliezen. Hij vroeg de ministers zich ter dege rekenschap te geven van de gewoonte der Cubaanse regering om het anti-communisme, in welke Hospitaalschip „Henry Dunant" betrokken geraakt bij scheepsbotsing Geschrokken passagiers kwamen met de schrik vr\j DEVENTER, 25-8. Woensdag morgen om 6 uur kon de Amster damse sleepboot „Wennie" haar sleep, bestaande uit de met bouw materialen geladen Rijnaken „Vul- caan 107" en „Rika", beide uit Rot terdam, tijdens de manoeuvre van het omzwaaien voor Deventer niet houden. De sterke stroom dreef de „Vulcaan" met de „Erika" tegen de wellemuur aan, waarvan de zware balken knapten. Het schip drong bijna een halve meter in de muur. Btf de botsing werd ook het aan de Welle gemeerde hospitaalschip „Henry Dunant" betrokken. De MOSKOU, 24-8. De ouders van de Amerikaanse piloot Francis Po wers keerden woensdagochtend uit Moskou naar de Verenigde Staten terug. Powers sr. verklaarde tegen over journalisten „met minder be zwaard gemoed" te vertrekken dan te zijn aangekomen. Francis Powers is zoals bekend wegens spionage tot tien jaar hechtenis veroordeeld, waarvan drie jaar door te brengen in een gevangenis. Mevrouw Barbara Powers ver trekt zaterdag. Gisteren had zij nog een ontmoeting met haar man, waarschijnlijk de laatste voor haar terugkeer. Slechts wanneer het be roep op Chroesjtsjef resultaat heeft zal zij haar vertrek uitstellen. Toen het beroep werd overhandigd ver bleef de Sow jetpremier in Yalta, en het is niet bekend of hij al in Mos kou i3 teruggekeerd. COLOMBO, 24-8. Op de verlaten noordkust van Ceylon hebben le gerpatrouilles achttien lijken ont dekt. Er werden ook drie mannen aangehouden die illegaal het land zouden zijn binnengekomen. Vol gens het verhaal van de aangehou denen hadden zij deel uitgemaakt van een gezelschap van 36 man, dat uit Malalpadoe in zuid-India per boot naar Ceylon was gebracht. De bemanning van de boot liet de pas sagiers op een ondiepe plaats, op ongeveer een mijl uit de kust, de boot verlaten met de boodschap dat zij verder maar naar land moesten waden. Toen de mensen het water toch te diep vonden en naar de bo ten terugkwamen, weigerden de roeiers hen weer aan boord te ne men, sloegen hen met de roeispanen van zich af en voeren weg. ankerketting en bet berghout van het vaartuig werden geraakt en het schip schoot een tiental meters achteruit. De hevig geschrokken passagiers patiënten uit Groningen, kwamen met de schrik vrij. De „Vulkaan" liep zware averij op aan de boeg boven de waterlijn. Verleden week verdronk in Duits land de kapitein van de aak, R. Wijers, in de Rijn. ELIS ABETHSTAD24-8. Het commando van de V.N.-troepen in Elisabethstand heeft woensdag de beschuldigingen van de Katangese regering, dat het bataljon Malitroe pen in Albertstad zich incorrect zou hebben gedragen, met klem te gengesproken. De oorsprong van deze beschuldigingen moet, aldus het communiqué van de V.N. ge zocht worden in de poging van het Malibataljon om ongeregeldheden te voorkomen. „De plaatselijke problemen in het gebied van Albertstad scheppen een situatie die op het gebied van de veiligheid de taak van de V.N.- troepen zeer moeilijk maakt. Het V.N.-commando is van oordeel, dat het Malibataljon zich onder de de licate omstandigheden goed gedra gen heeft en dat tengevolge van de besprekingen van de V.N.-stafchef, de Birmaanse kolonel Gaoeng, met de plaatselijke autoriteiten het op treden van de V.N.-troepen in het gebied van Albertstad vergemak kelijkt zal worden". Toen kolonel Gaoeng Alberstad verliet, was de toestand daar rustig. PARIJS, 24-8. De Franse rege ring heeft woensdag besloten de kinderbijslag te verhogen met vijf procent. Minister van voorlichting Louis Terrenoire zei dat het hier gaat om de eerste fase van een po litiek die ten doel heeft de gezin nen met kinderen weer een levens standaard te geven, die te vergelij ken is met die van de vrijgezellen en de gezinnen zonder kinderen. De verhoging houdt kennelijk verband met de stijging van de of ficiële prijsindex. Met name de prijs van het brood is de laatste tijd in Frankrijk gestegen. vorm dan ook, zonder meer gelijk te stellen met contra-revolutionaire activiteit. De Argentijnse delegatie heeft woensdag op de conferentie een ontwerp-resolutie ingediend over de stichting van een „inter-Ameri- kaanse organisatie voor economi sche samenwerking". Deze organisatie zou met alle economische en financiële instel lingen, die hun werkterrein in de hele wereld hebben, moeten samen werken en een soort inter-Ameri- kaanse versie moeten worden van het plan-Marshall voor Europa, ROZENBURG, 