Loemoemba „tevreden" - geen beroep op „bevriende landen" DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 117e jaargang ]£o.v I8&4 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm, - Successes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01YT0-"2255 Ne 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137Ó77 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Oc'.ilman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, te). 01110-2938 o. 1, tel. 01TTO.TO5' Na debat in de Veiligheidsraad Mogelijk onderhandelingen met Tsjombe LEOPOLDSTAD, 22-8. De woordvoerder van pre mier Loemoemba van Kongo heeft medegedeeld, dat premier Loemoemba tevreden Is over het verloop van de zitting van de Veiligheidsraad van zondag. Volgens Loemoemba heeft de Veiligheidsraad z\jn vroegere resoluties nog eens bekrachtigd, en met name die van 14 juli, volgens welke de Kongolese regering over belangrijke vraagstukken dient ge raadpleegd te worden. Nu de situatie bevredigend Is, is de kwestie van een beroep op bevriende landen niet meer aan de orde, aldus de woordvoerder, die hieraan toevoegde, dat de Kongolese regering vertrouwen heeft in de Verenigde Naties. Waarnemers in Leopoldstad me nen, dat deze laatste reactie onder meer verband houdt met een be zoek, dat de Russische ambassa deur Yakoflef maandag aan pre mier Loemoemba heeft gebracht. Men neemt aan, dat Yakoflef te genover Loemoemba de houding van Koeznetsof, de Russische ver tegenwoordiger bij de Veiligheids raad, heeft uiteengezet en hem te vens heeft medegedeeld, dat de Sow jet-Unie zich niet verder wil binden. Tegelijkertijd kreeg Loemoemba van enkele Afrikaanse landen, die het vertrouwen van de Verenigde Naties niet graag zouden verliezen, de raad zich wat te matigen. Na de verklaringen van Bourguiba en Tubman, de presidenten van Tu nesië en Liberia, waarin zij de houding van Loemoemba in zijn geschil met secretaris-generaal Hammarskjoeld ten dele veroor delen, heeft Loemoemba de voor naamste stukken van zijn diplo matieke schaakbord zien verdwij nen. Een woordvoerder van Loemoem ba zei later dat de kwestie van het eventuele beroep op landen, die Kongo vriendschappelijk gezind zijn, nu van de baan is, gezien het debat in de Veiligheidsraad. Deze reactie schijnt er volgens waarnemers op te duiden, dat het tot Loemoemba is doorgedrongen dat hij toch minder internationale steun heeft gekregen dan hij ver wachtte. Noch de Sowjet-Unie noch de landen van het Afrikaans-Azia tische blok hebben Loemoemba's uitdaging aan Hammarskjoeld in feite gesteund. Geen ingrypen In Katanga verwacht Men verwacht dat Loemoemba, hoewel hij Katanga nog steeds on der zijn gezag wil brengen, voor lopig niet zal ingrijpen in Katanga. Hij zou tijd nodig hebben om uit te maken of hij onderhandelingen zal beginnen met Tsjombe en zijn aanhangers of zijn strijdmacht eerst moet opbouwen om Katanga met geweld te veroveren. Maar men gelooft niet dat zijn positie als pre mier in gevaar is. Nederlandse driekleur aan Olympische mast Tijdeus het hijsen der dundoeken klonken de volksliederen ROME, 22-8. - De Nederlandse driekleur wappert in Rome. Maan dagavond heeft de Nederlandse ploeg, die in opperbeste, bijna uit bundige stemming verkeert, het eerste plechtige moment meege maakt. Dat was toen het rood-wit en blauw onder de tonen van het Wilhelmus in een van de Olympi sche masten omhoog werd gehesen en de Nederlanders strak in de houding en met ernstige gezichten omhoog keken, alsof zij daarmee kenbaar wilden maken dat zij tij dens de Spelen in Rome hun huid zo duur mogelijk zullen verkopen. Het was precies zes uur toen de Nederlandse equipe zich voor de prachtige flats opstelde, met in de eerste rij Ria van Velsen, Ada den Haan en Iet Koster-van Feggelen. Daarachter de zwemsters met de fleurige witte petjes schuin op het hoofd en vervolgens de waterpo lo ërs en de hockeyploeg. Chef de mission Cees Kerdel zorgde al di rect voor hilariteit toen de stoet zich in beweging zette door „links, twee, drie, vier" te brullen op een manier die hem in het Olympisch 1 dorp de naam van „generaal" be- j zorgde. Vijf en tachtig vlaggemasten Het eigenlijke défilé begon op het „Piazza Olympiade", een plein omgrensd door prachtige flatge bouwen, die na de Spelen onge twijfeld door gelukkige mensen zullen worden bewoond. Vooraf gegaan door de muziek van het korps van de Italiaanse luchtmacht marcheerden de ploegen van Hon garije, Duitsland, Columbia, Au stralië, Kenya, Polen, Irak, Thai land, Indonesië, Ghana, Peru, Tur kije, Vietnam, Malta, Denemarken en Nederland naar het middenter- vlaggemasten voor 85 landen reeds klaar stonden. Onder doodse stilte hoorden de aanwezigen de volksliederen van de verschillende landen, terwijl de dundoeken langzaam omhoog wer den gehesen. Daarna was het woord aan prins Steno Borghese, lid van de Coni en voorzitter van de Euro pese honkbalfederatie, die alle ploegen een hartelijk welkom toe riep en hoopte dat allen veel suc ces zouden hebben. „Mocht dat niet zo zijn", aldus prins Borghese, „be denk dan dat vriendschap nog al tijd het hoogste Olympische ideaal betekent". Atie Voorbij vertolkte de gevoe lens van de Nederlanders na af loop van de plechtigheid met één woord: „machtig". Loemoemba dreigt met V.A.R.