DE KWESTIE KATANGA Ook oppositie in afgescheiden deel richt zich tegen Tsjombe DREIGING MET „EIGEN REGERING" IN HET NOORDEN ELISABETHSTAD, 27-7. Veer tien afgevaardigden van het oppo sitie „Kartel" in Katanga, hebben vandaag, woensdag, de zitting van het provinciale parlement verlaten uit protest tegen de wyze waarop premier Tsjombe en zyn aanhan gers de onafhankelijkheid van Ka- tanga hebben geproclameerd. De leider van de oppositie, Mwamba .dreigde dat zijn partij in noordoost Katanga - waar zij de grootste aanhang heeft - een eigen regering zal vormen wanneer geen coalitieregering wordt gevormd. Mwamba heeft echter bepaalde voorwaarden gesteld voor deelne ming aan de regering en steun aan 't streven naar onafhankelijkheid. „Geen afscheiding van Kongo" De kwestie van de onafhanke lijkheidsverklaring stond niet op de agenda, maar de afgevaardigden van de oppositie hadden verklaard dat de kiezers die zij vertegen woordigen geen afscheiding van de rest van Kongo wensen. De voor zitter antwoordde dat de afgevaar digden hun tijd verspilden: de on afhankelijkheid was een feit en hun protesten kwamen te laat. Mwamba repliceerde dat de re gering van Katanga de provincie als een deel van de republiek Kon go moet beschouwen. Er moet een einde komen aan de willekeurige arrestaties en inbeslagnemingen. De regering moet ophouden met het veroorzaken van onlusten op het platteland, de gearresteerde leden van de oppositie moeten in vrijheid worden gesteld en de nieuwe vlag van Katanga moet worden inge trokken. Tenzij aan deze voorwaar den wordt voldaan zal het kartel zijn kandidaten voor ministerspos ten terugtrekken. Minder processen-verbaal Kinderrechter AMSTERDAM, 27-7. In het jaar 1959 heeft de Amsterdamse kin derrechter 285 strafzaken behan deld tegen minderjarigen, zo ver meldt het jaarverslag van de ver eniging „Pro Juventute" te Am sterdam. Dit aantal is aanmerke lijk lager (circa 35 Drocent in twee jaar) dan de afgelopen jaren, zo wordt geconstateerd. Deze terug gang is vermoedeliik niet veroor zaakt door het afnemen van de jeugdcriminaliteit - aldus het jaar verslag - doch veeleer door het tekort aan politiepersoneel (waar door minder processen-verbaal worden opgemaakt) en door het feit, dat de raad voor de kinder bescherming in vele zaken waarin een onderzoek door de raad wordt gedaan, adviseert om de strafzaak te seponeren en een civielrechte lijke wettelijke ondertoezichtstel ling te vorderen. Perzië kiest het westen Diplomatieke betrekkingen met de V.A.R. verbroken De Perzische minister van bui tenlandse zaken, Aram, heeft woensdag officieel meegedeeld dat Perzië de diplomatieke betrekkin gen met de V.A.R. heeft verbroken. Dit besluit is genomen wegens de kritiek van president Nasser van de V.A.R. op de sjah. De president had deze kritiek dinsdag te Alex- andrië geuit. Nasser is, aldus de minister, „een ijlende farao die re geert met bloedvergieten". Aram zei dat de president van de V.A.R. zegt zijn aanval op Perzië te hebben gedaan omdat Perzië Is raël heeft erkend. Maar dit was volgens hem een voorwendsel. Een woordvoerder van het Iraak- se ministerie van buitenlandse za ken heeft woensdagavond te Bag dad gezegd er op te vertrouwen dat Perzië zal terugkomen van zijn besluit tot erkenning van Israël. De regering te Bagdad verzoekt de Perzische regering om opheldering over de verklaring over de erken ning. De sjah van Perzië zei zaterdag te Teheran dat erkenning van Perzië niets nieuws is daar Perzië jaren geleden Israël reeds de facto heeft erkend. Prinses Margaret heeft zondag in Crediton, in zuid-west-Enge- land, een standbeeld onthuld van Sint Bonifacius, die in 680 in deze plaats werd geboren en in 754 bij Dokkum werd vermoord. Prinses Margaret was bij deze gelegenheid vergezeld van haar echtgenoot, Antony Armstrong-Jones. Ook een afvaardiging uit Fulda (Duitsland), waar Bonifacius een klooster stichtte en zijn stoffelijk overschot werd begraven, woonde de plech tigheid bij. vERBOND Theorie over de boterprijs DEN HAAG, 27-7. