Handenklappende en juichende Kongolezen ontvangen Hammarskjoeld Waarheen na school? de zonnige RAN O dg ■msnopMfif. pon dge&idb lo/tp T A P I F L E X NIEUW! DEURLOO - Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRUDAG 29 JULI 1960 No. 18810 Men ziet hem als redder van gezinsleven en bestaan LEOPOLDSTAD, 28-7. Honder den handenklappende en juichen de Kongolezen, van wie enkelen „bevrijd de Kongo" zongen, gaven de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld een koninklijke ontvangst, toen htf donderdagmorgen in Leopoldstad arriveerde voor zijn beslissende besprekingen over de toekomst van Kongo. Hammarskjoeld was de ruim drie kilometer brede Kongo- rivier vanuit Brazzaville, waar hU eerder op de dag was aangekomen, overgestoken in een witte sloep, die het insigne van de Verenigde Naties voerde. Op de steiger in Leopoldstad werd hij begroet door vertegen woordigers van de Verenigde Na ties en in Kongo geaccrediteerde ambassadeurs. Toen Hammarskjoeld van de lan dingssteiger naar de, uit Ghanese militairen samengestelde erewacht liep, renden enkele Kongolezen naar voren, zwaaiend met houten vensterluiken en stukken karton, waarop slagzinnen stonden ge schreven als „Weg met Tsjombe", „Geef ons een verenigd Kongo te rug" en „Trek de Belgische troepen terug". De secretaris-generaal wuifde goedgemutst naar de menigte te rug, die dit gebaar met applaus en enig gejuich beantwoordde. Zijn eerste afspraak voor van daag was een bezoek aan president Joseph Kasavoeboe. Honderden Kongolezen hadden vier uur lang staan wachten om de secretaris-generaal te verwelkomen van wie men niet alleen verwacht dat hij de politieke problemen zal oplossen, doch die door de gewone man ook wordt beschouwd als de redder van zijn baan, zijn gezins leven en zijn bestaan in de nabije toekomst. Moskou en Kongo Functionarissen van de Russische ambassade woonden de aankomst bij. Deze deelden later mede, dat de eerste grote zending technische hulp van de Sowjet-Unie voor Kon go omstreeks 10 augustus in Leo poldstad wordt verwacht. Zij be- auto's met het nodige reserve-ma teriaal, die voor troepenvervoer ter beschikking van de Verenigde Naties zullen worden gesteld. Onder V.N -functionarissen in Leopoldstad is niets bekend van plannen van hun chef om zijn goe de diensten aan te bieden tussen de centrale Kongolese regering en Katanga, dat zich onafhankelijk heeft verklaard, doch men acht een bemiddelingsaanbod niet uitgeslo ten. Hammarskjoeld's aankomst in Leopoldstad valt samen met de praktische voltooiing van de eerste fase der operaties van de V.N.- hulpmacht: de bezetting van alle belangrijke centra in Kongo buiten Katanga door V.N -troepen en het herstel van de orde in de steden. Thans bereiden de V.N.-functiona- rissen zich voor op het begin van de tweede fase: de algehele evacu atie van de Belgische troepen uit hun nog resterende vestingen. Ingezonden mededeling Nog altijd slachtoffers van atoombom op Hirosjima TOKIO, 28-7. Van juli vorig jaar tot begin deze maand zijn veertig personen overleden aan gevolgen van de atoombom die in 1945 bo ven Hirosjima ontplofte. Het afge lopen jaar werden nog steeds 18.031 personen met stralingsziekten in de ziekenhuizen verpleegd. Van de veertig personen die zijn overleden stierven dertien aan een leverkwaal, elf aan leukemia, ne gen aan bloedarmoede en zeven aan verschillende andere aandoe ningen. Voor het eerst werd een geval van polyosteomyeloma, tumor in het beenmerg geconstateerd. Auto greep 3 kinderen BERLICUM, 28-7. Een slippende auto heeft