Amerikaanse vlieger Powers (piloot van de U-2) verklaart zich schuldig DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET PROCES POWERS DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 116e jaargang No. 18821 ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers tO ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Successes (max. t5 mm.) 1 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierlkzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Oc.itman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Proces te Moskou V.S. hebben geen enkele invloed op proces MOSKOU, 17-8. In de Zuilenhal van het Vakbonds- gebouw te Moskou is woensdagochtend (08.00 uur Ned. tijd) 10.00 uur Moskouse tjjd het proces begonnen tegen Francis Powers, de piloot van de 1 mei by Sverdlowsk neergehaalde Amerikaanse U-2. Powers werd woensdag 31 jaar. De Amerikaanse vlieger heeft zioh reeds woensdag ochtend schuldig verklaard aan het hem tenlaste ge legde. Powers zei dit nadat de secretaris van de recht bank, majoor Afanasjef, de tenlastelegging had voor gelezen. BjJ verkiezingen op dit moment: Nixon 50 procent, Kennedy 44 procent WASHINGTON, 18-8. Een Ame- rikaans instituut voor publieke opi nie onderzoek is tot de conclusie gekomen dat 50 procent van de kie zers voor Nlxon zou stemmen en 44 procent voor Kennedy wanneer de verkiezingen op dit tijdstip zou den worden gehouden Zes procent had zijn keuze nog niet bepaald. De perschef van Nixon noemde de uitslag van het onderzoek „be moedigend", maar zei dat Nixon zijn campagne zou blijven voeren alsof hij achter lag. De perschef van Kennedy daar entegen merkte op dat Kennedy „reeds eerder achter heeft gelegen en altijd van oordeel is geweest dat het een harde strijd zal worden". Bonn wimpelt Russische benvaren af BONN, 17-8 De Westduitse re gering heeft woensdag de Russi sche bezwaren tegen een eventuele uitrusting van haar strijdkrachten met Polaris-raketten, met klem van de hand gewezen. Volgens een nota van Bonn heeft de Bondsre publiek van nationale strijdkrach ten afgezien, maar zich plechtig verbonden, haar verdediging in het kader van de Navo te regelen. Zo lang er nog geen overeenstemming bestaat over een algemene ontwa pening onder doeltreffend toezicht, acht de Bondsregering zich gerech tigd, de met het oog op de interna tionale toestand vereiste verdedi gingsmaatregelen te treffen De Westduitse nota vormt een antwoord op het Sowjet-protest van 19 juli. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'a Wia zich waagt op brede wateren bedenke dat zijn oog gericht moet blijven op het kompas. Twee mannen zwommen Het Kanaal over DOVER, 17-8. Twee Kanaal zwemmers zijn er woensdag in ge slaagd de tocht van Frankrijk (Cap Griz Nez) naar Engeland met succes te volbrengen. De 28-jarjge Duitser Hans Neukirchen uit Remagen be reikte de Engelse kust tussen Do ver en St. Margarets Bay Ook de Libanese winkelier Fakreldine Abd El Mouniem slaagde in zijn poging. Hij stapte iets ten oosten van Do ver aan land. De president, luitenant-generaal Borisoglebski, vroeg na het voor lezen: „Beklaagde Powers, begrijpt u de bewoordingen van de tenlaste legging tegen u en bekent u dat u schuldig bent"? Powers antwoordde: „Ja, ik be ken dat ik schuldig ben". Meer dan vijftienhonderd men sen, onder wie 140 buitenlandse correspondenten uit bijna dertig landen, hadden zich woensdagoch tend in de Zuilenhal verzameld. In een soort loge zaten Power's echt genote, ouders en schoonmoeder met hun advocaten. Het gesprokene wordt gelijktijdig