Zeer gespannen toestand gemeld uit (gezagloos) Boekavoe DE ZIERIKZEESCHE COURANT Adenauer had echt contakt met de Gaulle Parijs confectie 1960-1961 Drie kinderen 11 jaar lang niet naar buiten Vliegtuigramp door sabotage Uitgaansverbod in Leopoldstad Opstandelingen schoten op vakantiegangers Adenauer acht ontspanning mogelijk MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 116e jaargang No. 18811 miTOMMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Kongo blijft bron van onrust Moskou laat opnieuw waarschuwing horen BOEKAVOE, 30-7. Te Boekavoe is de toestand zeer gespannen. Ge meld wordt dat de staf geen gezag meer heeft over de eenheden van de weermacht. In het garnizoen van Boekavoe werd zaterdagochtend ge twist over de verkiezing van een bataljonsbevelhebber. Moeilijkhe den rezen by de aankomst van ver scheidene honderden ontwapende soldaten uit Roeanda-Oeroendi en Katanga, die weigerden gedemobi liseerd en naar hun plaats van her komst gezonden te worden. Een bevel van de generale staf van de weermacht te Stanleystad, waarbij alle eenheden van de oost- provincie en van Kivoe-Manicma in alarmtoestand worden gebracht, heeft de spanning in de streek van Goma-Kisenji aanzienlijk doen toe nemen. OESOEMBOEROE, 31-7. In het gebied van Ngosi in het Belgische beheerschapsgebied Oeroendi heb ben zich incidenten voorgedaan tussen aanhangers van elkaar vij andig gezinde partijen. De Belgi sche territoriale troepen zijn enige malen tussenbeide gekomen. Twee leden van deze troepen werden mishandeld. Er werd geen gebruik gemaakt van vuurwapens. Tegen de Belgische autoriteiten is een zekere agitatie gaande naar aanleiding van de aanhouding van twe'e plaatselijke leiders. De Bel gen zeggen dat deze zijn gearres teerd wegen het verduisteren van belastinggelden, maar de inheem se bevolking is van oordeel, dat 2ij om politieke redenen zijn aange houden. LEOPOLDSTAD, 31-7 De woord voerder van de V.N. in Leopold- stad heeft zondag verklaard, dat er geen volledige samenwerking tus sen de Kongolese autoriteiten en het bevel van de V.N -strijdmacht bestaat. Hij doelde op het feit, dat de V.N. pas achteraf op de hoogte waren gesteld van het uitgaans verbod, dat door de provinciale re gering van Leopoldstad is uitge vaardigd", aldus de woordvoerder. MOSKOU, 31-7. De Sowjet-rege- ring heeft zondag verklaard, dat zij niet „zal aarzelen beslissende maat- Nederlandse missionarissen in Kongo maken het goed ROTTERDAM, 30-7. Alle Neder- landse missionarissen van de pries ters van het Heilig Hart .ongeveer 80 priesters en broeders, die in het bisdom Wamba en Stanleyville werken, maken het goed, aldus een mededeling van de missie-procuur te Rotterdam. De missiegroep van deze orde is de grootste Nederlandse groep in Kongo. Men heeft er scholen, ker ken, kweek- en ambachtsscholen en twee drukkerijen, onder welke de grootste drukkerij van Stanley ville. De andere drukkerij staat in Wamba. De scholen, die tijdens de souvereiniteitsoverdracht gesloten waren, zijn nog niet aan de nieuwe leergang begonnen, omdat de va kanties nog aan de gang zijn. De drukkerijen werken normaal, hoe wel zij iets minder te doen hebben dan gewoonlijk. PARIJS, 29-7. President de Gaulle van Frankrijk heeft de Duitse Bondskanselier, Adenauer, vrijdag in het slot Rambouillet op enige afstand van Parijs verzekerd dat hij voorstander is dat west- Berlijn zijn vrije status behoudt. Verder keerde de Gaulle zich bij de besprekingen tegen de groot scheepse Russische aanvallen op de Bondsrepubliek en de persoon van de Bondskanselier. Adenauer begaf zich vrijdagoch tend naar Parijs voor „een kleine Europese topconferentie" met de Gaulle. De besprekingen begonnen, zo werd van welingelichte zijde ver nomen, met een algemene gedach- tenwisseling over de internationale toestand na het mislukken van de topconferentie met de Russen te Parijs. Naar verluidt, was de sfeer vriendschappelijk en hartelijk. WATERSNOOD IN POLEN Van Lublin tot Baltische kust zijn Weichscldijken stuk