Zweden gegriefd door Eisenhower's kritiek DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Belgische troepen niet zonder meer uit Kongo terug" Loemoemba naar Canada 9500 man V.N.-troepen in Kongo Labour protesteert tegen Home Proef met reuzenraket mislukt Nixon: V.S. moeten militair voorblijven du numm« bestaatx» pagm»-, Lodge kandidaat voor het vice-presidentschap Artillerie-oefeningen in La Courtine Reuzenkikvorsen in de Povlakte VRIJDAG 29 JULI 1960 116e jaargans No. 18810 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per woek 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Heftige beroering in Scandinavië STOCKHOLM, 28-7. Zonder enig plezier beeft Zweden zich herkend in het „tamelijk bevriende Europe se land" met zijn socialistische re gering en een groot aantal alco holici en zelfmoordenaars, dat Ei senhower op de conventie van de Republikeinse Party noemde als het slechte voorbeeld. De meeste leden van het Zweed se kabinet zijn op IJsland waar zij een bijeenkomst van de Noorse raad bijwonen. De koele en onbe haaglijke stilte die in regerings kringen in Stockholm heerst is slechts verbroken door de minister van Defensie, Swen Andersson, die tegenover een verslaggever van de liberale „Dagens Nyheter" ver klaarde dat men slechts blij kan zijn dat Eisenhowers ambtstermijn spoedig voorbij is, wanneer hij Zweden bedoelde. Voor de Stockholmse pers be staat er niet de minste twijfel aan dat Eisenhower Zweden heeft be doeld. Alle bladen hebben heftig gereageerd, te meer daar over an derhalve maand verkiezingen wor den gehouden. Persreaotles „Eisenhower noemt Zweden als het slechte voorbeeld", zet de re geringsgezinde „Stockholms Tid- ningen" boven het bericht. „Eisen hower schildert Zweden af als een verschrikking" meldt de „Dagens Nyheter" over vijf kolom. In een hoofdartikel merkt dit blad voorts op; „Eisenhower komt de conser vatieven te hulp". „De minister van Buitenlandse Zaken, Unden, heeft thans de gelegenheid om in naam van de neutraliteit energiek op te treden. Hij zou in zijn pro testnota kunnen opmerken dat wij in Zweden niet gewend zijn aan een dergelijke toon van generaals". Het conservatieve „Svenska Dagbladet" grijpt Eisenhowers ver klaring met het oog op de verkie zingen aan: „Socialistische Zwe den, een slecht voorbeeld". De meeste waarnemers zijn het er over eens dat Eisenhowers op merking slechts voor binnenlands gebruik is bestemd en met het oog op de presidentsverkiezingen werd gemaakt. Op de Republikein se conventie van 1952, eveneens in Chicago, sprak Eisenhower over „de morele ontbinding van Fran krijk". Ook deze uitspraak ver wekte opschudding, te meer daar Eisenhower commandant van de Shape in Parijs is geweest. De Zweedse zaakgelastigde in Washington, Nils Montan, ver klaarde ni^t erg geschokt te zijn door Eisenhowers opmerking. De ze had namelijk gesproken over een „tamelijk bevriend Europees land". Dit kon niet op Zweden slaan, omdat dit „een zeer be vriend land is", aldus Montan. De „Washington Post" noemde Eisenhowers uitlating over de va derlijke zorg van een met de V.S. bevriend land ,vrij onnozel". Verklaring van minister Gilson O O BRUSSEL. 28-7. „Ik kan niet aanvaarden dat onze militaire een heden zonder meer dc plaats rui men voor de troepen van de Ver enigde Naties. Uit talrijke plaat sen in Kongo wordt om hulp ge roepen en ik ben ervan overtuigd, dat er nog personen zijn in ver afgelegen plaatsen, die op onze bystand wachten". Dit heeft de Belgische minister van Landsverdediging, Gilson, don derdagavond voor de Belgische ra dio en televisie verklaard. „Eerst moet ik uitdrukkelijk de verzeke ring krijgen dat de taak van onze eigen militairen snel en doelmatig door de internationale contingen ten zal worden overgenomen". Minister Gilson zei dit woensdag aan de secretaris-generaal van de V.N. te hebben meegedeeld. Hij verklaarde het Belgische volk te kunnen meedelen, dat „zijn be zorgdheid werd begrepen". De mi nister sprak de hoop uit, dat de waarborgen die hij voor de Belgen