van het Russisch vertaald in het Engels, Frans, Duits en Spaans. Powers heeft met kalme stem ge antwoord op de eerste vragen die betrekking hadden op zijn naam, geboorteplaats en -datum en be roep. Nixon's mening "WASHINGTON, 17-8. Vice-pre sident Nixon gelooft niet dat het proces het prestige van de Ver. Staten in het buitenland afbreuk zal doen. „De volkeren van de vrije wereld en de verstandige mensen achter het „ijzeren gordijn" zijn zich zeer goed bewust dat de Verenigde Sta ten slechts hebben getracht zich tegen een onverhoedse aanval te beschermen", zo vei'klaarde hij op een persconferentie in Washington. De Verenigde Staten kunnen niet de minste invloed uitoefenen op het verloop van het proces. „De Sow jets hebben duidelijk laten we ten dat het volgens hun eigen re gels zal worden gevoerd". Een groot gedeelte van de twee duizend plaatsen in de Zuilenhal van het Vakbondsgebouw is gere serveerd voor buitenlandse di plomatieke vertegenwoordigingen. Elke missie heeft gemiddeld drie toegangsbewijzen ontvangen, voor het hoofd en voor de militaire at taché's. Naar verluidt zijn de am bassadeurs van de westelijke mo gendheden echter niet bij het pro ces aanwezig. Eisenhower uit zich over verschillende problemen Vertrouwen in V.N.-beleid in Kongo WASHINGTON, 17-8. Op zijn persconferentie van woensdag heeft president Eisenhower antwoord ge geven op vragen over verschillende actuele onderwerpen, als volgt: 1. Kongo. De president beves tigde zijn vertrouwen in het optre den van de Verenigde Naties voor het oplossen van het probleem- Kongo. Volgens hem moet de V.N. de verantwoordelijkheid hiervoor blijven dragen en daartoe de steun van de vrije volkeren krijgen. De Amerikaanse hulp aan Kongo moet voor het grootste gedeelte ver strekt worden door middel van de Verenigde Naties. 2. Lat ij ns Amerika. Eisen hower is tegen een plan-Marshall voor Latijns Amerika Het oor spronkelijke plan-Marshall had als onmiddellijk doel de heropbouw van de door de oorlog verwoeste industrie van west-Europa en bij het begin daarvan kon de tijdsduur van uitvoering worden voorzien. Dit zou echter niet zo zijn met een hulpplan voor Latijns Amerika ter verhoging van het levenspeil in die landen. Daarom zou een program ma voor economische hulp aan het westelijk halfrond moeten worden uitgevoerd op basis van samenwer king en niet eenzijdig. 3. O. A. S. De organisatie van Amerikaanse staten kan en moet de problemen in het Caraibisch ge bied oplossen op haar conferentie van ministers van buitenlandse za ken in Costa Rica. Die problemen rak enniet alleen de Verenigde Sta ten maar alle landen van het con tinent en de oplossing moet op ba sis van samenwerking gevonden worden. 4. Powers. De piloot Powers, die thans in Moskou terecht staat op beschuldiging van spionage, maakt n i e t de indruk een hersen spoeling te hebben ondergaan. Hij heeft echter niet het recht gekie- gen een verdediger van zijn eigen keuze aan te wijzen zoals de inter nationale gewoonte wil. Door te be weren dat met Powers ook de Ver enigde Staten in staat van beschul diging zijn gesteld, maakt de Sow- jet-Unie slechts een propaganda- gebaar om de waarheid te ver draaien. De echtgenote en de ouders van de U-2 piloot Powers, gefotografeerd op de tribune in het ge rechtsgebouw te Moskou waar woensdag het pro ces tegen Powers is be gonnen. DE BETREKKINGEN TUSSEN DE SOWJET-UNIE EN CHINA HAVANNA, 18-8. De nieuwe Sowjet-ambassadeur in Havanna, Sergei Koedriavtsef, heeft ver klaard dat berichten als zouden Russische technici en