vanmorgen in Berlicum drie kinderen uit het gezin Pen- nings gegrepen. Voor het leven van het jongste kind, een kleuter van twee jaar, wordt gevreesd. Het on geluk gebeurde in een gevaarlijke bocht in de provinciale weg te Ber licum. De drie kinderen, resp. twee, drie en zeven jaar oud, werden door de auto gegrepen en over de heg langs de weg geslingerd. De bestuurster van de auto, mej M. W. uit Berlicum, kreeg een shock De auto vloog tegen een lichtmast. Grote vestiging op Aruba? Onder grote geheimzinnigheid worden op Aruba plannen gemaakt voor de vestiging van een groot chemisch bedrijf. Geruchten willen dat de Lago Oil and Transport Co., het oliebedrijf op Aruba het voor nemen zou hebben in dit bedrijf te participeren voor een bedrag van 14 miljoen dollars, waaruit de con clusie getrokken zou kunnen wor den, dat het dus een groots opgezet bedrijf zal zijn. Het bureau voor beroepskeuze kan de juiste richtlijnen geven PREDIKBEURTEN Ger. Gemeenten fn Nederland NIEUWERKERK. Zaterdagavond 30 juli, 7 uur, en zondag 31 juli, 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds Mallan. (Verbeterde opgave.) Grote spanning op Curasao voor t.v., die start op 31 juli Wim Sonnevelt„Leuk om in Pacific te zwemmen" STADSKANAAL. In het'zieken huis in Ulm (D.) is overleden Willy Bosma, het tweejarig kleindochter tje van de heer en. mevrouw Meinds uit Stadskanaal. Zoals gemeld kwam de auto waarin de familie Meinds een tocht maakte door Duitsland, op de weg tussen Neu- Ulm en Senden in west Beleren in botsing met een Duitse vrachtwa gen. WILLEMSTAD, juli. Zondag j.l. heeft tele-Curacao een eerste proefuitzending gehouden, welke zeer goed geslaagd kan worden ge noemd en die dan ook niets dan goeds beloofde voor de officiële opening op 31 juli. Dan komt ka naal acht, het televisie-station van Curacao, permanent in de lucht. Zondag stapte ook Wim Sonne velt op de dr. Albert Plesman- luchthaven van Curasao uit het vliegtuig, komende van Cuidad Mexico, na een vakantie van tien dagen, ten dele doorgebracht in de hoofdstad van Mexico. Een leuk idee om in de Pacific gezwommen te hebben vond de Nederlandse cabaretier. Sonnevelt zal tweemaal op Cura cao optreden: op 31 juli als gast van Philips voor de televisie en de avond daarop bij de „oliege meenschap". En dan weer spoedig naar Nederland om te repeteren voor „My fair Lady". Erg moeilijk Inmiddels bekende hij, „dood zenuwachtig" te zijn voor het op treden voor de televisie op Cura sao. Ik was al eens eerder hier, op de kop af tien jaar geleden, maar ik vind het erg moeilijk voor de mensen hier - die ik niet ken - een aantrekkelijk programma sa men te stellen. Daar ga ik me nu op concentreren, een hele week lang". Terwijl Sonnevelt dit zei had hij juist met grote belangstelling ge luisterd naar het Italiaanse zan geresje in de Kiniokini-bar van hotel „El Curasao". Hij trok er een gezicht bij als of hij van haar, wat de samenstelling van zijn program ma betreft iets had geleerd. De officiële opening van tele- Curasao belooft inmiddels een groot gebeuren op Curacao te wor den. Politiepersoneel ongerust over kledingtoelage UTBECHT, 28-7. De Centrale van Politie-Organisaties (C.P.O.) heeft in een brief aan de minister van binnenlandse zaken haar ver ontrusting uitgesproken over de door de minister aangekondigde blokkering van de tegoeden op de kledingrekeningem over het jaar 1960. De leden van de bij de C.P.O. aangesloten bonden vragen zich, volgens het schrijven, met ernstige ongerustheid af, of zij door de voor genomen invoering van de nieuw