WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Gevolg van domme politiek Flonkerend vuurwerk besloot de Zierikzeese Zomeravondfeesten Uamea-Gelei BÜ moderns WAT 1EQT DE ZILT HENGELAAR VING ENORME PIJLSTAARTROG TER HOOGTE VAN KOUDEKERKE Men moet uit de buurt van de staart blijven HAAMSTEDE, 18-8. Gelijk ge meld heeft de heer S. de Graaf te 's-Hertogenbosch deze week, ter hoogte van Koudekerke, met be hulp .van een werphengel, na veel strijd een enorme pijlstaartrog ge vangen van het respektabele ge wicht van 27 pond. Op de foto ziet men het monster afgebeeld. Over de pijlstaartrog schrijft de heer J. Viergever te Serooskerke, in het laatste nummer van „Schou_ wen's Badcourant" als volgt: „De laatste tijd hebben enkele hengelaars daar echter een andese roggensoort, de pijlstaartrog, ge vangen. Zoals de naam reeds zegt, draagt deze vis op de staart een pijl of stekel. Die pijl is enkele cen timeters lang en erg scherp, terwijl hij bovendien van weerhaken voor zien is Het is dan ook zaak uit de buurt van de staart van een leven de pijlstaartrog te blijven. Hij kan er gemene wonden mee toebrengen en bovendien is de stekel vergiftig. Een prik ermee is dan ook zeer pijnlijk en niet zonder gevaar. Zo (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). deelt een Italiaans geleerde, dr. Bianco mede, dat hij in een vissers plaats aan de Middellandse Zee ge zien had, hoe iemand onmiddellijk na zo'n steek zeer bleek werd en bewusteloos neerviel. In de oudheid hield men het voor één der sterkste vergiften. Sterk gif De Romeinse schrijver Plinius zegt zelfs, dat dit gif zo sterk is, dat een boom, die met zo'n stekel in de wortel gestoken werd, af sterft. Het is dan ook geen wonder, dat men deze stekels als wapen ge bruikte en er onder andere pijlpun ten uit vervaardigde. Volgens een oude Griekse legende zou Circe haar zoon Telegonus een werpspies met zo'n punt gegeven hebben en deze doodde daarmede zijn vader Ulysses.. Wanneer vissers een pijlstaartrog in hun netten krijgen, hakken zij het dier onmiddellijk de staart af. Maar de vis zelf wordt bewaard, want uit zijn lever bereidt men de beroemde pijlstaartolie, die als een probaat middel tegen vele kwalen geldt". Proces in Moskou Het proces dat woensdag in Mos kou is begonnen, kan de wereld veel leren over de richting van de Sowjetrussische politiek. Dat het een politiek proces is, daaraan kan weinig twijfel bestaan. Het gaat om de spionage, bedreven door de Amerikaanse piloot Powers met een toestel U-2, dat speciaal is ge bouwd om zeer hoog te vliegen (20 kilometers) en dat vrijwel onmerk baar zeer lange afstanden kan af leggen. Het is in staat foto's te maken en andere waarnemingen te doen. Dat het hier een geval betreft van spionage, kan aan geen twijfel onderhevig zijn: de Amerikaanse president heeft dat, zonderling ge noeg, zelf erkend. En hij heeft er bij gezegd dat er altijd van de lucht uit was gespioneerd en dat men zou voortgaan te proberen, ook zonder de U-2's nog te gebrui ken, achter Russische militaire ge heimen te komen. Dat laatste is logisch: dat doet elke staat. Maar hij zegt dat niet. De geheime dien sten heten niet voor niets geheim. En zijn zij dat niet meer, dan is er iets mis. Want natuurlijk is spio nage illegaal, en deze van een vliegtuig uit in het bijzonder, om dat hierbij de soevereiniteit van het luchtruim wordt geschonden. Een gewone spion schendt geen soevereine rechten: hij schendt al leen de wetten