masse uit China zijn vertrokken wegens een verslechtering van de betrekkingen tussen beide landen, „imperialisti sche propaganda" zijn. De technici zijn teruggekeerd omdat hun werk voltooid was, zo zei hij op een pers conferentie. Koedriavtsef, de eerste Sowjet- ambassadeur in Havanna sinds de Sowjet-Unie in 1952 de betrekkin gen m,et het regime van Batista verbrak, wilde zich niet uitlaten over de datum van het bezoek van Chroesjtsjef aan Cuba. Men acht het niet uitgesloten dat het bezoek plaats heeft na de opening van de algemene vergadering van de Ver- De Duitse oostgrens BONN, 17-8. In de kwestie van de Duitse oostgrens huldigt Frank rijk hetzelfde standpunt als de V S., Engeland en de overige Navo- landen, aldus heeft de perschef van de Westduitse regering, van Eek- hardt, woensdag in Bonn ver klaard. Bovendien had de Franse rege ring in haar antwoord aan Polen gezegd, dat een bespreking van het Oder-Neisse-vraagstuk op 't ogen blik niet gewenst is Volgens von Eckhardt heeft het officiële Poolse persbureau PAP de inhoud van de Franse antwoord nota aan Polen zo uitgelegd, dat tot een aanpassing van het Franse standpunt aan de zienswijze van de Poolse regering over het Oder- Neisse-vraagstuk geconcludeerd werd. President Eisenhower toont de Amerikaanse vlag, die in de capsule (rechts) van de Ontdekker" vorige week een reis door de ruimte heeft gemaakt en die bij Hawaii werd geborgen. In het midden staat de staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Thomas D. White en rechts (voor een deel zichtbaar) kolonel Charles C. Mollison, onder wiens leiding de capsule-jacht" plaats vond. In de bijeenkomst van de uit 82 leden bestaande ontwapeningscom missie der Verenigde Naties, welke dinsdagmiddag in New York is be gonnen, hebben de Verenigde Sta ten twee nieuwe voorstellen inge diend. Eén daarvan behelst stop zetting van de produktle van splijt baar materiaal voor bewapenings doeleinden. Ook de Russen nemen weer deel aan het ontwapenings gesprek. enigde Naties in New York, volgen de maand. Zoals bekend heeft de Sowjet-premier laten doorscheme ren eventueel de Sowjet-delegatie naar de assemblee te zullen leiden De staf van de Sowjet-ambassade in Havanna zal 31 personen omvat ten. ROTTERDAM. Woensdagmorgen is in een sloot achter de ouderlijke woning aan de 's-Gravenweg in Rotterdam de bijna twee-jarige Maria Christine Swinkels verdron ken. Het meisje werd vermist, waarop de vader in de sloot is gaan dreggen. Na enige tijd vond hij het meisje, dat bleek te zijn verdronken. Vliegdekschip met kernaandrijving NORFOLK, 18-8. Het eerste door kernenergie aangedreven vliegdek schip ter wereld, de „Enterprise", zal, blijkens een bekendmaking van de Amerikaanse marine, op 23 sep tember van de marinewerf te New. port te water worden gelaten. Het schip is uitgerust met acht kernreactors en zal praktisch onbe beperkt in de vaart kunnen blijven De „Enterprise" meet 85.350 ton en heeft een lengte van 335 meter. De bemanning zal uit 215 officieren en 3 082 manschappen bestaan. Snel radiografisch verkeer met N.-Guinea HOLLANDIA, 18-8. Vandaag is voor het eerst een officiële „T.O. R."-verbinding (telex op radio) tus sen Amsterdam en Hollandia tot stand gebracht. Dit betekent een nieuwe stap in de de laatste jaren voortdurend beter geworden ver bindingen in en met Ned. Nieuw- Guinea. Deze geheel automatisch wer kende apparatuur versnelt, met 400 leters per minuut per kanaal, het radio-telegrafische, verkeer aan zienlijk. Alle telegrammen tussen Nederland en Ned. Nieuw-Guinea gaan voortaan via de T.O,R.