Veiligheidsraad verzoekt Belgie terugtrekken van troepen uit Kongo DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 22 JUU 1960 116e jaargang No. 18806 ZIERimEESCHEWNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 C9nt. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus n«j. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Resolutie zonder tegenstemmen aanvaard NEW YORK, 22-7. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft vanochtend (vrijdagochtend) zon der tegenstemmen en by stemonthouding van de Sowjet-Unie cn Polen, een resolutie aanvaard, waarin België wordt verzocht zün troepen „spoedig" uit Kongo terug te trekken. Een tijdslimiet wordt in deze resolutie niet gesteld. De Sowjet-Unie trok een ontwerpresolutie, waarin terugtrekking binnen drie dagen van de troepen van de „agressor" België werd geëist, in, na de aanvaar ding van de resolutie van Tunesië en Cylon. Er be stond niet de geringste kans dat de Sowjet-resolutie zou worden aanvaard. Achtereenvolgens hadden vijf sprekers - de vertegenwoordigers van Italië, Engeland, nationalistisch China, Frankrijk en Ecuador - zich uitgesproken voor de resolutie van Tunesië en Cylon. De Engelse gedelegeerde Harold Beeley, verklaarde nadrukkelijk dat de afscheiding van Katanga een binnenlandse aangelegenheid van Kongo is en dat Engeland de repu bliek Kongo als een souvereine met de grenzen van het vroegere Belgische Kongo beschouwt. Met de Italiaanse afgevaardigde zeide hij dat geen sprake is van agressie en dat de Sowjet-Unie probeert in troebel water te vissen. De afgevaardigde van Frankrijk, Armand Berard, sloot zich aan bij de vorige sprekers en verklaarde dat de gebeurtenissen in Kongo de Franse regering niet zullen afbren gen van haar vooornemen de Afri kaanse landen van de gemeenschap onafhankelijkheid te verlenen. Ordeherstel in Kongo Na de stemming verklaarde de vertegenwoordiger van Kongo, Tho mas Kanza, dat de resolutie herstel van de orde en vrede in Kongo in zich bergt. Voor ons heeft „spoedig" deze betekenis: „Het is goed wan neer de Belgische troepen Kongo verlaten, wanneer ze dat vandaag nog doen is het beter". „Iedere Bel gische soldaat is een lucifer die brand kan veroorzaken". Met betrekking tot Katanga deed hij „een plechtig beroep" op alle landen te verhinderen dat Kongo wordt verminkt „op een tijdstip dat geheel Afrika zich verenigt om in de wereld een vredesmacht te vor men". De Verenigde Naties hebben verhinderd dat Kongo de aanlei ding voor een derde wereldoorlog is geworden". Zo zeide Kanza, in het bijzonder secretaris-generaal Hammarskjoeld en zijn plaatsver vanger, dr. Bunche, dank brengend. Belgische verklaring De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Pierre Wigny, drong aan op bespoediging van het optreden van de V.N. in Kongo, „want de verzoeken om hulp blij ven binnenstromen". De Belgische troepen zullen worden teruggetrok ken zodra de Verenigde Naties in staat zijn orde en veiligheid te ver zekeren en de regering van Kongo in het gehele land haar gezag kan laten gelden. PERSCONFERENTIE EISENHOWER VER. STATEN VRAGEN BIJEENKOMST VAN V.N.-C0MMISSIE VOOR ONTWAPENING NEWPORT, 21-7. President Ei senhower heeft donderdagavond medegedeeld, dat de Verenigde Sta ten om een spoedige bijeenkomst van de commissie voor de ontwa pening van de Verenigde Naties zullen vragen, „om het oorlogsge vaar te verminderen". President Eisenhower zei in een verklaring, dat het weglopen van de Russen uit de ontwapeningscon ferentie in Genève het wenselijk heeft gemaakt verdere stappen te ondernemen, zodat de belangrijke kwestie van de ontwapening direct opnieuw in behandeling kan wor den genomen. De president heeft de Amerikaanse permanente verte genwoordiger bij de Verenigde Na ties, Henry Cabot Lodge, opgedra gen om een spoedige bijeenkomst van de uit 82 leden bestaande V.N - commissie te vragen. Voor het hou den van zulk een bijeenkomst moet Massa-arrestaties in Spanje MADRID, 21-7. Officieel is mede gedeeld, dat tussen 12 en 18 juli in de Spaanse provincie Andalusië 287 personen zijn gearresteerd, on der verdenking van communisti sche activiteit. 