Vrijdag vertrekken twee Zweedse V.N.- compagnieën naar Katanga DE ZIERIKZEESCHE COURANT Belgisch ambassade personeel moet Kongo verlaten Cuba nationaliseerde Amerikaanse eigendommen HAMMARSKJOELD SPRAK MET KONGOLESE AFGEVAARDIGDEN Bezoek aan .geboortegrond' Chroesjtsjef naar Washington? Menigte wierp stenen naar Loemoemba MOSKOU UIT NIEUWE BESCHULDIGING JEGENS NOORWEGEN Zes Tunesische V.N.-soldaten gedood DONDERDAG II AUGUSTUS I960 116e ja&rg&ng No. 18817 MRIKZEESCHEWMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stulL WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, te). 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Oc'.itman, Zierikzee. Redakteur: M. 1. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Onder leiding van Hammarskjoeld Zij zullen „hoffelijk worden ontvangen" NEW YORK, 11-8. In het hoofd kwartier van de Verenigde Naties is woensdagavond bekendgemaakt dat twee Zweedse compagnieën van de strijdmacht van de Verenigde Naties in Kongo vrijdag onder per soonlijk bevel van secretaris-gene raal Hammarskjoeld naar Katanga zullen gaan. De Verenigde Naties heeft de tekst gepubliceerd van telegram men die Hammarskjoeld enTsjom- be woensdag hebben gewisseld. Hammarskjoeld zei in zijn tele gram te verwachten dat hij vrijdag bij zijn aankomst in Elisabethstad vergezeld zal zijn van de plaats vervangende opperbevelhebber van de V.N.-strijdmacht, de Marok kaanse generaal Kettani, zijn mili taire adviseur voor operaties in Kongo, de Indische generaal Richje, adviseurs en twee Zweedse com pagnieën. De twee compagnieën zullen, zo zei Hammarskjoeld, uitsluitend on der zijn gezag staan en hebben al leen het recht tot zelfverdediging voor het geval zij worden aange vallen. De secr.-generaal achtte een dergelijke aanval echter ondenk baar. Geen gewapend conflict Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het met de regelingen die hij zich denkt, mogelijk zal zijn onver wijld de omstandigheden weg te nemen die tot een gewapend con flict kunnen leidea Over de besprekingen die hij met Tsjombe zal hebben over het ge bruik van de V.N.-troepen, zei de secretaris-generaal dat er geen sprake zal kunnen zijn van een overeenkomst of van voorwaarden. Om praktische redenen en om bij te dragen tot een vreedzame ont wikkeling, met bescherming van de democratische rechten voor allen, is het echter dringend noodzakelijk „een openhartige gedachtenwisse- ling" te hebben. Tsjombe antwoord Tsjombe zei in zijn antwoord dat een gesprek met Hammarskjoeld hem op de hoogte zal stellen van de werkelijke toestand. De secreta ris-generaal zal daardoor in staat zijn vertegenwoordigers opdrachten te geven die „eerbied verzekeren voor de territoriale soevereiniteit Memorie van Antwoord op wetsontwerp herziening kinderaftrek Mogelijkheid tot aftrek extra kind DEN HAAG, 9-8. Dezer dagen heeft de staatssecretaris van finan ciën bij de Tweede Kamer de me morie van antwoord ingediend naar aanleiding van het voorlopig ver slag op het wetsontwerp inzake de herziening van de kinderaftrek. Zoals bekend heeft het vorige ka binet met een algemene kinderbij slagverzekering c.a. een herziening van de kinderaftrek voor de in komsten-, de loon- en de vermo gensbelasting voorgesteld. Het doel van de herziening is de in 1953 tot stand gekomen coördinatie tussen kinderaftrek en kinderbijslag te handhaven en waar mogelijk te verbeteren. De kinderaftrek- en kinderbijslagregeling gaat uit van het principe de aftrek en de bijslag slechts toe te kennen voor kinde ren die ten laste van hun ouders komen. In het wetsontwerp wordt o.m. voorgesteld voor studerende .en invalide kinderen van 16 tot 27 jaar die niet grotendeels doch slechts „in belangrijke mate" ten laste van hun ouders komen, en kelvoudige aftrek te verlenen. Ver der bevat het ontwerp de voorstel len de aftrek van het zg. extra- kind (aftrek voor één 16 tot 21- jarig kind, mits reeds recht op af trek voor 3 kinderen bestaat) te doen vervallen en de voor de alge mene kinderbijslagverzekering be taalde premies, evenals de ouder- domspremies als persoonlijke ver plichting aftrekbaar te stellen. Verruiming postverkeer met Kongo DEN HAAG. Het is thans weer mogelijk naar de gehele Kongolese republiek correspondentie per zee post te verzenden Luchtpostcorjres- pondentie wordt met alle beschik