-ver- binding. Hervormingen in Israël Van defensie naar de landbouw JERUZALEM, 17 8. Generaal Mosje Dayan, de één-ogige leider van de Israëlische Sinai-campagne in 1956, die het zwaard voor de ploeg verwisselde en minister van landbouw werd, streeft naar ver hoging van de landbouwproduktie. In het parlement verklaarde hij dat naar zijn plan die produktie in de komende vier vijf jaar met der tig procent zou toenemen. Hij wil bezuinigingen op regeringssubsidie voor de boeren, hetgeen h'em bij sommigen niet populair maakt. Hij heeft er ook op aangedrongen dat meer jongelieden zich gaan bekwa men in industrie en wetenschap aangezien er thans landbouwers genoeg zouden zijn. In de komende drie jaar moet volgen Dayan de melkproduktie met twintig procent omhoog gaan, de groentekweek met tien procent, fruitteelt met dertig procent en citrusteelt met 23 pro cent. Historische Olympische vlag ROME, 17-8. De historische O.ympische vlag, in 1920 door het Belgisch Olym pisch comité geschonken aan het internatoanaal Olympisch comité, is per vliegtuig woensdag uit Mel bourne in Rome gearri veerd. Tot 25 augustus - de dag van de officiële ope ning - zal het dundoek, dat sedert 1920 op alle Olympi sche Spel enheeft gewap perd, bewaar dworden in de Australische ambassade in Rome.- Daarna zal het door de burgemeester van Mel bourne, Bernard Evans, worden overhandigd aan de burgemeester van Rome, Vrbano Ciocetti. '•08<3<S<3<^cS<«eScS<8ciS<S<»0Sas<»e5 DE ELFDE „FIRATO" Vierkante beeldbuis bij nieuwste type# televisie-apparaten AMSTERDAM, 17-8. - De elfde „Firato", de jaarlijkse Internatio nale vakbeurs en tentoonstelling van elektronische produktcn, zal voor de laatste maal in het oude R.A.I.-gebouw te Amsterdam wor den gehouden van 30 augustus t/m 6 september a.s. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hoialnd, dr. M. J. Prinsen, zal op dinsdagochtend 30 augustus de expositie openen. Het accent bij de elfde „Firato" ligt op de in steeds sneller tempo gaande opmars, perfectionering en de steeds groter woVdende toepas sing van de transistors. In de televisiesector is de belang rijkste noviteit de invoering - bij enkele duurdere types - van de vierkante beeldbuis, met een dia gonaal van 59 cm, waarvan de voor zijde bijna plat is en het nuttige beeldoppervlak stijgt met circa 15 procent. Amsterdam heeft de pri meur van deze beeldbuis. Voorts wordt een collectief tele visie-systeem met een gezamenlijke antenne en een gezamenlijke ont vanger geexposeerd. Elke daarop aangeslotene kan op zijn t.v.-toe- stel, dat maar 21 cm diep ls, zijn eigen programma kiezen. In deze sector valt in het alge meen een verdere verfraaiing van lijn en een steed6 verder schrij dende automatisering te constate ren. Op t.v.-gebied worden ruim tweehonderd modellen, ook in com binatie met radio, platenspeler en bandrecorder, geëxposeerd. Ongeveer 10.000 Londense ha venarbeiders bijna de helft van het aantal mensen dat in de haven van de hoofdstad werkt - hebben woensdag een symbolische staking van één dag gehouden, ter onder steuning van eisen voor hogere lo nen en kortere werktijden. DEN HAAG, Het Prinsjesdag concert, dat jaarlijks door het al gemeen Haags comité in de Hout- rusthallen in Den Haag wordt ge organiseerd ter gelegenheid van de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten Generaal zal dit jaar - dinsdagavond 20 september - worden uitgevoerd door het Con certgebouw orkest o.l.v. Bernard Haitink. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1