Schitterend fotoboek .ZIERIKZEE' Het Monster van Loch Ness Garage J. van der Wekken Echtpaar M. A. Balcker-v. d. Have herdenkt 65-jarige echtvereniging N.V. Drukkerij Lakenman Ochtman - Jannewekken 11 - Zierikzee en in de boekhandel Ingezonden mededeling Hierom hebben de kleinere FIATS de voorkeur snel. sportief en toch hypercom- fortabel door de gedetailleerde, zorgvuldige afwerking geruisloze motor, die ook boven 60 km snelheid nog pittig en prettig accelereert snelle service door heel Europa Kijk en rijd bij Uw Fiat-dealer. Sterk in prijs verlaagdl Thans FIAT 500 f 3760.- FIAT 600 f 4599.' Agent voor Zierilczee e.o. Driekoningenlaan 1 Telefoon 01110-2212 Bruidegom werd reeds in 1934 gepensioneerd ZIERIKZEE, 29-7. Het echtpaar M. A. Bakker en W. Bakker-van der Have hoopt zondag 31 juli a.s. de 65-jarige echtvereniging te her denken. De echtelieden, die knus jes wonen in een gezellig huisje aan de 's-Heer Arendsstraat (8), zijn respektievelijk 88 en 89 jaar oud en uiteraard drukt de last der jaren, inzonderheid bü mevr. Bak ker. Haar man is echter nog op vallend vitaal, beschikt over een goed geheugen en wordt niet moe de uit zijn veelbewogen leven te vertellen. Het huwelijk van het echtpaar Bakker-v. d. Have werd gezegend met 12 kinderén, waarvan er nog acht in leven zijn. De kinderen wo nen verspreid in het land' enj één is bootsman op de tankvaart. Hij zal in Zuid-Amerika medeleven met zijn beide hoogbejaarde ouders, die met grote dankbaarheid terug zien op hetgeen een uitzonderlijk lang huwelijksleven bood. Lief en leed wisselden elkaar af, maar ook in dit geval schijnt het kwade in de herinnering te wijken en het goede te beklijven. Reeds op 9-jarige leeftijd verliet de heer Bakker de lagere school. Hij werd „koeiewachter" - zoals dat Schouws heet, kwam na twee jaar in dienst bij de toenmalige firma Verbeek, die een handel in lompen en metalen dreef. Daarna werkte hij aan de zeewering en deed verschillende andere „klusjes" om in 1906 in dienst te komen bij de gasfabriek. Als hulpstoker be gonnen, eindigde hij als hoofdsto ker in 1934 zijn dienstbetrekking bij het gemeentelijk gasbedrijf. Een fraaie wandklok in de klepel waarvan een inscriptie - herinnert nog aan dit alweer zo lang geleden afscheid. Bijzonder jubileum Op 1 augustus a.s. hoopt Zee- land's commissaris Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zijn 12^-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ter gelegenheid hiervan zal een ont vangst worden gehouden, aan boord van de veerboot „Prinses Irene". Tijdens deze ontvangst zal pas sende hulde worden gebracht aan Zeeland's eerste man, die gedu rende zijn ambtsperiode - met on verflauwde ijver op de bres heeft gestaan voor de belangen van onze provincie. Jhr. mr. de Casembroot neemt bij jong en oud, bij rijk en arm een warme plaats in de harten in. Er zou bij dit jubileum veel aan te tekenen zijn, maar de commissaris zelf houdt van kernachtigheid en een overvloed van waarderende woorden, zou niet in overeenstem ming zijn met zijn eigen instelling en opvattingen. Toch valt hier de verzekering te geven dat Schouwen-Duiveland met hem meeleeft op de dag van zijn koperen jubileum. Zeer talrijk zijn de keren dat de commissaris het eiland bezocht. Tientallen ma len heeft hij te kennen gegeven de schoonheid van het eiland te min nen en gesteld te zijn op de nijvere, eerlijke bevolking van dit gewest. Bij de commissaris zijn dat maar geen woorden zonder meer. Zij ko men uit het hart, dat warm klopt voor het welzijn der bevolking. Zo ooit dan heeft hij zulks wel bewe zen in de droeve ramptijd, toen de zorg voor het bijna verzonken Schouwen-Duiveland, hem als een loden last op de schouders drukte. Hij heeft werkelijk niet vanuit de verte het lijden van het volk be zien, maar hij heeft het ondergaan op de plaats zelf, er kennis van ge nomen en getroost en bemoedigd waar dit mogelijk was. Hij was het ook die stimulerend werkte bij de redding en vernieuwing van het eiland, dat ten