104 van hen zijn in middels weer in vrijheid gesteld, terwijl nog meer vrijlatingen zul len volgen. De leiders, ten getale van ongeveer dertig, zullen echter worden vervolgd. De autoriteiten schijnen hun aan dacht voornamelijk op het gebied van Cordoba te hebben geconcen treerd Volgens donderdag uit Cor doba ontvangen berichten zouden daar ongeveer 200 mensen zijn aan gehouden, van wie er later echter meer dan 100 weer werden losge laten. Russische delegatie bij Loemoemba LEOPOLDSTAD, 21-7. Premier Loemoemba van Kongo heeft don derdag een kleine Russische dele gatie ontvangen, die was meegeko men met een vliegtuig dat suiker had aangevoerd. Een V.N.-functio- naris herkende twee van de Rus sen als behorend tot het ministerie van buitenlandse zaken. de commissie met een meerderheid van minstens 42 stemmen haar goedkeuring geven. Vrijdag zal het verzoek door Cabot Lodge bij de V N. worden ingediend. De Amerikaanse president deelde nog mede, dat de pogingen langs diplomatieke kanalen om de Sow jet-Unie te bewegen naar de con ferentietafel terug te keren, geen succes hebben gehad. „De nood zaak voor ontwapening in de hui dige wereldsituatie is te groot om opzij te worden geschoven in deze tijd, waarin opzettelijke pogingen worden ondernomen om de span ning te verhogen". Cuba papt economisch ook aan met China HAVANNA, 21-7. Alhier wordt vernomen dat de besprekingen van de Cubaanse regering met de onder-minister van Buitenlandse Handel van de Chinese volksrepu bliek inzake de sluiting van een handelsovereenkomst snelle voor uitgang maken. Men neemt aan dat deze overeenkomst, welke waarschijnlijk vergezeld zal gaan van de vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen de twee lan den, binnen acht dagen zal worden getekend. Met de overeenkomst wordt een serie afgesloten van contracten, welke sedert het begin van dit jaar door de Cubaanse regering met landen van het com munistische blok zijn gesloten, n.l. met de Sowjet-Unie, Tjecho-Slo- wakije, Polen en oost-Duitsland. Dr. Tilanus over kabinet ZEIST, 21-7. De voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de Christelijk Historische Unie, dr H. W. Tilanus, meent, dat het kabinet- de Quay heeft voldaan aan hetgeen het in de troonrede heeft toege zegd. De C.H U., zo zei hij, ziet met vertrouwen de werkzaamheden van het kabinet in het volgend jaar te gemoet. Dr. Tilanus, die vanavond in het conferentie-oord „Woud- schoten" te Zeist sprak bij de ope ning van een driedaagse zomercon- ferentie van de C.H.U. toonde zich zeer verontrust over het wereldge beuren. Nationale probleempjes als voetbaltoto's, sportnota en commer ciële televisie vallen hierbij in het niet, zo zei hij. De eenheid van Kongo is het ge volg van de Belgische politiek, zo zei Wigny, doelend op de afschei ding van Katanga. „Voor onze komst bestond Kongo niet". België zal zich overigens van inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van de jonge republiek. Kort voor de stemming beschul digde de Sowjet-afgevaardigde, Koeznetsof, België opnieuw van agressie. De Amerikaanse gedele geerde, Cabot Lodge, herhaalde dat de Verenigde Staten geen acties die een schending van het optreden van de Verenigde Naties in Kongo be tekenen zullen toestaan. Na een toespraak van minister Wigny werd de zitting gesloten. Auto op aanhangwagen Eén dode UTRECHT, 22-7. Op de rijksweg Utrecht-Amsterdam op 300 meter afstand van de parkeerplaats Oude Rijn bij Utrecht, is gisteravond om kwart over tien een personenauto op een aanhangwagen gereden, die onverlicht geparkeerd stond op de vluchtstrook. Een nog niet geïdentificeerde vrouwelijke lifter is bij het onge val omgekomen. De bestuurder van de auto, de 45-jarige W. R. M. heeft een ern stige hersenschudding opgelopen. Twee Duitse badgasten verdronken DEN BURG, 21-7 Voor de kust van Texel is vanmiddag de 61-ja- rige G. Müller, een kantoorbedien de uit Wiesbaden, voor de ogen van zijn dochter verdronken. De man is tijdens het zwemmen onwel gewor den. ZANDVOORT, 21-7. Vanmiddag om