V \2 Vlag in top van de t.v.-mast De jaren waarop wij wachten „Snapshots" uit Rome, de stad van de Olympiade gezondheid" Beeldbuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VKUDAG 19 augustus mo No. 18822 DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN Pleidooi voor volhardend zoeken naar een oplossing Ineeronden mededelinr M// ND VIRKWIKKKND TONEEL EN FILM „De hel van Noord-Afrika" ROME, 18-8. De atletes in het vrouwelijke gedeelte van het Olym pisch dorp zullen geen zorgen heb ben van huishoudelijke aard. Bij hun aankomst vinden zij de bedden opgemaakt en de wasmachine voor gebruik gereed, terwijl de dranken en de glazen op tafel staan. Pro fessor Gotta, die verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken, heeft zelfs op de balcons plastic waslijnen aan laten brengen. De meest verkochte voorwerpen in de winkels van het dorp zijn tot dusver de strohoeden, die zich in een zeer grote populariteit verheu gen en de Olympische souvenirs, in het bijzonder de vaantjes met de Romeinse wolvin en die met de ma rathonloper uit de oudheid Twee zwemsters van de Ameri kaanse ploeg hebben de leeftijd van 15 Jaar nog niet bereikt. De koren blonde Carolyn House heeft nog niets eens al haar tanden gewisseld Nina Hormer is al iets verder ge vorderd; zij viert haar vijftiende verjaardag tijdens de spelen. „Open de deur" Nader beschouwd blijken er toch twee leden van het sterke ge slacht toegang te hebben tot de vrouwelijke afdeling van het Olym pisch dorp. Het zijn de geneesheer van dienst ende straatveger. Voor deze laatste functie heeft men blijkbaar geen vrouwelijke kracht kunnen vinden. Overigens verloopt alles naar wens in de vrouwelijke sectie. Al leen verliezen de atletes met de re gelmaat van een klok hun sleutels, zodat men 's avonds in alle talen van de wereld het „open de deur" kan horen. Dit ls weer aanleiding tot felle protesten van degenen, die DJAKARTA, 18-8. Volgens een mededeling van een woordvoerder van het Indon. ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Neder landse diplomatieke vertegenwoor diging te Djakarta twee weken tijd gekregen voor de afwikkeling der zaken. Aan de Indon. vertegenwoordi ging in Den Haag is eveneens mee gedeeld, dat zij daarmede ongeveer eind augustus gereed dient te zijn. Bij de Nederlandse vertegen woordiging te Djakarta zijn onge veer 50 mensen betrokken. „Dit zal dan" - aldus Reuter- het einde zijn van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland die 365 jaren hebben bestaan". De Indonesische pers bevat reeds vroeg hun bed hadden op gezocht. Einde vóór begin Voor twee Israëlische gymnas- tes zijn de Spelen reeds geëindigd voor zij begonnen zijn. Zij waren dinsdag betrokken bij een auto-on geluk in de omgeving van Rieti, ten noordoosten van Rome. Ruth Abe- les en Kara Myriam moesten naar een Ziekenhuis worden vervoerd nadat de wagen waarin zij reisden van de weg was geraakt en in een greppel terecht was gekomen. Mej. Abeles heeft vermoedelijk een ge broken schouder, terwijl men vreest dat mej Myriam haar linker elle boog gebroken heeft. De Italiaanse gymnaste Anna Maria Fagherazzi, die de wagen be stuurde, kwam er met enkele lichte schaafwonden af. De Olympische fakkel De Olympische fakkel zal - In dien alles volgens plan verloopt - vrijdagavond a.s. om zes uur Ita liaans grondgebied bereiken. Op dat tijdstip moet het opleidings schip van de Italiaanse marine, Amerigo Vespucci", in Syracuse aankomen. Van de fontein, opgericht ter ere van de nimf Arethusa, zal de eer ste estafetteloper vertrekken op weg naar Rome In totaal zal een afstand van 1523 kilometer moeten worden overbrugd, voordat de fak kel - alweer volgens een minutieus schema - Rome 24 augustus ln de avond zal bereiken. Op het plein van het Kapitool zal Urbano. Cioc- cetti, de burgemeester van Rome de fakkel uit handen nemen van de loper, die ermee arriveert, en hem plaatsen op een drievoet, waar slechts weinig commentaar op het verbreken der betrekkingen. Nehroe schiet uit naar Rood-China NIEUW DELHI 18-8. Premier Nehroe heeft donderdag commu nistisch China beschuldigd van het voeren van een welbewuste