Vriendschapsverdrag van België geldt niet meer Russen weigeren onpartijdig onderzoek in vliegtuigincident DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 26 JUU 1960 116e jaargang No. 18808 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, par week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Loemoemba in New York: Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Belgen krijgen de schuld van onrust in Kongo i f Oplettendheid is d'eerste plicht In alles, wat men ooit verricht Chinese slachting in Tihet VER. NATIES, New York, 25-7. Premier Loemoemba van Kongo heeft maandag op een persconfe rentie in New York gezegd, dat het vriendschapsverdrag van België niet meer geldt. De Belgen hadden het verdrag, dat door het Kongo lese parlement nooit is bekrachtigd „geschonden en vernietigd". De Belgen zouden ook van de twee militaire bases moeten verdwijnen. De premier zei dat hij twee lange gesprekken met Hammarskjoeld heeft gehad, die „geen moeite zou sparen" om de Belgen weg te krij gen. Daartoe zou de secretaris-ge neraal ook woensdag in Brussel met de Belgen onderhandelen. De po gingen tot afscheiding van Katanga waren door de Belgen voorbereid. Volgens Loemoemba heeft Ham marskjoeld premier Tsjombe van Katanga laten weten, dat de V N. Katanga niet als onafhankelijk be schouwt. De overeenkomst met de Ameri kaanse zakenman Detwller was slechts een akkoord In beginsel, dat nog door het Kongolese parlement moest worden bestudeerd en be krachtigd. Loemoemba zei te wensen, dat de V.N. na de terugtrekking van de Belgen in Kongo blijven voor het herstel van de orde en het verlenen van hulp bij de opleiding van het Kongolese leger. Daarna zou hij de volkerenorganisatie vragen, zich uit zijn land terug te trekken. „Geen blankenhaat" Hij gaf de Belgen de schuld van de onrust in Kongo. Zij hadden geen poging gedaan het land op zijn onafhankelijkheid voor te be reiden door de opleiding van tech nici en bestuurders. Belgische offi cieren droegen de verantwoorde lijkheid voor de onrust in het Kon golese leger Zij hadden zich niet gestoord aan de waarschuwingen van hem en andere Kongolese lei ders, dat er moeilijkheden zouden ontstaan als het leger niet werd gereorganiseerd. Volgens de premier moest België Katanga overnemen, omdat dit land dacht dat het zonder dit gebied niet zou kunnen leven. De Kongo lezen waren echter vastbesloten de onschendbaarheid van hun land te verdedigen. „Kongo zal op geen en kele wijze worden verdeeld. Het zal verenigd blijven en zo tot een grote mogendheid in midden Afrika wor den", aldus Loemoemba. Hij zei dat aan niemand de toe gang tot Kongo zal worden gewei gerd Van een blankenhaat was geen sprake. Als er thans onrust in Kongo heerste, was dat de fout van de Belgen, die „hun agressie voort zetten" Zolang zij in het land ble ven, zou er geen vrede zijn. Daar om was hij gekomen om de onver wijlde terugtrekking van de Bel gische troepen te vragen. De Kon golezen waren „aan het eind van hun geduld". Kritiek van Chroesjtsjef op Amerikaanse ontwapeningsplannen MOSKOU, 26-7. Premier Chroesj tsjef heeft in brieven aan zijn col lega's van Engeland en Canada, MacMillan en Diefenbaker, kritiek geoefend op de jongste Ameri kaanse ontwapeningsvoorstellen. De brieven vormden een antwoord op de boodschappen, waarin de Britse en de Canadese regerings leider Chroesjtsjef onlangs hebben gevraagd, van het besluit om niet langer aan de besprekingen in de Geneefse ontwapeningscommissie deel te nemen, terug te komen. Zoals gemeld heeft de Sowj et- Unie voorgesteld, het ontwape- ningsvraagstuk in de Algemene Vergadering van de V.N. te be spreken. In zijn brief aan