Ook Eerste Kamer hechtte fiat aan wetsontwerp herindeling Scheuwen-Duivelandse gemeenten De jaren waarop wij wachten Cyprus 16 augustus onafhankelijk MACMILUN NEEMT NEERSCHIETEN VAN AMERIKAANS TOESTEL HOOG OP ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 21 juli mo No. mos Minister verwacht geen moeilijkheden voor Midden-Schovwen DEN HAAG, 19-7. Zonder hoof delijke stemming heeft ook de Eer ste Kamer zUn goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp tot her indeling van gemeenten op Schou- wen-Duiveland. By de behandeling van het wets ontwerp voerde de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Toxo- peus, het woord. liy zeide geen voorstander te zijn van fragmenta rische wijzigingen. Geen vaste nor men heeft de minister gevonden voor het vormen van levenskrach tige gemeenten. Dit hangt af van de bestaande omstandigheden. Met betrekking tot de te vor men agrarische gemeente Midden- Schouwen met 2000 zielen zeide de minister daar in de toekomst geen moeilijkheden te verwachten die niet door het gemeentebestuur zou den kunnen worden opgelost. De situatie leek hem voldoende „be- stuurskrachtlg". Hij vond het on juist het eiland tot één gemeente samen te voegen gezien het ten dele stedelijke, ten dele agrarische ka rakter van de bevolking. Bij de boerenbevolking leeft altijd een zekere vrees, dat hun belangen bij een meer stedelijk ingestelde ge meenteraad niet in goede handen zouden zijn. Pleidooi voor „forsere aanpak" De heer de Loor (Arb.) had gaar ne een wat forsere aanpak van de herindeling gezien. Desondanks achtte hij het verdwijnen van twaalf der achttien gemeenten reeds een hele vooruitgang. Liever was het hem geweest indien het gehele eiland tot één gemeente zou zijn hervormd. Voor bestuursdien sten staat zoals elders mobiliteit open. Bij deze spreker woog het ver schil tussen stedelijke en agrarische elementen niet zwaar. De heer Geuze (CHU) vond, dat de grootte van een gemeente niet altijd bepalend is voor de levens kracht. Bij het herindelen van ge meenten treden allerlei vraagstuk ken op, die arbitraire beslissingen vergen. Naar zijn mening is de mi nister op Schouwen-Duiveland ge slaagd in een goede oplossing. Minister Toxopeus voorzag geen I stormachtige ontwikkeling van het eiland. De gemeenten worden zo danig gevoegd, dat redelijke sa menwerking der kernen verwacht kan worden. De Kamer aanvaardde het wetsontwerp zonder hoofdelij ke stemming. RESULTATEN VEETELLING Rundveestapel met ruim 100.000 stuks (3 uitgebreid UTRECHT, 20-7. Op de openbare vergadering van het produktschap voor vee en vlees werd de uitkomst van de veetellingen mei 1960 be handeld. Uit deze tellingen blijkt, dat de rundveestapel met ruim 100.000 stuks of S procent ls uit gebreid. Deze toeneming heeft zich in hoofdzaak voorgedaan in de cate gorieën vee, die met de melkpro- duktie verband houden Zo waren er in mei 1960 ongeveer 60.000 melk- en kalf koeien en 17.000 stuks drachtig jongvee meer dan twaalf maanden daarvoor. Ook de categorie mestkalveren is nogal uitgebreid, namelijk met 20.000 Uit de cijfers van de slachtingen blijkt, volgens het Produktschap, dat de kalvermesterij zich na enige teruggang in 1958 in sterke mate heeft ontplooid. De rubrieken „An der jongvee voor de mesterij", „Overig mest- en weidevee" en „Gust jongvee van een jaar en ouder" vertonen weinig verande ring. In de mesterij en weiderij lijkt, zo zegt het Produktschap, na een regelmatige toeneming in de laatste jaren, thans een zekere sta bilisatie op te treden. De