Hammarskjoeld en Diefenbaker protesteren bij Loemoemba LAATSTE NIEUWS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mishandeling van Canadese militairen KONGO-BELEID VAN REGERING-EYSKENS GOEDGEKEURD GESLAAGDE LANCERING „ONTDEKKER XIV" DOOR AMERIKAANSE LUCHTMACHT VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 117e jaargang No. 18822 miiHFrMiWNiruwsBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1U89 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman 6 Oc.itman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 NEW YORK, 18-8. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft donderdag een protest Ingediend b(j de Kongolese premier Loe moemba, tegen de mishandeling van Canadese leden van de V.N.-troepen op het vliegveld van Leopoldstad. Dc secretaris-generaal heeft het incident donder dagavond besproken met de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Howard Green. Volgens gewoon lijk betrouwbare kringen waren zij het er over eens, dat Canada er als gevolg van het incident niet van mag afzien troepen voor de V.N.-macht b(j re dragen. Naar verluidt zou Hammarskjoeld het aantal Frans j sprekende Canadese militairen voor de V.N.-troepen j in Kongo willen vaststellen op vijfhonderd man. OTTAWA, 18-8. John Diefenbaker» de Canadese premier, heeft don derdag verklaard, dat een zeer krachtig protest aan de Kongolese regering gezonden zal worden naar aanleiding van „de "absoluut onver antwoorde en niet te rechtvaardi gen aanval op Canadese militai ren" van donderdagochtend in Le opoldstad. Premier Diefenbaker zegt voorts, datde Canadese regering het abso luut ongerechtvaardigde gedrag van de betrokken Kongolese soldaten ernstig opvat. Het Canadese persbureau zegt te menen, dat de Canadese regering het vraagstuk bestudeert hoe de Canadese troepen door de Kongo lezen duidelijk kunnen worden herkend. De donderdag aangeval len Canadezen zouden voor Belgen aangezien zijn. Do toestand op het vliegveld van Leopoldstad LEOPOLDSTAD 18-8. De militai ren van de V.N., die het vliegveld van Leopoldstad bewaken, hebben opdracht gekregen te schieten als dit nodig mocht zijn. De militairen, I hoofdzakelijk Ghanezen en Soeda- nezen, groeven donderdag loopgra- j ven en maakten prikkeldraadver sperringen om de gebouwen en de hangars van het vliegveld. Bij de ingang werd een bord geplaatst met de waarschuwing, dat nie mand, behalve personeel van de V.N., wapens of munitie naar het vliegveld mag brengen. Op de vraag wat zijn manschappen zou den doen als Kongolese soldaten zouden trachten zich met geweld toegang tot het vliegveld te ver schaffen, zei een V.N.-officier don derdagmiddag, dat zij zouden schieten. Eerder op de dag hadden Kon golese militairen, die naar Belgi sche „spionnen" zochten, een Ca nadese kapitein van de V.N. op het vliegveld van Leopoldstad ernstig mishandeld en zijn manschappen gedwongen op de grond te gaan liggen. De kapitein en vijf van zijn mannen zaten in een vliegtuig, dat op het punt stond naar Loeloea- burg te vertrekken toen Kongolese soldaten hun bevalen uit het vlieg- tuig te komen. t Volgens een functionaris van de Socialistische oppositie stemde tegen BRUSSEL, 18-8. Na een verward debat heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers don derdagavond na een tweedaagse bespreking van de gebeurtenissen in Kongo, het beleid van de rege- ring-Eyskens met 135 tegen 82 stemmen en 6 onthoudingen goed gekeurd. De leden van de socialis tische oppositie stemden tegen. De verwarring ontstond toen een motie van de twee regeringspar tijen - de C.V.P. en de liberalen - in stemming werd gebracht, waar in geen oordeel werd gegeven over het regeringsbeleid jegens Kongo en slechts het vertrouwen