Na de vrijwording kreeg Zierikzee weer zijn eigen schutterij Canal Grande STAD EN PROVINCIE A.D.Constandse Uitstekend geslaagde sekoolsportdag op Burglise sportterrein O.L-school Haamstede leverde be»te prestatie» Het was woensdag op het sport- Citters van Burgh en Jhr. R. J. H vtl te Burgh een Q. Röell uit Haamstede Ook wet- «ote drukte met schoolkinderen, houder L. v. d. Klooster kwam een 552 in verschillende takken van kijkje nemen. Het terrein was uit- sport hun bedrevenheid poogden te stekend in orde, en het gemeente- uiten door goede, soms beste pres- personeel verdient een grote pluim te Hm Hrt waren leerlingen van de evenals de heer A, van Zuijen, die o.l. scholen uit Ellemeet, Noord- welle, Haamstede, Renesse, Brou wershaven en Burgh en de bijz. scholen uit Haamstede en Scharen- dijke. Natuurlijk waren het alleen de leerlingen van de hoogste klas sen die hieraan deelnamen. Ze kon den het diploma A, B, C, D of E behalen, waarbij E het beste was. Dit jaar werden door 10 meisjes en 17 jongens het E-diploma behaald, wat een zeer fraai resultaat ge noemd mag worden. De o.l. school uit Haamstede had hier het hoogste aantal, nl. 6 jon gens en 2 meisjes. Ook Brouwers haven met 3 meisjes en 2 jongens deelde in de vreugde. Verder behaalden de scholen nog de volgende diploma's: Bijz. school te Scharendijke: 2 A-, 8 B-, 21 C-, 9 D- en 5 E-diploma's; openbare school te Ellemeet behaalde: 3 B-, 8 C- en 4 D-diploma's; openbare school te Noordwelle: 3 B-, 5 C-, D- en 4 E-diploma's; bijz. school te Haamstede: 14 B-, 24 C- en 14 D- diploma's; Beatrixschool te Haam stede: 10 B-, 21 C-, 19 D- en 8 E- diploma's; openb. school te Renesse: 1 A-, 12 B-, 22 C-, 18 D- en 4 E- diploma's; openb. school te Brou wershaven: 1 A-, 7 B-, 14 C-, 16 D- en 5 E-diploma's; bijz. school te Brouwershaven: 3 A-, 3 B-, 3 C-, 7 D- en 1 E-diploma; openb. school te Burgh: 3 A-, 5 B-, 16 C- en 15 D-diploma's. Slagbal-tournooi In het slagbal tournooi was in poule I de Beatrixschool nummer 1; 2e was openbare school Brou wershaven; 3e Burgh; 4e Renesse; 5e bijz. school Haamstede en 6e de bijz. school Scharendijke. In poule II was Beatrix-school B ook num mer één; 2e was Noordwelle, bijz. school Brouwershaven 3e; Elle meet 4e en bijz. school B Haam stede 5e. In poule III ging de eerste prijs naar Renesse B; 2e Burgh B; 3e openb. school Brouwershaven B; 4e bijz. school Scharendijke B. De strijd om de wisselbeker tussen de Beatrix-school en Noordwelle. werd weer door de Beatrix-school gewonnen, zodat de wisselbeker in hun bezit bleef. Er werd sportief gespeeld en er bestond af en toe nog belangstel ling van het publiek. O a. zagen we de beide burgemeesters, Jhr. A. van de traditie getrouw, weer veel werk liet verrichten door zijn per soneel. Verder had de secr. van het schoolsportbestuur de heer A. J. de Ruijter uit Burgh een groot aan deel in het goede verlopen der ver. schillende wedstrijden. Dank zij mede het schitterende weer was het- een uitstekende dag. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: kand. A. Sieders, 's-Gravenhage. Aangenomen het beroep van de Gen. Synode als pred. voor buiten- gew. werkzaamh. (arbeid t.b.v. de Prot. Evang. Kerk in België met standplaats Geraerdsbergen: J. de Jong, kand. te Utrecht. Bedankt voor Haarlem (vac. G. J. Waardenburg): F. H. J. Bik, Heelsum. Ger. Kerken Beroepen te Scheveningen (vac. G. C. Donner): G. Heijermans, Nij- verdal; te IJlst: J. C. van Loon, kand. te Groningen. Aangenomen naar Zuidland (2e beroep): A. G. Baayen, Zuid-Beijer- land. Bedankt voor Nieuw-Loosdrecht: A. Corporaal, Edam. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Vlaardingen: W .H. de Boer, Urk; naar Ottawa (Ontario, Canada) (Can. Ref. Church): kand. H. Krabbendam, Philadelphia (U.S.A.). Chr. Ger. Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde: A. J. Otter, kand. te Apeldoorn. Ingezonden mededeling ZONNEMAIRE School verkeersexamens Voor de alhier gehouden school verkeersexamens slaagden de vol gende leerlingen: Jannie v. Bloois, Jan Bal, Sjaak Deurloo, Everien Flikweert, Lieneke Goemans, Cor nells Geelhoed, Maarten de Graal. Hoofdleidster kleuterschool De gemeenteraad kwam donder dag 21 juli in spoedeisende verga dering bijeen, teneinde te voorzien in de vakature van hoofdleidster der kleuterschool. Benoemd werd tot waarnemend hoofdleidster mej P. M. de Jonge te Kruiningen. BRUINISSE Uitwisselingsconcert „Con Amore" In het kader van de serie uit wisselingsconcerten die de muziek vereniging „Nu met Hope" te Brui nisse dit seizoen organiseert, zal zaterdagavond 23 juli de muziek vereniging „Con Amore" in de mu ziektent te Bruinisse concerteren. Aanvang 7.45 uur. Het uitgebreide programma luidt als volgt: Eurovision mars van Holland; Vincentino, ouverture P. B. Bisselink; Beatrice, marche cor tege, Alfred Delbecq; Westkapelle- mars, P. de RooijMarie Henriëtte, ouverture L. Montagen; Uit de mu ziekkamer, suite 5 delen, A. den Arend. Pauze. Alpha mars, F. Schori; In 't Sprookjesbos, fantasie, P. B. Bisselink; Winterfeesten, fan tasie, Alb. Meijnz; Divama mars, Ingezonden mededeling Venetië bij avond krijgt zijn com. plete parade onder de bogen van de winkelgalerijen te zien, waar een (zeer internationaal) en elegant pu bliek zich vergaapt en misschien arm. koopt aan de overvolle uit stalkasten, waaraan de wereld - ondanks de armoede elders overmatig rijk is. Men kan er ook zitten onder die galerijen (typisch voor vele Italiaanse steden) en de zwartgelokte ober is bliksemsnel gereed een koele vino blanca (witte wijn) te laten aanrukken, die alleen in Venetië wat duurder is, dan de 18 Nederlandse centen, die men er elders voor moet betalen. Zitten langs de flanken van het San Marcoplein, met het in flood light badende Dogenpaleis, was weer eens wat anders, en heel an ders werd het pas, toen er donkere plekken verschenen op het wereld, beroemde plein. Donkere plekken, die bij nadere beschouwing grote plassen bleken te zijn. De plassen groeiden met de minuut en trokken geen grens bij de tafeltjes en stoel tjes onder de galerijen. Welnee, wa ter zoekt zijn weggetje wel, hetgeen we al wisten. De obers begonnen te rennen om de inventaris op het droge te krijgen en een schalkse eilander stond - bij wijze van spre ken - op het punt alvast maar een dijkleger op te roepen, want de ge. dachte aan een verstopte rioolput moest men nu wel laten varen. Natuurlijk heeft Venetië wel een „brug der zuchten", maar geen Terni, een stadje op circa 100 km. ten noordoosten van Rome, is woensdagnacht door een aardbe ving getroffen. De bewoners vluchtten de omliggende velden Er zijn geen slachtoffers te betreu ren. Terni heeft maandagmorgen en dinsdagmiddag ook al van aard schokken te lijden gehad. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Unitas I-Renesse I 4-2 In een snel gespeelde wedstrijd is Unitas er in geslaagd met dezelfde cijfers revanche te nemen van de reeds eerder in het seizoen geleden nederlaag. Direkt na het begin ontspon zich een snelle levendige wedstrijd, met wisselende kansen. Na een straf- worp te hebben gemist nam Re nesse door Gossen de leiding (0-1). Judo Kouijzer zag zijn schot vanaf de lijn in de korf verdwijnen (1-1). De volgende Unitas-aanval bleek zeer gevaarlijk te zijn. In tijd van 10 min. wisten K. v. Ruiswijk en Jaap Jongschaap Unitas een voor sprong te geven (3-1). Hiermede brak de rust aan. Direkt na de her vatting wist Han Viergever zijn verdediger te omspelen en met een ver schot werd het 4-1. Het tempo werd nu iets lager, de aanvallen «te. te^.v.te.v I van beide kanten strandden op de dijkleger. Het bleek ook een Canal I ver(je(jigingen die niet veel kansen weggaven. Unitas miste nog kort na elkaar twee strafworpen. Kort voor tijd wist mevr. Vlaander-Kappers de achterstand van Renesse te ver kleinen (4-2). In de beginopstelling kwam men niet meer tot doelpun ten. Grande te hebben, waarin het wa ter voor deze keer zo hoog bleek opgestuwd, dat het met flinke gol ven over de kaden spoelde. Een zeldzame gebeurtenis, die zijn oor zaak vond in de tropische buien, die twee dagen lang de stad ran selden. „Misschien duurt het nóg drie dagen, misschien drie uren", had een overvitale Italiaan ons te voren verteld. Intussen scheelde het maar een haar of de „water taxi" had onder deze omstandig heden verstek laten gaan. Maar gelukkig, hij kwam. Ineengedoken onder de zeilen en jassen bestaar den de passagiers de inktzwarte lucht. Langs de boorden van het Canal Grande echter ging het leven gewoon door. Op de terrassen werd gedanst, vioolmuziek drensde over het water, de bruggen stonden scherp getekend in het licht van de schijnwerpers en in de smalle straatjes trippelden welgekapte en dito geklede dames over het pla veisel. Hun enig wapen tegen het weer was een vederlicht kleurig parapluitje, want zich inpakken en vermommen voor slecht weer, doen de Italiaanse dames niet. Voor de temperatuur is het trouwens onno dig, want - somber weer of mooi - koud wordt het daar tocfi niet! EILANDMAN. Velo/DOSKO H-SVOWK I 4-3 In deze sportief gespeelde wed strijd won de combinatie op het nippertje van de jeugdige SVOWK- ploeg. Het begin was geheel voor Velo/Dosko en na tien min. kwam het eerste succes door M. Hart (1-0) Het tweede doelpunt was van J. Kloet (2-0). K. v. d. Werf maakte hierop dankbaar gebruik van een verdedigingsfout (2-1). De goed spe lende D. Hart bracht tien min. voor rust de stand op 3-1. Na rust was de combinatie voortdurend in de aanval. Kansen werden vooral ge mist door H. den Boer en, Joh. v. d. Vate. Toch boekte SVOWK bij een sporadische aanval succes door mej. J. de Feiter (3-2) en direct hierna volgde zelfs de gelijkmaker door L. de Later (3-3). Het was tenslotte M. Hart die de combinatie de zege bracht (4-3). SVOWK verdient een pluim voor haar moedig volhou den, er zit zeker perspectief in deze ploeg. Joh. C. de Wit; March of te Herald, H. Nichols, arr. G. Mol. Het ligt in de bedoeling dat „Con Amore" door de drumband van „Nu met Hope" zal worden ingehaald. Deze drumband zal ook in de pauze paraat zijn. Wij twijfelen niet of dit mooie programma zal weer velen naar de muziektent lokken. „Con Amore" heeft kort geleden nieuwe uniformen gekregen. M. C. van Weele 25 jaar hoofd o.l.