De ingehouden uitkering Wandelgebied in domaniale duinen uitgebreid met ruim 40 h.a. krA BBEl hoekje t STAD EN PROVINCIE Sportieve kans voor bezoekers Opengestelde terrein biedt veel aantrekkelijks Daar er momenteel maar zeer weinig jonge zilvermeeuwen meer in het nest aanwezig zijn, wordt a.s. vrijdagavond de laatste excur sie gehouden. Met deze laatste ex cursie wordt het seizoen 1960 afge sloten, een seizoen, dat wat de be zoekers betreft alle records heeft gebroken. Vorige week dinsdag avond brachten niet minder dan 560 personen een bezoek aan de broedgebieden. De daarop volgende vrijdagavond 300, terwijl dinsdag avond weer 400 personen meegin gen. De beheerder van de Domei nen, de heer N. H. Lysen, spreekt dan ook van massabetogingen. Op deze manier kan het 't volgend jaar niet meer, daar de begeleiders geen enkele dinsdag of vrijdag meer thuis zijn. De wandelaars in het Domein zullen bemerkt hebben dat er weer een stuk wandelterrein aan het toch al zo imposante wandelgebied is toegevoegd. De prachtige laag vlakte, ruim 40 ha. groot, aan de rechterzijde van het tegelpad, rich ting strand, beginpunt Pompstation is thans ook opengesteld. Hiervan is 25 ha. met dennen aangeplant, voornamelijk Corsicaanse dennen. De aanplant dateert van de jaren 1939 en 1941, terwijl de boompjes uit zelf gewonnen zaad zijn aange plant als tweejarig plantje. Toen in de latere oorlogsjaren de afrastering kapot ging en niet meer kon worden onderhouden, werden de randen beplant met Oosten rijkse dennen, dan ook prompt aan- en opgegeten. Na de oorlog is een en ander weer in zijn oude vorm hersteld en al zijn de Cor sicaanse dennen natuurlijk nu al veel en veel hoger, toch helpen de jonge Oostenrijkers al mee om de zeewind wat te breken. En wind is hier altijd een factor waarmede terdege rekening moet worden ge houden. Duindoorn en kruipwilg Het opengestelde terrein heeft veel aantrekkelijks: het is niet te dicht beplant, heeft ruime wegen die er kris en kras doorlopen, ter wijl er nog veel oorspronkelijke begroeiing is in de vorm van duin doorn en kruipwilg. Op de bijge werkte plattegrondjes dus met het tegelpad er op getekend, gaat het over de vakken 26 en 27 geheel en 30 gedeeltelijk. Er is verder bij elke bank een papiermand ge plaatst, zodat er ook vrijwel geen papier en andere rommel is waar te nemen. Het is nu bij niet te warm weer prettig wandelen in het duinbos. Ruim 350 ha. is tegen een zeer gering bedrag toegankelijk. Ziekengeld en drankmisbruik Iedere werknemer die ziekengeld geniet, is onderworpen aan bepaal de voorschriften, waaruit blijkt wat hij mag doen of moet nalaten. Dat is natuurlijk vanzelfsprekend. Nu weten we wel, dat niet iedere Nederlander alle wetten op zijn duimpje kentmaar dat neemt niet weg dat hij geacht wordt die wet ten toch te kennen. Het zal voor vele lezers dus wel een verrassing zijn, te horen, dat een bedrijfsver eniging de uitkering van zieken geld aan een bepaald persoon mocht stopzetten op grond van drankmisbruik. DE VERKEERDE GEDRAGINGEN. Deze interessante kwestie werd uitgevochten tot in hoogste instan tie en kwam zo tenslotte in behan deling by de „Centrale Raad van Beroep". Na ampele overwegingen blijkt uit de genomen beslissing, dat deze raad de bedrijfsvereniging die met dit geval te maken had, be voegd verklaarde om de uitbeta ling van het ziekengeld stop te zetten. Het gaat hier om artikel 44, punt 1, lid f van de ziektewet, dat als- volgt luidt: „Het bestuur ener be- drijfsvereniging en het bestuur ener afdelingskas zijn bevoegd de uitkering van ziekengeld te weige ren: indien de verzekerde gedu rende de ongeschiktheid tot wer ken zich schuldig maakt aan gedra. gingen waardoor zijn genezing be lemmerd wordt of, zo by opneming in een inrichting voor zieken of een gesticht, zich daar onbehoorlijk ge draagt". IS DE GENEZING BELEMMERD? Het was de taak van de Centrale Raad van Beroep te onderzoeken of het drankmisbruik van eiser dat is dus degene wiens uitkering werd stopgezet) is aan te merken als „een zijn genezing belemmerende gedra