Besluit gevallen tot bouw van nieuwe kerk voor Chr. Ger. Gemeente ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 28 juu isso n0. 18809 Kogel door de kerk Nieuw Godshuis komt tegen plan-Buyse aan ZIERIKZEE, 26-7. Zoals tijdens de voorbereidingstijd reeds werd ver moed, zal het gebouw van de Chr. Geref. gemeente aan de Minnebroe- derstraat niet aan een algehele restauratie worden onderworpen, maar worden vervangen door een geheel nieuw kerkgebouw, dat wel in de zelfde buurt gaat verrijzen, maar toch niet precies op dezelfde plaats komt. WiJ vernemen, dat tot nieuwbouw is besloten van een kerk, die op de hoek van de Zevengetijstraat, aan de zijde van het bouwplan Buyse zal verrijzen. De kogel is dus definitief door de kerk gegaan. Het kerkbestuur heeft - gelijk eerder gemeld - de beschikking over een bedrag van f 250.000,zijnde een gift van het Rampenfonds. De totale bouwkosten van de nieuwe kerk zullen ongeveer het dubbele gaan bedragen, zodat er een bedrag van f 200 f 250.000,- uit eigen middelen, respectievelijk andere bronnen, moet worden bijeengebracht De kwalitatieve achteruitgang van het oude kerkgebouw krijgt dus zeer verstrekkende gevolgen. Eerder deze zomer werd het ge bouw - op last van de stedelijke overheid - gesloten, omdat men gevaren voor de kerkgangers aan wezig achtte. Enige tijd is toen gebruik gemaakt van de Grote Kerk, maar na enige noodherstel- lingen werd het eigen kerkgebouw toch weer voor de erediensten ge bruikt. Tijdens deze provisorische restauratie bleek reeds, dat alge- I heel herstel en dusdanig bedrag zou vergen, dat nieuwbouw een onge- Iveer even aantrekkelijke oplossing van 't probleem zou zijn. Op grond van deze conclusies heeft men, na begrijpelijk wikken en wegen, be sloten tot het bouwen van een nieuwe kerk. Voor de bouw hiervan zal eerst ruimte moeten worden geschapen, o.m. door afbraak van een aantal woningen in de Zevengetijstraat, over de aankoop waarvan reeds onderhandelingen gaande zijn of zijn afgesloten. Over de hoedanigheden van de nieuwe te bouwen kerk, zijn wij nog niet ge-informeerd. Aangeno men mag worden dat het aantal zitplaatsen vergelijkbaar zal zijn met dat in het oude kerkgebouw. Vanzelfsprekend zal het nog gloednieuwe orgel, waarover de oude kerk beschikt, straks in de nieuwe kerk een plaatsje vinden. Eisenhower wil volksstemming over „communisme of vrije democratie" CHICAGO, 27-7. President Ei senhower heeft dinsdagavond op de conventie van de Republikeinse Party te Chicago voorgesteld, on der auspiciën van de V.N. in de gehele wereld een volksstemming te houden over de vraag of men onder het communisme of in een vrye democratie wil leven. „De Sowjet-dictator heeft ver klaard dat hij op zijn reizen en in zijn redevoeringen van de laat ste tijd er in geslaagd is, schade te berokkenen aan het prestige van Amerika. Aangaande deze kwestie van vergelijkend nationaal prestige daag ik hem uit tot de volgende proef: is hij bereid in te stemmen met het houden van vrije verkiezingen onder auspiciën van de V.N., waarbij de mensen in elk KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Per 1 juli 1960 waren, blijkens het C.B.S., 116 Nederlandse zeeschepen in aan bouw of op bestelling, tegen 135 een jaar tevoren. BREDA. De afdeling west-Bra bant van de Nederlands-Belgische vereniging en de afdeling Breda van het comité Benelux, hebben in een brief aan de ambassadeur van België hun deelneming betuigd met het grote persoonlijke leed dat vele Belgen in Kongo heeft getroffen. APPINGEDAM. Bij een ver keersongeval te Ten Post (Gr.), is de 73-jarige rustend landbouwer T. A. uit Ten Post om het leven gekomen. AMSTERDAM. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft in het instituut voor de tropen in Amsterdam, het zesde internationale Kali-congres geopend, dat tot 29 juli in de hoofdstad wordt gehouden. Het is gewijd aan het onderwerp: „De rol van het kalium in het dierlijk or ganisme", een veterinair onder werp waarvoor ook in Nederland se landbouwkringen veel belang stelling blijkt te bestaan. VUGHT. In de Frederik Hendrik kazerne te Vught heeft koningin Juliana een nieuw regimentsvaan del uitgereikt aan het Garderegi ment Grenadiers. Bij deze plech tigheid hield de koningin een toe spraak, waarin zij verklaarde het een voorrecht te vinden het nieu we vaandel, een nationaal zinne beeld, te overhandigen, omdat het een symbool is van al datgene, waarvoor ons vaderland op de bres staat. SCHOONHOVEN. Een 1600 kilo wegende bronzen klok, die blijkens het opschrift in 1410 gegoten is en sindsdien in de Bartolomeustoren te Schoonhoven blijdschap en rouw heeft kond gedaan, is vandaag ge barsten. Toen er voor een begra fenis werd geluid, werd het ver trouwde geluid plotseling anders en na onderzoek bleek er een barst van circa tien centimeter in de klok te zijn gekomen. continent zich kunnen uitspreken over een enkele eenvoudige kwes tie, n.l. wilt u leven onder een communistisch regime of onder een vrij stelsel, zoals in de V.S. wordt gevonden?. Zijn de Sowjets bereid hun prestige in de wereld te meten naar het resultaat van dergelijke verkiezingen? De V.S. zijn daartoe gaarne bereid", aldus de president. Hittegolf in Spanje Sedert enkele weken heerst in Spanje een hittegolf, die in het centrum des lands met stormen gepaard gaat. In Madrid varieerde de temperatuur in de schaduw in een etmaal van 21 tot 37 graden. Bij Guadelajara kwam het verkeer geruime tijd tot stilstand door een hevige stofstorm. In Andalusië daarentegen zijn de temperaturen betrekkelijk normaal:: in Badajoz, Caceres en Sevilla is het kwik nog niet tot 41 graden gestegen. De „mensapen" in Afrika AMSTERDAM. Dr. A. Kortlandt, lector in de psychologie en de etho logie der dieren aan de gemeente- universiteit van Amsterdam, is de zer dagen teruggekeerd van een verblijf in de (voormalige Belgi sche) Congo, waar hij gedurende een half jaar studie heeft gemaakt van het leven der chimpansees in de vrije natuur in opdracht van „het Instituut der Nationale Par ken in Belgisch Congo" te Brussel en met steun van Nederlandse en Amerikaanse wetenschappelijke fondsen. Dr. Kortlandt heeft nabij het Al- bertpark in het oostelijk deel van de Congo een bijzonder geschikt open terrein ontdekt, waar hij on der meer vanuit een 25 meter hoge schuilhut, gebouwd in een boom door pygmeeën, de apen uitstekend heeft kunnen observeren. Hij heeft de gangen van deze het nauwst aan de mens verwante dieren kunnen nagaan, op momenten dat zij de dichte oerwouden hadden verlaten en op het open terrein verbleven om zich te voeden met bananen en papayes. Hij heeft de gedragingen der dieren kunnen vastleggen op vele meters filmband. Hij ontdekte onder meer dat de chimpansees in grote getale leefden op een heuvel, die door de inlanders heilig was verklaard. Hij constateerde boven dien, dat deze apen minder in ge sloten groepen leven, dan tot dus ver in wetenschappelijke kring werd aangenomen. Dr. Kortlandt had de Congo juist verlaten voor de moeilijkheden be- j gonnen als gevolg van de soeverei- niteitsoverdracht. Hij zal zijn we tenschappelijke bevindingen doen publiceren in de uitgave van het Belgisch instituut. Onbekende slaat man neer DEN HAAG. Midden op het Ge- vers Deynootplein