-school Op 1 augustus zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer M. C. van Weele te Bruinisse als hoofd van de openbare lagere school alhier werd benoemd. De heer van Weele, Noord-Bevelander van geboorte, heeft door 25 jaar op Bruinisse te blijven blijk gegeven hier goed te kunnen aarden. Had hij dat ge wild, hij zou zeker in mooier en meer in het centrum van ons land gelegen dorpen en steden, kunnen worden benoemd en wij menen te weten ,dat het wel eens op het kantje af is geweest, of de heer van Weele was vertrokken. Vooral na de oorlog en na de ramp was de verleiding groot, het geteisterde dorp voor een betere gemeente te verwisselen. Maar de heer van Weele wist de zelfverloochening op te brengen om te blijven, ondanks de primitieve wijze waarop het on derwijs moest worden gegeven en de moeilijkheden in de oude on derwijzerswoning. De heer van Weele heeft zich deze kwart eeuw doen kennen als een prima onder wijzer, met een integer karakter. Zijn liefde voor de sport bracht hem verschillende jaren in het be stuur van de voetbalvereniging, eerst in het oude „Volharding", la ter in de „Bruse Boys" en eveneens is hij een „permanent" lid van het comité, dat in Bruinisse Oranje- en andere feesten organiseert. Wij twijfelen er niet aan of het zal de jubilaris, die algemeen ge acht wordt als onderwijsman en als burger van Bruinisse, zeker niet aan belangstelling ontbreken. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering met Vrij Veranderlijke bewolking vooral aanvankelijk buien. krachtige tot matige wind uit wes telijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. 23 juli. Zon op 4.48, onder 20.44. Maan op 4.42, onder 20.12. 24 juli. Zon op 4.49, onder 20.43. Maan op 5.40, onder 20.45. 25 juli. Zon op 5.50, onder 20.41. Maan op 6.42, onder 21.14. Nieuwe maan: 23 juli te 19.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 juli 24 juli 25 juli 3.18 v.m. 3.54 v.m. 4.33 v.m. President de Gaulle van Frankrijk zal vandaag (vrijdag) het monument bij het voormalig concentratiekamp Struthof in de Elzas officieel ont hullen. Het gedenkteken, een schepping van de Franse beelhouwer Lucien Fenaux, is vervaardigd van beton, bedekt met marmeren, platen. Het torent 41 meter boven de graven van de slachtoffers uit het kamp, die aan de voet van een lage heuvel hun laatste rustplaats kregen. Hllversum-Haamsfede fe voet HAAMSTEDE, 22-7. Van daag wordt te Haamstede een 14-jarig knaapje ver wacht, dat een voettocht achter de rug heeft van Hil versum naar Schouwen-Dui- veland. Donderdagavond was de jongen reeds te Zierik- zee aangekomen en vanmor gen is hij welgemoed op stap gegaan naar de Schouwse Westhoek, waar hij op een beetje vrolijke wijze zou worden verwelkomd. De jon gen heeft een tent op de rug en heeft een kampeervakan- tie in de duinen op het oog. Veer s tr emming bij Breskens BRESKENS, 21-7. Een file van naar schatting vijf kilometer stond donderdagmorgen te wachten om overgezet te worden van Breskens naar Vlissingen. Ondanks de poli tieke spanningen maken blijkbaar toch veel Belgen gebruik van de Belgische nationale feestdag om een dagje naar Nederland te gaan. De drie veerboten (waarvan twee reserve-vaartuigen) kunnen de stroom voertuigen, voornamelijk personenauto's en autobussen, ech ter niet aan. 20 augustus: Mosselfeest Bruinisse en de mosselen zijn nu al enkele eeuwen nauw met elkaar verbonden en het „Mosselfeest" heeft de laatste jaren al enig bur gerrecht verkregen. Ook dit jaar wil men op zaterdag 20 augustus de opening van het mosselseizoen feestelijk vieren en al zal men dat niet kunnen op dezelfde manier als dat te Yerseke gebeurt, men