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft vandaag een bespreking ge wijd aan een nota van zijn secre tariaat, bevattende „enige theore tische beschouwingen omtrent de maximalisatie van de opbrengst van de melk, mede in verband met een stabilisering van de binnenlandse boterprijs". Dat deze nota is opgesteld is een gevolg van de discussie, die op 18 mei in het bestuur van het Pro duktschap werd gehouden. De vraag werd toen gesteld of 'n sta bilisering van de boterprijs de af zet van dat produkt op de binnen landse markt ten goede zou komen en of zo'n stabilisering een bijdrage zou kunnen leveren bij het streven naar maximalisatie van de totale bruto-boteropbrengst. Er werd ge dacht aan een vaste binnenlandse boterprijs gedurende het gehele jaar of een vaste zomerprijs en een - iets hogere - vaste winterprijs. Als mogelijkheden om dat te ver werkelijken werden genoemd een scheiding, tussen de binnenlandse prijs en de exportprijs en een di recte regulering van het aanbod op de binnenlandse markt door middel van een inslag- en uitslagregeling. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Zuid Hollandse Eilanden G.A. afdeling Zierikzee Veiling van 27 juli 1960. Aardappelen vr. f 15-16, id. 1. f 11-12; Andijvie f 7-10; Uien f20; Tomaten A f 41-48, id. CC f 21; Postelein f 21-24; Princessëbonen f 35-36; Stambonen f 27-34; Stam- snij bonen f 40; Rabarber f 4-6; Kroten f 6; Waspeen f 10-12; Rode kool f 6; per 100 kg. Yellow f 19-61, id. val f 6-24; Beauty of Bath K. f 26; Perzik Rode Zomer f 16-45; Oomskinder- peer val f 15-27, id. I f 56; Rode bessen f 113-128; Early Laxton f 150 per 100 kg. Komkommers f 8-20; Kropsla I f 6; Bloemkool f 30-41; Perziken f 17-31; Netmelóe'n f 50-101; per 100 stuks. Bospeen f 11-15; Bosselderij f 5; per 100 bos. Een 33-jarige Amerikaanse sol daat, Joseph Dutkanitch, heeft po litiek asiel in deSowjet-Unie ge kregen, aldus heeft het Russische blad „Izwestia" woensdag gemeld. Dutkanitch was in west-Duitsland gelegerd. GEMEENTERAAD ELKERZEE N.V. Groiitmij maakte plau voor blusvijver in Weel te Scharendijke Huur van na 1953 gebouwde woningen vastgesteld De raad van Eikerzee kwam dinsdagavond in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van wethouder C. Padmos wnd. burgemeester. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben goedgekeurd de deelneming in het aandelenkapitaal van de N.V. Brugverbinding Haringvliet voor f 5000. Genoemd college heeft eveneens goedgekeurd de overne ming van de oude begraafplaats in het dorp Eikerzee van de Herv. gemente van Eikerzee. De voor zitter deelt mede, dat hij zich met de N.V. Grontmij in verbinding zal stellen om het opknappen van het terrein in D.A.C.W.-verband te doen uitvoeren. Van de N.V. Grontmij is ontvan gen een plan met kostenbegroting inzake het maken van een brand- blusvijver in de Weel te Scharen dijke. Met de Grontmij zal bespro ken worden of de vijver groter ge maakt kan worden, zodat het over blijvende terrein in de Weel in zijn geheel kan worden opgehoogd. Gediscusieerd wordt over de vraag, waar, na afsluiting van de Weel het huisvuil zal dienen te worden gestort. De voorzitter spreekt er zijn on tevredenheid over uit, dat voor Schouwen nog steeds geen ophaal dienst voor het huisvuil in het le ven is geroepen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bericht, dat de huur voor de na 1953 gebouwde woningwetwoningen ingaande 3 april 1960 is vastgesteld op f 8,50 per week, excl. waterleiding. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek om subsidie van het Le ger des Heils voor de afdeling re classering. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad de sub sidie voor de Kon. Ned. Militaire Bond ,Pro Rege" te handhaven op f 10 per jaar. De voorzitter deelt mede, dat er op 25 juli jl. een vergadering van de N.V. Brugverbinding Haring vliet is gehouden van de vertegen woordigers en van de commissaris sen. Hijzelf en ook wethouder Gaanderse waren verhinderd om de vergadering te Middelharnis bij te wonen. Herstel zoutschade Voor het herstel van de zout schade aan de woningwetwoning Carlstraat 94a is een zestal inschrij vers te Eikerzee en omgeving uit genodigd. Het inschrijvingsbiljet van de laagste inschrijver is ongel dig daar de inschrijving niet is ge schied op een bij het bestek ge voegd biljet, terwijl bovendien 'de inhoud van het biljet totaal on voldoende wordt geacht. Op voor sten van burgemeester en wethou ders besluit de raad het herstel te gunnen aan de laagste inschrijver met een geldig inschrijvingsbiljet W. J. Verjaal te Scharendijke voor f 4.520. Wegens het aflopen van de wer kingsduur wordt de verordening op de heffing van een rioolbelasting opnieuw door de raad vastgesteld. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad tot vaststelling van een wijziging der intercommunale I.Z.A.-regeling. In de rondvraag vestigt de heer Elenbaas er de aandacht op, dat op een verlaten boerderij aan de Mool- weg het onkruid welig tiert. De voorzitter zegt toe het Bureau Uit voering der Herverkavelingscom missie hierop te zullen wijzen. Ingezonden mededeling Puttershoekse jongeman fietste van Arabië naar zijn geboortedorp Zijn broertje vergezelde hem vanaf Rome PUTTERSHOEK, 27-7. Om tien voor zeven kwamen de gebroeders Adrianus en Henk Verhoeven van avond met het veer over de Dordt- sche Kil in 's-Gravendeel aan. Vandaar reden zij op hun fiets naar de Molendyk in Puttershoek, waar zy door een grote schare jui chende mensen, door de Putters hoekse muziekvereniging .Fanfare' en door leden van de voetbalver eniging ,P.V.W.' werden ingehaald. De reden van al dat feestelijk vertoon was, dat voor Adrianus Verhoeven of Janus, zoals hij in de wandeling wordt genoemd, een einde gekomen was aan een mon sterfietstocht tussen twee wereld delen, een tocht van ruim 7000 ki lometer lengte, die op 26 mei be gon in Turauf, in Saoedi-Arabië, door tien landen voerde en nu eindigde in het landelijke Putters hoek, waarvan geen inwoner de intocht van de gebroeders Verhoe ven zou hebben willen missen. Van de gebroeders, want ook de 13-jarige Henk zag vanavond een voor zijn leeftijd grote prestatie voltooid. Hij was namelijk zijn broer met het vliegtuig tegemoet gegaan tot Rome en van de eeu wige stad tot aan Puttershoek ped delde hij lustig met Janus mee te rug. Janus Verhoeven, die, voor hij in Afrika ging werken, een ge waardeerd lid was van de wieler club „De Hoekse Renners", is als elektricien werkzaam op het in Turaif gevestigde pompstation van de Transarabian Pipe Line Com pany, een dochteronderneming van de Arabian-American Gil Compa ny. Hij was aan de beurt om met verlof te gaan, maar omdat het fietsen hem in de benen zit, pie kerde hij er niet over om gebruik te maken van de voor een reis tussen twee werelddelen normale vervoersmiddelen. Hij ging op de fiets. Het 180 kilometer lange tra ject van Turaif naar Qarytain in Jordanië legde hij per auto af om dat het niet verantwoord werd ge acht in de woestijn te overnachten. In Qarytain begon echter zijn „fietstochtje" pas goed. Door Syrië en Turkye Achtereenvolgens peddelde hij door Syrië en Turkije om via de Bosporus Griekenland te bereiken. Het lag aanvankelijk in zijn be doeling om door Bulgarije te gaan, maar omdat hij weinig heil zag in een aanvrage om een visum voor dat land ging hij door Grie kenland. Vandaar trok hij door Joegoslavië om, na een boottocht over de Adriatische Zee, Italië te bereiken. In Rome nam hij een weekje rust en ontmoette hij zijn broertje. Toen reed het tweetal langs de Italiaanse en Franse Riviera en vervolgens dwars door Frankrijk en België. Zondagavond waren zij in Parijs en gisteravond hadden zij de Nederlandse grens bereikt. Janus Verhoeven heeft op zijn lange tocht weinig last gehad van pech. In Griekenland had hij even wel veel last van lekke banden, omdat de wegen daar niet bepaald goed zijn. In Turkije heeft hij, in de buurt van Ankara, even in de studentenrelletjes gezeten, maar gelukkig liep dat voor hem zonder kleerscheuren af. Tot en met Rome overnachtte hij in hotelletjes, maar al weer maakte Griekenland daar op voor hem een uitzondering. Daar ontmoette hij namelijk veel gastvrijheid. Na Rome heeft hij met zijn broertje in een sheltertje gekam peerd. Het hoofd van de dienst voor