Sovjet-Unie wil voor ontwapening topconferentie in verband der V.N. {caw» Hondsdolheid in Kongo Opzienbarende arrestatie in west-Duitsland Chinese premier liet vredesgeluid horen Een zwijnenavontuur Onmiddellijk inzetten van V.N.-troepen in Katanga V.S. VERSTERKEN ZESDE VLOOT IN DE MIDDELLANDSE ZEE Gelijke beloning voor mannen en vrouwen Ook overstromingen op Formosa DE ZIERIKZEESCHE COURANT Algemeen vergadering „beste forum" NEW-YORK De Sowjet Unie heeft maandag aangedrongen op het houden van een topconferentie in de algemene vergadering der Verenigde Naties, als de beste me thode om een oplossing te vinden voor het moeilijke probleem van ontwapening. Tegelijkertijd wees de Sowjet Unie een voorstel tot het bijeenroepen, in de loop van deze maand, van de uit 82 leden be staande ontwaplngscommissie der V.N. van de hand. In een brief aan de voorzitter van deze ontwapeningscommissie, de mexicaan Dr Luis Padillo Ner- vo, verklaarde de Sowjet Unie dat de algemene vergadering het beste forum is voor het ter hand nemen van het ontwapeningsvraagstuk. De sowjet-regering meent, aldus de brief, dat de persoonlijke deel neming van de regeringshoofden der leden-landen van de V.N. aan de bespreking van het ontwape ningsvraagstuk in de algemene vergadering het beste aan dit doel LEOPOLDSTAD, 1-8. In Makano, een plaatsje ten oosten van Leo- poldstad, hebben zich gevallen van hondsdolheid voorgedaan, aldus heeft een woordvoerder van de Ver. Naties meegedeeld. De V.N. hebben vaccine naar Makano ge- zon. De woordvoerder verklaarde, dat nergens anders in Kongo epide mieën zijn uitgebroken, hoewel de gezondheidsdienst volkomen is ont wricht. BONN Twee weken geleden is in West-Duitsland de vroegere directeur van de Keulse wees huizen, Friedrich Tillmann, gear resteerd. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan het doden van 60 a 70.000 geestelijk en licha melijk onvolwaardigen tijdens de oorlog. Dit Is maandag meegedeeld door het bureau van de openbare aanklager in Dortmund. Tillmann zou assistent zijn ge weest van professor Werner Hey- de, die ln Frankfort gevangen zit. D HU wil atoomvrije-Pacific-zöne PEKING 1-8 Premier Tsjou en-Lai van China heeft maandag verklaart dat China een vredespact zou willen sluiten, waaraan ook Amerika meedoet Op grond van dat verdrag zou in Azië en het westelijk deel van de Stille Oceaan een zone moeten worden vastgesteld, die vrij blijft van kernwapens. De premier zeide dit tijdens een onverwacht bezoek aan een tuin feest van de Zwitserse ambassade. Hij arriveerde anderhalf uur te laat op het feest en vele diploma ten waren al vertrokken. Tsjou zei dat de vredelievende samenwer king tussen China en Zwitserland een goed voorbeeld voor de gehele wereld is. Er zijn militaire blokken in de wereld zoals de Zoavo, die China vijandig gezind zijn en het trach ten te omsingelen. Maar wij zijn voor vreemzame coëxistentie, aldus premier Tsjou en-Lal. Een groep wilde zwijnen heeft in een wijk van de Poolse stad Poznan grote opschudding veroorzaakt. Door het geschreeuw van beang stigde voorbijgangers die in win kels en huizen een goed heenkomen zochten, maakte de kudde spoedig rechtsomkeerd, maar één dierken nelijk de leider, sloeg een zijstraat in en kwam midden in een feest in de open lucht terecht. Op het ver laten feestterrein bleef hij rustug heen en weer lopen. De politie dorst niet te schieten uit vrees iemand te treffen en het feest moest worden opgeschort tot het wilde zwijn had besloten te vertrekken. Met het minst bang liep het met een kalm gangetje naar het bos terug. zal beantwoorden. De deelneming van de regeringshoofden, in het bijzonder van de landen die de grootste militaire macht bezitten, zou in hoge mate bijdragen tot een succesvolle bespreking van de ont wapening, alsmede van enige be langrijke politieke geschilpunten. Met betrekking tot het bijeen roepen van de ontwapeningscom missie (als voorlopige datum was 15 augustus voorgesteld) verklaart de Sowjet-Unie van mening te zijn dat dit, de situatie slechts zou kun nen verergeren en een belemme ring zou kunnen zijn voor de vruchtbare bespreking van deze uiterst belangrijke aangelegenheid op de aanstaande zitting van de Algemene Vergadering. EIS VAN LOEMOEMBA: NEW YORK, 1-8. Premier Loe- moemba heeft verzocht dat troepen der V.N. onmiddellUk naar de af gescheiden Kongolese provincie Ka- tanga worden gestuurd. HU deed dit verzoek maandag in