wil toch de nadruk leggen op het feit, dat Bruinisse als mosselkwekers- gemeente niet weg te cijferen is en dat men de mosselcultuur voor Zeeland wenst te behouden, door de mogelijkheden, die daarvoor straks in de Grevelingen nog aan wezig zijn, te benutten. Bij voldoende medewerking zal .Vlaggetjesdag" worden gehouden met een echte vlootschouw. De vo rig jaar met zoveel succes verreden ,Grevelingendam-rit" zal ook nu worden gehouden. De muziekver eniging „Nu met Hope" en de sport vereniging „Kwiek" zullen hun me dewerking geven en men hoopt dat de „mossel" ook de aandacht zal trekken van de vele binnen- en buitenlandse toeristen, die om deze tijd op ons eiland aanwezig zijn. ZIERIKZEE Tractor viel om Vermoedelijk door het rijden met een te grote snelheid is eeni zware landbouwtractor, bestuurd door P. B. te Nieuwerkerk in de bocht aan het Sas, omgeslagen. Het voertuig werd zwaar beschadigd terwijl de bestuurder een shock opliep. Hij werd naar huis vervoerd. De poli tie markeerde de plaats van het ongeluk en stelde een onderzoek in. i j K.L.M. vliegt op Kongo DEN HAAG, 21-7. Donderdag een DC-6b vliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar Nairobi vertrok ken om vandaar vluchtelingen uit Kongo naar Brussel te vervoeren, aldus is medegedeeld door de K. L.M. Mgr. J. H. G. Lenimens overleden ROERMOND, 22-7. Hedenmor- gen te 7 uur 20 overleed in het „St. Laurentius" ziekenhuis te Roer mond de 74-jarige emeritus bis schop van Roermond, mgr. J. H. G. Lemmens. Mgr. Lemmens werd zondag in het ziekenhuis opgenomen met een buikaandoening. Op zijn verzoek diende de huidige bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, hem de laatste Heilige Sacramen ten toe. Enkele dagen later werd mgr. Lemmens geopereerd. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 16 juli: Maria, d. van Anthonie Kramer en Johanna Jacoba Scherpenisse; 17 juli: Thona Johanna, d. van Marcelis Muller en Johanna Krina van Splunder; 17 juli: "Wilhelmina Carola, d. van Willem Heijboer en Cornelia Al- bertha Kramer; 19 juli: Geertruida Blazina, d. van Jacobus Fluijt en Helena Kloet. Gehuwd. 15 juli: Marinus de Jonge, 28 j. (wonende te Bruinisse) en Marina Jacomina Haze, 18 j. Overleden. 14 juli: Hubrecht Jan Verton, 99 j., weduwnaar van Leijntje Dorreman, wonende te Haamstede; 17 juli: Ursula Elisa beth Brune, 17 j., wonende te So lingen (Duitsland); 18 juli: Gerrit van Damme, 73 j., weduwnaar van Wilhelmina Boot, wonende te Kerk- werve; 20 juli: Leendert Stoel, 89 weduwnaar van Dirkje Janse, wonende te Ellemeet. BROUWERSHAVEN: 23 juli 24 juli 25 juli 2.39 v.m. 3.14 v.m. 3.51 v.m. 15.23 n.m 16.01 n.m. 16.38 n.m. 15.02 n.m. 15.39 n.m. 16.13 n.m. Springtij: 26 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van donderdag op vrijdag passeerde een koufront ons land wat met regen- en on weersbuien gepaard ging. In dc provincie Friesland waren de buien zeer hevig. Zo werd op het vlieg veld bij Leeuwarden vannacht in totaal 61 mm regen gemeten. Na de frontpassage stroomde op nieuw koele oceaanlucht binnen, die tot grote hoogte onstabiel is, zo dat ook daarin buien tot ontwikke ling komen. Op de oceaan handhaaft zich een west-circulatie en een hoeveelheid warme en vochtige lucht wordt in de richting van de Britse eilanden gestuwd, voorafgegaan door regen. Het weer zal dan ook wisselval lig blijven. De wind handhaaft zich in de westhoek, terwijl verder in de temperatuur weinig verandering komt. Scheepvaartberichten