twee uur heeft een bader aan het Noorderstrand te Zandvoort, ter hoogte van de reddingspost „Piet Oud" in het eerste Zwin een meisje gevonden dat bewusteloos was. De Zandvoortse reddingsbri gade werd gewaarschuwd. Het meisje werd terstond naar het St. Elisabethgasthius in Haarlem ver voerd, terwijl onderweg zuurstof werd toegediend. In het ziekenhuis heeft men enkele uren vergeefs ge tracht de levensgeesten op te wek ken. Het slachtoffer bleek te zijn de 17-jarige Wilma Ockenfelds uit Dusseldorp, die met haar ouders te Zandvoort logeerde. Belgen overspoelden Zeeland VLISSINGEN, 21-7. Vele duizen. den Belgen, die onafhankelijkheids dag, een Belgische nationale feest dag, vierden, hebben donderdag een groot deel van Zeeland overspoeld, 's Morgens vroeg waren zij de grens gepasseerd in lange rijen auto's en autobussen, waardoor het verkeer op vele plaats werd ontwricht. In BreSkens, waar zij moesten wach ten om met de veerboot naar Wal cheren te worden overgezet, werd de rij wachtende voertuigen zeer lang. Het grote veerplein in Bres- kens was in korte tijd totaal bezet. De rij wachtende auto's strekte zich toen uit over ettelijke kilome ters buiten Breskens tot aan de Kruisdijk. De provinciale stoombootdiensten in Zeeland hebben de gehele don derdag met drie veerboten onon derbroken gevaren. NEW YORK, 22-7. Dc Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, heeft vry dagochtend in de Veiligheidsraad meegedeeld dat reeds een begin is gemaakt met de terugtrekking van Belgische troepen uit Kongo en dat deze eva cuatie „spoedig zal zUn voltooid". In Leopoldstad, de hoofdstad van Kongo, hebben troepen van de Verenigde Naties nu de Belgische troepen afgelost, die hier waren ingezet om- de orde te bewaren en de levens van de blanke bewoners te bewaken. De stad is overigens nog verre van rustig. Op de foto zien we hoe een Marokkaans lid van het V.N.-leger wat moeizaam, doch dapper glimlachend, kennis maakt met inheemse bewoners van de stad V.N.-resolutie over bijstand aan jonge landen GENEVE, 21-7. De economische en sociale raad van de Verenigde Nr..>s heeft vandaag in een zitting te Genève met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op uitbreiding van de economische en technische hulpverlening aan Afrikaanse, Aziatische en andere landen, die pas onafhankelijkheid hebben ver worven. De resolutie was ingediend door Denemarken, Japan, Nederland, Nieuw-Zeeland, Soedan, Engeland en de Verenigde Staten. In de resolutie wordt gezegd, dat er speciale pogingen moeten wor den gedaan om, binnen het be staande kader van de Verenigde Naties en hun gespecialiseerde or ganen, onmiddellijke en doelmatige bijstand te verlenen aan nieuwe staten. Alles moet volgens de re solutie in het werk worden gesteld om grotere bijdragen te verkrijgen voor het speciale fonds en het uit gebreide programma voor techni sche bijstand. Communistisch China heeft Nepal laten weten, dat het hoopt tegen het einde van deze maand zijn troepen tot 2o km van de Ne- palese grens terug te trekken, zo wordt van doorgaans welingelichte kringen te Katmandoe, de hoofd stad van Nepal, vernomen. Deze mededeling van Peking stond in de jongste brief van premier Tsjoe en Lai aan zijn Nepalese ambtge noot Koirala. V.N.-STRIJDMACHT IN KONGO TEGEN HET WEEKEINDE 10.000 MAN Oostelijk Kongo toneel van geweldpleging LEOPOLDSTAD, 22-7. De strijd macht van de Verenigde Naties in Kongo, thans nog 4.500 man, zal tegen het weekeinde zyn aange groeid tot 10.000 man. Zaterdag zullen de Belgische troepen uit Leopoldstad worden te ruggetrokken, op 80 man na die op het vliegveld dienst zullen doen voor Belgische vliegtuigen. In Stanleystad ,de hoofdstad van de oostprovincie, worden de laat ste voorbereidingen getroffen voor een algehele Belgische evakuatie. Langs de wegen naar het vliegveld staan talrijke door overhaast vluch tende Belgen verlaten autos. Vluchtelingen op het vliegveld van Oesoemboera, in Roeanda Oe- roendi) verklaarden dat oostelijk Kongo het toneel van geweldple ging op grote schaal is. Groepen muitende militairen stropen rovend