De jaren waarop wij wachten Kongolese verrassingen Veldbiologen gingen voor het RIVON intensief op onderzoek uit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 JULI 1960 No. 18809 Op de foto: twee charmante deelneemsters aan het wetenschappelijk kamp in de Westhoek. Het zijn de dames mej. G. van den Broek-Hum- phrey, die destijds onder het B P.M.-personeel op Sumatra werd ge kozen tot „Miss Petroleum" en later tot „Miss Palembang", hetgeen haar evenwel niet belette een wetenschappelijke richting in te slaan en mej. N. van Hapert, een nog zeer jeugdige lerares natuurlijke historie aan het lyceum te Tilburg. Beiden zijn zeer geïnteresseerd voor hetgeen de natuur in Schouwen aan geheimen prijs geven wil. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ,.Kop van Schouwen" werd uitgekamd Dagelijks trokken 24 studenten er op uit Het Rijksinstituut voor Veldblo- logisch Onderzoek ter bevordering van het Natuurschoon (RIVON) te Bilthoven heeft in de Westhoek on derzoekingen ondernomen ten dienste o.a. van de provinciale Planologische Dienst en instellin gen tot behoud van het natuur schoon in ons land. Dit onderzoek hangt in feite nauw samen met de Deltawerken en de maatregelen die in de Westhoek genomen dienen te worden in verband met de toene mende stroom toeristen. Naar ge lang van de resultaten van de ge houden onderzoekingen, die in no vember geheel uitgewerkt zullen zijn, kan bijv. worden overwogen een wegtracé op een andere plaats uit te zetten om vernietiging van bijzondere fauna of flora te voor komen. De onderzoekingen hebben plaats gevonden onder leiding van dr. M. F. Mörzer Biuijns uit Bilthoven en werden verricht door 24 biologische studenten van de Utrechtse uni versiteit, die hiervoor spontaan hun medewerking aanboden en van de praktijkproeven zeer veel hebben opgestoken. De studenten bivak keerden in een boomgaard te Buigh en trokken er de dag na hun aan komst al op uit over het gehele eiland, verdeeld in groepjes van vier onder leiding van zeven RI- VON-medewerkers, nl dr. A. J. van Wijngaarden (zoöloog), dr. V. West hof (botanicus), de heren E E. van der Voo (botanicus), C. van Leeu wen (botanicus), W. J. Boer Leffef (entomoloog), L. J. M. Butot (mala- colloog) en dr. Mörzer Bruijns (or nitholoog) Drie vrouwelijke stu denten hadden de zorg op zich ge nomen voor het koken, nl. een toe komstige doctor in de wiskunde, een apothekeresse en een huishoud kundige. In de avonduren arriveerden de groepjes beladen met buit: plan ten - waaronder zeldzame exem plaren slakken (waarbij gevaar lijke exemplaren) en muizen, die direct deskundig werden opgezet door de heer van Maurik uit Breda. De heer Boer Leffef ving 's avonds en 's nachts zeer veel vlinders met behulp van een door een 500 watt kwiklamp belicht scherm. Op deze manier kon een overzicht worden gekregen van de vlinderstand in de Westhoek. De schuur in de boom gaard werd uiteindelijk een ware tentoonstelling van wat flora en fauna in de Westhoek bieden. Voorlopige balans Tijdens de laatste avond van het kamp kon reeds een voorlopige ba lans worden opgemaakt. De heer Mörzer Bruijns wees er in zijn overzicht op dat het RIVON reeds voor de ramp de veldbiologie ter plaatse had bekeken. Door aanko pen van Staatsbosbeheer moesten de resultaten herzien worden en de betreffende duinen werden onder zocht, evenals de vegetatie van de hogere duinformaties, de