Bizondere huurverhoging Nikkelstaart" oorzaak van uitzonderlijke klimatologische omstandigheden? STAD EN PROVINCIE ,DEUTZ", de trekker met de echte P.K.'s STAD EN PROVINCIE Schouwen Duiveland krijgt zijn deel De ouderen houden het bij hoog en bij laag vol Het gevaarte gezien vanaf de Balie GROTERE EXPORT VAN VARKENS Prijzen van koeien aan de hoge kant UTRECHT, 17-8. Het Produkt- schap voor Vee en. Vlees h'eeft van morgen op 2ijn openbare bestuurs vergadering in Utrecht besloten, de overnameprijs voor baconvarkens ongewijzigd te laten. De voorzitter van het Produkt- schap, de heer Joh. de Veer, deelde bij de bespreking van de marktsi tuatie mede, dat Duitsland toestem ming heeft gegeven voor de import van 1500 varkens in de komende week en eveneens 1500 in de daarop volgende, 300 meer dan in de af gelopen week. Deze verhoging lost, volgens de heer de Veer, het „varkenspro bleem" echter niet op. De prijzen voor de koeien liggen momenteel, voor de tijd van het jaar, aan de hoge kant. Tot nu toe is het aantal slachtingen 13 procent groter dan in 1959, toen er in de eerste helft van het jaar 325.000 runderen werden geslacht. De heer de Veer concludeerde uit deze cij fers, dat de consumptie van rund vlees vrij groot moet zijn. Het ge middelde gewicht van de geslachte LAND- EN TUINBOUW Appelen naar België en Luxemburg DEN HAAG, 17-8. De Belgische en Luxemburgse autoriteiten heb ben bekend gemaakt dat zij met in gang van 17 augustus de invoer van appelen uit de E.E.G.-landen (met uitzondering van Nederland) voor lopig niet meer zullen toestaan. Ingevolge een afspraak tussen de ministers van de Benelux-landen mag Nederland na deze datum nog wel appels uitvoeren naar België en Luxemburg, mits een overeen gekomen minimumprijs wordt ge garandeerd. Deze minimumprijs be draagt voor de maand augustus B. frs. 6.65, september B. frs. 6.30, ok tober B. frs. 6.25, november B. frs. 6.50, december B. frs. 6.70. AANBESTEDINGEN Graven, dempen en draineren op Schouwen-Duiveland In hotel „Concordia" te Zierik- zee werd door de Ned. Heide Mij. aanbesteed het graven, ruimen en dempen van sloten, het afgraven van dijken, het verlagen en opho gen van perceelsgedeelten en het draineren van percelen in verschil lende polders op Schouwen-Duive land. Er werd ingeschreven als volgt: H. Uil, Middelburg f 298,000; Van Vossen, St. Annaland f 289.000; H. de Jager Co, Sliedrecht f 278.000; N.V. Zeeland, Middelburg f 265.000; P. en Th. de Jonge, Renesse f 263.900; J. D. Janse, Middelburg f 261.000; W. Wandel, Nieuwerkerk f 261.000; J. van 't Verlaat, Middel burg f 259.000; Fa. Kuiper en Mol hoek, Ouwerkerk f 253.000; N.V. Schouwen-Duiveland te Zierikzee f 250.400; S. Zijlstra, St. Maartens dijk f 249.000. De gunning \verd aangehouden. dieren ligt 3,1 kilogram onder dat van vorig jaar. De export is aan zienlijk, er is bijvoorbeeld twee maal zoveel fokvee uitgevoerd als in 1959. a Het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft er donderdag zijn goedkeuring aan gehecht dat het Nederlandse vliegkampschip „Karei Doorman" de haven van Jo- kohama binnenloopt voor een be zoek van 8 tot 12 september. De In donesische regering had zich langs diplomatieke weg tegen dit bezoek verzet. ZIERIKZEE, 18-8. Het wil niet met het weer deze zomer en Schou wen-Duiveland krijgt een overvloe dig percentage van de nattigheid, die bijna als een bezoeking wordt ondergaan. In scherpe tegenstelling met verleden jaar, toen de grote droogte een plaag was, inzonder heid voor de landbouw. Bijna sym boliek