Premier Loemoemba wil terugtrekking van troepen der V. N. DE ZIERIKZEESCHE COURANT VEILIGHEIDSRAAD KOMT MAANDAGMIDDAG IN VERGADERING BIJEEN CHR0ESJTSJEF SCHREEF MACMILLAN PLEIDOOI VOOR HERVATTING DER ONDERHANDELINGEN Strenge geluiden over Kongo te Moskou Nixon wil geen topbesprekingen Slinkend vertrouwen in Loemoemba NAVO wil Belgische troepen thuis hebben ENORME MACHT IN OOST-DUITSLAND Etna spuwt gloeiende stenen Zuid-Afrika straks republiek Hirosjima herdacht atoomverwoesting Rusland geeft de toon aan in Zuid-Korea Zaak-Eiehmann in voorjaar 1961 Proces-Powers wordt een vertoning MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 116e Jaargang No. 18815 MRIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 meenden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ft,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAXTIE EN ADMINISTRATIE» Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, UI. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lekenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Naar statenbond? Betere kansen voor Katangese zelfstandigheid CONAKRY, 6-8. Premier Loemoemba heeft presi dent Kasavoeboe verzocht het kabinet bijeen te roepen om de diensten van de Verenigde Naties In Kongo niet langer te aanvaarden. Dit vanwege de weigering van de volkerenorganisatie troepen naar Katanga te zenden. Kongo ls thans verzekerd van rechtstreekse mili taire hulp van Afrikaanse staten, zo staat in het tele gram dat zaterdagavond in de hoofdstad van Guinea, Conakry, ls gepubliceerd. Hammarskjoeld weigerde zich te genover journalisten uit te laten over de kwestie-Katangn. In krin gen van de Verenigde Naties werd echter opgemerkt dat wanneer de Kongolese regering inderdaad om terugtrekking van de V.N.-troepen verzoekt, de Veiligheidsraad niets anders kan doen dan dit verzoek in te willigen. BRUSSEL, 7-8. Max van der Sleyden, een persoonlijke vertegen woordiger van de premier van Ka- tanga, molse Tsjombe, heeft zondag te Brussel tegenover verslaggevers verklaard, zondagochtend telefo nisch uit Elisabethstad van Tsjombe vernomen te hebben, dat er een „definitieve overeenkomst" is ge sloten die voorziet in de totstand koming van een statenbond Katan- go-Roeanda-Oeroendi-Tanganijika. Julius Nyere voorzitter van de Tanganijikaanse „Afrikaanse Na tionale Unie", was met Tsjombe overeengekomen dat Tanganijika een statenbond met Katanga zou vormen, wanneer dit land onafhan kelijkheid zou verkrijgen. Bespre kingen hierover waren de afgelo pen twee weken gevoerd. „Republiek Katanga" De in Elisabethstad verschijnende bladen zijn uiteraard opgetogen over het besluit van Hammars kjoeld de komst van V.N.-troepen naar Katanga uit te stelllen. Tal rijke bladen menen dat het verkrij gen van onafhankelijkheid thans zeker is. Reizigers, die uit andere delen van Kongo in Katanga aankomen, worden gecontroleerd door douane ambtenaren, die hen zeggen dat zij in een ander land zijn. Hun pas poorten worden onderzocht en hun De Kongolese kwestie Eventueel V.N.-vergadering na veto NEW YORK, 7-8. De Veiligheids- raad van de Verenigde Naties is niet zondagavond bijeengekomen om te spreken over Kongo, maar zal heden-maandagmiddag om vyf unr Nederlandse tjjd vergaderen, aldus is zondag te New York be kendgemaakt. De voorzitter van de raad, de Fransman Berard, besloot tot dit uitstel om een regeringsdelegatie uit Kongo de gelegenheid te geven naar New York te komen en aan de vergadering deel te nemen. De Amerikaanse permanente ver tegenwoordiger, Lodge, heeft zon dagavond gezegd dat de Verenigde Staten stelllig zullen overwegen de Algemene Vergadering van de V.N. in bijzondere zitting bijeen te roe pen, indien een oplossing van de Kongolese kwestie door