Bij crisis in Kongo gaat het om oorlog of vrede DE ZIERIKZEESCHE COURANT OLYMPISCHE SNELWEG DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 116e jaargang No. 18816 ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) IV per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-225J Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaete, tel. 01110-2938 Hammarskjoeld in Veiligheidsraad Belgische troepen vormen het grootste gevaar NEW YORK, 8-8. Hammarskjoeld heeft maandag in de Veiligheids raad gezegd, dat het by de crisis i* Kongo om oorlog of vrede gaat, en zulks niet In Kongo alleen. Het grootste gevaar vormden de Belgi sche troepen in Katanga. Deze moesten dadelyk èn onvoorwaarde lijk worden teruggetrokken. De Sow jet-Unie heeft een ont- werp-resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld, dat Hammars kjoeld opdracht krijgt „alle maat regelen te nemen om de Belgen weg te krijgen". Een ontwerp-resolutie van Tune sië en Ceylon, die wordt gesteund door de Afrikaans-Aziatische groep, vraagt de onmiddellijke terugtrek king van de Belgische troepen, het zenden van V.N.-troepen naar Ka- tanga en waarborgen dat het V.N.- leger zich niet met de interne poli tiek bemoeit, zoals de aanspraak van premier Tsjombe op onafhan kelijkheid voor Katanga. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Wigny, zei dat de 1.700 Belgische militairen in Ka- tanga zich niet tegen de komst van V.N.-troepen zullen verzetten. Als Hammarskjoeld de veiligheid van de 20.000 Belgen daar waarborgt, zouden de Belgische militairen on middellijk vertrekken. Amerika is het met Hammars kjoeld eens dat de Belgische troe pen onmiddellijk moeten verdwij nen. De Sowjet-Unie Is van mening, dat er troepen moeten komen van landen die tot een „rechtvaardige actie" bereid zijn als de huidige V.N.-strijdmacht niet genegen is haar plicht te doen. Hij is van me ning dat het V.N.-leger gerechtigd is de resoluties van de Veiligheids raad uit te voeren en de Belgische troepen uit het gehele Kongolese gebied te verdrijven. Hammarskjoeld verdedigde zijn VERKLARING VAN EISENHOWER .Communistische vechtlust" is de afgelopen weken toegenomen WASHINGTON, 8-8. - President Eisenhower heeft in een speciale boodschap tot het Congres ver klaard dat de „communistische vechtlust" de afgelopen weken is toegenomen. Wanneer hij dit nodig oordeelt zal Eisenhower het Con gres verzoeken meer geld beschik baar te stellen voor de defensie. „De communisten gaan door met het gebruik maken van onrustige situaties en doen krachtige pogin gen de strijd voor en de hoop van de mensheid op een betere wereld ten eigen nutte aan te wenden. De pogingen hebben een nieuw hoogte punt bereikt in midden-Afrika. Cuba is ons allen bekend", aldus Eisenhower. De president deed een beroep op het Congres het programma voor buitenlandse hulpverlening onge wijzigd te aanvaarden. Het zgn. noodfonds van het programma voor wederzijdse veiligheid dient z.i. met honderd miljoen dollar te worden vergroot „Deze verhoging is nodig opdat Amerika onverwachte ontwikkelin gen als bijv. de gebeurtenissen in Kongo, waar plotseling een lucht brug en andere voorzieningen no dig bleken, het hoofd kan blijven bieden". Grotere paraatheid Eisenhower zeide in verband met de voortdurend veranderende houding en tactiek van de commu nisten de strijdkrachten opdracht te hebben gegeven bepaalde prak tische maatregelen te nemen ten Ook Nagasaki herdacht atoomramp 70.000 mensen werden op slag gedood NAGASAKI, 8-8. Vandaag (dins dag) herdacht Nagasaki het feit dat vijftien jaar geleden meer dan ze ventigduizend mensen op slag wer den gedood en vrijwel de gehele stad door de atoombom werd ver nield. Om 11 uur 02, het tijdstip waarop de bom viel, luidden de klokken en werden de doden met een minuut stilte herdacht. Het ziekenhuis voor slachtoffers van de atoombom, waar thans