een onder houd met dr. Andrew Cordier, as sistent-secretaris-generaal der V.N., die het secretariaat leidt in afwe zigheid van Hammarskjoeld. Deze is thans in Kongo. Loemoemba, die dit na zijn on derhoud met Cordier meedeelde, 2ei verder dat hij niet om verdere actie van de Veiligheidsraad had gevraagd. Hij verwachtte op 7 en augustus met Hammarskjoeld in Leopoldstad over de ontwikkelin gen in zijn land te zullen spreken. Hij was optimistisch gestemd over de toestand in Kongo. Woesteling wilde vrouw uit raam duwen AMSTERDAM, 1-8. In het holst van zondagnacht heeft de 27-jarige expeditieknecht J. F., die onder in vloed van sterke drank verkeerde, zijn woning aan de Utrechtse- dwarsstraat getracht zijn vrouw uit het raam te duwen. Op hulpgeroep van de vrouw schoten haar vader en een buurman te hulp. Deze laat ste slaagde erin de vrouw te ont zetten. De aanvaller ging zo woest te keer, ook tegen de buurman, dat de politie niet dan met grote moeite en met gebruik van gummistokken erin slaagde de man te overmees teren. Hij is opgesloten in het po litiebureau. De premier verklaarde naar het secretariaat der V.N. te zijn gegaan om activering te bewerkstelligen „van de toepassing der resolutie waarin de Veiligheidsraad de on voorwaardelijke terugtrekking der Belgische troepen eiste". Cordier had hem op de hoogte gesteld van de door de V.N. in Kongo genomen maatregelen en meegedeeld dat de strijdmacht der V.N. thans ongeveer 11.500 man omvat Drie doden bij auto-ongeluk BREDA De 17.-jarige Janny Willemse is in het Bredase zieken huis „St. Ignatius" overleden aan de verwondingen, die zij vorige week donderdag bij een verkeers ongeval op de rijksweg Breda Tilburg heeft opgelopen. Haar 21-jarige zuster werd bij dit ongeluk met haar verloofde op slag gedood. Janny Willemse wordt dinsdag in Breda met haar zusje begraven. De twee meisjes en de jongeman reden in een auto van Arnhem terug naar Breda. Door niet op gehelderde oorzaak is de wagen tegen een boom gereden aan de linkerkant van de weg. De Verenigde Arabische Repu bliek heeft de landen van de Ara bische Liga verzocht om een spoed- bijeenkomst van de raad der liga, op 8 augustus in Cairo. De secre taris-generaal der liga, Hassouna, die dit meedeelde, zei dat de V.A.R. de verhouding van Perzië tot Israël wil bespreken. Het schijnt dat voor deze foto de klok twintig jaar teruggezet is. Rijks maarschalk Hermann Goering is in gesprek met zijn propagandaminis- ter Jozef Goebbels. Beide figuren zijn opnieuw tot leven gekomen in de nieuwe Hollywood-productie „Treason by Command"een film die wordt opgenomen in de Realfilm-studio's in Hamburg. - De rol van Goering wordt vertolkt door Werner Bistram, receptionist van het plaatselijke Atlantic Hotel. De acteur Willy Krause is in de huid van Goebbels gekropen. Maandag vertrok uit de Amsterdamse haven het vrachtschip „Neder Ebro" met aan boord het koninklijke jacht „Piet Hein" en de hemster- aak van prinses Beatrix, de „Groene DraeckDe beide schepen zullen naar Siracusa op Sicilië gebracht worden, waar zij ter beschikking staan van het koninklijk gezin, dat binnenkort zijn vakantie aan de westkust van Italië zal doorbrengen. - De bijgaande fotocombinatie toont de ..Piet Hein" en de „Groene Draeck" stevig vastgesjord als dek last aan boord van de „Neder Ebro". Derde vliegdekschip wordt toegevoegd WASHINGTON, 1-8. De Ameri kaanse Zesde vloot, in de Middel landse Zee, zal worden versterkt met een derde vliegdekschip, aldus heeft het ministerie van Marine in Washington medegedeeld. De vliegdekschepen „Forrestal" en „Franklin Delano Roosevelt" zullen de volgende maand worden vervangen door de „Independence", de „Saratoga" en de „Intrepide". De Zesde vloot, die ongeveer vijf tig schepen omvat, komt hierdoor over circa 200 vliegtuigen te be schikken. De „Forrestal" en de „Franklin Delano Roosevelt" gaan naar de Atlantische vloot. De Zevende vloot, die o.m. in de Straat van Formosa patrouilleert, telt 130 schepen en 250 gevechts vliegtuigen. Aan de vliegdeksche pen „Oriskany" en „Ticonderoga" en het super-vliegdekschip „Ran ger" zullen volgend jaar twee su per-vliegdekschepen worden toege voegd: de „Kitty Hawk" en de „Constellation". ONDERWIJZERSCONGRES TE AMSTERDAM Ontwikkelingskansen van het kind lopen in de wereld sterk uiteen AMSTERDAM, 1-8. „Het kind is ie vader van de mensheid en daar om dient men te beseffen, welke belangrijke rol de school en