Zierikzee vierde Waterloo met grote vreugde en eensgezindheid Voorpaginanieuws voor 150 jaar Feest na kerkelijke herdenkingsdienst De Schutterij - men bleef blijk baar aan het reorganiseren - werd verdeeld in een rustende en een dienstdoende schutterij. De Land storm werd ontbonden verklaard en op 13 juni 1816 werd het laatste bataljon eervol ontslag uit de dienst verleend. Dit ontslag ging met een plechtigheid gepaard, waarbij talrijke autoriteiten aan wezig waren. De Landstormers gaven nog een laatste staaltje van hun kunnen en daarmede was hun roem ten einde. De Schutterij werd gebracht op een sterkte van twee compagnieën, die samen 188 man schappen telde. 18 juni 18 juni was de datum van Water loo. Over het verlies van Napoleon bestond grote dankbaarheid en be ducht was mem voor de wraak, als het hem gelukt was de Nederlan den weer binnen te dringen. De koning bepaalde dat op de 18e juni jaarlijks in de kerken een herden kingsdienst gehouden moest wor den. Reeds 's morgens vroeg werd „Waterloo gevierd" met het uitste ken der vlaggen, zowel van de pu blieke gebouwen, de schepen als de huizen, het spelen der klokken. De schutterij marcheerde met vliegend vaandel door de stad en op de Nieuwe Haven werd een parade gehouden. Hierna volgde een gods dienstoefening. Ieder begaf zich kerkwaarts. In de middaguren kwam de schutterij andermaal on der de wapenen. Op het exercitie veld werden „enige manoeuvres verrigt" en aan de zich daar be vindende autoriteiten de gewone honneurs bewezen". De comman dant hield een roerende toespraak tot slot. Wyn, brood en kaas Na deze toespraak steeg een ge juich op uit de verzamelde menigte en de stadsregering deed vervol gens aan elke onderofficier en schutter een fles wijn, brood en kaas uitdelen. Alles ademde - zo vermeldt de geschiedschrijver - vrolijkheid en eensgezindheid. On der allerlei vermaken, dans en mu ziek en het voorlezen van dicht stukken werd de tijd, gelijk opeen vriendemaal, tot laat in de avond op het exercitieveld doorgebracht, 's Avonds gaf de stadsregering een luisterrijk souper met bal, dat tot diep in de nacht duurde. Zorgen Na het feest kwamen echter de zorgen. De zomer van 1816 was bijzonder ongunstig. De oogst was slecht, zodat vooral de minder be- Zierikzee krijgt met september 'n judoschool ZIERIKZEE, 29-7. Wy vernemen dat het in het voornemen ligt van de heer J. C. Peters te Breda per 1 september te Zierikzee een judoschool te openen. Men moet zich dit zo voorstellen, dat in één der stedelyke zalen op de zaterdagmiddag gelegenheid zal zyn - onder deskundige leiding - de judosport te beoefenen. Brabant er voor over hebben om het judo onder de knie te krijgen. Dat zal straks niet meer nodig zijn; ze krijgen de lessen, bij wijze van spreken thuis. De judoschool, zo ligt in de bedoeling, krijgt het karakter van een vereniging, tot oprichting waarvan in september zal worden overgegaan, naar de heer Peters vertrouwt. De heer Peters is zelf z.g.n. derde dan en is dus al een eind de moei lijke judoladder opgeklommen. Hij heeft ontdekt dat er op Schouwen- Duiveland veel belangstelling is onder de jongeren voor de judo- sport en hij vertrouwt dat zijn initiatief zal inslaan. Er zijn reeds verschillende enthousiaste leerlin gen, die wekelijks een reisje naar Radio-lichtschip „Veronica" houdt vol SCHIP IS NIET LEK DEN HAAG, 28-7. Dat het radio, lichtschip „Veronica" lek zou rond drijven, zoals in het westen des lands wordt rondverteld, wordt door de directie van deze reklame- onerneming ten stelligste ontken. Het schip heeft te Emden twee zeewaardigheidsbewijzen