vlakten hierachter en de vroongronden. De voorlopige analyse van de veldbio logie overtreft de verwachtingen van het RIVON, bij de planten wer den o.a. aangetroffen de zeldzame addertong en epipactus-soorten. Geconstateerd werd dat de grondwaterstand drastisch is achteruitgegaan en het RIVON zal niet nalaten met diverse instanties te trachten mogelijk heden te onderzoeken om deze* grond natter te maken. Op Terschelling, waar zich de zelfde verschijnselen voordeden, is men tot goede resultaten kunnen komen De 'heer Mörzer Bruijns verricht te het vogel onderzoek verdeeld in de onderdelen landschap en als bouwsteen in Burgh, Haamstede en Renesse. De vogelstand Ook het broedvogelonderzoek is geslaagd, zij het dat het seizoen wat aan de late kant was. Strand bewoners en duinvogels zijn nog niet „verarmd", maar in optima forma aanwezig Belangrijk zijn ook de vroonlanden. Vooral de wei devogels zijn belangrijk. Leeuwe rikken komen in uitzonderlijke hoeveelheden voor. Het haaimeten- gebied is zo rijk, dat het ornitho logisch zijn weerga niet h'eeft in Nederland. Vooral de putter maakt dit gebied rijk. Het polderland her bergt veel duiven, tortels, kneutjes, patrijzen, oeverlopers enz Het rijkst zijn de inlagen met kluten. De inlagen zijn ook belangrijk voor overwinteraars en doortrekkers. Een gebied van ongeveer 200 ha. werd aan een onderzoek onder worpen. De slakken De „slakkenman" de heer Butot merkte op dat het voor de weten schap zonde zou zijn, als het ge bied verloren ging. Bij de Verklik ker vond de heer Butot de zeld zame Barnsteenslak (succinea are- naria). In de Zoute Haard werd de leverbot gevonden, veroorzaker van de leverbotziekte bij het vee. Als „eind-gastheren" van de leverbot fungeren nl tweehoevige herkau wende zoogdieren. Op het muurtje bij de Brouwerij werd gevonden Balea perversa (lijkt op links ge draaid wenteltrapje). Vlinders en muizen De entomoloog de heer W. Boer Leffef, bleek over de aanwezigheid van dagvlinders niet zo tevreden. De lampresultaten van de nacht vlinders waren veel beter, hoewel geen typische dieren bleken voor te komen. Vlinders uit het binnen land bleken ook aan de kust voor te komen Een behoorlijke represen tatie van duinsoorten is - zij het niet volledig - aanwezig. Dr. van Wijngaarden heeft een inventarisa tie gemaakt van de Noorse woel- muis, een achtergebleven soort na de ijstijd. In de natte duinvalleien in het reservaat Moolenburgh wa ren zij zeer talrijk. Verder kwamen exemplaren voor in het noordelijk deel van het eiland. Spitsmuizen werden gevonden en de bosspits- muis in de bossen Ook dwergspits- muizen, dwergmuizen en water spitsmuizen komen voor, evenals egels en mollen in het oostelijk en centrale deel van het eiland. Wat vleermuizen betreft is het eiland nog braakliggend terrein. Dr. Mörzer Bruijns noemde de tijd van het onderzoek feitelijk nog te kort. Hij sprak een dankwoord tot de studenten en tot de heer N. H. Lysen en allen, die mede hielpen bij het onderzoek. De studente Jos van Kemenade dankte de heren van het Rivon voor de duidelijke uiteenzetting en voor de gezellige samenwerking. FEUILLETON door HANOL SPOOR Hiermede was het einde van de voorlezing gekomen, en langzaam verwijderden zich de familieleden. De burgemeester en de wethouders bespraken opgewonden de meeval ler voor de gemeente, en zo snel mogelijk moest de datum voor de eerstvolgende raad