MacMillan schreef de Russische premier, dat de Inhoud van de boodschap van de Britse eerste minister „ongeluk kiger wijze" niet overeenkomt met de door MacMillan uitgesproken wens om tot een ontwapeningsak- Weer dodelijk ongeval in La Courtine DE NHAAG, 25-7. In La Courtine is gistermiddag opnieuw een auto ongeluk gebeurd, dat het leven ge kost heeft aan een Nederlandse soldaat. De 19-jarige dienstplichtig sol daat G. Th. P van der Vaart, die woonachtig was in Vinkeveen, werd gistermiddag na een ongeluk, dat hem dichtbij La Courtine in het plaatsje Ternac als bestuurder van een één-tonner overkwam met ernstige buikwonden in het zieken huis van Gratadout opgenomen. Aanvankelijk liet het zich niet aan zien dat hij in levensgevaar was. Hij is echter vandaag in de loop van de ochtend overleden. De soldaat afkomstig uit de le gerplaats Harderwijk waar hij was ingedeeld bij het 41ste verbindings bataljon, moest op de weg ver naar rechts uitwijken toen een tegenlig ger, een Franse personenauto, te veel uithaalde. Hij schoot van de weg en sloeg om. Het huis voor het koninklijk gezin DEN HAAG, 25-7. Het particu- lier secretriaat van Z.K.H. de Prins der Nederlanden deelt mede: „In enkele bladen is een bericht verschenen over. zeer hoge inrich tingskosten van het voor het ko ninklijk gezin in Italië gebouwde huis. Medegedeeld kan worden dat de totale kosten van aankoop van het terrein, bouw van het huis en inrichting daarvan geen vijfde deel hebben bedragen van het bedrag dat volgens het bericht de inrich ting alleen zou hebben gekost". koord te komen. Volgens Chroesj tsjef hadden de Westelijke mo gendheden in de ontwapenings commissie een hele maand verdaan met „loos gepraat". De jongste Amerikaanse voor stellen noemde de Sowjet-premier in zijn brief aan Diefenbaker een nieuwe poging om het de voor standers van de bewapeningswed loop gemakkelijker te maken, de uitbreiding van de bewapening voort te zetten, met alle gevaar lijke consequenties van dien. Gewelddaden in Bulawajo BOELAWAJO, 25-7. Afrikanen hebben maandag auto's, bestuurs gebouwen en café's in de negerwij- ken van Boslawajo in Zuid-Rhode- sië, in brand gestoken De politie drong de wijken bin nen om de orde te herstellen maar werd na een hevig gevecht gedwon gen zich terug te trekken, zo wordt uit Boelawajo gemeld. De politie heeft een lijn bezet tussen de negerwijken en binnen stad. Rapport over kampeerwezen DEN HAAG, 25-7. Binnenkort kan een rapport worden verwacht van de Nederlandse kampeerraad over de vraag, of een wettelijke re geling van het kampeerwezen nood zakelijk moet worden geacht. Dit deelt de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Toxopeus mede. in antwoord op vragen welke het Tweede Kamerlid de heer Franssen (P v d.A.), had gesteld over een circulaire van Gedeputeerde Staten van Overijssel, inzake gemeentelij ke kampeerverordeningen. Olympisch dorp officiéél geopend Met het hijsen van de vlaggen der 86 deelnemende landen is maandagmorgen het Olympisch dorp bij Rome officieel in gebruik genomen. Tijdens de plechtigheid, die precies een maand voor de ope ning van de Olympische Spelen plaats vond, speelde het muziek corps van de politie de Olympische hymne. Het Olympisch dorp, dat is gele gen op de linker-oever van de Ti ber, niet ver van het Flaminio-sta- dion, zal tijdens de spelen plaats bieden aan 7000 atleten en 1500 of ficials en verzorgers. De woningen zijn bijzonder modern van opzet en voorzien van alle comfort, dat maar mogelijk is Dc 1348 huizenblokken bevatten 4363 vertrekken, waarin zijn begrepen de keukens en de badkamers. o De Amerikaanse republikeinse partij heeft In een maandag uitge