Secretaris-generaal Hammarskjoeld vraagt vertrouwen voor de V.N. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russen lanceren (tweede) ruimteschip met honden aan boord De Olympische Spelen en rassendiscriminatie De V.N.-troepenmaeht in Kongo Moskou vordert terug trekking Canadezen uit Kongo Russische ruimtecapsule brengt hondjes terug naar de aarde Aantal Europeanen verlaat ook Centraal Afrikaanse Federatie Capsule van „Ontdekker 14" in lucht opgevangen De Russische ruimte- prestatie met de hondjes Gespannen toestand in Laos Massale valscherm- oefeningen in V.S. ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ft,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 l enif REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I 1 Irtsvrn.i Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-^251 Na 10.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Veiligheidsraad over Kongo Optreden contra V.N. in Kongo gelaakt NEW YORK, 21-8. Secretaris-generaal Hammars kjoeld van de V.N. heeft zondag in de Veiligheids raad, die bijeengekomen was om nogmaals de Kon golese kwestie te behandelen, verklaard, dat de tjjd gekomen is om „de conflicten en verschillen van mening en emoties", die een intensieve poging om Kongo te helpen hebben vertraagd, terzijde te schui ven. Volgens Hammarskjoeld kan de wereldorgani satie slechts helpen naarmate sdj een vertrouwen geniet, dat uitgaat boven overwegingen van natio naliteit en ras. De secretaris-generaal der V.N. herhaalde zijn waarschuwing, dat als daden tegen de Verenigde Na ties in Kongo zouden voortduren, zij zulke grote moeilijkheden zou den scheppen, „dat ik tenslotte ge dwongen zou kunnen zijn, de vraag van een herziening van het optre den van de V.N. door de bevoegde organen van de V.N. op te wer pen". Volgens Hammarskjoeld hebben de acties en reacties voor de Ver enigde Naties een uitermate deli cate situatie geschapen. Het uitein delijke doel van de diensten van de V.N. aan de republiek Kongo is de vrede en de internationale vei ligheid te beschermen, aldus Ham marskjoeld. Hij zei dat er de laatste tijd be weringen zonder precedent waren gedaan in aan hem gerichte bood schappen en op persconferenties. Ook waren er verscheidene klach ten geuit op een peil, waarop naar zijn oordeel de Veiligheidsraad de ze zaak niet zou willen behandelen. Er waren oorzaken en symptomen van een verslechtering, waarvoor hij geen enkele reden kon vinden. Om zijn opdracht uit te voeren had hij ten aanzien van vele par tijen met grote vastberadenheid moeten handelen. Onder deze par tijen bevond zich de Kongolese re gering. Duidelijk had hij op de be ginselen van het Handvest gewezen en op grond daarvan had hij onaf hankelijk gehandeld, ongeacht de Gedrag der dieren wordt nauwkeurig nagegaan MOSKOU, 19-8. Vrijdag ls ln de Sowjet-Unie een tweede ruimte schip gelanceerd in een baan om de aarde. Aan boord van dit ruimteschip bevinden zich twee honden, genaamd .Strelka" en „Bei- ka". Hoofddoel van deze lancering is de verdere ontwikkeling van middelen om een mens in de ruimte in leven te houden en z\jn terug keer naar de aarde te kunnen ver zekeren. Het ruimteschip beschrijft een baan om de aarde op een hoogte van ongever 320 km. Behalve de twee honden zijn er ook nog andere, niet nader aange duide dieren in. de cabine van het ruimteschip. Tass maakte bekend, dat uit ge gevens die anderhalf uur na het lanceren van het ruimteschip wer den ontvangen, bleek dat de dieren zich in goede welstand bevonden. Hun polsslag was 90-92 per minuut en de ademhaling 20.40 per minuut. De