Troepen der V.N. trekken Kongolese provincie Katanga binnen TREINEN VOL RUSSISCHE DESKUNDIGEN VERLATEN ROOD-CHINA CYPRUS THANS GEHEEL ONAFHANKELIJK GEWORDEN Twee jongens en onderwijzer in oerwoud vermist Verbinding via de „Echo" Amerikaans X-15-vliegtuig stijgt tot 40.000 meter hoogte Drie ruimtesuccessen op één dag Opstandelingen stellen twee Fransen terecht Russen „willen" Kennedy Westers antwoord op Russische nota V.N. gaan duurder worden V.N. moet deelnemen aan militair en burgerlijk bestuur in Kongo MAANDAG 15 AUGUSTUS 1960 116e jaargang No. 18819 ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 16.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman 6c Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Taak: bescherming mensen en bezittingen ELISABETHSTAD, 13-8. V.N.- t roe pen zullen heden-maandag en dinsdag in Elisabethstad en andere centra aankomen, zo is zaterdag in de Katangese hoofdstad bekendge maakt in een communiqué, dat pre mier Tsjombe met toestemming van de V.N. publiceerde. Deze troepen bestaan uit eenheden uit Ethiopië, Marokko en Ierland. De vervanging van de Belgische troepen door V.N.-militairen - er bevinden zich al twee Zweedse compagnieën in Katanga die kort na de aankomst van Hammars- kjoeld vrijdag in Elisabethstad ar riveerden - is zaterdagmiddag be gonnen. De bewaking van het vlieg veld werd toevertrouwd aan de V.N.-militairen. In het communiqué van de Ka tangese regering werd er echter de nadruk op gelegd, dat de VJT.-troe- pen „nooit partij zullen zijn in een binnenlands conflict en dat de re gering in Elisabethstad de controle op de binnenkomst van personen in Katanga behoudt". Belgeu terug De Belgische militairen zullen zich terugtrekken op hun basis te Kamina in Katanga Hammars- kjoeld die zondag uit Elisabethstad naar Leopoldstad vertrok, reisde via Kamina om de terugtrekking van de Belgische strijdkrachten te regelen. In het Katangese communiqué werd nog gezegd, dat uit het over leg met de secretaris-generaal was gebleken, dat men de jongste reso lutie van de veiligheidsraad op de zelfde wijze uitlegde. Hammars- kjoeld had verklaard dat het de Moskou heeft kritiek op Peking's ideologie BELGRADO, 14-8. - Volgens de correspondent In Peking van het Znidslavische persbureau Tanjug, ztfn de laatste paar dagen treinen- vol Russische deskundigen uit Pe king vertrokken en naar de Sow- jet-Unie teruggekeerd. De corres pondent meldde, dat de officiële verklaring voor deze uittocht was, dat hun arbeidscontracten afgelo pen waren, doch dat er andere uit leggingen aan worden gegeven, die „een geheel ander licht op de kwestie werpen". In het bericht van Tanjug wordt gemeld, dat de massa-uittocht ge paard is gegaan met uitgebreide maatregelen der Chinese regering om hoofdambenaren en zelfs minis ters naar de mijnen, fabrieken en landbouwbedrijven te zenden om de produktieleiding op zich te nemen. Waarnemers in Belgrado wezen er op, dat de officiële pers van Mos kou kortgeleden herhaaldelijk kri tiek heeft geuit op China's ideolo gische opvattingen. Zij herinnerden er aan, dat in 1948, toen Zuid-Sla- vië uit het communistische blok werd gestoten, tal van Russen, die in Zuid-Slavië werkzaam waren, plotseling vertrokken onder het voorwendsel dat hun contractster mijn afgelopen was. De Russische sportfederatie, het overkoepelend lichaam, dat in de Sow jet-Unie boven alle sportbon den staat, heeft het internationaal Olympisch comité voorgesteld het organiseren van vierjaarlijkse pan- Europese spelen naar het voorbeeld van de pan-Amerikaanse en pan- Aziatische spelen onder het oog te zien. Na 82 jaar NICOSIA, 13-8. Nu Cyprus he den (maandag) onafhankelijk is ge worden, zal het Britse bestuur van 82 jaar en drie maanden tot een einde zjjn gekomen. Gouverneur sir Hugh