vastgesteld worden. Men zou zo vlug mogelijk tot daden overgaan. Het nu be staande bejaardentehuis was ouder wets en te klein geworden. Zo'n buitenkansje kon het kleine stadje goed gebruiken. Hoofdstuk III. Oog in oog. In de grote kamer, waar de stoe len onordelijk door elkaar gescho ven stonden, bleven alleen juffrouw Koosje en de notaris achter. Juf frouw Koosje trachtte haar woede te verbergen door het nijvere weg zetten van de overbodige stoelen Tranen van woede en vernede ring brandden achter haar ogen. Stel je voor, zij in een bejaarden tehuis. Zestig jaar was ze pas en blakend van gezondheid en levens kracht. Verdriet had ze .omdat mijnheer Verwaayen, waarvoor ze toch een oprechte genegenheid had gekoesterd, en die haar toch door en door kende, dit haar had aan gedaan. Woedend was ze ook omdat no taris Greedel daaraan zijn mede werking had gegeven, terwijl zij nog wel diep in haar hart de stille hoop had bewaard, dat hij zijn uit gesteld huwelijksaanzoek nog eens zou herhalen. Twintig jaar lang had hij haar bedacht met allerlei kleine attenties, bloemen, bonbons en kleine uitstapjes. Nu wist ze pas waarom ze het leven bij mijn heer Verwaayen zo mooi had ge vonden. De notaris had haar juist die kleine romance geschonken en haar gedachten op een aparte ma nier bezig gehouden, waaraan een vrouw zo'n bijzondere behoefte kan hebben. Twintig jaar lang had hij haar het hof gemaakt en was soms dui delijk voor zijn ongeduld uitgeko men. Zij was het altijd geweest die rustig wilde wachten, omdat mijn heer Verwaayen een verzorging nodig had, als een bijzondere pa tiënt. Altijd was ze bang geweest dat een verandering van verple ging hem geen goed zou doen. Zij zou haar geweten niet meer tot rust kunnen brengen, wanneer ze hem in de steek zou laten. Nu ze dan eindelijk vrij was, bespraken zij een plaats voor haar in het tehuis voor ouden van dagen. Als ze die benauwde brok in haar keel maar kon wegslikken, dan zou ze het uitgieren van de lach Zij in een tehuis Voor haar begon het leven. pas. Dat zou ze eens laten zien. De notaris scheen druk werk te hebben om al zijn papieren te or denen. Ten slotte gaf hij haar een witte envelop en zei, dat mijnheer Verwaayen daarin een verklaring had opgesteld om zijn beweegre denen van zijn laatste wilsbeschik king duidelijk te maken. Zonder iets te zeggen pakte juffrouw Koos je de brief aan en deed hem in haar tasje. Daarna draaide ze no taris Greedel weer de rug toe. De anders zo zelfverzekerde notaris wist kennelijk geen raad en kuchte verlegen. Juffrouw Koosje rea geerde niet. „Juffrouw Koosje, u ehmoet goed begrijpen dat mijnheer Ver waayen heel bijzondere bedoelin gen heeft met zijn laatste wilsbe schikking, dat mocht ik wel van hem zeggen, omdat ik toen al ver moedde, dat uehminder enthousiast zou zijn". „Gut, hoe is het mogelijk", smaalde juffrouw Koosje, „dat u dat toen al begreep". Ze wist dat ze hem plaagde met het woordje „gut" en die smalende toon, maar tegelijk begreep ze, dat geen enkel optreden hem die pijn kon doen voelen, die haar nu door de ziel sneed. Een onderdrukte snik deed hem zijn handen naar haar uit strekken ,om ze dan met een moe deloos gebaar weer te laten zakken. „Koosje, hm, ik mag toch nog wel Koosje tegen je zeggen?" „Geen denken aan", beet ze hem kattig toe. „Ik zou ze graag met jeawillen spreken, maar ik ben aan mijn woord gebonden". Op een wrokkig