van het land, waar in hij werkt. Doch een regering kan toch moeilijk toegeven, dat zij als regering van „een bevriende staat" illegaal optreedt tegen een andere staat. Men moet dat offi cieel overlaten aan particulieren en particuliere organisaties. Wat Eisenhower en Herter dus hebben bekend, is dom geweest en het heeft de internationale situatie no deloos slechter gemaakt. En Po wers kon nu natuurlijk helemaal niet meer ontkennen, dat hij voor de Amerikaanse regering werkte Propagandistische uitbuiting De Russen hebben er de voor keur aan gegeven, het geval uit te buiten op een wijze, die tot zulke spanningen heeft geleid, dat zij misschien zelf er iewat van zijn ge schrokken. Dat nu moet blijken. De openbare aanklager vertegen woordigt de regering van de Sow- jet-Unie. En hij beheerst het pro ces, omdat de rechter in de U.S.S. R. (en ook elders) in zo'n geval alles haarfijn moet laten uitkomen. Er zijn bij dit geval geen Rus sische medeplichtigen, die mis schien pijnlijke bijzonderheden o- ver Russische spionage zouden kunnen meededelen. Men moet aannemen, dat Powers daar niets van weet, in tegenstelling tot agen ten, die op de grond opereren en gewoonlijk ook van de contra-spio- nage van de andere kant op de hoogte zijn. Nu zal dus worden onthuld, welke Amerikaanse dien sten zich met spionage bezig hou den, hoe die in haar werk gaat, welke andere landen daarbij zijn betrokken, welke foto's en gege vens Powers al had verkregen, kortom: een hele roman. Om elk land te waarschuwen tegen de Amerikanen Men verwijt van sommige zijden aan Powers, dat hij geen zelfmoord heeft gepleegd; maar geen moraal en geen religie kan dit verlangen. Het is dus een slag, die Washington verliest, omdat zij er de verant woordelijkheid voor heeft aan vaard. Bekentenis Doch hoe zal de aanklager de zaak tenslotte inkleden, en hoe zal het vonnis luiden Het waar schijnlijkst is, dat het vonnis zal meevallen (in elk geval geen dood straf) om de Amerikaanse regering te kunnen beschuldigen van het „misbruiken van haar onderdanen" (al verdiende Powers veel en deed hij het vrijwillig!) en het in gevaar brengen van de vrede (al is spio nage nooit als agressie beschouwd). Doch ook dan nog is de vraag: zal Moskou de spanningen verhogen of het hierbij laten na het propa gandistisch succes, om aan te bie den weer over ontspanning te pra ten Dat zullen we weldra weten. dr. A. C. BUSSUM, 18-8. De 54-jarige me vrouw Nussbaum uit Amsterdam en de 23-jarige D. Lub uit Israël, een logé van mevrouw Nussbaum, zijn donderdagavond omgekomen bij een verkeersongeval op Rijks weg 1, ter hoogte van de kruitfa briek. „Zierikzee Touristenstad" Kon Harmonie „Kunst en Eer' concerteerde Zierikzee. 18-8. Met een dreunend en flitsend vuurwerk voor het poortendécor der stad, heeft Zie rikzee - in tegenwoordigheid van ettelijke duizenden - de Zomera vondfeesten besloten. Het vuur werk was nog rijker en grootser dan vorig jaar en ontelbaar waren de figuraties in licht, die tegen de donkere avondhemel met zich afte kenden. Bogen, ballen, cirkels, om- hoogrennende raketten, uitwaaie rend in fonteinen van honderden sterren, vliegende schotels en hel verlichte vaste figuren boden een onvergetelijk schouwspel, tegen het décor van witte brug en noord en zuidhavenpoort. Aan weerszijden van de Oude Haven stonden menigten het boei ende schouwspel gade te slaan en een applaus golfde door de rijen, toen in verblindend licht de woor den: „Zierikzee Toeristenstad" als slotacte tussen de pijlers van de brug zichtbaar werden. Tevoren had op het Havenplein alweer een bont programma zijn uitvoering gekregen, al was het ar tistieke werk op deze slotavond niet zo spektakulair als bij andere ge legenheden. De leider der „Balsa- no's" gaf superieur goochelwerk te zien, maar het effekt in de open lucht bleek iets minder dan in de beslotenheid van de zaal. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" deed - ter aanvulling - een belangrijke duit in het feestzakje. Het speelde - geïnstalleerd op het platform - onder leiding van de dirigent de heer E. A. de Looff een selekt pro gramma, dat grage toehoorders vond. In de pianissimo's echter ging - wegens het ontbreken van een overkapping wel het een en ander verLoren. Slotwoord burgemeester Het was een even dankbare als enthousiaste burgemeester mr. Dijckmeester. die met een hoogge stemde speech de zomeravondfees ten besloot en van zijn dankbaar heid getuigde jegens de Stichting Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen voor het verrichte werk. Vorig jaar gaf spr. uitdrukking aan de hoop dat het geen „slot", maar een „schorsing" zou betekenen. Deze hoop is volledig in vervulling ge gaan, aldus de burgemeester, die ook nog eens herinnerde aan de zo geslaagde manifestaties, eerder op de dag, bij gelegenheid van de ope ning van het oester- en mosselsei zoen. Op deze wijze is een unieke combinatie ontstaan, die bijzonder geslaagd mag heten. De zomer avondfeesten hadden weer een apart Zierikzees' cachet, zo ver volgde mr. Dijckmeester, die daar op de voorzitter van de Z.O.V. de heer M. C. Doeleman in het zon netje zette en hem - en zijn be stuursleden - complimenteerde voor de wijze, waarop zij de fees ten hebben georganiseerd. Het mooie daarbij is dat zij het geheel belangeloos deden. De „gevulde zaal" van deze avond, is een bewijs voor het succes, zo besloot de bur gemeester, die het publiek verzocht een warm applaus uit te brengen op de ZO.V, waaraan gaarne ge volg werd gegeven. Spr. hoopte dat ook volgend jaar de feesten weer gehouden zullen kunnen worden. Vele medewerkers De voorzitter van de Z.O.V. de heer M. C. Doeleman had tevoren dank gebracht aan de zeer velen, die hun medewerking bij het orga niseren der feesten verleenden. Het bleek een lange lijst te zijn van diensten, instellingen, bedrijven, instanties en partikulieren, waar van de complete opsomming op deze plaats teveel ruimte zou ver gen. Voorop echter noemde de heer Doeleman het gemeentebestuur, Mary Kok zwemt als eerste Nederlandse vrouw over Het Kanaal Overtocht vergde 12 uur en 25 minuten CALAIS, 19-8. De eerste Neder landse vrouw heeft Het Kanaal be dwongen. De 20-jarige Hilversumse zwemster Mary Kok is erin ge slaagd het kanaal van Cap Gris Nez naar de Engelse kust over een afstand van 35 km in de magni fieke tyd van 12 uur en 25 min. over te steken. De snelste tijd die ooit door een vrouw werd gemaakt staat op naam van de Deense Gre ta Anderson met 11 uur en 2 min., in 1958 en bü de heren op naam van de Egyptenaar Hassan Abdel Rahim, die in 1950 tot 10 uur 52 min. kwam. Om kwart voor vijf donderdag morgen vertrok Mary Kok van Gris Nez en zij zette om precies tien minuten over vijf in de mid dag voet op Engelse bodem, een prachtige prestatie waarmede het Hilversumse meisje, dat na haar verrichtingen als wedstrijdzwem ster en haar eclatante succes tij dens de z.g. wereldkampioenschap pen in de Amerikaanse