Sowjet-academie van weten schappen deelde mee dat de hon den zich bevinden in een luchtdicht agesloten cabine die voorzien is van al hetgeen voor een bemande ruimtevlucht nodig is. De samen stelling van de lucht, de vochtig heidsgraad, de temperatuur en de luchtdruk worden automatisch con stant gehouden. De twee honden, Strelka en Bjel- ka, krijgen op vaste tijden voedsel in halfvloeibare vorm en water. Gegevens omtrent hun hartslag, ademhaling, bloeddruk en tempe- Duitse toeristen aten giftige paddestoelen Meisje van elf jaar overleed BAKKUM, 19-8. De 11-jarige Eveline Wrobel uit Gelsenkirchen (Duitsland), die met haar ouders en andere familieleden in Nederland de vakantie doorbrengt op het kampeerterrein te Bakkum in Noord-Holland is vanmorgen over leden nadat zij vergiftige padde stoelen had gegeten. De andere le den van het groepje moesten in het ziekenhuis te Alkmaar worden opgenomen. De heer O. Wrobel, de vader van het meisje verkeert in levensgevaar. De toeristen hebben de groene knolzwam gegeten. Maandagmorgen gingen de Duit sers paddestoelen zoeken in het provinciale duingebied, 's Avonds aten zij de paddestoelen. De heer A. Drost, wiens gezondheid te wensen overlaat, deed niet mee. Nog dezelfde avond moesten in het ziekenhuis te Alkmaar worden opgenomen de heer en mevrouw Wrobel en hun dochter, de echtge note van de heer Drost en zijn zoon en de heer A. Hermann en zijn echtgenote. Het stoffelijk overschot van Eve line Wrobel zal naar Gelsenkirchen worden overgebracht. ratuur worden aan de aarde door gegeven. Ook hun bewegingen worden geregistreerd, waarbij voor het eerst bij een dergelijke vlucht van televisie gebruik wordt ge maakt. Met het oog hierop zijn honden uitgezocht van een lichte kleur. De twee honden hebben een zekere bewegingsvrijheid. Zij kun nen rechtop staan, zitten en lopen. Zij hebben een langdurige oefening achter de rug. Zo zijn zij gewend in een beperkte ruimte opgesloten te zijn en automatisch op vaste tij den voedsel te krijgen. Ook hebben zij ervaring in het ondergaan van aanzienlijke versnellingen en tril lingen. LONDEN, 21-8. Reverend Michael Scott, directeur van het „Africa Bureau" in Londen, is naar Rome vertrokken om te protesteren tegen de officiële erkenning van de Zuid- afrikaanse Olympische ploeg. Alvorens in het vliegtuig te stap pen, verklaarde rev. Scott - die vertegenwoordiger is van de Zuid- afrikaanse sportfederatie, welke alle rassen toelaat en van het actie comité tegen de rassendiscrimina tie in de sport - dat de Zuidafri- kaanse ploeg niet representatief was voor Zuid-Afrika. Een werke lijk representatieve ploeg zou uit blanken, gekleurde Afrikanen en atleten van gemengde bloede moe ten bestaan, zei hij. „In werkelijkheid, zo ging de re- verend verder, is de ploeg alleen representatief voor de suprematie der blanken, die verkregen is door aan de Afrikanen en aan de zgn. niet-Europese en Aziatische atleten een kunstmatige handicap op te leggen door hen te verhinderen zich bij de sportieve organisaties der blanken aan te sluiten". Rev. Scott noemde dit een ern stige schending van het Olympisch charter en hij sprak de hoop uit dat dit „absurde anachronisme" eens en voor altijd uit de wereld zou worden geholpen". omstandigheden of degenen wie de V.N. trachtten te helpen daarmee ingenomen waren of niet. Hij ge loofde echter niet dat hij ooit in hoffelijkheid tekort geschoten was. Waarschuwing aan Nkroemah Hammarskjoeld heeft president Nkroemah van Ghana ervoor ge waarschuwd dat de vrede in Euro pa en de wereld in gevaar kan wor den gebracht als de Afrikaanse lan den zich niet solidair verklaren met de V.N en de acties van de volkerengemeenschap in Kongo niet blijven steunen. In zijn boodschap aan Nkroemah verwijst Hammarskjoeld naar het incident dat zich woensdag in Leo- poldstad heeft afgespeeld. Ambte naren van de V.N., die een brief wilden afgeven voor Loemoemba, werden toen gemolesteerd en be roofd door Kongolezen. Hoewel de Ghanese V.N.