een veto in de Veiligheidsraad onmogelijk ge maakt wordt. Naar verluidt, zullen de landen van de Afrikaans-Aziatische groep een resolutie indienen, waarin te rugtrekking van alle Belgische troe pen binnen een week wordt geëist. De tijdslimiet zou echter wel ge wijzigd kunnen worden. Hameren op hetzelfde aanbeeld LONDEN, 5-8. In antwoord op een brief van premier MacMillan van Engeland heeft Chroesjtsjef, premier van de Sowjet-Unie, de verantwoordelijkheid voor het mis lukken van de Parijse topconferen tie van de hand gewezen. MacMillan had hem op 29 juli gevraagd naar zjjn bedoelignen op het gebied van de buitenlandse po litiek. De Russische premier haalt uit latingen van Herter, Dillon en Nixon aan, die hij vijandig noemt. Over het door de Russen neer geschoten Amerikaanse verken ningsvliegtuig van het type RB-47 schrijft Chroesjtsjef, dat MacMillan niet kan weten of dit toestel de Russische soevereiniteit geschonden heeft of niet, omdat hij niet in het vliegtuig zat en ook niet met de piloot heeft gesproken. Dergelijke vluchten waren in elk geval provo cerend, of zij nu ten doel hadden de grens te schenden of niet. Hij verwijt het westen, dat het west-Duitsland van kernwapens voorziet, in strijd met de overeen komst van Potsdam. De Russen zijn voor gecontroleerde ontwapening en voor vreedzame coëxistentie, al dus Chroesjtsjef, maar als de Rus sische houding geen begrip vindt, wordt er een afzonderlijk vredes verdrag met oost-Duitsland geslo ten. Oost en West Taak voor ontwapeningscommissie NEW YORK, 5-8. De Amerikaan se gedelegeerde bij de V.NCabot Lodge, heeft vrijdagavond in feen brief aan de voorzitter van de ont wapeningscommissie der V.N., die 82 landen omvat, gezegd, dat het meest constructieve resultaat van een bijeenkomst der commissie, een oproep tot snelle hervatting der onderhandelingen tussen oost en west zou zijn. De V.S. stemmen volledig in met de suggesties dat de commissie op of omstreeks 15 augustus bijeen komt. Zij zullen dan de Amerikaan se voorstellen, die reeds op de ont wapeningsconferentie te Genève waren gedaan, in de commissie her halen, in de mening dat zij een ba sis voor verdere onderhandelingen met het oosten verschaffen. Zoals bekend eindigde de ontwapenings conferentie te Genève in juni nadat de communistische afgevaardigden waren weggelopen, omdat naar hun mening geen wezenlijke vorderin gen werden gemaakt. Lodge zegt dat het niet de bedoe ling der V.S. is op de bijeenkomst van de ontwapeningscommissie der V.N. aan te dringen op besluiten ten aanzien van bepaalde ontwape ningsmaatregelen. bagage nagezien. Buitenlandse jour nalisten in Elisabethstad hebben perskaarten van „de republiek Ka- tanga" ontvangen. MOSKOU, 5-8. In een vrijdag avond door het Russische pers bureau Tass gepubliceerde verkla ring der Sow jet-regering worden strenge en doeltreffende maatre gelen" geëist tot onverwijlde uit voering van de resoluties van de Veiligheidsraad inzake Kongo. „De in Kongo geschapen situatie is volkomen ontoelaatbaar en on dermijnt slechts het gezag van de Verenigde Naties, die hebben be sloten om een einde te maken aan de tegen dit land gepleegde agres sie, De „symbolische" terugttrek- king van een deel der troepen der interventionisten is niets anders dan een manoeuvre, bedoeld om de wereldopinie te kalmeren en om de tuin te leiden". In verband hiermede acht de sowjet-regering het noodzakelijk strenge en doeltreffende maatrege len te treffen om de resoluties van de Veiligheidsraad onverwijld uit te voeren. Uiteraard rept Moskou niet over Hongarije, m.b.t. welk land het zelf een dringende resolutie van de Veiligheidsraad ignoreerde. SEATTLE, 6-8. De Ver. Staten en zijn bondgenoten moeten geen topbesprekingen