werd uit gesproken voor het indienen van een nationaal herstelprogramma, om de gevolgen op te vangen, die de gebeurtenissen zullen hebben voor het Belgische economische le ven. De socialistische fractie diende naast de eigen motie van afkeuring een amendement in op deze motie, waarin uitdrukkelijk de Kongo-po- litiek werd goedgekeurd. Het doel was de liberalen, onder wie geen eensgezindheid heerst over het door de regering gevoerde Kongo-beleid, te dwingen tot een uitspraak. Het door de socialisten ingediende amendement leidde tot een rumoe rig en verward debat, waaraan een einde werd gemaakt door minister president Eyskens. De Belgische re geringsleider nam het amendement over en hij kreeg, met uitzondering van een vijftal liberalen en katho lieken, de steun van de regerings partijen. Het zesde lid, dat zich van stemming onthield, was de socialist Pierson, die het amendement had ingediend. Zijn houding motiverend zeide hij, enerzijds de Kongo-poli- tiek van de regering niet te willen goedkeuren en anderzijds zijn eigen verbetering van een tekst niet te willen afstemmen". Vergelijking met Nederland Premier Eyskens ging voorts in op de noodzaak van een herstelpro gramma als gevolg van de econo mische en financiële verliezen, die België door de Kongolese gebeur tenissen zal lijden. „Een tiental da gen geleden hoorde ik in een Ne derlandse radio-uitzending, dat er weer zevenhonderd repatriërenden waren aangekomen. Eerst dacht ik, dat het vluchtelingen uit Kongo waren, maar het bleken repatri- erenden uit Indonesië te zijn, die worden geëvacueerd ondanks het feit dat zij tot de spijtoptanten be horen. Zij voegen zich bij de hon derdduizenden Nederlanders, die sinds 1945 naar het vaderland zijn teruggekeerd. Men ziet het, Neder land heeft moeilijker vraagstukken moeten oplossen, dan waarvoor wij ons zien geplaatst. Ik zou wensen, dat wij een deel van de moed had den, die ons buurland heeft opge bracht in tijden van tegenspoed". Bij deze verklaring van de minis ter-president klonk uit de banken van de regeringspartijen een luid applaus op. Mislukte lancering verbindingssatelliet CAPE CANAVERAL, 18-8 De Verenigde Staten hebben donder dag een mislukte poging gedaan een verbindingssatelliet in het lucht ruim te brengen De satelliet, die de naam droeg van „Koerier", zou telkens bij het passeren van een station, dat de satelliet op zijn baan volgt, 340 000 woorden in vijf mi nuten kunnen ontvangen en uitzen den. De „Koerier" is echter twee en- een-halve minuut na de lancering in de lucht ontploft. V.N. hebben alle Belgische mili tairen het vliegveld verlaten. Twee dagen geleden was er nog een groep van veertig Belgische para chutisten die zich bezig hielden met het Belgische militaire verkeer krachtens een overeenkomst met de Verenigde Naties. Amerikaanse pers over Indonesië „Soekarno speelt met vuur" NEW YORK, 19-8. De „New York Times" waarschuwt vanochtend (vrijdagochtend) dat president Soe- karno „met vuur speelt" „Na de vrijwel absolute heerser van Indonesië met 90 miljoen inwo ners te zijn geworden richt presi dent Soekarno zijn blikken op een nieuwe wereld om t'e onderwerpen Als eerste stappen op een weg die ertoe zou kunnen leiden dat hij heer en meester van Oceanië wordt klinken zijn aanspraken op Neder lands Nieuw Guinea steeds luider. Hiertoe heeft hij de diplomatieke betrekkingen met Nederland ver broken. Hij dreigt tevens met ver sterking van het militaire apparaat en „het gebruik van geweld" om zijn domein uit te breiden. Treindieven maken f 80.000 buit Conducteur werd gekneveld LONDEN, 19-8. Uit de postwagen van een trein van Brighton naar Londen hebben bijzonder voorzich tige dieven uit postzakken een be drag van ca. 80.000 