stad Atlan tic City, waar zij evenals haar landgenoot de Utrechtse onderwij zer Herman Willemse een zege boekte, nu haar grootste wens in vervulling zag gaan om als eerste Nederlandse vrouw over Het Ka naal te zwemmen. Was het bij de start slecht weer - de regen viel bij stromen uit de bewolkte hemd - na tien uur in de ochtend scheen de zon en het water was rustig. In een gestadig tempo vorderde Mary Kok op haar tocht tegen de afstand, de vermoeidheid en de eenzaamheid, terwijl zij zich voed de met gecondenseerde melk met suiker en koude thee, die haar door behulpzame handen uit de volg boot „Rolande Sonia" werd aange reikt. Zonder enige inzinking te hebben ondervonden bereikte Ma- Ingezonden mededeling Charme voor Uw handen REKTIFIKATIE De bestrijding .van abortus bang Het in het nummer van donder dag jl. opgenomen artikel onder het hoofd „Nieuwe regeling slacht- vergoedingen voor bestrijding abor tus Bang" behoeft een rektifikatie, op grond van een niet geheel juiste telex-redaktie. Er stond: „de nieu we regeling verschilt op enkele punten van de oude. De premie bedraagt niet meer d a n f 250 per geslacht rund, maar 90 pet. van de getaxeerde gebruikswaarde, ver minderd met de getaxeerde slacht- waarde". Tem onrechte evenwel is het woordje „dan" bijgevoegd, het geen tot vergissingen aanleiding geven kan. Het moet dus zijn: „de premie bedraagt niet meer f 250 per geslacht rund, maarenz. ry Kok de Engelse krijtrotsen en het is voor haar ongetwijfeld de bekroning geweest van een zwem- carriere die vele ups en downs ge kend heeft. Als eerste Nederlandse vrouw over Het Kanaal in een tijd die sneller was dan die van onze landgenoten Jan van Hemsbergen in 1951 (14 uur 30 min.) en van Herman Wilemse in 1959 (12 uur en 50 min.). Zeven Papoea-lands dienaren naar Nederland HOLLANDIA, 19-8. Zeven voor- aanstaande landsdienaren uit Ned. Nieuw Guinea, allen Papoea's, be horend tot verschillende diensttak ken, zullen in september naar Ne derland vertrekken voor een oriën tatiereis van twee maanden. Zij vertrekken 13 sept, per vliegtuig uit Biak, blijven een nacht in Rome over en komen 16 sept. op Schiphol aan. Kongo en de Verenigde Naties NEW YORK, 19-8. De vertegen woordiger van Ghana bij de Ver enigde Naties, Quaison-Sackey zal vanavond, vrijdagavond naar Leopoldstad vertrekken om Loe- moemba op de hoogte te stellen van de opvattingen van de delega ties over de aanvallen op het be leid van.Hammarskjoeld. Quaison-Sackey een van de in vloedrijkste leden van de Afro- Aziatische groep, gaat naar ver luidt „met de zegen van Hammars- kjoeld" naar de Kongolese hoofd stad. Talrijke afgevaardigden van Afro-Aziatische landen maken zich bezorgd dat de doeltreffendheid van het optreden van de Verenigde Naties in Kongo door geschillen over interpretatie van de rechten en plichten van de volkerenorgani satie in gevaar zal worden ge bracht. Zoals bekend hebben Hammars- kjoeld en de regering van Canada bij Leopoldstad geprotesteerd te gen de mishandeling van Canadese militairen van het V.N.-leger. Doch van betrouwbare zijde in New York is vernomen dat deze inci denten Canada er niet van zullen afhouden een bijdrage aan de V.N. strijdmacht te leveren. De opdracht aan de V.N.