WARSCHAU, 29-7. Door de over stromingen ln Polen zjjn tot op heden vyf personen om het leven gekomen. ïn het zuiden is de regen opgehouden, maar van Lublin tot aan de Baltische zeekust z\jn van daag de dijken van de Weichsel op talrijke plaatsen gebroken. Ook de dijken van de Oder zijn op ver scheidene plaatsen onder druk van het water bezweken. De overstromingen zijn de zwaar ste sinds de oorlog. In de omstre ken van Katomice, Opole en Kielce zijn 45.000 ha. bouwland over stroomd. De schade in Katowice wordt ge raamd op tachtig miljoen zlotys. In Kielce en Katowice zijn veertig bruggen door het water vernield en 1600 gebouwen hebben water schade opgelopen. Alleen al in Kielce zijn 2500 gezinnen geëvacu eerd. Opole is waarschijnlijk het zwaarst getroffen. De omvang van de schade is zelfs bij benadering niet bekend. Het water van de Oder begint reeds te zakken, doch de dijken zijn dermate verzwakt, dat zij nu nog op verscheidene plaatsen bre ken. Vrijdag was het voor het eerst zonnig. De regering heeft 10.000 soldaten en studenten opgeroepen om behulpzaam te zijn bij het bin nenhalen van de oogst, dat, wan neer het goede weer aanhoudt, bin nen twee of drie dagen kan begin nen. „Trekpaard" over coupeerverbod DEN HAAG. „Ons Trekpaard" het officieel orgaan van de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard", wijdt deze week een extra nummer aan het coupeerverbod. Zoals bekend is het verbod tot het couperen van paardestaarten, nadat het door minister Marijnen uit het ontwerp van wet op de die renbescherming was gelicht, op nieuw in dat wetsontwerp gekomen toen de Tweede Kamer een amen dement van mej. Schilthuis (P.v. d.A) aanvaardde. In het extra nummer wordt on der meer gesteld dat alle paarde- stamboeken en de gehele georgani seerde landbouw de argumenten en bezwaren der vereniging tegen het coupeerverbod delen; dat cou peren geen pijn hoeft te veroorza ken en voor het paard geen nade lige gevolgen door gemis van een afweermiddel meebrengt; dat het ongecoupeerde Nederlandse trek paard volkomen ten achter gesteld zal zijn bij het gecoupeerde Belgi sche trekpaard. regelen te nemen als de agressie tegen Kongo voortduurt", zo heeft het persbureau Tass gemeld. In haar verklaring zegt de Rus sische regering, dat het duidelijk is geworden dat de „aanvallers" in Kongo „optreden met de aanmoe diging van alle koloniale NAVO- landen". DEIN HAAG De Kroon heeft - als strijdig met het algemeen be lang - vernietigd het besluit van de raad der gemeente Rotterdam van 22 januari 1960 tot h'et verlenen van een gratificatie aan het daar voor in aanmerking komend perso neel der gemeente. De Kroon acht dit raadsbesluit een doorkruising van het algemeen salaris- en loon- beleid en met name een verstoring van de onderlinge verhoudingen in de bezoldiging van het overheids personeel. Drie voorbeelden van de herfst-wintercollectie van 1 avondjapon van witte tule; midden: een „Charleston" het Parijse modehuis Virginiëwelke deel uitmaken jurk van gouden kant en rechts: een Mandarijen- van de ccmfectiecreaties, - Links een charmante jas" in goud en rood. ONDERWIJZERSCONGRES TE AMSTERDAM Evenwicht tussen gebruik en produktie in de wereld moet mogelijk zijn Ginds sterven van honger - daar overvloed AMSTERDAM, 1-8. „Is het niet waanzinnig dat men in het ene land sterft van de honger, terwijl in het andere land voedseloverschotten worden verbrand? Bedenk eens wat zou kunnen worden gedaan wan neer het voedsel beter gedistribu eerd zou worden. Nu is de ene helft van de wereld ondervoed en de an dere helft overvoed. Het moet mo gelijk zijn een evenwicht tot stand te brengen". Dit zei vanochtend sir Ronald Gould, voorzitter van de „World Confederation of Organizations of The Teaching Profession", in zijn toespraak, waarmee het negende congres van deze onderwijzersfede ratie werd geopend. Het wordt deze week in „Kras- napolsky" in Amsterdam gehouden. Ruim vierhonderd afgevaardigden van honderdzes onderwijzersorga nisaties uit zestig landen, die vier