ging" in vorenomschreven zin. Verder overwoog de raad, dat „in het algemeen moet worden aan genomen, dat van een handeling, waardoor de genezing is belemmerd sprake is, wanneer naar algemeen geldende medische maatstaven een zodanige handeling in het betrok ken geval de strekking heeft de genezing te belemmeren zijnde met name daartoe niet vereist, dat overtuigend is aangetoond, dat door die handeling de genezing daad werkelijk is belemmerd". De eiser had twee medische ver klaringen overgelegd, bij zijn pro test tegen de stopzetting, waaruit bleek dat het gebruik van alcohol houdende dranken niet schadelijk is voor rheumatische aandoeningen De Centrale Raad van Beroep wees die verklaringen echter af, omdat het niet ging over het gebruik maar over met misbruik van alcoholhoudende dranken. BITTERE NASMAAK. Tenslotte sprak de raad als haar oordeel uit, dat „drankmisbruik schadelijk is voor de genezing en dat niet daadwerkelijk belemmerd is". Ziedaar een gevolg van drank misbruik, dat een zeer bittere na smaak nalaat, namelijk verlies van ziekengeld, dus verlies van inkom sten voor de instandhouding van de huishouding. In het kort komt de beslissing van de raad dus hierop neer, dat het niet eens nodig is, overtuigend aan te tonen dat de genezing wordt belemmerd, maar dat het bewezen misbruik voldoende reden is, een uitkering stop te zetten. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat een andere bepaling in de ziektewet het een bedrijfsver eniging toestaat bij chronisch drankmisbruik in plaats van zie kengeld, een andere gelijkwaardi ge uitkering in de vorm van ver strekkingen in natura te doen, dan wel het ziekengeld op andere wijze aan te wenden ten behoeve van de verzekerde, bv. opname in een in richting, of van degenen wier kost winner hij is. Succesvolle wandeltocht V.V.V. Burgh-Haamstede en S.V. Zeemeeuwen' 350 deelnemers zagen prachtig natuurschoon De dindsdagavond door V.V.V. Haamstede/Burgh en sportvereni ging „Zeemeeuwen" georganiseerde wandeltocht is weer een groot suc ces geworden. Drie honderd vijftig deelnemers waren de bekroning van het vele voorbereidende werk dat door de organisatoren was ver richt. Het vijftien kilometer lange traject voldeed aan alle eisen en voerde door prachtig natuurschoon. De tocht voerde via de Klooster- weg, Jonge Jan Boeije's weg via de bungalow „De Roggebolle" naar ,Het Torentje", waar de Klooster- weg weer werd bereikt. Verder over de provinciale weg naar het vliegveld en over de Kamperfoelie- Eenvoudig alfabet ,j! De Franse professor Esteban Mnrtine-r hnnnlprnrir aan de V Martinez, hoogleraar aan de Academie voor Schone Kun- 4» sten en Wetenschappen in Parijs heeft een alfabet met acht letters, vier klinkers en y vier medeklinkers ontwik- keld. Volgens prof. Martinez kunnen alle 72 bekende menselijke spraakgeluiden en alle talen en dialecten *j* met de acht letters worden Jj» weergegeven. y weg naar de Torenlaan. Van de vuurtoren liepen de wandelaars vervolgens over het in de zomer geopende ruiterpad naar de Uit kijktoren, Adr. v. d. Weijdeweg, Hogeweg naar Burgh. Bij de stoet voegde zich hier de drumband van de Kon. harmonie „Witte van Haemstede", waarna nog een korte rondgang werd gemaakt door de fruitkwekerij .Boeijes Bos". Na nog één kilometer werd vervolgens het eindpunt bereikt. Namens de organisatoren had de heer P. Slager de tocht met enige woorden ingeleid. Aan het einde reikte hij de herinneringskruisjes uit. Op 5 augustus a.s. zal de tocht 's middags worden herhaald. De wegens bedrog in west-Ber- lijn aangehouden 29-jarige Ekke- hardt Misterrek heeft woensdag ontkend iets te maken te hebben met de ontvoering van de vierja rige Eric Peugot, die op 12 april in een Parijse voorstad verdween maar na enkele dagen werd terug gebracht, nadat de ontvoerders een grote losprijs hadden gekregen. Misterrek werd over deze zaak on dervraagd, omdat hij in Berlijnse café's herhaaldelijk over zijn „be trekkingen" met de familie Peu geot had gesproken. De Westber- lijnse politie gelooft echter dat hij zich midden-april in Berlijn be vond. Tippelaar viel ontvangst ten deel HAAMSTEDE, 24-7. Vorige week vrijdagmiddag arri veerde in een stortbui de 15- jarige U.L.O.