-leger CAIRO, 22-8. In een vraagge sprek met het Cairosche blad „Al Gomhoeria" heeft de Kongolese premier Loemoemba gezegd ervan overtuigd te zijn, dat president Nasser van de V.A.R. desgevraagd zijn leger naar Kongo zal zenden om Katanga te bevrijden. President Nasser had hem alle brieven toe gezonden die hij van de Katangese premier Moise Tsjombe had gekre gen en eveneens het antwoord van Nasser waarin de president van de V.A.R. de Kongolese integriteit vol ledig steunde. Loemoemba zei de hulp van des kundigen van de V.A.R. te verkie zen boven die van andere deskun digen. België trekt troepen uit Kongo terug BRUSSEL, 22-8. Een woordvoer der van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag bevestigd, dat België toe gezegd heeft zijn troepen binnen een week uit Kongo terug te trek ken. Een woordvoerder van het Bel gische ministerie van landsverde diging deelde mee, dat er nog zes duizend Belgische militairen in Kongo zijn, die allen in de bases Kitona, Kamina en Banana liggen. Alle militairen zullen worden te ruggetrokken met uitzondering van een aantal technici. In de afgelo pen weken zijn vierduizend man per vliegtuig uit Kongo naar Bel gië gebracht. Een aanval door niet aflatende bijen heeft gemaakt dat het Katan- Een beeld van de laatste voorbereidingen voor de grote strijd in Rome: gese ministerie van binnenlandse de Soedanese hordenloper Isaac Eli krijgt aanwijzingen van Mal White- zaken maandagochtend een uur van /iet (rechts) Olympisch kampioen op de 800 meter in 1948 en 1952, die de buitenwereld afgesneden is ge- thans trainer is van de Soedanese atletiekploeg. weest. H.y, Koningin Juliana (links) heeft een bedoek gebracht aan de ruïnes van een Grieks theater in Taormxna. Scherp protest van Washington V.S. STELLEN CUBA VERANTWOORDELIJK VOOR TOENEMENDE SPANNING SAN JOSé, 23-8. De Amerikaan se regering heeft Cuba ervan be schuldigd een programma voor de opleiding van communistische agen ten en guerilleros te hebben opge steld „met het doel de communis tische revolutie tot geheel latijns Amerika uit te breiden". Deze beschuldiging is vervat ln een memorandum aan de conferen tie van ministers van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Sta ten), die in San José, Costa Rica, wordt gehouden. De regering van Fidel Castro zou „de laatste resten van persoonlijke vrijheid" (met name de godsdienst vrijheid) op Cuba hebben vernie tigd. Het memorandum is een aanvul ling op het Amerikaanse document waarin Cuba verantwoordelijk ge steld wordt voor het toenemen van de spanning op het westelijk 'half rond. De Cubaanse bewering dat het besluit van Washington, de sui keraankopen te verminderen, eco nomische agressie vormt wordt van de hand gewezen De Cubaanse minister van handel zou enig* tijd De regering van Katanga en de delegaties uit andere delen van Kongo, die met premier Tsjombe in Elisabethstad van gedachten wisselen, hebben in een boodschap aan de Veiligheidsraad van de V.N. de vorming van een statenbond Kongo bepleit. Mevr. Powers doet beroep op Chroesjtsjef MOSKOU, 22-8. De advocaat van mevrouw Barbara Powers, de echt genote van de kortgeleden in de Sowjet-Unie veroordeelde Ameri kaanse piloot, heeft maandag een door mevrouw Powers zelf geschre ven verzoek van drie kantjes aan premier Chroesjtsjef voor een au diëntie in het Kremiln afgegeven. Powers mag heden-dinsdag be zoek ontvangen van zijn vrouw en haar moeder en van een groepje bestaande uit zijn ouders en zijn zuster. Powers sr. verklaarde maandag tegenover journalisten niet te ge loven dat „ze hem veel langer dan twee jaar zullen vasthouden". geleden hebben verklaard dat het voordeliger voor Cuba zou zijn in dien de Verenigde Staten de aan koop van suiker geheel staakten. DE TOESTAND IN LAOS BANGKOK, 22-R. Volgens de in de Engelse taal verschijnende „Bangkok World" heeft zaterdag jongstleden in park Kradoeng Sto- me, 95 kilometer ten zuiden van Vientiane, een treffen plaats ge had tussen een patrouille, die trouw is gebleven aan de afgezette pro- westerse regering van Laos, en een patrouille van de strijdmacht van kapitein Kong Lae, de leider van de jongste staatsgreep in Vientiane Als dit bericht juist is, zou dit het eerste militaire treffen tussen de troepen van de twee elkaar be strijdende partijen zijn. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Van alle arbeid besparende middelen, die voor de vrouw werden uitgevonden, is het beste nog steeds de man. Zoontje van televisie-omroepster verdronken ZAANDAM, 22-8. Het anderhalt- jarig zoontje Egbert Antoine van mevr. A, de Wolff-Scherphuis (de omroepster van de televisie Ageeth Scherphuis) is vanmorgen in de Balkenhaven te Zaandam verdron ken. De G.G.D. van Zaandam heeft ruim twee uur kunstmatige ademhaling toegepast, doch tever geefs. Zoals bekend, heeft mevr. de Wolff ongeveer een jaar geleden haar man verloren, toen deze bij een ongeluk met een'straaljager om het leven kwam. Het gezin woont in de woonark ,,'t Hemel tje" en zou binnenkort een nieuwe woning betrekken. Moeder met kinder wagen tegen trein VEENENDAAL, 22-8. Op de met knipperlichten bewaakte overweg in de Kerkewijk te Veenendaal, waar per dag slechts twee goede rentreinen passeren is maandag morgen een moeder met een kin derwagen pardoes tegen de trein gelopen, Zij had de rode knipper lichten wel gezien, maar was door gelopen. De treinbestuurder had haar helemaal niet opgemerkt. Ge lukkig had de trein op dat moment slechts geringe snelheid. Twee kin deren, twee en drie jaar, die in de wagen zaten, werden op de straat geslingerd. Wonder boven wonder liepen de kinderen en de 32-jarige moeder, mevrouw B. uit Veenen daal, geen letsel op. De kinderwa gen werd praktisch niet bescha digd. Motorrijder tegen auto MAARHEEZE, 22-8. De 27-jarige stucadoor W. van Goor uit Ospel (gem. Nederweert) is vanmiddag op de rijksweg Maarheze-Weert ver ongelukt. Rijdend op zijn motor is hij waarschijnlijk onwel geworden, ten gevolge waarvan hij tegen een personenauto botste. Hij kwam uit de richting Eind hoven en reed plotseling slingerend op zijn tegenligger toe. Deze kon hem niet ontwijken De motorrij der was op slag dood Jongetje in put verdronken BEEKBERGEN, 22-8 Het twee- en-een-half jarig jongetje J. F. G. M Braam, uit Beekbergen is van middag toen hij aan het spelen was met een buurmeisje in een regen waterput gevallen en verdronken. Het water in de put stond 90 cen timeter hoog. De moeder van het buurmeisje en later politie en brandweer hebben nog kunstmati ge ademhaling toegepast, doch te vergeefs. NEDERLANDSE EN DUITSE AUTO BOTSTEN Twee doden VUf ernstig gewonden in ziekenhuis opgenomen EDE, 22-8. Op Rijksweg 11 bij Ede zijn maandagmorgen twee per sonen omgekomen en vijf ernstig gewond bij een botsing tussen een Nederlandse en een Duitse perso nenauto. Twee van de gewonden verkeerden maandagavond nog in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de Nederlandse auto, de 51-jarige Rotterdammer C. P. van der Ende, die met vijf passagiers op weg was naar Ede, op de Rijksweg wilde keren om de afrit naar deze plaats in te rijden. Hij was de zijweg abusievelijk voorbij gereden en wilde, op aan wijzing van zijn zuster, mevrouw Steenwijk-van der Ende uit Ber- kel, die was uitgestapt, vla de mid denberm keren. Waarschijnlijk heeft mevr. Steen- wijk de snelheid van de naderende Duitse auto onderschat en haar broer het teken gegeven om terug te rijden. De Duitse auto ramde het voer tuig, dat zich midden op de weg bevond, in volle vaart in de flank. Beide auto's sloegen over de kop en belandden ernstig beschadigd in ide middenberm. De heer Van der Ende en zijn 83-jarige moeder werden gedood. De andere familieleden, mej. A. van der Ende en het 14-jarige dochtertje van mevr. Steenwijk- van der Ende en de 13-jarige zoon van de familie Ouwendijk in Ede werden ernstig gewond. Mej. Van der Ende verkeert nog in levens gevaar. De bestuurder van de Duitse auto, de heer J. Aling uit Gelsen- kirchen en de heer G. A. Bertholt uit Essen, die naast hem had ge zeten, werden ook ernstig gewond. De laatstgenoemde verkeert even eens nog in levensgevaar. Oscar Hammerstein, de tekst schrijver van talrijke populaire Amerikaanse liedjes is vanochtend (dinsdagochtend) 65 jaar oud, in zijn woning te Doylestown, Penn sylvania, overleden. Volgens een maandag te Ge- nève uitgegeven communique zal de volgende bijeenkomst van de drie-mogendhedenconfercntie to Genève over beëindiging van proe ven met kernwapens op dinsdag 27 september worden gehouden. De afgevaardigden zijn maandag voor- het laatst bijeen geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1