ruim 100 patiënten worden verpleegd, zal volgend jaar worden uitgebreid om dat nog meer dan 300 personen op opname wachten. Het aantal personen dat dit jaar aan de gevolgen van de atoombom is overleden bedraagt 28. Na de verwoesting is Nagasaki herbouwd en uitgebreid. In 1945 bedroeg het inwonertal 150.000, thans 340.000. Circa 1.640.000 Ja panse en buitenlandse toeristen be zochten vorig jaar de stad. aanzien van de staat van paraat heid. Deze maatregelen omvatten o.m. het zenden van vliegdekschepen naar de Zesde en Zevende vloot, het in dienst houden van een aan tal B-47 bommenwerpers en bij behorende tankvliegtuigen en ver groting van het tempo van opera ties van de strategische luchtmacht, die voor het gebruik op groter schaal wordt gereorganiseerd. De paraatheid van de landstrijd krachten zal worden vergroot door opvoering van het aantal manoeu vres, ook op het gebied van lucht landingen. Moskou wil geen Canadezen in Kongo NEW YORK, 8-8. De Russische eerste vice-minister van Buiten landse Zaken, Koeznetsof, die op het ogenblik in New York verblijft, heeft in een onderhoud met de se cretaris-generaal der Verenigde Na ties, Dag Hammarskjoeld, geprotes teerd tegen het plan om Canadese troepen naar Kongo te zenden. Koeznetsof zette tijdens het on derhoud uiteen, dat de Sowjet-re- gering verwacht dat de secretaris generaal, overeenkomstig de reso luties van de Veiligheidsraad, de nodige maatregelen zal treffen om te voorkomen dat troepen of mili tair personeel van België's bondge noten in militaire blokken, naar Kongo zullen worden gezonden. Deel Belgische troepen terug uit Kongo BRUSSEL, 6-8. In de afgelopen week zijn ruim duizend Belgische parachutisten uit Kongo per vlieg tuig naar hun land teruggekeerd. Op het hoogtepunt van de wanor delijkheden beschikte België over 70.000 militairen in Kongo. Een week geleden maakte de Belgische regering bekend, dat zij een eerste contingent van 1500 man zou terug trekken. Het ministerie van defensie te Brussel dat dit bekend maakte, deelde mee dat de rest van de Bel gische militairen zich op de bases Kamina en Kitona, in de provincie Leopoldstad en in het beheer- schapsgebied Roeanda-Oe>roendI bevinden. Een oester va nvijf bij zes cen timeter heeft in de loop van drie jaar 620 parels geleverd, waarvan twintig zwarte, aldus heeft een medewerker van het Japanse in stituut voor parelonderzoek mee gedeeld. De oester Is gekweekt op de banken van China, aan de kust van de Stille Zuidzee. besluit om het zenden van V.N.- troepen naar Katanga uit te stel len. Hij zei dat zijn gezag beperkt is en dat het V.N.-leger alleen van de wapens gebruik mag maken voor zelfverdediging. Amerikaans protest bij Cuba HAVANA, 8-8. De Amerikaanse ambassade in Havanna heeft maan dag op het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota doen overhandigen, waarin wordt gepro testeerd tegen de nationalisatie van 26 Amerikaanse maatschappijen. Militair in La Courtine door schot gedood DEN HAAG, 8-8. Bij oefeningen in La Courtine is de 19-jarige dienstplichtige huzaar A. M. J M. van den Bereken bij een. ongeval om het leven gekomen De huzaar die was ingedeeld bij het 41ste tankbataljon kreeg, toen er oefe ningen met tanks werden gehouden, een schot in de borst. Naar het ge beurde wordt door de Kon. mare chaussee een onderzoek ingesteld. Huzaar van den Bereken woonde in Noordwijkerhout. SPAARGELDEN VERDUISTERD BREDA, 8-8. Te Breda is na te zijn voorgeleid voor de officier van justitie in verzekerde bewaring ge steld de Roosendaalse assuradeur M. A. W., verdacht van verduiste ring van hem toevertrouwde spaar gelden. W. dreef ook een spaarkas en een spaarcredietinstelling. Degenen die geld hadden gestort en volgens het daar gebruikelijke nummerstel sel voor het opnemen van crediet in aanmerking kwamen, ervoeren al te vaak, dat W. credietverlening trachtte uit te stellen door middel van uitvluchten. Vaak ook was hij niet te bereiken. De politie stelde een onderzoek in, waaruit bleek dat enkele duizenden guldens verdwe nen waren. Zware hagelbuien in Italië Voor de derde maal in een week heeft een zware hagelbui de wijn- velden bij Asti, Piemonte, geteis terd. De schade loopt in de hon derden miljoenen lires. Asti is de streek waar de beste „Spumante", Italiaanse mousserende wijn van daan komt. Ook de wijnvelden en boomgaarden zijn maandag door hagelstormen zwaar beschadigd. Ongeveer 60 procent van de oogst is vernield. 