Soekarno kondigi verbreking diplomatieke betrekkingen aan INDONESIË en NEDERLAND „Andere middelen worden gebruikt voor N. Guinea ENORME ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN IN KONGO goed horloge Kongo in het vuur van het parlementaire debat in België HET RODE KRUIS- ZIEKENHUIS ATTRAKTIES IN DE WESTHOEK DJAKARTA, 16-8. President Soe karno heeft in een rede ter gele genheid van de Indonesische onaf hankelijkheidsdag verklaard, dat Indonesië de diplomatieke betrek kingen met Nederland zal verbre ken. President Soekarno week af van de tevoren opgestelde tekst van zijn redevoering ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag. Eerder zeide hij dat revolutie over de wereld golft. „Overal ter wereld willen de volkeren, op re volutionaire wijze, elk gevaar of bedreiging van de wereldvrede af wenden. Zij zijn gekant tegen de atoombom en oorlogspacten". In zijn rede heeft president Soe karno over de verbreking der di plomatieke betrekkingen met Ne derland nog gezegd, dat Indonesië thans in de kwestie West-Guinea „andere middelen te baat zal ne men dan onderhandelingen of ver zoeken". De Indonesische toehoor ders begroetten deze mededeling met een stormachtige bijval. Deze verbreking - aldus Soekarno verder - zal „een versterking van de nationale eenheid" tengevolge hebben en een confrontatie zijn tussen het Indonesische volk en het Nederlandse kolonialisme en imperialisme. Hij bracht in herin nering, dat in het verleden de po litiek van „vriendschappelijke over reding" t.a.v. Nederland op een mis lukking is uitgelopen, evenals de jarenlang voortgezette pogingen om de openbare mening in de wereld te overtuigen van de rechtvaardig heid van de Indonesische zaak. „Thans zullen wij niet meer moeten vragen, dat ons recht zal worden gedaan, maar ervoor moeten zor gen gereed te zijn, daarvoor te vechten". Soekarna deelde voorts mede, dat de nieuwe koers in de Indonesische politiek t.a.v. West-Guinea de vo rige maand is goedgekeurd door de opperste Indonesische adviesraad. „Verdrijving imperialisme" Aan het slot van dit deel van zijn toespraak wekte Soekarno de menigte op te werken voor de be vrijding van West-Nieuw Guinea en voor het verdrijven van het im perialisme van de Indonesische bo dem. Zolang de Nederlanders op Nw.- Guinea bleven, zouden er opstan- BRUSSEL, 17-8. Het gedeeltelijk uitgevallen vervoer, de politieke onzekerheid en de kredietschaarste in Kongo bedreigen het voortbe staan van de in Kongo gevestigde maatschappijen, die hun werk zaamheden hebben hervat of deze de laatste tijd niet hebben onder broken. De vereniging van Belgische on dernemingen in Kongo deelt thans mede, dat gebrek aan liquide mid delen en het groter worden van de voorraden als gevolg van het nog onvoldoende riviertransport de ac tiviteit van de maatschappijen in toenemende mate belemmeren. Daar er geen bankkredieten meer zijn te verkrijgen en daar de maat schappijen niet langer krediet aan hun afnemers kunnen verstrekken wordt de gehele handel in Kongo bedreigd door „geleidelijke ver stikking1'. Uit dezelfde bron wordt verno men, dat in verscheidene delen van Kongo de politieke onzekerheid de voornaamste oorzaak is van het af nemen van de economische bedrij vigheid. DEN HAAG. Tengevolge van verwondingen, welke hij bij een verkeersongeval heeft opgelopen is gisteren in het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overleden luitenant-generaal b.d. W. J. C. Schuurman in de leeftijd van 89 jaar. Op 26 juli liep de heer Schuurman tegen een auto toen hij van een vluchtheuvel stapte. Daar bij werd hij ernstig aan het hoofd en de heup gewond. DE OLYMPISCHE SPELEN Grootscheepse fabricage van souvenirs in Italië ROME, 17-8. De Olympische Spelen zijn voor de Italianen, die als geboren handelaars bekend staan, aanleiding geweest om een grootscheepse fabricage van alle mogelijke souvenirs te beginnen. Bij een wandeling door Rome pas seert men etalages, die geheel zijn gevuld met speciaal voor de Spelen