schouderophalen van haar, zei hij wanhopig: „Ik hoopte zo, dat je er iets van be grijpen zou". Even keek ze verwonderd op. Dat waren ook de woorden, die mijnheer Verwaayen voor zijn dood gebruikte. Maar wat wilde men dan van haar en waarom die ge heimzinnigheid? Moest zij zich dan als een klein kind naar een bepaald doel laten leiden? Waarom kon er dan met haar niet overlegd wor den? (Wordt vervolgd) SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Competitie-indeling seizoen 1960-61 Voor het a.s. competitieseizoen luidt de indeling als volgt: 2e klasse B: DOSKO, Goes, Hulst, Internos, Middelburg, RAC, Rood Wit, Roosendaal, Steenbergen, Tax- andria, Terneuzen en Vlissingen. 3e klasse D: Axel, BSC, Corn. Boys, Hontenisse, METO, ODIO, Kaaise Boys, RCS, RKFC, Zeelan- dia, Zeeland Sport en Zierikzee. 4e klasse G: Burgh, Cluzona, Grenswachters, Halsteren, Nieuw Borgvliet, Noordhoek, NSV, Oude Molen, Renesse, De Schutters en Vosmeer. KORFBAL WIK A-Burgh A 1-2 Na een wedstrijd met twee ge heel verschillende speelhelften is Burgh A er na het behalen van een nipte 1-2 zege in geslaagd be slag te leggen op het junioren- kampioenschap van Schouwen- Duiveland. In de eerste helft gaf de thuisclub overwegend de toon aan zonder dit evenwel in een dui delijke voorsprong te kunnen om zetten. Met een mooi schot wist Wim Berrevoets de thuisclub de leiding te geven, 1-0, waarna even later een treffer van dezelfde spe ler wegens lopen werd afgekeurd. Wat de WIK-aanval hierna nog probeerde, voor de rust kwam er geen wijziging meer in de stand daar ook de Burgh-aanval, bij min der talrijke aanvallen, hun anders zo grote produktiviteit hadden thuisgelaten. Na de hervatting wa ren de bordjes geheel verhangen en nu was het de thuisclub die nog maar sporadisch gen behoor lijke aanval kon opzetten. Hoewel Burgh zich goede kansen wist te scheppen, duurde het nog ruim een kwartier eer J. v. d. Zan- de uit een straf worp de gelijkma ker wist te scoren, 1-1. Na de vak verwisseling bleef het spelbeeld ongewijzigd en met nog acht mi nuten te spelen bracht L. v. d. Have met een goed schot de stand op 1-2. Nog even probeerde WIK hierna de bakens te verzetten waarbij P. Berrevoets nog een mooie kans kreeg de gelijkmaker te laten aantekenen maar zijn schot was net iets te hoog gericht zodat deze kans verloren ging. Met ongewijzigde stand en WIK in de aanval brak zo het eiinde aan. Het kampioensteam van Burgh zag er als volgt uit: dames N. Kenters, W. v. d. Weel, F. v. Zuijen, I. Prie ster, L. Bouwman en G. Deurloo. Heren: J. v. Nieuwenhuize, D. de Meij, L. de Jonge, L. v. d. Have, P. Kolk en J. v. d. Zande. DSS II-Brouwershaven II 4-0 Door een verdiende overwinning op de bezoekers zijn de reserves van DSS er definitief in geslaagd beslag te leggen op de 2e plaats van de ranglijst in de 3e klas. Over het geheel genomen vertoonden de DSS-ers een betere spelopvatting terwijl het ook een grotere schot vaardigheid aan de dag legde De rust ging in met een 2-0 voorsprong voor de Nieuwerkerkers door tref fers van L. Stoutjesdijk gescoord in de 10e en 15e minuut. Na de rust bleef DSS de toon aangeven en al spoedig werd het door H. Vis ser uit een doorloopbal 3-0, Ten •slotte slaagde C. Eerland er in de eindstand op 4-0 te brengen. Stormvogels-NOAD .0-4 Een niet in zijn beste vorm ste kend NOAD heeft te Ellemeet meer moeite met Stormvogels gehad dan