meer met de Rus sen beginnen als er geen redelijke kans bestaat dat hieruit iets goeds voortkomt Dit heef de Amerikaan se vice-president Nixon vrijdag avond op een persconferentie in Seattle verklaard, kort na zijn te rugkeer uit Hawaii, waar hij, zoals bekend, zijn verkiezingstournee is begonnen. Nixon verklaarde voorts, dat de V.S. niet mee zullen doen aan de „internationale scheldpartij" waaraan Chroesjtsjef zo ijverig meewerkt, „omdat dit kan leiden tot nieuwe spanningen". LEOPOLDSTAD, 7-8. Het cen trale comité van de Abako, de par tij van president Kasavoeboe van Kongo, heeft zondag een resolutie aangenomen waarin wordt ver klaard dat het geen vertrouwen heeft in de regering van Loe moemba. De vergadering heeft een tele gram naar de veiligheidsraad van de Verenigde Naties gezonden waarin gezegd wordt dat premier Loemoemba niet in staat is de vei ligheid in het land te verzekeren. BRUSSEL, 7-8. In politieke krin gen te Brussel is zondagavond ver nomen dat autoriteiten van de N.A. V.O. sedert een tiental dagen de volledige terugtrekking van de Bel gische troepen uit Kongo, Katanga en de Belgische bases inbegrepen, eisen. Dit geschiedt onder meer door tussenkomst van de secretaris-ge neraal van de NAVO, Spaak. Een der meest gemilitariseerde gebieden ter wereld BERLIJN, 5-8. Volgens medede lingen van een woordvoeder van het west-Duitse ministerie van ver dediging voor Radio Rias is oost- Duitsland, met ongeveer 1.1 mil joen militair opgeleide burgers een van de meest gemilitariseerde ge bieden ter wereld. Naast 110.000 man van het „nationale volksleger" zijn er 130.000 reservisten. De zeven divisies van de grond strijdkrachten - waaronder twee pantser-divisies - hebben de be schikking over o a. een tweeduizend stukken geschut, negentien grote oefenterreinen, twaalf officiers- cholen en verscheidene militaire academies. De luchtstrijdkrachten van oost- Duitsland zouden twee jacht-divi sies met meer dan 370 toestellen van Sowjetrussische makelij om vatten, een luchtafweer-divisie met een tweehonderdtal stukken ge- AMSTERDAM. Op het Rokin in Amsterdam is de 69-jarige heer A. J. Hiekoop uit Nieuwland (Z.H.) verongelukt De man stak aarzelend de weg over en werd aangereden door een scooter Hij sloeg met zijn hoofd tegen de straat en is kort na aankomst in het Binnengasthuis overleden. ONGELUKKIGE KANOTOCHT Twee kinderen verdronken KIEUW LEKKERLAND, 7-8. Van- morgen omstreeks tien uur zijn twee kinderen bij het kanovaren op de Lek verdronken. Zij waren met nog twee vriendjes en een hond in Lekkerkerk in een kano gestapt. Onder Nieuw Lekkerland ter hoog te van een scheepssloperij sloeg de kano om. De 18-jarige Arie den Ouden, die op een nabij gelegen schip aanwezig was, wist met grote moeite twee van de drenkelingen te redden. De 13-jarige Otto Lint green uit Lekkerkerk kreeg van een passerende boot een kurken reddingsgordel toegeworpen, maar raakte desondanks onder een der aan de wal liggende boten. Zijn s^iffelijk overschot is nog niet ge vonden. De vierde drenkeling, de 14-jarige Martin van den Boogert uit Eindhoven, die te Lekkerkerk logeerde, verdronk eveneens. Zijn stoffelijk overschot werd vanmid dag uit de Lek opgehaald. Engelse jongens varen met kano's naar Rotterdam DEN HELDER, 7-8. Vanmorgen vroeg zijn 69 Engelse schooljon gens in 36 kano's uit Den Helder vetrokken voor een vaartocht door de binnenwateren naar Rotterdam Zij worden vergezeld door twee Engelse kustmijnenvegers, de H.M s „Sheraton" en de H.M s „Bossing- ton". De jongens zullen de nacht in tenten doorbrengen. Hun eerste rustpunt is Koedijk. Hierna bren gen zij een bezoek aan Zaandam. De volgende rustpunten zijn Haarlem en Spanjaardsbrug (Lei den), vanwaar zij langs verschillen