in Kongo heeft geëist, zullen wor den verkregen. „Eerst als dit is gebeurd, zal ik onze soldaten, die op een zo schitterende wijze hun taak hebben vervuld, naar huis te rugroepen". In het begin van zijn toespraak bracht de minister hulde aan „de vele Belgen, zowel in de openbare als in de particuliere sector, die niet hebben geaarzeld in deze tra- Belgen filmen in Rilland-Batli Mensen sterven overal' RILLAND-BATH, 28-7. Gedu rende de afgelopen drie dagen zijn in Rilland-Bath door de Belgische filmmaatschappij .Compagnie de Production Cinematographique Bei ge" (Cinebel) opnamen gemaakt voor de film „Mensen sterven over al". Tijdens een persconferentie die vandaag in het gemeentehuis van Rilland-Bath is gehouden, heeft de directeur van genoemde maat schappij, de heer H. Broeckaert, een uiteenzetting gegeven over deze film, die speelt in de bezet tingstijd De heer Broeckaert drong aan op nauwe samenwerking tussen deze nog jonge Belgische filmmaat schappij en de Nederlandse film maatschappijen. De première van „Mensen ster ven overal" zal in de loop van ok tober worden gegeven in Gent en vermoedelijk tegelijkertijd in Am sterdam. gische omstandigheden hun onge lukkige medeburgers te hulp te komen". „Wij beleven nog droeve ogen blikken", aldus besloot minister Merchiers zijn toespraak, „maar onze moedige en vastberaden jeugd staat borg voor een hoop volle toekomst". Nederland tweede in Songfestival KNOKKE, 29-7. Duitsland heeft donderdagavond de tweede beker van Europa gewonnen in het zang- tournooi in het Casino-Kursaal van Knokke-Zoute. Duitsland behaalde 445 punten, tegen 421 punten voor Nederland. België was 3de, Frankrijk 4de, Italië 5de en Engeland 6de. Dodelijke val door glasraam VLAARDINGEN, 28-7. Vanmid- dag is in Vlaardingen de 17-jarige Rotterdamse werkstudent H. C G de Koning door het glazen dak van een loods der Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek -Vlaardingen gevallen en op een .dertien meter lager gelegen beton nen vloer terecht gekomen. Hij was op slag dood. De student, die elders in de -fa briek te werk was gesteld, heeft kennelijk op het dak een kijkje willen nemen. Hij is vermoedelijk dicht bij het glasraam uitgegleden. Auto tegen boom: twee (loden BREDA, 28-7. Doordat door nog onbekende oorzaak vanmorgen omstreeks 4.30 uur een personen auto op de rijksweg Breda-Tilburg onder Molenschot tegen een boom reed, kwamen de 25-jarige Tilbur- ger A. C. T. en zijn 21-jarige ver loofde mej. P. J. uit Breda om het leven. De derde inzittende van de auto, de 17-jarige mej. J. W. is met een schedelbasisfractuur en twee gebroken benen naar het Bredase Sint Ignatlusziekenhuis overge bracht. Voor haar leven wordt ge vreesd. Het drietal kwam van een brui loft in Arnhem en was op weg naar Breda. „De vrij onnozele commentaar van de president was een stukje vaderlijke zorg, dat 's lands bui tenlandse betrekkingen best had kunnen missen". De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, antwoordde op een vraag tijdens een perscon ferentie in Denver niet te weten welk land de president had bedoeld. WASHINGTON, 28-7. Premier Patrice Loemoemba van Kongo gaat vrijdag voor twee dagen naar Canada. Volgens welingelichte Ca nadese kringen in Washington gaat hij per vliegtuig van de Ameri kaanse hoofdstad naar Montreal, waar de universiteit hem een maal tijd aanbiedt. In de middag reist hij door naar Ottawa, waar hij blijft tot zondagochtend. Loemoemba zou tijdens zijn be zoek aan Washington aan Canadese autoriteiten in vage termen de wens te kennen hebben gegeven, dat Franstalige Canadese technici naar Kongo komen Over deze kwestie zal verder in Canada wor den gesproken. NEW YORK, 28-7. De strijd macht van de V.N. in Kongo omvat thans ca. 9500 man, zo wordt in een vandaag, donderdag, gepubliceerd rapport van Hammarskjoeld ge zegd. Toen de secretaris-generaal van de V.N naar België en Kongo ver trok was de troepenmacht als volgt samengesteld: Ethiopië 1160 man, Ghana 2340 man, Guinee 741, Ma rokko 1220, Liberië 