gulden gesto len. Behalve dat de conducteur werd gekneveld en een prop in de mond kreeg legden de dieven hem ook handboeien aan. Om helemaal ze ker te zijn dat de man niet te spoe dig alarm zou slaan werd zijn ge zicht bovendien met verbandgaas omwonden, zodat hij er uitzag als een mummie. Nadat de dieven de postzakken hadden leeggehaald werd de deur van de postwagen met vijftien centimeter lange spij kers dichtgetimmerd. Tenslotte waren zij de eersten die bij aankomst in Londen op het perron sprongen en het station verlieten. Proef voor gebruik bewakingssatellieten LUCHTBASIS VANDENBERG - 18-8. - De Amerikaanse lucht macht heeft donderdag van de luchtbasis Vandenberg, in Califor- nië, de „Ontdekker XIV" gelan ceerd. De satelliet is in zijn baan terechtgekomen. De neuskegel van de „Ontdekker XIV" bevat elektronische instru menten, waarmee proeven zullen worden genomen voor toekomstig gebruik in bewakingssatellieten voor militaire doeleinden. Ook zit ten er instrumenten in voor radar en optische waarneming, die deel uitmaken van het programma der Amerikaanse marine voor navigatie met behulp van satellieten. De lancering van de „Ontdekker XIV" geschiedde door een dunne mistlaag, doch daarboven scheen de zon helder. De raket bleef slechts ongeveer drie seconden zichtbaar, doch kon meer dan een minuut lang worden gehoord na de lance ring. De gehele tweede trap met de capsule met instrumenten Is in een baan om de aarde gekomen. De „bespieders'Mnstrumenten zijn geheim, doch men verwacht dat zij nuttige gegevens zullen opleveren voor de ontwikkeling van de ver kenningssatellieten .Midas" en „Sa- mos". Deze satellieten zijn bestemd om te waarschuwen bij het lance ren van vijandelijke raketten en zouden een groot deel van de werk zaamheden moeten overnemen, die vroeger door hoogvliegende ver kenningsvliegtuigen werden uitge voerd. Ook ditmaal zal gebruik worden gemaakt van speciaal uitgeruste vliegtuigen om de capsule op haar terugweg naar de aarde In de lucht op te vangen. Bij mislukking hier van zullen gereedgehouden sche pen proberen de capsule uit zee op te vissen. Nationale trekpaarden tentoonstelling Op dinsdag 13 en woensdag 14 september a.s. wordt dit jaar de Nationale Trekpaardententoonstel ling gehouden. Deze manifestatie zal, traditie getrouw, wederom te 's-Hertogen- bosch plaats vinden Naast het uitgebreide keurings programma en verschillende bij zondere attracties, zal tijdens deze dagen een tentoonstelling en de monstratie van moderne paarden- werktuigen georganiseerd worden Hieraan wordt o m. medewerking verleend door de Alg. Technische Commissie van het Landbouw schap, de Federatie „Het Land bouwwerktuig", het Rijksconsu lentschap voor landbouwwerktui gen en het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Slechts één ding op de we reld ts erger dan over de tong te gaan; doodgezwegen te worden. De Nederlandse kampioen achtervolging, Henk Nijdam, ligt op het ogenblik in de Spinoza-kliniek, waar hij een operatie aan zijn linker voet heeft ondergaan. Zijn toestand is echter van dien aard, dat hij zeer waarschijnlijk maandag al naar Rome kan, om deel te nemen aan de spelen. Alleen het gezicht van zijn Olympische blazer - die Arie van Vliet hem gisteren bracht - is voor Nijdam. al een aanleiding om op gewekt te zijn. HET PROCES-POWERS Beschuldigingen aan de Verenigde Staten in Russisch partij-orgaan „Prawda" MOSKOU, 19-8. Naar aanleiding van het proces Powers heeft het orgaan van de communistische party van de Sowjet-Unie, „Praw da", de Verenigde Staten ervan be schuldigd nog steeds piloten op te leiden voor spionagevluchten. c'adio-Moskou noemde in ver- banu met het proces de instelling van het Amerikaanse bureau dat tot