Onze Puzzelrubriek Veertigtal Schouweu-Duivelamlse fruitkwekers op excursie naar Noord-Brabant Ook fruitteelt mogelijk op „slecht zand" ZIERIKZEE, 17-8. Een. 40-tal fruitkwekers, voornamelijk uit de Westhoek en de omgeving van Zie- rikzee, maakten woensdag een ex cursie naar Noord-Brabant. De ex. cursie werd georganiseerd door de firma Ligtermoet uit Rotterdam en aangeboden door de firma Meeuwse uit Kloetinge. Het eerste fruitteeltbedrijf dat werd bezocht was de fruitkwekerij van de heer D. Meesters te Kruis land. Dit 22 ha. grote bedrijf gaf veel fruit te zien van zeer goede kwaliteit. Op dit bedrijf lag een door de Plantenziektekundige Dienst opgezette schurft-meeldauw proef. De zorgvuldig uitgevoerde proef werd nader besproken door twee ambtenaren van de P.D. Als beste bestrijding kwam hier S.M. 55 en de combinatie Captan-Kara- thane uit de bus. Ook op het ove rige bedrijf gaf laatstgenoemde, maar dan in kleinere concentraties met kortere tussenpozen geneveld, een prachtig resultaat. De percen tages waren 1 pet, Captan plus 0,32 Karathane. Het volgende bedrijf, dat van de heer C. Houben te Alphen, vlak bij de Belgische grens, werd getoond omdat dit op het slechtste zand van Noord-Brabant was geplant. On danks dit slechte zand, dat veel grover was dan het zand uit de Westhoek gaf dit bedrijf een beste groei te zien met veel fruit. Jam mer dat het verhageld was. Het humusgehalte bedroeg 9, op som mige plaatsen 12. Opmerkelijk wa ren de coloradokevers die hier rondliepen. PREDIKBEURTEN voor zondag 21 augustus Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur dr. J. Seprna Weiland, Rotterdam; Gast- huiskerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 10 uur ds. C. Amesz, Heinkenszand. Serooskerke. 10 uur ds. W. J. v. d. Waal, Weerseloo. Burgh: 9 uur jeugddienst (ds. Don), 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9 uur ds. van Liere, 10.15 uur ds. den En gelse, Rilland-Bath. Noordwelle: 10 uur ds. van Lieze. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. H. van Nieuwenhuize, Klooster-Ter Apel. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinink (H.A.). Drei- schor: 10 uur ds. Duyvendak. Ou- werkerk: 10 uur ds. Westerhof Nieuwerkerk: 10 uur ds. Franke Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks Sirjansland: 10 uur kandidaat Boo- gert, Oosterland, 2.30 uur ds. Be zemer. Bruinissc: 10 en 5 uur dhr. Cl Bolijn, Terwolde. St. Philips- land: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. P. Westland, St. Annaland. Lutherse kerk Zierikzee: Geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. J. D. van Ginhoven, Westervoort. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds. A. v. d. Kooy, Woerden. Renesse: 7.30 uur ds. J. D. van Ginhoven, Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur godsdienst oefening. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. J. G. W. Terhaak, Put- tershoek. Bruinïsse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Kr. Smit, Voor schoten. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 11.15 en 3 uur prof. dr. H. J. Jager, Kampen. Haamstede: 7 uur prof. dr. Jager, (in de Chr. Geref. kerk). Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. R. Slof- stra, Harderwijk.Kerkwerve: 10 u. leesdienst, 6 uur ds. C. v. d. Weele, Ermelo. Haamstede: 10 en 3 uur ds. v. d. Weele. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.33 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 930, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinissc: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philipsland: 9,30,2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke kerk GODSDIENSTOEFENINGEN Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur; het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: Zondag de H.H. Mis sen te 7.30, 8.45 en 10 uur. In de week volgens aankondiging onder de zondagsdiensten. „All-round" bedrijf Als laatste gold een bezoek aan het bedrijf van de heer F. Teuns (Adriana-hoeve) te Oirschot. Dit 15 ha. tellende bedrijf, alleen opge bouwd uit spillen, liet een diepe in druk achter op het gezelschap. Een massa fruit, practisch elke boom gaf een topoogst te zien, gekweekt op een bedrijf waar geen speldje aan te versteken was. Uiteindelijk ging het om drie rassen: Golden Delicious, Jonathan en Cox aange vuld met wat James Grieve. Alles even keurig, alleen konden de S. en D.'ers zich niet verenigen met het feit dat de heer Teuns nooit dunt. Het fruit was nl. wat aan de kleine kant. Het machinepark bestond uit niet minder dan vijf trekkers, twee nevelspuiten en een zware „blo wer". Een grote beregeningsinstal- latie is volgend jaar in staat het gehele bedrijf tegen nachtvorst te beregenen.' De vijf bronnen wor den bediend door de vijf trekkers. Het gehele bedrijf is geplant op ontgonnen heidegrond. De bestrij ding bestond uit 1-maal kwik, 2- maal nirit en vervolgens S.M. 55. Het fruit was wat ruw. De heer Teuns heeft vijf arbeiders, waar onder drie eigen zoons. Ook de overige acht kinderen helpen reeds mee in het bedrijf dat verder nog een zeer bekend aardbei-selectie bedrijf is. Alles, wat in een mo dern bedrijf voorkomt en nodig is, was hier voor honderd procent aan wezig. Tijdens een diner in Oisterwijk sprak de heer J. Wagemans, hoofd vertegenwoordiger van de organi serende firma een slotwoord. Na mens de deelnemers dankte de heer J. C. de Feiter uit Burgh voor de fraaie dag. Ingezonden mededeling Verdrijf die ondragelijke Bbeumatieb uit Uw lijf Begin toch nek 'n Kruschen Raar. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt, voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstel ling van Kruschen. Niet minder dan vijf minerale zouten zetten uw or ganen de kracht bij om weer jeug dige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drij ven, die nu uw pijnen verwekken. Kruschen wordt verkocht bij Apo thekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld. De weg is open AMSTERDAM, 18-8. De di recteur-generaal van rijks waterstaat, ir. A. G. Maris heeft te Amsterdam in de stromende regen op ietwat spectaculaire en bovenal luidruchtige wijze de Gooi- se weg geopend. De Gooise weg is een vierbaans auto snelweg, die de rechtstreek se verbinding vormt van het verkeerscircuit voor het Amstelstation (Mr. Treub- plein) met de Hartveldse- brug te Diemen en die daar aansluit op de Muider- straatweg. Ir. Maris drukte op een knop waardoor tien tallen, ter weerszijden van de weg opgehangen voet zoekers met luide knallen tot ontploffing kwamen en tot slot een pot met rood Bengaals vuur ontbrandde. Daarna maakten de autori teiten en genodigden een rit over de weg. SPORT VOETBAL Opening voetbalseizoen 1960-1961 door de v.v. „Zierikzee" De v.v. „Zierikzee" begint het nieuwe seizoen met vriendschappe lijke wedstrijden op a.s. zondag 21 augustus. Alle drie senioren-elftal len komen hierbij in het veld en wel tegen resp. het tweede, derde en vierde elftal van de v.v. „Vlis- singen". Zierikzee III-Vlissingen IV zal om 12 uur aanvangen, ter wijl de wedstrijden Zierikzee I- Vlissingen II en Zierikzee II-Vlis- singen III om 14 30 uur zullen be ginnen. Gezien de krachtsverhou dingen mogen zeer aantrekkelijke wedstrijden worden verwacht, waar een talrijk publiek getuige van zal willen zijn. ATLETIEK Recordverbetering Janny Schot te Oisterwijk Bij de op 15 aug. gehouden at letiekwedstrijden te Oisterwijk hebben Esther Schot en Janny Schot aardige resultaten geboekt, waarbij Janny zelfs tot een Zeeuw se recordverbetering kwam bij het kogelstoten bij de meisjes C. Esther deed mee aan een vijf- kamp, Corrie van den Bosch, de