de nu nog onbekende routes naar Rotterdam zullen varen, waar zij volgende week zondag, 14 augustus, aankomen. CATANIA, 6-8. De Etna is gis teravond (vrijdagavond) opnieuw actief geworden. Gloeiend gesteen te werd tot op grote hoogte uitge stoten en explosies waren tot in Catania hoorbaar. Na de eruptie van vorige maand was de Etna tot op heden betrek kelijk rustig. IDYLLE IN STADHUISTOREN Duiven doorstaan carillongeweld ZIERIKZEE, 6-8. „Onbegrijpelijk hoe ze het op dat plekje uithouden" zei de heer J. W. Roskam, de klok kenist van de stadhuistoren ons en hij doelde daarbij op een tweetal houtduiven, die nota bene een nest gebouwd hebben boven op de grote carillonklok van het stadhuis. Het nest ligt in het centrum van een geluidscacaphonie, die elk kwartier zich voordoet als de bellen, rond de moederklok van het carillon zich laten horen. De duiven echter zijn gewend geraakt aan deze hoog- muzikale omlijsting, maar wijken toch een beetje terug als de grote „eigen klok te zingen aanvangt". Het daverend geweld vermag ech ter de duivenlijke levensvreugde niet te krenken, want in het nest ligt ook al een ei, dat in de broed- periode het „hele-uurse-geweld" krijgt te doorstaan. Hoe muzikaal de boreling van straks wel moet zijn, laat zich nog niet raden. „Je snapt niet hoe het kan", zei de klokkenist en hij heeft schoon gelijk. schut en twee radar-bataljons. Naast het nationale volksleger is er in oost-Duitsland de grenspolitie die een 50.090 man zou tellen en op militaire leest geschoeid is Als seml-militaire organisaties zijn verder te vermelden de bedrijfs- strijdgroepen (300.000 man), reserve politie (30.000 man), volkspolitie (78.000 man) en een 400 000 leden van de „Vereniging voor sport en techniek". LICHTENBURG, 6-8. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft zaterdag op een republikeinse bij eenkomst te Lichtenburg in west- Transvaal verklaard, dat de rege ring van plan is de uitzonderings toestand, die ruim vier maanden geleden werd afgekondigd, op te heffen tegen 5 oktober. Dan zal de volksstemming over het uitroepen van de republiek worden gehouden. HIROSJIMA, 6-8. In Hirosjima is zaterdag het feit herdacht, dat vijftien jaar geleden de stad door de eerste atoombom werd getrof fen. Lampions bevestigd aan kleine vlotten dreven in de avond over de rivieren en grachten door de stad ter nagedachtenis van de meer dan 200.000 mensen die indertijd het leven lieten. De burgers van de stad zeiden In een verklaring ervan overtuigd te 2ijn, dat het hun taak is „een nieu we wereld te vestigen waarin de mensen samen kunnen leven en waarin kernwapens volkomen zijn afgeschaft en de oorlog uitgeban nen". In Engeland werd in verscheide ne steden voor afschaffing van alle kernwapens gedemonstreerd. SEOEL, 7-8. De jeugdige Noord- Koreaanse vlieger Tsjoeng Nak Hion, die drie dezer met een „Mig- 15" van het Noordkoreaanse leger naar Zuid-Korea is uitgeweken, heeft zondag te Seoel verklaard dat de Sowj'et-Unie en niet communis tisch China in Noord-Korea de toon aangeeft, zowel bij de militai re opleiding van het Noordkoreaan se leger als in de communistische partij. Hij verklaarde dat de Russen bij de militaire opleiding de nadruk er op leggen dat Zuidkorea voorbe reidingen treft om het noorden op nieuw aan te vallen". Vliegen zonder vleugels NAPELS, straaljagerpiloot J B. Barnes, van de Ame rikaanse marine, heeft door zijn vergeetachtigheid ge schiedenis gemaakt. Hij vloog een straaljager boven de baal van Napels en merkte, doordat het toe stel niet al te best reageer de, dat hij de vleugels niet had uitgevouwen. Vlak voor het opstijgen had Barnes zich even in het op- en ontvouwen van de vleugels geoefendHij moet de tel zijn kwijtgeraakt. In