dode scheen opge schreven. Zijn gevoelig hart heeft gemak kelijk een brug geslagen tussen hem en de mensen, onverschillig of zij in hoogheid waren gezeten of maar een nederige positie in de maatschappij innamen. Want ach ter stand en maatschappelijke po sitie zoekt de commissaris de mens, in allen die hij op zijn weg tegen komt. Dat maakt het jubileum zo bijzonder. In dit geval zullen de sprekers zich niet behoeven te for ceren, want men gaat menen wat men zegt. Ten aanzien van de com missaris kan dat niet anders. Een in hoogheid gezeten „vriend van Schouwen-Duiveland" gaat ju bileren. Het is van deze plaats dat een ieder hem hartelijke gelukwen sen zal willen toevoegen, in de hoop dat het Zeeland's commissaris ge geven mag zijn in goede gezond heid zijn heilzame werk voor de gehele provincie nog tal van jaren te vervullen. .Vooral in de begintijd moest ik werken voor een spartelpenning", zo vertrouwde dhr. Bakker ons toe, „maar God liet het water wel tot de lippen komen, maar nimmer ho ger". Deze eenvoudige, maar niet mis te verstane karakteristiek, te kent de heer Bakker ten voeten uit. Hij steekt zijn geloofsovertui ging niet onder stoelen of banken en die overtuiging was het ook, die hem door de weeën van oorlogs- en rampevakuatie heen hielp. Het echtpaar heeft zoveel kleinkinde ren en achterkleinkinderen - zij zijn bet-overgrootouders en moch ten het vijfde geslacht leren ken nen - dat zij de tel bijna zijn kwijt geraakt. Soms stopt er een auto in de 's Heer Arendsstraat. Daar stap pen kwieke jongelui uit en - na de begroeting - moet dan eerst eens uitgezocht worden, „van wie ze eigenlijk wel kinderen zijn". Maar vooral „de baas" is daar knap in en meestal lukt het wel ook zijn vrouw uit te leggen, hoe de fami lievork in de steel zit. Zondag is het feest in het nederige huisje aan de 's Heer Arendsstraat. Kalmpjes aan natuurlijk, „want moeders kan zo heel veel drukte niet meer verdragen", maar een in tiem feest van dankbaar gedenken zal het zeker zijn in de kring van eigen kinderen, die hopelijk alle maal present zijn, behalve de ene dan, die de verre zeeën bevaart. lL± VOORLICHTINGSBUREAU ^oSdt... M VOOR DE VOEDING Biologische waarde van eiwitten De eiwitwaarde van een maal tijd is afhankelijk van diverse factoren. Eén van deze factoren is natuurlijk het eiwitgehalte van de maaltijd. Daarnaast is de bio logische waarde van de diverse eiwitten en de aanvullende waar de ten opzichte van elkaar van belang. Wat dit laatste betreft maakt nog het verschil of de ei- withoudende produkten tezamen worden gebruikt of met tussen pozen van betekenis. En ook wan neer het voedsel tegelijk wordt opgenomen, kunnen de oplosbaar heid, de verterings- en resorptie- snelheid van de aminozuren en de aanwezigheid van vitamines en antagonisten de eiwitwaarde nog ten gunste of ten ongunste beïn vloeden. Voor biologische eiwitwaarde zijn verschillende definities gege ven. Bekend zijn die van Thomas (1909): het aantal grammen li chaamseiwit, dat door 100 g van het betreffende voedingseiwit kan worden vervangen en die van Mit chell (1944): het percentage van de hoeveelheid gesorbeerde stik stof, dat door het lichaam wordt achtergehouden, anders gezegd, deelneemt aan weefselopbouw, -vernieuwing en andere eiwitfunc ties in het lichaam. De biologische waarde van ei witten kan als absoluut getal wor den opgegeven of als relatief ge tal. In het tweede geval wordt de waarde van een bepaald eiwit op 100 gesteld en worden andere eiwitten daarmee vergeleken. In de regel neemt men als standaard het ei-eiwit, het eiwit dat in ab solute zin de hoogste biologische waarde heeft. (Aangezien de biolo gische warde voor de mens bijna 100 is (90 97) zullen de absolute en relatieve biologische waarden van eiwitten slechts weinig van elkaar verschillen). De eiwitten van de mens en van de diersoorten zijn verschillend van samenstelling. Daar de biolo gische waarde onder meer maat is voor weefselvorming zal hij niet voor iedere soort gelijk