miljoen leden vertegenwoordigen, nemen eraan deel. Het thema van dit wereldcongres is: „De gezond heid van het kind en de school". Sir Ronaid Gould, die algemeen secretaris van de nationale onder wijzersvereniging van Engeland en Wales is, merkte in zijn openings toespraak onder meer op, dat de TECUMSEH (Ontario). Een 38- jarige Canadese vrouw heeft drie van haar zes kinderen 11 jaar lang thuis gehouden, zo heeft de politie van Tecumseh in de Canadese pro vincie Ontario meegedeeld. Aanvankelijk zou de,.vrouw bang zijn geweest dat men haar met haar grote gezin geen huis had willen verhuren, later zou zij te verlegen zijn geweest om te bekennen dat zij zes en geen drie kinderen had. De drie kinderen, die allen te klein voor hun leeftijd zijn, zijn naar het ziekenhuis gebracht Een arts, die hen heeft onderzocht, ver klaarde dat zij „het grootste medi sche raadsel" zijn, waarvoor hij ooit is geplaatst De kinderen ble ken goed gezond te zijn en niet ondervoed. Ook leden zij niet aan bloedarmoede. Een van de drie - een 14-jarige jongen - was nog geen 1,20 meter lang. Het oudste van de twee meisjes, dat 16 is, leek net zo oud te zijn als haar 13-jarig zusje. Een kinderarts zei dat de kinde ren een gezonde eetlust hebben en dat uit niets gebleken is dat zij li chamelijk slecht verzorgd zijn Ook hij kon niet verklaren waarom zij beneden de maat zijn. De autori teiten weten nog niet of en zo ja, welke stappen zij tegen de ouders moeten nemen. onderwijzers zich niet kunnen voor- sVllen dat de voeding '-en .c-n groeiende bevolking afhankelijk moet worden gesteld van de na tionale hulpbronnen. Tien maal de huidige wereldbevolking zou vol gens Europees peil kunnen worden gevoed, wanneer men het in de we reld beschikbare bouwland zo ef ficiënt zou benutten als in Neder land, zo heeft Rolin Clarke eens be weerd. Daarom was de heer Gould van mening, dat een evenwicht tot stand kan worden gebracht wan neer de voedselvoorraden beter over de wereld worden verdeeld en voorts wanneer beter gebruik ge maakt wordt van ongecultiveerd land, insectendodende middelen, meststoffen en zaden van goede kwaliteit WASHINGTON, 29-7, De Ame- rikaanse raad voor de burgerlucht vaart heeft vrijdag officieel ver klaard, dat het vliegtuigongeluk op 6 januari bij Bolivia in de staat Noord-Carolina, dat aan 34 mensen het leven kostte, veroorzaakt werd door een dynamietontploffing. Bij het vooronderzoek was al gebleken, dat dit zeer goed de oorzaak van de ramp kon zijn. In het rapport van de raad, dat aan de gerechtelijke autoriteiten zal worden doorgegeven, wordt ge zegd dat Julian Frank, een advo caat uit New York die verscheidene levensverzekeringen met een totale waarde van meer dan een miljoen dollar had afgesloten, ,zich in de onmiddellijke omgeving bevond van •de plaats waar de explosie zich voordeed". Om de naam van de appel DEN HAAG, 29-7. Hei Produkt- schap voor Groenten en Fruit zal een commissie instellen, die de vraag zal behandelen of kleinhan delaren de prijs, het ras en de kwa liteitsklasse van het door hen ver kochte fruit dienen te vermelden. Een handelsonderneming te Tiel had het Produktschap gevraagd, de vermelding van die bijzonderheden verplicht te stellen. Het besluit tot Instellen van een cojnmissie werd in de vandaag gehouden bestuurs vergadering genomen op voorstel van de heer Prins (Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen), die met bestuursleden van mening was dat het verzoek nu niet moest wor den ingewilligd, maar een grondi ge studie over dit onderwerp toch wel nodig vond. Aan de kwaliteits aanduiding ontbreekt bij de klein handel wel iets en aan het hele vraagstuk zal in de toekomst toch wel iets moeten worden gedaan, vond hij. LEOPOLDSTAD, 30-7. De auto riteiten van Leopoldstad hebben een nachtelijk uitgaansverbod af gekondigd, omdat zij moeilijkheden vrezen in verband met het feit dat talrijke. Kongolese arbeiders deze maand geen salaris hebben ontvan gen. Alleen in de Kongolese hoofd stad zijn al circa 70.000 