de uitslag zou doen vermoeden. In de le helft waren de verdedigin gen de beide aanvallen overwegend de baas. Bij Stormvogels viel voor al het uitstekende ingrijpen van mej. C. de Graaf op. Aan de an dere kant kreeg D. Fonteine weinig kans een van zijn gevaarlijke scho ten te lossen daar zijn tegenstander de Bil hem weinig gelegenheid gaf tot vrij spel. De rust ging in met een moeizaam verkregen 1-0 voor sprong voor de bezoekers uit een doorloopbal van mej. S Verburg. Na de hervatting weer het zelfde spelletje met wisselende kansen aan beide kanten. Voor NOAD was het een grote opluchting dat A. de Rijke er in de 18e minuut uit een doorloopbal 2-0 van wist te maken. Na de vakverwisseling moest de NOAD-verdediging alle zeilen bij zetten om de snelle J. Korsman het scoren te beletten Doelpunten vie len evenwel juist aan de andere kant toen de Stormvogels-verdedi ging tot tweemaal toe verzuimde mej. M. H. Dorst voldoende af te dekken die hiervan dankbaar ge bruik wist te maken en de stand op 0-4 kon 'brengen, waarmee ook het einde aanbrak. De opbrengst van vroege aardappelen DEN HAAG, 26-7. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de voorlopige oogstraming 1960 voor vroege aardappelen. Bij een lager rendement, dat ge middeld 3 pet. beneden dat van het vorig jaar lag en een geringe uit breiding van het areaal, bleef de totale produktle, met 174.000 ton gelijk aan die van 1959. Er was een teruggang (met 9000 ton) in Noord-Holland, als gevolg van een lagere hectare-opbrengst 6 pet.) als van een vermindering van de beteelde oppervlakte, aldus een. communiqué van het ministe rie van economische zaken. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Zoals alle ontvoogde gebieden 2orgt ook Kongo voor verrassingen, meestal van bedenkelijke aard. De veiligheidsraad heeft wederom in een resolutie, die zeer gematigd was en door alle elf leden werd onder schreven, verlangd dat de Belgische troepen zo spoedig mogelijk zouden worden teruggetrokken. Geleidelijk geschiedt dii nu en waar de txoe- pen der Ver. Naties verschijnen was het verleden week rustig. De Kongolese soldaten, die tegen de Belgen optraden en niet meer door de eigen regering werden beheerst, trokken zich terug en legden de wapens neer. We hopen dat er snel een einde komt aan de uitspattingen, waarvan vooral blanke vrouwen de slacht offers zijn geworden Natuurlijk komen in een chaotische situatie van alle kanten onregelmatigheden los. Zo blijkt dat Belgische troepen het vuur uit scheepskanonnen en vliegtuigen hebben geopend op de havenstad Matadi, die in handen was van Kongolese troepen, terwijl er toen geen Belgen meer in de stad waren. Het gerucht liep, dat er in Matadi een Pools schip met wapens was aangekomen. Zelfs de Belgische minister Wigny deed, als of dit vaststond. Achteraf bleek het een loos gerucht, maar de Belgi sche troepen wilden blijkbaar de wapens uit dit spookschip onder scheppen. Zo'n militaire actie is overigens nog iets anders dan het aanranden van vrouwen en het vermoorden van weerloze Europeanen. Matiging De Kongolese gedelegeerde, die het wooid voerde in de veiligheids raad, erkende gelukig dat er aan stoot gevende en ergerlijke mishan delingen waren gepleegd, en in Londen ontkende ook premier Loe- moemba (op weg naar New York) dit niet. Verder werd gezegd dat men graag Belgische technici, spe cialisten en medici zou behouden. Het