-soldaat, die bij de woning van Loemoemba op wacht stond, ingreep om het ergste te voorkomen, schijnt hij zich beperkt te hebben tot deze minimale be scherming. Krokodillen- wachters AMSTERDAM, 19-8. Tot de nieuwe aanwinsten, die Ar tis de laatste tijd aan zijn collectie heeft kunnen toe voegen, behoort een paartje krokodillenwachters. Deze pittige, tot de pluvieren be horende vogeltjes, danken hun naam aan hun min of meer vriendschappelijke omgang met de krokodillen. Zij maken jacht op bloed zuigers en andere parasie ten, die zich op de krokodil len hebb envastgezet. Zelfs deinzen de geelbruin en wit, zwart en grijs gekleurde vogeltjes er niet voor terug voedselresten tussen de tan den van de reptielen weg te pikken, als deze met ge opende muil op strandjes liggen te zonnen. Vijfde D.C.-8 voor de K.L.M. SCHILHOL, 21-8. De vijfde van de twaalf door de K.L.M. bestelde D.C. 8 vliegtuigen is op Schiphol aangekomen. Om half acht bracht gezagvoerder van Hassel de machi ne op het platform van de Amster damse luchthaven tot stilstand. Het toestel, de PH/DC E heeft de naam gekregen van Thomas Alfa Edison. Voor het laatste traject van deze afleveringsvlucht, van New York naar Amsterdam, had gezagvoer der van Hassel ze» uur en 54 minu ten nodig. NEW YORK, 22-8. De strijd- macht van de Verenigde Naties in Kongo omvat thans 14.491 personen uit tien verschillende landen, aldus heeft secretaris-generaal Ham marskjoeld meegedeeld. Binnen enkele dagen zullen een bataljon van 520 man uit de Ver enigde Arabische Republiek en een aanvulling van het Tunesische contingent ter grootte van een compagnie respektievelijk in Li- bengo en Loeloeaburg aankomen. Voorts is een aanbod van Indone sië een bataljon troepen naar Kon go te zenden aanvaard. MOSKOU, 20-8. De Sowjet-Unie verlangt onmiddellijke terugtrek king van de Canadese troepen van de Verenigde Naties uit Kongo, al dus bericht het Sowjetpersagent- schap „Tass". De Sowjet-afgevaardlgde bij de Verenigde Naties, Koeznetsof, heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld zaterdag van het verlangen van z(jn regering op do hoogtegesteld. Onlangs is in Newport, Virginia, wederom een door kernenergie aangedreven onderzeeboot van de Amerikaanse marine, de Robert E. Lee", te water gelaten. Dit schip is ingericht voor het onderwater afvuren van Polarls-raketten. Het is genoemd naar de bekende generaal uit de Amerikaanse Burgeroorlog. De drie anderre onderzeeboten, die met Polarls-raketten be wapend zullen worden en die reeds eerder te water zijn gelaten zijn: „George Washington", „Patrick Henry" en „Theodore Roosevelt". In de bouwprogramma's 1960 en 1961 zijn nog vijf dergelijke boten opgenomen. NA TOCHT DOOR DE RUIMTE Voorbod* voor bemand® ruimtevaart? MOSKOU, 20-8. De twee Rus sische „ruimtehondjes", „Strelka" en „Bjelka", zijn levend op aarde teruggekeerd, aldus bericht het Sow jetpersbureau „Tass". Na achttien omwentelingen om de aarde landde de cabine veilig dicht bij het van te voren bepaalde punt. Het is de eerste maal dat le vende wezens na ongeveer 700.000 km in de wereldruimte te hebben afgelegd veilig op aarde terugkeren, aldus Tass. De honden en andere dieren die in de