pers campagne tegen India, die neer komt op inmenging in de binnen landse aangelegenheden van dat land. Tot het parlement sprak de eer- ste-minister van een „zeer onge lukkig" optreden dat hem „tame lijk onfatsoenlijk" voorkwam. hij tot de volgende dag vijf uur s middags zal branden. Dan zal de .aatste loper, de student Giancarlo Peris, hem naar het Olympisch stadion brengen. Talrijke folkloristische en spor tieve feesten zijn voorzien in de verschillende steden en dorpen, waar de fakkel zal „overnachten". In elke provincie, waar hij door komt, zullen twee doofstomme at leten de eer hebben tot de lopers te behoren, die deel uitmaken van de estafette. NEW YORK, 17-8. India, de Ver. enigde Arabische Republiek, Zwe den, Zuid-Slavië, Mexico en Ecu ador hebben woensdag op de twee de dag van de besprekingen der ontwapeningscommissie der V.N., die uit 82 leden bestaat, een reso lutie ingediend, waarin onder meer wordt gezegd dat het wegens het dringend karakter van het ontwa- peningsvraagstuk noodzakelijk is de pogingen voor te zetten om te komen tot een opbouwende oplos sing van de kwestie der algemene en volledig ontwapening onder doeltreffende internationale con trole. De algemene vergadering wordt aanbevolen op haar vijftiende zit ting een diepgaand onderzoek aan de kwestie te wijden en de ontwa peningscommissie in stand te hou den Deze commissie dient te wor den bijeengeroepen op elk tijdstip dat dit nodig wordt geacht In de resolutie wordt betreurd dat de on derhandelingen van de vijf wes telijke en vijf oostelijke staten te Genève geen positieve resultaten hebben opgeleverd. Bevestigd wordt dat de V.N. de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de ont wapening hebben. Men meent dat het ontwerp in het algemeen voor het westen aan vaardbaar is, hoewel er niet in ge zegd wordt op welk niveau de ont- WAT BIEDT DE Donderdag beginnen de Olympi sche Spelen te Rome en daarmede de 60 uurtjes extra sportuitzendin- gen, vrijdag start om 9 uur het da gelijks overzicht per film (met de gebeurtenissen van die dag) en om 11 uur komen er dan de directe re portages wielrennen en zwemmen (vrijdag) en de gefilmde reportage wielrennen (zaterdag) achteraan. We hopen, dat u zo verstandig zult zijn alleen de voor u interes sante sportprogramma's uit te zoe ken, want het zal u niet meevallen avond aan avond (en als u kunt nog elke middag ook) naar het lichtend venster te staren, tot soms ver na middernacht. Uw gezond heid is mede afhankelijk van een goede nachtrust. Draait u dus re soluut de knop om als het uw sport niet is of uw interesse niet heeft! PLUS OF MIN. Steeds nieuwe ideeën, elke week weer een verrassing, zal Willy van Hemert gedacht hebben, toen hij een rijtuig met paard en al liet opdraven, zondagavond, en daarna een brand met echte rook en echt bluswater in de studio organiseer de. Een beetje benauwd voor de spelers en de cameralieden, die met natte voeten tobden, maar het re sultaat was verrassend. Een plus voor de durf! Een minnetje daarentegen voor het herhalen van een filmpje (nog vol reclame voor Walt Disney zelf) over het namaak-oerwoud van de vader van de tekenfilm. We heb ben dat een jaar geleden ook al ge zien en ons onaangekondigd af schepen met oude koek is niet be leefd en niet verstandig, vooral niet op een zaterdagavond. Zoiets zou bij de commerciële televisie beslist niet voorkomen! UIT OF THUIS7 Komende week staat vrijwel ge heel in het teken van de muziek. We beginnen deze zaterdag met Rudi Carell en o.m. de finalisten van een jazz- en variété-concours. Zondag verrast de V.P.R.O. ons zo waar met een cabaret waarin op treden Andrea Domburg en Ellen van Hemert (beiden hoofdrolver tolksters in de film Jenny, dus niet de eerste keer tezamen), Guus Os- ter en Coen Flink. Thuisblijven dus, dit week-end. Dinsdag een heel gezellige va kantiefilm Nous irons d Paris". Gaat u maar gerust mee naar Pa rijs. Woensdag kunnen de „tieners" zich verlustigen aan de nieuwe oogst aankomende L-vissen, Git ten, Peteren en alle mogelijke Sis ters (Ouderen: uit!). Donderdag een herhaling van een vervelend stuk „De gilde viert" (uit!) en vrijdag