voor de slechte weersom standigheden is de „nikkelstaart" van begin augustus, die grote on rust teweeg bracht en dito schade toebracht. Wil men de oudere generatie ge loven dan moet de „nikkelstaart" trouwens wel aan alles schuld zijn, naar de mens gesproken. De oude ren, die kunnen putten uit een verre herinnering, houden vol, dat na een dergelijk natuurverschijn sel, het weer altijd volkomen in de war is en van een spoedig herstel geen sprake kan zijn. De literatuur geeft wel toe, dat de „nikkelstaart" een bewijs is van uiterst onstabiel weer, maar het laat de herstelkansen voor het weer in de nadien komende tijd on be sproken. Ouderen krijgen gelijk Het schijnt echter dat ditmaal de ouderen volkomen gelijk krijgen. Een geringe weersverbetering wordt vrijwel op slag gevolgd door een nieuwe depressie, die de zon doet schuil gaan achter een dik wolkenpakket en de regen doet neersuizen. Voor de boeren is een en ander een belangrijke strop. Als het maar even droog is, wordt er met man en macht op de velden ge werkt om de oogst - zo gaaf moge lijk - binnen te krijgen. Heel vaak echter komt de regen als spelbre ker optreden. De toeristen Vanzelfsprekend zuchten ook de toeristen onder deze erbarmelijke weersomstandigheden. Dit jaar is inderdaad „de kinderhand gauw gevuld". Een heel klein beetje dra gelijk weer, wordt reeds als een klimatologisch wonder aangemerkt en het recreatief bezig zijn gaat dan onmiddellijk overschakelen op vol le kracht. Vele buien hielden en houden echter de mensen binnens huis en binnentents en slechts een warme, droge septembermaand kan nog een pleistertje op de wonde leggen. Wie 1959 en 1960 naast el kaar zet, denkt werkelijk onmid dellijk aan Brederode's: ,,'t Kan verkeren". Maar wat zullen we er ook van zeggener was immers een „nikkelstaart". Op de foto nog eens een herinnering aan deze kli matologische „zondebok" uit de barre augustusmaand van 1960. Zeer veel oude auto's worden in Nederland geïmporteerd A.N.W.B. bepleit tegenmaatregelen Deze wensen heeft de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en ver keer van de A.N.W.B. vanmiddag geformuleerd tijdens een in Am sterdam gehouden persconferentie, ter gelegenheid van de in gebruik stelling van het uitgebreide en ge moderniseerde A.N.W.B. techno- station in de hoofdstad. De A.N.W.Bzo zei de heer Boost, acht het voorts gewenst dat de kentekenbewijzen van bij een verkeersongeval zwaar beschadig de motorrijtuigen door rijks- of ge meentepolitie worden ingenomen en aan de rijksdienst voor het weg verkeer worden overhandigd. Deze maatregel acht de A.N.W.B. nood zakelijk omdat de rijksdienst alleen op deze wijze zich ervan kan over tuigen of na een eventuele herstel ling het voertuig aan de wettelijke eisen voldoet en veilig aan het ver. ke'er kan deelnemen. AMSTERDAM, 17-8. De A.N.W.B. is van mening, dat maatregelen moeten worden genomen om de im port van gebruikte auto's uit buur landen te beperken. Naar schatting zullen er dit jaar ongeveer tiendui zend uit Duitsland en België wor den ingevoerd. Ze worden hier opgeknapt maar vertonen veelal voor het lekenoog moeilijk te constateren mankemen ten. De A.N.W.B. meent dat de be zwaren kunnen worden ondervan gen door een tweetal maatregelen, t.w. een duidelijk zichtbare aante kening op het na keuring verstrek te kentekenbewijs, waaruit blijkt dat de auto gebruikt is ingevoerd, en een drastische beperking van het aantal grensovergangen tot en kele kantoren aan de oost- en zuid grens. Hierdoor wordt bereikt dat men