cabine waren opgesloten, ver keren volgens een eerste onderzoek in goede toestand. Het 4.6 ton wegende ruimtevaar- JOHANNESBURG, 22-8. De pre mier van de centraal Afrikaanse federatie, sir Roy Weienski, heeft tegenover een verslaggever van de in Johannesburg verschijnende „Sunday Tribune" verklaard dat ten gevolge van het toenemende Afrikaanse nationalisme en de ge beurtenissen in Kongo een aantal Europeanen het land heeft verla ten. Het was de eerste maal dat dit van officiële zijde in de cen traal Afrikaanse federatie (be staande uit noord en zuid Rhodesia en Njassaland) werd toegegeven. Sir Weienski zei te menen dat de „angst" van degenen die vertrek ken ongegrond is. Overigens ge loofde hij niet dat hun vertrek een groot verlies betekent, juist omdat zij angst hebben. WASHINGTON, 19-8. Een vlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht heeft de capsule van de donderdag gelanceerde „Ontdekker XIV" vandaag ten noordwesten van Hawaii in de lucht opgevan gen. De historische „vangst" van de met instrumenten gevulde capsule werd verricht door een van de tien daarvoor speciaal uitgeruste vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, op een afstand van ongeveer 480 kilometer ten noord westen van Hawaii. De lading van de „ontdekker", die donderdag vanaf de Ameri kaanse luchtmachtbasis Vanden- berg in Californie in een baan om de beide polen werd gebracht, had een gewicht van 38,535 kilogram. tuig en de cabine kwamen afzon derlijk behouden op aarde. Medi sche en technische deskundigen begaven zich met een helikopter naar de landingsplaats. Een litterair programma van ra dio-Moskou werd voor de mede deling van „Tass" over de ruimte cabine onderbroken. „De terugkeer van levende wezens op aarde is een voorbode van een bemande ruimte vaart", aldus „Tass". Het bestu- rings- en remsysteem, waardoor het mogelijk was op een radiosignaal de cabine in het van te voren be paalde gebied te laten neerkomen, hebben uitstekend gefunctioneerd. WASHINGTON, Sl-8. Diploma- tieke waarnemers in Washington menen dat de veilige terugkeer van „Strelka" en „Bjelka" een specta culaire prestatie is in de race wie het eerst een bemand ruimtevaar tuig zal lanceren. Het tijdstip is kennelijk zo gekozen om het opvan gen van de twee Amerikaanse ruimtecabines in de schaduw te stellen en twijfel te doen rijzen aan Eisenhower's woorden dat de Ver enigde Staten met rasse schreden vooruitgaan op het gebied van ruimteonderzoek. In Amerika zal over ongeveer drie weken weer een „Ontdekker" satelliet worden ge lanceerd. Deze Ontdekker zal geen dieren aan boord hebben De directeur van de radioteles coop van Jodrell Bank, prof. Lovell meent dat de Russen „op het punt staan" een bemand ruimtevaartuig te lanceren. Hij noemde de veilige terugkeer van „Strelka" en „Bjel ka" een prachtige prestatie. Met grote snelheid zijn wij een nieuw stadium van het onderzoek van de ruimte binnen gegaan, aldus prof. Lovell De Amerikaanse en Russische technische kunde ontlo pen elkaar niet veel. VIENTIANE, 20-8. De nieuwe pre mier van Laos, Prins Soevanna Phoema, heeft op een persconfe rentie in de hoofstad meegedeeld dat troepen van generaal Phoemi Nosavan naar Vientiane oprukken en dat bloed zal worden vergoten wanneer zij de stad bereiken. Generaal Phoemi Nosovan, mi nister van defensie in de regering die door de staatsgreep van kapi tein Kong Lae tot aftreden werd gedwongen, wenst de nieuwe re gering niet te erkennen, omdat die z.i. door communisten wordt over heerst. De premier verklaarde dat hij nog steeds onderhandelingen met de generaal voert