een wilde cowboy-film (minder ge schikt voor bejaarde kijkers). Kongolezen vielen Canadese officieren aan LEOPOLDSTAD, 18-8. Kongolese militairen hebben donderdagoch tend op het vliegveld van Leopold- stad veertien Canadese officieren van de strijdmacht der Verenigde Naties in Kongo ontwapend, op de grond gegooid en één Canadees door een slag met een kolf van een geweer ernstige verwondingen toe gebracht. Enkele Belgische burgers, voor het merendeel personeelsleden van de luchtvaartmaatschappij Sabena, werden op hetzelfde ogenblik weg geleid en meer dan een uur lang vastgehouden. Het schijnt dat de Kongolezen meenden vermomde Belgische mi litairen in de Canadese officieren te zien. wapeningspogingen moeten worden voortgezet. Er staat alleen een ver wijzing in naar een diepgaand on derzoek door de algemene verga dering. Ingezonden mededeling L. UIJL, Nieuwe Haven 7 - Zierlkzee «S£)w©*s «HSXüQys KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HORST In samenwerking met de Belgische politie onderzoekt de rijkspolitie te Horst de omstandig heden, waaronder de 50-jarige landbouwer en handelaar M ele ven in de nacht van 8 op 9 juni zo ernstig gewond is geraakt, dat hij een week later in het ziekenhuis te Horst is overleden. „Oef", zuchtte Henny, terwijl ze de haak van de telefoon ophing", dat viel niet mee. Nu het adres op gezocht en aan de slag". Henny kleedde zich zorgvuldig aan. Ze zag er in haar blauwgrijze mantelpakje elegant en aantrekke- ijk uit. Wat poeder op haar neusje, de lippen iets aangezet, zo bekeek :e kritisch haar spiegelbeeld. Was het haar aan te zien, dat ze zo kort geleden een desillusie had beleefd? Ze hoopte van niet. Een klein beet je zelfvertrouwen had ze hard no dig. Ruim anderhalf uur kon ze in de langzaam schommelende tram over haar toestand nadenken. Niet temin veranderde zij haar plannen niet en stapte ze moedig op het adres af, dat ze in de advertentie gelezen had. Het huis stond aan de rand van de stad, met rondom een grote en goedverzorgde tuin Vlak bij het huis was een jonge, slanke vrouw bezig een paar rozenstruiken langs de muur te leiden. Henny zag dat ze, als bescherming tegen de door nen, handschoenen droeg. Ze vroeg zich af, welke functie deze vrouw in dit huis zou bekleden. Bij de aankomst van Henny, draaide zij zich glimlachend naar haar toe en vroeg of ze Henny van dienst kon zijn. Enigszins beschroomd antwoord de Henny, dat ze op de advertentie kwam, waarin voor enige weken een kinderverzorgster werd ge vraagd. Even leek het, alsof de jonge vrouw in lachen zou uitbarsten, doch dan het verwachtingsvolle ge zichtje van Henny ziende, hield ze Bekroonde Het Concertzaal-filmprogramma van deze week opent met de eerst kortgeleden op deze plaats bespro ken (toen te Haamstede vertoonde) komische film „De vierkante re kruut" met Norman Wisdom. Als tweede film valt deze week te zien „De hel van Noord-Afrika" met o a John Mills en Silvia Syms. De film speelt in Noord-Afrika 1942 als de Engelsen Tobroek moeten verlaten. Kapitein Alson krijgt op dracht twee verpleegsters naar Egypte te brengen, een gevaarlijke tocht welke voert door een mijnen veld en door een gebied waar het wemelt van de Duitse patrouilles. Eerst na een zeer zware tocht door de onverbiddelijke woestijn berei ken ze hun einddoel. Deze uitste kende oorlogsfilm werd bekroond op het filmfestival te Berlijn. zich met moeite in en vroeg, wan neer Henny de advertentie had ge lezen? Op datzelfde moment had Hen ny even het gevoel alsof haar hart stil stond. Dan werd ze vuurrood, want ook zonder nadere uitleg had ze plotseling begrepen dat ze een kapitale blunder had bsgaan, door niet naar de datum van de krant te kijken Ze had de krant zo maar uit de kast gehaald, en wie we'et van hoe lang geleden deze geweest was. „U bedoelt", stamelde ze, terwijl de ander nog geen woord ter ver duidelijking had gezegd. „Juist, dat bedoel ik", zei de vrouw, met een nauw bedwongen lach, „we zijn al weer terug". Henny wilde zich omdraaien. Ze kon het niet helpen dat de tranen haar in de ogen sprongen. Natuur lijk, voor een buitenstaander was het om te gillen van de