gemakkelijker een controle kan uitoefenen op de hoedanigheid van deze voertuigen. HET VERDWENEN KASTEEL BLOODENBURG TE ZIERIKZEE Sporen van het verdwenen kas teel Bloodenburg te Zierikzee wer den ontdekt toen in de Kouwens- weg onder Zierikzee, na de eerste wereldoorlog, een weide werd ge ëgaliseerd. Men stuitte op middel eeuwse funderingen en twee fraai gebeeldhouwde leeuwen van zand steen, ter grootte van ongeveer 40 centimeter. Over Bloodenburg geeft de kro niek van Melis Stoke enig houvast. Hierin is sprake van zekere Ho- buck, die in de grafelijke rekenin gen Hoobuut Hellecopszoon wordt genoemd, die woonde tussen Zie rikzee en Borrendamme. In 1303 - bij het beleg der Vlamingen - was Hobuck een belangrijk steunpunt voor de aanvallers. Zij verschaften zich toegang tot het kasteel en vochten met grote verbittering te gen eigen landgenoten en misschien ook tegen de Vlamingen, die er zich in hadden genesteld. De vol gende dag deden zij een uitval naar Bloodenburg om het vernietigings werk van de vorige dag af te ma ken. In latere rekeningen komt de naam Hellecops nog dikwijls voor. Het waren grootgrondbezitters in het Qualambacht, een naam die later werd verwisseld voor Poort ambacht. De verbasterde naam Kooiweg herinnert hier nog aan. Maar van het huis der familie Hel lecops wordt nooit meer iets ver nomen, hoewel over het geslacht en de bezittingen in het Qualam bacht nog wel ter sprake komen. (Uit: „De verdwenen kastelen van Schouwen-Duiveland" - P. van Beveren). SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht Noyon van de P.V, „De Reis duif" te St. Philipsland. In con cours waren 43 duiven. De snel heid van de eerste duif was 1148.95 en van de laatste 604.70. A. Faasse 1; J. Bakker 2, 6; Joh. Reijngoudt Zn. 3, 8; K. Reijn- goudt 4, 10, 12; Gebr. Fonteijne 5; J. Zuidweg 7, 11; W. van Dommelen C. Verwijs 13. SEROOSKERKE „Apollo" uit Brouwershaven komt concerteren Zaterdag 20 augustus a.s. zal de muziekvereniging „Apollo" te Brou wershaven een concert geven in deze gemeente, 's avonds te 8 uur. Het programma luidt: 1. Trafal gar, mars, W. Zehle; 2. Frühlings- blumen, wals, F. Schori; 3. Fantai- sie, J. Werkman; 4. Show Boat, operette-selectie, Kern-Mellema; 5. Calanda, mars, J. Meister; 6. Vaan- deiwals, P. B. Bisselink; 7. On the Mali, mars, Goldman. (Pauze). 8. Our Director, mars, Bigelon-Mol; 9. Bayerische Polka, G. Lohman (trombone-solist A. Heijboer); 10. Colonel Bogey on parade, K. J. Al- ford; 11. Marina, Granata-Jaroe; 12. Vredeklanken, mars, H. H. M. Ramakers. Het programma zal worden be sloten met een taptoe te geven door korps en drumband. OOSTERLAND J. van Dijke Wzn. overleden Op twee en tachtigjarige leeftijd overleed alhier de heer Jan van Dijke Wz. De overledene was ja renlang in dienst van de Ambachts heerlijkheid alhier, de laatste jaren samen met zijn zoon, die in april jl. overleed. Sedert de tijd dat het vogelreservaat „De Aanwas" aan gelegd is vonden de heren v. Dijke daar.in hoofdzaak hun werk, ter wijl zij voordien veel in de bossen en op het „Heerenhof" werkzaam waren. De heer Jan van Dijke volg de als zodanig destijds zijn zwager, de heer Leendert de Vin op, welke tal van jaren bosbaas van de Am bachtsheerlijkheid alhier was. RENESSE Duitse jongens stalen snoep en geld Door het stuk slaan van een ruit wisten zich enige minder gewenste bezoekers toegang te verschaffen tot de consumptietent van de speel tuin „Afaneto" in de Laone, van de heer H. de Vos. Toen de eigenaar de inbraak constateerde, bleek het wisselgeld