^ovkywj Schrijfster tussen twee ongelukken Het „ingezonden stuk" Dit kunt U altijd gebruiken BOTERHAMBORDEN 3 voor een gulden PLASTIC BOTERVLOTEN 65 ct. per stuk Zolang de voorraad strekt Bovendien 10 procent dividend BENT U AL KLANT van „DE DAGERAAD"? Gemeente Zierikzee Bij de gemeente-plantsoen dienst kan in vaste dienst een kracht worden geplaatst met leidinggevende bekwaamhe den, speciaal bekend met grof grondwerk en onkruidbestrij- ding. Deze kracht zal meer in het bijzonder worden belast met leiding en toezicht op de zogenaamde G.S.W.-buitenob- jecten. Salaris nader overeen te ko men. Sollicitaties te richten aan de burgemeester, binnen 14 da gen na heden. Diversen: Tencolineum, kleurcopperant, groene carbolineum, teerpro- dukten van: Firma J. D. de Korte Zn., telefoon 227, Bruinisse. Wegens vakantie zijn wij ge sloten van 1 tot en met 6 augustus a.s. Anth. van der Hulle, Sint Domusstraat 98, Zierikzee. Geen verf besmeurt meer de ramen en deuren wanneer u afdekband gebruikt bij uw schilderwerk. Verkrijgbaar bij Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. St. Domusstraat 26 telefoon 2588 Zierikzee Adverteren is verkopen Bakkery en Levensmiddelenbedr|j f Aloys Volkeri Zierikzee is wegens vacantie gesloten van 1 t/m. 6 augustus a.s. Accountantskantoor VAN DE VATE DEN BOER Zierikzee-Haamstede vraagt kantoorbediende (m. of vr.) Eigenhandig geschreven solli citaties te richten aan adres Zierikzee: Nwe Boogerdstr. 25 WEGENS VACANTIE is onze zaak van 1 tot en met 6 augustus a.s. GESLOTEN *wSJÜ£ièi£^Li£'±riN6 Kei P. K. de Haas, Kinderarts Gedurende de maand augustus alléén spreekuur van 10-11 uur in het RODE KRUIS ZIEKENHUIS te Zierikzee, zowel voor pa tiënten uit Zierikzee als van het eiland. 30 AUGUSTUS GEEN SPREEKUUR Voor RADIO en TELEVISIE naar Radio Weltevreden Telef. 2805 Zierikzee Reparatie - inruil Voor al uw lederen kleding, Eigen Televisie Service Dienst keteï" voordeliger bij: P. over het gehele eiland Bezuijen, tel. 2164, Zierikzee. I.g.s.z. motor, merk A.J.S., 350 cc., bij W. J. de Jonge, Don- kereweg B 113, Noordgouwe. Te bevragen liefst na 6 uur. Diversen: In nieuwe merkrijwielen heb ben wij een zéér ruime keuze, reeds vanaf f 133,75, geheel compleet met lamp, slot, jas- beschermer en standaard, bij P. Bezuijen, Zierikzee, telef. no. 2164. Slagerij LEEN SIMMERS Speciale aanbieding mager lamsvlees Volgende week van 1 tot met 6 augustus wegens vacantie GESLOTEN SUCCESJES Te koop In de nieuwe handige plastic tabakszak blijft de lekkere pittige Zware Shag altijd soepel en vers tot de laatste draad. Als de belangstelling voor de pu blieke zaak zou worden afgemeten naar het aantal ingezonden stuk ken, dat de krantenredakties be reikt, dan staat het er niet al te best voor. Feit toch is dat een pittig ingezonden stuk, met een duidelijk de gemeenschap rakende strekking, steeds schaarser wordt. Wij hebben er oude jaargangen van onze krant eens op nageslagen en hierin ziet men dat het publiek op grote en veelvuldige wijze de uitlaatklep van het ingezonden stuk bijna da gelijks benutte. Het „regende" stukken, om het in redaktietermen te zeggen. Tegenwoordig is dit heel wat minder en ervaringen op an dere redakties, zijn navenant. Twee dingen vallen hierbij op te merken. In de eerste plaats zijn er talloze zaken in stad en lande recht getrokken, die voorheen stof lever den tot kritiek. Hiervan te gewa gen zou een apart artikel vergen. Maar men zal wel zonder tegen spraak onderschrijven dat allerlei openbare diensten, instellingnen ten algemene nutte, vervoersbedrij ven e.d. een efficiëncy-peil hebben bereikt, waarop niet