geconstrueerde artikelen. Er zijn stadsplannen en kaarten in elk formaat en in alle mogelijke talen, maar ook brochures, boeken over de belangrijkste sportieve evenementen, alsmede boekwerken over de „sport in de schilder- en de beeldhouwkunst". Men is zelfs overgegaan tot de uitgave van een zeventalig sportwoordenboek. Op het gebied van grammofoon platen is men al niet minder ac tief. Er is een plaat gegraveerd, waarop de Engelse versie van „Olympia in Rome" te herkennen valt. Ook de textielindustrie heeft dankbaar geprofiteerd van het bui tenkansje, dat werd geboden. Zo zijn er zeer kostbare zijden shawls op de markt gebracht, maar voor de minder kapitaalkrachtigen zijn er ook goedkoper versies voorhan den. Voorts zijn er schoenen gecre ëerd, waarop de jaartallen van alle vorige Olympische Spelen voorko men. Op vrijwel alle artikelen komt een afbeelding voor, die betrekking heeft op de Olympische Spelen. Dit geldt evenzeer voor asbakken, glazen, koperwaren en lucifers- Man gaf valse dollars uit AMSTERDAM, 17-8. Een meteen Duits accent Engels sprekend Ita liaans type heeft gisteren in Am sterdam valse dollarbiljetten uit gegeven. Twee winkeliers uit de Kalverstraat accepteerden zonder argwaan biljetten van vijftig dol lar. Toen zij deze bij een bank wil den inwisselen, kregen zij te horen dat ze vals zijn. De politie acht het niet onwaarschijnlijk dat meer val se biljetten in omloop zijn gebracht. Zij houdt zelfs rekening met de mogelijkheid dat men te doen heeft met een van de lieden die af en toe in Europese landen opereren ter verspreiding van vals geld. Ze geven in een stad slechts enkele biljetten uit en verdwijnen dan weer naar een ander operatieter rein. standaards als voor allerhande vlaggetjes. Tot de aantrekkelijkste waren behoren beeldjes van atleten in elk formaat en geconstrueerd uit het meest uiteenlopende materiaal. Zo zijn er zelfs figuren uit „scoubi- dous" Ook Donald Duck ontbreekt niet op het appèl. Hij is ditmaal ver krijgbaar in een „sportcostuum", bestaand uit een blauw shirt en een hagelwit voetbalbroekje. Zijn ge woonte getrouw grote, verbaasde ogen, zullen ongetwijfeld vele ko pers, zowel jong als oud, verleiden. Ingezonden mededeling Voor een GRATIS 2 JAAR VERZEKERD Afkondiging strafverordening Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat ge durende drie maanden ter secreta rie dezer gemeente voor een ieder tel lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar is gesteld, de „Verorde ning op het kamperen in de ge meente Zierikzee", vastgesteld bij raadsbesluit dd. 23 juni 1960, nr. 8. De verordening treedt in werking op 19 augustus 1900. Zierikzee, 18 augustus 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd: F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. H. E. S. SINCK, loco-secretaris. LEEUWARDEN. Te Gorredijk is het zoontje Nico van de familie M. Veenstra in een visvijver in de tuin van de buren gevallen en verdron ken Het jongetje zou morgen twee jaar zijn geworden. dige acties in Indonesië blijven be staan. Het grondgebied onder ge zag van de opstandelingen was het afgelopen jaar echter aanzienlijk kleiner geworden en er waren elf duizend opstandelingen gedood. Het staatshoofd deelde mee voor nemens te zijn, agrarische hervor mingen tot stand te brengen, het geen zou neerkomen op afschaffing van alle buitenlandse rechten en „koloniale" concessies en uitbrei ding van het grondbezit voor de inheemse bevolking. Socialistische kritiek op regeringsbeleid BRUSSEL, 17-8. In een herhaal delijk door luide protesten van le den der regeringspartijen onder broken rede, heeft de Belgische so- sialist Larock woensdag in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers de regering van minister-pre sident Eyskens ervan beschuldigd „een dubbel spel" te hebben ge speeld in de Kongo-politiek. „De dubbelhartige politiek van de regering is de oorzaak van het huidige discrediet van België in de wereld", riep de heer Larock uit. „Ons prestige in het buitenland