zijn. Een bepaald eiwit heeft voor een rat of een hond een andere biologische waarde dan voor een mens. Bij mens en dier kan men dé biologische waarde van eiwitten bepalen uit stikstof-balansproeven Bij proefdieren wordt zij ook wel berekend met behulp van groei- studies. Uit de gewichtstoeneming en eiwitconsumptie tijdens de proefperiode kan blijken hoeveel de dieren per gram eiwit aanko men en hoevel van een bepaald eiwit nodig is om een ten doel ge stelde gewichtstoeneming te be reiken (eiwitrendement). Deze be palingen zijn niet alleen theore tisch interessant maar ook van praktische waarde b.v. voor het samenstellen van mengvoeders en rantsoenen voor slachtdieren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oude en Nieuwe Niedorp (toez.): A. D. Huysman, Ruinerwold. Aangenomen naar Almelo als predikant voor het Prinses Irene- ziekenhuis: E. Durkstra, Koude- kerk-'t Zand. Ger. Kerken Beroepen te Zwartebroek: D. Passchier, Oosterzee. Aangenomen naar Ottoland: A. C. van Beek Jr., kand. te Woerden, die bedankte voor Eernewoude, Koog aan de Zaan, Kootwijkerbroek, Paesens en voor Woudsend; naar Westeremden: kand. J. Zijp, Delft, die bedankte voor Tzum en voor Valthermond. Bedankt voor s-Hertogenbosch (2e pred.pl.): C. L. Ruben, lucht- machtpred. te Eindhoven; voor Sid_ deburen: H. Willems, Augustinus- ga-Surhuizum. Het eeuwenoude mysterie wordt misschien spoedig opgelost Ingezonden mededeling erzacht ruwe handen en herstelt de huid gezinsflacon f 1,90 verkrijgbar bij i DROGISTERIJ VAN GASTEL Havenpark 32 Zierikzee v©N(!^<*©N(sV><y©W<SV vtöwSK»<*©W(3V> Wereldscheepvaart- situatie niet eenvoudig AMSTERDAM, 28-7. De omvang van de Europese koopvaardijvloot is vergeleken bij 1939 relatief niet veel achteruitgegaan. Wel moet een aanmerkelijke verzwakking worden geconstateerd van de fun damenten, waarop deze vloot wordt geëxploiteerd. Tot deze conclusie komt de heer W. L. de Vries, direc teur-generaal van scheepvaart in het departement van verkeer en waterstaat. In een artikel in „Eco- nomisch-statistische Berichten" van deze week over: „De wereldscheep- vaartsituatie gezien vanuit Euro pese hoek". De moeilijke positie, aldus de heer de Vries, waarin de wereldscheepvaart op het ogenblik verkeert, staat in merkwaardige tegenstelling tot de opgaande lijn die de wereldconjunctuur te zien geeft. Meer dan veertig van Groot- Brittannië's bekendste natuuron derzoekers zuilen dit jaar deelne men aan de grootste jacht die ooit is georganiseerd om te trachten het eeuwenlange mysterie van het monster van Loch Ness op te los sen. In de afgelopen maanden hebben meer mensen dan ooit te voren beweerd het monster te hebben gezien. Zeer kort geleden zag een groep mannen en vrouwen uit In- verness het monster in de heldere zonneschijn rondzwemmen. Het was ongeveer zes minuten zicht baar. De eerste van de groep die het zag was Ian Grant, de eigenaar van een garage in Fort Augustus. Het dreef voort, aldus Grant, op ongeveer tweehonderd yard van de kust, zich koesterend in de zon. Hij maakte Derek Fowlis, een ge schiedenis-leraar uit Fort Augus tus Abbey, hierop opmerkzaam, evenals politie-inspekteur John Grant, die, met zijn vrouw en dochter, in zijn wagen passeerde. Inspekteur Grant vertelde later dat hij Ian Grant zag wuiven en over het loch wijzen. Toen hij zijn wagen verliet zag hij een zwart voorwerp, als een omgekeerde boot aan de oppervlakte. Wat het ook was, het veroorzaakte een aan zienlijke beroering en een grote golfslag, voegde hij er aan toe. Merkwaardige foto Een van de merkwaardigste van de weinige foto's welke van het monster zijn gemaakt, is die ge maakt door Lachlan Stuart uit Dores, Inverness-shire, op een vroege ochtend enige zomers ge leden. „Uit mijn raam zag ik wat ik eerst voor een boot aanzag", zei hij. „Dan realiseerde ik mij dat het te vlug voortbewoog voor een boot en toen ik een tweede voorwerp zeer dichtbij zag volgen, was ik er zeker van dat dit het monster moest zijn, waarvan ik, tot dat mo