te Scheveningen is vanochtend omstreeks kwart voor vier de 32-jarige Rotterdamse koopman J. C. K. neergeslagen door een onbekende man, die is weggereden in een Zwitserse auto. K. werd zwaar gewond aan het hoofd. Hij kon nog niet door de politie worden verhoord. Met een vriend was K. gister avond in Scheveningen uitgeweest. Zij bezochten diverse bars. Om streeks vier uur ontstond in een bar aan het Gevers Deynootplein ruzie, omdat K. de rekening te hoog vond. Met zijn vriend liep hij de deur uit gevolgd door de kelner. Op straat werd nog verder gepraat over de rekening. Plotse ling doemde een onbekende man op, die zich even, in voortreffelijk en beschaafd Nederlands, in de diskussie mengde en toen zonder meer K. neersloeg, naar men aan neemt met de blote hand. Op 30 juni j.l. namen in de Westduitse Bondsrepubliek 20.270. 600 personen deel aan het arbeids proces, hetgeen het grootste aan tal is sedert het einde van de oorlog. Het tot dusverre grootste aantal van de herfst van 1959 werd met 135.000 man overtroffen. Aan het eind van het eerste half jaar van 1960 werkten 13.364.000 mannen en 6.905.700 vrouwen. Klopje op schouder' voor wachtmeester J. Struik ZIERIKZEE, 26-7. Helemaal „onder ons" - vooral van de aanwezigheid van schrijven de en/of fotograferende pers mannen moest de onder scheidene niets hebben - is de wachtmeester J. Struik van het korps Rijkspolitie Zierïkzee gehuldigd, voor het waardeerbare feit, dat hij begin mei het tweejarig dochtertje van de familie Dekker uit het stinkende water van de Zoute Gracht te Zierikzee redde. Tijdens een bijeenkomst in het stad huis ontving de doortastende wachtmeester uit handen van zijn superieur de over ste A. J. van Thiél, districts commandant der Rijkspolitie i in Zeeland, een schriftelijke tevredenheidsbetuiging van de inspecteur der Rijkspoli tie, voor zijn optreden. De wachtmeester ontving dit overtuigende bewijs van moedig gedrag in aanwe zigheid o.m. van burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester, de kantonrechter mr. W. E. van Vloten, de adjudant Stegeman der Rijkspolitie te Zierïkzee, zijn collega's van het Zierikzeese korps, het geredde meisje en haar ouders. Zowel overste van Thiel als burgemeester mr. Dijck meester prezen het gedrag van de wachtmeester Struik en gaven uiting aan hun trots, dat hij deel uitmaakt van het korps Zierikzee der Rijkspolitie. Ook de adju dant Stegeman bleek te spreken over het gedrag van één zijner mannen, die het korps eer heeft aangedaan. Het geredde meisje - Neeltje Dekker - zal het wel niet allemaal hebben begrepen, maar in heel bijzondere zin was het voor haar ook een gebeurtenis van belang. De wachtmeester Struik, wiens devies: „rustig blijven" ook in dit bijzondere geval werd gehonoreerd, werd terecht in het zonnetje gezet, ook al had hij zulks zelf niet be geerd. Recreatietelling, op strandtoegangen Op zondag 7 augustus - of indien de weersomstandigheden uitzon derlijk slecht zijn op zondag 14 augustus - zal op elke strandtoe- gang in de provincie Zeeland, dus ook op Schouwen van 8.00-20.00 uur een recreatietelling worden gehouden onder de vakantiegan gers Op elke strandtoegang zullen tegelijkertijd twee personen aan wezig zijn, nl. één teller, die ieder een telt die naar het strand toegaat en één enquêteur, die een aantal van deze mensen enige vragen stelt Aan dit onderzoek zullen meer dan 300 personen meewerken. De vra gen die gesteld zullen worden zijn de volgende: 1. Mag ik uw woonplaats weten? 2. Bent u één dagje uit of langer? Hoe lang blijft u hier en in welke plaats logeert u? 3. Hoe bent u naar het strand gekomen? 