-scholier Mar tin den Hollander te Haam stede, nadat hij op maandag 18 juli uit zijn woonplaats Hilversum te voet was ver trokken. De eerste dag kwam hij tot Woerden, de tweede tot Haastrecht, de derde tot Zwijndrecht, de vierde tot Zierikzee via Numansdorp, en op de laatste dag werd hij te Renesse stormachtig begroet door familie en ken nissen die hem een grote krans omhingen. Ondanks het feit dat hij op het laatste stukje doornat werd opge nomen door een vrachtauto die hem 1 kilometer meenam tot aan het begin van de Kloosterweg. Juist dit laat ste stukje vrachtauto deed alle voorbereidingen in het water vallen om Martin een daverende inkomst te geven. Op dit laatste stukje zat er gens op een boerderij een bespieder te wachten op een tippelaar met een tentje op zijn rug, want Martin kroop des nachts in zijn kampeer- tentje, doch daar hij juist op dat punt per auto voorbij trok kon de bespieder niets telefonisch doorgeven. Be houdens wat kleine blaartjes is de tocht hem heel goed bevallen, en nu kampeert hij heerlijk op de kampeerboer derij van de heer C. den Boer te Haamstede. CHICAGO, 28-7. Richard Nixon, de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft donderdag de permanente ge delegeerde bij de V.N., Henry Cabot Lodge, gekozen als kandi daat voor het vice-presidentschap. Deze keuze moet donderdagavond nog door de republikeinse conven tie worden goedgekeurd, maar zü is in feite bindend voor de afge vaardigden en werd reeds alge meen verwacht. PORTRET VAN N1XON Wordt hij president van de V.S.? CHICAGO, 26-7. De snelle car- jière van vice-president Richard Milhous Nixon is in de Amerikaan se politiek al haast legendarisch geworden. Toen hij in 1946 zijn eerste ver kiezingsoverwinning behaalde was hij een in het politieke leven nog volslagen onbekende luitenant van de marine. Thans, veertien jaar la ter, schijnt de 47-jarige Californiër een goede kans te maken op de hoogste post in de Verenigde Sta ten. Nixon werd 9 januari 1913 in Vorba Linda, Californië, geboren. Hij bezocht de lagere school, hielp 2fjn vader in de zaak, bracht krui denierswaren rond en bediende de benzinepomp en doorliep het „col lege" en de „Duke university Law school" in Durham, noord Carolina. Als voorzitter van de studenten verenigingen van beide scholen ontwikkelde Nixon zijn talent als spreker in het openbaar. >Van 1937 tot 1942 was Nixon ad vocaat in Whittier. Gedurende de oorlog diende hij vier jaar als ma rine-officier. Hij begon zijn politieke carrière in 1946, toen een comité van in woners van Los Angeles hem ver zocht zich verkiesbaar te stellen voor het Huis van Afgevaardigden. Hij werd gekozen, twee jaar later, in 1950, kwam hij voor een periode van zes jaar in de Senaat. Nixon is een fel omstreden fi guur. De afgelopen jaren is niet een Amerikaanse politicus zo het onderwerp geweest van buitenge wone lof en bittere hoon en ver achting. De laatste jaren is veel geschre ven over de „oude" en de „nieuwe Nixon". De „oude Nixon" was een politieke opportunist, een man die ruwe en harde campagnes voerde en die tijdens de verkiezingen van 1952 Truman's democraten betitelde als „de partij van het verraad", in de beste tradities van het McCar- thyisme. De „nieuwe Nixon" is een toege wijd staatsman die zorgvuldig is voorbereid voor de hoogste post, een vertrouwensman van Eisenho wer, een man die zich waardig, moedig en terughoudend gedroeg toen hij door woedende demon stranten in Latijns-Amerika werd bedreigd, en de man die zeer dicht bij het presidentschap stond toen Eisenhower een hartaanval en een beroerte kreeg. Omstreden figuur Nixon werd een omstreden fi guur tegen het einde van 1948 toen hij, als betrekkelijk jong lid van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afge vaardigden, een onderzoek liet in stellen in de affaire Alger Hiss, een vroegere ambtenaar van het ministeire van buitenlandse zaken die wegens meineed was veroor deeld in verband met beschuldi gingen dat hij documenten aan de Amerikaanse communistische par tij had verstrekt. i De zaak Hiss werd door McCar thy opgeblazen tot „communistische I infiltratie in de regering". C.N.V.