gekregen, mede ten behoeve van de scheeps- verzekering, voor het reddingsma- terieel zijn afzonderlijke certifica ten afgegeven. De directie van de onderneming verwacht, dat de zender medio augustus op volle sterkte en van de vereiste kwaliteit zal zijn. Dat de zender zo nu en dan uitvalt wordt geweten aan het trapsgewijs opvoe ren van het bereik. Binnenkort zal dubbele apparatuur aanwezig zijn. Sommige technici, die niet zee vast bleken, hebben de dienst van RECHTSZAKEN Man beroofde twaalfjarige van het leven ROTTERDAM, 28-7. Vandaag, precies op de dag waarop hij 22 jaar was geworden, stond voor de Rotterdamse rechtbank terecht de havenarbeider C. J. V. uit die stad, die zich had te verantwoorden, om dat hij op tweede kerstdag van het vorige jaar de twaalfjarige J. U. van het leven zou hebben beroofd. Tijdens de zitting van circa vijf kwartier, welke gepresideerd werd door mr. P. Hazendonk, eiste de officier van justitie, Jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen, wegens doodslag een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. Verdachte beaamde tenslotte de verklaring, die hij destijds had af gelegd voor de rechter-commissa- ris en welke de president met hem doornam. Daarin stond, dat ver dachte, die bij pleegouders woon de, op de tweede kerstdag de straat was opgegaan en toen de jongen had ontmoet. Hij stelde de knaap voor naar de Laanslootseweg te gaan om te zien of daar nog kerst bomen zouden liggen, die verbrand zouden kunnen worden. Het ventje voelde daar wel wat voor en ging achterop de fiets met hem mee. Op de bewuste plaats gekomen had verdachte verteld andere bedoelin gen met hem te hebben. De jongen dreigde daarop naar zijn moeder te zullen gaan. De ander schrok hiervan, greep de jongen beet en vermoordde hem. Vervolgens ging hij weer naar huis om andermaal terug te komen met een zak, waar in hij het lijkje stopte. Achterop de fiets vervoerde hij het tot onder een viadukt, waar hij het stoffelijk overschot onder een hoop zand be groef. Spelende kinderen vonden het daar de volgende dag. Binnen 24 uur had de politie de zaak zover uitgezocht dat verdachte kon wor den aangehouden. de onderneming verlaten. Zij zijn inmiddels vervangen. Vier weken geleden is een1 lid van de beman ning wegens insubordinatie op staande voet ontslagen. Verder zijn er volgens de directie geen moei lijkheden aan boord. In tegenstelling tot een officiële mededeling, ontkent men, dat on langs onderdelen van een „Veroni- ca"-zender bij een der technici in beslag zijn genomen-. Het betrof hier onderdelen van een amateur zender, die niet in opdracht van de maatschappij werd gebouwd. De waarde ervan was ongeveer f 150. De directie meldt voorts stijgende omzetten van „sponsors". Uienliandel komt goed op gang DEN HAAG, 28-7. De uienhandel in ons land begint thans goed op gang te komen. Vooral pootuien worden druk verhandeld en van dit produkt is reeds een behoorlijke export. De belangrijkste afnemer is Engeland maar ook west-Duitsland neemt heel wat Nederlandse uien af. In de week van 10-16 juli wer den reeds meer dan een miljoen kilo uien uit ons land geëxporteerd. Engeland nam in deze week 583 ton Nederlandse uien af, tegen west- Duitsland 424 ton. Naar België en Luxemburg gingen 22 ton uien, Frankrijk 42 ton en Noorwegen 15 ton. De prijs is de laatste dagen be langrijk teruggelopen. Voor de ex port geschikte middelkwaliteit wordt thans rond 15 cent per kg. betaald. In het laatst van de vorige week lag de prijs hiervan nog bo ven 20 cent per kg. Over het alge meen staan de u-ien in ons land er goed voor. Er wordt dan ook een bevredigende oogst verwacht. Het areaal heeft ten opzichte van het vorig jaar weinig wijziging onder gaan. KERKNIEUWS Wereld-Christen jeugdcongres DEN HAAG, 28-7. Van 30 juli tot 6 augustus a.s. wordt in Enge land het jaarlijkse wereld-chris- tenjeugdcongres gehouden. 