klimaat voor deze mensen is er echter niet beter op geworden. In feite is Kongo nu onder controle gekomen van de V.N., die zorgen moeten voor intellectuelen, materi aal voor de opbouw, levensmidde len. en officieren. Het is de bedoe ling die leiders te betrekken uit Afrikaanse landen en uit neutrale Europese naties. Tot nu toe gelukte het de secre taris van de V.NHammarskjoeld, de kwestie te lokaliseren en uit de sfeer van de koude oorlog te halen. Niet zonder moeite overigens. De Russen wilden nog weer eens Bel gië beschuldigen van „agressie". Maar zij legden zich neer bij de milde resolutie van de raad, die alleen „snelle" aftocht van de Bel gische troepen eiste. Waarheen zul len die soldaten gaan? Waarschijn lijk naar het voogdijgebied van de V.N., onder Belgisch beheer, Roe- anda Oeioendi We hebben de Bel gen recht voorlopig drie bases te behouden in Kongo, maar zij schij nen er niet begerig naar te zijn, daarvan gebruik te maken. Ommezwaai Het was duidelijk dat er niets zou komen van Russische inmen- ging Kongolese nationalisten had den die Sowjet-interventie als een pressie-middel gebruikt. De sluwe premier Loemoemba had intussen echter al lang onderhandeld met een Amerikaanse zakenman, Detwiler, die hem enorme Amerikaanse en internationale kapitalen in uitzicht had gesteld voor de opbouw van Kongo. Rijk is dat land zeker, en beleggingen kunnen wel rendabal zijn. Loemoemba sprak plotseling heel pro-westers, en pro-Ameri kaans. We moeten nu twee dingen ho pen: 1 dat die grote banken en on dernemingen samenwerken met d© Belgische maatschappijen; 2. dat zij werkelijk bereid zijn, Kongo te helpen. Detwiler is namelijk een fantast gebleken, die al vererlei grote projecten heeft doen misluk ken. Men moet er niet aan denken, wat zou gebeuren, als blijkt dat d© man aan Loemoemba van allerlei heeft voorgespiegeld, wat vals is, o.a. om de Belgen uit Kongo te werken. Gelukkig heeft Loemoemba in Londen serieuze Britse staatslieden gesproken en daarna in de V.S de mensen van de V.Nen naar men mag hopen met vertrouwenwek kende Amerikanen. Het zou een wending ten goede zijn, als hij daar medewerkers vond. LAND- EN TUINBOUW MARKTBERICHTEN Minimumprysregeling appels en peren DEN HAAG, 27-7. Het hoofdbe stuur van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen heeft besloten ook dit jaar weer een minimum prijsregeling voor appels en peren in te stellen. Er zijn twee afzonder lijke regelingen vastgesteld. De eer ste geldt vanaf heden tot en met 3 september. Gedurende deze periode is de minimumprijs voor consump tie-appelen en -peren 6 ct. per kg Voor industrie-appelen en -peren is de minimumprijs 3 cent per kg. Bij doordraai wordt aan de telers geen vergoeding uitgekeerd en er zal in deze periode ook geen heffing worden ingehouden. Op 5 sept. treedt een andere regeling in wer king Dan geldt voor appelen een minimumprijs van 8 ct. per kg. Voor peren is dat 6 cent per kg. Veemarkt ROTTERDAM, 26-7. Aanvoer 3098 stuks vee (weektotaal 5113), t.w.: 280 vette koeien. ei> ossen;.-823- stuks gebruiksvee; 768 vette kalve ren; 183 graskalveren; 300 nuchtere kalveren; 10 varkens; 22 lopers; 38 biggen; 74 paarden; 49 veulens; 519 schapen en lammeren; 31 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,90-3,20, f 2,55-2,75, f 2,45- 2,55; vette kalveren f 2,75-2,95, f 2,45-2,65, f 2,30-2,50; slachtpaar- den f 2,40-2,10-1,90 Prijzen per stuk: graskalveren f 440-360-260; nuchtere kalveren f 80-65-55; lopers f 77-70 60; big gen f 47-40-36; veulens f 450-350- 250; schapen f 110-90-70; lammeren f 90-65-55; kalf- en melkkoeien f 1260-1100-900; vare-koeien f 880- '780-670; vaarzen f 930-700-600; pin- Iken f 580-500-400. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Noordeloos (toez.): kand. A. Romein, Vlaardin- gen. Aangenomen naar Drachten (4'e pred.pl.): F. J Véldman, Colijns- plaat; naar 's-Gravenhage-Loos- duinen (6de pred.pl W. van Beem, Badhoevedorp. Bedankt voor Noordlaren (toez.): G. Griffioen, Nuenen (N Br.). Bedankt voor Oud-Vossemeer: J. Groenenboom, Lopikerkapel. Ger. Kerken Beroepen te Zwijndreeht (vac J. Visscher): S. van der Veen, Arum. Beroepen te Ferwerd: Th. S. de Groot, Oostkapelle. Aangenomen naar IJlst: J. C. van Loon, kand. te Groningen. Aangenomen naar Rotterdam- Charlois (vac H. H. Groseheide): H. M. Dercksen, Barneveld. Bedankt voor Vlaardingen (8ste pred.pl P. Melse, Zonnemaire. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Sneek: A. J. Otter, kand. te Apeldoorn. Bedankt voor Oud-Beijerland: W. de Joode, 's-Gravenhage-Zuid. Ger. Gemeenten Aangenomen na ar Slikkerveer: kand. W. C. J. Bosschaart, Wolph- aartsdijk, die bedankte voor Aalst, Almelo-Enter, Amsterdam-Noord, Apeldoorn, Elspeet, Nunspeet, Oos- terland, Poortugaal, Scheveningen, Sint-Annaland, Tricht en voor Werkendam. Gereformeerde Kerken helpen Chili DEN HAAG, 27-7. Chili is aan gewezen als het eerste noodgebied waarheen diaconale hulp van de Synode der Gereformeerde Kerken gezonden zal worden De depulaten voor het Algemeen Diaconaal Bu reau van de Gereformeerde Ker ken in Nederland hebben Chili aangewezen in overleg met de be staande hulporganisaties in dat land. De deputaten zullen zich bin nenkort tot de diaconiën wenden met een verzoek om giften. Prinses Irene in Sankt Anton INNSBRUCK, 26-7. Prinses Irene, die in Lausanne een oecumenische jeugdconferentie heeft bijgewoond, is vandaar naar Sankt Anton ge reisd naar hotel „Post", waar het koninklijk gezin dikwijls verblijft voor de wintersport. De prinses is inmiddels met een vriendin in Sankt Anton aangekomen. Russisch veto in Veiligheidsraad Geen (internationaal) onderzoek naar vliegtuig-incident NEW YORK, 27-7. De Sowjet- Unie heeft in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken over het Amerikaanse voorstel om een inter nationaal onderzoek in te stellen naar het incident met het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig van h'et type RB-47. Ook een Italiaans voorstel om het Internationale Rode Kruis zich in verbinding met de twee overlevenden van de Ame rikaanse bemanning te laten stel len, werd door een Russisch veto getroffen. Tevoren had de raad een Rus sische ontwerp-resolutie afgewezen waarin een veroordeling* van de V.S. werd uitgesproken. n Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie zegt in een boodschap aan president De Gaulle van Fran krijk, dat sedert zijn bezoek aan Frankrijk het Franse standpunt ten aanzien van de ontwapening aanzienlijk is veranderd. Chroesj tsjef zegt dat alleen door een alge mene en totale ontwapening oorlog onmogelijk kan worden gemaakt. LEEUWARDEN. Een korte he vige brand heeft het badpaviljoen restaurant „Wielzicht", aan de Grote Wielen bij Leeuwarden, in de as gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9