ook de onderwijzers spelen bij de gezond making van het kind". Met deze woorden vatte van middag de Zwitser Robert Michel opchet congres van de „World Confederations of The Teaching Profession", dat deze week in Am sterdam wordt gehouden, het thema van dit negende wereldcongres sa men: de gezondheid van het kind 3n.de school. Tevoren hadden de vierhonderd congressisten reeds kennis kunnen -temen van de uitvoerige rapporten lie 42 onderwijzersorganisaties uit ',9 landen over dit onderwerp heb- Den opgesteld. Ze deden dit aan de band van een uitgebreide vragen- ijst die werd samengesteld in sa- nenwerking met deskundigen van le wereldgezondheidsorganisaties ïe Unicef, de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Taties en de Uneco. Naar aanlei- iing van dit uitgebreide onderzoek nerkte de heer Michel op, dat er >p het terrein van de schoolgezond- teidszorg in de wereld nog grote /erschillen bestaan. „Het recht om e leven, wordt in de hele wereld teeds meer erkend", zo zei hij, loch uit zijn voordracht bleek, dat n sommige gebieden nog alles te vensen overblijft. „Er zijn landen waar een kind naar vijftig procent kans heeft om *en paar jaar oud te worden, zo zei l© heer Michel en hij voegde daar- •an toe, dat van de wereldkinder- jevolking van 5 tot 14 jaar slechts 55 procent de gelegenheid heeft een school te bezoeken. Deze onge lijkheid in de ontwikkelingskansen achtte spreker een ontstellend feit IN DE E.E.G. BRUSSEL, 1-8. De E.E.G -com missie heeft de richtlijnen voor de verwezenlijking van het principe van gelijke beloning voor mannen en vrouwen bij gelijke arbeid goedgekeurd. Dit nrincipe is om schreven in artikel 119 van het e.e.g.-verdrag. De Commissie heeft besloten de landen van de europese economische gemeenschap aan te bevelen het principe van de ge lijke beloning voor 30 juni 1961 tot uitvoering te brengen, niet dus - zoals oorspronkelijk het plan was - een jaar voor de overeen gekomen termijn, maar slechts een halfjaar. AMSTERDAM. Het filmjournaal van „Polygoon", met een reportage over de overstroming van Tuin- dorp-Oostzaan en een reportage ter gelegenheid van het 135-jarig be staan van de Koninklijke Noord en Zuidhollandse Reddingmaat schappij, heeft een eervolle vermel ding gekregen op het vierde inter nationale festival voor filmjour naals, dat in Venetië gehouden werd van 26 tot 30 juli. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Tussen recht en onrecht groeit het graan der advocaten J Dodelijke ongelukken op de weg MAASTRICHT. Zondagavond is een Nederlandse auto op de weg Wilsen naar Mopertingen in Bel gisch Limburg door de gladheid geslipt en tegen een gedenksteen langs de weg gebotst Een van de drie inzittenden, het vijfjarig meisje Selma werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De -vader, een 29-jarige aspirant- mijnopzichter, die de wagen be stuurde, bleef ongedeerd. De moe der had enkeie lichte, inwendige kneuzingen en een shok. Zij werd naar het ziekenhuis te Maastircht overgebracht en kon maandagmor gen naar huis teiugkeren. MAASTRICHT. Zondagavond omstreeks half zeven is bij Leo- poldsburg, in Belgisch Limburg, het negenjarig zoontje van de familie V. Janssen-Creemers uit Maastricht bij een autobotsing om het leven gekomen De grote auto kwam door nog niet opgehelderde oorzaak in botsing met een Belgische militaire wagen, waarvan de chauffeur zwaar werd gewond. Na 18 jaar Pjor Vetrof, een Russi sche soldaat, die in de slag om Moskou een shell-shok opliep, is na achttien jaar bewusteloosheid bij kennis gekomen, aldus meldt, het Sowjet-persagentschap Tass Vetrof werd in december 1942 in de psycho neurolo gische kliniek Dobrynikha opgenomen. Enkele dagen geleden herkreeg hij zijn bewustzijn. Hij bleek in staat de omstandigheden voor het ongeluk te be schrijven en zich de namen en de adressen van zijn fa milie te herinneren. Vetrof zal binnenkort worden ont slagen. TAIPEH, 2/8 Het centrale gedeelte van Formosa is door overstromin gen getroffen, die tot nu toe aan 24 personen het leven hebben gekost. De watersnood heeft 20.000 slacht offers gemaakt. Meer dan dertig duizend militairen en politieman nen nemen deel aan reddings- en herstelllngswerkzaamheden. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ci. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuwe zet van Moskou KONINKLIJKE JACHTEN NAAR SIRACUSA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1