Krebsia (t.), 21-7 van Heysham naar Willemstad. Kelletia (t.), 22-7 te Accra. Vivipara, 21-7 van Port Said naar Algiers. Wonogiri, 21-7 te Antwerpen. Ingezonden mededeling rzacht ruwo handen en herstelt de huid gezinsflacon f 1.90 rtrijgbiar bij V0W©bs vONSfc» ««QMtSS» cAttlWGfcj Melkmarkt 8 Zierikzee Voorpaginanieuws vóór 150 jaar Schitterende viering van verjaardag des konings Zierikzee kreeg dadelijk na de bevrijding weer zijn eigen schut terij, bij bepaling van de souve- reine vorst der Nederlanden. De schutterij werd beëdigd op de 29e september 1814, tijdens een plech tigheid op het stadhuis. Na de toe spraken, overhandigden enkele da mes aan de schutterij een fraai ver_ sierd vaandel, met een toepasselijk speechje, gevolgd door een toe spraak van de commandant, in de ze geest: „Het is met verrukking en aandoening van gevoelige er kentenis, dat ik dezen fraaijen standaart door ulieder vaderland- sche ijver, ons, als ons punt van vereeniging toegeschikt, uit uw be minnelijke handen mag ontvangen" (enz.). Na de plechtigheid defileerde de schutterij voor stadsregering en andere autoriteiten en „trok met vliegend vaandel, onder fraaie krijgsmuziek, van het stadhuis dooi de stad en langs beide de havens tot aan de Kraan", 's Avonds werd een bal gegeven door de officieren van de schutterij. 18 november 1814 Op 18 november 1814 werd met algemene blijdschap de jaardag ge vierd van koning Willem I. Ge tracht werd aan het feest de grootst mogelijke luister bij te zetten, om dat de nationale gevoelens zich in sterke mate concentreerden rond de figuur van de beminde vorst. In de morgenuren defileerden burger wacht en landstorm voor de autori teiten en in de kerken werden dankstonden gehouden. In de avonduren werd de stad fraai ver licht. Een adres werd aan de ko ning gezonden, met de volgende aanhef: „De provisionele regering der stad Zierikzee, haast zich, om aan de voeten van Uwe Majesteit de hulde, trouw en eerbied te be tuigen, waarmede dezelve met alle de In- en Opgezetenen hunner stad, diep droordrongen zijn bij het aan vaarden van den schepter van Ne derland door Uwe Koninklijke Ma jesteit". Vrijwilligers tegen Napoleon Een grote inzameling werd ge houden - aangekondigd in de Zie- rikzeesche Courant van 27 juni 1815 - voor de Nederlandse man nen, die in de geallieerde legers te gen Napoleon ten strijde trokken. Er waren zelfs twee Zierikzeese jongens, die uit eigen middelen hun uitrusting aanschaften en ten strij de trokken. Ook werd een commis sie benoemd, die beoogde hulp te verlenen aan de gewonden uit de legers van Napoleon en ter onder steuning van weduwen en wezen van gesneuvelden. Gelukkig begonnen handel en zeevaart weer op te leven on even als in het verleden voeren schepen van Zierikzee uit naar Portugal, Spanje, Engeland en Rusland en vreemde schepen frekwenteerden de haven. De visserij evenwel had een enorme klap gekregen, daar er geen schepen meer waren en de voorheen in deze tak werkzaam zijnde mannen waren werkloos. Het provisionele stadsbestuur werd ver vangen door een vaste gemeente raad, waarvan bij publikatie ken nis werd gedaan aan de burgerij. BERKENWOUDE. Tijdens een zwaar onweer dat gisteravond bo ven do Krimpenerwaard losbrak zijn vijf koeien van de veehouder P. Wesseling te Berkenwoude door de bliksem getroffen en gedood. De dieren liepen in een naast de vee houderij gelegen stuk land. De vee houder is verzekerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1