25.000 bierviltjes In Braunau, Oostenrijk, be gint op 13 augustus het eer ste internationale congres van bierviltjes-verzame laars. De eigenaar van de beste collectie zal een gou den „viltje" krijgen. De beste kans schijnt te maken de Duitse televisiester Peter Frankenfeld met een verza meling van 25.000 verschil lende onder leggertjes. Het Zuidafrikaanse ministerie voor immigratie heeft bekend ge maakt, dat zich op het ogenblik meer dan duizend Belgische vluch telingen uit Kongo in Zuid-Afrika bevinden. Het overgrote deel van deze vluchtelingen is van plan in Zuid-Afrika te blijven. Meer dan 200 Belgen hebben reeds een be trekking gevonden. De 34-jarige Kongolese minis ter-president Loemoemba, is maan dagavond na een reis van zeventien dagen door Europa, Amerika en Afrika te Leopoldstad teruggekeerd De nieuwe autosnelweg welke Rome met het Olym- j keer opengesteld. - Op de foto: een stukje van de pisch ivatersportcentrum verbindt, is voor het ver- J weg met een bovengrondse kruising. Geweldige wolkbreuk boven Den Haag Duizenden werden door het water verrast DEN HAAG, 8-8. Omstreeks kwart over vijf vanmiddag barstte boven Den Haag een wolkbreuk los, die de straten meer dan blank zette. De riolen langs de grote verkeers aders konden het water blijkbaar iets beter verwerken dan in de buitenwijken, waar het water hier en daar twintig tot dertig centi meter hoog stond. Verschillende auto's bleven met afgeslagen motor in de nattigheid steken. Fietsers bewogen zich over de trottoirs, auto's hielden, voor zover de afmetingen het toelieten, de fietspaden, die over het alge meen iets hoger liggen dan de rij weg. Aan het strand, waar het van middag bijzonder druk was, wer den duizenden mensen door de niet aangekondigde wolkbreuk verrast. Tijdens de regen, die tegen zessen begon te minderen, onweerde het. Zo nu en dan vielen er flinke ha gelstenen. Verzoeken om hulp Bij de Haagse brandweer kwa men duizenden verzoeken om hulp binnen uit de nieuwe wijken Moer- wijk en Morgenstond, waar bijna alle kelders onder water gelopen waren. In verscheidene huizen stroomde het water uit de w.c.'s de huiskamer binnen omdat de riole ringen de stroom niet meer konden verwerken. Ook uit de omgeving van de Laan van Meerdervoort en uit Scheveningen werd de hulp van de brandweer ingeroepen Uit de gegevens van de brand weer blijkt, dat het noodweer over het gehele zuidelijke gedeelte van Den Haag tot aan de rand van de binnenstad heeft gewoed. De komst van Italiaanse arbeiders Steuncomité pleit voor inschakeling van spijtoptanten DEN HAAG, 8-8. Het comité „Nationale Actie Steunt Spijtop tanten Indonesië" (NASSI) heeft medegedeeld, dat het na kennis neming van de persberichten over het aanwerven van tweeduizend Italiaanse arbeiders tot dekking van het ernstig tekort aan arbeids krachten in Nederland, betreurt dat het Nederlandse bedrijfsleven het oog niet heeft laten vallen op het arbeidspotentieel in de groep van ongeveer 14000 spijtoptanten. „Behalve dat zij het Nederlandse volk nader staan dan Italianen of andere buitenlanders, zijn het goe de arbeidskrachten, zulks blijkens o.a. officiële en niet-officiële rap porten, alsmede de recente verho ging van het quotum voor immi gratie naar de Verenigde Staten van Amerika met nog eens 10.000 Indische