is nog nooit zo laag geweest als nu". Zijn verklaring werd gevolgd door luide kreten van afkeuring van le den van de christelijke volkspartij en van de liberalen. Verwarring door misverstand „Ventje ontvoerd" bruin jasje, blonde krullen ROTTERDAM, 17-8. De Rotter- damse politie werd gealarmeerd, omdat een blond jongetje met een auto ontvoerd zou zijn door een man in een bruin jasje. Het merk van de auto werd ook opgegeven, evenals de nummers van de kente kenplaat. Direct ging er een mededeling de ether in om alle op straat zijnde Het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee kampt met een ernstig personeelstekort. De moeilijkheden die hieruit voortvloeien zijn legio, want de „aanvoer" van patiënten houdt geen rekening met de inter ne problemen, waarmede een zie kenhuis worstelt. Alles moet „ge woon" doorgaan en men, zal inzien, dat het de leiding door genoemd tekort aan verpleegsters veel hoofdbrekens kost. Reeds is een „cri de coeur" ver schenen van het Interkerkelijk Predikantenconvent op Schouwen- Duiveland, dat - bij monde van de voorzitter - op de problemen van het ziekenhuis wijst in een arti keltje, opgenomen in het Hervormd Kerkblad. In dit stukje wordt een beroep gedaan op de meisjes van Schouwen-Duiveland, om als leer ling-verpleegster of verpleeghulp in het ziekenhuis te komen werken. Van heler harte willen wij op deze plaats, deze oproep onder steunen, in de overtuiging dat Schouwen-Duiveland een plicht heeft tegenover het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, het schoonste geschenk dat het eiland na de ramp van 1953 ontving. Intussen zal men zich afvragen hoe het komt dat het personeelste kort toch min of meer plotseling akuut is geworden. Er is hiervoor een zeer duidelijke oorzaak aan te wijzen. Tot voor kort ontvingen de verpleegsters, die hier kwamen werken een bescheiden toelage, ter wijl er enige extra „service" werd geboden in de vorm van bv. een autobusje dat weekend-verlofgang sters tot Roosendaal bracht. Er is echter een wettelijke regeling tot stand gekomen, waarbij de finan ciële behandeling van verplegend personeel is onderworpen aan een uniforme regeling, waardoor uit zonderingsposities - zoals het zie kenhuis te Zierikzee innam - zijn komen te vervallen. Het is hier zeker niet de plaats met wettelijke regelingen de spot te drijven, maar genoemde unifor me landelijke regeling is in ieder geval een probaat middel gebleken iets volstrekts onmisbaars voor Schouwen-Duiveland bergen last te bezorgen. Juist dat (hele kleine) beetje extra doet gediplomeerde meisjes van elders besluiten het te Zierikzee toch maar eens te gaan wagen. Door de gelijkschakeling is onze concurrentiepositie ten op zichte van andere ziekenhuizen verzwakt en dat is buitengewoon spijtig. Wij vernemen intussen dat op het hoogste niveau over deze netelige zaak besprekingen zijn begonnen. Wat Schouwen-Duiveland betreft moeten deze besprekingen wel tot inzet hebben de kleine - helaas thans verloren - voordeeltjes van toen weer terug te krijgen. Het wa re van heler harte te wensen dat deze besprekingen met succes zul len worden bekroond. En door de geografische ligging immers, èn door het feit dat men hier te doen heeft met een geheel nieuw zie kenhuis, verkeert Zierikzee op dit punt in een uitgesproken uitzonde ringspositie. Daar zal men toch re kening mee moeten houden, om der wille van de volksgezondheid in een gebied, dat door isolatie in de loop der tijden al zoveel is tb- kort gekomen. Daarnaast zal inderdaad alles moeten worden gedaan het eiland zoveel mogelijk „selfsupporting" te maken wat betreft de ziekenver pleging. Vandaar de oproep aan de meisjes van ons eiland. Zij kunnen hier een taak vervullen, eindeloos nuttiger en voordeliger dan in vele gevallen elders. Opdat op zo kort mogelijke termijn de moeilijkheden kunneh worden opgelost. De zieke mens heeft daar recht opl radiowagens te waarschuwen, spe ciaal die in het noorden van de stad, omdat daar de ontvoering zou