Hoe worden onze uitkeringen geregeld? Onze Puzzelrubriek TIJDELIJK tuben van X Schomven-Duivelandse Sportspiegel Burgh III werd kaxnpioen van de Se klasse S.D.K.B. Zaterdag kan beslissing vallen in de le klasse Unit as kan nog promo veren In de 2e klasse kan MEVO de puntjes binnenhalen tegen Stormvogels KORFBAL. Nu de competitie van de SDKB met rasse schreden haar einde nadert, kunnen de beslissin gen in verschillende klassen ieder moment worden verwacht. Voor de bezetting van de bovenste plaats is in de 3e klas dinsdagavond de be slissing gevallen. Burgh III wist haar thuiswedstrijd tegen NOAD II in een 3-0 overwinning om te zet ten, waarmede zij tevens beslag wist te leggen op het kampioen schap, waarmee wij de Burghena- ren van harte feliciteren. Woens dagavond vonden er drie wedstrij den doorgang in de 2e klasse. In de belangrijke wedstrijd tegen MEVO zijn de reserves van Burgh er in geslaagd hun ongeslagen thuisre- cord te handhaven. Met een 5-1 overwinning verliet de club uit de Westhoek het strijdperk waardoor zij tevens hun kansen bij de boven ste drie te eindigen aanmerkelijk verhoogden. Door Renesse op het sportpark met 4-2 te kloppen be hield Unitas ook nog de kans vol gend seizoen te promoveren. Velo/ Dosko II en hekkesluiter SVOWK speelden een spannend partijtje korfbal dat met 4-3 door de reser ves van de combinatie werd ge wonnen. De stand in de 2e klas is nu: NOAD 16 13 1 2 78-26 27 Burgh II 17 13 1 3 85-35 27 MEVO 16 12 1 3 106-43 25 Unitas 16 11 2 3 69-27 24 Renesse 17 7 2 8 64-71 16 DES 15 6 2 7 47-60 14 Velo/Dosko II 15 3 3 9 44-87 9 Stormvogels 16 4 1 11 45-65 9 Zwaluwen 17 4 1 12 50-74 9 SVOWK 17 1 0 16 30-130 2 Om het kampioenschap van Schouwen-Duiveland van de juni oren-competitie speelden woens dagavond te Burgh de kampioenen van groep A en B, Burgh A en WIK A, tegen elkaar. Deze eerste ont moeting wist Burgh A in een 6-3 overwinning om te zetten zodat zij te Kerkwerve reeds aan een puntje genoeg hebben om beslag op het kampioenschap te leggen. In de le klas kan zaterdag ook de beslissing valleii als Burgh er in de semi- plaatselijke ontmoeting tegen Zee meeuwen in slaagt minstens een puntenverdeling in de wacht te sle pen. Zeemeeuwen is er deze com petitie tot nu toe in geslaagd op het gelijke spel van jl. zaterdag te gen DSS na, al haar wedstrijden in winst om te zetten. Gemakkelijk zal het de groen-witten dan ook wel niet vallen om reeds morgen de kampioensvlag te hijsen daar Zeemeeuwen zijn kleine kans op de titel wel tot het uiterste zal verde digen. Aan spanning en belang stelling zal het op de Brouwerij dan ook wel niet ontbreken. DSS geven wij de beste kansen op de volle winst tegen WIK al zullen de Nieu- werkerkers er zeker goed aan doen de Benjamins niet te onderschat ten .Voor de bezetting van de on derste plaats is het treffen te Brou wershaven tussen Brouwershaven en Velo/Dosko van het grootste be lang. Velo/Dosko is er de laatste weken totaal uit, vandaar dat wij de kansen van de thuisclub hoger aanslaan dan die van de bezoekers. In de 2e klas zien wij MEVO op het sportpark Bannink de puntjes binnen halen tegen Stormvogels. Renesse kan de competitie beslui ten met een zege op SVOWK ter wijl DES de beste papieren heeft bij het bezoek aan Velo/Dosko II. In de 3e klas kan DSS II zich op de 2e plaats handhaven door Brou wershaven II met lege handen naar huis terug te sturen. Zeemeeuwen II zou tegen Unitas II wel eens re vanche kunnen nemen voor de in Zierikzee geleden nederlaag, terwijl WIK II beslag kan leggen op de puntjes bij het bezoek aan Velo/ Dosko III. Voor het junioren kam pioenschap komt WIK A te Kerk werve in het veld tegen Burgh A. Of de WIK-junioren kans zullen zien om revanche te nemen voor de te Burgh geleden nederlaag valt nog te bezien. In groep A gaat Zeemeeuwen met