totale rundveestapel omvatte in mei 1955 ruim 2.994.500 dieren en in mei 1960 ruim 3 501.600. In die vijf jaar is vooral de categorie LONDEN. Het Engelse Lagerhuis heeft woensdagochtend een wets ontwerp aangenomen dat beoogt Cyprus op 16 augustus onafhanke lijk te doen worden. Tevens is een wetsontwerp dat beoogt Nigeria 1 oktober onafhankelijkheid te ver lenen goedkeurd. Beide ontwerpen moeten nog door het Hogerhuis worden goed gekeurd en door de koningin ge tekend. Het Lagerhuis verwierp een amendement van labour dat beoog de het gebruik van atoomwapens op de Engelse bases op Cyprus zon der toestemming van de Cyprioti sche autoriteiten te verbieden. De onderminister van koloniën, Julian Amery, wees op het steeds groter wordende belang van atoomwapens voor land- en luchtmacht. Telefoneren wordt goedkoper DEN HAAG. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, deelde vanavond de Eer ste Kamer mee, dat het telefoneren goedkoper wordt. Hij voorziet een tariefsverlaging van vier procent, waardoor de tarieven zullen terug gaan tot het peil van voor 1957. Als datum van Ingang staat hem de le november a.s. voor ogen. Subsidies Koningin Juliana Fonds DEN HAAG. De raad van beheer van het Koningin Juliana Fonds heeft in zijn laatstgehouden verga dering wederom aan een groot aan tal instellingen, welke zich op het terrein van het maatschappelijk werk bewegen, subsidies verleend tot een bedrag van in totaal f 124.190. Voor het algemeen maatschappe lijk werk werd een bedrag van f 18.740 beschikbaar gesteld; ten behoeve van buurt- en clubhuis werk f 24.750; voor het jeugdzorg- werk f 40.250; ten behoeve van de geestelijke volksgezondheid f 12 500; ten behoeve van de zorg voor ge handicapten f 11 500; voor studie en onderzoek f 5.000. mestvee aanzienlijk in omvang toe genomen; het aantal mestkalveren steeg van 19.478 tot 77.564 en het ander jongvee voor de mesterij nam toe van 18.211 tot 186.781 stuks. Nog eens per postkoets DRIEBERGEN, 19-7. Een oude diligence van Van Gend en Loos zal op 1 augustus nog eens, zoals in vroeger eeuwen, een rit maken van uit de stad Utrecht langs verschillende plaatsen aan de Sticktse heuvelrug. De in zittenden zullen gekleed zijn in costuums uit de Napole ontische tijd. Het zijn name lijk Pieter Jodocus van Oost- huyse met echtgenote en kinderen. Deze van Oosthuy- se, een schatrijk man, wilde op de Stichtse heuvelrug een grote industriestad stichten en liet als begin een hele dorpskern in één keer bou wen: nu nog het centrum van het dorp Rijsenburg. Op ini tiatief van de beeldhouwer en historicus Wim Harzing gaat men in Rijsenburg het 150-jarig bestaan in de eer ste week van augustus vie ren zoveel mogelijk in de stijl, waarin de ambachts heer van Oosthuyse de be volking destijds jaarlijks feesten aanbood. Natuurlijk mocht de ambachtsheer daar zelf niet bij ontbreken en deze komt dan per postkoets uit Utrecht naar Rijsenburg, waar hij op het voormalig aartsbisschoppelijk paleis „Sparrendaal"dat dan juist uit de steigers is, die er in verband met restauratie en verbouwing tot raadhuis voor Driebergen-Rijsenburg om stonden, zal worden ont vangen. Veel gespaard in tweede kwartaal '60 AMERSFOORT, 20-7. De bespa- ringen bij de plaatselijke spaar banken hebben zich volgens de Nederlandse spaarbankbond in ju ni gunstig ontwikkeld. Er werd in deze maand f 128 miljoen ge stort en f 107,4 miljoen terugbe taald, zodat het spaaroverschot f 20,6 miljoen bedraagt. In totaal werd gedurende het tweede kwar taal van 1960 bij de