Republikeinse partij wijst Nixon aan als kandidaat voor het presidentschap DE ZIERIKZEESCHE COURANT Arrestaties onder Oostduitse partijfunctionarissen .1 V.N. vertegenwoordigers naar Kongo Nixon en Rockefeller zijn het eens Hammarskjoe'd in Brussel KONGOLESE PREMIER IN WASHINGTON POLEN LIJDT ONDER DE GEVOLGEN VAN WATERSNOOD IN HET ZUIDEN De conferentie over kernwapenproeven DONDERDAG 28 JULI 1960 I16e jaargang No. 18809 ZIEBIKZEESCHEMEUWSBOPE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ci. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierlkzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De verkiezingsstrijd in de V.S. Kennedy zijn democratische tegenstander CHICAGO, 28-7. De Amerikaan se Republikeinse Party heeft woensdag vice-president Richard Nixon aangewezen als haar kan didaat bij de in november te hou den presidentsverkiezingen. Vandaag (donderdag) zal de kan didaat voor het vicc-president- sohap worden gekozen. Men ver wacht dat Nixon Henry Cabot Lodge, de leider van de Ameri kaanse delegatie by de V.N., zal voordragen. De republikeinse conventie ln het internationale amfitheater te Chicago barstte ln een luid gejuich uit, toen gouverneur Mark Hatfield van Oregon de 47-jarige vice-pre sident voorstelde als „een strijder voor de vrijheid" en „een pelgrim voor de vrede". Nixon had geen te genkandidaat. De vice-president en zijn vrouw sloegen het gebeuren in de conven tie gade op het televisiescherm in hun hotel. Overeenkomstig de tra ditie woonde Nixon als gegadigde voor de benoeming der partijbij eenkomst niet bij. Met algemene stemmen Toen er gestemd was bleek Nixon 1.321 van de 1 331 stemmen te heb ben gekregen De overige tien wa ren uitgebracht op senator Barry Goldwater uit de staat Arizona, die de leider is van de conservatieve rechtervleugel van de partij. Hij had zich echter voor de stemming teruggetrokken. De afgevaardigden van Louisiana, die toch hun stem aan Goldwater hadden gegeven, wijzigden hun standpunt, toen Goldwater nog eens liet weten dat hij geen kandidaat wilde zijn. BONN, 27-7. De laatste tijd is een groot aantal functionarissen van de communistische partij van oost- Duitsland gearresteerd, aldus be richt de socialistisch georiënteerde „Politisch Parlementarische Pres- sedienst" In Bonn. De vroegere leider van de Oost duitse veiligheidsdienst Ernst Woll_ weber, die begin 1958 met Karl Schirdewan eerst uit het centraal comité en later uit de partij werd gestoten is sinds enkele dagen ver dwenen. Men neemt aan dat hij is gearresteerd. Tot de arrestanten behoort ook de vroegere voorzitter van het co mité voor Duitse eenheid Carl Rad- De 44e Vierdaagse van Nijmegen Aantal deelnemers gereduceerd NIJMEGEN, 27-7. Het aantal delnemers aan de vierdaagse te Nijmegen is gereduceerd tot 11.487. Bij de 34 uitvallers van dinsdag voegden zich op de tweede dag 77 „wegblijvers", die in mindering komen op de 11.564, die de eerste dag uitliepen. Het weer in de vroege morgenuren van woensdag was voor de wandelaars uitstekend De zon ging schuil achter een dik wolkendek. Reeds nu maakt Nij megen zich op voor de glorieuze intocht der wandelaars op vrijdag, de laatste dag der vierdaagse. Langs de Sint Annastraat zijn nu al stoelen, banken, tafels, e.d. ge plaatst. datz, die tevens als verbindings man voor de Westeuropese commu nistische partijen is opgetreden. Het blad meent dat de arrestaties een uitvloeisel zijn van de strijd om de macht binnen de S.E.D., en dat de positie, va* partijleider Ulbricht is geschokt. Nieuwsoortige j; uurwerken GENEVE, 27-7. D.P.A meldt uit Genève dat Zwitserse X horlogemakers nieuwe hor- X logetypen hebben ontwïk- ♦j* keld, die door vaklieden als X, „sensationeel" worden be- stempeld. Zo hebben zij een nieuw slingeruurwerk ont- X worpen, waarvan het mecha- •J* nisme werkende wordt ge- X houden door temperatuurs- veranderingen. Een verande- staande klokken wordt het j* licht als