en enig snoep te zijn verdwenen. De inmiddels gewaarschuwde Rijkspolitie trachtte met behulp van een speurhond de daders op het spoor te komen, maar daar het inmiddels had geregend reageerde de hond maar enige honderden me ters, waarna hij het spoor kwijt raakte. De politie had evenwel het vermoeden - gezien de richting welke de hond aangaf, dat de da ders zich wel eens op het nabij ge legen kampeerterrein te Noord- welle zouden kunnen bevinden. Dit vermoeden bleek juist te zijn, daar bij een onderzoek, dat in de tenten op het kampeerterrein werd inge steld, uit één der tenten vanonder de dekens het snoep tevoorschijn kwam. De bewoners hiervan, een viertal Duitse jongens tussen 15 en 18 jaar - waarvan twee afkomstig uit Duisburg en twee uit Köln-Eh- renfeld - vielen bij het verhoor al spoedig door de mand, waarna twee van hen naar Brouwershaven, één naar Haamstede en één naar Re- nesse ter voorlopige bewaring wer den overgebracht. Inmiddels zijn de daders als ongewenste vreem delingen bij Venlo over de grens gezet. HAAMSTEDE Vergadering gemeenteraad Markelo schenkt bloembakken Op zaterdag 20 augustus as. komt de gemeenteraad in vergade ring bijeen (9.30 uur v.m). Een voorstel heeft betrekking op het aangaan van een geldlening van f 360.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Idem tot het aan gaan van een rekening-courant overeenkomst ad f 350.000. Een an der voorstel heeft betrekking op de aankoop van grond van de heer K. Manni. De kerkeraad der Ger. Kerk ver zoekt om medewerking bij de bouw van een nieuw kerkgebouw. In be handeling komen verder ontwerpen tot wijziging van het Uitbreidings plan voor wat betreft de kom der gemeente, de Hogezoom en Westen- schouwen. Mededeling zal verder worden gedaan van een schenking in de vorm van bloembakken, ge schonken door het adoptiecomité te Markelo. ADVERTENTIE Mary Kok gestart voor Kanaalovertocht CAP GRIS NEZ, 18-8. Het 20- jarige Hilversumse zwemstertje Mary Kok is in de nacht van woensdag op donderdag om 4.45 uur (3.45 uur) bij Cap Gris Nez ge start voor een poging als eerste Ne derlandse Het Kanaal over te zwemmen. Op de lijst van Kanaal bedwingers, die 132 namen telt, ko men wel twee Nederlandse heren voor: Jan Hemsbergen en Herman Willemse, maar nog geen Neder landse zwemster. Het regende hevig toen Mary het water instapte, maar verder waren de weersomstandigheden gunstig. Er stond vrijwel geen wind. Mary, die de oversteek in twaalf uur hoopte te maken, werd verge zeld door de „Rolande Sonia", een vissersboot uit Calais. Het Hilver sumse meisje had zich ingesmeerd met twee kilo lanoline om be schermd te zijn tegen de koude. met modellen geschikt voor elk bedrijf van 15 tot 65 P.K. STEUTEL - Zierikzee In verband met het aanbrengen van verbeteringen aan een woning bestaan er ook nu nog, na de laat stelijk ingevoerde huurverhoging van 20 pet. .afzonderlijke bepalin gen. Voorop stellen wij dat het bij het aanbrengen van verbeteringen moet gaan om voorzieningen waardoor het woongerief of de gebruikswaar de is gestegen, bv. door het aan brengen van een vaste wastafel, doch niet om voorzieningen die no dig zijn voor de instandhouding van het perceel, bv. voor het ver nieuwen van het dak. Ook stellen wij voorop, dat het burgerlijk wetboek niet toelaat verbeteringen aan te brengen tegen de wil van de huurder in. Indien een verbetering is aange bracht tussen 9 mei 1940 en 1 ja nuari 1951 en de huurprijs op grond van deze aangebrachte verbeterin gen is verhoogd, vervalt deze ver hoging dertien