'Het staat onder auspiciën van Youth for Christ - International, een in terkerkelijke organisatie van jónge mensen, werkzaam in rtieer dan 43 landen. Ruim duizend jongeren uit alle delen van de wereld komen in Bristol samen. Enkele gedelegeer den uit Nederland zullen het con gres bijwonen, o.m. de voorzitter van Y.F.C.-Nederland, de heer Al- bert Ramaker. Verder zijn er con gressisten o.m. uit de Ver. Staten, Duitsland, Italië, India, Australië, Ceylon en Rusland. deelden de winter met angst en beven tegemoet zagen. De burgerij begreep dat de nood hoog stijgen zou en een Commissie van Welda digheid werd opgericht, om gedu rende de winter in de dringendste behoeften te voorzien. Het plan hiertoe kreeg bekrachtiging van 't stadsbestuur, dat 'n beroep deed op de ingezetenen zoveel mogelijk geld levensmiddelen en brandstoffen voor de behoeftigen beschikbaar te stellen. Er kwam een bedrag van ruim f 5000.- binnen voor het goede doel en op 10 december 1816 begonnen de uitdelingen door de commissie. Uitgedeld werden in die winter: broden a vier stuivers 11.093; spin ten aardappelen a acht stuivers 2627; ponden gort a twee en halve stuiver: 6990; ponden spek en vlees 633; turven a vier penningen 120.170 STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Invasie van lieveheersbeestjes aan Zeedijk Op enkele plaatsen aan de zeedijk onder Koudekerke kwamen dins dag zwermen lieveheersbeestjes op de dijk neer. Ze bevonden zich op het talud van de dijk maar ook op de asf alt-rij weg, zodat wielrij ders en spoor, daarmee 'n massa moord aanrichtend, door de fraai gekleurde diertjes reden. Waar ze vandaan kwamen is niet bekend. Het is wel zeker dat het lieve heersbeestjes 'n steeds groter wor dend aantal blad en schildluizen vernietigt. Het is bekend dat de larve van de lievehersbeestjes zo'n 300o larven en 90 volwassen ex emplaren van de schildluis tot zich neemt, voordat hij volwasen is. De levenscyclus van ei tot volwassen insect kan ongeveer vier weken duren. Verder kan een wijfje on geveer 1000 eieren leggen. Als we al deze cijfers gaan combineren dan wordt het wel duidelijk dat voor de biologische bestrijding van de blad- en schildluizen dit insect van zeer groot belang is. OOSTERLAND Afscheidsmiddag kleuterschool Woensdagmiddag had in de Chr. kleuterschool „Radda Barnen" al hier het afscheid plaats van dertig leerlingen die de „kleine" school gaan verwisselen voor de „grote" school. In een keurig versierd lo kaal, de kinderen getooid met een feestmuts, werden de leerlingen en de aanwezige moeders bezig gehou den met zang en spelletjes, terwijl natuurlijk de tractatie niet ontbrak. Het hoofd der school, mej. Beije, en de leidster mevr. Dalebout heb ben deze laatste middag voor de scheidende kleuters onvergetelijk gemaakt. Aan het einde van de middag heeft juffrouw Beije op hartelijke wijze de moeders toege sproken. Dank zij het zg. „Van Vessemfonds" was het mogelijk aan elk der meisjes een mooi jurkje uit te reiken, terwijl aan de jongens een broek met blouse werd ge schonken. BRUINISSE De heer Johs. van de Velde Jz. mevr. J. van Buuren-Kik te Bruinisse slaagden voor hun mid denstandsdiploma. De te Bruinisse gehouden col lecte ten bate van het Rode Kruis bracht f 243 op. WEERZIEN MET SENIORENSTAD Bejaarden van Bruinisse maakten