-mili- tairen dat zij van hun vuurwapens gebruik mogen maken wanneer dit nodig is betekent geen wijziging „in dé primaire bevoegdheden" omdat de militairen „altijd het recht hebben gehad zich te verde digen", zo werd in gezaghebbende V.N. kringen opgemerkt. zonder wiens hulp de feesten nim mer tot een succes zouden hebben geleid, als waarvan thans mag wor den gesproken. Nadat „Kunst en Eer" zich andermaal had laten ho ren, dromde de menigte naar de Oude Haven, waar in flonkerende lichttekens, de kroon werd gezet op de zomeravondfeesten, die aller. wege de aandacht trokken. Ingezonden mededeling DEN HAAG. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mee dat de Britse regering op verzoek van de Nederlandse regering bereid is gevonden de Nederlandse belangen in Indonesië te behartigen. VOOR fBMmmrm® JAC. MOURER Havenplein 1 - Zierikzee Telefoon 2443 BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 12 aug.Johanna Ca- tharina, d. van Jan Hendrik Hols- brink en Petronella Aafke Jousma (wonende te Ouwerkerk); 12 aug.: Pieternella Jacoba, d. van Johan nes van Mourik en Jacomina van der Wekken. Gehuwd. 16 aug.: Jan Corne- lis Put, 20 j. en Davida Geertrui Braai, 17 j. (wonende te Haam stede); 17 aug.: Pieter Tonis Nuijens, 38 j. en Cornelia Johanna Hubert, 26 j. Overleden. 12 aug.: Antho- nia Jacoba Schults, 75 j.; 16 aug.: Adriana Maria Geluk, 78 j.; 17 aug.: Joost Goedegebuure, 63 j., echtge noot van Adriana Pieternella Oole. Scheepvaartberichten Alchiba, 18-8 van Buenos Aires naar Montevideo. Esso Amsterdam (t.), 18-8 van Aden naar Mena. Esso Nederland (t.), 17-8 Rotter dam naar Mena A1 Ahmadi. Lemsterkerk, 18-8 van Bremen, 18-8 te Hamburg verwacht. Scherpendrecht (t.), 19-98 te Novo- rossisk verwacht. Vivipara (t.), 19-8 te Cristobal. Verwachting tot zaterdagavond: lets warmer overdag Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer; matige tot zwakke wind tussen west en zuid; iets warmer overdag. 20 aug. Zon op 5.31, onder 19.54. Maan op 3.32, onder 18.47. 21 aug. Zon op 5.33, onder 19.52. Maan op 4.33, onder 19.17. 22 aug. Zon op 5.35, onder 19.50. Maan op 5.36, onder 19.45. Nieuwe maan: 22 aug. te 10.16. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 aug. 2.11 v.m. 14.23 n.m. 21 aug. 3.00 v.m. 15.04 n.m. 22 aug. 3.37 v.m. 15.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 aug. 1.35 v.m. 14.02 n.m. 21 aug. 2.15 v.m. 14.38 n.m. 22 aug. 2.48 v.m. 15.13 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 19-8. Het centrum van de depressie, die gisteren door Frankrijk naar het oostnoordoosten trok en in Nederland in de ochtend langdurige regen veroorzaakte, bereikte te middernacht het zuide lijk deel van de Oostzee. Achter de depressie is de luchtdruk snel gaan stijgen, waardoor er boven de golf van Biscaye een vrij krachtige rug van hogedruk ontstond, die in oostelijke richting beweegt. Een boven Engeland aanwezige storing in de bovenlucht verplaatste zich naar de Noordzee. De onstabiliteit van de atmosfeer nam toe met het gevolg, dat de afgelopen nacht vooral in onze kustprovincies en op de Nederlandse en Duitse wad deneilanden regen- en onweersbui en tot ontwikkeling kwamen, die veelal tussen 10 en 20 mm regen veroorzaakten. In het op de oceaan gelegen kou front ontstond ten zuidwesten van weerschip c een storing, die het eerstkomende etmaal gaat uitdie pen en oorzaak zal zijn van een krachtiger worden van de rug van hogedruk boven de golf van Bis caye. Deze rug gaat morgen het weer in ons land beheersen. Er zullen dan flinke zonnige perioden voorkomen en weinig of geen buien. STAD EN PROVINCIE SIRJANSLAND De alhier door de dames Toos en Truus Kraak gehouden Emma- bloemcollecte