bare vliegtuigen doorgezonden Zowel ten aanzien van luchtpost als zeepost geldt echter, dat geen zekerheid bestaat of de post alle delen van de Kongo bereikt en be steld wordt In ieder geval moet nog met ernstige vertraging in de overkomst rekening worden gehou den. Zeepostpakketten zijn voorlopig slechts toegelaten naar de provincie Katanga, het district Kivu en het Ruanda-Urundi gebied, luchtpost pakketten alleen naar de plaats Leopoldstad en de provincie Ka- tanga. In Addis Abeba is dinsdag be kend gemaakt, dat keizer Haile Se lassie van Ethiopië het voorstel tot het houden van een „topconferen tie" van onafhankelijke Afrikaanse landen in Leopoldstad heeft aan vaard. van mijn regering en de vrij© uit oefening van haar rechten". „Ik kan u de verzekering geven dat u en uw groep op ordelijke wijze en zeer hoffelijk zullen wor den ontvangen", voegde Tsjombe er aan toe. LEOPOLDSTAD, 9-8. Premier Loemoemba heeft dinsdag, twee uur nadat ambassadeur van den Bosch de Belgische ambassade in Leopoldstad had verlaten, persoon lijk de rest van het ambassadeper soneel aangezegd, dat het nog die zelfde avond moest vertrekken. De premier, die verklaarde als minis ter van defensie te spreken, waar schuwde dat eventuele achterblij vers zouden worden gearresteerd. Loemoemba's aanzegging kwam twee uur nadat zijn staatssecreta ris van buitenlandse zaken, Mandi, ambassadeur van den Bosch had laten weten, dat het Belgische di plomatieke personeel voorlopig nog kon blijven De premier eiste ook het vertrek van de leden van de Belgische con sulaire dienst en de missies voor bijstand. De V.N. en de deken van het di plomatieke corps in Leopoldstad zijn van Belgische zijde in kennis gesteld van „deze schending van de gebruikelijke diplomatieke re gels". Wrange „nrawplechtigheid" HAVANA, 9-8. Sedert maandag avond staan op de witmarmeren treden van het kapitool van Ha vana 26 doodkisten, elk met de naam van een van de genationali seerde Amerikaanse maatschappij en, opgesteld. Deze zullen drie da gen blijven staan om de gehele be volking van Havana in staat te stellen langs de kisten, te defileren. Duizenden nieuwsgierigen komen kijken en er heerst een kermisach tige atmosfeer Talrijke rouwkran sen worden gezonden met opschrif ten zoals: „Bij het overlijden van de United Fruit". Jongens en meisjes zingen revo lutionaire liederen en overal hoort men het: „Cuba ja, Yenkee's nee", dat het refrein is geworden van een populair lied. De Verenigde Staten hebben in een nota die maandag in Moskou is overhandigd de Sowjet-Unle er van beschuldigd de spanning in de wereld te vergroten. In Japan is een wereldcongres gehouden voor de afschaffing van de A- en II-wapens en voor de totale ontwapening. Uit alle landen ter wereld zijn afgevaardigden naar dit congres gekomen. Op de foto staan enkele Japanse deelneemsters bij haar symbool voor wereldvrede: vijf ringen - welke veel overeenkomst vertonen met het Olympisch symbool - gevlochten van lokjes haar. Het materiaalvoor de ringen is ver zameld onder 3,4 miljoen vrouwen uit 31 landen door een vrouwen organisatie te Saga, Japan. OM HERSTEL VAN RUST VER. NATIES, NEW YORK, 10-8. Dag Hammarskjoeld, de algemene secretaris van de V.N., heeft woens dag op het hoofdkwartier van de volkerenorganisatie met Kongolese afgevaardigden maatregelen be raamd tot herstel van de rust in de jonge republiek. Officieel Is mee gedeeld dat er algehele overeen stemming is bereikt. Van de Kongolese delegatie die met Hammarskjoeld gesproken heeft, maakten deel uit vice-pre- mier Gizenga, minister van Buiten landse Zaken Bomboko, minister van Justitie Mwamba, minister van Jeugdzaken Mpolo en de afgevaar digde naar de V.N., Kanza. In welingelichte kringen ver wacht men niet, dat Hammarskjoeld op weg naar Kongo Brussel zal aandoen. De „Wijnprovincie" Dé persconferentie van Ngaloela, leider van de „Mijnprovincie", tij dens welke hij de afscheiding van de provincie aankondigde, heeft te De elfjarige Gerard Schutte uit Roermond heeft woensdag een be zoek gebracht aan boord van de „Willem Ruys" - de plaats waar hij in 1949 het levenslicht zag. Op deze foto-combinatie zien we hem links in ge sprek met ziLster E. C. Melchers, die indertijd bij de bevalling assis teerde. - Rechts staat hij trots aan het stuurwiel van de oceaanreus. New York weinig