plaatselijke spaarbanken f 69,3 miljoen ge spaard, tegen f 67,9 miljoen in de zelfde periode van 1959. Deze ver betering t.o.v. 1959 is geheel te danken aan het resultaat van de maanden mei (1959: f 36,8 miljoen, 1960: 37,5 miljoen) en juni (1959: f 16,4 miljoen). Het valt op, dat zij zich heeft voorgedaan tegelijk met de daling van de kosten van levensonder houd. Het desbetreffende index cijfer stond voor april op 127 en voor mei en juni op 126. Sterkste magneet In een laboratorium van de technische hogeschool van Massachusetts wordt de sterkste magneet ter wereld gebouwd - 250.000 Gauss veldsterkte - voor onderzoek naar aard en werking van het magnetisme, aldus een mededeling van het instituut. De bouw zal drie jaar ver gen. ONGELUKKEN OP DE WEG VOORTHUIZEN. Toen de 52-ja- rlge A. van Beek uit Voorthulzen, op weg naar huis, de Overhorster- weg aldaar overstak, werd hij ge grepen door een personenauto, be stuurd door G. van de B. uit Bar- neveld. Van. B. was op slag dood. NUNSPEET. De 46-jarige mevr. P.-S. uit Emmen is dodelijk veron gelukt op de rijksweg te Nunspeet, toen zij op haar bromfiets van h'et rijwielpad raakte en op de rijksweg door een auto werd aangereden. Een kwartier na aankomst in het ziekenhuis overleed het slachtoffer. Het achterop haar bromfiets geze ten dochtertje liep slechts lichte verwondingen op. Mevrouw P. was met haar man en twee kinderen op weg naar een vakantie-adres in Haarlem. P.T.T. De postsluitingen voor smaldeel V DEN HAAG, 20-7. De luchtpost- sluitingen voor de opvarenden van smaldeel V, bestaande uit de „Ka- rel Doorman", de „Limburg" en de „Groningen" zijn vastgesteld in de periode van 23 juli tot 27 augustus op vier maal per week alsmede op 3 en 5 september (beiden te 13 uur). Deze postsluitingen gelden even eens voor de opvarenden van het tankschip „Mijdrecht". De brieven dienen geadresseerd te zijn: p./a. Amsterdam C.S. - Ma- De poppencollectie van H.M. de Koningin DEN HAAG, 20-7. Het landelijk comité tot verzameling van Neder landse volksklederdrachten ten be hoeve van de collectie van H.K.H. Prinses Wilhelmina is gereed geko men met het restaureren van de poppencollectie (speciaal Neder landse klederdrachtpoppen) van H. M. de Koningin. Deze restauratie is indertijd door het comité als ver jaarsgeschenk de koningin ter ge legenheid van haar 50ste verjaar dag aangeboden. H.M. de Koningin heeft thans toestemming gegeven deze poppen in een tentoonstelling samen te brengen, die zal worden gehouden in de aula van het Nederlandse openlucht museum te Arnhem van af 23 juli. Aldus deelt de rijksvoor lichtingsdienst mede. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank, heeft tegen de 52-jarige Haagse boekhouder J. A. van der V. een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De man heeft als kantoorhouder van de Rotterdamse expeditiefirma S. B. S. in het bodecentrum te Am sterdam van 1957 tot april 1960 een bedrag van f 12 725 verduisterd. Hij ontving van diverse bedrijven remboursgelden, doch stak een deel in eigen zak. PUTTEN. Tijdens het blussen van een boerderij brand in het buurt schap Huineni bij Putten in Gelder land, zijn drie leden van de vrij willige brandweer door het ont ploffen van een gasfles ernstig ge wond. UTRECHT. Een 20-jarige Ame rikaanse militair van de vliegbasis Soesterberg R. M. G., is op de Utrechtse weg te De Bilt met zijn auto geslipt. De wagen draaide een halve slag om, reed een verkeers- bordje omver, en kwam tenslotte tegen een lichtmast tot stilstand. Een van de