h-ebben plaats gehad. Een der wagens, die tevergeefs in Overschie had gespeurd, werd tenslotte naar het centrum van de stad gedirigeerd, waar weer iets anders aan de hand was. Toen de auto op de Schieweg reed, een weg in het midden gescheiden door een grasstrookzag men uit tegenover gestelde richting een auto aanko men, die beantwoordde aan het sig nalement. Niet alleen klopten de cijfers op de kentekenplaat, maar op de achterbank zagen de politie mannen de man in het bruine jasje zitten en door de achterruit viel hun oog op de blonde krullen van het ventje. Zonder zich een ogenblik te be denken gaf de chauffeur „vol gas", keerde de auto en reed het gazon door de gezochte auto achterna. In Overschie werd de wagen aange houden en kwam de ontnuchtering voor de ijverige politiemannen. Uit de auto kwam een vrouw tevoor schijn in een bruin suede jasje, het haar opgestoken, waardoor zij er op enige afstand als een man moet hebben uitgezien. Het jongetje met de blonde krullen ontpopte zich als een hond, wiens blonde gekrulde haardos via de achterruit de agen ten op een dwaalspoor had ge bracht. Onnodig te zeggen, dat het voorval nogal wat hilariteit ver wekte. Het ontvoerde jongetje is even wel niet terecht gekomen, want een onderzoek wees later uit, dat het alarm vdls was geweest. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Wigny, stond uit de regeringsbank op om de woorden van het socialistische parlementslid tegen te spreken. De woordvoerder van de oppositie bleef echter bij de beschuldiging. „U stemde in met de resoluties van de Veiligheidsraad om de Belgische troepen uit Kongo terug te trek ken", verklaarde hij, „maar tege lijkertijd werden de kapitalistische belangen onder het voorwendsel van humanitaire doeleinden be schermd". Het socialistische parlementslid betoogde voorts, dat de politiek van de regering-Eyskens .failliet was gegaan toen de Veiligheidsraad duidelijk maakte, dat Katanga geen uitgangspunt zou kunnen worden voor een nieuw Kongo". Gezondheidscertificaat voor varkens BOXTEL, 17-8. Woensdag heeft te Boxtel de Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, het eerste gezond heids-certificaat voor varkens uit gereikt aan de landbouwer J. Kroes uit Haps. Dit was een landelijke primeur voor de gezondheidsdienst voor dieren van deze provincie. Want naast de t.bc.. en abortus- bang-bestrijding onder het rund vee, werd de bestrijding van ziek ten in de varkensstapel ter hand genomen. Thans is dus het eerste certificaat in Nederland uitgege ven. 410 bedrijven staan thans on der controle en 136 elite-bedrijven van sterzeughouders worden thans reeds certificaat-waardig geacht. KERKNIEUWS DE WERELDRAAD VAN KERKEN ST. ANDREWS, 17-8. Op de bij eenkomst van de Wereldraad van Kerken welke in St. Andrews ge houden wordt, is een rapport inge diend met eeni toelichting op elf grondbeginselen, welke de kerken dienen te leiden in hun onderlinge betrekkingen. De voornaamste hier van zijn meer samenwerking en minder wedijver. Deze grondbegin selen werden opgesteld ten behoe ve van de 172 protestantse leden in meer dan vijftig landen, die deel uitmaken van de Wereldraad. In deze beginselen wordt onder meer gezegd, dat de kerken eerbied moeten hebben/ voor de overtuiging van andere kerken welker opvat tingen en praktijk op het gebied van het kerklidmaatschap afwijken van hun eigen inzichten, Verwachting tot vrijdagavond: Enkele opklaringen Veranderlijke bewolking met op klaringen, maar ook plaatselijk en kele buien; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en west; iets hogere temperaturen overdag. 19 aug. Zon op 5.30, onder 19.56. Maan op 2.36, onder 18.12. Nieuwe maan: 22 aug. te 10.16. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 aug. 1.14 v.m. 13.