lach, zo'n stommiteit, maar voor haar was het, om door de grond te gaan van schaamte. Een mooi begin, als je zo giaag op eigen benen wilt staan. Diepe teleurstelling stond dan ook op haar gezicht te lezen, en de jonge vrouw kreeg op slag mede lijden met dat verdrietige figuur tje Ze vond het meisje erg sympa thiek en pijnigde haar hersens om een andere oplossing te vinden. Plotseling meende ze iets te we ten en gehaast vroeg ze aan Henny of ze misschien thee met haar zou willen drinken. Henny aarzelde. Heer eerste op welling was ,om zich zo vlug mo gelijk uit de voeten te maken. Maar de weg terug was lang en ze had dorst Misschien kon ze ook via de ze aardige dame iets anders berei- oorlogsfllm In hotel bioscoop Bom te Haam stede gaat deze week „Hier bin ich, hier bleib ich" met Caterina Va- lente. Deze film bespraken wij vo rige week bij de vertoning in de Concertzaal te Zierikzee. Frans vliegtuig in de lucht ontploft Twintig doden RABAT, 18-8. Een viermotorige Lancaster van de Franse luchtba sis Agadir is in de afgelopen nacht in de omgeving van Casablanca in de lucht ontploft, waardoor de twintig inzittenden - allen leden van de Franse marine - om het le ven kwamen. Het toestel wilde, nadat de brand was uitgebroken in een der motoren, een landing maken op het vliegveld van Casablanca, toen de explosie zich voordeed. Plan van Nixon voor Afrika LONDEN, 18-8. De V.S. en Enge- land moeten samen een „commissie voor de ontwikkeling van Afrika" vormen voor het geven van advies aan en het doen van beleggingen in pas onafhankelijk geworden Afrikaanse staten, zo heeft vice- president Nixon verklaard in een artikel in het nieuwe weekblad „London American". Het ging volgens Nixon niet om grote sommen geld of officiële pro gramma's, maar vooral om het zen den van deskundigen op praktisch gebied. 17 ken. Haar voornemen om een an dere betrekking te zoeken gaf ze immers niet op Binnen stelde de vrouw Henny al heel vlug op haar gemak. Onge dwongen vertelde zij wat een mooie reis ze met haar echtgenoot gemaakt had. Bijna ongemerkt bracht ze het gesprek op Henny zelf. Voordat Henny het goed besefte, had ze eer lijk de voornaamste beweegrede nen verteld, welke haar noopten om van betrekking te veranderen. Plotseling sprong Henny op. „Neemt u me niet kwalijk?" zei ze gehaast, „maar ik neem zo maar uw kostbare tijd in beslag. Ik moet nu heus gaan". De jonge vrouw maakte een af werende beweging „Nee, blijf nog even. Ik denk de laatste minuten steeds aan mijn broer, die heel ern stig ziek is. Hij is de laatste tijd zo onrustig, omdat hij nog graag, met behulp van' een typiste, een ma nuscript uitgewerkt wil zien. Hij noemt het zijn nalatenschap aan de wereld. Weet je, zijn uiterlijk ziet er niet zo hopeloos uit, maar de dokters geven hem hoogstens nog enkele maanden Iemand, die begrip heeft voor zijn toestand en zijn ongedul dige momten wil verdragen, zou hem een zeer grote dienst kunnen bewijzen. Wat denkt u, zal ik het hem vragen? Hij bewoont hier de achterkant van het huis In zijn eigen huis liet de verzorging nog wel eens te wensen over, daar hij door de grote reizen, die hij maak te, telkens van personeel verwis selde". (Wordt vervolgd) Hoogste televisietoren van Europa ■Vrijdag 19 augustus is een be langrijke dag voor de Nederlandse televisie, want des morgens om elf uur wordt de nationale driekleur gehesen op de nieuwe televisietoren te IJsselstein, ten teken dat het hoogste punt is bereikt. Dit hoogste punt wordt gevormd door de laatste antenne-panelen van de antenne voor Band I, waar door de toren een totale hoogte be reikt heeft van 350 meter - vijftig meter hoger dan de Eiffeitoren in Parijs. Wij hebben over deze aan winst een gesprek gehad met radio- pionier Willem Vogt, de adminis trateur van de Ned. Omroep Zen der Mij. (N.O.Z E M.A.). )rDe toren bestaat uit twee ge deelten", zo vertelt de heer Vogt, „nl. de betonnen onderbouw met 22 verdiepingen, tezamen honderd meter hoog, met daarop een stalen buis van 250 meter. De stalen buis - met een middellijn van 2,5 meter - is ruim genoeg om een lift te be vatten waarin twee personen zich naar de top kunnen begeven. Op de verdiepingen van de be tonnen toren worden de werkruim ten en dienstlokalen gevestigd, zo dat daarvoor geen afzonderlijk ge bouw nodig is. De montage van de stalen .naald' is een knap stukje ingenieurswerk geweest, dat uitgevoerd is door de firma De Vries Robbé te Gorkum. De firma heeft daartoe gebruik gemaakt van een voor het doel ont worpen montageplatform - tevoren reeds toegepast te Smilde - dat met het vorderen van de hoogte werd opgehesen". Drie functies „De toren kan de apparatuur en de antennes bevatten voor het Ne derlandse televisie- en voor het f.m.