goede winstkan sen op bezoek bij Zwaluwen ter wijl Brouwershaven in groep B de beste kansen maakt tegen SVOWK. Vraag van 65-jarigen Een van de belangrijkste vragen voor de lezers boven de 65 is altijd, „hoe worden onze uitkeringen ge regeld?" Weliswaar zijn er sedert de maand april 1960 „voorschotten" uitbetaald ter compensatie van de in uitzicht gestelde verhogingen van de pensioenen, dat neemt niet weg dat ook een pensioentrekker gaarne in staat wil zijn een soort begro ting te kunnen opmaken, aan de hand waarvan hij of zij kan zien wat er uitgegeven mag worden. De gehuwde trekker van ouder domspensioen heeft van april af een voorschot ontvangen van f 11 per maand, een ongehuwde ontving f 7 per maand. DE GEHUWDE. Het is al geen geheim meer, dat gerekend van 1 april af aan de ge huwde pensioentrekker ingevolge de algemene ouderdomswet een be drag van f 149,50 zal worden uit betaald. Dit betekent een stijging van de inkomsten vergeleken met die van vóór 1960 met f 17,50 per maand. Zoals gezegd, hiervan werd reeds genoten een voorschot groot f 11, zodat er alsnog een tegoed blijft van f 6,50 per maand. Het ligt in de bedoeling dit tegoed uit te be talen tegelijk met de pensioenen over de maand augustus. Op de in die maand vastgestelde datum zal de gepensioneerde dus ontvangen een bedrag van f 149,50 over de maand augustus plus het tegoed over 4 maanden ad f 6,50 per maand (april, mei, juni en juli) zodat in totaal zal worden ontvan gen een bedrag groot f 149,50, plus 4 x f 6,50 f 175,50. EN DE ALLEENSTAANDEN? De ongehuwde klanten van de a.o.w. ontvingen over de afgelopen maanden een voorschot groot f 7 per maand. Hun nieuwe uitkering zal komen ie staan op f 94,50. Vóór 1 april ontvingen zij een uitkering groot f 81 per maaiid, zo dat de vooruitgang voor hen be draagt f 13,50 per maand. Over 4 maanden hebben zij dus ook een spaarpotje gekweekt van f 26, zo dat zij zullen kunnen rekenen in de maand augustus 1960 te ontvangen een bedrag van f 94,50 plus f 26 f 120,50. In deze verhogingen is inbegre pen een huur compensatie in ver band met de stijging der huren per 1 april 1960. DEN HAAG. Bij dc zendings commissie van de Baptisten Unie is bericht ontvangen dat de Ne derlandse Baptisten zendelingen, die werkzaam zijn in Irema, in Kongo, met hun gezinnen op dc terugweg zijn naar Europa. Ge deeltelijk bevinden zij zich reeds op weg naar Engeland. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" TONEEL EN FILM Politiefilm met James Stewart in Concertzaalprogramma ,De pelsjagers van de Slangenrivier" tweede film Als eerste film wordt deze week door de N.V. Concertzaal gepresen teerd „Inspecteur Hardesty, FBI" met de grote James Stewart in de hoofdrol. De film geeft op boeiende wijze het verhaal van het bewogen leven van een inspecteur der fed. recherche in de Ver. Staten, waar bij gebruik werd gemaakt van authentieke gegevens. De pas getrouwde Hardesty wordt ingezet om het toenemende aantal moorden op Indianen te be strijden. Later gelukt het hem ook om de toenemende terreur van de Klu Klux Klan onschadelijk te ma ken. In de volgende jaren trekt de onverschrokken Hardesty kris kras door Amerika, steeds weer met nieuwe opdrachten ter bestrijding van het oplaaiende gangsterdom. Na 1945 vecht de FBI tegen de spi onnen van buitenlandse mogend heden en Hardesty lost een uiterst moeilijk geval op te New York. Als de film teneinde loopt zien we Har desty een lezing houden voor nieu we agenten van de FBI. Als tweede film valt te zien „De pelsjagers van de Slangenrivier" De wat kwakkelende zomer heeft althans dit voordeel, dat nog velen zich met de denksport bezig hou den, hetgeen onze puzzelrubriek ten goede komt. Deze week waren er weer talrijke inzendingen, niet allemaal juist, maar wel evenzovele bewijzen voor een aanhoudende be