Foot verlaat dinsdag het eiland. Het Britse bestuur is het kortste geweest in de geschiedenis van Cyprus, drie maanden korter dan de heerschappij van de Vene- tianen, die van 14891571 duurde. De onafhankelijke republiek Cy prus werd maandag te midder nacht geboren toen de verdragen en andere documenten betreffende de nieuwe staat in de zaal van het huis van afgevaardigden werden ondertekend. De gekozen president en vice-president, aartsbisschop Makarios (Grieks Cyprioot) en dr. Lifters vielen chauffeur aan WEESP, 14-8. Twee jongelui van ongeveer 19 jaar oud hebben zater dagavond de bestuurder van een auto beroofd, die hen een lift gaf. De heer J. O. uit Weesp zag de jongelui staan op de grens van Amsterdam en Diemen. Zij zeiden naar Hilversum te willen, waarop de heer O. aanbood hen tot Weesp te brengen. De jongens namen dit aanbod aan. In Weesp gekomen bij het huis van de heer O. vroegen de jongelui of zij nog even wat moch ten drinken. Binnenshuis gaven zij hun gastheer plotseling een duw en bedreigden zij hem met een mes en een ploertendoder. De heer O. werd gedwongen zijn portefeuille met dertig gulden af te geven, doch kreeg niettemin een steek in de hand met het mes. Hij vluchtte zijn huis uit en waarschuwde de poli tie. Toen men kwam kijken, wa ren de jongens verdwenen. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de Jongens. Fadll Kutchuk (Turks Cyprioot), alsmede vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije namen aan de plechtigheid deel, die verder werd bijgewoond door leden van de drie kamers van het Cyprische parlement, ministers en diplomaten. Dinsdagochtend worden Makarios en Kutchuk in hun ambt bevestigd waarna de ministers van de eerste regering van de republiek worden beëdigd. Na deze plechtigheid zal aarts bisschop Makarios in de kathedraal van Nicosia een „Te Deum" (hul digingslied tot God) inzetten. LIEVER HEIMWEE DAN HOLLAND SYDNEY, 12-8. In Sydney arri- veerde het Nederlandse gezin Schippers om voor de tweede maal een nieuw leven te beginnen in Australië. Het heeft de familie on geveer 1200 pond sterling gekost om te ontdekken, dat het het leven in Australië prefereerde boven Holland. De elektricien J. Schipper uit Den Haag, vertrok zeven jaar geleden naar Australië met zijn echtgenote, twee dochters en een zoon. Hij woonde vier jaar in Par- ramatta, een randgemeente van Sydney, toen kregen zijn vrouw en dochters het zo te kwaad met heim wee, dat men besloot naar Neder land terug te keren. Het huis moest verkocht worden om de overtocht- kosten te kunnen dekken. De heer Schipper bleef achter in Australië, omdat hij een huis moest afbouwen en verkopen, voordat hij kon repa triëren. Mevrouw Schipper zei in Syd ney: „Toen wi) in Holland terug waren ontdekten we ome fout. Wij misten het vrije leven en het heer lijke klimaat van Australië". taak van de V.N. Is, „alle bedrei gingen voor het leven en de bezit tingen van mensen, opgeacht hun nationaliteit, af te wenden". KOEALA LOEMPOER, 13-8. Twee jongens van 15 jaar, zonen van Britse militairen, en hun onderwij zer worden sedert 1 augustus in het oerwoud van Malakka vermist, al dus heeft een woordvoerder van het Britse leger meegedeeld. De jongens zijn Manfried Eccles en Stuart Baker. De naam van de on derwijzer werd nog niet meege deeld. De jongens en de onderwijzer waren op 1 augustus per auto uit Cameron Highlands vertrokken en sedertdien is niets meer van hen vernomen. Zij hadden vrijdagavond jl. terug moeten zijn van hun uit stapje, waarvoor de ouders toe stemming hadden gegeven. Politie en militairen zijn op zoek gegaan. Mogelijk is de auto in een ravijn terecht gekomen. Ongelukken op de weg BERGUM. De vijfjarige Freerk van der Wal uit Oudebildtzijl is vlak bij zijn huis overreden en ge dood door een