gerepatrieerden", aldus b De „Puna", de nationale een heidspartij van de leider van de Bangala-stam Jean Bolikando, die kandidaat is geweest voor het pre sidentschap van de republiek Kon go, heeft in een telegram aan de veiligheidsraad om offlciöële erken ning van de republiek Evenaar ge vraagd „Om Kongo van het com munisme te redden, kondigt Even aar onmiddellijk een „federale re publiek" af, aldus het telegram. ROTTERDAM. De 5-jarige Jacob Bos van het Poelenburg in Rotter dam is vanochtend op de Langen- horst aldaar aangereden door een achteruit rijdende zandauto. Hij was op slag dood. het comité. Het heeft de werkge versverenigingen schriftelijk ver zocht er bij de regering op aan te dringen de toelating van de spijt optanten uit Indonesië op korte termijn aanzienlijk te verhogen. UNIEKE DOKUMENTAIRE ,Wie vaart mee over zee' ROTTERDAM, 8-8. De Konink lijke Rotterdamsche Lloyd heeft vanavond voor genodigden in de blauwe zaal de première gegeven van de film „Wie vaart mee over zee met de Willem Ruys in ne gen weken rond de aarde". Deze bijna vijf kwartier durende kleurenfilm is door de cineast Jaap Nieuwenhuis opgenomen toen hij eind vorig jaar een reis rond de wereld maakte op de Willem Ruys" De film geeft een indruk van het leven en de gang van zaken op een schip, laat beelden zien van de di verse aanloophavens en excursies die men in de omgeving daarvan kan maken, gedurende de ligtijd van het schip. De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gaf de opdracht voor het ma ken van de film aan Deltafilm" in Bussum. Max Dendermonde heeft het gesproken woord verzorgd. ROTTERDAM In het Zuiderzie kenhuis te Rotterdam is overleden de 34-jarige Lloydsserveyor L. Nicuwland uit Oostvoorne, die eer der aan boord van het Engelse s.s „Schinkoa" in de Waalhaven van het tussendek in het onderruim was gevallen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De bestemming van de vrou is niet de man te oordelen, 1 i1 maar hem te vergeven. Opnieuw Nederlandse scholieren naar Amerika Vyftig plaatsen toegewezen voor 1960/1961 AMSTERDAM, 8-8. Op 3 sep tember gaat opnieuw een groep Ne derlandse scholieren voor een jaar naar de Verenigde Staten van Ame rika onder auspiciën van de „Ame rican Field Service International Scholarship", waarvan de Neder landse vestiging zetelt in de Mo- reelsestraat in Amsterdam. Nederland kreeg voor het ko mende cursusjaar 1960/1961 vijftig plaatsen toegewezen, doch uit de (weinige) kandidaten, die naar een beurs solliciteerden, konden slechts 32 jongelui worden geselecteerd, omdat deze voldeden aan de nor men voor uitzending: persoonlijk heid, aanpassingsvermogen, ruim voldoende rapportcijfers en 16, 17 of 18 jaar oud. De A.F.S. in Nederland zou gaar ne een groter aantal sollicitaties voor een jaar gratis verblijf en 'studie in de V.S. ontvangen, opdat dan meer Nederlandse meisjes en jongens kunnen worden uitgezon den. Voor het cursusjaar 1961/1962 (waarvoor de aanvragen in septem ber a.s. moeten worden ingediend) kreeg Nederland zelfs 70 plaatsen toegewezen. Of dit aantal inder daad wordt bereikt, hangt geheel af van het aantal geschikte kandi daten. De reiskosten zijn doorgaans voor rekening van de uitgezonde nen, doch in bepaalde gevallen kan hierop een toelage worden ver strekt Geheimzinnige ontschepingen in Cuba NEW YORK. 8-8 Het Ameri kaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" meldt dat Sowjet- Russische schepen sinds 28 juni jl. geheimzinnige ladingen in Havan na ontschepen. Het blad schrijft dat sinds acht tien juni bepaalde sectoren van het Cubaanse binnenland, waaronder de bijzonder uitgestrekte Zuid- Cubaanse moerassen van Zapata, tot verboden gebied zijn verklaard. Het meldt verder dat er in de af gelopen zes weken tweehonderd technici uit communistische staten in Cuba zijn aangekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1