langstelling. Na loting bleken de kaartjes dit maal ten deel te vallen aan: mevr. P. v. d. Werve-v. d. Have Mr. P. Moggestraat 18, Dreischor. Het pocket-boek gaat naar: de heer J. J. Kloet DJjkweg B 46, Serooskerke. De uitslag van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal1. aria, 3. paard, 5. roem, 7. vlo, 9. ade, 11. a.p., 13. rots, 15. vlot, 16. ik, 17. pook, 19. neer, 21. parel, 23. lasso, 27. nek, 28. effen, 32. li, 33. inn, 35. ala, 36. de, 37. zijn, 38. aai, 39. s.s., 41. pil, 43. sta, 45. ga, 47. traan, 49. vel, 51. emmer, 53. ceder, 54. smal, 57. dame, 60. eg, 61. rein, 63. rood, 65. bij, 67. etc., 68. ore, 69. gans, 70. horig, 71. rede. Verticaal: 1. ara, 2. avro, 3. pot, 4. dal, 5. rete, 6. mak, 8. lok, 10. don, 12. p.p., 14. span, 15. vlek, 16. ir, 18. ons, 20. elf, 22. rek, 23. 11., 24. ai, 25. si, 26. onzin, 28. elite, 29. fa, 30. ed, 31. ne, 34. nijl, 35. aas, 39. st, 40. sr, 41. pa, 42. bed, 44. a.m. 45. ge, 46. ar, 48. arm, 49. veen, 50. leer, 52. mom, 54. s.g., 55. ares, 56. let, 57. dor, 58. ader, 59. eb, 60. eng, 62. ich, 64. oog, 66. ijle. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. plotseling, 6. even wichtig, 11. vogel, 12. waterafvoer, 14. deel v.d. hals, 15. eerwaarde heer (Lat. afk.), 17. stuk van over tuiging, 19. gewicht (afk.), 20. vreemde munt, 22. koud, vochtig, 23. stuk stof, 25. lage temperatuur, 26. knettert, dondert, 29. woestijn, 31 .tijdperk, 32. vruchtennat, 34. 'voorzetsel, 35. aanzien; 37. schoei sel, 40. vreemde munt, 42. water in Brabant, 43. het Romeinse Rijk (afk.), 44. meisjesnaam, 46. hond, 49. zie ommezijde (afk.), 51. rivier (Spaans), 53. meisjesnaam, 54. ijs (Eng.), 56. plaats in Utrecht, 59. met opzet hinderen, 61. lidwoord, 62. zeepwater, 64. meisjesnaam, 65. klein takje, 66. gewicht (afk.), 68. gewas, 71. Duits pers. voornaamw., 72. kledingstuk, 74. vrouwelijk dier, 75. drinkgerei, 77. volgens de normen, 78. deel v.d. week. Verticaal: 1. boertige nabootsing, 2. godsdienst (afk.), 3. aanw. voor naamw., 4. voorzetsel, 5. het spelen, 6. vorm, 7. meisjesnaam, 8. schel, 9. pers. voornaamw., 10. reptiel, 13. bez. voornaamw., 16. spoedig, 17. deel v.e. paardentuig, 18. sluis, 19. onvruchtbaar, 21. soort zwijn, 22. kerf, 24. stuk rond hout, 25. moge lijkheid, 27. bijwoord, 28. wiel, 30. uitroep, 32. deel v.e. muziekinstru ment, 33. uitgestotene, 36. aanzien, 38. zoogdier, 39. vlaktemaat, 41. ik (Lat.), 44. geruime tijd gelegen heb bende, 45. soort palm, 46. lekkernij, 47. muurholte, 48. kleur, 49. over winning, 50. een der menselijke vermogens, 52. voorzetsel, 55. onge veer (afk.), 57. ijzerhoudende aarde, 58. bovenste deel, 59. pen, 60. eind (Eng.), 63.uiteinde der aardas, 64. gedienstige, 67. mannelijk zoogdier, 69. ambtshalve (Lat. afk.), 70. vluch tige stof, 72. titel (afk.), 73. n.v. (Franse afk), 75. de onbekende (afk.), 76. per dag (afk.). met Clint Walker en John Russell. Dit verhaal vol actie vertelt van pelsjager Kelly die door militairen te hulp wordt geroepen de op het oorlogspad zijnde Sioux Indianen een halt toe te roepen. Bovendien ontbrandt in de film een felle strijd om het bezit van een mooi Indiaans meisje, waarbij Kelly alle moge lijke gevaren trotseert en tenslotte overwint. Als dank voor zijn dap per optreden gaat de mooie Wah- leah met Kelly mee!! Caterina Valente-film In hotel Bom te Haamstede valt deze week te genieten van de mooie stem van Caterina Valente in de film und Abends in die Scala" waarin verder o.a. meespeelt Ger hard Riedmann en met medewer king van de beroemde Tiller Girls van het Londense Palladium. Deze vrolijke muzikale geschie denis - een echte vakantiefilm - brengt verder grootheden, alles ter ere van de opening van de nieuwe „Scala" in Berlijn, als Maurice Chevalier, Charlie Chaplin en een clownsnummer met vele verrassen de aspecten. Het openingsprogram ma van „Scala" wordt een groot succes, dank zij ook de beroemde Londense Girls en de grote Cate rina. Zij verovert het publiek en één mannenhart in het bijzonder in und Abends in die Scala". ROTTERDAM. De 22-jarige Duit se monteur H. L. Hartmann uit de Hamburgerstrasse 75 te Oberhau- sen is bij het verrichten van werk zaamheden in de elektrische cen trale aan de Waalhaven een nog niet opgehelderd dodelijk ongeluk overkomen. 