de lucht besloot hij bij zijn toestel te blijven. Hij wist naar het vliegveld terug te keren en maakte daar een perfecte landing. Meisje viel van rots LUXEMBURG, 0-8. Zaterdag middag is de 26-jarige Ch B. de B. uit Maasbommel in Luxemburg door een val van een rots om het leven gekomen. Het meisje, dat met haar ouders, haar broer en diens verloofde een vakantiereis maakte wilde in Grau- linster (Luxemburg) op een hoge rots klimmen om zich te laten foto, graferen door haar broer, die be neden bleef. Zij viel echter en kreeg een zo ernstige fractuur aan de rugkolom dat zij op weg naar een ziekenhuis overleed. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Het is geen kunst om oud te worden, het is een kunst om het te dragen. Twee Nederlanders in Duitsland omgekomen BONN, 7-8. Zaterdagmiddag om streeks half vier is op de weg tus sen Keulen en Bonn een Neder landse personenwagen geslipt, waarbij de 19-jarige J. Mertens uit diergaarde Echt (Limburg) ter plaatse is omgekomen. De drie an dere inzittenden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Rheinbach overgebracht, waar de 23-jarige G. Cabollet uit Poster- holt zondagmiddag is overleden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND ABIDJAN. - Minister-president Houphouet-Boigny heeft te Abid jan de onafhankelijkheid uitgeroe pen van Ivoorkust. Het blijft deel uitmaken van de Franse gemeen schap. SCHIO. - In de Italiaanse pro vincie Vicenza werden 52 personen gewond, toen een grote circustent tijdens een voorstelling als gevolg van een zware storm instortte. Ter wijl de in paniek geraakte toe schouwers de uitgang trachtten te bereiken, werden verschillenden van hen onder de voet gelopen. Twaalf zwaargewonden werden in een ziekenhuis opgenomen. HEIDELBERG. - Het hoofd kwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te Heidel- berg heeft de verdwijning bekend gemaakt van een tolk van de milli- taire inlichtingendienst te Frank fort. De betrokkenk, Vladimir Slo- boda, Pool van afkomst en sinds '58 Amerikaans staatsburger, wordt sins 3 augustus vermist. Veronder steld wordt dat hij naar het oosten is uitgeweken. STOCKHOLM. - In juli ls in Stockholm een regenval van 192,4 millimeter gemeten, tegen het vo rige record van 171 mm in 1925. TEL AVIV, 7-8. Volgens de pers dienst van de Israëlische regering zal het proces tegen de voormalige S.S.-kolonel Adolf Eichmann, die voor de massamoord op Joden ver antwoordelijk wordt gesteld, naar verwachting in de komende lente in Jeruzalem worden gehouden. Het proces wordt in de landstaal gevoerd, met vertaling in het Duits voor Eichmann en naar men ver wacht met vertalingen in het Frans en Engels voor waarnemers en jour nalisten. MOSKOU, 7-8. Naar van welin gelichte zijde werd vernomen, zal het proces tegen de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers, dat op 17 augustus begint, met de grootst mogelijke publiciteit worden ge voerd. Zijn berechting zal plaats hebben in de „Zuilenzaal", het voormalige gebouw der Russische vakverenigingen, op enkele hon derden meters afstand van het Kremlin. Door middel van een ver- taalinstallatie in het gebouw zal het publiek het verloop van het proces in het Engels, Frans, Duits en Spaans kunnen volgen. De werving van Italiaanse arbeiders DEN HAAG, 6-8. Hedenochtend hebben ten huize van minister Luns deze en de Italiaanse ambassadeur een definitief akkoord getekend over de werving van Italiaanse ar beiders voor Nederland. Het betreft hier een basis-overeenkomst. Vol gens deze kunnen om te beginnen 2000 Italiaanse geselecteerde ar, beiders naar Nederland komen. De mogelijkheid is opengelaten, dat er naar behoefte meer worden betrok ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1