-voorzitter over gunstige economische situatie in Nederland Tevredenheid over nieuwe loonpolitiek UTRECHT, 25-7. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond, de heer C. J. van Mas- trigt, heeft op de in Utrecht ge houden algemene vergadering van dit verbond zyn vreugde geuit over de gunstige economische si tuatie in ons land. Er is sprake van een krappe arbeidsmarkt, zo zei h(j, en er is niet alleen een toene ming van de produktie in kwanti tatieve zin, maar ook de produkti- viteifc wordt steeds groter. Voorts legde de heer van Mas- trigt er de nadruk op, dat de jong ste loonsverhogingen meer hebben bedragen dan velen wenselijk of mogelijk achtten, en dat een huur verhoging en een verlaging van de subsidie op melk konden worden doorgevoerd, zonder dat het prijs indexcijfer een noemenswaardige wijziging onderging. Over de nieuwe loonpolitiek toonde de heer van Mastrigt zich tevreden, alhoewel hij erbij aan tekende, dat 't onjuist is, de waar de van een systeem van loonpoli tiek alleen te meten-naar de uit komst. Voor een juiste beoorde ling dient men, volgens hem, onder meer te kijken of in dit systeem de organisaties van werkgevers en werknemers hun eigen verant woordelijkheid naar eigen aard en wezen hebben kunnen beleven.. Een andere norm noemde hij ook de vraag of de verdeling van de uitkomst rechtvaardig en billijk is, zowel gelet op de algemeen eco nomische situatie alsook voor wat betreft de onderlinge verhoudin gen. In het kielzog van Eisenhower behaalde Nixon zowel in de ver kiezingen van 1952 als 1956 een overwinning. De campagne van 1952 trok hij de aandacht door tijdens een televisie-uitzending met tranen in de ogen een democratische aan tijging dat hij als senator steek penningen zou hebben aangenomen te ontkennen. Eisenhower heeft van Nixon als vice-president veel gebruik ge maakt door hem goodwill-bezoeken aan zuidoost-Azië, Afrika, Zuid- Amerika en Europa te laten afleg gen. Mede door zijn aandeel in de be sprekingen van het kabinet en de nationale veiligheidsraad heeft Nixon getoond meer te zijn dan een vice-president die slechts in de senaat optreedt. Wanneer het er om gaat zijn slagvaardigheid te bewijzen zullen de republikeinen ongetwijfeld her inneren aan zijn „keuken debat" met Chroesjtsjef, de discussie tus sen de Sowjetpremier en Nixon toen deze vorig jaar juli de Ame rikaanse tentoonstelling in Moskou bezocht. De levende have in mei 1960 Wederom heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek een aantal voorlopige uitkomsten der Land bouwtelling van mei 1960 gepubli ceerd, en wel over het rundvee, de varkens, de paarden, de schapen en de hoenders. In de totale rundveestapel kwam, vergeleken met 1959, slechts weinig verandering (plus 3 pet.), waarbij het aantal melk- en kalfkoeien echter steeg van 1.546.721 tot 1.625.747 stuks. Het meest opvallend binnen deze sector was de toene ming van het aantal mestlcalveren met 20.000 stuks (plus 37 pet.) van 56.723 naar 77.564 dieren - terwijl ander jongvee voor de mesterij een stijging te zien gaf van 174.388 naar 186.781 stuks - en de teruggang van het mannelijk jongvee jonger dan één jaar met plm. 10.700 stuks (min 15 pet.). Bij de varkensstapel als totaal valt - zoals te verwachten was op grond van de uitkomsten van de dekkingen-steekproef - een flinke stijging te vermelden, nl. met 364.000 (plus 14 pet.) van 2.590.261 naar 2.954.044. Deze toeneming deed zich voor zowel bij de biggen (tieneming 211.000 of 12 pet als bij de mestvarkens (stijging 114.000 of 10 pet.) en de fokzeugen (stijging 40.000 of 9 pet.). Daarentegen ver tonen de mestvarkens van 95 kg. en zwaarder een achteruitgang met 32.000 stuks (min 35 pet.). Het aantal paarden liep weer iets terug en wel van 196.100 stuks naar 187.400 stuks. De schapenstapel vertoonde ten opzichte