jaren nadat de ver bétering is tot stand gekomen. Is die verbetering aangebracht tussen 1 januari 1951 en 1 januari 1954 enj is op grond hiervan de huurprijs verhoogd, dan vervalt de huurverhoging niet dertien, maar tien jaren nadat de verbetering is tot stand gekomen. Van 13 tot 10 Is de verbetering aangebracht tussen 1 januari 1954 en 1 augustus 1957, dan geldt wederom dezelfde bepaling als hierboven is vermeld voor de aangebrachte verbeterin gen tussen 9 mei 1940 en 1 januari 1951. In het tijdvak van 1 augustus 1957 tot 1 april 1960 was bij het aanbrengen van verbeteringen weer een tijdelijke verhoging ge durende dertien jaren toegestaan. Deze verhoging is gesteld op 10 pet. van de totale voor rekening van de verhuurder komende kosten van verbetering. Indien echter de verbeteringen zijn aangebracht in vooroorlogse woningen, is in het algemeen de verhoging slechts toe gestaan over de kosten van verbe tering, verminderd met een bepaald bedrag. Dit bedrag houdt verband met een destijds op de verhuurder rustende verplichting tot storting van een gedeelte van de huurop brengst op het Grootboek Woning verbetering. Na verloop van de hiervoor ge noemde termijn van tien of dertien jaren vervalt düs de extra bijdra ge van de huurder en wordt de huurprijs derhalve automatisch verlaagd tot die, welke zou hebben OOSTERLAND Watertank op begraafplaats Ten gerieve van diegenen die water nodig hebben op de begraaf plaats alhier hetzij om de bloemen op de graven water te geven, of voor -het schoonmaken der stenen etc. is achter de aula van gemeen tewege een watertank met een in houd van 1000 liter geplaatst. Het regenwater van de aula komt in deze tank terecht, zodat het gedu rig wordt bijgevuld. Het is een goe de verbetering, daar er tegenwoor dig in de nabijheid van de begraaf plaats, in tegenstelling met vroe ger, geen zoet water meer te vin den is. „Oosferlands Fanfare" in uniform Op zaterdagmiddag aanstaande zal de muziekvereniging „Ooster- lands Fanfare" voor het eerst de uniformen aantrekken. Het ligt in bedoeling dat de muzikanten eerst in „burger" nog door de ge meente zullen marcheren, waarna de keding omgewisseld zal worden, zodat men ongeveer drie uur in de nieuwe pakjes zal verschijnen. De overdracht van de 23 uniformen zal geschieden door de voorzitter de heer Boot, die hierbij een toe passelijk woord zal spreken. Mocht de weersgesteldheid onverhoopt ongunstig zijn, dan zal de plechtig heid plaats vinden in de Conferen tiekamer. De Israëlische premier Ben Goe- rion heeft in een toespraak voor het „Jeruzalem- genootschap", dat de kennis omtrent Jeruzalem wil be vorderen, gezegd dat deze stad een plaats van buitengewone schoon heid, van tuinen en parken moet worden. Bij de kust van Mozambique is zondag een zeilboot omgeslagen tengevolge van ruw weer. 27 Afri kanen kwamen om het leven. HAARLEM. Men is tot de ont dekking gekomen, dat uit de ver gaderzaal van het college van b en w. in het Haarlemse stadhuis een antieke tinnen1 schotel verdwenen was. gegolden indien geen verbeteringen zouden zijn aangebracht. Op verzoek van de verhuurder kan de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid dan echter laatstbedoelde huurprijs alsnog herzien. De nieuwe regel Met ingang van 1 april 1960 geldt echter een geheel andere regeling, deze komt op het volgende neer. Wanneer op of na 1 april 1960 in een pand verbeteringen worden aangebracht dan is een verhoging van de huurprijs niet meer afhan kelijk van de kosten van verbete- rin, d.w.z. dat de verhoging