meer zo heel veel valt af te dingen en te kriti seren. In dit opzicht is het verminderde aantal ingezonden stukken dus slechts verblijdend. Maar er is ook een ander facet: de belangstelling voor de publieke zaak is geringer geworden. De gemeenteraden over leggen voor lege tribunes en met waterschappen e.d. is het al niet anders. Ieder bestuur van vereni ging of vakbond zal moeten toege ven dat de algemene vergaderin gen steeds slechter worden bezocht. En -om bij ons onderwerp te blij ven - de ingezonden stukken wor den schaarser. Voorzover deze oor zaak ten grondslag ligt aan het ge signaleerde verschijnsel, past de ty pering: spijtig. Een werkelijk le vende gemeenschap bruist van warme belangstelling voor de gang van zaken. Naarmate de vrije tijdsbesteding een meer ontspan nend karakter kreeg evenwel scheen deze - toch zo nuttige be langstelling - te verflauwen. Ker ken en politieke partijen, kunnen in dit opzicht ook een woordje mee spreken. Voor zover het eigen terrein be treft, willen wij hier nog eens pleiten voor het ingezonden stuk. Het is ondenkbaar dat allen en iedereen van krant tot krant in stemt met hetgeen - overigens naar beste weten - wordt gespuid. Vroeger was daar de veel gebruikte uitlaatklep, die onmiddellijk stoom begon af te blazen als men het er niet mee eens was. Tegenwoordig schijnt de klim in de pen een hals brekende toer en dat nog wel nu voor zeer velen het schrijven is ge mechaniseerd. Ook wordt het: „je kunt toch niet op alles reageren" vaak gebruikt als motief om hele maal niet te reageren en daarbij blijft het dan. Een flinke rubriek „ingezonden stukken" is nog altijd een bewijs dat'de zaak, die allen aangaat, nog leeft bij de enkeling. In zo'n rubriek ook krijgt de vrije pers - erfgoed van de democratie - een schone bekrachtiging van haar waarde en betekenis. In verband met de bomaansla gen van vorige week is in de voor naamste steden van midden- en zuid Yemen een nachtelijk uit gaansverbod afgekondigd, aldus is van doorgaans betrouwbare zijde in Aden vernomen. Eerlijke vinder beloond ROTTERDAM. Een jongeman uit Rotterdam vond in het centrum van de stad een herenjasje en omdat er wat kleingeld in zat nam hij het mee naar huis. Er bleek echter nog iets in te zitten: een monsterboekje van een Engelse zeeman, dat in de voering zat genaaid. In het boekje trof de verbaasde vinder niet min der dan 69 bankbiljetten van f 10 aan.Dit wilde hij niet houden en meteen ging 'hij er mee naar de politie. Daar was inmiddels ook de Engelse zeeman gearriveerd. Zowel vinder als verliezer keken, volgens de politie, niet erg helder uit hun ogenNiettemin vertolkte de zeeman zijn dankbaarheid en gaf de Rotterdammer f 30. Achteraf vond hij dit te weinig, hij vroeg het adres van de jongeman en bracht hem nog f 50. Poolse nota aan Nederland DEN HAAG, 27-7. Een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woens dag desgevraagd medegedeeld dat de Poolse ambassadeur, de heer J. Balicki, op 19 juli een nota aan Nederland over de west-Duitse politiek op het ministerie heeft overhandigd. De inhoud van de nota waarin de aandacht van de Nederlandse regering wordt gevestigd op „de agressieve politiek van de bonds republiek Duitsland", wordt be studeert, aldus de woordvoerder. Vlot ligt gereed KOPENHAGEN, 26-7. In Gedser in Denemarken waar zondag en maandag twee Tsjechische gezinnen van een Oostduitse veerboot over boord zijn gesprongen ligt nu een houten vlot gereed voor eventuele nieuwe vluch telingen. Het is gemaakt door de vissers en de havenloods, die de Tsjechen uit het wa ter gered hebben. De vluch telingen willen, naar