om een botsing te vermijden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina'» Ondankbaar Is niet wanneer men niet bedankt, maar wan- i neer men aanneemt, wat men zelf niet zou geven. Doden door spoorwegongevallen OISTERWIJK, 21-8. BIJ de onbe- waakte Haarense overweg in Oi- sterwijk is zondagmiddag om streeks half 2es het zevenjarig meisje Corrie de Brouwer uit de Groenstraat in Oisterwijk dodelijk aangereden door de trein die om streeks half zes van Oisterwijk naar Boxtel vertrekt. Enkele ogenblikken tevoren was de trein vanuit Boxtel deze over weg gepasseerd. Het meisje dat naar Haaren fietste, kwam naast de spoorbaan terecht en moest on middellijk zijn overleden. UTRECHT, 21-8. Zondagavond omstreeks half acht is de heer J. Esveld die op zijn bromfiets een niet beveiligde particuliere over weg van de spoorwegen nabij Ter- schuur overstak door de sneltrein ApeldoornAmersfoort gegrepen. Hij was op slag dood. De trein kreeg een half uur vertraging. Tussen Lunteren en Barneveld- dorp werd eveneens op een niet beveiligde overweg een bromfiet ser aangereden die licht gewond werd. Hollandse jongen zat op rots gevangen DOVER (z.o. Engeland), 21-8. Een 17-jarige Nederlandse jonge man, Diederik de Buck, uit Sant poort heeft geruime tijd vast geze ten op de helling van een 100 meter hoge rots aan de zuid Engelse kust. Hij werd gered door een brand weerman. De jongen, die zijn vakantie doorbrengt met werken op een boerderij in deze omgeving was fossielen gaan zoeken, om mee te rug te nemen naar Santpoort. Hij klom van de rots af, maar toen hij ongeveer 30 meter gedaald was kon hij niet meer voor- of achteruit. Voorbijgangers, die de jongen tegen de rotswand zagen waarschuwden een boer, die op zijn beurt de brandweer waarschuwde. Een brandweerman werd zater dagavond aan een touw neergelaten om de jongeman te bevrijden, zo meldt Reuter. Bij het baden verdronken ZANDVOORT, 20-8, Zaterdagmld- dag is op het noordelijk strand van Zandvoort de 35-jarige Duitser Ri chard Kujawski uit Gressenich door verdrinking om het leven ge komen. Hij probeerde zijn 9-jarig zoontje, dat in levensgevaar ver keerde, te redden. Toen het kind door een omstander was gered, bleek de vader in de golven ver dwenen te zijn. Korte tijd later spoelde zijn lichaam aan. Pogingen om de levensgeesten op te wek ken mislukten. Hij logeerde met vrouw en twee kinderen in een trekkerskamp. FORT BRAGG, 21-8. Tijdens de grootste valschermoefeningen die sinds het einde van de oorlog in de Verenigde Staten zijn gehouden, hebben zaterdagavond ln de omge ving van Fort Bragg, in de staat Noord-Carolina, 7.000 Amerikaanse militairen tegelijkertijd een para chutesprong ondernomen. Door het weigeren van zijn valscherm kwam een der militairen om het leven, terwijl een vijftigtal anderen door een ongelukkige landing gewond werd De toestand van twee hunner is ernstig. Koning Frederik van Denemar ken en koningin Ingrid zullen van 4 tot 17 oktober op uitnodiging va npresident Eisenhower een offi cieel bezoek aan de Verenigde Sta ten brengen Op 17 oktober zal ko ning Frederig voor de algemene vergadering der Verenigde Naties in New York een rede uitspreken. b Het is tot een breuk gekomen tussen Senegal en Soedan, de twee landen, die al vóór zij op 20 juni 1960 onafhankelijk werden, de Ma li-federatie hadden gevormd. De grondoorzaak van de plitsing is de volgende: de leiders van Soedan en Senegal denken volkomen verschil lend over de toekomst van hun resp landen en ook over de toe komst van geheel Afrika.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1