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 aug. 0.47 v.m. 13.17 n.m. Springtij: 24 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-8. - Het K.N.M.I. deelt mede: De van de oceaan af komstige depressie, die gisteren de Golf van Biscaye naderde, trekt vandaag door noord-Frankrijk naar Duitsland. Zij gaat vergezeld van een groot regengebied, dat zich van ochtend over geheel Nederland, be halve het uiterste noordwesten, uit breidde. In oostelijke richting strekt zich de regenzone al tot in Polen uit. Dit laatste hangt samen met het opdringen van warme lucht in de hogere delen van de atmosfeer boven midden-Europa. Boven het gehele Noordzeegebied en de Britse eilanden is de lucht druk laag. In deze lagedrukzone wordt boven noordwest-Engeland een kleine storing aangetroffen, die gevuld is met onstabiele lucht. Deze storing zal het eerstkomende et maal naar de Noordzee gaan, waar door ook in onze omgeving de at mosfeer onstabieler wordt. Daarom zullen morgen plaatselijk buien voorkomen, maar opklaringen kun nen eveneens worden verwacht. In welingelichte kringen van de Verenigde Naties verwacht men dat een bijeenkomst van de VeUigheids- raad over de crisis in Kongo op zijn vroegst vrijdag zal worden gehou den. Tengevolge van het breken van een dam bij Reocin, in de Noord- spaanse provincie Santander, zijn vermoedelijk veertien personen verdronken, aldus bericht het Spaanse persagentschap Citra. Nu het seizoen ten einde spoedt, denkt men in de Westhoek alweer terug aan hetgeen zomer 1960 bracht. Was het weer niet al te best, de attrakties waren ook ditmaal van uitstekende kwaliteit en trokken veel publiek. Hier nog een foto van de Nickolson Pipe Band uit Folkestone, die te Haamstede met de ty pische doedelzakmuziek veel succes oogstte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MISHANDELING BIJ VEER TE ZIJPE Veehandelaar sloeg Hagenaar in het gelaat ZIERIKZEE, 18-8. De veehande laar S. V. uit Oosterland heeft woensdagmiddag omstreeks drie uur de inspekteur van een verze keringsmaatschappij J. de R. uit Den Haag op het parkeerplein An na Jacoba-polder van het veer Zij- pe enige stompen in het gelaat en een trap toegediend. De heer de R. had zijn auto in de file opgesteld en draaide het portierraampje open toen hij V. op zich zag aankomen. De veehandelaar gaf door de ope ning de R. onmiddellijk een stomp in het gelaat en meerdere klappen volgden. Toen de beduusde verze- keringsinspekteur zijn auto wilde verlaten trok V. onder het uitroe pen van woorden als „oplichter" en „dief" vechtlustig zijn jasje uit. V. meende namelijk dat de maat schappij van de R. hem tekort had gedaan en in een bepaald geval een te lage uitkering had verstrekt. Toen de R. kans had gezien zijn wagen te verlaten kreeg hij van V. nog klappen en een schop toege diend. De verzekeringsman moest zijn reis met een beschadigd gelaat voortzetten. De gewaarschuwde politie maakte tegen V. proces-ver baal op wegens mishandeling. Sclieepvaartberichten Albireo, 17-8 te Hamburg. Asterope, 18-8 te Norfolk. Bonita, 16-8 van New York naar Punto Limon. Kelletia (t.), 17-8 te Curagao verw. Koratia (t.), 18-8 te Puerto Miranda. Lelykerk, 17-8 te Amsterdam. Sarangan, 16-8 van Lissabon naar New York. Scherpendrecht (t.), pass. 16-8 Kaap Matapan naar Zwarte Zee. Wonogiri, 19-8 te Port Elizabeth verwacht. Schipper bekneld tussen kade en schip URK, 17-8. De 45-jarige schipper C. Romkes, is hedenavond omge komen toen hij bekneld raakte tus sen de kade en zijn schip, de „URK 35". De schipper zat op zijn hurken op de lcade te kijken naar het per soneel, dat be?ig was met onder houdswerk aan het gemeerde schip. Een grote vrachtauto, geladen met ijzer, die aan de haven geparkeerd stond, ging plotseling - onbemand - aan het rollen, en duwde een klein zoon en de 18-jarige zoon Jan van de schipper het water in. De schip per, die het kind wilde wegtrek ken, verloor zijn evenwicht en raakte bekneld tussen schip en ka de en werd op slag gedood. Een van de knechts liep lichte verwon dingen op. De politie vermoedt, dat de wagen van de remmen is ge schoten en toen aan het rollen ging. De auto is in beslag genomen voor onderzoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2