225, Tunesië 2087, Zweden 623, totaal 8396 man. Dinsdag kwam een tweede batal jon uit Marokko aan, waardoor de sterkte toenam tot ongeveer 9500. Gisteren Is een begin gemaakt met het overbrengen van Ierse troepen naar Kongo. LONDEN, 28-7. Een protest van Labour tegen de benoeming van Lord Home tot minister van Bui tenlandse Zaken is donderdagavond door het Lagerhuis met 332 tegen 220 stemmen verworpen. Hugh Gaitskell, f ractieleider van Labour in het Lagerhuis, vocht de benoeming aan omdat Home zit ting heeft in het niet-gekozen Ho gerhuis en omdat hij „nauw be trokken was bij het akkoord van 1938 met Hitier". Het is volgens Gaitskell van groot belang dat een minister van Buitenlandse Zaken afkomstig is uit het Lagerhuis, waar men hem vragen kan stellen en kritiek op zijn beleid kan uitoefenen. CAPA CANAVERAL, 29-7. De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag tevergeefs getracht een „Titan"-raket 8000 kilometer te doen afleggen. De reuzenraket stortte in de Atlantische Oceaan op ongeveer tachtig kilometer van de raketbases Cape Canaveral waar de raket was gelanceerd. De luchtmacht schreef de mis lukking van de proef toe aan het feit dat de motor van de tweede trap niet in werking is gekomen. ROERMOND. Donderdagmiddag is de 20-jarige A. van Dinter uit Arnhem, als schippersknecht va rend op het motorschip „Beaume" tijdens werkzaamheden te water geraakt en verdronken. Het onge val gebeurde beneden de sluizen bij Linne. De rivierpolitie heeft tot laat in de avond naar het stoffelijk overschot gedregd, echter zonder resultaat. In diplomatieke kringen in Bu enos Aires is donderdagavond ver nomen dat Argentinië en Israël hun geschil over de zaak-Eich- i mann definitief hebben bijgelegd. Een beeld van de aankomst van Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal der V.N-, in Leopoldstad. Geëscorteerd doe?* de Ghanese majoor Crabbe en de Zweedse generaal von Hom, opperbevelhebber van de V.N.-strijdkrachten in Kongo, inspecteert Hammars kjoeld op het vliegveld een erewacht, bestaande uit Ghanese soldaten van het V.N.-leger, CHICAGO, 29-7. De Amerikaanse vice-president en Republikeins kandidaat voor het presidentschap, Richard Nixon, heeft donderdag in een redevoering tot de party- conventie te Chicago gezegd dat Amerika's keuze by de presidents verkiezingen in onvember beslis send kan zijn voor de toekomst van de beschaving. Het gaat thans om de vrijheid van allen en het hoog houden van de beschaving. De Verenigde Staten moeten er voor zorgen dat zij militair op elk ogenblik voor zijn. ,De nieuwe pre sident moet krachtig zijn, krachtig in beginselen, maar nooit oorlogs zuchtig. Hij mag- er nooit enige twijfel over laten bestaan dat Ame rika niet zal toelaten dat het op Cuba, in Berlijn of elders met zich zal laten sullen". Het grootste vraagstuk zal zijn de mensen in te lichten over de aard van de agressie van de aan valler die niet met oorlog komt maar als voorvechter voor de vrij heid. De mensen moeten er toe ge bracht worden het hoofd te bieden aan deze uitdaging. Nixon herinnerde er aan dat zijn democratische tegenkandidaat, se nator Kennedy, heeft gezegd dat president Chroesjtsjef zijn veront schuldigingen had moeten aanbie den voor de vlucht van de U-2. K.L.M. krijgt kans lijn te openen op Ghana (west-Af rika) SCHIPHOL, 28-7. Na langdurige besprekingen, die reeds in 1957 vlak nadat Ghana onafhankelijk werd zijn begonnen, zal zaterdag ochtend a.s. in Den Haag een lucht vaartverdrag tussen Nederland en deze west-Afrikaanse staat worden getekend, indien tenminste tijdens het laatste overleg de verwachte overeenstemming wordt bereikt. ■Dit nieuws is vanochtend bekend geworden, toen de gevolmachtigd ambassadeur van Ghana, de heer E. Ayeh Kuirü. met een BE A-lij n- toestel uit Londen op Schiphol ar riveerde. Hij werd door drie land genoten vergezeld, die .eveneens deel uitmaken van deze Ghanese luchtvaartdelegatie: het hoofd van het departement van ontwikkeling, de heer F. E. Taylor, de directeur van de Ghana Airways, de