speciale projecten van dc Ameri kaanse marine, schout-bij-nacht Raborn, heeft woensdag tot jour nalisten gezegd, dat zijn dienst thans de bouw van een nieuw type Polaris-raket bestudeert, waarvan de reikwijdte 4000 kilometer zou bedragen. Bij een treffen tussen eenheden van het leger van Kameroen en opstandelingen in het gebied van Bamendjoe zijn 130 rebellen ge sneuveld. Een vijftigtal opstande lingen was geüniformeerd. Het re geringsleger zou een grote hoeveel heid wapens hebben buitgemaakt en een aantal opstandelingen heb ben gevangen genoemn. Het gebied van Terni, ten noor den van Rome, is de laatste tien dagen door meer dan zeventig aard schokken getroffen. Dinsdagavond en woensdagmorgen werden nieu we schokken geregistreerd. Onge veer 90.000 stadsbewoners kampe ren thans op het platteland, hetzij in noodverblijven, hetzij in de open lucht. Helikopter stortte neer Elf doden CHICAGO, 28-7. Elf personen hebben, naar nader wordt gemeld, het leven verloren bij het omlaag storten van een hefschroefvliegtuig op een kerkhof van Chicago. Twee inzittenden worden vermist. Men heeft weinig hoop, dat zij het on geluk hebben overleefd. Aan boord van de verongelukte helikopter bevonden zich elf pas sagiers en twee bemanningsleden. Ooggetuigen verklaren dat de motor van het hefschroefvliegtuig plotseling afsloeg. Enkele seconden later deed zich een ontploffing voor, waardoor de helikopter om laag stortte. Het wrak brandde uit. De vierdaagse van Nijmegen NIJMEGEN, 28-7. Van de 11 445 wandelaars, die donderdag moch ten beginnen aan de derde marsen van de Nijmeegse vierdaagse, lie ten er 's morgens 64 verstek gaan. Er zijn nu dus nog 11.381 deelne mers (sters). De tochten gaan donderdag door de Gelderse Maas-vallei naar Groesbeek. Het was prachtig wan delweer: een bedekte hemel, wei nig zon en niet teveel wind. Negen landen geven Kongo medische hulp GENEVE, 26-7. Negen landen w.o. Nederland hebben medische teams beschikbaar gesteld voor Kongo, aldus heeft het internationale Rode Kruis in Genève medegedeeld. Achtenveertig uur na het ver zoek van de Liga van Rode Kruis verenigingen en het Internationale Comité van het Rode Kruis om vijf of tien medische teams om de autoriteiten te helpen bij het ver zorgen van de bevolking gaven negen nationale Rode Kruisver enigingen te kennen dat zij hulp konden bieden. De teams komen uit de volgende landen: Canada, Denemarken, Fin land, Iran, de Libanon, Noorwegen, Zuidslavië en Zweden. Het Neder landse Rode Kruis zal deskundi gen op het gebied van bloedtrans fusie zenden. Eerste bewoners reeds in olympische dorp ROME, 27-7. De eerste bewoners van het Olympisch Dorp te Rome zijn er al. De enige schoonspring- ster uit Zuid-Rhodesia, de 20-jari- ge Sandra Morgenzood, die op de Olympische Spelen zal uitkomen, meldde zich gistermiddag. Zij is zo vroeg naar Rome gekomen daar het in haar land te „koud" is om te kunnen trainen. Dinsdagavond arriveerde de eerste equipe, na melijk die van Ghana, bestaande uit elf atleten en chef d'equipe. Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met af en toe enige regen. Weinig verandering in tem peratuur. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. 29 juli. Zon op 4.57, onder 20.35. Maan op 11.06, onder 22.54. Eerste kwartier: 31 juli te 13.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 juli 6.51 v.m. 18.53 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 juli 6.06 v.m. 18.29 n.m. Doodtij: 2 augustus. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-7. Boven Polen handhaaft zich een lagedrukgebied dat daar de laatste dagen veel regen heeft gebracht. Een station in het zuiden van Polen tapte ge durende een periode van 36 uur ongeveer 80 mm regen af. Inmid dels is op de oceaan een diepe de pressie tot ontwikkeling gekomen, waarvan 't centrum in de richting van Schotland koerst. In verband daarmee wordt het weer de eerst komende dagen opnieuw koel en onstandvastig. Vandaag reeds ver oorzaakte het warmtefront van de depressie in ons land regen, terwijl een randstoring morgen eveens regen en ook vrij veel wind kan brengen. FRANS-DUITS