iantastiselie reis naar Antwerpen De regen, die de gehele dag rijke, lijk viel, vermocht toch niet de goe de stemming te bederven, die heer ste toen donderdagmorgen twee bussen vol bejaarden startten, om koers te zetten naar Antwerpen, de stad waaraan zoveel Bruinissenaren goede herinneringen bewaren. De tocht ging via Kruiningen, waar in hotel „De Uitkijk"" koffie werd gedronken. De vaartocht over de Westerschelde was een mooie onderbreking van de busreis, die nadat in Hulst een tweede kopje koffie was genoten, dwars door Zeeuws Vlaanderen ging. Vele ouderen, die niet tot de oude schippers behoorden, kwamen daarna bij het overschrijden van de grens, voor het eerst van hun leven in het buitenland. Via het mooie oude St. Niklaas, met zijn grote marktplein, koerste men op de Antwerpse Scheldetunnel aan. Nadat deze was doorgereden, kwam men op zijn bestemming in de oude Sinjorenstad. Op de Keizerslei werd in een groot en mooi hotel de lunch gebruikt, waarna ieder de gelegenheid kreeg zijns weegs te gaan. De oude mos selkwekers zochten het oude schip perskwartier bij de Zuid Statie op, om te proberen nog wat oude ken nissen uit vroeger dagen te ont moeten. Maar ook hier heeft de tijd niet stil gestaan, velen zijn overle den, anderen verhuisden en op het vroeger zo drukke dok is de fleur en de tierigheid verdwenen. Vele estaminets en andere zaken zijn gesloten, want de mosselnego tie geeft er geen drukte meer en de beurtschippers hebben er geen ligplaats meer. Het vervoer op de weg heeft hen overbodig gemaakt. Het sic transit gloria mundi is ook Ingezonden mededeling Snurbrand kant U blussen in 'n mum van tijd met Rennies. En zonder dat iemand er weet van heeft. Want Rennies neemt U onop vallend in. Water of zo komt er niet aan te pas. Terwijl U ze ge woon laat smelten op de tong en ge U verbaast omdat ze nog lekker zijn ook, voelt U de brand al doven. Loop niet de kans meer de vreug de van 'n goed maal te verstoren. Hou steevast een. paar Rennies bij de hand. En verbaas U iedere keer over het wondere weldadige resultaat. Uw Apotheker en Dro gist verkopen Rennies. En veel! Geen wonder. LEOPOLDSTAD. De secretaris generaal van de V.N., Hammars- kjoeld, heeft een plan opgesteld dat voorziet in een „aanwezigheid" van de V.N. in Kongo voor een periode van tenminste vijf jaar, al dus is van diplomatieke en V.N.- zijde in Leopoldstad vernomen. ONDERWIJS Chr. Middenstandscursus Zierikzee De volgende cursisten slaagden voor het middenstands-diploma: S. P. P. Bakker, M. C. Bolle- van Buuren en M. H. v. d. Werf te Oosterland; P. Bin, A. Gudde, J. Hatzmann, H. Raven, M. Romijn, A. F. Rossen, J. C. de Vos, G. Lege- mate, P. H. Wansink en A. Th. M. Drehsen te Zierikzee; C. van Dienst, S. Fonteine, J. K. Fokker en P. T. Jonker te Brouwershaven; H. Gre- vink te Noordgouwe; W. O. Hoo- gerhuis te Renesse; M. A. Kik te Nieuwerkerk; J. van 't Leven en J. den Herder te Bruinisse. Afgewezen werden acht candida- ten voor het schriftelijke gedeelte; voor het mondelinge examen slaag den alle candidaten. SPORT Internationaal voetbal te Burgh Het ligt in de bedoeling dat Burgh volgende week maandag- en vrij dagavond op het sportpark „Van Zuijen" met een gelegenheidscom binatie in het veld treedt tegen een combinatie van Duitse jongelui uit Witten-Annen. Deze jongelui kam peren op „Ginsterveld". Een welko me afwisseling in het korfbalpro gramma, dat zaterdagavond voor Burghse korfballiefhebbers de laat ste wedstrijden van dit seizoen laat spelen. van toepassing op de binnendokken van Antwerpen-Zuid. Zij, die geen kennissen in Ant werpen