twee 15-jarige Utrecht se meisjes, die bij G. in de wagen zaten, A, L., werd uit de auto ge slingerd. Zij is in bewusteloze toe stand naar het St. Anthonius-zie- kenhuis in Utrecht gebracht De militair en het andere meisje kwa men er goed af. G. vertelde de po litie dat hij twee glazen bier had gedronken. AMSTERDAM. Te Amsterdam is de 3'4-jarige tremmer E. v. Dongen, die op het terrein van de Steenko len Handels Vereniging werkzaam was op een drijvende kraan, in het water gevallen van het Hasselt kanaal-Oost. Waarschijnlijk is de man op de kraanponton uitgegle den bij het verhalen van een dek schuit. Een kraandrijver heeft vier maal tevergeefs naar hem gedoken. Later ls het stoffelijk overschot door de gemeentepolitie opgedregd. verklaring in lagerhuis Een vermanend woord aan Chroesjtsjef LONDDEN, 19-7. De Britse mi nister-president, MacMillan, heeft In het Lagerhuis gezegd dat de Britse regering de Russen heeft doen weten dat zy de „niet uitge lokte aanval" van een Russische Jager op een Amerikaans vliegtuig boven de Barentszee zeer ernstig vindt. In de desbetreffende nota aan de Sowjet-regering wordt gezegd, al dus MacMillan, dat de regering te Moskou een zware verantwoorde lijkheid draagt voor het optreden van de Russische piloot die het Amerikaanse vliegtuig in het inter nationale luchtruim heeft neerge schoten. De Britse nota die te Moskou werd overhandigd, is een antwoord op de Russische nota van vorige week maandag waarin er tegen ge protesteerd werd dat de RB-47 van een vliegveld in Groot-Brittannië was opgestegen. Groot-Brittannië kan, aldus de Britse nota, niet instemmen met de stelling dat gebruikmaking van Brits grondgebied door de Ameri kaanse luchtmacht voor rechtmati ge vluchten in het internationale luchtruim op de een of andere wij ze kan worden beschouwd als een aanvalsdaad. Voorts wordt in de nota gezegd dat de Britse regering de Russische beschuldigingen volgens welke het vliegtuig boven Russische gebied was doorgedrongen, verwerpt. Duister doel MacMillan heeft Chroesjtsjef ook een persoonlijke brief gezonden, waarin wordt gezegd dat geduld en zelfbeperking vreemd schijnen te zijn aan de jongste uitingen van de Sowjet-politiek. „Ik begrijp een voudig niet meer wat tegenwoordig uw doel is", zo voegde de Britse premier eraan toe. „Indien de gebeurtenissen in de wereld in de huidige richting blij ven doorgaan, kunnen wij allen op een zeker ogenblik, door misreke ning of toeval, in een toestand ko men waaruit wij ons niet meer kunnen redden", aldus MacMillan's brief. MacMillan vraagt Chroesjtsjef hoe de Russische premier werke lijk in zijn eigen aantijging kan ge loven, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, de bondsrepu bliek Duitsland en België samen zweren tegen de onafhankelijkheid van Kongo. FLITSEN UIT HET BUITENLAND CHICAGO. De gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller heeft voor de programmacommissie van de Amerikaanse republikeinse partij een pleidooi gehouden om de defensie-uitgaven van de Verenigde Staten met drie-en-een -half mil jard dollar te verhogen. DJAKARTA. De vakvereniging van werknemers bij de Unilever in Indonesië, die ongeveer 4.000 leden telt, heeft er bij de Indonesische regering op aangedrongen, dat zij beslag zal leggen op de Nederland se aandelen in deze gemengde Brits-Nederlandse onderneming. De vakvereniging zou dit zien als een vergeldingsmaatregel voor het zen den van Nederlandse troepenver sterkingen naar Ned. Nw. Guinea. BRUSSEL. In regeringskringen te Brussel is