van daag is gebleken proberen van Denemarken naar Ca nada te komen. Rotterdam krijgt ïiieuw prot. chr. ziekenhuis ROTTERDAM, 27-7. De protes- tants-christelijke vereniging „Eu- dokia" in Rotterdam, die een zie kenhuis van die naam aan de Bergweg exploiteert, heeft plan nen om in de Prins Alexanderpol- der, een toekomstige stadsuitbrei ding tussen Rotterdam-Kralingen en Capelle aan de IJsel, een nieuw ziekenhuis te bouwen. Een terrein van vier hectare is verkregen en men hoopt de plannen over zeven tot acht jaar gerealiseerd te heb ben. Daar de vereniging hierop echter niet kan wachten is beslo ten ter verbetering en ter vervan ging van het oudere gedeelte van het bestaande complex een nieuwe vleugel (begane grond en vier ver diepingen) te bouwen met 130 bed den. De bouw, die de volgende maand zal beginnen, zal ongeveer anderhalf jaar vergen. Doar een 3-0 zege op NOAD is Burgh III vorige week kampioen gewor den van de derde klasse S.D.K.B. De kampioensploeg (zie foto) be haalde de zege pas na de rust, daar men voor de rust ondanks een overwicht geen kans kreeg om te scoren. Inmiddels zijn ook het eerste twaalftal en de junioren van Burgh kampioen in hun afdeling geworden, hetgeen zeer fraaie prestaties mogen worden genoemd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Landbouw en Veeteelt Het bewaren van kuilvoer In een vorig artikel hebben wij een. uiteenzetting gegeven over de vele mogelijkheden welke bij voe derwinning aanwezig zijn voor het graslandbedrijf. Vooral kuilvoer staat thans in het middelpunt van de belangstelling, er zijn zelfs be drijven waar het veevoer uitslui tend uit kuilvoer bestaat, zij het dan dat wat krachtvoer wordt bij gevoerd. Over de resultaten is men goed tevreden en men gaat er to eover om de hooiwinning te laten schie ten en als winterruwvoer op het eigen bedrijf gras in te kuilen. Ontegenzeggelijk zitten aan kuil_ voer in vergelijking met hooi be langrijke voordelen. In de eerste plaats is men. minder afhankelijk van de weersomstandigheden. Ook als men voordroogkuil wint, zal het gemaaide gras minder lang buiten op het veld moeten blijven. Een be langrijke factor is,, dat het winnen van kuilvoer veel minder arbeid vraagt; ook is gebleken dat de verT liezen aan voedingswaarde van kuilgras belangrijk kleiner zijn dah bij hooien. Maar nu komen wij op het punt van de bewaring. De toepassing van de bewaringsmethode in grondkui- len, waarbij dikwijls fouten worden gemaakt en de verliezen te groot zijn, is bij de tegenwoordige stand van zaken niet meer verantwoord. Het gebruik van betonnen of 'houten silo's, sleufsilo's en toren silo's zijn voor de conservering be ter geschikt. Dit brengt ons op een onderwerp welke kosten met de be waring gepaard gaan. De bouwprijzen van bijv. beton nen silo's zijn hoog, bovendien ver eist 'het jaarlijks onderhoud, op nieuw schoonhouden en lakken om het invreten van het zure perssap te voorkomen een niet geringe uit gave. Thans is men op het idee ge komen om silo's te maken van goedkoop hout. Men kan deze mar ken van staande houten delen of van liggende delen. In Duitsland is men reeds lang bezig met het bouwen van zeskan- tige houten silo's van liggend hout, waarbij afzonderlijke delen in de hoeken verbonden zijn op de wijze van een blokhut. De bereikte re sultaten zijn zeer gunstig gebleken, terwijl de bouwkosten belangrijk lager liggen dan van betonnen silo's Hier liggen grote mogelijkheden om te komeni tot een meer verant woorde silobouw, hetgeen wij in een volgend artikel zullen zien. Een reddingsploeg heeft woens dag de lichamen van zeven Itali aanse bergbeklimmers, onder wie drie vrouwen, gevonden op de gletscher van de 3.263 meter hoge berg Antela, op vijftien kilometer ten zuidoosten van Cortina d'Am pezzo, in de Italiaanse Alpen. SPORT KORFBAL Belangrijke ontmoeting op 27 augustus Op het sportpark „Van Zuijen" te Burgh zal zaterdag 27 augustus het vertegenwoordigend S.D.K.B.