ment, het bèstaan niet geloofde". De heer Stuart riep zijn vrouw en een vriend, Taylor Hay, die bij hen logeerde, pakte een kleine ca mera uit de kast en rende naar de oever. Hij vertelde verder: „Toen ik de oever had bereikt, was het monster ongeveer veertig yard van mij af. Nu was er zelfs een derde uitsteeksel verschenen. Ik richtte mijn fototoestel en knipte af. Intussen had ook Taylor de oever bereikt. Het beest scheen niet bang van ons te zijn en kwam steeds dichterbij tot het ongeveer vijf yard van ons verwijderd was". De twee mannen deden toen het verstandigste wat zij konden doen. Zij trokken zich snel terug tot de veilige bomen, van waaruit zij zagen dat het monster zich nog maals naar het midden van het loch begaf met een snelheid van ongeveer 35 mijl per uur. Toen dook het onder, „eerst het ene uitsteeksel en daarna het andere". Andere waarnemingen Niet lang geleden werd het mon ster ook waargenomen door de manager van een bank in Inver ness, zijn vrouw en verschillende vrienden. Het verslag hiervan werd in een aantal dagbladen gepubli ceerd en kwam o.a. onder de aan dacht van de heer H. J. Craig, geboortig uit Glen Urquhart, thans wonende in west-Australië. In een brief aan de „Inverness Courier" vertelde Craig hoe hij, nu meer dan zestig jaar geleden? met zijn broer aan het vissen was bij Urqu hart Castle. Het water was heel rustig. Toen verhief zich plotseling een kolossale massa boven de op pervlakte en bewoog zich met grote snelheid in de richting van Inverness. Hij en zijn broer roei den uit alle macht naar de kust in een toestand grenzend aan hysterie Geen onderzeeër Vele mensen hebben het mon ster meer dan eens gezien. Een van hen, een boer, Francis Stuart, be schreef de eerste aanblik die hij in 1927 had als volgt: „Ik zat in een boot midden op het loch op een avond in juli en was aan het vissen met een bevriende boer, Finlay MacLeod. Wij dreven rond, wachtten op wat wind. Toen zag ik in de verte wat het rimpelen van het water door de wind kon zn. Maar het verspreide zich niet zo als ik verwachtte en wij zagen het nader komen. Finlay zei dat het er uitzag als een onderzeeër, maar ik wees hem op het feit dat er geen commandotoren te zien was. Toen ging het zeer snel aan ons voorbij, een grote golfslag achterlatend, die de boot beukte, en was plotse ling al duikende verdwenen". Nog iemand die het monster heeft gezien is de Rev. Mark Dil- worth, een monnik van Fort Au gustus Abbey. Op een middag in juni, kort na de laatste oorlog, zag hij het zeer duidelijk vanuit een bovenraam van de Abdij. Bij een vroegere gelegenheid hebben verschillende van de monniken het beest kunnen gade slaan van een plek bij het botenhuis van de Abdij. Een van hen, een Ameri kaan, bekeek het door een marine kijker en rapporteerde toen dat er twee donkere uitsteeksels zicht baar waren boven de oppervlakte, maar geen nek of kop. Betrouwbare verklaringen Men moet niet zonder meer de spot drijven over de verhalen van het monster van Loch Ness. Vele honderden verstandige en betrouw bare mensen hebben beweerd het gezien te hebben en de veertig le den van de expeditie, die er dit jaar nog op uit zullen trekken om het mysterie op te lossen, zijn er heel zeker van dat het bestaat. De plaatselijkse Schotse bevol king heeft een zekere affectie voor het monster opgevat. Toen vorig jaar een jongeman het plan opper de een expeditie te vormen om het monster op te sporen en te doden, ging er een geweldig protest als een storm over het land. Zelfs leden van het parlement en andere leiders stemden hiermee in en John R. Johnstone, hoofd commissaris van politie voor In verness-shire gaf uiting aan ieders gevoelens met de woorden: „Iedere poging het monster van Loch Ness te vangen of te verwonden zal he lemaal niet gunstig worden ont vangen". David Huw Jones mm Zo juist verschenen Meer dan 100 foto's van de bekende fotograaf Cor van Weele Prijs slechts f 5,90 Verkrijgbaar bij:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6