van 1959 een verminde ring met 66.500 stuks (min 13 pet.) van 521.764 naar 455.341. In de sector der hoenders is ver meldenswaard de relatief zeer ster_ ke stijging van het aantal slacht- hoenders met 1,5 miljoen (plus 52 pet.) van bijna 3 miljoen naar ruim 4,5 miljoen stuks. Hiertegen stond een forse daling van het aantal voor de leg bestemde henkuikens met ruim 4 miljoen stuks( min 17 pet.) van bijna 24.400.000 naar 20.360.000 stuks. Het aantal hennen van 6 mnd. - 1,5 jaar bleek daar tegenover toegenomen van bijna 14 100.000 tot 15.340.000 stuks ter wijl het aantal oudere hennen steeg van 1.730.000 tot 2.120.000 stuks. De eendenstapel ten slotte breidde zich met meer dan 50 pet. uit van 979.000 tot 1.540.000 stuks. Scheepvaartberichten Albireo, 28-7 te Aden. Asterope, 26-7 van Nordfolk naar Nederland. Bonita, 26-7 van Laceiba naar Charleston. Esso Amsterdam (t,), 26-7 van Port Sudan naar Rotterdam. Kelletia (t.), 27-7 te Port Harcourt. Kenia (t.), 28-7 te Abadan. Lelykerk, 27-7 te Weser aangeko men. Vivipara, 25-7 van Algiers naar Montreal, EET HSSCRJOHDCRZOEA MET SCHULP VAN KK^ORSMANNCN D/TÖEXXPD DOOR HCT PJ^/NSTiTuuT vOOR VÜSIROOvDERZOEk. heeft niV het 6C*insH resultaat OPÓElEVERD DE POEDERDONS 7UCNTRACE, EEN VUE6MD- STRJD VOOR VROUWEN OVER EEN AT STAND VAN HL-OO K.M OVER PET AME RIKAANSE CONTINENT IS 6E NONNEN DOOR DE SS JAR/GE HUISVROUW At LEEN SAUNDERS SCHOTSE STUDENTEV HOUDEN DE vvACHt b'J HET MEER VAH COCH NES5 OM HET MONSTER. DATOMLAM6S tvEER VAN ZICH DEE O SPREKEN. OP TC SPOREN DE ETNA WEER ACT/EE OOSTERLAND Straat aan noordkant Molenberg Teneinde toegang te verkrijgen tot de daar gelegen wei- en bouw landen wordt momenteel aan de noordkant van de Molenberg aan de Moolweg alhier, een straat ge legd. Zulks op de plaats waar in vroeger tijden een paadje lag, dat toegang verschafte tot een voetpad' een z.g. post-pad, dat naar de Pro vinciale weg leidde. Mail bijt hond ROME, 28-7. Een jeugdige Itali aan liep dezer dagen argeloos en welgemoed een garage binnen in het nabij Rome gelegen plaatsje Porto d'Ascoli. Plotseling dook de reusachtige wolfshond van de eige naar op en, zonder enige aanwijs bare reden, ging het dier tot de aanval over. De jonge Italiaan stond eerst met stomheid geslagen, doch hij her stelde zich bijzonder snel en vaar dig. Hij greep de op hem toesprin gende hond bij beide oren en zette vervolgens zijn tanden in de bek van het dier. Hij deed dit met een dergelijke kracht, dat hij een stuk vlees uit de hondensnoet beet. De wolfshond had hier niet van terug en nam overhaast de vlucht. De eigenaar van de hond, die dit alles aanschouwd had, was dermate overbluft, dat hij er niet aan dacht tussenbeide te komen, voordat deze nieuwe versie van „man bijt hond" reeds geschiedenis was geworden. HET SMOKKELSCHEP „BRITTANNIA" 31. „Dat is dan dat!!" buldert kapitein Jackson. „Jullie staan op de monsterrol als leerling-matfóos en wie er bezwaar tegen maakt, die komt in opstand tegen,.liet gezag van de schipper en wordt dus als muiter in de ijzers geslagen!!" Hij onderstreept zijn woorden met een dreunende vuistslag, grijpt een drinkkroes en leegt hem met één teug. „En nu ingerukt!! Ga je melden bij de bootsman!! Die heeft wel een kooj,yoor julie over!" Agua wil nog iets zeggen, maar Èmillo trekt hem haastig mee en zwijgend verlaat het viertal de kapiteinshut. De bootsman, een blonde kerel met een diep litteken dwars over z'n neus, wijst hen een slaapplaats in het vooronder. „Tjongetjonge, wat een mooie pakkies", grijnst hij met een afgunstige'blik op het buis van Chinese zijde, dat Aram draagt. „Pas maar op, dat de ratten er niet aan knagen, maats!!" Ondanks dc muffe bedompte lucht in het vooronder, valt het viertal al spoedig in een diepe slaap. Maar als Aram de volgende ochtend wakker wordt, doet hij een onaangename ontdekking. Be halve Presto's kleren zijn alle kledingstukken verdwenen cn in- plaats ervan hangt naast de kooien voor elk der mannen een ruw zeemansjak cn broek van grove stof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3