- 12-tal uitkomen tegen het verte genwoordigend 12-tal van de Zuid Nederlandse Korfbal Bond. Voor afgaande aan deze wedstrijd zal ook een ontmoeting plaats vinden tussen een tweetal junioren 12- tallen van deze bonden. Velo/Dosko II-DES 4-1 Hoewel er voor beide verenigin gen niets_meer op het spel stond werd deze wedstrijd vaak te hard betwist. Tot veler verrassing kwa men de Velo/Dosko reserves uit stekend voor de dag en de 4-1 zege welke zij wisten te behalen, kan volkomen verdiend worden ge noemd. Na tien minuten spelen wisten de gasten door een harer heren de leiding te nemen. Het spel golfde in de eerste helft ge lijk heen en weer waarbij de thuis club na een half uur spelen door H. den Boer de balans in evenwicht wist te brengen, 1-1. In de tweede helft kreeg Yelo/Dosko een licht veldoverwicht wat D. Hart na 21 minuten spelen in een 2-1 voor sprong tot uitdrukking wist te brengen. De thuisclub nam hierna het heft volledig in handen en in de 35e minuut was het weer D. Hart die de score wist te verhogen 3-1. Velo/Dosko speelde hierna 'n gewonnen wedstrijd waarbij J. C. Hendrikse er acht minuten voor tijd nog in slaagde de eindstand op 4-1 te brengen. Raadsels rondom Margaret Mitchell Hoe kon „Gejaagd door de wind" tot stand komen Remmen gierden, mensen gilden en even later lag op een warme dag in augustus 1949 een vrouw van middelbare leeftijd op het asfalt van de stad Atlanta in de Verenig-( de Staten. Zij was dood en hier-' mede werden de gehele Verenigde Staten in rouw gedompeld, want het slachtoffer van dit auto-onge luk bleek niemand minder te zijn dan Margaret Mitchell, de meest succesvolle schrijfster van onze tijd. Margaret Mitchell is de schrijf ster van het populaire boek „Gone with the wind", in Nederlandse vertaling „Gejaagd door de wind", dat in 1936 verscheen en dat in 1937 de Pulitzerprijs verwierf. Het was haar eerste boek en het zou het enige blijven. Eigenlijk is deze „best seller" door een toeval ontstaan, terwijl het bovendien niet eens in de bedoeling van de schrijfster lag om haar manuscript uit te geven. Tussen twee ongelukken Haar succes begon met een auto ongeval, terwijl haar leven er te vens mee eindigde; dit is de trage die in het leven van deze unieke schrijfster. In 1927 kreeg zij een ongeluk, waarbij zij een schedelbasisfrac- tuur en enige versplinterde wervels opliep. Het duurde lang, voordat zij enigszins hersteld was, maar toen zij zover was, dat ze zich op kruk ken kon voortbewegen, besloot zij in afwachting van haar totale ge nezing iets te gaan schrijven als tijdverdrijf. Acht jaar werkte zij aan een historisch verhaal, dat in het zuiden van de Verenigde Sta ten speelt ten tijde van de Ameri kaanse burgeroorlog. Zij meende, dat er slechts in haar eigen familie belangstelling voor zou bestaan, aangezien men hier nog al veel voor historie voelde. Zo kwam het ma nuscript slechts in handen van per sonen uit haar naaste kring. In 1955 kwam het een uitgever ter ore, dat deze vrouw een belang wekkend manuscript bezat en hij toonde dadelijk grote belangstel ling. De man 'heeft er werkelijk voor moeten strijden om het uit haar handen los te krijgen, want Margaret meende, dat haar boek de toets van de kritiek moeilijk zou kunnen doorstaan. Zij had geen hoge dunk van haar werk en