heeft opgebracht f 20,51. OOK BRIDORPE HAD IN VROEGER TIJDEN EEN SLOT In de stukken gewagend van de strijd om de macht in de graaf schappen Holland en Zeeland, komt een kasteel te Bridorpe voor. Blij kens een verhaal zou de burcht als opvallend deel een vrij hoge toren bezeten hebben; wellicht een aan wijzing er voor, dat het kasteel tot de belangrijke middeleeuwse sterk ten gerekend kon worden. Het wapen van Bridorp toont een staand zwaard en dat zou een aan wijzing kunnen zijn, dat de plaats als vestiging van enige betekenis is geweest. Bridorpe vormde een apart ambacht en bezat een burcht- bevang. Dit burchtbevang was - voor de uitvoering van de recente verkavelingen - tussen de Jaars- weg en de Hoogenboomsweg. Dit gebied lag vroeger besloten binnen de' Helchersee, de Duyne en de Grevelinge. Vanaf de Grevelinge stroomde destijds een watertje, dat met drie namen aangeduid werd. Enig© vertakkingen van het wa tertje omsloten samen een drie hoekig eiland, waarop het huis Bridorpe kan hebben gestaan. Naar het huis' Bridorpe werd een maal Jan van Avesnes ontboden, voor een verzoening met de graaf, maar Jan deed het niet, want de ontbieding was één der listen van Wolfert van Borsselen, die wilde vermijden,, dat zich een grote strijd macht zou verzamelen, die Wolferts plannen met betrekking tot het be geerde voogdijschap over de graaf zou kunnen dwarsbomen. Toen la ter Jan van Avesnes, na de dood van Jan van Holland het graaf schap beheerde en in Den Haag ziek lag, was een Vlaamse vloot op weg naar de Zeeuwse eilanden. In het kasteel te Bridorpe lag reeds een Vlaamse bezetting, die een vuurbaken op de toren ontstak om de vloot de weg te wijzen. De zoon van Jan van Avesnes, jonker Wil lem van Oostervant, bevindt zich dan in Zierikzee. En Melis Stoke verhaalt, hoe hij tracht hier een einde aan te maken. Op een don derdag trok een leger van Willem ter stadspoort uit en belegerde het slot Bridorpe. Uiteindelijk sloot jonker Wil lem met de bezetting van het slot een overeenkomst, volgens welke hij zou aftrekken als de (richting- aangevende) vuren op de slottoren zouden worden gedoofd. Het heeft weinig gebaat, daar de vloot toch haar eindpunt bereikte. Ondanks deze misrekening bleek het eindre_ sultaat niet bevredigend voor de Vlamingen. Later wordt er van het slot Bridorpe niets meer vernomen en omtrent de ondergang van het slot is niets bekend. (Uit: „De verdwenen kastelen van Schouwen-Duiveland" - P. van Beveren). Jaarcongres Ned. Bond Gemeente-ambtenaren HILVERSUM, 19-8. De Nederland- se bond van gemeente-ambtenaren houdt op 1, 2 en 3 september in Hilversum zijn jaarcongres. Tij dens de algemene vergadering op vrijdag 2 september zullen ver scheidene afgevaardigden van zus- ter-organisaties uit binnen- en buitenland het woord voeren. Na het huishoudelijke gedeelte spreekt mr. B. Plomp, secretaris van het ambtenarencentrum, over „struc tuur, werkwijze en activiteiten van het A.C.". Op het programma staan voorts verscheidene excur sies. HET PROCES-POWERS Het pleidooi van Grinjef MOSKOU, 19-8. De Russische ad vocaat van de Amerikaanse© vlie ger Powers, Grinjef, heeft vrijdag aan het einde van zijn pleidooi de rechtbank verzocht mildheid te be trachten bij de vaststelling van de strafmaat. Na Grinjef kreeg Powers de ge legenheid tot het uitspreken van zijn, wat de Russen noemen „laat ste pleidooi". Drie minuten later werd de zitting gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2