achteruitrijdende groente-auto. De kleuter was, zo bleek later, achter een hegje om achter de auto gekropen. De be stuurder van de auto heeft, voor dat hij achteruit reed, niets be merkt van het kind. TILBURG. Op een voorrangsweg in Tilburg zijn een bus en een per sonenauto met elkaar in botsing gekomen. De bus was gevuld met kinderen, die in de jeugdvierdaag- se hadden meegelopen, en die met hun ouders en familieleden van Breda op de terugreis waren naar Zwolle. Een personenauto, bestuurd door de 61-jarige E. N. uit Tilburg, reed uit een zijweg de voorrangs weg op en werd door de bus gegre pen. De echtgenote van de bestuur der, die naast hem zat, was op slag dood. PURMEREND. De 24-jarige G. van Dijk uit Beemster, die twee weken geleden met zijn invalide wagen door een taxi werd aange reden en meegesleurd, is zonder bij kennis te zijn gekomen in het stads ziekenhuis te Purmerend aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer was ongehuwd. WASSENAAR. Zondagavond te ongeveer 19 uur is de 68-jarige fietser W. A. Berger uit Leiden na een aanrijding om het leven geko men. Een woordvoerder van de „Bell" maatschappij heeft medegedeeld dat via de ballon-satelliet „Echo" een kort telefoongesprek was ge houden. Dat was twee uur na het tot stand komen van de eerste tweezijdige verbinding tussen oost en westkust van de V S. Nader wordt meegedeeld dat de verbinding heen-en-terug tussen de oost- en westkust precies vijf minu ten heeft geduurd. De boodschap pen van Eisenhower en Johnson kwamen volkomen helder door. De 8owjet-Unie heeft de Ver enigde Naties doen weten, dat ztf het niet verstandig acht de ontwa peningscommissie der V.N., waarin 82 landen zitting hebben, dinsdag bijeen te laten komen, aldus meldt het Russische persagentschap Tass. De Sowjet-Unie is tegen deze bij eenkomst Premier Tsjombe van Katanga heeft president Nkroema van Gha na uitgenodigd, zich persoonlijk er van te komen overtuigen, dat Ka- tanga onafhankelijk en vrij is. Piloot wm enkele ogenblikken gewichtloos LUCHTBASIS EDWARDS, 12-8. Het Amerikaanse experimentele raket-vliegtuig X-15 heeft vrijdag een nieuw hoogterecord gevestigd door tot 131.000 voet (circa 40.000 meter) te stijgen. De X-15 werd op een hoogte van 13.720 meter door een B-52 straal- bommenwerper gelanceerd. In vier minuten schoot het toestel met su personische snelheid tot op 40 kilo meter hoogte. Binnen enkele secon den was het toestel buiten het be reik van de kijkers die op de be gane grond waren opgesteld Op veertig kilometer hoogte sein de majoor (correct) White: „Het is hier werkelijk fantastisch". Een paar minuten later werd de X-15 weer zichtbaar, een klein stipje in do blauwe hemeL D® landing, met Mevrouw Powers, de echtgenote van de Amerikaanse U-2-piloot in Russische gevangenschap, heeft viijdagavond voor zij uit New York naar Moskou vertrok, gezegd van plan te zijn een persoonlijk beroep op minister-president Chroesjtsjef te zullen doen terwille van haar man. Zij zei Chroesjtsjef verschei dene telegrammen te hebben gezon den maar nooit een antwoord te hebben gekregen. In de Haarlemmermeer sterven de vissen bij honderden SCHIPHOL, 12-8. Honderden ver sufte, stervende en dode vissen, waaronder grote snoeken, trekken sinds enkele dagen grote belang stelling van het publiek. Zij drij ven aan de oppervlakte van het water van de Hoofdvaart bij Lijn den in de Haarlemmermeer. Vol gens een bericht uit Hoofddorp was er een versufte snoek van 20 pond uit gevist. Naar de oorzaak wordt door het polderbestuur uit Hoofddorp een onderzoek in gesteld. Vermoed wordt, dat het water te weinig zuurstof heeft, hetgeen mogelijk het gevolg kan zijn van kroosvor ming of afstervende waterplanten, waardoor zich moerasgas zou kun nen ontwikkelen. Of de nog levende vissen voor