gezegd, dat veertig duizend Europeanen uit Kongo zijn gevlucht sinds het uitbreken van de ongeregeldheden aldaar tien da gen geleden 60 procent van hen zijn Belgen en de rest o.m. Grie ken, Amerikanen en Portugezen. Men schat het aantal nog in Kongo aanwezige Europeanen op onge veer 50.000. ROME. Premier Fernando Tam- broni van Italië heeft na een kabi netsvergadering meegedeeld, dat hij president Gronchi het ontslag van zijn regering zal aanbieden. BRUSSEL. De Franse regering heeft zich tot de Europese commis sie van de E.E G. gewend met het verzoek bemiddeling te verlenen voor het afsluiten van graancon- tracten op lange termijn met Ne derland. Amerikaan reed (te Amsterdam) in „zonne-auto" AMSTERDAM, 20-7. TenuO'l van- ochtend het hemelwater bij stro men neerviel, reed de Amerikaan dr. Charles A. Escoffery in een showroom öan de Nieuwe Z\jds Voorburgwal in Amsterdam in zijn „zonne-auto". Het is een antiek wagentje uit 1912, dat zijn energie ontleejit aan het zonlicht. De heer Escoffery, een chemisch-fysicus, die als wetenschappelijk medewer ker is verbonden aan een fabriek van gelijkrichters in El Sugundo in Califomië, blijft tot donderdag in ons land om de „zonne-auto" en andere voorbeelden waarbij ge bruik wordt gemaakt van zonlicht als energiebron, te demonstreren. „Die „zonne-auto" is eigenlijk maar een aardigheidje", vertelde de heer Escoffery vanochtend tij dens een persconferentie. „We heb ben hem laten bouwen om het con trast tussen de m oude en moderne techniek te accentueren: een mu seumauto die rijdt op zonne- energie". Op het dak van de auto is een paneel gemonteerd, waarop 10.640 silicium-cellen zijn aangebracht. Ze zien er uit als wafeltjes. Als de cellen door zonlicht worden ge troffen, produceren ze een zwakke elektrische stroom, die bewaard wordt in accu's. Als ze vol zijn kan de auto ongeveer drie uur rijden bij een snelheid van ruim 30 km. In de ruimtevaart wordt reeds veelvuldig gebruik gemaakt van zonne-energie. Zo zijn bijv. de Ti- ros-navigatiesatellieten van de Amerikaanse marine met zonne- batterijen uitgerust. De kosten zijn nog vrij hoog omdat het hele prin cipe nog in een experimenteel sta dium verkeert. De kostbare rese arch is slechts mogelijk dank zij de financiële steun van de Amerikaan se legerautoriteiten. Maar volgens de heer Escoffery zal in de toe komst blijken dat zonne-energie goedkoper is dan de „met behulp van bewegende delen" opgewekte energie. De toepassingsmogelijk heden zijn uiteraard beperkt. Voor Nederland verwacht men weinig heil van deze nieuwigheid. De wol ken boven ons land absorberen de rode stralen van het zonlicht en het zijn juist deze stralen waarop da ,£onne-roosters" reageren. Ingezonden mededeling FEUILLETON door HANOL SPOOR Nu zou ze ondervinden, dat lief hebben ook lijden kan betekenen. Want Henk was eerzuchtig en wil de, koste was het kost, iets berei ken in de wereld. Hij wilde iets betekenen en macht hebben. Vol gens zijn theorie was dit alleen te bereiken via het bezit van een groot kapitaal. Zo hij al een beetje liefde voor Henny voelde, omdat dit bij zo'n innemend persoontje niet veel moeite hoefde te kosten, zijn plan nen waren al lang gericht op het vermogen dat Henny als het lieve lingsnichtje van oom Verwaayen ongetwijfeld zou erven. Zelfingenomen en zo egocentrisch aangelegd als Henk was, had hij zijn bedoelingen niet helemaal voor de verstandige Henny kunnen ver bergen. Henk zag in de verte een rooskleurige toekomst en kon zich daarin zozeer verdiepen, dat hij behoefte