geven verklaring over de door haar voorgestane buitenlandse politiek gezegd dat, indien er in november a.s. een republikeinse president en vice-president worden aangewezen, de dan te voeren republikeinse re gering de verplichtingen der V.S. tegenover hun bondgenoten „tot iedere prijs en tegen elke opoffe ring zal nakomen". Tengevolge van een ontploffing die zich maandagavond in een steenkolenmijn bij Cardowan, in de omgeving van Glasgow, heeft voor gedaan, zijn drie mijnwerkers om het leven gekomen en zeven ernstig gewond. m Vijftien Portugezen, onder wie zes officieren, zijn maandag in Lis sabon veroordeeld tot gevangenis straffen, variërend van drie tot twintig maanden. Zij zouden een complot hebben gesmeed om de re- gering-Salazar in maart 1959 omver te werpen. De premier van Kongo, Loemoemba (l.), gefotografeerd met de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld. „ZWAAR BEWOLKT EN PLAATSELIJK BUIEN" Vierdaagselopers hebben bar weinig vertrouwen in het weer NIJMEGEN, 25-7. Ze kennen het langzamerhand uit hun hoofd, het laatste weerbericht: .Zwaar be wolkt en plaatselijk buien". Ja, de zon mocht dan maandagmiddag onverwachts nog even gaan schij nen in Nijmegen, dat kon niet voorkomen dat de meeste vier daagse lopers de nabije toekomst met gemengde gevoelens tegemoet gaan. Over dat „plaatselijk" is men het over het algemeen eens, dat moet natuurlijk „Nijmegen" zijn, slechts ten aanzien van de duur 'an die plaatselijke buien is er nog enig verschil van mening. De grootste pessimisten houden het enkele dagen, maar zelfs de opti misten hebben er ditmaal echter niet zo heel veel vertrouwen in. Het is triest, maar waar, de vooruitzichten van majoor Breu- nese's 44e vierdaagse zijn - meteo rologisch gezien althans nu niet bepaald rooskleurig. Dat houdt echter stellig niet in dat het legi oen treurt en dat de Keizer Karei- stad niet In feesttooi is. De vlag gen van de vijftien landen die bij deze afstandsmarsen vertegen woordigd zijn, waaien weer op de pleinen en straten. Ook die enige Italiaan, overigens een inwoner van Nijmegen die een bloeiende ijszaak heeft opgebouwd en geen vierdaagse overslaat, en die ene wandelaar uit Lybié zijn niet ver geten. Helaas moesten wandelaars en supporters dit jaar een vast on derdeel van het programma mis sen. De traditionele landing van de Belgische parachutisten in de Ooypolder kon om begrijpelijke re denen niet door gaan. Zelfs moes ten de Belgische militairen die wa ren ingeschreven ter elfder ure nog worden teruggetrokken. NEW DELHI. Volgens de corres pondent in Katmandoe van het blad „Hindustan Times" hebben de Chi nese troepen op 25 en 26 juni 3 000 Tibetanen gedood. De correspondent had van een zondag uit het westen van Tibet in Katmandoe aangekomen Tibetaan se handelaar vernomen, dat de slachtoffers op weg waren naar Nepal, waar zij een toevlucht wil den zoeken. Zij hadden op onge veer anderhalve kilometer van de grens een kamp opgeslagen. Op de avond van de 25e juni werden zij door ongeveer 4.000 Chinese mili tairen omsingeld en met mitrail- leurvuur afgemaakt. Deze slachting duurde tot de volgende morgen, toen de Chinezen zich ervan had den overtuigd dat er geen enkele overlevende was Slechts enkele leden van de groep hadden weten te ontkomen toen do omsingeling nog niet geheel was voltooid. Soldaat omgekomen in La Courtine DEN HAAG, 24-7. Naar de leger- voorlicvhtingsdienst mededeelt, is vanmiddag omstreeks drie uur de 20-jarige dienstplichtig soldaat J. J. M. uit Bloemendaal verongelukt Hij reed met drie andere inzitten den in een jeep bij Messeix in de buurt van La Courtine in Fran krijk, waar zijn onderdeel, het 45e