24-8. Er heerst ontevredenheid onder de arbeiders van de Verolme United Shipyards op Rozenburg naar aanleiding van de huidige regeling der tarievenbe- palingen, waarin men van werkne merszijde vele onbillijkheden meent te zien. Reeds gisteren had een kleine groep het werk neergelegd, maar door de te geringe deelne ming scheen- de actie dood te lopen. Toen er vanmorgen echter door een niet erkende bond pamfletten wa ren uitgedeeld, leidde dit tot een te hoop lopen van de werkkrach ten. Het werd een formele verga dering, die tot gevolg had dat 600 man het besluit namen tot staking over te gaan. Wel waren er nog enkele honderden werkwilligen, maar aangezien veler werk op deze werf als het ware in elkaar grijpt, kon er van een normale hervatting van de werkzaamheden geen spra ke zijn Inmiddels hadden de sta kers een actiecomité benoemd, dat besprekingen ging voeren met de fabriekskern. Deze heeft daarop toegezegd zich met de klachten tot de directie te zullen wenden. Mede door het ingrijpen van de erkende bonden werd vanmiddag om half drie het werk hervat, volgens het actiecomité echter onder voorwaar de, dat zaterdag a s. overeenstem ming moet zijn bereikt. Zo niet, dan wil men maandag a.s. opnieuw in staking gaan. Francis Powers staat liggen. bi? de wrakstukken van jn U-2, die in het Gorkipark te Moskou tentoongesteld Staatsbezoek Thailand's koningspaar AMSTERDAM, 23-8, Op instlga- tie van de ambassadeur van Thai land (het vroegere Siam) bereidt het bestuur van de Nederlands-In dische bond van ex-geïnterneerden (Nibeg, in 1946 in Siam opgericht) thans een ontmoeting voor van Nederlands-Siamese echtparen met de koning en koningin van Thai land tijdens het staatsbezoek dat dit vorstenpaar van 24 tot 26 okto ber a.s. aan ons land brengt. Van de ruim 18.000 Nederlanders die als geïnterneerden aan de Bir- ma-Siam-spoorweg tewerk werden gesteld, - circa 3000 hunner hebben daarbij het leven verloren - is een aantal met een Siamese vrouw ge huwd in het vaderland terugge keerd. De bedoeling is met name deze echtparen in de gelegenheid te stellen hun opwachting te maken bij de vorstelijke bezoekers uit het verre oosten. b Bij opgravingen in Marzoll bij Bad Reichenhall is een groot mo zaïek uit de Romeinse tijd van cir ca 2,5 bij 5 meter blootgelegd. Don derdag zal het naar het nationale museum in München worden ver voerd. SAO PAULO, 25-8. In de Brazili aanse staat Sao Paulo is een bus met leerlingen van een school in Sao José do Rio Pre to in een rivier gestort. Vijftig inzittenden kwamen om het leven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Dr. Visser 't Hooft naar Zuid-Afrika ST. ANDREWS, 25-8. Een delega- tie van de Wereldraad van Kerken die ook de Nederlandse secretaris generaal dr. W. A. Visser 't Hooft omvat zal van 7 tot 14 december in Johannesburg besprekingen voe ren met vertegenwoordigers van de Zuid-Afrikaanse kerken. Dit heeft de voorzitter van het centraal co mité van de Wereldraad, dr. Frank lin Clark Fry uit New York, giste ren (woensdag) in St Andrews meegedeeld. Het centraal comité heeft de af gelopen tien dagen in St Andrews vergaderd. Circa 2 000 afgevaardig den, van wie 200 uit Azië, Afrika, het nabije en het verre oosten en Amerika namen aan de besprekin gen deel. Enorm défilé van sportsterren uit 85 landen ROME, 24-8. Sportsterren uit 85 landen zullen donderdag in het magnifieke nieuwe olympische sta dion defileren bij de opening van de 12e Olympische Spelen, de om vangrijkste sinds de stichting van de moderne spelen in 1896. Meer dan 6000 atleten en atletes zullen er aan deelnemen en als de profeten gel(jk krijgen, zullen dit maal alle records worden gebro ken. De loop der gebeurtenissen in de afgelopen vier jaar, toen de atleten zich richtten naar het grote eve nement, wijst er op, dat vele olym pische wereldrecords naar de ge schiedenis zullen worden verwe zen als de atleten strijden om in dividuele eer. Maar de zon, die in de afgelopen dagen van de vroege morgen tot in het begin van de avond heeft geschenen vanuit een wolkeloze hemel, met middagtemperaturen van over de dertig graden Celcius, kan het aantal recordverbeterin gen binnen de perken houden. Momenteel vormt de warmte nog geen reden voor ernstige bezorgd heid. Maar de toestand zal een dramatische wending kunnen ne men indien de temperatuur verder stijgt. In dat geval zullen de deel nemers aan de lange afstandnum mers volgens de waarnemers de tol moeten betalen, evenals in 1924 tijdens de spelen te Parijs. Zelfs de openingsplechtigheid van donderdag zal, daar ziet het althans naar uit. het uithoudings