-programma en is bovendien geschikt voor de zg. „draaggolfte- lefonie" van de P T T. zoals u weet" „Ja, de telefoon kan dan gebruik gaan maken van de televisietorens en spaart kabels uit. Dat is op zich zelf ook een interessante vinding. In wezen bevat deze toren dus drie zenders: een voor de klankradio, een voor de beeldradio en nog een voor de telefonie?" „Het is nog mooier, want er is ook nog een technische reserve en ten overvloede is er gerekend op het accomoderen van een eventueel tweede televisienet". „Een stoute vraag: heeft P.T.T. ook al iets voorbereid in deze toren voor de kleurentelevisie?" „Jazeker, daar is ook op gere kend. Dat is juist het grote gemak van zo'n toren. Van de 22 verdie pingen zijn er pas 6 7 in gebruik en sucessievelijk worden in de toe komst de volgende er bij genomen. De apparatuur zelf hoeft niet zo ingewikkeld te zijn en in tegenstel ling tot andere gebouwen, die vaak na een jaar al te klein zijn, dekt deze reus een eeuw onze behoef ten!" Aanzienlijke verbetering „En zal de ontvangst nu belang rijk verbeteren?" „Beslist. Dank zij de grote hoogte van de mast hopen wij op een aan zienlijke versterking van de tele visie-ontvangst, in een gebied met een straal van 70 km. om de an tenne heen, terwijl in de toekomst het grootste gedeelte van west-Ne derland van uitstekende f.m-ont vangst zal kunnen genieten De be staande relais-zenders te Smilde, Goes, Roermond, Markelo, Huis duinen, blijven hun functie uit oefenen, maar ontvangen elk nu ook een sterker signaal. Dat komt de weergave in die streken ten goede. Behalve door de grote hoogte zal het nuttig effect van de nieuwe televisiezender niet weinig worden vergroot door de speciale antenne constructie, die aan de zender een uitwerking geeft die zes zeven maal zo groot is als haar werkelijk vermogen zo udoen verwachten". „En wie heeft er nu de leiding?" „Het gehele imposante werk is uitgevoerd onder de directie van de rijksgebouwendienst in Den Haag. Het radiotechnisch gedeelte onder leiding van de radio-afdeling van P.T.T. De betonnen toren is door P T.T. ter beschikking gesteld, de stalen naald en de apparatuur zijn eigendom van de n.v. „NOZE- MA". De afwikkeling der Nederlands-Indonesische diplomatieke betrekkingen DEN HAAG. De 20-jarige dienst plichtig sergeant P A. Snoep, af komstig uit Loosdrecht en beho rende tot het 47ste infanteriebatal- jon, is tijdens een onweer door de bliksem getroffen en kort daarop overleden. Hij deed dienst als wachtcommandant op het vliegveld van Ussel-Thalawy, nabij La Cour- tine. ARNHEM In de omgeving van Arnhem nabij de Kemperberger- weg is een ongeveer 25-jarige auto mobilist tegen een. boom gereden Waarschijnlijk is de man onwel ge worden. Door de botsing werd de motor geheel naar achteren ge drukt en raakte de bestuurder ge heel beklemd. De dood moet vrij wel onmiddellijk zijn Ingetreden. FEUILLETON VIERLINGSBEEK. Op de ker mis te Vierlingsbeek heeft zich een ongeluk voorgedaan, waarbij een volwassene en vijf kinderen ern stige brandwonden opliepen. AMSTERDAM. De 31-jarige Noorse matroos Georg Rïskedal uit Austrat bij Sandness is tijdens een brand aan boord van de Noorse tankei „Mosbay" (13.000 brt.) die in Amsterdam ligt, door verstik king om het leven gekomen. BOXTEL. In Boxtel is de 53-ja- rige wielrijder J. van der Meyden uit Boxtel verongelukt Op de ver keersweg 's-Hertogenbosch Eind hoven werd hij aangereden door een passerende auto, waarvan de bestuurder is doorgereden. door HANOL SPOOR

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5