hadden, gingen winkelen en nadat men hiervan moe was ge worden, maakte de bus met hen een prachtige tocht langs alle be zienswaardigheden van de stad. Via Putte en Bergen op Zoom werd de terugtocht aanvaard waar bij in Steenbergen nog een con sumptie werd gebruikt. In Bruinis se wachtte „Nu met Hope" com pleet met drumband de bejaarden op, om onder de vrolijke tonen van de muziek het dorp in te marche ren en in de muziektent nog een paar extra nummertjes te blazen. Burgemeester C. H. van de Linde hield er zijn gebruikelijke toe spraak en hij kon zijn dank betui gen aan allen die deze jaarlijkse tocht hadden mogelijk gemaakt en met dankbaarheid meedelen, dat de tocht zonder ongelukken was vol bracht. STAD EN PROVINCIE BURGH - HAAMSTEDE S.V. „Zeemeeuwen" organiseert Vlaamse kermis Ter afwisseling in het gewone zomerprogramma dat afgewerkt wordt in Burgh en Haamstede, gaat de s.v. „Zeemeeuwen" zater dag 30 juli een „Vlaamse Kermis" houden ter versteviging van de kas. Speciaal bij de ingang van de speelweide zullen verschillende stands worden ingericht. Natuur lijk zullen het rad van avontuur en de schiettent niet ontbreken. Voor de jeugdigen zijn er di verse leuke attracties bedacht, waarbij altijd iets te winnen is. Bij goed weer zal deze „kermis" zeker in het teken van de belang stelling staan, daar ook nog enkele verrassingen in petto worden ge houden. Des middags begint men om 3 uur terwijl men des avonds om 7 uur andermaal van de pret kan genieten. SIRJANSLAND De zakjescollecte ten bate van het Nederlandse Rode Kruis alhier heeft opgebracht f 73.10. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK Zaterdagavond 30 juli: 7 uur ds. F. Mallan, van Veenendaal. Geref. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. In tegenstel ling tot het vermelde in de predik beurten elders in dit nummer zijn de diensten op zondag 31 juli a.s. als volgt: 9.30, 2.30 en 6.30 uur: ds F. Mallan, Veenendaal. Verwachting tot zaterdagavond, enkele opklaringen Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperatu ren. 30 juli. Zon op 4.58, onder 20.34. Maan op 12.16, onder 23.51. 31 juli. Zon op 4.59, onder 20.32. Maan op 13.28, onder 23.51. 1 aug. Zon op 5.01, onder 20.31. Maan op 14.41, onder Eerste kwartier: 31 juli te 13.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 juli 31 juli 1 aug. 7.30 v.m. 8.17 v.m. 9.05 v.m. BROUWERSHAVEN: 30 juli 31 juli 1 aug. 6.45 v.m. 7.32 v.m. 8.26 v.m. 19.32 n.m. 20.18 n.m. 21.18 n.m. 19.09 n.m. 19.56 n.m. 20.53 n.m. Doodtij: 2 augustus. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 29-7. Een lagedruk gebied boven Polen is naar Zwe den getrokken. Achter de storing is de luchtdruk boven centraal Europa flink gaan stijgen. Samen hangend daarmee is de invloed van een depressie bij Schotland op het weer in Nederland niet groot meer. De laatste heeft ons land in vochtige lucht gebracht, die wan neer de zon maar enigszins de ge legenheid kreeg te schijnen, tame lijk hoge maximumtemperaturen toelaat. Boven de Britse eilanden is dro gere en koelere lucht aanwezig. Het front, dat deze twee lucht soorten scheidt, is boven Engeland vrijwel tot stilstand gekomen. Een lagedrukgebied, dat de laatste da gen boven Spanje ajanwezig is ge weest, breidt zijn invloed naar Frankrijk uit. Daardoor zal de wind in Nederland uit zuidelijke richtingen gaan waaien, terwijl de temperatuur iets hoger kan wor den. De regenkansen zijn niet groot Het Belgische ministerie van defensie heeft donderdag medege deeld, dat dinsdag Belgische val schermtroepen naar Kasongo zijn gezonden, in de provincie Kivoe. Raad