heer Mercer, en zijn eigen privé-secre- taris, de heer Tete Als het verdrag zaterdag namens Nederland door minister Luns en namens Ghana door de heer Kumi is getekend, zal de K.LM. het recht krijgen een lijndienst op Akkra, de hoofdstad van Ghana en een cen trum yan west-Afnka, te openen. Verwacht wordt, dat dit gedurende de komende winter zal geschieden. CHICAGO, 29-7. De conventie van de Amerikaanse Republikeinse Party heeft donderdag Henry Ca bot Lodge aangewezen als Repu blikeinse kandidaat voor het vice- presidentsobap van de Verenigde Staten. Lodge werd met algemene stem men als kandidaat aangewezen. Bij de stemming bleek dat van de 54 leden van de delegatie uit Texas er 53 voor Lodge waren. Na de stemming vroeg de woordvoer der van de afgevaardiging van Texas of hij er de laatste reste rende stem nog aan die van Lodge mqcht toevoegen. VOORSCHOTEN. Donderdagmid dag omstreeks kwart voor vier is op de Veurseweg te Voorschoten een personenauto, komende uit de richting Leidschendam, tegen twee bomen gereden en daarna op de trambaan terecht gekomen. De be stuurder, de 43-jarige L. van Tol •uit Schiedam werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd1 en va der van twee kinderen. Dit werd toegestaan en zo kreeg Lodge alle 1331 stemmen. De afgevaardigde die Lodge eerst niet wilde steunen, Edwin S. Mayer, zei aanvankelijk niet voor Lodge te hebben gestemd om dat hij deze eenvoudig niet mocht. LA COURTINE, 29-7. Een ver slaggever van het Franse pers bureau A.F.P. heeft, naar uit La Courtine wordt gemeld, een de monstratie van Nederlandse artil lerie - twaalf stukken van 105 millimeter met een draagwijdte van twaalf kilometer - bijgewoond Een verlaten deel van het kamp terrein was het doelwit van de artillerie. Op het observatieterrein Waren verscheidene duizenden Ne derlandse militairen bijeen die uit een waarnemingspost met een mi crofoon op de hoogte werden ge steld met het verloop van de oe fening. Bij de beschieting bleek de goede samenwerking tussen de Neder landse artillerie en de Nederlandse infanterie. PARMA, 29-7. Reuzenkikvorsen met een gewicht van naar schat ting zeven tot acht kilogram be volken op het ogenblik de Itali aanse rivier de Po ter hoogte van Sanguigna in de provincie Parma. Deze merkwaardige dieren, die bij de plaatselijke bevolking groot opzien baren, maken een geluid dat op brullen lijkt, en zijn onge veer vijftig centimeter lang en bij na even breed. Aangenomen wordt dat de bij Sanguigna waargenomen kikkers van dezelfde soort zijn als die welke een paar jaar geleden bij Ferrara werden gezien. FLITSEN UIT HET BUITENLAND MIAMI. Een Cubaans passa giersvliegtuig, met zes mensen aan boord, is uitgeweken naar Miami J (V.S.j. Terwijl het toestel van Ca- maguay op weg was naar Havan na, trok de vlieger een revolver, die hij op de in de bestuurders- cabine gezeten bewaker richtte. Op hetzelfde ogenblik drongen twee passagiers de cabine binnen, die de bewaker ontwapenden en tevens de tweede vlieger en de hofmeester in bedwang hielden. Deze laatsten boden geen tegenstand. Hierna veranderde de vlieger van richting op weg naar Miami, waar werd geland. MOSKOU. De Russische politie heeft zeven Amerikaanse studen ten vier uur in een Moskou's hotel vastgehouden nadat zij hadden ge probeerd exemplaren van het in de Russische taal gestelde blad „Amerika" te verspreiden. HYANNIS PORT. De democra tische kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, senator Kennedy, heeft een uitnodiging aanvaard om voor de televisie een debat te houden met zijn repu blikeinse tegenstander, vice-presi dent Nixon. BERLIJN. De secretaris van het centraal comité van de oost-Duitse communistische partij, Albert Nor den, heeft op een persconferentie in oost-Berlijn verklaard dat de west-Duitse staatssecretaris en ad viseur van Adenauer, Hans Glob- ke, niet alleen in de nazi-tijd com mentaar heeft geschreven op de zg. Neurenberger wetten, maar de ze ook heeft helpen opstellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1