weerklank ge vonden. Het schrijven van de Baloeba- leider aan de secretaris-generaal van de V.N., kreeg vrijwel geen pu bliciteit Niettemin verwachten sommige waarnemers, dat het verzoek van Ngaloela aan de V.N. uiteindelijk van groot belang zal worden, want de taak van de V.N. is niet alleen in Kongo de orde te handhaven, maar ook stelling te nemen in de kwestie van de afscheiding van ver scheidene gebiedsdelen. Deze waar nemers merken op dat de V.N. tot dusver slechts te maken heeft met het centraal gezag te Leopoldstad, maar dat zij over enkele dagen te genover verschillende regeringen zal komen te staan, die op haar bij stand zullen rekenen om het be staan van hun onderdanen te waar borgen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's We maken ons meer vijan- ,i den door teat te zeggen dan i vrienden door wat te doen. I1 WASHINGTON, 10 8. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie verklaard dat hij Chroesjtsjef wellicht zal uitnodi gen voor een bezoek aan Washing ton wanneer de Sowjet-premier mocht besluiten een deel van de zitting van de algemene vergade ring der Verenigde Naties bij te wonen. Eisenhower zeide nadruk kelijk de kwestie nog niet te heb ben bestudeerd. De „Karei Doorman" naar Japan DEN HAAG, 10-8. Een woord eerder van het ministerie van buitenlandse Zaken heeft woens dag desgevraagd meegedeeld, dat het in het voornemen ligt, dat Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man" en Hr. Ms. onderzeeboot ja gers „Groningen" en „Limburg" in de eerste helft van september een niet-of fideel bezoek aan Japan brengen. Deze schepen, die smaldeel V vormen, bevinden zich thans in de wateren rondom Nieuw-Guinea. LEOPOLDSTAD, 10-8. Loemoem ba is woensdagmiddag terwijl hij zich per auto naar het bureau van het hoofdbestuur der Abako begaf, door een steen licht aan het gezicht gewond. Na eerder voorgekomen inci denten had de eerste minister be sloten zich met een escorte politie mannen naar het bureau te bege ven om te trachten de gemoederen tot bedaren te brengen. De op die plaats dichte menigte, die eerst meende dat het Kasavoeboe was, juichte maar toen zij later be merkte dat het Loemoemba was, werd deze onmiddellijk met stenen bekogeld De wagen werd bescha digd en Loemoemba werd door een steen aan het gezicht getroffen. De politie opende toen het vuur. Er zouden 17 gewonden zijn. „Willem Ruys" maakt achtste wereldreis ROTTERDAM, 10-8. Met ruim vierhonderd passagiers van zeven tien nationaliteiten aan boord, is woensdagmiddag de „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd zijn achtste reis om de wereld be gonnen. In Southampton zullen heden-donderdag nog zeshonderd passagiers zich inschepen. „Tass" meldt dat de Ameri kaanse luchtvaartattaché te Mos kou Kirton opdracht heeft gekre gen de Sowjet-Unie te verlaten wegens „handelingen, die in strijd zijn met zijn diplomatieke status". Mede „schuldig" aan vliegtulgincident MOSKOU, 10-8. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromïko, heeft woensdag de Noor se zaakgelastigde in Moskou een nota overhandigd, waarin de be schuldiging wordt herhaald, dat Noorwegen een medeplichtige is van de Verenigde Staten bij de schending van het Russische lucht ruim door een Amerikaans vlieg tuig op 1 juni 1960. De nota is een antwoord op een Noorse nota van 22 juli Volgens de Russische nota zijn er geen en kunnen er geen internationale nor men zijn om hulpverlening aan een „agressor" te rechtvaardigen. Vol gens de argumentatie van de Noor se regering zou zij zelfs hulp kun nen bieden aan Amerikaanse vlieg tuigen die over Europa vliegen met een lading kernbommen, aldus de Russische nota. „De poging van de Noorse regering om haar hulp aan Amerikaanse militaire toestellen, die agressieve daden tegen de Sow jet-Unie plegen, als bijna een hu mane daad voor te stellen, is, op zijn zachtst gezegd, vreemd. LEOPOLDSTAD, 10-8. Naar van Noordafrikaanse zijde in Leopold stad is vernomen zijn zes Tunesi sche soldaten van het VN.-leger bij een treffen tussen twee vijan dige stammen in de omgeving van Loeloeaburg, drie dagen geleden, gedood Een Tunesische sergeant zou zijn verdronken toen hij, ge wond, trachtte te ontsnappen. Het Tunesische opperbevel heeft het bericht tot op heden niet be vestigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1