kampioene van verleden jaar, was onbereikbaar met ruim 4200 pun ten, maar tussen Willy van Mont- foort, lid van de nationale dames- ploeg en Esther heeft het zeer ge spannen en werd Willy toch nog tweede met een verschil van slechts 21 punten. Bij de vijf kamp voor C meisjes bereikte Jannie uit een veld van 21 meisjes de zesde plaats, maar met bovengenoemde recordverbetering. De landbouwproduktie in oostelijk Flevoland OOSTELIJK FLEVOLAND, 18-8. Sinds 1957 is in de IJsselmeerpolder oostelijk Flevoland 20.000 hectare, dat is veertig procent van de totale oppervlakte, ontgonnen. Dit jaar zal 11 500 hectare landbouwproduk- ten opleveren en het bouwplan voor 1960 omvat 16.600 hectare, name lijk: wintertarwe 5800, zomergerst 4000, haver 1300, koolzaad 3300, lu zerne 1400 en vlas 800 hectare. De graanoogst 1960 is, hoewel door het regenweer bepaald niet begunstigd, in volle gang. Men is nu bezig met de zomergerst. Van de 2093 hectare moest woensdag jl. nog 800 ha. gemaaid worden. Daarna volgen nog de wintertar we (4416 ha), de haver (892 hah) en de zomertarwe (231 ha.). KERKNIEUWS Kerken helpen Chili UTRECHT, 18-8. De noodkreet uit het door aardbevingen verwoes te Chili heeft, zoals overal in de wereld, ook de Nederlandse kerken tot grote hulpvaardigheid aange spoord. Tot nu toe is op giro 5261 van de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht zo deelt deze mede - in totaal een bedrag van f 73.659 voor Chili binnengekomen. Hier van kwam f 37.000 van de Wilde Ganzen, de radio-actie van het I.K.O.R. en f 20.000 van de sectie voor internationale hulpverlening van de Nederlandse Hervormde Kerk. Daarnaast hebben ook de Gere formeerde kerken eind juli een op roep tot hun gemeenteleden gericht om een bijdrage voor Chili. Het algemeen diaconaal bureau der Ge reformeerde Kerken te Utrecht heeft reeds een bedrag van f 10.000 ontvangen. De rest van het bedrag is van particuliere zijde binnenge komen. Ger. Kerken Beroepen te Oppenhuizen: kand. E. Groenenberg, Ommen. Aangenomen naar Tuindorp- Oostzaan: J. Dijk, Paramaribo. Europese prijs voor Prins Bernhard STRAATSBURG, 18-8. Aan prins Bernhard is de Europese prijs ,TVS" van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa voor het jaar 1960 toegekend, als erkenning voor zijn verdiensten voor de eenmaking van Europa, met name voor de culturele samen werking van Europa. Een Hamburgse familie met de initialen T.V.S. heeft deze prijs, ter waarde van 10.000 mark, in 1955 gesticht. Hij zal op 28 september te Straatsburg aan prins Bernhard worden overhandigd. Zweefvliegen boven de Westhoek Nog één dagje, dan zit het er voor de deelne- mers(sters) van het zweefvliegkamp in de Westhoek weer op. Met het vliegveld als basis, hebben zij daar heerlijke weken doorgebracht, als 't maar even kon in de lucht, waarin zij lijnen trokken sierlijk als van een vogel. De jeugd was enthousiast en kreeg een kans een duwtje te geven aan het brevet, het begeerde papier dat een mens tot zweefvlieger stem pelt. Deze jonge vlieger kijkt ernstig de wereld in. Hij heeft weet van de verantwoordelijk heden, maar ook van de vreugden, die des zweefvliegers zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Noordwelle leent 66.000 gulden voor nieuwbouw o.l.