niet langer gesteld wordt op een percen tage van de verbeteringskosten. Volgens de nieuwe regeling zal een verhoging van de huurprijs bij ver betering van een pand afhankelijk zijn van de huurprijs van verge lijkbare woningen. Indien de huurprijs van vergelijkbare pan den hoger ligt d'an de huurprijs van het inmiddels verbeterde pand kan de huurprijs worden opgetrokken tot de huurprijs van vergelijkbare panden. Als bv. iemand1 vier woningen verhuurt, waarvan drie zijn voor zien van centrale verwarming en dan zijn verhuurd voor f 70 per maand per woning, en de woning waarin geen centrale verwarming aanwezig was, een huurprijs heeft van f 63 per maand, dan mag de verhuurder, de huurprijs van die woning na aanleg van de c.v. in overeenstemming brengen met die van de drie andere woningen, zo dat ook voor deze woning de huur prijs f 70 zal gaan bedragen. Deze verhoging is dan niet meer verbon den aan een bepaalde termijn. Niet de 2D procent Deze nieuwe regeling geldt niet indien de verbeteringen in vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen wor den aangebracht met het oog op de opheffing van gebreken, welke de bewoonbaarheid ernstig schaden. Dat wil dus zeggen, dat indien de huurverhoging van 20 pet. voor een woning is teniet gedaan door de huuradviescommissie omdat de woning ernstige gebreken vertoon de, de bijzondere huurverhoging niet mag worden berekend, omdat het in dat geval niet meer gaat om aangebrachte verbeteringen, maar om opheffing van de verwaarlozing van het pand, dus van onvoldoende onderhoud. SPORT KORFBAL S.D.K.B.-twaalf tal samengesteld Het SDKB twaalf-tal dat op za terdag 27 augustus op het sport park „Van Zuijen" te Burgh zal uitkomen tegen het vertegenwoor digend twaalftal van de ZNKB is voor deze ontmoeting als volgt sa mengesteld. Aanval: dames T. Flohil en C. v. Nieuwenhuize; heren M. G. Wentel en J. Hanse (allen Burgh. Middenvak: dames N. v. Dienst (DSS) en H. Hanse (DES); heren H. Geluk (Velo/Dosko) en M. Kloet (Burgh). Verdediging: dames G. de Mun- nik (Zeemeeuwen) en C. Bil-Feijtel (WIK); heren H. Braam en M. v. Dongen (beide Zeemeeuwen). Reserves: dames N. Bil (Unitas) en B. v. Dijke (Zeemeeuwen; heren J. Kort (WIK) en J. Geleijnse (Velo Dosko). De zaak-Powers MOSKOU, 18-8. De - Russische - advocaat van de Amerikaanse vlie ger Powers, Grinjef, heeft donder dag onmiddellijk na de hervatting van de openbare behandeling van de spionagezaak in Moskou, vragen kunnen stellen aan de beklaagde, waarop deze onder meer ant woordde dat hij ten tijde van de ondertekening van zijn contracht niet wist dat hij boven de Sowjet- Unie zou moeten gaan vliegen. Zijn opdracht was aanvankelijk beperkt tot vluchten langs de grenzen van de Sowj et-Unie, „omdat men zich er kort tevoren van bewust was ge worden dat het Sowjet-radarstelsel doeltreffender was dan men dacht". Voorts bleek bij deze ondervra ging door Grinjef, die tien minuten duurde, dat men Powers had ge zegd dat het vliegen op grote hoogte boven de Sowjet-Unie volkomen veilig was. Er bestond alleen ge vaar voor technische storingen op deze vluchten. Vervolgens zei Powers in ant woord op vragen van de openbare aanklager, Roedenko, dat de Paki staanse luchtvaartautoriteiten op de hoogte waren van vluchten van U-2-vliegtuigen in 1959 en 1960 bo ven Pakistan. Deze autoriteiten moesten toestemming voor deze vluchten geven. Maar de operaties van Powers' eenheid, waartoe U-2- vliegtuigen behoorden, waren ui terst geheim.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3