taak heeft doelen in de Sowjet- Unie uit te zoeken. „Wil Nixon hierom de beschikking hebben over figuren als Powers „Vluchten als die welke Powers heeft gemaakt behoren tot de voor bereiding van agressie. Dit is de essentie van de zaak. Daarom zijn het proces Powers en Nixon on verbrekelijk met elkaar verbonden Daarom wil Nixon het proces als een op zich zelf staande kwestie voorstellen en zijn handen in on schuld wassen. Maar al zijn po gingen zijn vruchteloos." De „Washington Post" meent dat Powers zich gedurende het proces bewonderigenswaardig heeft ge dragen en niet meer heeft gezegd dan nodig was om zich zelf te ver dedigen, maar acht zijn bekentenis dat zijn vlucht aanleiding was tot het mislukken van de topconferen tie „ernstig". „Tot op heden kunnen we zeg gen dat in het proces de nadruk is komen te liggen op twee pun ten die niet gunstig zijn voor de Russen. Het eerste werd gisteren in het Indiase parlement door Nehroe naar voren gebracht: dat de Sowjetleiders in paniek raakten door hun late ontdekking dat Arae- Auto door gevel 's-HERTOGENBOSCH, 18-8. Don- derdagmorgen is op de Bossche weg te Vught, ter hoogte van restaurant „De Witte" een vrachtauto, waar van de chauffeur de macht over het stuur had verloren, een woning binnengereden. Zowel de gevel van de woning, als de vrachtauto, werd ernstig beschadigd. De chauffeur neemt aan, dat een klapband hem de macht over het stuur deed ver liezen. Toen hij van de weg af raakte ramde hij een lichtmast en een melk wagentje. Zowel de chauf feur als de bestuurder van de melk wagen kregen lichte verwondingen. De familie die het huis bewoont, verblijft met vakantie in Italië. Een oudheidkamer in Wychen WYCHEN. 18-8. Het stadje Wy- chen bij Nijmegen krijgt een oud heidkamer, die zal worden onder gebracht in het koetshuis van het kasteel-raadhuis. Dit koetshuis was tot voor kort in gebruik bij een tapijtknoperij, die naar elders wordt overgebracht. In de oud heidkamer zullen metalen en aar dewerk voorwerpen te zien zijn, die dateren uit de Germaanse en Romeinse tijd en die zijn opgegra ven uit heuvels en terpen in de omgeving van Wychen. De oud heidkamer zal onder toezicht van dr. P. J. R. Modderman van de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek staan. rikaanse toestellen over Rusland konden vliegen wanneer zij dit wilden. Het tweede werd genoemd door het Italiaanse blad „II Messa- gero": wanneer iemand in deze kwestie een hersenspoeling onder gaat dan zijn het de Russen". VEILIGHEIDSRAAD ZATERDAG BIJEEN NEW YORK. 19-8. De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties zal zaterdag bijeenkomen om de toestand in Kongo te bespreken, aldus is in New York vernomen. Secretaris - generaal Hammars kjoeld heeft de delegaties van de landen die zijn vertegenwoordigd in de Veiligheidsraad en de landen die troepen beschikbaar hebben ge steld voor de internationale strijd macht in Kongo, een rapport doen toekomen over de incidenten tus sen Canadese en Kongolese mili tairen op het vliegveld van Leo poldstad. Deze en andere inciden ten zijn een aanwijzing hoe de toe stand in Kongo zou zijn als de troepen van de V.N. niet in staat zouden zijn hun opdracht te ver vullen, aldus Hammarskjoeld, V.N.-ontwapenings- commissie aanvaardt resolutie NEW YORK, 18-8 De uit 82 leden bestaande ontwapeningscommissie der V.N. heeft donderdag na een debat van drie dagen eenstemmig een resolutie aanvaard waarin zij zich met het oog op het dringend karakter van het probleem uit spreekt voor „zo spoedig mogelijk voortzetting van de internationale onderhandelingen om te komen tot een opbouwende oplossing van de kwestie van algemene en volledige ontwapening onder doeltreffend internationaal toezicht". In de resolutie wordt voorts ui ting gegeven aan de wens dat de algemene v^rga^ermg on zet ting die op 20 september begint, een ernstig onderzoek aan de oniwa- peningskwestie wijdt en dat de commissie in stand blijft en bijeen wordt geroepen wanneer dit nood zakelijk wordt geacht. DELFT KRIJGT EEN KERNREACTOR DELFT, 19-8, In de in aanbouw zijnde kernreactor voor het hoger onderwijs in de nieuwe T.H.