4. Met hoeveel personen? 5. Bent u van daag hier reeds eerder op het strand geweest? Prof. Walter Hallstein, de Duitse voorzitter van de E.E.G.- commissie, heeft in een rede te München verklaard, dat de oost- Europese landen spoedig een eco nomisch offensief zullen ontkete nen. Het Westen en de Atlantische Gemeenschap zouden zich volgens hem dan ook spoedig met deze zaak moeten gaan bezig houden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND HELSINKI. In geheel Finland is dinsdag de elektrische stroom uit- gevallen dit als gevolg van een hevig onweer, dat boven het land heeft gewoed. In Helsinki viel zelfs 52 millimeter regen, hetgeen in geen honderd jaar is voorge vallen. Dertig baanden braken uit als gevolg van blikseminslag. Ook de telefonische verbindingen wer den verbroken. TUNIS. Premier Ferhat Abbas van de Voorlopige Algerijnse re gering heeft dinsdag in Tunis op een bijeenkomst van Mohamme daanse studenten uit Algerië ver klaard, dat het „Algerijnse volk en het Algerijnse bevrijdingsle ger" zullen blijven doorvechten tot de definitieve overwinning. WARSCHAU. Het water staat in het stroomgebied van de Weich- sel en Oder in het zuiden van Polen zo hoog dat de toestand in het gebied van Krakow, Katowice en Opole als ernstig wordt be schouwd. Op enkele plaatsen heb ben zich overstromingen voorge daan. LONDEN. In de Westminster Abbey in Londen heeft dinsdag een dienst plaats gehad ter nage dachtenis van Aneurin Bevan. de enkele weken geleden overleden vice-voorzitter van de Britse La- bourpartij. ALGIERS. Het Franse militaire hoofdkwartier in Algiers heeft be kendgemaakt, dat maandag bij een treffen tussen Franse valscherm troepen en onstandelingen in het district midden-Oran, 51 opstan delingen zijn gedood, terwijl er 17 gevangen ziin genomen. Voorts-is een hoeveelheid wapens en muni tie buitgemaakt. Westhoek kreeg zijn „Deltahotel ROERIG AFRIKA De ongeregeldheden in Zuid-Rhodesia BOELAWAYO, 26-7. Voor de derde achtereenvolgende dag is het dinsdag in Boelawayo, Zuid- Rhodeöia, tot ernstige ongeregeld heden tussen Afrikanen enerzijds en politie en troepen anderzijds gekomen. De politie moest drie maal het vuur openen, waarbij een Afrikaan om het leven kwam. Een woordvoerder van de politie ver klaarde vandaag dat de situatie zich in een militaire operatie ont wikkelt. Gisteren kwamen zes Afrikanen om het leven en ruim zestig per sonen, allen Afrikanen, werden gewond. In de Afrikaanse wijken rondom Boelawayo, die tezamen ca. 100.000 inwoners tellen, zijn zeven of acht bierhuizen, een zwembad en een fabriek in de as gelegd. De Europese wijk wordt door troepen bewaakt. De moeilijkheden begonnen zon dag, toen de autoriteiten- een bij eenkomst van de nationale demo cratische partij .verbood Vorige week zijn enkele leiders van deze partij gearresteerd, hetgeen toen ook in Salisbury aanleiding was tot ordeverstoringen. Jongen (in kartonnen doos) overreden AMSTERDAM, 27-7. Dat niet elk kinderspel een onschuldig ver maak is, heeft de dertienjarige F. C. uit Amsterdam gistermiddag ervaren. De jongen had zich ver borgen in een grote kartonnen doos, die op een autoped was ge plaatst. Twee vriendjes duwden de autoped over het trottoir. Op eens reden zij de rijbaan op, waar door de doos van de autoped kan telde. Op hetzelfde moment pas seerde een auto, die ondanks krachtig remmen de doos niet meer kon ontwijken. Tot zijn grote schrik bemerkte de chauffeur dat hij een doos met levende inhoud had- aangereden C. kwam er overigens nog goed af. Hij brak een been en werd in het Wilhelminagasthuis opgeno men. Vogels vliegen verder De