-school Bezoek uit adoptiegemeente IJsselmuiden Onder voorzitterschap van wrnd. burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens kwam de gemeenteraad van Noordwelle woensdagavond in spoedeisende vergadering bijeen. De heer A. Braai was met kennis geving afwezig. Punt van bespreking vormde het voorstel tot sluiting van een geld lening bij de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten. De voorzit ter zette uiteen dat een vaste geld lening nodig is in verband met de bouw van de nieuwe o.l. school. B. en W. stellen "voor het bedrag der lening te bepalen op f 66.000. tegen een rentepercentage van 4% procent. In antwoord op een vraag van de heer Hendrikse deelde de voorzit ter mee dat over het bedrag dat nodig is voor aanschaf van het meubilair en verdere onderwijsbe hoeften nog besprekingen gaande zijn met G.S. en dat dit niet in ge noemd bedrag is begrepen. Hierna besloot de raad z.h.s. tot het slui ten van een lening van f 66.000. bij genoemde bank, m.i.v. 1 sep tember a.s. Bij de rondvraag constateerde de heer P. G. Boot dat het lang duurt eer het bestelde uurwerk mededeling OLYMPISCHE SPELEN Romeinse politie krijgt ook handen vol aan het „boevenpak" ROME. - De politie van Rome en van de andere Italiaanse steden is om tweeërlei reden in een toestand van directe paraatheid gebracht. Enerzijds heeft dat ten doel het le ven in Rome van de atleten, bege leiders, journalisten en de toeristen tijdens de spelen zo aangenaam mogelijk te maken, maar ander zijds om het hoofd te bieden aan het offensief dat de Italiaanse en internationale onderwereld onge twijfeld „op alle fronten" zal ont ketenen. Die tweeledige taak is inderdaad enorm. Tijdens de Olympische Spe len zal de bevolking van Rome tij delijk met verscheidene tiendui zenden toenemen: nl. meer dan 5.000 atleten, om nog maar piet te spreken van het aantal officials, begeleiders en familieleden, bijna 2.000 journalisten en naar men hoopt meer dan 100.000 toeristen. Speciale Olympische wijken zijn ingericht, zoals het Olympisch dorp, het perscentrum en de kampeer plaatsen rond Rome. In de stad zelf zal het aantal toeristen jgroter zijn dan ooit. Ongetwijfeld zal het boevenpak belangstelling hebben voor de tal rijke officiële persoonlijkheden, die naar Rome zullen komen, zoals de leden van diverse Koninklijke fa milies, de ministers en de staats hoofden. Speciale politieposten In de nieuwe woonoorden zijn daarom speciale politieposten ge ïnstalleerd, die niet alleen ten doel hebben obscure personen af te schrikken, maar ook ten dienste zullen staan van iedereen die hulp nodig heeft. In de stad zelf is de sterkte van de politiemacht opgevoerd en op verschillende plaatsen zullen agen ten surveilleren om te verhinderen dat de toeristen worden lastig ge vallen, maar tevens om hun in lichtingen te verstrekken en de weg te wijzen. Deze taak rust niet in zijn geheel op de schouders van de Romeinse politie, het grootste deel van deze service komt voor rekening van de talrijke „Hostes ses". ROERMOND. Donderdagmorgen is de 47-jarige M. J, van Dijk uit Roermond dodelijk verongelukt bij werkzaamheden bij de afbraak van een steenfabriek onder de gemeente Roermond. De heer v. Dijk was be zig met het slopen van de ringoven, toen een stutbalk naar beneden kwam. Op de punt van deze stut balk viel een massa puin, waar door de balk opwipte en hem trof. Hij was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader. wordt geplaatst. De voorzitter Be aamde dit en zei toe dat de zaak nogmaals aandacht, zal hebben. Weth. P. Akkerdaas deelde de heer Hendrikse mee dat vermoe delijk in september de heren uit de adoptiegemeenten IJsselmuiden een bezoek aan Noordwelle zullen brengen. N.a.v. een vraag van de heer S. Hart werd tenslotte medegedeeld dat nader zal worden geregeld het aanbrengen van paaltjes voor steun van de jonge boompjes. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ploegwedstrijd uitgesteld Wegens de minder goede weers gesteldheid en de drukke oogst- werkzaamheden welke hiervan me de het gevolg zijn, heeft de rege lingscommissie ploeg wedstrijden besloten de selectieploegwedstrijd een week uit te stellen. Op zater dag 3 september zal de wedstrijd nu verreden worden op een perceel grond van de heer J. Deïst aan de Veerdijk te Zonnemaire. Tot de prijzen welke beschikbaar gesteld zijn behoren o.a. enkele fraaie wis selbekers. Bij gunstig weer zal het de ploegers ook dan vast niet aan belangstelling ontbreken. De opening van het oester- en mosselseizoen Hieronder volgen de uitslagen van de donderdag gehouden wed strijden bij gelegenheid van de of ficiële opening van het oester- en mosselseizoen. Boegsprietlopen. Ie prijs W. Kouijzer; 2e pr. B. Schot Cz.; 3e pr. J. Schot; 4e pr. B. Schot; 5e pr. R. Ermen. Costuums Neptunus le prijs B. Schot Cz. De Hengelwedstrijd ile prijs C. Schot Sz., 3,50 kg. vis; 2e pr. W. Wijsman, 2,50 kg. vis; 3e pr. L. Krijger, 2,00 kg. vis; 4e pr. R. Kooman, 1,50 kg. vis; 5e pr. H. Kooman; 6e pr. G. v. d. Werve; 7e pr. J. Dekker; 8e pr. D. Heijboer; 9e pr. C. Krijger; 10e pr. H. de Graaf. HAAMSTEDE Pielè op stiand gevonden Door de heer Jan Simons, die langzamerhand een fijne speurneus voor oudheidkundige voorwerpen heeft gekregen, werd op het strand te Westenschouwen een pietè ge vonden. Het kleine beeldje, een voorstelling van Maria, die de do de Christus op haar schoot houdt, is jammerlijk iets beschadigd. Het witte wellicht uit pijpaarde ver vaardigde kleinood werd door de heer Simons gevonden in een oude welput, die vroeger deel uitmaakte van een erf in het oude dorp Wes tenschouwen, dat in de loop der jaren geheel door de duinen werd overwoekerd en nu buiten het ei land is koment e liggen. Hoe oud het beeldje is, is niet met zeker heid te zeggen. Volgens de vinder dateert het uit de jaren 1400. NOORDWELLE Bliksem sloeg in woning Tijdens een kort maar hevig on weer, is in de afgelopen nacht de bliksem ingeslagen in een woning van de heer C. A. Boogert, be woond door de heer S. van Dongen. De woning is even buiten de dorps kom gelegen. Eén der schoorstenen werd van het huis geslingerd, terwijl even eens honderden dakpannen werden afgeslagen. De brandweer was snel ter plaatse, maar behoefde niet in te grijpen omdat er geen brand ontstond. De van pannen ontdane dakgedeelten werden met zeilen afgedekt om erger schade te voor komen. De bewoonster, mevr. v. D., was door de inslag hevig geschrokken en moest zich onder medische be handeling stellen, die dokter Si mons verleende. Er werd veel materiële schade aangericht. De rijkspolitie was op het ter rein bij de woning aanwezig. In ander opzicht zouden wij het wel anders willen, maar feit is toch dat het wankele weer onze puzzel- rubriek in vakantietijd ten goede is gekomen. Het aantal inzendingen blijft op peil. Na loting kwamen ook deze week de prijzen uit de bus. De kaartjes zijn bestemd voor: mevr. S. J. de Bil-v. d. Werf Groencweg A 93, Noordgouwe. Het pocket-boekgaat naar: Diny Kloet Grachtweg 24, Zierikzee. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. pa, 3. ai, 5. lena, 7. ever, 9. lee, 10. dol, 12. top, 14. lans, 16. oslo, 17. ik, 18. sr, 19. soep, 23. asem, 27. tel, 28. kam, 30. ier, 31. raam, 33. ader, 35. n.o., 36. on. Verticaal: 1. peen, 2. an, 3. a.v., 4. iets, 5. lea, 6. ad, 7. el, 8. rol, 9. 1.1., 11. of, 13. po, 15. sip, 16. ora, 19. st, 20. oer, 21. elan, 22. da, 24. sien, 25. eer. 26. mr., 28. km., 29. ma, 32. ao, 34. do. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 2. namelijk (afk,), 4. rang in het leger (afk.), 7. buit, 9. plant, 12. uitstalkast, 16. groot water, 17. geneesmiddel, 18. vogel, 24. land in Europa, 26. trottoir, 29. voorzetsel, 30. de oudere (afk.). Verticaal: 1. voorzetsel, 2. windrichting (afk.), 3. ent, 4 zonder inhoud, 5. geheel de uwe (Lat. afk.), 6. Fr. pers. vnw., 8. godsdienst (afk.), 10. vogelpro- dukt, 11. mud (afk), 12. eiken schors, 13. voorzetsel, 14. houding, 15. pl. in Gelderland, 19. pl. in Azië, I ning, 24. eenh. v. kracht (afk.), 25. 20 uitroep van pijn, 21. beetje, 22. Chin, maat, 27. goud (Fr.), 28. fa- zangnoot, 23. deel v.e. Fr, ontken- I milielid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3