consumptie geschikt zijn, kon nog niemand met zekerheid zeggen. Ook zal worden onderzocht of het omringende bouwland misschien met een of ander vergif bestoven of bespoten is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Bij KB. is dr. ir. G. de Bakker vanaf 7 juni jl. be noemd tot directeur van de tuin- bouw. ROTTERDAM. Op 571 betonpa- len is een negen verdiepingen hoog gebouw van de Shell opgetrokken, dat op de hoek van het Hofplein en de Schiekade te Rotterdam is gereed gekomen en als het ware een visuele verlenging van de Coolsingel betekent. Dit gebouw is door de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum, ge opend. AMSTERDAM. De vijf-jarige Henk Mistdorp uit Amsterdam is in het zuidelijk Amstelkanaal in Am sterdam verdronken. Het jongetje was na een zware regenbui op de Stadionkade gaan spelen. Hoe hij te water is geraakt is niet bekend. De rijkspolitie te water is om half vier gaan dreggen Omstreeks zes uur werd het lichaampje gevonden. HARLINGEN. Vijf mijl ten noordwesten van Harlingen is een straaljagerpiloot gedwongen ge worden zijn toestel op het water neer te zetten. De piloot, de 20- jarige uit Enschedé afkomstige on gehuwde reserve-sergeant vlieger J. J. H. Jurninck, werd gered. ROTTERDAM. Een zandzuiger heeft in de mond van de Nieuwe Waterweg een ongeveer 20 kg. zwa re Duitse vliegtuigbom in de zuig- buis gekregen. De mijnopruimings- dienst van de marine in Den Hel der heeft het gevaarlijke oorlogs tuig op het zeestrand bij de Noor- derpier tot ontploffing gebracht. DEN HAAG. Op 8 september zullen leden van de ministerraad en de defensiecommissie een tocht over de Noordzee maken met de kruiser „De Ruyter". De bedoeling is, zoals meer geschiedt, oefenin gen van de Koninklijke Marine bij te wonen. behulp van glijders op de door de zon doorbakken harde oppervlak van het droge Rodgers meer, le verde geen moeilijkheden op. En kele seconden voordat het toestel begon te dalen was majoor White gewichtloos. WASHINGTON, 13-8. Niet alleen lieten de V.S. vrijdag met succes hun renzeballon op, die een baan maakt rond de aarde, en bereikte een X-15-toestel een recordhoogte van 43 km, maar ook werd een in tercontinentale raket van het type Atlas gelanceerd, die was voorzien van een nieuw soort neuskegel, die instrumenten bevatte om de radio actieve straling op zeer grote hoogte te meten. Het succesvolle van deze operatie was dat voor het eerst de neuskegel onbeschadigd uit zee kon worden opgevist Binnenkort zal de proef worden herhaald met in de neuskegel een levend wezen, een aapje. Komt dit aapje levend terug, dan zou de mo gelijkheid z(jn bewezen dat ook een mens een snelle tocht door het we reldruim kan maken. OOK AMSTERDAM KREEG SUPERBUI AMSTERDAM, 12-8. Een hevige regenval heeft vrijdag op verschil lende plaatsen in Amsterdam over last veroorzaakt, vooral in zuid. Het Europaplein en de Europabou levard kwamen blank te staan, evenals de Willemstraat in de Jor- daan, waar de etalageruiten schoon gespoelcf werden als auto's door de straat reden. De brandweer kreeg een tiental verzoeken om assisten tie voor ondergelopen, kelders en souterrains bij particulieren en een viertal fabrieken. Op verscheidene plaatsen kwamen in het wegdek en trottoirs verzakkingen voor, spe ciaal op die plaatsen waar het he melwater van de daken direct op de straat werd geloosd. Gevederde agent exit MELBOURNE. Grootmoe der gans, de enige geveder de verkeerspolitie-agent ter wereldeen populaire ver schijning in de voorstad Beaumaris van Melbourne, die al vijf jaar in Australië bekendheid genoot, is niet meer. Het dier, dat zich el ke dag bij een gevaarlijke verkeer skruising ophield, waarschuwde de schoolkin deren door een heftig klap peren met de vleugels voor naderende voertuigen. Was de straat vrij dan stelde zij zich op aan het hoofd van een groep kinderen, die haar in ganzenpas naar de overzijde volgden. Een ver metele autobestuurder zal zich nu voor het gerecht moeten verantwoorden. Hij had het geliefde dier mee naar huis genomen en sma kelijk verorberd, maar haalde zich hiermee de toorn der zeer bedoefde schooljeugd op de hals. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Wanneer het hart in brand staat, vliegen er licht vonken uit de mond. ALGERIJE TUNIS, 12-8. De Algerijnse „voor lopige regering" heeft vrijdagavond bekend gemaakt, dat twee Franse militairen, die door een rechtbank van de opstandelingen wegens „mis daden tegen het Algerijnse volk" ter dood veroordeeld waren, zijn rechtgesteld. Volgens een bekendmaking van de voorlichtingsdienst van de voor lopige regering zijn de twee mili tairen, Michel Castera en Clotaire Gall, doodgeschoten. NEW YORK, 12-8. De Ameri kaanse vakbondsleider Joseph Cur- ran, die teruggekeerd is van een bezoek aan Rusland tijdens hetwelk hij met Chroesjtsjef heeft gespro ken, heeft meegedeeld dat de Sow- jet-premier over senator Kennedy, de democratische kandidaat voor het presidentschap zei, dat deze „een redelijke keuze schijnt te zijn". Nixon, de republikeinse kan_ didaat, noemde hij een „lomperd, geen politicus maar een kruidenier" MOSKOU, 12-8. De ambassa deurs van Engeland en Frankrijk en de V.S. hebben vrijdag het ant woord hunner regeringen overhan digd op een Sowjet-nota van dertig juni jl., waarin werd gesteld dat in west-Berlijn recruten voor het Westduitse leger worden aangewor ven. Dit wordt in de westerse no ta's tegengesproken. In de nota's wordt onder meer gewezen op de „oorlogszuchtige de monstraties", die oost-Duitse mili taire en semi-militaire formaties in oost-Berlijn hebben gehouden. NEW YORK, 12-8. Secretaris generaal Hammarskjoeld van de V. N. heeft de leden van de volkeren organisatie gewaarschuwd, dat de V N. „enige van hun lopende acties" zullen moeten staken, als het eind cijfer van de begroting niet wordt verhoogd. In een begrotingsrapport, dat vóór het optreden van de organisa tie in Kongo werd opgesteld, schat Hammarskjoeld de uitgaven in 1961 op 67.453 750 dollar, of 4,3 miljoen dollar meer dan in dit jaar. Man gooide vrouwen niet stenen Voor de rechtbank van Hanau staat een 25-jarige man terecht die heeft bekend op eenzame wegen dertien vrouwen en meisjes met stenen hebben gegooid omdat hij, zelf sinds zijn kinderjaren lijdend aan asthma .anderen pijn wilde be zorgen. Een achttienjarig meisje ligt sinds vorige week maandag met een séhedelbasisfractuur be wusteloos in het ziekenhuis, een ander mejsje werd in januari aan het oog getroffen en tien vrouwen en meisjes liepen slechts lichte ver wondingen op. PLAN VAN HAMMARSKJOELD NEW YORK, 12-8. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft in een rapport aan de veiligheidsraad een plan ontvouwd dat beoogt de vol kerenorganisatie te laten deelne men aan bijna alle takken van het militaire en burgerlijke bestuur van Kongo. Een groep internationale deskun digen zou reeds volgende week moeten beginnen met het opstellen van aanbevelingen voor het pro gramma in elf verschillende secto ren van de bestuursverantwoorde- lijkheid. Deze sectoren zijn land bouw, verbindingen, onderwijs, fi nanciën, buitenlandse handel, ar beid, volksgezondheid, justitie, na tionale hulpbronnen en industrie, openbaar beheer en nationale vei ligheid. Over het opstellen van de aanbe velingen is reeds overleg gepleegd met de Kongolese regering. De groep internationale deskundigen staat onder leiding van dr. Sture - evenals de opperbevelhebber van de I V.N.-strijdkrachten generaal-ma- joor von Horn een Zweed, en in rang gelijk aan hem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1