ontworpen uniformkleding niet voor hogere lasten zullen worden geplaatst. Ingezonden mededeling VLOERBEDEKKING gegarandeerd onverslijtbaar geen onderhoud geen werk geen naden en zomen mooi en gezellig Voor Uw: KAMER KEUKEN KANTOOR enz. gratis folder en monster alleenverkoop bij Opnieuw plannen voor tunnel onder ,Het Kanaal' „AIDE MEMOIRE" AAN REGERINGEN LONDEN, 28-7. De plannenmakers voor een tunnel onder Het Kanaal zijn weer in de aanval gegaan. In genendele ontmoedigd door de weinig enthousiaste ontvangst van hun projekt in regeringskringen, hebben zij de Britse en Franse re geringen een „aide-memoire" ge zonden met nieuwe voorstellen om de bezwaren van de regeringen uit de weg te ruimen. Deze voorstellen zouden inhou den: ten eerste het uitsluiten van deelneming van zowel Britse als de Franse spoorwegen aan de fi nanciering van het project, ten tweede aantonen dat de aandeel houders van de maatschappij de risico's van hun investeringen op zich zullen nemen,, voordat het be heer van de tunnel wordt opge dragen en ten derde, aan de Fran se en Britse regeringen duidelijk maken dat zijn de plicht hebben zekere financiële garanties te stel len. Op een persconferentie heeft de heer Leo d'Erlanger, president van de Britse tunnelmaatschappij, er met nadruk op gewezen dat de studiegroep van de maatschappij aan de twee belanghebbende re geringen heeft doen weten dat de groep bereid is de bouw van de installaties te financieren aan de twee uiteinden van de tunnel. De kosten hiervan bedragen vier en twintig miljoen pond sterling. De tunnel zal naar de mening van d'Erlanger in principe door de twee regeringen moeten worden beheerd. MAARHEEZE, 28-7. In het ka naal Wessen-Nederweert is onder de gemeente Thorn het stoffelijk overschot gevonden van de 38-ja rige ongehuwde Maarheezenaar L. J. Kirkels, van beroep tegelzetter, die reeds enkele dagen werd ver mist. Zondag rond twaalf uur werd hij met zijn auto voor het laatst in Uden gezien. Het stoffelijk over schot vertoonde een hoofdwonde, die waarschijnlijk is veroorzaakt door een scheepsschroef. De auto is nog niet teruggevonden. DORDRECHT. Donderdagochtend is op het terrein van de N.V. Olie import Gebr. Broere aan de Juli- anahaven te Dordrecht, de 53-jarige heer J de Vos Burghardt, gewoond hebbend Aakstraat 6 te Rotterdam, die werkzaam was aan het dak van de in aanbouw zijnde olietank, van een hoogte van veertien meter naar beneden gestort. De man was op slag dood. (Van een verslaggever) „Het is een droevig verschijnsel, dat veel jongelui die de school ver laten, nog geen flauw Idee hebben van het beroep dat zij zullen kie zen. Er wordt tegenwoordig wel meer dan vroeger aan beroepsvoor lichting gedaan, maar in wezen, is het toch nog te weinig. Wanneer wij ons realiseren dat er ruwweg zo'n 5.000 verschillende beroepen zijn, dan is het duidelijk, dat bij de voorlichting er slechts een beperkt aantal aan bod kunnen komen. Het is echt wel begrijpelijk en verstan dig, dat ouders hun kinderen voor een onderzoek sturen naar een bu reau voor beroepskeuze, want daar staan wetenschappelijk geschoolde vakmensen klaar om de jongeman of het meisje te testen en zij kun nen in hun rapport belangrijke richtlijnen geven, waardoor de suc cesvolle keuze van een beroep voor de jonge, mens aanmerkelijk een voudiger wordt gemaakt". Wij zitten tegenover de heer H. v. d. Vlist van de Nederlandsche Stichting voor Psychotechniek te Utrecht, een van de belangrijkste instellingen in Nederland op dit gebied, die zich reeds meer dan 35 jaar bezig houdt met