bataljon infanterie, gelegerd is. In een haarspeldbocht raakte de jeep van de weg af en viel in een tien meter diep ravijn. Hierbij kwam M. om het leven. De drie andere inzittenden werden slechts licht gewond. Lodge: „wat deed u met de RB-47?" NEW YORK, 25-7. De Sowjet Unie heeft maandag een Ameri kaans voorstel het incident met het Amerikaanse RB-47 vliegtuig in handen te geven van een onpartij dig onderzoek van de hand gewe zen. De Russische gedelegeerde Koeznetsof zei in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, dat hjj zjjn veto over het voorstel zal uitspreken, als het in stemming ge bracht wordt. De Veiligheidsraad kwam op Russisch verzoek bijeen ter bespre king van het vliegtuigincident dat zich op 1 juli boven de Barentszee afspeelde, waarbij de RB-47 werd neergeschoten. De behandeling van de zaak wordt dinsdag voortgezet. De Amerikaan Lodge verwierp de Russische beschuldiging dat het toestel boven Russische territoriale wateren heeft gevlogen. Hij toonde kaarten waarop de vlucht en het vluchtplan van het toestel ston den aangegeven. Volgens Lodge heeft een Russi sche jager de RB-47 gedwongen het maken van een bocht uit te stellen. Tenslotte hield de jager hiermee op. Hij vroeg: „wij vragen de Sow- jet-regering: wat hebt u met dit vliegtuig (de RB-47) gedaan?" De Aemrikaan diende een resolu tie in waarin wordt verzocht om een onderzoek door een commissie, bestaande uit door Amerikanen en Russen aangewezen leden en een regering of een andere autoriteit, die voor beiden aanvaardbaar is. De zaak zou, indien de Russen de commissie zouden verwerpen, voor het internationale Gerechtshof in Den Haag kunnen worden gebracht aldus Lodge. Koeznetsof heeft de kaarten ver valsingen genoemd en zei dat de Amerikanen op huichelachtige wij ze spelen op de emoties van de vrouwen en weduwen van de be manningsleden van het neerge- schoten toestel. Brits verwijt De Brit Dixon (Groot Brittannië) verweet de Sowjet Unie een inter nationaal geschil te maken van het incident. Hij maakte voorts mel ding van talrijke gevallen van Russische spionage aan de kusten van Groot-Brittannië. De Veiligheidsraad zou altijd wel bijeen kunnen blijven indien Groot-Brittannië steeds zou klagen als Russen hebben gekeken of ge luisterd. aldus Dixon. De Britse regering beschikt over betrouwbare gegevens waaruit blijkt, dat de RB-47 nooit dichter dan 48 kilometer van de Russische kust is geweest, zei hij. Dixon en ook de Fransman Be- rard hebben er met nadruk op ge wezen, dat president Eisenhower verzekerd heeft dat de Amerikanen na het incident met de U-2 in mei zijn opgehouden met het maken van vluchten boven de Sowjet- Unie. Beiden steunden Lodges voorstel voor een onderzoek. Lodge heeft na afloop van de bijeenkomst gezegd, dat hij dinsdag met „belangwekkender" gegevens over het incident zal komen. Men vroeg zich af of hij zal zeg gen wat er werkelijk is gebeurd met de RB-47. Het is opgevallen dat Lodge op de bijeenkomst van de raad alleen heeft gesproken over „neergeschoten" in verband met de Russische lezing van het incident. Hijzelf gebruikte uitdruk kingen als „neergehaald", „vernie tigd" en „neergestort". Tijdens de zitting van de veiligheidsraad waar in het incident met de op 1 juli jl. neergescho ten Amerikaanse RB-47 werd behandeld, zaten de echtgenotes van de inzittenden van het toe stel op de publieke tri bune. Somber luisterden zij naar de Russische on derminister van buiten landse zaken Koesnetsof (links) die de fiolen van zijn toorn over Amerika uitstortte. Het waren v. l.n.rmevrouw Phillips, McKone, Palm, Goforth, Olmstead en Posa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1