personen tengevolge van de onlusten van de afgelopen weken werkloos gewor den. Van 18.00 uur af mag men zich niet meer buitenshuis begeven. KOGELS OVER HET STRAND ALGTERS, 31-7. Algerijnse op standelingen hebben zondag het vuur geopend op een strand vol vakantiegangers te Chenoua, een badplaats op ongeveer tachtig km te westen van Algiers. Elf personen van wie tien Europeanen en een Mohammedaan, werden gedood en negen mensen werden gewond. De opstandelingen, die met machine geweren schoten, hadden tevoren brand gesticht in het bos bij Che noua. De politie en militairen, ge holpen door hefschroefvliegtui- gen, begonnen onmiddellijk een grootscheepse achtervolging. LONDEN, 30-7. In een artikel in de „Daily Express" heeft de West- duitse bondskanselier Adenauer verklaard, dat een ontspanning tus sen Oost en West mogelijk is. Het Westen moet, zo schrijft hij, zich afwennen alleen maar gefas cineerd naar de Sow jet-leiders in het Kremlin op te zien, om toch maar goed op hun stappen te kun nen reageren. Want op die manier stelt het Westen zich bloot aan de luimen van de Sowjet-leiders. Het Westen moet zich het initiatief niet uit de hand laten slaan. Een film over de „M-dag-U" UTRECHT, 29-7. In Utrecht is vanmorgen de première gegeven van de kleurenfilm die is opgeno men op de „M-dag-U", die 7 juni jongstleden in de Domstad is ge houden. De film is gemaakt in opdracht van het Nederlands Zuivelbureau, de initiatiefnemer van de M-dag-U Het melkbrigadiertjeefestijn verle den maand in Utrecht, is bijge woond door 20.000 kinderen. Onge veer 16.000 andere jongens en meis jes moesten worden teleurgesteld, omdat de grote Bernhardzaal van de Jaarbeurs niet meer ruimte bood Voor hen zal in 160 verschil lende plaatsen in ons land deze film, die als ondertitel „De geluk kige wereld" heeft, worden ge draald. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Men kan het noodlot niet ontgaan, maar wel overwinnen Moeder en kind dood aangetroffen ROTTERDAM, 29-7. De zedenpo- lieti te Rotterdam heeft een 41- jarige man, die ergens in het wes ten van de stad woont, voorlopig in bewaring gesteld. Zij heeft dit gedaan, omdat een onderzoek inge steld wordt naar de omstandighe den waaronder zijn 39-jarige vrouw en haar pasgeboren kind om het leven zijn gekomen. In hun woning heeft de politie gister avond de moeder en het kind dood aangetroffen. De verkeersongevallen te Amsterdam AMSTERDAM, 28-7. In Juni 31. zijn in Amsterdam 2129 verkeerson gevallen ter kennis van de politie gekomen, dat is 11,3 pet. meer dan in juni 1959 toen 1913 ongevallen werden gerapporteerd, zo deelt het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam ons mede. Van 1 janu ari tot en met 30 juni werden 11517 verkeersongevallen gerapporteerd, dat is 12,9 pet meer in dezelf de periode van 1959. In juni 1960 bedroeg het aantal gedoden en ernstig gewonden 156 tegen 181 in juni 1959, hetgeen 13,8 pet. minder betekent. Zij vormden 28,3 en 34,7 pet van het totaal aan tal slachtoffers. Het Nederlandsche Trekpaard 's-HERTOGENBOSCH, 31-7. De 28ste nationale tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" zal dit jaar in de Bossche veemarkthallen worden gehouden op dinsdag 13 en woensdag 14 september. Er zullen meer dan vierhonderd paarden ter keuring worden voorgeleid. Noodfonds „Wij komen" sprong weer bij AMSTERDAM, 31-7. De heer en mevrouw Sikkes uit Westzaan zijn zaterdagavond van Schiphol ver trokken om in Canada hun onge neeslijk zieke dochter te bezoeken. Zij emigreerd'e in 1948 met haar echtgenoot, de heer J Nachbar, naar Aldersgrove in Canada. Het ging deze familie aanvankelijk zeer goed, doch enkele weken geleden kregen de ouders van de jonge vrouw in Westzaan bericht van de ongeneeslijke ziekte. Volgens dok toren zou zij nog slechts korte tijd kunnen leven. De reis van het echt paar Sikkes werd mogelijk gemeekt door het noodfonds „Wij komen", dat daarbij veel hulp uit de hele Zaanstreek mocht ondervinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1