-wijk te Delft is gisteren een begin ge maakt met het plaatsen van een stalen deurkozijn, dat als afschei ding zal dienen tussen de twee de len van he tbassin van de reactor. Het gevaarte, dat op een oplegger van Landsmeer, waar het kozijn was vervaardigd, naar Delft werd vervoerd, weegt een halve top, het heeft een lengte van 9.15 m., een breedte van 3 35 m. en is zestig cm. dik Het zwaarste transport ten be hoeve van de reactor wordt om streeks half september verwacht. Dan zal een carousselkraan naar Delft worden vervoerd. Deze kraan zal op ongeveer zeventien meter hoogte in de hal worden geplaatst, waar ze langs de wanden over rails kan draaien en daardoor ieder punt in de reactor kan bereiken. De kraan heeft een spanwijdte van 23 meter en een hefvermogen van tien ton. In een steenkoolmijn in de Chi leense provincie Concepcion zaten donderdagochtend 54 mijnwerkers opgesloten nadat zich een mijngas- oniploffing had voorgedaan. Des middags konden 27 ernstig gewon de mijnwerkers gered worden. Ge vreesd wordt, dat er talrijke doden zijn in de gang waar de ontplof fing zich heeft voorgedaan. Vijftien jaar geëist tegen Powers MOSKOU, 19-8. - De openbare aanklager in het proces-Powers te Moskou, Roedenko, heeft vrijdag vijftien jaar gevangenisstraf geëist voor Francis Powers. De openbare aanklager is vrijdag dadelijk na de opening van de zit ting begonnen met zijn requisitoir waarin hij zei dat de uitspraak in deze zaak niet alleen van belang is voor de bsklaagde Potvers. Het vonnis zal de wereld nog eens een overtuigend bewijs leveren van de „misdadige, agressieve politiek van de leidende kringen in de Ver. Sta ten. Het zal een rol spelen in de strijd van de machten van de vre de tegen die van de agressie". I Uit de loop van de gebeurtenis sen, aldus Roedenko, is gebleken wat de Amerikaanse regering met de uitdagende vlucht van de U-2 'heeft gewild: mislukking van de topconferentie, een nieuwe periode van koude oorlog, vergroting van de internationale spanning en het doen stranden van ontwapenings besprekingen van de grote mogend heden. In zijn requisitoir noemde Roe denko de leidende kringen in de V S „de ware initiatiefnemers en organisatoren van de monsterlijke misdaden die gericht zijn tegen de vrede en de veiligheid van de lan den". Dam in noord-Spaanse provincie bezweek Zestien mensen omgekomen? MADRID. 18-8. Het bezwijken van een kleine dam bij Reocin in de No'ordspaanse provincie Santan der lyeeft naar men vreest, aan minstens zestien mensen het leven geknot. De poi'tie meent dat het aantal slachtoffers wel tot twintig kan stijgen. Tot dusver zijn zeven lijken ge borgen. Zware regenval maakt het reddingswerk moeilijk. De dam brak woensdagavond laat door, met als gevolg dat hon derden tonnen water stroomden uit een reservoir, dat gebruikt werd voor het wassen van zinkerts. Vier huizen van de mijnbouwmaatschap- pij de Belgische Compagnie Roy ale Asturienne de Mines - werden overspoeld. Onder de doden bevinden zich een 30-jarige verpleegster, die in het ziekenhuis van de maatschappij was, een weduwe met haar vier kinderen en een voorman uit de mijn, die zich met zijn anderhalf jaar oude dochtertje in veiligheid trachtte te stellen maar zo zwaar word gewond dat hij later overleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1