voelde om er Henny deel genoot van te maken. Noch haar schouderophalen, noch zachte ver wijten konden hem van zijn eens ingenomen standpunt afbrengen. Henk wist dat hij een aantrekke lijke jongeman was en vond dat dit gehonoreerd moest worden. Henny had reeds lang de zekerheid, dat - zo zij niet het door hem begeerde geld zou bezitten - hij met een be leefd excuus afstand van haar zou doen. Ze wist niet wat haar be zielde om tot het laatst te willen vechten om Henk te behouden. Zij kende toch zijn karakter door en door, zijn berekendheid, zijn over dreven gehechtheid aan uiterlijke vormen, zijn snobisme en zijn lege hart. Waarom hoopte ze toch, dat ze hem in de toekomst zou kunnen le ren, dat er ook andere waarden zijn, waarmee je veel gelukkiger en minder afhankelijk van andere mensen kunt worden. Juffrouw Koosje vermoedde dat Henny zojuist Henk had voorbereid op het geheim dat zij en Henny al enige maanden wisten. Ze zag een grote woede in de ogen van Henk komen en met nauw beheerste drift zag ze hem opspringen en met grote stappen toelopen op mijnheer Greedel, de notaris, die met de uit voering van het testament belast was. Er kwam een zacht licht in de ogen van juffrouw Koosje als ze naar mijnheer Greedel keek. Mijn heer Greedel bezat de aangeboren voornaamheid, die waardigheid en statigheid, die iedereen dadelijk met het nodige ontzag vervulde en die Henk, ook al zou hij miljoenen bezitten, nooit tot uitdrukking zou kunnen brengen. Zij herinnerde zich nog de eerste ontmoeting met de heer Greedel, die zeer veel bij de heer Verwaayen op bezoek kwam en hem door de vroegere vriendschap met Greedels vader ook als familielid beschouwde. Precies -even oud waren zij en Greedel. Bij de eerste ontmoeting en nu nog, voelde zij zich ver de mindere van dit uitgesproken def tige heerschap. Niet zo maar, in alle nederigheid, doch met iets van op standigheid, die ze, gelijk haar ge woonte was, zelf weer kruidde met het nodige gevoel voor humor. Iedere ontmoeting met hem werd •en aoort schermutseling van keu rige, zachte en tactvolle terecht wijzingen van hem, beantwoord met geestige, lichtspottende en rake opmerkingen van haar .Soms vond zij zichzelf een Pygmalion, een ver ouderde uitgave dan, omdat ze zich wel op een jeugdig uiterlijk kon beroepen maar niet de pretentie had om zich te vergelijken met de uitgesproken schoonheid van een filmster of toneelspeelster, die het stuk van die naam beroemd deed worden. Nee, ze was ook niet, zoals Pygmalion van de straat gehaald om bij wijze van experiment van een excentrieke heer in de kortst mogelijke tijd tot grande-dame te worden opgevoed. Ze was heel een voudig, maar netjes grootgebracht en ze voelde, overigens zonder eni ge wrok, het verschil in beschaving en ontwikkeling. Veel had ze eigen gemaakt in al die jaren, dat ze voor mijnheer Ver waayen had gezorgd. De grote bi bliotheek kon haar hartstocht voor lezen maar nauwelijks bevredigen. Met blijdschap merkte zij, hoe rui me plaats ze innam in het hart van mijnheer Verwaayen. In haar grote bescheidenheid wist ze niet welk een vreugde ze hem met haar op rechte houding verschafte en wat een plezierige momenten zij hem bezorgde door haar puntige opmer kingen tegen de opdringende fami lieleden, die in haar al gauw een hevige concurrente zagen voor de nalatenschap. Ook wist ze niet hoe ze door een zekere nonchalante ele gantie een waardige tegenspeelster was voor de bestudeerde deftigheid van de familie. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 4