ont kende ten stelligste iets te hebben geschreven! In angst en zelfverwijt wachtte zij tenslotte het verschij nen af. Een bom! Het boek sloeg in als een bom. De kritici waren een en al lof en het publiek enthousiast. Het ge volg was, dat „Gone with the wind" vertaald werd in dertig talen, in ruim veertig landen verscheen en er bijna 9 miljoen exemplaren van werden verkocht. Het was de „best seller" van onze tijd. Niemand die ait succes verwacht had en mej. Mitchell wel het minst. Menige schrijfster of schrijver zou zich na een dergelijk succes la ten verleiden een tweede boek te schrijven, maar Margaret niet. Zij zei: „Ik ben van plan nooit meer een boek te schrijven, want nooit meer zou ik zo iets willen meema ken". Met het laatste doelde zij op alle narigheid die aan het boek vooraf en er mee gepaard ging. Dertien jaar na het verschijnen van haar succesboek maakte zij weer een auto-ongeluk mee, maar het was tevens het slot van haar leven. Margaret Mitchell is een unicum in de wereld der literatuur, aange zien zij slechts eenmaal een boek schreef, dat bovendien het boek van onze tijd werd. „Best sellers" Niemand had kunnen voorzien, dat het verhaal „Gone with the wind" een dergelijk succes zou heb ben. Schrijvers en uitgevers heb ben wel getracht het mysterie van de „best sellers" te doorgronden, maar het is tot op heden niemand mogen gelukken. Boeken die men een goede kans van slagen gaf, bleken op geen stukken na aan de verwachtingen te voldoen, terwijl verhalen waar van men weinig hoop had, dikwijls een succes werden. Wij behoeven maar te denken aan het boek dat oorspronkelijk als reportage van de hand van Daniël Defoe verscheen op 25 april 1719 en dat de titel droeg „Robinson Crusoë", het leven van een Europees schipbreukeling op een onbewoond eiland. Niemand had enige verwachting van het ver haal, maar.in de loop der tij den werd het overgebracht in 60 talen en er werden 34 miljoen exemplaren van uitgegeven. Het werd een „best seller", een boek dat bij het publiek in de smaak viel en dat iedereen wilde lezen. Het enige boek waarvan meer exemplaren werden verkocht, is de bijbel, het boek der boeken, dat in 678 talen en dialecten is overgezet. Er is nog een boek, dat een enorm succes oogstte in onze tijd en wel „Kon Tiki", het verhaal van een tocht over de Stille Oceaan op een vlot, door Thor Heyerdahl, waar van ruim 7 miljoen exemplaren verkocht werden. De Noorse trilogie van Gulbrans- sen bereikte ongeveer 5 miljoen exemplaren, doch de overige boe ken blijven daar ver onder. Raadsels „Gone with the wind" is wel het sprekende bewijs van de grilligheid van het literaire lot. De schrijfster behaalde ongewild een enorm suc ces, terwijl vele schrijvers die eigenlijk werken om succes te krij gen, niet slagen. Het raadsel van haar succes is nimmer opgelost. Ook over haar leeftijd verkeert men in het onze kere. Geven sommigen 1900 als ge boortejaar, anderen noemen 1901 of zelfs 1906. Hoe oud zij was, toen zij ging schrijven, is evenmin te zeggen. Ook over haar privé-leven is weinig bekend. Wat bewoog haar tot het behandelen van dit gege ven? Beschikte zij over goede bronnen in de vorm van familiepa pieren. of is alles uitsluitend fan tasie? Het laatste lijkt onaanneme lijk voor een onervaren autrice. Door haar verwondingen was ze niet in staat archieven na te slaan en reizen naar de te beschrijven plaatsen te ondernemen. Of be schikte zij over de medewerking van anderen? Margaret Mitchell heeft de we reld voor raadsels geplaatst. Helaas zullen zij voorlopig wel niet ont huld worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6