Zoimemaire besprak plauuen Vleeskeuringsdienst Binnen het uur had de gemeente raad van Zonnemaire woensdag avond, onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester J. L. van Leeuwen zijn vijf punten tel lende agenda afgewerkt. De meeste tijd ging heen aan de bespreking van de Vleeskeuringskring Zierik zee. Er bestaan plannen om te ko men tot de instelling van een vol- ambtelijke vleeskeuringsdienst op Schouwen-Duiveland en de bouw van een nieuwe noodslachtplaats te Zierikzee. De voorzitter licht de plannen toe, maar vraagt of een volambtelijke dienst wenselijk is, gezien het feit dat straks samen werking met Goeree-Overflakkee mogelijk wordt, als in 1964 de dam met Flakee gereed komt. Het voorstel van B. en W. tot toekenning van een premie inge volge de premieregeling woning verbetering en woningsplitsing ten behoeve van L. Vis, B 42, wordt aangenomen. Omdat in september twee leden van het bestuur van Maatschappe lijk Hulpbetoon periodiek aftreden, moet in hun vacature worden voor zien. De voorzitter van Maatschap pelijk Hulpbetoon, de heer L. C. Berman, is volgens het reglement van deze instelling in verband met zijn leeftijd niet herkiesbaar. Con form de voordracht van B. en W. wordt met algemene stemmen in de vacature Berman tot lid van Maatschappelijk Hulpbetoon ver kozen de heer J. J. C. de Vlieger. De heer L. C. Braber wordt in zijn eigen vacature herkozen en neemt deze herbenoeming aan. De voorzitter spreekt waarderen de woorden over de heer L. C. Ber man, die vanaf 1 januari 1943 eerst als lid, de laatste jaren als voor zitter van Maatschappelijk Hulp betoon heeft gefungeerd. Bij de rondvraag zegt de heer L. C. Braber, dat het zijn wens is, dat voor de opheffing van de zelf standige gemeente Zonnemaire, in de straten naambordjes zullen wor den aangebracht. De voorzitter vindt dit een goede gedachte .om dat hij zelf daar ook al mee rond liep. In het college van B. en W. zal een voorstel dienaangaande worden uitgewerkt. WONDEREN DER NATUUR De bevers zijn geheel op het water ingesteld. Deze nachtdieren hebben hun hol aan de rivieroever, waarvan de ingang onder water ligt. Het zijn echte gezelligheidsdieren.die, toen zij nog in grote aantallen voorkwamen, in kolonies leefden. Zij bouwden grote hutten in een ondiepe rivier of aan de waterkant. De bevers woonden hier echter alleen in, als het water in hun daaronder gelegen hol te hoog steeg en zij naar de „bovenverdieping" ver huizen moesten. Er zijn hutten gevonden, die 3 meter hoog waren en karrevrachten hout op leverden. De bevers groeven soms kanalen als toegangswegen tot hun burcht. De beroemde dammen, die wel eens 200 meter lang waren, worden alleen gemaakt, als dewaterstand voor de dieren te laag wordt. Een dam is een degelijk bouwwerk, waarvan de pijlers boom stammen zijn. Deze worden snel doorgeknaagd en wel zó, dat de stammen keurig naar de waterkaht omvallen. De takken vlechten zij tussen de stammen door en de gaten worden met stenen en modder gedicht. De vrouwtjes zijn de eigenlijke, bouwsters, de mannetjes hel pen met sjouwen en slepen. Zolang het mooi weer is, wordt er meer gespeeld dan gewerkt, maar vlak voordat de koude invalt, wordt er ineens hard aangepakt. Hoewel dc bever schadelijk kan zijn door het knagen aan bomen en door de overstromingen, die dc dammen kun nen veroorzaken, gaat men zijn eigenschappen in de Verenigde Staten ten nutte maken. In afgelegen gebieden wordt hij aan het werk gezet om droge gebieden te bevloeien en om in kleine beekjes het water op peil te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2