laatste tijd is het &a,n biolo gen opgevallen, dat sommige vo gels de neiging vertonen verder noordwaarts te trekken dan ge woonlijk. Bij een aantal zuidelijke vogels afkomstig van het Ameri kaanse continent is dit o.m. door prof. Hickey van de universiteit van Wisconsin geconstateerd Maar ook in Europa stuit men op dezelfde tendens; ook hier dringen zuidelijke vogels noordelijke gebieden binnen (Groenland, IJsland, Scandinavië). In de Ver. Staten zijn het de kar. dinaalvogel, de spotvogel, de gier, de gekuifde mees en de blauwe tjiftjaft, die met de jaren steeds verder noordwaarts trekken. Tot heden weet men niet welke facto ren daarvoor aansprakelijk kunnen worden gesteld. Het is niet onmo gelijk, dat het warmer worden van het klimaat op het noordelijke half rond iets met deze uitbreiding van de vogeltrek te maken heeft. Vol gens geologen en meteorologen moet de warmer-wordende tendens van ons klimaat als een niet meer te loochenen feit worden aange merkt. De onderzoekingen duren voort. Een kijkje op de voorzijde van het Delta-hotel, dat in de Westhoek verrees en dat nog juist voor de grootste drukte in de Schouwse duin streek in gebruik kon worden genomen. Het nieuwe badhotel heeft een voorname allure, die men symbolisch zou kunnen noemen voor de moderniseringen en vernieuwingen, die in het bij uitstek touristische deel van Schouwen-Duiveland plaats vinden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bloedtransfusie-eenheid Ned. Rode Kruis naar Kongo NOG DEZE W-EEK VINDT VERTREK PLAATS DEN HAAG, 27-7 De bloedtrans- fusie-eenheid van het Nederlandse Rode Kruis, die binnen enkele da gen op verzoek van de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève naar Kongo zal vertrekken, staat onder leiding van F Peetoom, arts bij het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis te Am sterdam. Het team zal gaan werken in het bloedtransfusie-centrum in Leo- poldville. Het Belgische medisch personeel heeft dit centrum verla ten. Er is alleen nog lager Kongo lees personeel. De outillage schijnt geheel in orde te zijn. Het team zal eigen materiaal, zoals test-sera meenemen. Men zal er drie maan den blijven. De leider de heer Peetoom, die voor deze uitzending zijn promotie twee maanden heeft moeten uitstellen, hoopt dan vol doende Kongolees personeel opge leid te hebben voor het praktische werk in het centrum. De vijf leden van -het team zijn In Den Haag. Ze krijgen de nodige injecties en Rode Kruis-kleding. Daarna gaan ze weer naar huis te rug. Ze wonen allemaal in Amster dam. Naar men verwacht zullen ze nog deze week vertrekken. De regering zal de kosten van het team voor haar rekening nemen. HAMMARSKJOELD WAS TE BRUSSEL Netelige kwestie positie van Katanga en Belgische Kongo-troepen BRUSSEL. 27-7. De secretaris generaal van de V.N., Hammars- kjoeld, is woensdagochtend in Brussel aangekomen, waar hij ge durende vijf uur besprekingen met de Belgische regering zal voe ren over de Kongolese kwestie. Hy zal voorts worden ontvangen door koning Boudewyn. Een van de eerste punten, die met Hammarskjoeld woensdag ochtend in Brussel zou zijn bespro ken, is de eis van Loemoemba, de Kongolese premier, tot onmiddel lijke terugtrekking van alle Bel gische troepen, ook uit Katanga, en de ontruiming van de twee Bel gisch bases Kamina en Kitona. Het Belgische standpunt is, dat de VN- strijdmacht in Kongo moet worden versterkt om overal te kunnen op treden waar Europeanen in gevaar verkeren. Hammarskjoeld zou er op zijn gewezen, dat het terugtrekken van de Belgische troepen uit Katanga in dat gebied een chaos zou ont ketenen, daar vele