vermogen van de meest fitte sport lieden aantasten. Officials van verscheidene ploe gen spraken woensdag hun be zorgdheid uit over het schema van de plechtigheid, volgsen welke de atleten drie mijl (bijna 5 kilome ter) van en naar het olympisch dorp zullen moeten lopen en bo vendien in het stadion onder de brandende zon op de been zullen moeten blijven gedurende een tijd van naar schatting vier uur. Enorm défilé Om ongeveer half vijf zal don derdag de president van de Itali aanse republiek, Giovanni Gronchi zijn plaats op de eretribune inne men, waarna het enorme défilé van 4200 sportlieden - voor de eer ste maal in de historie van de spe len is het aantal deelnemers aan dit défilé beperkt - zal beginnen. De Grieken zullen de stoet lei den - een eer die hen wordt ver leend als de stichters van de an tieke spelen - en de Italianen zul len als gastheren de rij sluiten. De olympische vlag zal de arena worden binnengebracht door acht Italiaanse zeelieden en aan de hoogste mast worden gehesen, ter wijl muziekkorpsen van de Itali aanse luchtmacht en het koor van Sint Cecilia de olympische hymne respectievelijk spelen en zingen. Kanonschoten zullen worden ge lost en honderden duiven zullen als symbool van de vrede worden losgelaten. Vervolgens zal de 18 jaar oude stu dent Gian Carlo Peris als laatste estafetteloper de olympische fak kel het stadion binnenbrengen en het olympisch vuur ontsteken dat tot het eind van de spelen op 11 september, dag en nacht in het stadion zal blijven branden. Dan komt het plechtige moment, waarop de grote Italiaanse discus werper en ex-wereldrecordhouder Adolfo Consolini, namens alle deelnemers de olympische eed zal afleggen. Daarna zullen de ploegen het stadion uitmarcheren, waarmee de spelen officieel begonnen zijn. IJMUIDEN. Gistermiddag om half vijf is op het terrein van de hoogovens te IJmuiden de 21-jari- ge metselaar J. C Pel uit Bever wijk verongelukt Na beëindiging van zijn werkzaamheden aan de nieuwbouw van „Breedband" wilde hij zijn jasje halen, dat hij 's mor gens had opgehangen aan een paal boven de steiger waarop hij toen werkte Inmiddels was de steiger- vloer echter afgebroken. Vermoe delijk heeft hij getracht naar bo ven te klauteren. Hij viel van oen hoogte van vijftien meter en is ter stond overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Een optimist is een man, die meent zijn vrouw te kunnen overtuigen dat een bontmantel I dik maakt. „PLANTA" veroorzaakte huidziekte Nieuwe samenstelling uit handel genomen UTRECHT, 23-8. Uit tot dusver verkregen informaties is gebleken, dat er enige 'honderden gevallen, voor het merendeel van goedaar dig karakter, zich voordoen, veelal geconcentreerd in de grote steden in het westen van het land. Bij de N V. van den Berg en Jur- gens te Rotterdam wordt momen teel een intensief onderzoek inge steld naar de mogelijke schadelijk heid van het bestanddeel dat in het margarinemerk „Planta" is toege voegd In overleg met de gezond heidsautoriteiten heeft de fabri kant van dit produkt, van den Berg en Jurgens, besloten, de voorraden „Planta" zowel bij de handel als bij de consument terug te nemen en te ruilen tegen „Planta" van d© oude samenstelling. Waarschijnlijk moet de oorzaak van de geconstateerde huidziekte worden toegeschreven aan de twee weken geleden aan de margarine toegevoegde nieuwe emulgator, een middel dat dient om in margarine de melk in fijn verdeelde toestand met de vetten te mengen. Inmid dels heeft een Utrechts advocaat, wiens vrouw eveneens, naar zij aanneemt, een huidziekte heeft op gelopen ten gevolge van het nutti gen van Planta, de N.V. van den Berg en Jurgens aansprakelijk ge steld voor de kosten en schade, wanneer mocht blijken dat het margarineprodukt de oorzaak van de huidziekte is. SYDNEY, 24-8. Tijdens een inter nationaal scheikundig symposium in Sydney heeft de Franse hoog leraar in de scheikunde, Ledere, be kend gemaakt na twaalf jaar lange onderzoekingen in samenwerking met de Amerikaanse hoogleraar in de microbiologie Hubert Bloch, een nieuw middel tot immunisering tegen t.b.c. te hebben ontdekt, dat beter zou zijn dan het B.C.G.-vac- cin, dat vijftig jaar geleden door twee Franse doktoren werd ont dekt en sindsdien over de gehele wereld voor immunisering tegen t.b.c. is gebruikt. In samenwerking met de wereldgezondheidsorganisa tie zullen thans 50.000 of 100 000 kinderen in minderontvvikkelde ge bieden met de nieuwe vinding be handeld worden. Het zal waar schijnlijk vijf jaar duren om de re sultaten volledig te kunnen vast stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1