onder andere deberoepskeuze. Bij deze stichting heeft men al heel wat ervaring op gedaan op dit punt en de heer van der Vlist weet hierover veel te ver tellen. Niet te jong Van het grootste belang is het, dat de jongelui die beproefd zullen worden niet te jong zijn Zij die jonger zijn dan twaalf jaar worden zelfs door de stichting niet geac cepteerd. Als redelijke leeftijd voor een onderzoek ziet onze gastheer 15 jaar en ouder al naar gelang de ontwikkeling van de persoon Vroeger voor 1918, toen de maatschappelijke toestanden geheel anders waren dan nu en aanmerke lijk meer jongelui op 12- of 13-ja- rige leeftijd zo van de school naar fabriek, atelier of dergelijke gin gen, kon men eigenlijk niet spreken van puberteit. De kinderen werden zo plotseling in het volle leven ge plaatst, ontgroend enze waren kleine oude mannetjes en vrouw tjes, voor het grootste deel door drongen van de maatschappelijke en levensproblemen. Een geleide lijke ontwikkeling via de puberteit, zoals vele jongelui die nu kennen en die meer mogelijkheden biedt voor de ..geestelijke ontwikkeling was er toen voor velen niet. Hier door kon men in die tijd dergelijke jongelui ook vroeger testen. Door de „Sturm und Drang periode" die velen, nu doormaken is het verstan diger met een onderzoek te wach ten, omdat men dikwijls nog niet kan zeggen hoe de persoonlijkheid zich zal ontwikkelen. Vandaar dat men bij de stichting de jongelui liever op iets oudere leeftijd ziet komen, bijvoorbeeld wanneer ze in de laatste klasse van een middel bare school zitten. Wacht niet te lang. Veel jongelui en hun ouders wachten anderzijds weer te lang. Na de examens maken velen zich nog geen zorg. „Eerst vakantie!" is de leus. Na enige tijd gaat men echter verder denken. „Wat moet er nu gebeuren?" En dan komt men er toe om een bureau te consulte ren Maardan is er dikwijls geen plaats meer voor een onder zoek, want de bureaus zijn inmid dels volgeboekt. In september of oktober moet ieder echter weten waar hij aan toe is en dan komen de moeilijkheden Waarom wachten veel mensen zo lang? Men kan jongemensen toch reeds onderzoeken wanneer ze in het laatste jaar zijn van de school. Waarom tot het laatste nippertje gewacht? Vanaf november tot en met april hebben de onderzoek bureaus het niet zo druk, dan kan er gemakkelijk consult gegeven worden en is men bovendien in staat om voldoende aandacht aan de proefpersoon te geven en uit gebreid overleg te plegen met de onderzoekers over de resultaten. Er is heel wat veranderd. Bij een groot deel van het publiek is nog maar weinig bekend over de moderne methoden van onderzoek die tegenwoordig worden toegepast. Bij veie leken hangen nog begrip pen van zo'n vijfentwintig jaar ge leden. Vooral in de laatste wereld oorlog is er veel veranderd en heeft men bij het onderzoek ook meer de sociologie betrokken. Het gaat er niet alleen om of iemand intelli gent is, maar ook of hij of zij die intelligentie gebruikt. Daarnaast is men ook tot de conclusie gekomen, dat iemand eerst goed in een be paald beroep past, wanneer hij of zij er zich geheel in kan aanpassen. Het gaat er dus niet meer alleen om, of iemand er de vaktechnische capaciteiten voor heeft, of althans aanleg heeft om die te leren, neen, door een uitgebreid onderzoek ook in andere delen van de menselijke psyche wordt onderzocht of de be trokken persoon ook sociaal in dit beroep zal passen. Zo kan iemand, die bijvoorbeeld heel geschikt zou zijn voor machi nebankwerker, althans wat zijn aanleg voor handvaardigheid be treft, een afschuw