Belgen dan eveneens zouden besluiten het land te verlaten. De twee bases zijn ge regeld in het Belgisch-Kongolese vriendschapsverdrag. Het zou onder meer de taak zijn van de VN-secretaris-generaal na te gaan, in hoeverre dit verdrag nog van kracht is, gezien de tegen strijdige berichten die hierover van Loemoemba en van andere vertegenwoordigers afkomstig zijn DE OLYMPISCHE SPELEN N.T.S. zal rond zestig uur t.v. aan de spelen wijden HILVERSUM 27-7. De Neder- landse Televisie Stichting (N.T.S.) zal van de komende Olympische Spelen in Rome rond zestig uren televisie uitzenden. Het heeft lang geduurd eer alle onderhandelingen over deze affai re tot een alle partijen bevredi gend einde kon worden gebracht. In de eerste plaats waren er de rechten voor televisie-uitzending, die de Eurovisie-landen en enkele deelnemende oost-Europese landen (oost-Duitsland, Hongarije, Tsje- choslowakije en Polen) dienden te fourneren, onderhandelingen, waarbij de organisatoren van de Olympische Spelen niet zo ver schrikkelijk veel haast maakten, ook al omdat zijn in feite op geen enkele publiciteit over televisie activiteiten ten aanzien van deze spelen prijs stellen, tenslotte heb ben de partijen elkaar toch ge vonden op een bedrag van rond drie miljoen gulden, dat voor het uitzenden van televisiereportages aan 't Olympisch Comité zal wor den betaald.Dit bedrag is hoger dan het aanbod, met name van de Eurovisielanden, maar het is lager dan hetgeen door de organsatoren in Rome in eerste instantie was gevraagd. De uitzendingen Voor het coördinerende werk in verband met de uitzendingen naar de Eurovisielanden zal de heer H. Maas van de N.T.S. gedurende de Olympische Spelen in Rome aan wezig zijn. Voorts berust de leiding van de Nederlandse televisie-equi pe bij de heer S. van der Zee. Hij is een van degenen, die uit het to taal van negentig uur door de Ita liaanse televisie te verzorgen re portages een keuze heeft gemaakt in overleg met Vlaams België van zestig uren voor de Nederlands sprekehde landen. In de meeste gevallen zullen dagelijks tussen donderdag 25 augustus en zondag 11 september de televisiereporta ges des middags om 14.55 uur be ginnen en wel met een door de „R.A.I." (Italiaanse Radio en Te levisie) te verzorgen filmoverzicht van de meest interessante gebeur tenissen uit voorgaande wedstrij den, die diezelfde morgen of de voorafgaande avond zijn gehouden. Daarna begint om 15.00 uur des middags de direkte televisierepor tage, die in vele gevallen ook in de avonduren wordt vervolgd. Geheel los van deze Eurovisie uitzendingen verzorgt de N.T.S. een olympisch allerlei, waarbij meestal in het Olympisch Dorp bij Rome een Nederlandse sportman of sportvrouw zal worden geinter- vieuwd. Bloemen en planten aan zee DEN HAAG, 27-7. De Haag se plantsoenendienst is be gonnen met een proefneming die zal leren of het mogelijk is om bakken met planten en bloemen aan de boulevard te zetten. Men zoekt planten en bloemen, die het in de harde en zoute zeewind kunnen uithouden ,al houdt men er rekening mee, dat men de bloembakken bij al te ruw weer naar luwer plekken zal moeten overbrengen. De Haagse plantsoenendienst experimenteert nu met plan ten als reedistel, toorts, teu nisbloem, Sint Janskruid, hondstong, diverse grassoor ten, zuring, cineraria mariti- ma, seneco greyii, atriplex hortensis en dergelijke. ROERMOND. Dinsdagmorgen is het stoffelijk overschot van de emeritus-bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, door een duizendkoppige stoet, waarbij vele hoogwaardigheidsbekleders, ten grave gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5