29. De onderschout, die door Emillo's vuistslag languit over het dek getuimeld is, krabbelt met een vuurrood gezicht overeind. „Dat zal je spijten, Emillo", zegt hij dreigend en bliksemsnel trekt hij een pistool uit zijji jaszak. Maar nog voor hij kan richten, wordt hij door een sterke vuist in de kraag gegrepen. „Geen geschiet aan boord van de „Brittannia", buldert de reusachtige kapitein en ter wijl hij Petruchio met één hand van de grond tilt, knelt zijn tweede vuist zo krachtig om diens pols, dat de ongelukkige onder schout met een pijnlijk gilletje zijn vuurwapen laat vallen. „En nu als de drommel terug naar je gondel!" snauwt kapitein Jackson, terwijl hij de onderschout voor zich uittilt naar de railing, waar hij hem met een plof op z'n voeten zet. „Trek het je niet aan, Petruchib", zegt Henry Sullivan bezwe rend, „de schipper is nu eenmaal Ivat impulsief". „Impulsief?" briest de onderschout, paars van drift. „Als hij het ooit nog waagt om in Venetië te komen, laat ik hem terstond vierendelen!" En na deze bedreiging verlaat hij haastig langs de touwladder het schip. Ingezonden mededeling voor De afbeelding toont een arts die de resultaten bekijkt van cultures van vinger-uitstrijkjes, die resp. zijn gewassen met water en zeep en met Phisohex. Op de eerste plaat ziet men dat er nog talloze bacteriënkolo- nies aanwezig waren; de Phisohex-wassing daarentegen leverde een vrijwel steriele plaat op. Voor parelwitte tanden Bestrijdt tandbederf EXPERIMENT TE AMSTERDAM Nieuwe revolutionaire metbode voor absolute haudreiuigiug mee men bij proefnemingen in talloze belangrijke ziekenhuizen in vele Europese landen de zieken- huisinfekties met ruim 90 procent kon verminderen. De toepassing van Phisohex als routinewassing in alle ziekenhui zen, zou, zo werd gezegd, het aan tal ziekenhuisinfekties radikaal verminderen, wat bij een totaal van één miljoen per jaar, gezien het gangbare percentage, betekent dat voortaan 10.000 mensen per jaar niet meer aan deze infektie- ziekten behoeven te sterven. Het experiment te Amsterdam, dat onder toezicht van het Neder landse Laboratorium voor Medi sche Diagnostiek verliep, eindigde met verbluffende resultaten. On omstotelijk kwam vast te staan dat de nieuwe Phisohex-methode voor huidreiniging, het voor de eerste maal in de historie van de strijd tegen de bacteriën, mogelijk maakt, permanent volledig bacte riën vrije handen te hebben. Tijdens een internationaal we- tenschappeiyk experiment, waar aan rond 80 journalisten uit nage noeg alle west-Europese landen deelnamen, verklaarde een Britse arts, dat volgens een voorzichtige raming, in west-Europa ieder jaar 10.000 mensenlevens behouden kunnen worden door de toepassing van een nieuwe methode, welke in ziekenhuizen en klinieken van revolutionaire betekenis is voor de handhygiëne. teder jaar, zo zei de spreker, lopen in Europa ruim een miljoen mensen in ziekenhuizen één of an dere infektie op. Het wetenschap pelijk experiment, waaraan de in ternationale persgroep meewerkte, bestond daarin, dat de deelnemers van hun eigen handen bacterie- proeven namen en wel eerst van ongewassen handen, dan na een wassing met water en zeep en ten slotte na ze te hebben gewassen met een nieuw bacteriën-dodend huid reinigingsmiddel, Phisohex, waar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5