aandrijfkracht voor X X het mechanisme gebruikt. Hierbij wordt het daglicht X, X via foto-elektrische cellen in elektronische stroom om- gezet. Deze klok blijft ook X. X bij zeer zwak daglicht lopen. Eén dag zonlicht is voldoen- X X de om de „llchtklok" 140 da- gen te laten lopen, Voor de tweede maal in twee dagen is een Tsjechische familie - vader, moeder en twee kinderen - naar het westen gevlucht met gebruikma king van de veerboot „Seebad Ahlbeck" tussen Warnemunde in oost- Duitsland en Gedser in Denemarken. Toen het schip de haven van Ged- ser naderde sprongen zij gevieren over boord en slaagden er in de vaste wal te bereiken. Zij hebben aan de Deense autoriteiten om po litiek asiel gevraagd, - Op de foto's zien we de familie bij hun aan komst in Kopenhagen. Later bleek, dat zij met de eerder naar Dene marken gezwommen Tsjechen afgesproken hadden hun vlucht op deze wijze te volbrengen. Daarop werd op voorstel van de delegatie van Arizona Nixon met algemene stemmen gekozen ver klaard. Van zijn 43-jarige democratische tegenstander senator Kennedy zei de republikeinse kandidaat, dat hij „een geweldige eerbied" voor hem had. Hij dacht dat het een vinnige strijd zou worden. Kennedy, die met vakantie in Massachusetts is, was niet opgeble ven om de verkiezing van Nixon op het televisiescherm te volgen. De verkiezingsstrijd begint in feite op 8 augustus als de senaat weer bijeenkomt. Waarschijnlijk zal de kwestie van de burgerrech ten voor de negers het voornaam ste punt zijn van de strijd in het congres. O SCHIPHOL, 27-7. Twee verte genwoordigers van de V.N., de Amerikaan Heinz Wieschroff, di- rekteur politieke zaken en veilig heidsaangelegenheden van de V.N„ en de Rus Michaël Potrubatsch, persoonlijk assistent van secreta ris-generaal Hammarskjoeld, heb ben vanmiddag enige uren op Schiphol vertoefd, toen zijn op weg waren naar de Kongo. Zij reisden tegelijk met de Kon golese regeringsvertegenwoordi gers die een week in Amerika zijn geweest, onder leiding van minis ter Thomas Kantza. Beiden zullen Hammarskjoeld in Brussel ont moeten en hem dan verder verge zellen op zijn reis naar de Kongo en Zuid-Afrika. CHICAGO, 27-7. Vice-president Nixon schijnt aan de vooravond van de nationale conventie van de Republikeinse partij, die hem volgende week vrijwel zeker zal kiezen als kandidaat voor het pre sidentschap, een breuk in de par tijleiding te hebben hersteld. Tijdens een langdurige bespre king met gouverneur Nelson Roc kefeller van New York, die plaats had op verzoek van Nixon, zijn beide mannen het eens geworden over de kern van een verkiezings program. De laatste tijd heeft Roc kefeller Nixon verweten, dat hij geen duidelijk standpunt innam in belangrijke nationale kwesties. Welp verwondde kind AMSTERDAM, 26-7. Een welp van het circus Boltini heeft van ochtend de zes-jarige Eddie van Velzen uit Amsterdam onder de kin verwond Het jongetje wilde de welp aaien toen hij met twee an dere leeuwekinderen naar een an dere kooi werd overgebracht Na dat het ventje in het ziekenhuis was behandeld, kon het naar huis terugkeren. Omstreeks elf uur probeerden de 16-jarige W. T. en de 24-jarige T. A. S. die bij Boltini in dienst zijn, de drie welpen van de ene kooi naar een andere op het circuster rein aan de Wibautstraat in Am sterdam over te brengen. Het trans port verliep voorspoedig, totdat Eddie van Velzen een poging deed een van „de lieve diertjes" te aaien De vriendelijke belangs'el- ling van het spelende jongetje werd door de welp beloond met een fikse krab. De volgens de politie betrekkelijk ongevaarlijke welpen waren spoedig weer in het gareel gebracht. De E.E.G.-commissie kan nog geen definitief standpunt innemen ten aanzien van de magarineprij- zen, doch zij Is zich bewust van de ongerustheid die in verbrui kerskringen bestaat, en zij meent ook dat men met het nemen van maatergelen die tot prijsverhoging voor verbruiksgoederen kunnen leiden, de grootste voorzichtigheid moet betrachten. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, is woensdag in Brussel aangekomen voor het voeren van besprekingen met de Belgische regering betreffende Kongo. Op de luchthaven van Brussel werd Hammarskjoeld begroet door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Wigny. WASHINGTON, 26-7. Premier Loemoemba is woensdagmiddag uit New York in Washington aan gekomen. Hij werd op het vlieg veld met volledige militaire eer bewijzen begroet. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, was ter begroeting aan wezig. Loemoemba zal later op de dag besprekingen voeren met mi nister Herter. Ook zal hij een ont moeting hebben met vertegen woordigers van de wereldbank. Van Kongolese zijde in Was- dollar nodig heeft om de schade aan de economie van de gebeur tenissen van de afgelopen weken te herstellen. republiek onmiddellijk 10 miljoen hington is vernomen dat de jonge Premier Macmillan heeft van daag Lord Home tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Lord Home volgt als zodanig Selwyn Lloyd op, die in de plaats van Heatcoath Ameroy minister van Financiën wordt. Ongewijzigde Belgische Kongopolitiek Hammarskjoeld begreep dat troepen nodig waren om levens te redden BRUSSEL ERKENT KONGOLESE EENHEI» BRUSSEL, 27-7. De „politiek van de Belgische regering jegens Kongo is ongewyzigd gebleven". Dit heeft de Belgische minister president, prof. Eyskens, woens dagavond verklaard in antwoord op vragen tydens een persconfe rentie na de besprekingen, die de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, in Brussel over de gebeurtenissen in Kongo beeft gevoerd. Minister-president Eyskens ver klaarde, dat „Hammarskjoeld heeft begrepen, dat het Belgische optre den gericht was op het redden van mensenlevens". De secretaris-ge neraal van de V.N. heeft woensdag ruim vier uur de Kongolese toe stand met leden van de Belgische regering besproken. Hij deelde de Belgische regering mee, dat de V.N. aan het einde van deze week 12.000 militairen in Kongo hopen te hebben. Naar de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, op de persconferentie meedeelde werden met Hammarskjoeld de interpre tatie van de resolutie van de Vei ligheidsraad over het terugtrekken van de Belgische troepen en de kwesties Katanga en van de mili taire bases in Kongo besproken. Katanga Wat Katanga betreft, zei minis ter Wigny, secretaris-generaal Hammarskjoeld te hebben gewezen op het feit, dat de Belgische rege ring ook na de onlusten heeft be vestigd dat zij de Kongolese een heid erkent. „Wij hebben Kongo onafhankelijkheid verleend en ko men daarop niet terug". De minis ter herhaalde voorts het reeds be kende Belgische standpunt, dat „de V.N. in Kongo zijn om de orde te herstellen, niet om zich te men gen in binnenlandse aangelegen heden". Nederlands echtpaar in buitenland verongelukt INNSBRUCK, 27-7. Een Neder- lands echtpaar is ernstig gewond bij een autobotsing in de buurt van Kirchbichl-Obemdorf in Oostenrijk Door de gladheid van de weg raak te de wagen, die bestuurd werd door mevr. J. Goerschen uit Den Haag, op het linkergedeelte van de rijbaan, waar zy In botsing kwam met een tegemoetkomende personenauto. Mevr. Goerschen, haar echtgenoot P. Goerschen en de drie Oostenrijkkse inzittenden j van de andere wagen werden allen ernstig gewond naar het zieken huis in Woergl overgebracht Canada heeft om een spoedige bijeenkomst van de ontwapenings commissie van de V.N. verzocht, aldus heeft de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Howard Green, in Ottawa meegedeeld. STEDEN, DORPEN EN BOUWLAND STAAN BLANK WARSCHAU, 27-7. Poolse auto riteiten hebben er woensdag by de Poolse bevolking op aangedrongen mee te helpen by de aanleg en de versterking van dyken langs ri vieren in het gebied van de Wel- ohssel en de Oder. In vele delen in het zuiden van Polen staan stadjes, dorpen en bouwland blank. De ontruiming van vele plaatsen in de Karpathen, opper-Silezië en Opole duurt voort Hier en daar krijgt de bevolking voedsel uit veldkeukens van het leger. Het Poolse persbureau P.A.P., heeft gemeld dat in bijna alle ge bieden de oogstwerkzaamheden zijn gestaakt. a Voor de eerste maal heeft zich in de V.A.R. een openlijk geval van discriminatie van Joden voor gedaan. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken in Cairo heeft namelijk bepaald dat onderdanen van landen die zijn aangesloten bij de Arabische Liga geen inreis visum meer behoeven te bezitten, „met uitzondering van Joden". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aan wie veel verlangt, ont breekt veel. Geen receptie Afwijkend van de traditie heeft het gemeentebestuur van de Westberlijnse voor stad Neuköln besloten de metselaar Adolf Joseph geen receptie op het stadhuis ter gelegenheid van zijn hon derdste verjaardag aan te bieden. Het is namelijk ge bleken dat Joseph zijn vrouw slaat, omdat zij 25 jaar jon ger is en hij haar verdenkt met jongere mannen te flir ten. Omdat Joseph heeft verklaard al enige tijd ge leden te zijn opgehouden met het slaan van zijn vrouw heeft de burgemeester van Neuköln nu besloten Joseph maar thuis een bezoek te brengen. Dr. Drees waarschuwt jeugd tegen alkohol UTRECHT, 27-7. Oud minister- president dr. W. Drees heeft van daag in Utrecht gesproken op het internationaal jeugdcongres van de Adventkerk dat tot 31 juli hier ge houden wordt. Dr Drees die zichzelf introdu ceerde als een absolute onthouder van alkoholische dranken legde er de nadruk op, dat de mens een mo rele verantwoordelijkheid heeft te genover zijn naaste en dat vooral in het moderne verkeer het alko- holgebruik niet verantwoord isr Helaas, zo zei dr. Drees, neemt het gebruik van alkoholische dranken na de laatste wereldoorlog weer onrustbarend toe. Dr. Drees deed een klemmend beroep op de aanwezige jeugd, ruim dertienhonderd in getal, om hier hun houding positief als ont houder te bepalen De Advent-jeugd heeft in haar beginsel opgenomen de volledige afstand van het gebruik van alko holische dranken. GENEVE, 27-7. De conferentie over het staken van proeven met kernwapens heeft overeenstem ming bereikt over de definitie van het begr ip „seismische grootte 4,75" aldus is in Genève meegedeeld. Vier maanden geleden stemde de Sowjet-Unie er mee in dat proe ven met kernwapens boven een seismische grootte van 4,75 bij een internationaal verdrag zouden worden verboden. Het aanvaarden van de definitie komt hierop neer dat overeenstem ming is bereikt over een procedure voor het gebruik van gegevens van de internationale contróleposten met betrekking tot de seismische grootte van hetzij een ondergrond se atoomexplosie, hetzij een aard beving. Het aantal wegens gebrek aan vracht opgelegde sehepen in de havens van het verenigde konin krijk bedroeg op 1 juli j.l. 121 met in totaal 904.792 bruto register ton scheepsruimte, zo maakt de Engel se Kamer van Scheepvaart bekend Op 1 april j.l. waren er 145 sche pen van in totaal 984.804 ton we gens gebrek aan vracht opgelegd en on 1 juli 1959 waren er 241 op gelegde schepen van in totaal 1.395.293 ton bruto register ton. HENGELO. In het R.K.-zieken- huis te Hengelo is overleden de 63- jarige dienstbode mej M. Hofmeyer uit Borne die op de rijksweg bij haar woonplaats, tijdens het over steken. door een personenauto, be stuurd door de heer A. W uit Al melo, is aangereden. Mej. M. H. die op de fiets reed, werd tientallen meters verder op de rijweg neer geworpen. Ze overleed aan een schedelbasisfraktuur. Twee bejaarde vrijgezellen van Italiaanse afkomst in Reno, in de Amerikaanse staat Nevada, die vo rig jaar opschudding verwekten door aan alle bewoners van een Italiaans dorp ongeveer 1200 dol lar te geven, hebben nu 1.400.000 dollar beschikbaar gesteld voor oorlogswezen in Italië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1