en brandstichtend het land af. HERTER: „de Sowjet-Unie bluft" WASHINGTON, 21-7. De Ame- rikaansc minister van Buitenland se Zaken, Herter, heeft donderdag cp een persconferentie te Washing ton verklaard te menen dat de Sow jet-Unie bluft inzake een eventueel zenden van troepen naar Kongo. Hij verklaarde dit in antwoord op een nadrukkelijk daarover gestelde vraag. „Ik acht het moeilijk te geloven dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn zich te verzetten tegen de poging der Verenigde Naties, om de orde in Kongo te herstellen. Deze poging wordt in snel tempo uitgevoerd en zij heeft goede resultaten afgewor pen', aldus minister Herter. In een dorp bij Makassar zijn minstens twintig mensen levend begraven bij een recente grond verschuiving, die veroorzaakt werd door een aardbeving, zo is donder dag in Djakarta bekendgemaakt. Gezegd werd, dat na deze aard beving een rivier in dit gebied buiten haar oevers trad, waardoor over een gebied van 1800 ha. de rijstoogsten werden vernietigd. Moskou blijft verwijten spuien MOSKOU, 22-7. Bij het begin van de „Week voor de gevangen volkeren", die in de V.S. wordt ge houden, heeft de Russische pers een heftige aanval gedaan op de Ame rikaanse leiders. De „Prawda" noemt deze week „een dwaze streek van de Ameri kaanse president en zijn handlan gers". Het blad spreekt dan van een onbeschaamde internationale pro vocatie van de Amerikaanse „stra tegen", die, ondanks het feit dat zij in Azië en latijns-Amerika het lid op de neus hebben gekregen, toch nog trachten de vrije volkeren van de socialistische landen te verlok ken met hun valse „democratie". President Nasser heeft donder dagavond de Nationale Vergade ring van de Verenigde Arabische Republiek geïnstalleerd en tevens ten overstaan van de 600 leden daarvan de eed als president van de V.A R. afgelegd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie_ lief heeft twijfelt aan niets of aan alles. AMSTERDAM. In ruim V van het aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam gemeerd liggende m.s. „Westland" is donderdag de 52-jarige havenarbeider J. M. Reiss tijdens werkzaamheden door een slingerende voorloophaak getroffen. Ernstig gewond werd het slachtof fer naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij in de loop van de middag is overleden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BRUSSEL. Nu de Belgische troe pen zaterdag uit Leopoldstad zullen worden teruggetrokken, heeft ook een toenemend aantal Belgen, die daar nog waren achtergebleven, be sloten Kongo te verlaten. WASHINGTON. Amerika heeft donderdag in een nota aan de Sow jet-Unie de Russische beschuldi ging dat laag overvliegende Ame rikaanse vliegtuigen een gevaar zouden vormen voor het leven van Russische zeevarenden en een schending zouden betekenen van het internationaal recht, „onge grond" genoemd. MOSKOU. Premier Chroesjtsjef heeft de Cubaanse minister van de fensie, Raul Castro, alle mogelijke steun toegezegd, Cuba in staat te stellen om het hoofd te bieden aan de „economische blokkade" door de V.S., zo blijkt uit een communiqué dat donderdag in de Prawda is ge publiceerd. BOEKAVOE Twee overlevenden van het ongeluk met het Belgische transportvliegtuig, dat woensdag bij Masisi aan de grens van Roe- anda-Oeroendi met militairen ver ongelukte, zijn donderdag aan hun verwondingen bezweken. Het aan tal doden is hierdoor gestegen tot achtendertig. SALISBURY. Na twee dagen van onlusten, waarbij de politie met gummistokken en traangasbommen optrad, was het donderdagavond rustig in de Afrikaanse wijken van Salisbury. Tot op heden zijn ruim 130 personen gearresteerd. Op 7 juli heeft een Russisch oor logsschip de ruim 6.000 ton meten de Amerikaanse vrachtboot „Ocean Eve" in de Stille oceaan aangehou den. De „Ocean Eve" die met een lading tarwe op weg was van Port land in Oregon naar India, bevond zich op dat ogenblik circa 1.000 mijl van de Japanse kust. De Rus sen lieten het schip na korte tijd doorvaren. Het incident is donder dagavond bekend geworden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 8