hebben van vuil, stof of dergelijke Hierdoor kan hij zich moeilijk of in het geheel niet aanpassen en zal hij nooit een hon derd procent kracht worden die bevrediging vindt in zijn werk. Wordt diezelfde persoon in een an dere omgeving geplaatst, waar hij wel kan aarden, dan voelt hij zich daar thuis en zal tevreden kunnen zijn en daardoor een betere werk kracht. Specialistische wetenschap. De onderzoekingen die door het team worden verricht - zo'n team bestaat minimaal uit drie personen worden in een rapport neerge legd Maar voordat het zover is, komen de proefleiders bijeen in vergadering en deponeren daar de resultaten van hun onderzoek aan gevuld met eventuele mondelinge verklaringen. Aan de hand van die resultaten wordt het totaal omvat tende rapport opgesteld. Het is duidelijk, dat de onderzoe kers wetenschappelijke specialisten moeten zijn. Zij komen bijvoorbeeld als psycholoog in dienst van de stichting, maar dan hebben ze nog drie tot vijf jaar in de praktijk no dig om zover te komen, dat dit bij zonder verantwoordelijke werk zelfstandig kunnen verrichten. Ten eerste moeten zij leren te werken volgens de methode die de stich ting bij het onderzoek volgt. Zelf moeten zij zich psychologisch hier bij aanpassen. Zij moeten hun eigen zwakke punten en fouten leren kennen en corrigeren, want dit zou anders een funeste invloed hebben op de resultaten van het onderzoek. En klopt het dan? Indien het even mogelijk is, volgt men bij de stichting graag de ver dere ontwikkeling. Hier kan men later conclusies uit trekken aan gaande het toegepaste onderzoek. Men kan dan controleren of men juist geoordeeld heeft of dat er fou ten werden gemaakt en door wie. De gerenommerd bureaus voor broepskeuze in ons land voeren hun opdracht met de grootste nauwkeu righeid uit, dikwijls aan de hand van jarenlange ervaringen. Zij kunnen zeer belangrijke richtlijnen geven voor de verdere ontwikke ling of beroepskeuze van de on derzochten en dit is van bijzondere waarde voor de mens en de maat schappij. De schoolkinderen in Singapore krijgen voortaan, in opdracht van het ministerie van onderwijs, een anti-kidnapping opleiding, zulks in verband met een aantal gevallen van ontvoering, dat zich de laatste tijd heeft voorgedaan. Tot de slachtoffers behoorde een jongen van elf jaar. De kinderen wordt nu geleerd geen enkele vreemdeling te vertrouwen en te gaan schreeuwen als zij menen dat er onraad is. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNTA" 32. „De doortrapte dieven!!" scheldt Agua, terwijl hij woedend het grove wambuis aantrekt. „Maar als ik één van die snoeshanen in mijn buis zie lopen, is hij nog niet gelukkig, wacht maar!!' „Kalm aan, Agua", zegt Aram sussend, „we zijn nu eenmaal in de macht van deze luihet lijkt me het verstandigste, niet al te hoog van de toren te blazen!!" „Kijk eens", roept Presto, die als eerste aan dek klimt, veront waardigd naar beneden, „die bootsman heeft Arams kleren aanll" De bootsman zwaait uitdagend met zijn muts, als hij Aram, in de grove zeemanskleren gekleed, in het oog krijgt. „Hallo maat", grijnst hij brutaal, „ik heb maar zolang op je kleren gepast die mooie spullen zouden maar vuil worden, als je ze draagt onder het werk!! En, over werk gesproken, gaan jullie eens als de weer licht het bramzeil inhalen!! Er is storm op komst!" En even later hangen Aram, Agua, Presto en Emillo over de ra, met slechts één kabeltouw, waarop hun voeten schrap staan, tussen hen en de kokende zee diep onder hen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5