CONTACT Adenauer naar Parijs BONN, 27-7. Bondskanselier Ade nauer komt vrijdag in Parijs aan voor besprekingen met generaal j De Gaulle, aldus heeft een rege ringswoordvoerder in Bonn mee gedeeld. De besprekingen die waarschijnlijk twee dagen zullen duren, vinden plaats in het kas teel Rambouillet. Adenauer wordt vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano. Het plan voor west-Duits-Frans contact op hoog niveau bestond reeds lang, maar is de afgelopen dagen meer in het centrum van de belangstelling komen te staan, zo zei de woordvoerder. ETTEN KREEG BALLONHAVEN Van daaruit vluchten naar vliegveld „Haamstede" DEN HAAG, 28-7. Op 1 augus tus hoopt de „Haagse Ballon Club" in Etten officieel een ballonhaven in gebruik te nemen. Door de medewerking van het gemeentebestuur van Etten en Leur nu voor het eerst een speci ale ballonhaven in gebruik geno men kunnen worden. De gemeente heeft namelijk sinds kort de be schikking over een sporthal, die tevens als markthal dienst doet. Voor de Haagsche Ballon Club is hierbij van belang dat er een goe de startplaats aanwezig is en voorts het goede gas. De ballonhaven is gevestigd op historische grond. 51 jaar geleden vloog hier de eerste vlieger boven Nederland, graaf Lambert. Bij de ingebruikneming zal de waarnemend burgemeester van Etten, de heer C. J. Pijs, een wel komstwoord spreken en de voor zitter van de Haagsche Ballonclub een dankwoord. Een van de evenementen bij de ze ingebruikneming is 'de start van de nieuwe ballon „Utrecht". De ge hele plechtigheid zal uitgesteld worden als het weer het vertrek van de ballon verhindert. Gelijk bekend ligt het in het voornemen van Etten uit ook het vliegveld „Haamstede" met ballons te bezoeken. BESLUIT VAN PRODUCTSCHAP Mechanische roerinrichting voor zuivelfabrieken verplicht DEN HAAG, 27-7. Van 1 januari 1961 af zullen de zuivelfabrieken, voordat zy uit een door een vee houder afgeleverde party melk een monster nemen, een mechanische roerinrichting moeten gebruiken om die party zo homogeen moge lijk te doen zyn. Van die verplich ting kan ontheffing worden ver leend als de constructie van de melkontvangst 't mechanisch roe ren overbodig maakt of als het aanbrengen van zo'n inrichting technisch niet mogelyk is. Het bestuur van het produkt schap voor zuivel heeft hiertoe vandaag met tien legen vijf stem men besloten. De monsters worden genomen voor het bepalen van het vetgehalte - en eventueel het ei witgehalte - van de melk. Door de nieuwe regeling hoopt men de kans dat het monster de samenstelling van de hele partij melk zo nauw keurig mogelijk weergeeft, te ver groten. De verplichtslelling van de me chanische roerinrichting was door de heer van de Wiel voorgesteld in een amendement op een nieuw „reglement bepaling vetgehalte en gewicht van melk en room", dat vandaag werd vastgesteld. De ontheffingsmogelijkheid werd er aan toegevoegd door een sub amendement van de heren Blink, Gulickx en de Vries, waarmee ook de heer van de Wiel zich bleek te kunnen verenigen. Aantal ooievaars in Europa sterk aan liet verminderen NOG 65000 OOIEVAARSPAREN STUTTGART, 27-7. De vogel wacht te Radolfzell-Bodcnsee, na- bij Stuttgart, in west-Duitsland, heeft medegedeeld dat de ooie vaars-stand in Europa weliswaar nog geenszins in gevaar verkeert, doch dat het aantal ooievaars wel sterk is verminderd. Bij een internationale telling is gebleken dat zich in vijftien west- Europese landen in totaal nog 65.000 ooievaarsparen ophouden. Zes-en-twintig jaar geleden was dit getal de helft hoger. Het totaal aantal ooievaarsparen in Europa wordt thans op 90.000 geschat. Ook in noord-west-Afrika en in Azië bevinden zich ooie vaarskolonies. Het aantal ooievaars is hot sterkst verminderd in noord-west- Europa. Zo is het aantal ooievaars in Nederland en Denemarken met tachtig procent afgenomen. Volgens de vogelwacht te Ra- dolfzell-Bodensec, is een der hoofdoorzaken voor deze achter uitgang het toegenomen aantal bovengrondse elektriciteitsleidin gen, die een voortdurend gevaar voor de ooievaars betekenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2